Wynik wyszukiwania - "ocean " - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Mikroplastiku na Antarktydzie może być więcej niż sądzono

Stosujące precyzyjne metody naukowcy wykryli w Morzu Weddella więcej mikroplastiku, niż było to możliwe wcześniej, prostszymi sposobami. Zanieczyszczenie prawdopodobnie będzie rosło – wyrażają obawy.
12.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
03.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Konwerter energii fal w kształcie boi przełomem w dziedzinie energii fal

Konwertery energii fal firmy CorPower Ocean wykorzystują czystą energię z największego na świecie niewykorzystanego źródła energii - oceanów. Energia zmagazynowana w falach oceanicznych jest pochłaniana na powierzchni przez falującą boję. Zainspirowana zasadą pompowania ludzkiego serca, technologia energii fal jest oparta na 40 latach badań hydrodynamicznych.
12.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Ekspert: ciepły luty nie jest zwykłą anomalią; to obraz systemowej zmiany klimatu

Ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale wpisuje się w obraz globalnego ocieplenia. I ten sygnał trzeba traktować poważnie - mówi PAP prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem to jest obraz systemowej zmiany klimatu.
03.03.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
28.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
17.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

Ocean Winds, spółka działająca w obszarze morskich farm wiatrowych i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów szkół średnich w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w Szczecinie jest między innymi młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana – właśnie zakończył się cykl edukacyjny dla klasy techników OZE.
19.12.2023

Wybrano projektanta fundamentów dla BC-Wind

Wood Thilsted (WT) opracuje wstępny projekt fundamentów fundamentów kratownicowych (jacketów) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, rozwijanej przez Ocean Winds u wybrzeży Polski.
15.12.2023

Firma Ocean Winds w Polsce po raz drugi z rzędu otrzymała certyfikat Great Place to Work

Ocean Winds (OW), międzynarodowa spółka prowadząca działalność w sektorze morskiej energii wiatrowej, powołana z inicjatywy spółek EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (w stosunku 50:50), drugi rok z rzędu otrzymała w Polsce certyfikat Great Place To Work. OW obecnie pracuje w Polsce nad projektem BC-Wind, który będzie operacyjny od 2027 roku.
13.12.2023

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
26.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
04.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
02.11.2023

Nowa strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung prezentująca zrównoważone działania marki. To kolejny projekt będący rezultatem długoletniej współpracy między firmą a Centrum. Strefę można odwiedzać bezpłatnie już od 26 października w holu głównym Centrum Nauki Kopernik.
30.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To z kolei szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki.
12.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru

Południowokoreański koncern ogłosił potencjalne utworzenie kompleksowego łańcucha wartości czystego wodoru poprzez współpracę z siedmioma swoimi spółkami stowarzyszonymi, Hanwha Corporation, Hanwha Energy, Hanwha Solutions, Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean, Hanwha Impact i Hanwha Power Systems. Oczekuje się, że łańcuch wartości wodoru będzie wykorzystywał energię odnawialną i amoniak oraz obejmował produkcję, magazynowanie, transport i utylizację czystego wodoru.
26.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Krótsze zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym wpłyną na pochłanianie dwutlenku węgla

Z powodu zmian klimatu zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym trwają coraz krócej. Naukowcy przewidują, że w efekcie zmniejszy się skala pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla przez oceany. Zakłócony zostanie też łańcuch pokarmowy Antarktyki.
29.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Stan klęski żywiołowej na Hawajach. Już 52 ofiary pożarów

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej na Hawajach. Zarządził pomoc federalną dla władz stanowych i lokalnych w odbudowie obszarów zniszczonych przez pożary. Zginęły już w nich co najmniej 52 osoby.
11.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Eksperci w Senacie: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w morskiej energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
28.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
24.07.2023

Innowacyjny jack-up DEME poddany testom operacyjnym przed rozpoczęciem prac na MFW

