Polskie uzdrowiska walczą o eko-nagrodę

zk

09.08.2022 13:03 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Klimat, Edukacja Polskie uzdrowiska walczą o eko-nagrodę

Partnerzy portalu

Polskie uzdrowiska walczą o eko-nagrodę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP - Polanica-Zdrój

Znamy już uczestników VII edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w ramach którego nagradzane są polskie uzdrowiska podejmujące kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk, które będą walczyć o nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Do I etapu tegorocznego konkursu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk: Sopot i Ustka (woj. pomorskie), Połczyn-Zdrój (woj. zachodniopomorskie), Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Kazimierza Wielka (woj. świętokrzyskie), Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Uniejów (woj. łódzkie).

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi 100 tysięcy złotych. Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięskie uzdrowisko powinno przeznaczyć ją na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. Ocenie podlegają nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2017-2021. W konkursie zostaną przyznane również nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

Po wcześniejszej formalnej weryfikacji wniosków Kapituła Konkursu, w której zasiadają przedstawiciele organizatorów oraz eksperci – m.in. pracownicy naukowi PAN, zajmujący się zmianami klimatu oraz wykładowcy akademiccy – specjaliści w zakresie ochrony środowiska – będzie wizytować kolejno wszystkie zakwalifikowane uzdrowiska, aby ocenić jakość i znaczenie zgłoszonych projektów i inwestycji.

„Konsekwentnie, już od 7 lat, przyznajemy co roku finansową nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. - Jesteśmy jedynym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku, więc nic dziwnego, że idea zrównoważonego rozwoju jest nam wyjątkowo bliska. Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma nie tylko znaczenie promocyjne, ale i praktyczne – wskazywania najlepszych pomysłów i projektów, związanych właśnie ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, które są godne naśladowania” - podkreśla Mario Zamarripa.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. „To konkurs unikatowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, długoletni samorządowiec i burmistrz Muszyny. – Możemy się też przekonać, jak wiele aktywności i działań polskich uzdrowisk dotyczy właśnie tej sfery. Bo to właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami różnych nowatorskich działań. Główną nagrodę pieniężną laureat może przeznaczyć wyłącznie na kolejne działania proekologiczne. Samorządy zgłaszające się do konkursu muszą jednak udokumentować ciągłość swojej aktywności w tym zakresie w czasie pięciu kolejnych lat budżetowych. Nie ma tu zatem mowy o przypadku. Co roku wygrywa najlepszy!” – podkreśla dr Jan Golba.

Siódma edycja będzie wyjątkowa między innymi dzięki wyraźnym zmianom w regulaminie. Dzięki nim Kapituła będzie mogła jeszcze precyzyjniej określić skalę oszczędności energetycznych (w tym ograniczenie emisji CO2) oraz efektywność i unikatowość zastosowanych innowacji ekologicznych w polskich uzdrowiskach. Organizatorzy konkursu przyjrzą się działaniom uzdrowisk szczególnie pod kątem ich zgodności z Celami Zrównoważonego Rozwoju.

W sześciu edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 31 polskich uzdrowisk, a dotychczasowi laureaci to: Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój i Muszyna. Regulamin dopuszcza ponowny start w konkursie po 5-letniej karencji.

Więcej informacje o konkursie, wzory wniosków aplikacyjnych, skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie www.sgurp.pl.

Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2022 roku. W tym roku organizatorzy planują też wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

Pomysł i organizację konkursu EKO HESTIA SPA doceniono, przyznając w roku ubiegłym Grupie ERGO Hestia - za wieloletnie zaangażowanie i konsekwentne działania w tej materii - prestiżową nagrodę Dobroczyńca Roku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.