Wynik wyszukiwania - "japonia" - Wiadomości

Bioplastik dzięki fotosyntezie

Naukowcy z Japonii opracowali system katalityczny, który, pod wpływem promieni Słońca, z dwutlenku węgla i innego składnika otrzymywanego z biomasy produkuje podstawowy budulec bioplastiku. To krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości – twierdzą badacze.
21.02.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Życie po życiu, czyli jak ekologia zmienia świat?

64% konsumentów1 poprzez swoje codzienne działania stara się pozytywnie wpływać na środowisko – wynika z raportu opublikowanego przez Euromonitor International. Chociaż świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie, to ciężar zwiększenia wysiłków i realizacji systemowych modyfikacji spoczywa przede wszystkim na biznesie i administracji publicznej. A takich inicjatyw nie brakuje. Przykłady działań z całego świata pokazują, że zmiany są możliwe, a ich prowadzenie może realnie wpływać na rzeczywistość.
21.12.2023

2/3 Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by wpomóc transformację klimatyczną

65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
28.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

Japonia. Naukowcy odkryli w chmurach mikroplastik

Japońscy naukowcy, którzy zbadali próbki pary wodnej z chmur, otulających góry Fudżi i Oyama, znaleźli w nich cząsteczki mikroplastiku. W każdym litrze zebranej z chmur wody znajdowało się od 6 do 14 fragmentów plastiku mierzących od 7,1 do 94,6 mikrometra (mikrometr to jedna tysięczna milimetra) - poinformował portal amerykańskiej gazety "New York Post".
07.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

Made in China to nie wstyd. Skąd chiński boom eksportowy na pojazdy elektryczne?

Państwo Środka odnotowuje znaczny wzrost produkcji pojazdów elektrycznych, który jednocześnie napędza wzrost chińskiego eksportu. Zdaniem CSIS, za chińskim sukcesem produkcyjnym stoją przejęcia zagranicznych marek oraz wchodzenie w spółki joint venture.
26.09.2023

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. 15 milionów samochodów elektrycznych w tym roku

Według najnowszej prognozy Gartner, w tym roku na całym świecie zostanie wyprodukowanych prawie 15 mln samochodów elektrycznych. Szacuje się, że produkcja pojazdów elektrycznych wzrośnie o 19 proc. w 2024 r., osiągając niemal 18 mln.
20.09.2023

Japonia. Odchody krów jako paliwo do rakiet kosmicznych

Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe – podała w poniedziałek agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.
18.09.2023

Czy Godzilla powróci? Azja idzie w energię jądrową

Energia jądrowa przeżywa rozkwit w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ kontynent azjatycki ma rosnące zapotrzebowanie na tanią i czystą energię. Tylko w zeszłym roku produkcja energii jądrowej w Azji wzrosła o 5 procent, zaś w ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie.
11.09.2023

Chiny, krytykujące zrzut wody z Fukushimy, odrzuciły propozycję udziału w grupie monitorującej operację

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
06.09.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

GE i Toshiba wspólnie na rzecz japońskiego offshorewind

GE i Toshiba w ramach współpracy będą tworzyć łańcucha dostaw w ramach japońskiego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Informację o porozumieniu obu firm podał tokijski serwis informacyjny Nikkei.
20.07.2023

UE znosi ograniczenia w imporcie japońskiej żywności, nałożone po wypadku w elektrowni atomowej w Fukushimie

Unia Europejska zgodziła się w czwartek na zniesienie ograniczeń w imporcie japońskiej żywności, nałożonych po wypadku w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku. Bruksela w zamian oczekuje złagodzenia kontroli unijnych produktów rolnych przez Japonię.
14.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Polski wodór z biomasy i słońca [WIDEO]

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który posłuży do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej. Gotowe są już poszczególne elementy technologii, teraz trwają prace nad ich integracją i testami w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Rozwiązaniem mogą być potencjalnie zainteresowane światowe koncerny energetyczne ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.
23.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Projekt traktatu ograniczającego zanieczyszczenie plastikiem na jesieni

Podczas rozmów ONZ, 170 krajów ustaliło, że do listopada powstanie projekt przyszłego traktatu biorącego na cel zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.
04.06.2023

