Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg będzie monitorować zanieczyszczenia

zk

13.09.2021 08:44 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Klimat, Edukacja Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg będzie monitorować zanieczyszczenia

Partnerzy portalu

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg będzie monitorować zanieczyszczenia - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów:

1. Systemu do zarządzania danymi przestrzennymi i statystycznymi zbieranymi przez porty.

Po zalogowaniu do systemu użytkownik będzie miał dostęp do dokładnej mapy danego portu, na której zdigitalizowane i zgeolokalizowane zostaną różnego typu dane zbierane regularnie przez porty. Poprzez kliknięcie będzie można np. sprawdzić batymetrię akwenu lub pobrać dane statystyczne z dotyczące np. przeładunków, czy dokujących statków. Ponadto na mapie będą również dostępne różnego typu dane publiczne ze stacji pomiarowych WIOŚ czy Gdańskich Wód.

2. Systemu do monitoringu ruchu statków w porcie/marinie i zarządzania nabrzeżami.

Kolejny element platformy to mapa z naniesionymi w czasie rzeczywistym pozycjami statków znajdujących się w okolicy portu czy mariny. Dane te będą pochodziły z systemu Marine Traffic. Dodatkowo stworzona zostanie mobilna aplikacja do komunikacji między statkiem, a operatorami - odpowiedzialnymi za zarządzanie ruchem jednostek pływających. Elementem aplikacji będzie również system rezerwacji nabrzeży i wymiany niezbędnych danych między statkiem - portem/mariną.

3. Systemu monitoring wpływu działalności portu na środowisko z wykorzystaniem dronów w wodzie i powietrzu oraz naziemnych/wodnych urządzeń zbierających dane w sposób ciągły.

System ten będzie obejmował drony wodne i powietrzne, zbierające dokładne dane o zanieczyszczeniu wody/powietrza oraz bojki i urządzenia YetiBox - zbierające dane w sposób ciągły. Zastosowanie dronów umożliwi tworzenie trójwymiarowych map jakości wody/powietrza, a także map batymetrii akwenu o wysokiej dokładności. Wszystkie zebrane dane będą dostępne w platformie CORAL.

Wymienione systemy będą zawarte w jednej, kompleksowej platformie - dostosowanej do potrzeb danego portu/mariny. Platforma CORAL będzie również elastyczna, gdyż przewidywana jest możliwość sprzedaży poszczególnych systemów pojedynczo - w zależności od preferencji klienta.

W Polsce wszystkie elementy platformy CORAL będą testowane i instalowane w Porcie Elbląg. Dodatkowo, w Porcie Gdańsk zademonstrowane zostaną możliwości systemu monitoringu środowiska. W Gdańsku funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza, ale zostanie on uzupełniony o monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów. Warto również dodać, że system do zarządzania ruchem statków będzie testowany w marinie w Porcie w Lipawie (Łotwa) oraz w porcie w Montpellier (Francja), gdzie również będą demonstrowane rozwiązania dotyczące monitoringu środowiska.

Projekt CORAL jest realizowany w ramach programu GALATEA, Blue Growth Accelerator, którego operatorem w Polsce jest Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską z funduszy programu Horyzont 2020, grant nr 873026.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.