Rękawica została rzucona. Czy Toyota dogoni Teslę?

Strona główna Transport, Elektromobilność Rękawica została rzucona. Czy Toyota dogoni Teslę?

Partnerzy portalu

Rękawica została rzucona. Czy Toyota dogoni Teslę? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Toyota Motor Corporation

Rywalizacja na rynku pojazdów elektrycznych nabiera coraz większego tempa. Z jednej strony mamy lidera rynku, amerykańską Teslę, z drugiej zaś licznych producentów próbując zagospodarować perspektywiczny sektor elektromobilności. Nie inaczej jest z Toyotą, motoryzacyjnym gigantem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tesla produkuje głównie pojazdy elektryczne, których udział w rynku znacząco wzrasta, odbierając miejsce zajmowane dotychczas przez pojazdy napędzane paliwami kopalnymi, z których słynie Toyota. Toyota zwiększyła sprzedaż pojazdów akumulatorowo-elektrycznych o ponad 623 proc. r/r., zaś na tym plany się nie kończą: na naszych oczach kolejne koncerny motoryzacyjne rzucają rękawice Tesli.  

Ambitne plany koncernu z Kraju Kwitnącej Wiśni nie uszły uwadze analityków, którzy poświęcili uwagę Japończykom na łamach listopadowego „Financial Times”.

Japoński gigant motoryzacyjny zapowiedział przełom w technologii akumulatorów, co ma stanowić dobry prognostyk pod walkę z liderem pojazdów elektrycznych, jakim jest amerykańska Teslą. 

Wedle zapowiedzi, nowy akumulator litowo-jonowy zwiększy zasięg jazdy do ponad 800 km, a to wszystko w połączeniu z poprawioną aerodynamiką pojazdu i zmniejszoną masą pojazdu. Toyota opracowuje również wysokowydajny akumulator, aby osiągnąć zdolność zasięgu jazdy ponad 1000 km.

Ale na akumulatorach się nie kończy – zmiany mają dotyczyć również technologii produkowania pojazdów.

Nadwozie samochodów mają być zbudowane z trzech głównych komponentów w nowej strukturze modułowej. Zastosowanie technologia pozwoli na znaczną integrację komponentów, co przyczyni się do obniżenia kosztów rozwoju pojazdu i inwestycji w fabrykę. Ponadto – wedle zapowiedzi Toyoty – zmiana procesu produkcji zredukuje procesy i inwestycje fabryczne o połowę.

Toyota to rywal nie byle jaki. Największy na świecie producent samochodów pod względem rocznej sprzedaży jednostkowej. Z drugiej strony Tesla, potentat w produkcji samochodów elektrycznych, któremu depczą po piętach rywale z Państwa Środka, konkurujący cenami oraz zaawansowaną technologią niczym nie odbiegającą od zachodnich producentów.

ZielonaGospodarka
Fot. Toyota Motor Corporation


Jak zauważa NikkeiAsia, Toyota zamierza sprzedać 1,5 mln pojazdów elektrycznych w 2026 roku i 3,5 mln w 2030 roku, zaś pragnąć poważniej dołączyć do rywalizacji w branży elektromobilności, zainwestuje dodatkowe 8 mld dolarów w budowaną fabrykę akumulatorów w Stanach Zjednoczonych.

Ale czy możemy mówić o zaciętej rywalizacji w sektorze pojazdów elektrycznych, mając na uwadze październikową umowę między Teslą a Toyotą?

Japoński producent samochodów podpisał umowę na przyjęcie technologii ładowania pojazdów elektrycznych Tesli (NACS) do swoich niektórych modeli Toyota i Lexus z napędem akumulatorowo-elektrycznym od 2025 roku.

O ile z uwagą pozostaje nam śledzić rywalizację motoryzacyjnych gigantów, amerykańskiej Tesli i japońskiej Toyoty niczym King Konga z Godzillą, to zapewne pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość, czekając na samochód elektryczny znad Wisły, czyli słynną Izerę. 

Mimo, że pojazd będzie Made in Poland, to jego serce będzie Made in China. 

Partner technologiczny Izery, jakim jest chińskie Geely, jest twórcą platformy technologicznej SEA, która ma być wykorzystywana w polskim wehikule: „Platforma to serce samochodu: jednostka napędowa i całe podwozie, ale także bateria, która jest kluczowym elementem auta elektrycznego” – mówi Beata Białoń-Dudek, dyrektor ds. zakupów i łańcucha dostaw w ElectroMobility Poland, cytowana przez PAP.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.