Nadchodzi era pływających elektrowni jądrowych

Czy mały atom stanowi alternatywę dla OZE? Czy w perspektywie długoterminowej ilość generowanych odpadów - chociażby jak w przypadku trudnych w recyklingu komponentów turbin wiatrowych, lub niezbędnej i wymagającej infrastruktury zarówno w kontekście przesyłu i magazynowania w przypadku paliw syntetycznych takich jak zielony wodór czy e-metanol, spowoduje, że świat się zwróci ku małym reaktorom?
24.05.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

Saudi Aramco wysyła pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku do Japonii

Aramco sprzedał ładunek firmie Fuji Oil Company, która ma go wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.
10.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
05.05.2023

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru. Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.
04.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
27.04.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
26.04.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

G7 zobowiązuje się do przyspieszenia rozwoju offshore wind, aby osiągnąć 150 GW do końca dekady

Ministrowie ds. klimatu, energii i środowiska państw grupy G7 zobowiązali się do przyspieszenia realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w morskie i pływające elektrownie wiatrowe, a także potwierdzili zobowiązania siedmiu krajów do osiągnięcia do 2030 r. celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, które łącznie wynoszą 150 GW.
18.04.2023

G7: Ministrowie uzgodnili przyspieszenie odejścia od paliw kopalnych

Ministrowie środowiska i energii państw grupy G7 zobowiązali się w niedzielę do przyspieszenia procesu odchodzenia od paliw kopalnych, by osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2050 roku, ale nie podali terminu rezygnacji z energii węglowej.
17.04.2023

Japońskie banki mówią "przestańcie finansować paliwa kopalne"

Trzy z największych japońskich banków zostały poproszone przez grupy klimatyczne o zaprzestanie finansowania paliw kopalnych.
12.04.2023

Ekspert: ważna jest długofalowa współpraca z Japonią, np. badawczo-rozwojowa

W kontaktach gospodarczych z Japonią powinniśmy położyć nacisk na rozwój długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej, a nie kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne - powiedział PAP profesor Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Olejniczak.
11.04.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
11.04.2023

Japonia będzie wspierać upowszechnianie pojazdów na wodór

Rząd Japonii będzie wspierał upowszechnianie pojazdów na wodór, który przy spalaniu nie emituje dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie Tokio przewiduje sześciokrotne zwiększenie zaopatrzenia kraju w to paliwo do 2040 roku – podała we wtorek agencja Kyodo.
04.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Pomysł na skuteczne usuwanie toksycznego cezu [WIDEO]

Jak radzić sobie z toksycznością cezu – często wykorzystywanego, a niebezpiecznego dla ludzi i środowiska? Pomóc mogą nanomateriały zawierające sumanen. Pracuje nad tym dr inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Jest jedynym naukowcem na świecie, który zajmuje się takim zastosowaniem tego związku.
27.03.2023

Trzęsienia ziemi mogą się zdarzyć także w Polsce

Ryzyko sejsmiczne istnieje zawsze, w Polsce jest bardzo małe, choć nie jest zerowe - uważa prof. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Jak przypomina, o skutkach trzęsienia ziemi w Krakowie pisał m.in. Jan Długosz.
13.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Polsko-singapurska fabryka baterii

Spółka firm Compremum, Durapower i Elmodis zacznie produkcję modułów jeszcze w tym roku, zanim ruszy docelowy zakład. Partnerzy negocjują finansowanie inwestycji wartej ok. 200 mln zł - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
30.01.2023

Chiny znoszą ograniczenia COVID, a zapotrzebowanie na paliwo lotnicze podwaja się

Jak podają w najnowszym raporcie analitycy Kayrros, po tym, jak Chiny otworzyły się ponownie 8 stycznia, znosząc trzyletnie ograniczenia COVID-19 - w ciągu tygodnia światowy popyt na paliwo lotnicze wzrósł dwukrotnie.
26.01.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
23.01.2023

Naukowcy: rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii

Rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii, a zmiany klimatyczne spowodowały rekordowe ekstrema pogodowe, które zmniejszyły plony, wysuszyły rzeki i doprowadziły do tysięcy zgonów - poinformował w najnowszym raporcie Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
11.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

Kanada wstrzymuje od 2023 roku finansowanie międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
09.12.2022

UE i Japonia zacieśniają współpracę w dziedzinie wodoru

UE i Japonia podpisały w piątek porozumienie w dziedzinie stymulowaniu innowacji i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru. Unia i Japonia zobowiązały się dokładać starań, by produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz handel tym surowcem były zrównoważone i opłacalne.
05.12.2022

Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 r. - zapowiedział w niedzielę premier Justin Trudeau. Dodał, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Clarksons zmniejsza profil ryzyka projektów offshore wind

Oddział Clarksons Offshore Renewables uruchamia usługę strategicznego doradztwa morskiego "AIR", aby wspierać klientów działających w sektorze morskiej energetyki wiatrowej lub zamierzających wejść do branży.
04.10.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

Zielona rewolucja objęła też żeglugę. Do transportu morskiego wkracza coraz więcej ekoinnowacji

Transport morski odpowiada za ok. 2,5 proc. globalnych emisji CO2. I choć wydaje się to relatywnie niewiele, to właśnie w tym sektorze emisje rosły ostatnimi laty najszybciej. Dlatego Parlament Europejski pracuje nad rozwiązaniami, które mają je zahamować, obejmującymi m.in. włączenie transportu morskiego w unijny system handlu emisjami ETS oraz promowanie alternatywnych, bardziej zrównoważonych paliw dla statków.
02.09.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
07.08.2022

Ukraina planuje nadal rozwijać atom

Ukraina planuje nadal rozwijać atom - mówi w czwartek "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Mam nadzieję, że najbliższa zima będzie ostatnią, kiedy Rosja będzie nas wszystkich w Europie szantażować kwestią dostaw gazu - dodaje.
28.07.2022

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.
26.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
07.07.2022

Polsko-japońskie rozmowy o innowacjach energetycznych

Współpraca w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych, w tym projektu badawczego reaktora HTGR, oraz pomoc Ukrainie w warunkach wojny to główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajima. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2022 r. w Warszawie.
06.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Japonia - największe upały w historii pomiarów temperatury wywołują obawy, że zabraknie prądu

W piątym dniu fali upałów w Japonii w Tokio zapowiedziano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza, to najwyższa zanotowana w czerwcu wartość od czasów rozpoczęcia pomiarów w 1875 roku - poinformowała w środę agencja Reutera.
29.06.2022

ForteIX – nowe partnerstwo w zakresie doradztwa technicznego dla polskiego offshore

Forte Renewables i IX Wind zawiązały partnerstwo ForteIX, w celu zapewnienia inwestorom specjalistycznych usług doradztwa technicznego na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Jest to umocnienie trwającej od 2012 roku umowy o współpracy pomiędzy tymi dwoma holenderskimi firmami, które do tej pory pracowały nad projektami morskimi i lądowymi o łącznej mocy 1600 MW.
27.06.2022

Japonia/ Turbiny produkujące energię wiatrową zakłócają prace radarów wykrywających rakiety

Turbiny produkujące energię wiatrową w Japonii zakłócają działanie radarów japońskich sił zbrojnych, służących do wykrywania rakiet; ministerstwo obrony prowadzi śledztwo w sprawie - poinformowała w sobotę japońska agencja Kyodo.
11.06.2022

Ikea powiększa portfel OZE w Polsce i inwestuje 190 mln euro w farmy wiatrowe i fotowoltaikę

Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA, powiększa swoje portfolio energii odnawialnej. Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wynosi 190 mln euro.
01.06.2022

Potrzeba 67 bln dol., aby zrealizować cele Porozumienia paryskiego

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który będzie zaprezentowany w Davos.
25.05.2022

Premier Japonii: wykorzystamy reaktory jądrowe, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.
05.05.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Sony i Honda współpracują przy produkcji elektryków

Firmy Sony i Honda ogłosiły chęć współpracy w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych (EV). Przewiduje się, że pierwsze pojazdy elektryczne pojawią się na rynku do 2025 roku.
11.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Układ magazynowania energii spółki Pylontech pozwoli Japonii osiągnąć cel ujemnej emisji dwutlenku węgla

TÜV Rheinland Japonia, krajowy organ certyfikujący, przyznał niedawno spółce Pylon Technologies Co. - Pylontech japoński znak certyfikacyjny S-Mark potwierdzający zgodność z normą JIS C 8715-2:2019. Spółce Pylontech przyznano japoński znak certyfikacyjny potwierdzający zgodność układu magazynowania energii Force-H2 Battery Energy Storage System z przywołaną powyżej normą po pomyślnie zakończonej próbie odporności akumulatora o pojemności 37Ah (model: 37PN) na wstrząsy sejsmiczne.
23.02.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