DEME zleciło firmie Innosea przeprowadzenie oceny gotowości operacyjnej swojego statku jack-up Innovation przed rozpoczęciem prac na morskiej farmie wiatrowej Iles d'Yeu i Noirmoutier o mocy 496 MW zlokalizowanej u wybrzeży Francji.
16.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Konsumenci wybiorą najlepszy produkt z certyfikatem MSC

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, organizuje plebiscyt, w którym konsumenci poprzez głosowanie wybiorą „Najlepszy Produkt MSC 2023”. Do udziału w nim swoje produkty zgłosiło 13 firm – zarówno producenci, jak i sieci handlowe oferujące certyfikowane produkty MSC. Plebiscyt połączony jest z konkursem, w którym konsumenci mogą wygrać atrakcyjne nagrody.
25.06.2023

Jedna twarz polskiego offshore...?

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content.
25.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Szkoła Morska w Gdyni partnerem Ocean Technologies Group

Ocean Technologies Group zapewnia cyfrowe rozwiązania w zakresie uczenia się, oceny, morskiego HR i zarządzania flotą. Od pewnego czasu współpracuje z Szkołą Morską w Gdyni, a okazją do wymiany doświadczeń w zakresie edukacji morskiej były targi Nor-Shipping 2023 w Oslo.
15.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem [ZDJĘCIA]

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
07.06.2023

OPT włącza się w projektowanie statków dla offshore wind Bleutec

Ocean Power Technologies (OPT), poprzez swoją spółkę zależną 3Dent Technology, zawarła umowę z Northeast Technical Services Co. (NETSCo) w celu zapewnienia pomocy inżynieryjnej przy projektowaniu statków do instalacji turbin wiatrowych.
07.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
07.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
02.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
29.05.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
29.05.2023

OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej

Piętnaście brytyjskich firm otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów funtów od Offshore Wind Growth Partnership (OWGP).
25.05.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego. Celem inicjatywy jest wspieranie pomysłów zgłaszanych przez lokalną społeczność gminy, w której powstaje infrastruktura niezbędna do wyprowad
18.05.2023

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
18.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
05.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
04.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy - finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
04.05.2023

Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona w 2020 roku jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, rozpoczyna kolejny etap prac związanych z realizacją morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce.
17.04.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
14.04.2023

Kamień milowy Moray West: cięcie stali dla podstacji

Oddział North Fabrication firmy Global Energy Group (GEG) rozpoczął produkcję ram J-tube dla morskiej farmy wiatrowej Moray West o mocy 882 MW, a pierwsza stal została pocięta w szkockim porcie Nigg (na zdjęciu).
10.04.2023

Morskie farmy falowe nabierają energii dzięki algorytmom

Szwedzka firma Ocean Harvesting Technologies rozpoczęła pozyskiwanie środków finansowych w wysokości 400 tysięcy euro, które są niezbędne do dalszej optymalizacji urządzenia do pozyskiwania energii z fal InfinityWEC jeszcze przed rozpoczęciem prób morskich.
10.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
30.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Tusk: zrobimy wszystko, żeby europejskie pieniądze służyły spokojnej transformacji energetycznej

Zrobimy wszystko, żeby gigantyczne europejskie pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji energetycznej – zadeklarował w sobotę w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
26.03.2023

Trwa rekrutacja do III edycji Programu Absolwent OW!

Jest to międzynarodowy program, będący własną inicjatywą Ocean Winds, prowadzony z sukcesami od 2020 roku dla studentów oraz absolwentów kierunków technicznych. W ramach Programu do polskiego projektu BC-Wind trafiły już cztery osoby i w związku z nową edycją Programu, niedługo może być ich więcej.
20.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
20.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
17.03.2023

Spór o pływający patent

Dwie norweskie firmy Ocean Sun i Inseanergy specjalizujące się w pływającej energetyce słonecznej zawarły ugodę w sprawie patentów dotyczących technologii.
15.03.2023

Naukowcy wygenerowali film ukazujący proces odłamywania się góry lodowej na Antarktydzie

Proces cielenia się lodowca, czyli odłamywania się jego fragmentów, można zobaczyć na filmie wygenerowanym przez naukowców z Instytutu Geodezji i Kartografii.
13.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji [RELACJA]

