Wynik wyszukiwania - " premier " - Wiadomości

H2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodor

Tan Sri Datuk Patinggi Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Abang Haji Openg, premier Sarawak, podkreślał podczas kongresu H2POLAND & NetZero Forum, że w jego kraju powstaje zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał transport publiczny. W jego opinii dziś największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru. „Bardzo drogie są komponenty, ale razem z innymi firmami szukamy rozwiązań, aby doskonalić technologię wodorową” - powiedział premier Sarawak.
09.05.2024

Niemiecki dziennik: Polska przyspiesza przejście na atom aspirując do bycia liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
30.04.2024

Wiceszef MKiŚ: pod koniec kwietnia tzw. okrągły stół leśny

W dniach 22-23 kwietnia ma odbyć się tzw. okrągły stół leśny – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak wcześniej zapowiadano, spotkanie ma dotyczyć przyszłości lasów i gospodarki leśnej w kraju.
04.04.2024

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

Energia nuklearna niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych

Energia nuklearna jest niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych - uważa szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol, który spotkał się z dziennikarzami przed rozpoczęciem w czwartek pierwszego Szczytu Energii Jądrowej w Brukseli.
21.03.2024

W czwartek w Brukseli pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej

W czwartek w Brukseli odbędzie się pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce jądrowej. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE wezmą też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
21.03.2024

Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek w Wilnie, że w tym tygodniu ogłosi treść propozycji zmiany niektórych zapisów Zielonego Ładu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - stwierdził szef polskiego rządu.
05.03.2024

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Z polskiej perspektywy obecne regulacje Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa są nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Jak dodał, rząd od początku urzędowania zabiega o zmianę tych przepisów.
05.03.2024

Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował PAP, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem.
04.03.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Premier: rozmawialiśmy z premierem Kanady o przyszłej współpracy dotyczącej energetyki jądrowej, również o SMR-ach

Premier Donald Tusk poinformował, że z premierem Kanady Justinem Trudeau rozmawiali też m.in. o przyszłej współpracy ws. energetyki jądrowej, również o małych reaktorach modułowych tzw. SMR-ach. Polska jest tym bardzo zainteresowana - .podkreślił.
26.02.2024

Szef MAP: Orlen Synthos Green Energy będzie audytowany przez nowe władze Orlenu

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) będzie poddana audytowi przez nowe władze Orlenu, które będą wyłonione w konkursie - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra aktywów państwowych Borysa Budki.
14.02.2024

Tusk we Francji: filary naszego wspólnego bezpieczeństwa - energetyka, żywność i obronność

Trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwa to energetyka, żywność i obronność - mówił w poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
12.02.2024

Brytyjskie partie wycofują się z kosztownych obietnic w walce ze zmianami klimatu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy wycofała się w czwartek z jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych – przeznaczania 28 mld funtów rocznie na zielone inwestycje. To kolejny przypadek urealniania przez brytyjskich polityków obietnic w zakresie walki ze zmianami klimatu.
09.02.2024

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).
28.01.2024

Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach

Kolejne przeglądy środowiskowe ws. lokalizacji elektrowni jądrowej sprawią, że podstawy naszego bezpieczeństwa energetycznego legną w gruzach - powiedział poseł PiS Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, "wszyscy wiedzą, że ponowne prace nad analizą środowiskową zajmą kilka lat".
18.01.2024

Bez pomocy rządu Program Czyste Powietrze zbankrutuje - ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa - ostrzegają Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - ostrzegają aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z REPowerEU na odzyskanie płynności finansowej Programu.
18.01.2024

Wiceminister klimatu: w 2024 roku chcemy stworzyć pierwszy od 20 lat park narodowy w Polsce

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - wskazał w piątkowej rozmowie z gazetą.pl wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.
12.01.2024

Brytyjski rząd przedstawił plany czterokrotnego zwiększenia produkcji energii jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
11.01.2024

Wiceminister klimatu o audycie w resorcie: opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych

Opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych, umowy bez zapewnionych budżetów na ich realizację - to pierwsze ustalenia audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jakie wskazała wiceszefowa resortu Urszula Zielińska w środowej rozmowie w Studiu PAP.
10.01.2024

Minister Paulina Hennig-Kloska powołała Witolda Kossa na Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, został nim Witold Koss - poinformował w środę resort środowiska.
10.01.2024

