ESCORT
Energetyka, OZE

Sejm. Bez poprawek w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłowie nie zgłosili w piątek w drugim czytaniu poprawek do projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt zawiera rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii. Będzie głosowany na następnym powiedzeniu Sejmu.

19.06.2023, 08:41
Transport, Elektromobilność

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.

18.06.2023, 09:45
Prawo, finanse

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.

15.06.2023, 09:52
Energetyka, OZE

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.

14.06.2023, 14:12
Energetyka, OZE

Polska wraca do budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z nich chce wybudować Tauron

Grupa Tauron planuje najpóźniej do 2027 roku wybudować w małopolskim Rożnowie elektrownię szczytowo-pompową o mocy 700 MW. Ostateczna inwestycja, której koszt jest szacowany na ok. 6 mld zł, jest wciąż uzależniona od szeregu czynników, w tym m.in. decyzji środowiskowej. Prezes spółki Paweł Szczeszek podkreśla jednak, że tego typu inwestycje, które są najpopularniejszą formą magazynowania energii w UE, to konieczność. Bez magazynów energii nie ma bowiem co myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej. Plany dotyczące budowy taki

14.06.2023, 10:11
Energetyka, OZE

Do 2040 r. wydatki na nowe moce energetyczne mogą wynieść ponad 726 mld zł

Do 2040 r. skumulowane nakłady na nowe moce energetyczne mogą wynieść ok. 726,4 mld zł, z czego 86 proc. będzie dotyczyć mocy bezemisyjnych – wynika z opublikowanego scenariusza do prekonsultacji m.in. PEP2040.

13.06.2023, 12:46
Energetyka, OZE

Energa Kogeneracja przygotowuje się do budowy kolejnego niskoemisyjnego źródła ciepła w Elblągu

Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN kontynuuje program inwestycyjny w Elektrociepłowni Elbląg. Do końca tego roku spółka planuje wyłonić generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). Dzięki prowadzonej transformacji EC Elbląg zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla.

13.06.2023, 07:53
Transport, Elektromobilność

Wyniki strategii Kaiyi Auto na rzecz nowej energii opublikowane w rocznicę jej wdrożenia

W dniach 9-11 czerwca w mieście Yibin odbywa się Międzynarodowa Konferencja Sektora Akumulatorów (World Power Battery Conference), której tematem przewodnim jest „Nowa ekologiczna moc, światowa nowa energia”. Podczas konferencji, firma Kaiyi Auto przedstawi swoje trzy nowe platformy technologiczne opracowane zgodnie z „koncepcją Yi” oraz pięć nowych produktów, w tym X7 PHEV, HH11 i HH12.

13.06.2023, 07:22
Energetyka, OZE

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.

12.06.2023, 16:16
Energetyka, OZE

PGE podpisała umowę realizacyjną w ramach Programu LTE450

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN. Uruchomienie sprzętu radiowego RAN i rdzeniowego CORE będzie stanowiło trzon uruchamiania usług LTE450 na potrzeby energetyki.

12.06.2023, 15:35
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.