MAEA zaczęła ocenę bezpieczeństwa planu uwolnienia do morza skażonej wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęła w poniedziałek ocenę bezpieczeństwa przygotowanego przez rząd Japonii planu uwolnienia ponad miliona ton skażonej radioaktywnymi substancjami wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
14.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
07.02.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

Po 10 latach mieszkańcy miasta opuszczonego po awarii w Fukushimie mogą znów nocować w swoich domach

Japońskie miasto Futaba, ewakuowane w 2011 roku po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, po raz pierwszy zezwoliło w czwartek części mieszkańców na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.
21.01.2022

Targi elektroniki CES 2022: najnowsze urządzenia Coway do oczyszczania powietrza zapewniają europejskim gospodarstwom domowym większy komfort życia

Coway Co. „The Best Life Solution Company”, zaprezentowała w tym tygodniu podczas targów CES 2022 najnowsze, innowacyjne urządzenia prozdrowotne dla domu. Wyprodukowane przez spółkę materace, oczyszczacze wody i powietrza oraz bidety uznano za jedne z najciekawszych produktów zaprezentowanych podczas targów.
12.01.2022

Początki bywają trudne. Chiny na drodze do zeroemisyjności

Chiny są największym konsumentem i producentem energii na świecie. To właśnie Państwo Środka odpowiada za ponad połowę globalnego zużycia węgla i są największym na świecie krajem zużywającym węgiel. Mimo to Chiny postanowiły sobie za zadanie ambitny cel, jakim jest osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla do 2060 roku.
30.12.2021

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

9 najwydajniejszych pływających elektrowni fotowoltaicznych na świecie

Z każdym dniem na całym świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych, które są instalowane w wodzie. Te pływające systemy solarne lub "floatovoltaics" są odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach, gdy naziemna powierzchnia jest ograniczona. Ale jaki jest wymiar tego niszowego rynku? Gdzie znajdują się istniejące instalacje? Jaka jest wielkość tego segmentu energetycznego?
26.12.2021

W Japonii odnotowano rekordowo niski poziom emisji gazów cieplarnianych

Emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadają konsekwentnie od siedmiu lat i w roku podatkowym 2020 osiągnęły rekordowo niski poziom, między innymi w związku z ograniczeniem działalności firm w czasie pandemii Covid-19 – wynika z piątkowych danych rządowych.
10.12.2021

Nissan zainwestuje 15 miliardów euro w samochody elektryczne do 2026 roku

Japoński producent samochodów chce, aby samochody elektryczne stanowiły połowę jego produkcji już do 2030 roku.
10.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
16.11.2021

Winnicki: podpisanie deklaracji ws samochodów zeroemisyjnych to zdrada polskich interesów

To zdrada polskich interesów narodowych - tak podpisanie przez Polskę deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na samochody o zerowej emisji ocenił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Poseł Dobromir Sośnierz uznał deklarację za kolejne "wariactwo klimatyczne".
16.11.2021

Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
10.11.2021

Haniebne wyróżnienie Polski od organizacji pozarządowych: tytuł "Skamieliny Dnia" podczas COP26

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę "Skamieliny Dnia" polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy .
05.11.2021

Przedstawiciele IFAR debatowali w Warszawie o przyszłości lotnictwa

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa był gospodarzem 12th IFAR Summit 2021 Warsaw, które odbyło się w dniach 18-21 października 2021. Wydarzenie zgromadziło ponad 60 przedstawicieli najważniejszych międzynarodowych organizacji oraz firm lotniczych. Głównym tematem obrad było zrównoważone lotnictwo.
04.11.2021

COP26 - wszyscy deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale rozbieżności są szerokie

Choć uczestnicy rozpoczynającej się w niedzielę ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zasadniczo zgadzają się, że zmiany klimatu mają miejsce, mają one związek z działalnością człowieka i trzeba je spróbować zatrzymać, co do tego jak to zrobić, są już rozbieżności.
31.10.2021

Malinkiewicz na Impact’21: z perowskitami jesteśmy krok do przodu przed konkurencją