Szefowa resortu klimatu: dyrektor Lasów Państwowych odwołany

We wtorek został odwołany dotychczasowy Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica - poinformowała na platformie X Minister Klimatu i środowiska Paulina Henning - Kloska.
10.01.2024

Tusk: w przyszłym tygodniu decyzja, czy będzie pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej

W przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja, czy stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie utrzymane - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
09.01.2024

Witold Koss nowym Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych

Witold Koss będzie nowym Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych - poinformował w środę podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Obecnie szefem LP jest Józef Kubica.
03.01.2024

Kawasaki prezentuje pierwszy motocykl o napędzie wodorowym

Jeden z największych producentów motocykli, japońska firma Kawasaki zaprezentowała ostatnio prototyp pierwszego modelu z napędem wodorowym. Ruch ten stanowi odzwierciedlenie rosnącego trendu w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska.
20.12.2023

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

M. Sawicki: 5 mld euro z programu REPowerEU na ochronę środowiska to sukces

Zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen 5 mld euro dla Polski to zaliczki z programu REPowerEU na ochronę środowiska; jest to sukces, że dostajemy pieniądze i przynajmniej tym razem nie spóźniamy się ze złożeniem stosownych wniosków - powiedział PAP wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki.
15.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Kto zostanie ministrem klimatu i środowiska?

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów.
12.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Brytyjski król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju, wywołując oskarżenia o hipokryzję

Król Karol III, premier Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych David Cameron, którzy reprezentują Wielką Brytanię na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, udali się tam oddzielnymi odrzutowcami, wywołując krytykę i oskarżenia o hipokryzję w podejściu do ochrony klimatu – piszą brytyjskie media.
01.12.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Kanclerz Niemiec i premier Włoch planują rurociąg wodorowy przez Alpy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego emisji metanu w sektorze energetycznym

W nocy z wtorku na środę negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego śledzenia i ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym
15.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

Rząd Bułgarii podjął decyzję o budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni atomowej Kozłoduj

Rząd Bułgarii w środę podjął decyzję o budowie dwóch nowych reaktorów o łącznej mocy 2300 megawatów w elektrowni atomowej Kozłoduj, znajdującej się w pobliżu miasta o tej nazwie na północnym zachodzie kraju. Obecnie działają tam dwa reaktory o mocy 2000 megawatów, pokrywające ok. 30 proc. zapotrzebowania Bułgarii na energię elektryczną.
26.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

W Wielkiej Brytanii opóźniono zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi

Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi oraz diesla wejdzie w życie w Wielkiej Brytanii pięć lat później niż planowano do tej pory - w 2035, a nie w 2030 r. - ogłosił w środę premier Rishi Sunak.
21.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

G20: Światowi liderzy zawarli porozumienie w sprawie korytarza kolejowego z Indii na Bliski Wschód i do Europy

Na marginesie szczytu G20 w Delhi światowi przywódcy ogłosili w sobotę międzynarodowe porozumienie w sprawie korytarza kolejowego, łączącego porty Indii z krajami Bliskiego Wschodu oraz z Europą.
10.09.2023

Malezja gra w zielone. Przyszły lider OZE w Azji Południowo-Wschodniej?

Malezja planuje szereg projektów inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem zielonej energii, obejmujących budowę biorafinerii, instalacje tysięcy stacji do ładowania pojazdów elektrycznych czy też stworzenie huba zielonego wodoru w Serawaku.
10.09.2023

Chiny, krytykujące zrzut wody z Fukushimy, odrzuciły propozycję udziału w grupie monitorującej operację

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
06.09.2023

Kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja

Kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja. To stworzy impuls dla gospodarki - ocenił Tomasz Narkun ekspert rynku nieruchomości. Wskazał, że Polska w ciągu kilku lat będzie musiała dokonać renowacji na około 1 mln domów i oraz budynków z wielkiej płyty.
05.09.2023

Premier: termomodernizacja bloków mieszkalnych i rewitalizacja w nowym programie "Przyjazne Osiedle"

Termomodernizację bloków mieszkalnych i rewitalizację osiedli, m.in. instalacji wodnokanalizacyjnych, zakłada nowy program PiS "Przyjazne Osiedle" - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).
04.09.2023

Premier: rozważymy powołanie resortu zajmującego się transformacją energetyczną

Jeżeli będziemy dalej pełnić misję, rozważymy powołanie specjalnego resortu, który zajmie się transformacją energetyczną przemysłu wydobywczego i całej polskiej energetyki - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).
03.09.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

Premier: zahamowaliśmy przywóz odpadów z Niemiec

My ten proceder uszczelniliśmy. My ten proceder zatrzymaliśmy w dużym stopniu poprzez system kaucji - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii niebezpiecznych odpadów. Dodał, że problem, który zostawiony został przez Donalda Tuska i PO jest gigantycznych rozmiarów.
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska ogłoszono dalsze ewakuacje w związku z szalejącymi pożarami lasów. W liczącym 150 tys. mieszkańców mieście Kelowna w piątek nad ranem wprowadzono stan wyjątkowy.
19.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Premier Estonii: kraje bałtyckie odłączą się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu elektroenergetycznego na początku 2025 r.

