Klucz do bezemisyjnego lotnictwa znajduje się w Cambridge

29.08.2021 19:25 Źródło: Własne
Strona główna Transport, Elektromobilność Klucz do bezemisyjnego lotnictwa znajduje się w Cambridge

Partnerzy portalu

Klucz do bezemisyjnego lotnictwa znajduje się w Cambridge - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kevin Woblick/Unsplash

Uniwersytet w Cambridge powołał międzynarodową interdyscyplinarną grupę ekspertów z dziedziny lotnictwa, ekonomii, polityki i nauk o klimacie. Ich zadanie to stworzenie symulatora, który ma pomóc w osiągnięciu jednego z największych światowych wyzwań - dekarbonizacji lotnictwa.

 Rozpoczęcie działalności Aviation Impact Accelerator (AIA) ma na celu zbudowanie symulatora, aby tworzyć scenariusze osiągnięcia zerowej emisji netto w lotnictwie.

Symulator będzie obejmował wszystkie elementy sektora, od odnawialnych źródeł energii elektrycznej i surowców, przez produkcję i transport paliw, po wprowadzenie nowych technologii i operacji lotniczych.

Wiele możliwości na bezemisyjne loty

Użytkownicy będą mogli symulować przyszłe, możliwe scenariusze i obliczać zapotrzebowanie na zasoby, takie jak odnawialna energia elektryczna i użytkowanie gruntów, wpływ na klimat, emisje CO2 i inne składowe lotów. 

Opcje obejmują rodzaj i charakter wykorzystywanej energii, takiej jak wodór, akumulatory i szereg zrównoważonych paliw lotniczych, typ samolotu i technologii lotniczych oraz sposób ich eksploatacji.

 – Międzynarodowe podróże pomagają ludziom i społeczeństwom łączyć się ze sobą. Aby zachować tę możliwość dla przyszłych pokoleń, musimy pilnie zająć się wpływem lotnictwa na środowisko w ramach systemowej dekarbonizacji gospodarki. Wymaga to pomysłowych i integracyjnych innowacji, dlatego Aviation Impact Accelerator łączy w sobie wiedzę z branży, polityki i społeczeństwa obywatelskiego – komentuje Clare Shine, dyrektor Cambridge Institute for Sustainability Leadership (CISL).

 Wielu partnerów, jeszcze więcej możliwości

Zespół AIA obejmuje Air Transportation Systems Lab na University College London oraz Melbourne Energy Institute na Uniwersytecie w Melbourne.

Panterami projektu są HRH The Prince of Wales's Sustainable Markets Initiative, The World Economic Forum, Cambridge Zero, MathWorks i SATAVIA, a także jest wspierany przez doradców branżowych Rolls-Royce, Boeing, BP, Heathrow i Siemens Energy.

 – Akcelerator odegra istotną rolę w podkreślaniu działań wymaganych do osiągnięcia zerowego poziomu netto w lotnictwie i wsparcia Heathrow – oznajmił John Holland-Kaye, dyrektor generalny lotniska Heathrow. 

 – Pierwszym priorytetem jest przyspieszone wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego. Rząd może działać w celu odblokowania SAF poprzez mandat stymulujący podaż, plus zachęty do napędzania popytu. Nagrodą jest nowy brytyjski przemysł wzrostu i brytyjskie przywództwo w wyścigu do zera netto – podsumował dyrektor lotniska. 


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.