Podlasie: 9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono w ramach programu "Czyste powietrze"

zk

29.09.2022 17:44 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Podlasie: 9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono w ramach programu "Czyste powietrze"

Partnerzy portalu

Podlasie: 9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono w ramach programu "Czyste powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono dotąd w Podlaskiem w ramach realizacji rządowego programu "Czyste powietrze"; zrealizowano inwestycje o wartości 150 mln zł - poinformował w czwartek w Białymstoku prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Borzyszkowski.

Prezes WFOŚiGW w Białymstoku o wynikach rządowego programu "Czyste powietrze" w woj. podlaskim mówił w czwartek na konferencji prasowej przy okazji wręczenia gminie Piątnica czeku na 1,4 mln zł z programu "Ciepłe mieszkanie" oraz zawarcia porozumień o współpracy z gminami Augustów i Bargłów Kościelny we wdrażaniu programu "Czyste powietrze". Gminy te - jako kolejne - utworzą punkty informacyjno-konsultacyjne tego programu.

Borzyszkowski podsumował, że dotychczas w Podlaskiem przyjęto 16 tys. wniosków do programu "Czyste powietrze"; podpisano 14 tys. umów. "Wymieniliśmy ok. 9 tys. kopciuchów na kwotę blisko 150 mln zł" - mówił.

Zaznaczył, że 27 proc. wszystkich wniosków do programu jest składanych w samorządach, a współpraca z gminami, które prowadzą punkty konsultacyjne programu jest - jak ocenił - skuteczna. W regionie zawartych jest 71 porozumień z gminami na punkty konsultacyjne, kilka gmin jest jeszcze chętnych. "Dzięki tym punktom nie trzeba przemieszczać się do Białegostoku, tylko dany mieszkaniec jest obsłużony w gminie" - podkreślał Maciej Borzyszkowski.

Obecny na konferencji wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste powietrze" Paweł Mirowski przypomniał, że dotąd w ciągu czterech lat realizacji programu (od września 2018 r.) Polacy złożyli ponad 500 tys. wniosków o dotacje, będą zrealizowane inwestycje na kwotę 9,2 mld zł, a do korzystających z programu przekazano 3,5 mld zł.

"W tej chwili możemy uzyskać dofinansowanie nawet do 79 tys. zł na to, żeby wymienić kopciucha i docieplić własny dom" - mówił Mirowski. Przypomniał, że od połowy lipca można dostać do 50 proc. przyznanej kwoty w ramach prefinansowania, jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Mirowski mówił, że termin na podpisywanie porozumień z samorządami ws. punktów konsultacyjnych mija 30 września 2022 r. Podał, że dotąd porozumienia są zawarte w 83 proc. wszystkich gmin w Polsce (z 2066 samorządami)i są one ważnym elementem we wdrażaniu programu. Przypomniał, że gmina dostaje do 35 tys. zł na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, by program "był bliżej mieszkańców".

W Podlaskiem nowe punkty utworzą gminy Augustów i Bargłów Kościelny. Wójt gminy Augustów i zastępca wójta gminy Bargłów podkreślali, że punkty są ważne dla mieszkańców, bo sprawy związane z programem będą mogli załatwiać na miejscu. "Tworząc punkt na terenie naszej gminy, skrócimy drogę i czas zainteresowanych od chwili złożenia (wniosku) do otrzymania środków finansowych" - powiedział wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński.

Uzupełnieniem programu "Czyste powietrze" kierowanym do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest program "Ciepłe mieszkanie". Pierwszym samorządem w woj. podlaskim, który będzie wdrażał ten program, jest gmina Piątnica koło Łomży. Wójt Artur Wierzbowski odebrał symboliczny czek na sumę 1,4 mln zł z tego programu. Mówił, że będą prowadzone inwestycje w 75 mieszkaniach w blokach popegeerowskich w Marianowie.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski mówił, że na program "Ciepłe mieszkanie" jest kwota 1,4 mld zł. Tłumaczył, że gmina występuje do WFOŚiGW z wnioskiem o sfinansowanie właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych wymiany starego pieca, realizację elementów termomodernizacji. Przypomniał, że z tego programu można dostać do 37,5 tys. zł na jeden lokal.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że ważne są działania na rzecz bardziej czystego powietrza, które jednocześnie służą zdrowiu mieszkańców, większym oszczędnościom i mniejszym wydatkom na energię. "I właśnie temu służą programy, zarówno program Czyste powietrze, jak i teraz rozwijany program Ciepłe mieszkanie" - dodał wojewoda.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22950,00 $ tona 1,77% 30 lis
 Cynk 2973,00 $ tona 0,61% 30 lis
 Aluminium 2386,00 $ tona 1,92% 30 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.