Litwa, Łotwa i Estonia odłączą się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu elektroenergetycznego BRELL na początku 2025 roku - poinformowała estońska premier Kaja Kallas, cytowana we wtorek przez telewizję ERR.
19.07.2023

Ziobro: najtańszy prąd w Europie jest z węgla, a nie z wiatraków

Polski nie stać na wprowadzanie rozwiązań unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Musimy bronić tego, co gwarantuje Polakom najtańszy prąd, a najtańszy prąd w Europie jest tam, gdzie jest wytwarzany z węgla, a nie z wiatraków – przekonywał w piątek w Katowicach.
15.07.2023

UE znosi ograniczenia w imporcie japońskiej żywności, nałożone po wypadku w elektrowni atomowej w Fukushimie

Unia Europejska zgodziła się w czwartek na zniesienie ograniczeń w imporcie japońskiej żywności, nałożonych po wypadku w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku. Bruksela w zamian oczekuje złagodzenia kontroli unijnych produktów rolnych przez Japonię.
14.07.2023

Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Na Malcie trwają prace nad ustawą, która umożliwi ustanowienie pierwszego w kraju przetargu na morską energetykę wiatrową oraz słoneczną.
12.07.2023

Sekretarz skarbu USA zaapelowała do Chin o wspólną walkę ze zmianami klimatu

Przebywająca w Chinach z czterodniową wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Podkreśliła, że na USA i Chinach, emitujących najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa szczególna odpowiedzialność w tej dziedzinie.
09.07.2023

UKNF: czynności nadzorcze nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin

Czynności nadzorcze prowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin SA notowanymi na GPW - poinformował w poniedziałek w komunikacie UKNF.
03.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją

Brak zawieszenia obrotu akcjami spółki EC Będzin jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF, której przesłanki zostaną zaprezentowane publicznie - poinformował we wtorek rzecznik UKNF Jacek Barszczewski.
28.06.2023

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Holandia. Rząd ogłosił datę zakończenia eksploatacji jednych z największych pól gazowych na świecie

Od 1 października 2023 r. zostanie całkowicie wstrzymane wydobycie gazu z pól Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii, postanowił w piątek rząd premiera Marka Ruttego. Po 60 latach zakończy się eksploatacja jednych z największych pól gazowych na świecie.
24.06.2023

Obajtek ws. spółki EC Będzin: nie mamy z tym nic wspólnego; postępujemy zgodnie z przepisami prawa

Nie mamy z tym nic wspólnego; postępujemy zgodnie z przepisami prawa - zapewnił w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek w Radiu Zet, pytany o sprawę związaną z EC Będzin. Oświadczenie w tej kwestii wydała już spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - dodał.
23.06.2023

Kanada. Wywiad ostrzega przed atakami rosyjskich hakerów na sektor naftowo-gazowy

Kanadyjski wywiad ostrzegł w opublikowanej w środę najnowszej ocenie sytuacji przed rosyjskimi atakami hakerskimi na krajowe firmy sektora naftowo–gazowego.
21.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju. Premier: nasze działania osłoniły społeczeństwo przed wzrostem bezrobocia i dały paliwo rozwojowe

Wszystkie nasze działania, tarcza antykryzysowa, tarcza antyinflacyjna nie tylko osłoniły społeczeństwo przed wzrostem bezrobocia, ale także dały nam paliwo rozwojowe - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
19.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Wielka Brytania i USA jednoczą siły na rzecz współpracy w zakresie czystej energii: Deklaracja Atlantycka

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali Deklarację Atlantycką w celu wzmocnienia współpracy w zakresie czystej energii i rozwoju zaawansowanych technologii.
11.06.2023

