Nowe elektrobusy w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku

gm

11.08.2023 12:11 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Nowe elektrobusy w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku

Partnerzy portalu

Nowe elektrobusy w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Elektryczne autobusy marki Yutong będą obsługiwać bezpłatny transport publiczny w Giżycku. Dwa kolejne takie pojazdy dokupuje także Lidzbark Warmiński.

Mieszkańcy gminy i miasta Giżycko w 2023 r. zyskali bezpłatny transport publiczny, realizowany przez trzy elektryczne autobusy Yutong. Samorząd stawia na dalszy rozwój lokalnej komunikacji, rozbudowując jej flotę do pięciu elektrobusów. Umowę na ich dostawę podpisali Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko oraz Emil Dmochowski, dyrektor sprzedaży Busnex Poland.

– Zakup kolejnych elektrobusów Yutong przez gminę Giżycko to najlepsza rekomendacja dla tej marki. Z perspektywy czasu widzimy, jak skutecznym połączeniem jest bezpłatna komunikacja oraz zeroemisyjny, cichy i wygodny tabor autobusowy. Wraz z zawarciem umowy, zakontraktowaliśmy już dostawę stu autobusów elektrycznych Yutong w Polsce – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Bezpłatna komunikacja została wprowadzona z początkiem marca 2023 r. i jest realizowana we współpracy gminy oraz miasta Giżycko. Do jej obsługi samorząd wykorzystuje trzy elektryczne autobusy Yutong E9, dostarczone przez firmę Busnex Poland - wraz z infrastrukturą do ładowania - w ramach rozstrzygniętego w 2022 r. przetargu. Tegoroczne postępowanie również zakończyło się wyborem oferty Busnex Poland na zakup kolejnych dwóch egzemplarzy modelu E9 oraz stacji ładowania. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku.

– Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że komfort jazdy nowymi, dobrze wyposażonymi, elektrycznymi autobusami jest znacznie wyższy od dotychczas użytkowanych pojazdów. Ważny jest również aspekt ekologiczny, który zapewniony jest poprzez zeroemisyjność autobusów. Dlatego zdecydowałem się sięgnąć po kolejne dofinansowanie do zakupu dwóch „elektryków” – mówił Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko.

Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską w 2021. Od początku jest ona bezpłatna, a do jej obsługi samorząd zakupił dwa elektryczne autobusy Yutong. Dzięki inwestycji w 2 kolejne elektrobusy tej marki, cała flota obsługująca transport publiczny w Lidzbarku Warmińskim będzie zeroemisyjna.

– Warmia i Mazury słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale również z inwestycji w zielony transport. Lidzbark Warmiński to pierwszy samorząd z regionu, który postawił na markę Yutong. Czas pokazał, że był to dobry wybór, a na ulice miasta wyjadą kolejne elektryczne autobusy. Co istotne, komunikacja miejska już od pierwszego dnia jest bezpłatna – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Lidzbark Warmiński, który ubiega się o status uzdrowiska, postawił na zielony i zeroemisyjny transport - bezpłatny dla mieszkańców oraz turystów. Dostarczone przez Busnex Poland dwa 9-metrowe elektryczne autobusy Yutong po raz pierwszy wyjechały na ulice w listopadzie 2021 r., a do ich ładowania służy zielona energia z OZE. Dzięki zakupowi i dostawie 2 kolejnych Yutongów, flota komunikacji miejskiej w Lidzbarku Warmińskim będzie w 100% elektryczna.

– Lidzbarczanie szybko przyzwyczaili się do elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej i chętnie z nich korzystają. Same pojazdy również sprawdziły się na naszych drogach, dlatego postanowiliśmy kupić kolejne dwa pojazdy. Stajemy się uzdrowiskiem i naturalnie wybraliśmy ekologiczny, zielony transport publiczny – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

Zarówno Giżycko, jak i Lidzbark Warmiński postawiły na model Yutong E9. To niemal 9-metrowy autobus elektryczny, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także automatyczna klimatyzacja, monitoring czy system GPS zapewniają komfort pasażerów i wygodę obsługi.

– Wszelkie inwestycje w poprawę komunikacji nas cieszą, a takie, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko cieszą szczególnie – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Dobrze, że gospodarze lokalnych samorządów inwestują w takie rozwiązania – dodał. 

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas niemal 4-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.