Resort rolnictwa będzie wspierał produkcję żywności ekologicznej

zk

24.11.2022 07:22 Źródło: PAP
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność Resort rolnictwa będzie wspierał produkcję żywności ekologicznej

Partnerzy portalu

Resort rolnictwa będzie wspierał produkcję żywności ekologicznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Ministerstwo rolnictwa będzie wspierało produkcję żywności ekologicznej, zachęcając rolników i przetwórców do jej wytwarzania - mówił na konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że chodzi też o informowanie o walorach takich produktów.

Kowalczyk podkreślił, że rozwój produkcji ekologicznej jest ważnym zadaniem dla ministerstwa rolnictwa. Mówił, że chodzi o to, by zdrowa żywność była dostępna, ale także o zobowiązanie wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, w którym zapisano istotny wzrost upraw ekologicznych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska nie jest w czołówce krajów mających takie uprawy; w Polsce zajmują one zaledwie 3,5 proc. powierzchni gruntów uprawnych. W Planie Strategicznym 2023-2027 zaplanowano zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych do 7 proc., ale najważniejszy nie jest wzrost upraw, ale pozyskanie produktów ekologicznych - przekonywał. Jego zdaniem ważne jest powiązanie produkcji upraw ekologicznych z produkcją konkretnych wyrobów.

Jak wskazywał, rozwój upraw ekologicznych jest możliwy wtedy, gdy jest zbyt na żywność ekologiczną w formie przetworzonej.

Minister zapewnił, że resort rolnictwa będzie wspierał produkcję ekologiczną m.in. poprzez dopłaty do upraw i edukację rolników. Wśród form pomocy wymienił też współfinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy przetwórstwa, w tym ekologicznego. "Prowadzę też rozmowy z ministerstwem edukacji, ministerstwem zdrowia po to, by intensywnie promować walory rolnictwa ekologicznego - zdrowotne i edukacyjne np. w szkołach, przedszkolach czy w szpitalach" - powiedział Kowalczyk.

Jak mówił, ministerstwo będzie się starać, by sieci handlowe i sklepy wyznaczały półki z produktami ekologicznymi. Wspomniał też o inicjatywnie, by wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych utworzyć sieć sklepów rolnictwa ekologicznego i produkcji leśnej; byłaby tam sprzedawana np. dziczyzna oraz produkty runa leśnego.

"Przygotowujemy w budynku ministerstwa taką placówkę handlową, gdzie wspólnie będzie prowadzona sprzedaż takich produktów" - powiedział Kowalczyk. Sklep ma powstać w siedzibie ministerstwa, w Warszawie na ul. Wspólnej, obok biura przepustek. Przeznaczone na ten cel pomieszczenie jest remontowane, a oferty z zapytaniem o chęć sprzedaży żywności eko rozesłano do producentów ekologicznych.

Minister powiedział PAP, że sprzedaż ruszy prawdopodobnie za kilka tygodni.

Kowalczyk zwrócił też uwagę, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o produktach ekologicznych. Wyjaśnił, że chodzi o produkty kontrolowane "od pola do stołu", posiadające odpowiednie certyfikaty. Jak mówił, dotyczy to zarówno surowców, jak i produktów przetworzonych, które mają oznaczenia świadczące o produkcji ekologicznej, czyli zielony listek. Przekonywał, że dopiero takie oznaczenie, a nie nazwa "ekologiczny" jest gwarantem produktu ekologicznego.

Szef MRiRW podkreślił, że produkt jest ekologiczny wtedy, gdy został wyprodukowany bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych, wytworzony z materiału genetycznego rolnictwa ekologicznego i przetworzony bez sztucznych dodatków oraz konserwantów.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przypomniał, że w tym roku została uchwalona nowa ustawa dotycząca rolnictwa ekologicznego, a w Krajowym Planie Strategicznym zaplanowano większe dopłaty na ten cel, co ma zachęcać do podjęcia takiej produkcji.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.