MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

zk

28.04.2021 12:50 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Partnerzy portalu

 MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. msc.org

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu. 

Granty w wysokości do 60 tys. GBP z utworzonego przez MSC funduszu Ocean Stewardship Fund (OSF) otrzyma dwadzieścia rybołówstw  i grup badawczych z całego świata. 

Wśród nagrodzonych projektów znajdują się m.in. Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Royal Society for the Protection of Birds), WWF Indie czy Environmental Defense Fund, a także dla rybołówstwa z obu Ameryk, Europy, Azji oraz Australii. Prawie jedną czwartą środków przyznano na wsparcie rybołówstw na Globalnym Południu. 

Szczególny nacisk w tegorocznej edycji konkursu grantowego MSC został położony na projekty dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach, którzy odgrywają kluczową rolę w zbieraniu i dostarczaniu danych, potrzebnych do weryfikacji, czy rybołówstwa działają w sposób zrównoważony. Wsparcie w ramach funduszu OSF otrzymała firma Saltwater Inc. zajmująca się szkoleniem i rozmieszczaniem obserwatorów na statkach, która we współpracy z Chordata LLC, stworzy platformę komunikacyjną typu „one touch”. Dzięki tej platformie obserwatorzy przebywający na statkach będą mogli bezpiecznie skontaktować się z biurem lub zawiadomić służby ratownicze o sytuacjach stanowiących zagrożenie.

Trzy z nagrodzonych projektów dotyczą badań mających na celu zmniejszenie przyłowu, stanowiącego jedną z głównych przyczyn spadku bioróżnorodności w morzach i oceanach. Inne projekty z kolei koncentrują się na strategiach połowowych czy usprawnieniach połowów z zastosowaniem przynęt. 

Fundusz wspiera również rybołówstwa na wczesnym etapie udoskonalania swoich praktyk zarządzania. Prawie jedną czwartą tegorocznych funduszy (ponad 157 tys. GBP) otrzymało sześć projektów udoskonalania rybołówstwa na Globalnym Południu, w tym indyjskie rybołówstwo krewetek (deep-sea shrimp trawl fishery in Kerala, India), rybołówstwa kraba kwiatowego z wyspy Madura (Madura Island blue swimmer crab fisheries), indonezyjskie rybołówstwa kałamarnic (Medan squid fisheries) oraz rybołówstwa lucjana i różowika (Makassar Strait snapper and grouper fisheries). 

Poniżej przedstawiamy informacje o kilku z 20 nagrodzonych projektach. Pełna lista z opisami projektów w j. angielskim znajduje się tutaj.

Islandzkie rybołówstwo taszy (RSPB and ISF Iceland lumpfish fishery), w ramach którego prowadzone będą badania nad skutecznością zastosowania dryfujących boi z rysunkiem oczu, mających odstraszać ptaki morskie od sieci rybackich. To szansa, by w prosty i niedrogi sposób ograniczyć przyłów ptaków.

Stowarzyszenie rybackie Tuna Australia będzie pracować nad znalezieniem alternatywy dla stosowania jako przynęty argentyńskiej kałamarnicy pospolitej, w tym nad zastosowaniem sztucznej przynęty. Argentyńska kałamarnica pospolita to gatunek zagrożony z powodu nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (tzw. połowów NNN). Wyniki badań będą miały znaczenie dla rybołówstwa tuńczyka wschodnio-australijskiego i żabnicy (Australian Eastern Tuna and Billfish fishery)  oraz innych rybołówstw wykorzystujących ten gatunek jako przynętę.

Anggini Fuji Astuti - doktorantka z Uniwersytetu IPB w Indonezji przy użyciu analizy eDNA przeprowadzi identyfikację gatunków stanowiących przyłów w rybołówstwach poławiających kraby kwiatowe na Morzu Jawajskim. Dane będą miały zasadnicze znaczenie dla postępów w realizacji projektu udoskonalania rybołówstwa (ang. Fishery Improvement Project, FIP) prowadzonego przez Indonesian Blue Swimming Crab Association (APRI).

– Gratuluję wszystkim laureatom grantów Ocean Stewardship Fund w 2021 roku. MSC utworzyło fundusz OSF w 2018 r., aby finansować wiarygodne projekty oraz inicjatywy, które przyniosą rzeczywistą poprawę w sposobie prowadzenia połowów w naszych oceanach, a co ważniejsze, pomogą rybołówstwom na całym świecie w postępach na drodze do zrównoważonego rozwoju. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta dzięki realizacji tych projektów dotrze do innych przedstawicieli sektora, prowadząc do przyjęcia rozwiązań nie tylko przez bezpośrednich beneficjentów funduszu, ale także w większej skali – powiedział Rupert Howes, Dyrektor generalny MSC.

Od 2019 r. w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund przyznanych zostało 35 grantów na łączną kwotę 1,3 mln GBP. MSC ma nadzieję, że wpływ finansowanych projektów przyczyni się do realizacji celu zrównoważonego rozwoju ONZ nr 14 - Życie pod wodą.

Więcej informacji na temat funduszu Ocean Stewardship Fund, w tym o poprzednich laureatach można znaleźć tutaj.

*    *    *
DODATKOWE INFORMACJE:
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia.

W program MSC zaangażowanych jest obecnie już ponad 400 rybołówstw, co przekłada się na ponad 17% światowych połowów dzikich ryb i owoców morza. Dzięki temu na pólkach sklepowych na całym świecie dostępnych jest już ponad 18 000 różnych produktów z niebieskim certyfikatem MSC (dane za brytyjski rok finansowy 2019-20). W Polsce to blisko 400 certyfikowanych produktów, które można znaleźć zarówno w największych sieciach handlowych, jak i osiedlowych sklepikach.
www.msc.org/pl

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.