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych. Technologia floating nie jest już postrzegana przez światową branżę jako innowacja, co ma miejsce w naszym kraju, a realne rozwiązanie. Z drugiej strony szanse są ulokowane w technologiach IT i Polska może w nich przodować, ale nie wiadomo, jak po nie sięgnąć – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansow
09.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
09.03.2023

Niemiecki producent stworzył monopal o masie blisko 1,9 tys. ton, bijąc własny rekord

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions pobił własny rekord w produkcji najcięższego monopala – fundamentu dla morskiej turbiny wiatrowej. W styczniu z linii produkcyjnej zjechał fundament o masie 1895 ton.
08.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Ocean Winds i Puck stawiają na edukację młodzieży w zakresie morskich farm wiatrowych

Ocean Winds, spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w powiecie puckim będzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
27.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Batalia trwa: sędzia przywołuje do porządku GE i Siemens Gamesa

Amerykański sędzia podwoił wysokość opłat licencyjnych, które GE musi zapłacić Siemensowi Gamesa w ramach sprawy o naruszenie patentu dotyczącego turbin wiatrowych Haliade-X.
06.02.2023

Zrewidowane wytyczne w zakresie hałasu podwodnego. Konieczne niezwłoczne działania

W mijającym tygodniu Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization - IMO) poczyniła postępy w zakresie regulacji dotyczących hałasu podwodnego ze statków oraz jego szkodliwego wpływu na faunę morską. Sojusz Czystej Arktyki (Clean Arctic Alliance - CAA) apeluje o niezwłoczne opracowanie programu konkretnych działań na rzecz redukcji emisji.
30.01.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Ørsted przejmuje udziały kapitałowe PSEG w Ocean Wind 1

Ørsted podpisał umowę nabycia 25% udziałów Public Service Enterprise Group (PSEG) w projekcie morskiej energii wiatrowej Ocean Wind 1 o mocy 1100 MW, zlokalizowanym ok. 24 km od wybrzeży południowej części stanu New Jersey w USA. Przejęcie zapewnia Ørsted 100% udziałów w Ocean Wind 1.
19.01.2023

Trucizna z papieru toaletowego i „wieczne” chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecinie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami a zajęciami o charakterze teoretycznym.
07.01.2023

W Brazylii morze wyrzuciło na brzeg trzy kaszaloty

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
31.12.2022

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

Ocean Winds otrzymał Certyfikat Great Place to Work po raz pierwszy w Polsce!

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona przez EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (50:50), po raz pierwszy w Polsce otrzymała certyfikat Great Place to Work. Certyfikat GPTW, przyznawany przez firmę do-radczą Great Place to Work®, uzyskuje się w drodze niezależnej analizy po wypełnieniu ankiety przez pracowników.
14.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii na pływającej farmie wiatrowej

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie
12.12.2022

Zielona bonanza - Microsoft, Google i Renault chcą czystej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
28.11.2022

Ocean Oasis prezentuje prototyp odsalarki napędzananej energią fal morskich

Norweska firma zaprezentowała prototypowe urządzeni Gaia do odsalania wody z wykorzystaniem zielonej energii, które będzie testowane na Platformie Oceanicznej Wysp Kanaryjskich (Plataforma Oceánica de Canarias, PLOCAN).
28.11.2022

MKiŚ: nowe perspektywiczne obszary dla występowania siarczków polimetalicznych na Atlantyku

Badania podczas rejsu na Atlantyku, w strefie Grzbietu Śródatlantyckiego, potwierdziły dwa obszary perspektywiczne dla występowania siarczków polimetalicznych, które mogą zawierać m.in. miedź, ołów, cynk, złoto, srebro czy selen - poinformowało PAP ministerstwo klimatu.
24.11.2022

Maersk: Żegluga z użyciem paliw kopalnych musi mieć swoją datę końcową.