Realny wymiar CSR - w Gdyni porozmawiają o nim eksperci

Korzyści dla firm z angażowania się w CSR - to temat jednego z 49 paneli dyskusyjnych, jakie będą miały miejsce podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju. Jak realizowany jest CSR, jakie są korzyści społeczne z niego płynące i co zyskują firmy, które wykazują się odpowiedzialnością społeczną?
09.06.2023

Francuski rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro

Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo posiada obecnie cały kapitał EDF - poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo gospodarki i finansów.
09.06.2023

Prezes PGE ws. Turowa: ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa

Ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa, jakim jest kopalnia i elektrownia Turów - podkreślił w środę w TVP Info prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
08.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
06.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

W Gdańsku rozpoczął się 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023

"Jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze" - napisał w liście z okazji inauguracji 11. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2023 premier Mateusz Morawiecki.
05.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
05.06.2023

Prof. Krysiak: kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna

Niewątpliwie kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna i stworzenie tanich źródeł energii - powiedział w rozmowie z PAP.PL ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.
03.06.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej

Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmiany na stanowisku pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Funkcję objęła od piątku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa wiceminister klimatu i środowiska.
02.06.2023

Tauron: jesteśmy gotowi do wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do NABE

Grupa Tauron jest gotowa do wydzielania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – zadeklarował w środę prezes spółki Paweł Szczeszek. Zapowiedział, że Grupa przeznaczy w tym roku rekordowe 2,4 mld zł na rozwój sieci dystrybucyjnej.
31.05.2023

PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Czołowe na świecie firmy z sektora cywilnej energetyki jądrowej Westinghouse i Bechtel wspólnie utworzą konsorcjum do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa, która określa główne zasady współpracy między PEJ a konsorcjum amerykańskich firm została podpisana 25 maja 2023 roku w Warszawie.
25.05.2023

P. Müller ws. propozycji Ziobry: idealny moment na rozmowę o Fit for 55 to posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu to idealny moment na rozmowę o kosztach Fit for 55 - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do propozycji Zbigniewa Ziobrę debaty z premierem na ten temat. Według Müllera, argumenty Ziobry w tej sprawie są średnio trafione.
23.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
23.05.2023

Francja chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. Na celowniku transport

Premier Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek rozszerzony plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Do tej pory Francja dążyła do 40 proc. redukcji emisji do 2030 r, teraz będzie to redukcja o 50 proc. zgodnie z nowym celem ustalonym przez Unię Europejską.
23.05.2023

Unia Europejska i Kazachstan ogłaszają partnerstwo strategiczne w zakresie surowców, baterii i wodoru odnawialnego

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis w imieniu Unii Europejskiej i Alichan Smaiłow, premier Kazachstanu, ogłosili zestaw konkretnych działań, które wprowadzą w życie protokół ustaleń między UE a Kazachstanem w sprawie partnerstwa strategicznego dot. surowców, baterii i wodoru odnawialnego.
22.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
18.05.2023

Konferencja "Rola Polityki Surowcowej Państwa" startuje już jutro

W Warszawie odbędzie się 17 maja br. o godzinie 9:30 konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat Honorowy nad konferencją objął premier Mateusz Morawiecki.
16.05.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

Polityka Surowcowa Państwa - rok po przyjęciu przez rząd RP

17 maja 2023 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat honorowy nad konferencją objął Premier Mateusz Morawiecki.
11.05.2023

Morawiecki: musimy znaleźć swój własny sposób dojścia do zeroemisyjności

Musimy znaleźć swój własny sposób, aby dojść do zeroemisyjności; nie chcemy, by było to robione kosztem naszego społeczeństwa - powiedział w środę w Poznaniu podczas kongresu Impact'23 premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii.
11.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

UE. Szefowa KE podpisała umowę z premierem Norwegii ws. "zielonego sojuszu". Fokus na offshore i żeglugę bezemisyjną

UE i Norwegia utworzyły w poniedziałek "zielony sojusz w celu wzmocnienia wspólnych działań w dziedzinie klimatu, wysiłków na rzecz ochrony środowiska oraz współpracy w dziedzinie czystej energii i transformacji przemysłowej". Umowę podpisali w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Norwegii Jonas Gahr Store.
25.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

– Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
20.04.2023

Premier: inwestycja firmy Bosch w Dobromierzu przyczyni się do transformacji energetycznej kraju

Inwestycja firmy Bosch w Dobromierzu (Dolnośląskie) przyczyni się do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju, zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki – wskazał premier Mateusz Morawiecki.
20.04.2023

Premier: atom to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa

Atom, a zwłaszcza mały, to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów; te tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Atom to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa - dodał.
17.04.2023

