Kętrzyn coraz bliżej bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasto podpisało umowę na dostawę „elektryków” Yutong.

zk

12.06.2022 17:41 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Kętrzyn coraz bliżej bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasto podpisało umowę na dostawę „elektryków” Yutong.

Partnerzy portalu

Kętrzyn coraz bliżej bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasto podpisało umowę na dostawę „elektryków” Yutong. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pelicanyutong.co.uk

Trwają przygotowania do uruchomienia w Kętrzynie bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji publicznej, realizowanej przez zeroemisyjny tabor autobusowy. Samorząd podpisał już umowę na dostawę „elektryków” z firmą Busnex, oficjalnym przedstawicielem marki Yutong w Polsce. Zawarli ją burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka oraz Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. Na ulice Kętrzyna wyjadą cztery autobusy Yutong E10, a w ramach kontraktu zostaną także zainstalowane dwie stacje do ich ładowania.

– Do kętrzyńskiej floty dołączą pojazdy, które należą do czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Mieszkańcy Kętrzyna, już od stycznia 2023 roku będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Planujemy rozbudowę linii, a także zwiększenie liczby połączeń wraz z większą częstotliwością poruszania się, gdy flotę powiększymy o kolejne dwa pojazdy – dodał.

Uruchomienie w Kętrzynie bezpłatnej komunikacji miejskiej planowane jest na 2023 r., jednak już w ubiegłym roku mieszkańcy miasta mieli okazję poznać autobus Yutong podczas zrealizowanych we współpracy z samorządem testów. Zakup „elektryków” wraz ze stacjami ładowania jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość projektu wynosi niemal 8 mln zł.

– Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy decydować o tego typu inwestycjach, które nie tylko wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, ale także skierowane są do mieszkańców regionu. Ekologiczny i bezpłatny transport miejski ma same plusy – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Yutong E10, którego 4 egzemplarze obsłużą bezpłatną komunikację w Kętrzynie, to 10-metrowy autobus o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji. Dzięki akumulatorom o pojemności ponad 350 kWh, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów. Model E10 z powodzeniem wykorzystują Polkowice, gdzie 9 takich autobusów już od ponad roku służy mieszkańcom miasta, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tysięcy pasażerów.

– Elektryczny, zeroemisyjny tabor autobusowy oraz bezpłatna komunikacja miejska coraz częściej idą w parze. Do grona lokalnych liderów zielonego transportu dołączył właśnie Kętrzyn. Wybrany przez samorząd Yutong E10 sprawdził się już w Polkowicach, a teraz jego zalety będą mieli okazję poznać mieszkańcy kolejnego polskiego miasta – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.