Zdaniem duńskiego konglomeratu działającego również w sektorze energetycznym i morskim jedynym pewnym sposobem na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w żegludze i zachętą do polityki zeroemisyjności jest wyznaczenie końca użycia paliw kopalnych za pomocą globalnych przepisów.
13.11.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach. Skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej dramatyczne

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Woodmac: CCS może dać nowe życie Zatoce Meksykańskiej

Projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w rejonie amerykańskiej części Zatoki Meksykańskiej, mogą odegrać istotną rolę w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w tym kraju - poinformowali w czwartek eksperci z Wood Mackenzie.
08.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

Europejscy deweloperzy i firmy technologiczne zgłaszają się do pierwszej w USA aukcji pływających elektrowni wiatrowych

US Bureau of Ocean Energy Management (BOEM) uznało 43 firmy za uprawnione do wzięcia udziału w zbliżającej się aukcji dzierżawy morskich farm wiatrowych w Kalifornii, przy czym większość z nich to firmy energetyczne z siedzibą w Europie oraz deweloperzy technologii pływających farm wiatrowych, zarówno jako samodzielne podmioty, jak i w ramach spółek joint venture.
31.10.2022

CNN, Call to Earth: Światowej sławy biolożka morska Sylvia Earle wzywa do działań na rzecz ochrony oceanów

W specjalnym 30-minutowym programie przygotowanym w ramach Call to Earth Day, światowej sławy biolożka morska i oceanografka Sylvia Earle zabiera dziennikarkę CNN Sarę Sidner do swojego domu na Florydzie, aby opowiedzieć jej o działaniach na rzecz ochrony oceanów prowadzonych w Słonecznym Stanie Ameryki – obszarze, na którym przez dziesięciolecia zmagano się z katastrofami ekologicznymi, a któremu teraz zagraża gwałtowne podnoszenie się poziomu wód oceanicznych.
27.10.2022

DeepOcean czarteruje nowy MPSV do obsługi offshore

DeepOcean podpisał dwuletnią umowę czarteru na czas wielozadaniowej jednostki MPSV (multi-purpose support vessel) Stril Server od armatora Simon Møkster Shipping.
27.10.2022

Bałtycki offshore: Ocean Winds z decyzją środowiskową dla MFW BC-Wind

Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50/50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, uzyskała tzw. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, (w skrócie: decyzję środowiskową), pozytywnie kończącą proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Decyzja została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Inwestycja o mocy do 400 MW ma powstać ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa, w województw
24.10.2022

We Francji powstanie pływająca farm wiatrowa. Maersk zainstaluje trzy turbiny

Duński lider usług dla sektora morskiego Maersk Supply Service otrzymał kontrakt na transport i instalację trzech turbin wiatrowych o mocy 10 MW na farmie wiatrowej EFGL (Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion). Jest to pilotażowy projekcie pływających turbin wiatrowych u wybrzeży Francji.
19.10.2022

Ciąg dalszy starcia gigantów o turbinę: GE stara się o zgodę amerykańskiego sądu na przeprojektowanie Haliade-X

Po tym, jak w zeszłym miesiącu, poprzez naruszenia patentowe Siemens Gamesa, sąd wydał zakaz sprzedaży na terytorium Stanów Zjednoczonych modelu turbiny Haliade-X GE, firma poszukuje możliwości powrotu na ten wzrastający rynek morskiej energetyki wiatrowej.
18.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
15.10.2022

Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating

Simply Blue Group, Ørsted i Subsea7 zakończyły prace geofizyczne i badania środowiskowe dla projektu floating Salamander u wschodnich wybrzeży Szkocji, co stanowi kamień milowy dla projektu o mocy 100 MW, który planuje się rozwijać poprzez rundę leasingową Scottish Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).
11.10.2022

Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

Deweloper Aquaterra Energy i pionier technologii offshore Seawind ujawniają plan budowy projektu HyMed na Morzu Śródziemnym o mocy 1GW wytwarzania H2
27.09.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Nadchodzi nowa, skalowalna, pływająca podstacja morska