Ekspert: ważna jest długofalowa współpraca z Japonią, np. badawczo-rozwojowa

W kontaktach gospodarczych z Japonią powinniśmy położyć nacisk na rozwój długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej, a nie kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne - powiedział PAP profesor Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Olejniczak.
11.04.2023

Premier: polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, a nie społeczeństwo polityce klimatycznej

Odrzucamy zakaz produkcji samochodów spalinowych, niech społeczeństwa same stopniowo decydują, kto czym chce jeździć; polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, nie odwrotnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przepisy przyjęte we wtorek przez Radę UE w ramach pakietu Fit for 55.
30.03.2023

Ekspert: sprostanie celom Rady UE w ramach AFIR jest dla Polski wyzwaniem

Sprostanie celom Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych to dla Polski olbrzymie wyzwanie – ocenił Aleksander Rajch z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wskazał np. na konieczność podwyższenia mocy zainstalowanej w sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.
29.03.2023

Koniec motoryzacyjnej telenoweli: zakaz silników spalinowych wprowadzony

W ostatni weekend ogłoszono porozumienie pomiędzy Berlinem a Brukselą, a 28 marca Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie określające rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku, dlatego utożsamiana jest z zakazem stosowania silnika spalinowego.
29.03.2023

Włoski rząd przekaże 4,9 mld euro wsparcia dla rodzin i firm w związku z cenami energii

4,9 miliarda euro pomocy dla rodzin i firm w związku z wysokimi cenami energii przewiduje dekret przyjęty we wtorek przez rząd Włoch. Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zakazie produkcji i sprzedaży syntetycznej żywności.
29.03.2023

Wybory w czasach węgla

Mamy jeszcze kilka miesięcy do wyborów i zapewne jeszcze kilka partii przedstawi swoje pomysły na energetykę i przyszłość węgla. Donald Tusk i Solidarna Polska stawiają na polski węgiel, chociaż oczywiście prezentują różne podejście do „czarnego polskiego złota”. Tymczasem węgiel należy jak najszybciej odesłać na śmietnik historii.
27.03.2023

Premier: stoimy na stanowisku, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w gestii poszczególnych krajów UE

21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów; tego dnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w obronie polskich lasów. Stoimy na stanowisku, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich UE - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.
22.03.2023

Wiceminister Wesoły: uzależnienie polskiej energetyki od gazu w 2022 r. kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł

Większe uzależnienie polskiej energetyki od gazu tylko w ubiegłym roku kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł – poinformował w środę wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Jak ocenił, przejście „w miarę suchą nogą” przez kryzys energetyczny było możliwe dzięki krajowej energetyce węglowej.
22.03.2023

Francuzi z projektem przyspieszającym rozwój atomu

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło we wtorek projekt ustawy, która przewiduje przyspieszenie rozwoju sektora energetyki jądrowej, w tym budowę kilku nowych reaktorów.
22.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
22.03.2023

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.
21.03.2023

Premier: ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową

Ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową, z jednej strony adresuje obawy tych, którzy nie chcieli mieć wiatraków blisko swoich domów, a z drugiej daje potężną możliwość do budowy farm wiatrowych na lądzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
15.03.2023

Premier: nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich ani amerykańskich dla 3. lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich, ale nie wykluczamy również zaangażowania partnerów amerykańskich dla trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz, jest też związana z przemyśleniami politycznymi.
15.03.2023

Morawiecki: transformacja energetyczna - szansa na skok cywilizacyjny

Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, aby ją skutecznie przeprowadzić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu otwierającym konferencję z cyklu Śląski Ład w Katowicach.
13.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Premier Morawiecki chce rozmawiać ze spółkami energetycznymi, aby zrewidowały swoją politykę cenową

Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.
11.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Premier: W warunkach obecnego kryzysu cele Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne

Jestem zdania, że w warunkach obecnego kryzysu cele przyjęte przez Parlament Europejski w ramach Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne, zbyt optymistyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
05.03.2023

Rumunia ma czele wyścigu po SMR

Premier Nicolae-Ionel Ciucă poinformował, że projekt małego reaktora modułowego realizowany z amerykańskimi firmami Fluor i NuScale umożliwi Rumunii dostarczanie energii elektrycznej do regionu.
03.03.2023

Współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie offshore

Dalszą współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardzo bliska współpraca z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego - powiedziała w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.
23.02.2023