„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
29.10.2021

Mimo oporu Berlina powrót do energii atomowej wydaje się nieunikniony

Pomimo dużego sprzeciwu Niemiec w Europie widoczny jest trend rozwoju energetyki jądrowej. Coraz więcej krajów UE deklaruje nowe inwestycje w tym obszarze – pisze dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.
28.10.2021

Pewna bakteria zjada "zły" plastik i produkuje "dobry"

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.
21.10.2021

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

Hiszpański lider energetyki wiatrowej Iberdrola przeznaczy 6 miliardów funtów (8,24 miliardów dolarów) na kompleks farm wiatrowych na Morzu Północnym u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Będzie to największa inwestycja Iberdroli w segmencie offshore wind.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Kawasaki zapowiada, że do 2035 roku większość jego motocykli będzie elektryczna

Japoński producent motocykli Kawasaki Heavy Industries ogłosił plany przejścia w stronę bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów elektrycznych. Do 2035 roku napędy elektryczne ma posiadać większość jego motorów przeznaczonych na rynki rozwinięte – podała w środę stacja NHK.
07.10.2021

IEA apeluje o rozwój technologii wodorowych

Afiliowana przy OECD Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wystosowała w poniedziałek apel do rządów państw o przyspieszenie prac nad technologiami wodorowymi, aby „zazielenić” przemysł i transport.
04.10.2021

Nowy katalog polskich firm pracujących dla sektora jądrowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało trzecią aktualizację katalogu „Polish industry for nuclear energy”. Katalog prezentuje kompetencje i doświadczenia polskich przedsiębiorstw zdobyte na światowych rynkach sektora jądrowego.
22.09.2021

EKG: sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji

Dzisiaj na świecie mało kto kwestionuje konieczność powstrzymania globalnego ocieplenia. Ale sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji - podkreślali eksperci podczas panelu „Europejski Zielony Ład” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
21.09.2021

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.08.2021

Po erupcji podwodnego wulkanu pojawiła się nowa wyspa

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa – podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na komunikat japońskiej straży przybrzeżnej, która odkryła wyspę.
18.08.2021

W japońskiej elektrowni elektrowni jądrowej, dym włączył się alarm pożarowy

Alarmy przeciwpożarowe włączyły się we wtorek w nieczynnej obecnie elektrowni jądrowej Hamaoka w środkowej części Japonii. Operator potwierdził, że wewnątrz budynku pojawił się dym, po raz drugi w ciągu tygodnia – podał dziennik „Mainichi Shimbun”.
18.08.2021

Cel paryski zagrożony - pięć krajów odpowiada za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych

Pięć krajów azjatyckich jest odpowiedzialnych za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych na świecie, co zagraża realizacji celów klimatycznych z Paryża, pomimo dostępności tańszych źródeł odnawialnych – wynika z raportu opublikowanego przez finansowy think-tank Carbon Tracker.
03.08.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
26.07.2021

Japonia: do 2030 roku energia słoneczna będzie tańsza niż jądrowa

Energia słoneczna do 2030 roku stanie się najtańszym źródłem prądu w Japonii, wyprzedzając energię jądrową, której koszty rosną z powodu zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa po katastrofie w Fukushimie – oceniło japońskie ministerstwo gospodarki.
13.07.2021

Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Hydraty metanu to alternatywne źródło energii czy zagrożenie dla klimatu

Hydraty metanu leżą na dnie oceanów, a ich pokłady mogą być grube na setki metrów i ciągnąć się na dziesiątki kilometrów. Są one możliwą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł węglowodorów, ale i potencjalnym zagrożeniem dla klimatu – opowiada geolog z PAN, dr hab. Maciej Bojanowski.
28.06.2021

Bezkonkurencyjna przewaga Chin i Azji na rynku energetyki wiatrowej

Rok 2020 przyniósł rekordowy przyrost mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w skali globalnej, który przekroczył 90 GW, co stanowi 53 proc. wzrost w porównaniu do 2019 roku. W samych Chinach przybyło 52 GW. Państwo Środka jest dziś globalnym liderem sektora energetyki wiatrowej.
25.05.2021

Kraje G7 zgodziły się wstrzymać międzynarodowe finansowanie projektów węglowych

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.
21.05.2021

W Japonii powstanie pierwsza elektrownia wodorowa w pobliżu góry Fuji

Niezależna spółka energetyczna eRex planuje produkować energię elektryczną dla około 100 gospodarstw domowych. O ile nie jest to nic wyjątkowego, to tym razem elektrownia będzie napędzana wodorem. Pierwsza energia popłynie do odbiorców maksymalnie do marca 2022 roku.
12.05.2021