Firmy Semco Maritime i ISC Consulting Engineers oraz stowarzyszona z Technip Energies spółka Inocean z siedzibą w Norwegii i Szwecji przedstawiły koncepcję morskiej podstacji wiatrowej.
22.09.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
20.09.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Taki jest cel inicjatywy ONZ End Plastic Pollution. To porozumienie 175 państw, które na początku tego roku zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem. Ma ona dotyczyć pełnego cyklu życia plastiku – jego produkcji, projektowania i utylizacji. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80 proc. do 2040 r.; zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55 proc. i emisje gazów cieplarn
13.09.2022

Tropikalny sztorm Kay częściowo złagodził suszę w Kalifornii

Tropikalny sztorm Kay, który nadciągnął znad Pacyfiku, częściowo złagodził suszę w południowej Kalifornii ułatwiając walkę z pożarami i przynosząc chłodniejsze powietrze po rekordowych upałach.
11.09.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
08.09.2022

"The Guardian": bogaci truciciele klimatu powinni płacić odszkodowania Pakistanowi za powodzie

Bogate państwa, które nie wypełniły swoich obietnic dotyczących redukcji emisji są odpowiedzialne za załamanie klimatu i ponurą wizję przyszłości świata powinny płacić odszkodowania krajom, które nawiedziły niszczycielskie powodzie, powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla "Guardiana" Sherry Rehman, minister ds. zmian klimatu Pakistanu.
04.09.2022

Truskawki i nie tylko... z podwodnych farm z cyfrowym bliźniakiem Siemensa

Zespół włoskich inżynierów, nurków i naukowców opracował koncept uprawy roślin pod wodą. Startup Nemo’s Garden stworzył farmę na dnie oceanu, wykorzystując korzystne warunki podwodnej biosfery: stabilną temperaturę, parowanie wody, absorpcję CO2, obfitość tlenu oraz naturalną ochronę przed szkodnikami.
02.09.2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
30.08.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.
29.08.2022

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.
21.08.2022

Coraz bliżej realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind 1

Duńska spółka Ørsted złożyła wniosek do Departamentu Ochrony Środowiska Stanu New Jersey o pozwolenie na budowę infrastruktury przybrzeżnej i lądowej związanej z realizacją pierwszego projektu morskiej fary wiatrowej Ocean Wind 1.
21.08.2022

Dron, który lata i nurkuje - może zmienić inspekcje floating offshore i ułatwić monitoring wód

Innowacyjny dron może zarówno latać, jak i lądować na wodzie oraz nurkować, aby np. pobierać próbki i monitorować jakość wody. Dron został opracowany przez naukowców z Imperial College London i Empa, a niedawno po raz pierwszy przetestowany wraz z badaczami z instytutu badań wodnych Eawag na Jeziorze Zuryskim.
17.08.2022

Kosmiczne śmieci - jakie jest prawdopodobiestwo, że zabiją człowieka?

Prawdopodobieństwo, że w wyniku lądowania śmieci kosmicznych na Ziemi, w ciągu najbliższej dekady zginie człowiek, wynosi ok. 10 proc. - ostrzegają naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w "Nature Astronomy".
04.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
01.08.2022

Potencjał energii falowej w zakresie globalnego ocieplenia jest 40 razy mniejszy niż paliw kopalnych

CorPower Ocean i naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili rygorystyczną ocenę cyklu życia (LCA) elektrowni wykorzystującej energię fal, która wykazała, że potencjał globalnego ocieplenia jest 20-40 razy niższy niż w przypadku produkcji energii elektrycznej z konwencjonalnych paliw kopalnych.
17.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
10.07.2022

Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days!

IKEA zaprasza do Gdyni wszystkich, którym bliskie jest morze, design i wspólne dobro planety. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days skupiać się będzie na Bałtyku, jego cennych zasobach i możliwościach, z których można korzystać. Promowane będą tam też dobre praktyki oraz innowacje projektowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Festiwal potrwa do 10 lipca.
05.07.2022

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Szkoła Morska w Gdyni od pewnego czasu prowadzi kursy powiązane z operacjami przy użyciu statków typu jack-up. Z uwagi na ekstremalne warunki pracy tych jednostek, w kursie uczestniczyli wytypowani pracownicy administracji morskiej wydającej pozwolenia wykonywania czynności i kontrolującej ich egzekwowanie na polskich wodach terytorialnych.
30.06.2022