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

Współpraca dwustronna ma być jednym z tematów wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. W ramach współpracy gospodarczej Polska sprowadza z USA skroplony gaz, polski rząd wybrał też technologię Westinghouse dla elektrowni atomowej.
21.02.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
21.02.2023

Polska i Czechy wspólnie o bezpieczeństwie energetycznym

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przyjęła delegację z Czech pod przewodnictwem ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkeli. W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego 2023 r., udział wzięli także Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, minister Mateusz Berger oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.02.2023

Morawiecki o windfall tax: opowiadamy się za takim rozwiązaniem

Opowiadamy się za wprowadzeniem podatków od nadzwyczajnych zysków dla wielkich koncernów międzynarodowych, już pewne mechanizmy zostały wdrożone - przychody z takich opłat trafią do firm i obywateli, by obniżać koszty energii - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
14.02.2023

Brytyjski rząd powołał ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego

Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał we wtorek pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie z ministerstwa biznesu i energii odrębnego resortu bezpieczeństwa energetycznego.
08.02.2023

Morawiecki o 10H: kompromis 700 metrów nie jest zły

Kompromis 700 metrów nie jest zły, ale jeżeli dałoby się go jeszcze dodatkowo złagodzić, np. poprzez mechanizm polegający na tym, że między 500 a 700 metrów możliwe byłoby fakultatywne referendum, to byłbym tego zwolennikiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.
04.02.2023

Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.01.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

Minister Anna Moskwa uczestnikiem Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy (International Advisory Council for the Ministry of Energy of Ukraine). W wideokonferencji, która odbyła się 24 stycznia 2022 r., uczestniczyli premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister energii Ukrainy German Galushchenko, sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm, komisarz UE ds. Energii Kadri Simson, a także ministrowie ds. energii z innych państw członkowskich UE.
26.01.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Premier o elektrowni jądrowej: jeśli chodzi o trzecią, wybór technologii nie został jeszcze dokonany

Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany; w najbliższych kilku miesiącach będziemy dokonywać przeglądu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
18.01.2023

Premier: wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa

Wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa; znalazła się ona w porządku obrad Sejmu; będzie procedowana mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, być może na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
16.01.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła

Dla cen ciepła uzyskiwanego z gazu, chcemy utrzymać maksymalną cenę, czyli ok. 150 zł za GJ, i ok. 103 zł za GJ dla ciepła uzyskiwanego z węgla – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy lepiej chroniące odbiorców ciepła.
14.01.2023

Morawiecki: cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków

Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.
10.01.2023

Brytyjski rząd tnie wsparcie dla firm w związku z cenami energii

Brytyjski rząd przedstawił w poniedziałek nowe, znacznie ograniczone w stosunku do obecnych, zasady wsparcia dla przedsiębiorstw w związku z wysokim cenami energii. W efekcie koszt tego wsparcia dla budżetu zmniejszy się o ok. 70 proc.
10.01.2023

Belgia przedłuży działanie reaktorów jądrowych

Władze Belgii osiągnęły porozumienie z francuskim koncernem energetycznym Engie w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 o 10 lat po 2026 roku – poinformował w poniedziałek belgijski premier Alexander De Croo.
10.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Aktywiści klimatyczni pomalowali bramę wejściową do kancelarii premier Borne we Francji

Aktywiści klimatyczni pomalowali w środę bramę wejściową do kancelarii premier Francji Elisabeth Borne w ramach protestu przeciw "zbrodniom klimatycznym" popełnianym przez państwo. Francuskie sądy nakazały rządowi wdrożenie planu redukcji gazów cieplarnianych do końca 2022 roku.
04.01.2023

Belgia. Rząd będzie kontynuował rozmowy z Engie w sprawie przedłużenia działania elektrowni jądrowych

Rząd Belgii i firma energetyczna Engie nie doszły do porozumienia w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 mimo rozmów trwających do ostatniego dnia 2022 roku. Premier Alexander De Croo powiedział, że potrzeba więcej czasu na rozmowy i negocjacje będą kontynuowane.
02.01.2023

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

Morawiecki: stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem

Stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem, która tworzy ogromny podmiot - oświadczył w poniedziałek w Oławie (dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rynek pozytywnie ocenia całą fuzję.
20.12.2022

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Morawiecki dla Euronews: niektóre kraje UE zachowują się "bardzo samolubnie” w walce z kryzysem energetycznym

Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej zachowują się "bardzo samolubnie" w walce z kryzysem energetycznym – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Euronews.
15.12.2022

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.