Prezydent Biden na szczycie klimatycznym wzywa kraje do współpracy w przejściu na czystą energię

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek kraje do współpracy w przejściu na czystą energię. Piątek to drugi i ostatni dzień organizowanego przez niego szczytu klimatycznego, który ma na celu pobudzenie światowych ambicji ograniczenia globalnego ocieplenia.
23.04.2021

Kerry : USA prawdopodobnie przekroczą zobowiązanie do ograniczenia emisji o 50-52% do 2030 roku

Stany Zjednoczone prawdopodobnie przekroczą swoje zobowiązanie do zmniejszenia emisji o 50% do 52% do 2030 r. , w porównaniu z poziomami z 2005 r. - powiedział w czwartek dziennikarzom specjalny wysłannik ds.klimatu USA John Kerry.
23.04.2021

Japończycy podwyższyli cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek, że rząd w Tokio podwyższył cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 46 proc. w 2030 roku w porównaniu z rokiem 2013. Krytycy oceniali poprzedni cel na poziomie 26 proc. jako mało ambitny.
22.04.2021

Polska ma szansę na wdrożenie czystych technologii węglowych obniżających emisyjność

Węgiel można spalać tak, by praca elektrowni spełniała założenia niskoemisyjności – twierdzą eksperci z Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Technologie węglowe mogą też posłużyć do produkcji czystego paliwa czy odczynników chemicznych. Polityka Unii Europejskiej uniemożliwia jednak w dalszej perspektywie działanie energetyki węglowej w krajach wspólnoty. Szansą dla branży okołogórniczej może być jednak zapowiadane wsparcie dla Funduszu Badawczego Węgla i Stali na realizację projektów w zakresie czystej technologii węglowej.
20.04.2021

Największa elektrownia atomowa świata nie zostanie ponownie uruchomiona

Japońska firma, która zarządzała zniszczoną elektrownią jądrową w Fukushimie, nie będzie mogła ponownie uruchomić siłowni Kashiwazaki-Kariwa, najpotężniejszej elektrowni atomowej świata, w związku z lukami w zabezpieczeniach – zdecydowały w środę władze.
14.04.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

Dwuipółmilionowy hybrydowy Fiat 500 z fabryki w Tychach

2,5 mln egzemplarzy Fiata 500 wyprodukowała w minionych 14 latach fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, będąca obecnie częścią koncernu Stellantis. W poniedziałek z linii produkcyjnej zjechał dwuipółmilionowy egzemplarz tego auta, trafiającego do odbiorców w ponad stu krajach świata.
22.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

Japonia: usunięcie odpadów po katastrofie w Fukushimie będzie kosztować 3,7 mld USD

Ponad 400 mld jenów (3,7 mld dolarów) będzie kosztowało usunięcie odpadów, które zostaną zebrane podczas oczyszczania terenu wokół elektrowni jądrowej w Fukushimie po katastrofie z 2011 roku - podała w piątek publiczna japońska stacja NHK.
26.02.2021

Chiny ponownie globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Połowa nowych mocy w morskiej energetyki wiatrowej w 2020 r. pojawiła się w Chinach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Global Wind Energy Council. Ogółem moc morskich farm wiatrowych na całym świecie zwiększyła się w zeszłym roku o 6,067 GW.
25.02.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Czy sztuczne Słońce zasili Ziemię?

Jądrowa fuzja - według jej zwolenników - ma zapewnić mieszkańcom Ziemi dostęp do taniej, czystej energii. Kolejne kraje coraz intensywniej działają na tym polu i ogłaszają sukcesy w eksperymentach. Czy fuzja to same zalety?
08.01.2021

Znajdujemy się w samym centrum kryzysu klimatycznego

10-11 grudnia 2020 r. w Radzie Europejskiej odbyło się głosowanie nad naszą przyszłością, a dokładniej nad wspólnym bezpieczeństwem klimatycznym. Rządzący państw członkowskich przyjęli właśnie unijny cel redukcji emisji na 2030 rok na poziomie 55% w odniesieniu do 1990 roku. Czy takie rozwiązanie uchroni nas przed katastrofą?
15.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.