Międzynarodowi eksperci i praktycy wspólnie pracują nad poprawą kondycji oceanów, stawiając czoła systemowym wyzwaniom w gospodarce morskiej

Światowi eksperci reprezentujący Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, The Nature Conservancy, rządy, agencje badawcze i sektor prywatny zebrali się, aby podzielić się najlepszymi praktykami w zakresie poprawy gospodarki morskiej na podstawie doświadczeń zdobytych na całym świecie.
29.06.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Najpotężniejsza na świecie turbina wiatrowa zadebiutuje u wybrzeży Szkocji

Producent turbin Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę 60 turbin SG 14-222 DD dla morskiej farmy wiatrowej Moray West należącej do firmy Ocean Winds, zlokalizowanej u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
24.06.2022

Dr J. Filipiak: Za globalne ocieplenie odpowiada ludzkość [WYWIAD]

Jest zwolennikiem faktu istnienia współczesnej zmiany klimatu, objawianej w ocieplaniu się świata, zakwaszaniu oceanów i naruszeniu równowagi lądolodów. Dr Janusz Filipiak, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii UG oraz pracownik IMGW-PIB, w rozmowie z PAP przyznał, że to ludzkość jest winna ociepleniu klimatu.
19.06.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - Sesja główna

Dzisiaj o godzinie 10.30 w Serocku rozpocznie się główna sesja najważniejszego wydarzenia poświęconego energetyce wiatrowej - Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - PSEW 2022. Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo w sesji otwarcia.
14.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Ørsted, Ocean Winds, Vattenfall łączą siły w pracy nad innowacyjnymi technologiami instalacji dużych turbin wiatrowych

Ørsted, Ocean Winds i Vattenfall postanowiły przyłączyć się do projektu Sustainable Installation of XXL Monopiles (SIMOX), który koncentruje się na opracowaniu kilku innowacyjnych technologii, które mogłyby być odpowiednie do instalacji monopali XXL jako alternatywa dla konwencjonalnego wbijania.
03.06.2022

100 pytań do Ocean Winds. Spotkanie dla potencjalnych dostawców branży offshore

Ocean Winds, jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, organizuje spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej już 9 czerwca. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w szybko rozwijającej się branży offshore.
03.06.2022

Największa chińska pływająca turbina wiatrowa już na wodzie [WIDEO]

Fuyao, największa chińska pływająca turbina wiatrowa, została odholowana na Morze Południowochińskie, gdzie rozpocznie pracę.
31.05.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą "Szkuner" Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind [WIDEO]

Spółka Szkuner, która zarządza Portem Władysławowo, podpisała umowę z Ocean Winds. Na jej mocy w porcie powstanie baza serwisowa dla budowanej farmy wiatrowej BC-Wind.
28.05.2022

FourKites kładzie nacisk na znaczący rozwój międzynarodowej widoczności transportu oceanicznego

Wiodąca na świecie platforma zapewniająca widoczność łańcucha notuje znaczne tempo wzrostu widoczności transportu oceanicznego i zatrudnia Philippe’a Sallesa, doświadczonego specjalistę w branży, który będzie nadzorować realizację bieżącej strategii agresywnego wzrostu.
24.05.2022

Ocean Winds bierze udział w przetargu Hollandse Kust West

Złożona oferta dotyczy przetargu Hollandse Kust West (HKW) - Site VI, koncentrującego się na kryteriach ekologicznych.
24.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Mapa Drogowa Polskiego Paktu Plastikowego jest już dostępna!

Polski Pakt Plastikowy opublikował Mapę Drogową – strategiczny dokument, który pokazuje, jakie zadania należy wykonać, aby zamknąć obieg opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce do 2025 roku.
18.05.2022

MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA]

Holenderski deweloper pływającej technologii wiatrowej TouchWind i japońska firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyły siły w zakresie rozwoju technologii floating offshore TouchWind.
18.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
03.05.2022

ZeroWastePorts statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
28.04.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu, nie tylko w Dzień Ziemi

Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi
25.04.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.