Wynik wyszukiwania - "kurtyka " - Wiadomości

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – nowe forum merytorycznej debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie będzie kontynuowało linię programową wytyczoną przez Forum Energetyki Rozproszonej, którego pięć edycji zorganizowano w ostatnich latach w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program GOSPOSTRATEG).
05.07.2023

Kurtyka: Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy

Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy - stwierdził w czwartek były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w 2030 r. zdolności produkcyjne świata w tej dziedzinie osiągną wartość 630 mld dol., z tego 500 mld dol. przypadnie na Chiny.
02.06.2023

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

VII Konferencja "Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. NATO partnerem, Naimski wśród prelegentów

Trwają przygotowania do VII Konferencji, która odbędzie się w dniach 12 i 13 września 2022 w centrum konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie rządu, przedstawiciele biznesu, samorządowcy, naukowcy i analitycy.
11.06.2022

VII Konferencja "Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. NATO partnerem, Naimski wśród prelegentów

Trwają przygotowania do VII Konferencji, która odbędzie się w dniach 12 i 13 września 2022 w centrum konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie rządu, przedstawiciele biznesu, samorządowcy, naukowcy i analitycy.
10.06.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Minister Moskwa: należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące Turowa zajmie się nowy czeski rząd

Należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów zajmie się nowy czeski rząd - oceniła w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.12.2021

TSUE: opinia rzecznika generalnego ws. kopalni Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
30.11.2021

MKiŚ: otrzymaliśmy od strony czeskiej propozycję treści jednego ze spornych artykułów ws. Turowa

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów w sprawie Turowa; analizujemy ją i będziemy o tym rozmawiać z naszymi czeskimi partnerami w najbliższych dniach - poinformował w piątek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
15.11.2021

MKiŚ: wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w I kwartale 2022 r.

Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
10.11.2021

Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów

O rozwiązanie i zamknięcie spornej z Czechami sprawy wydobycia węgla w kopalni Turów zaapelowali we wtorek posłowie Lewicy Robert Obaz i Tomasz Trela. Rząd powinien działać w tej sprawie konkretnie i skutecznie, by nie narażać państwa na kary - podkreślali.
10.11.2021

TSUE/ W Luksemburgu rozpoczął się proces ws. kopalni węgla brunatnego Turów

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.
09.11.2021

Moskwa: w piątek liczymy na koniec negocjacji ws. Turowa, choć umowa z Czechami nie zostanie jeszcze podpisana

Przy dobrej woli Czechów jedno piątkowe spotkanie powinno wystarczyć, aby zakończyć negocjacje ws. Turowa, choć podpisanie umowy międzyrządowej i tym samym wycofanie skargi Czech z TSUE może zająć jeszcze trochę czasu - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

Nowa polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do Pragi

Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. Jednym z tematów jej rozmów z czeskim ministrem środowiska Rchardem Brabcem ma być kopalni Turów.
02.11.2021

PGNiG: ilość gazu z kierunku wschodniego mniejsza, ale zgodna z kontraktem jamalskim

Widzimy zmniejszenie przepływu gazu z kierunku wschodniego, ale jest to zgodne z wielkością kontraktową, ustaloną w ramach kontraktu jamalskiego - poinformował PAP Radosław Kazimierski z PGNiG. Według Reutersa, w sobotę wstrzymano dostawy gazu przez Jamał.
31.10.2021

Eksperci postulują o lekcje edukacji klimatycznej w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland.
28.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.
27.10.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

Premier o decyzji ws. Turowa: trudno zamknąć 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE ws. zamknięcia Turowa. Zaznaczył, że jako premier rządu nie może się na to zgodzić.
27.10.2021

KE zwróciła się do Polski o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar - poinformował we wtorek rzecznik KE Tim McPhie.
27.10.2021

Wręczenie odznak honorowych Ministra Klimatu i Środowiska

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wręczył odznaczenia honorowe „Za Zasługi dla Energetyki” i „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”. Uroczystość odbyła się 25 października 2021 r. w siedzibie ministerstwa.
26.10.2021

Minister Kurtyka w Brukseli o cenach energii

Rosnące ceny energii i transformacja energetyczna to główne tematy rozmów ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z przedstawicielami instytucji unijnych, m.in. z Margrethe Vestager, Komisarz ds. Konkurencji oraz z Kadri Simson, Komisarz ds. Energii. Spotkania odbyły się w dniach 20-21 października 2021 r.
23.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.
22.10.2021

Coroczne wirtualne spotkanie Banku Światowego

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu online z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się 18 października 2021 r. Główne zagadnienia poruszone podczas rozmów dotyczyły wymiany doświadczeń w zakresie procesu transformacji energetycznej krajów opierających swój mix na węglu, w tym konieczności prowadzenia działań służących łagodzeniu skutków zamykania kopalń i ochrony grup społecznych. Minister Kurtyka szczególnie zwrócił uwagę na role młodzieży w kształtowaniu transformacji.
21.10.2021

PSL proponuje obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc.

Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc. - oświadczyli we wtorek posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według nich, podobne rozwiązania proponuje się w wielu innych krajach Unii Europejskiej.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
19.10.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy porozumienia, które ma na celu m.in. stworzenie warunków i podjęcie współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Dokument – opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego - przedstawia szereg rozwiązań w kierunku transformacji polskiej energetyki. W imieniu Grupy Azoty, porozumienie podpisali Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.
17.10.2021

Kurtyka: wsparcie wz. z cenami prądu otrzyma co piąte gospodarstwo

Dofinansowaniem z puli 1,5 mld zł obejmiemy prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce, m.in. emerytów, rencistów i rodziny wielodzietne - zapowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w piątek o pomoc dla odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu.
15.10.2021

Kurtyka: suwerenność energetyczna fundamentem suwerenności państwa

Kwestia suwerenności energetycznej jest fundamentem suwerenności i bezpieczeństwa państwa - powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że polski rząd widzi szanse i zagrożenia unijnego pakietu "Fit for 55".
15.10.2021

Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
15.10.2021

Kurtyka: Kluczem do naszego systemu będzie energetyka jądrowa

Kluczem do naszego systemu będzie energetyka jądrowa – podkreślił w środę w Poznaniu minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do końca roku mają zostać sfinansowane prace ws. decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni atomowej i jej lokalizacji w naszym kraju.
14.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

„Ochrona przyrody jest naszym obowiązkiem i inwestycją w przyszłość. Stanowi kluczowy element wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, a rola polskich leśników nie tylko w utrzymaniu, ale też w odtwarzaniu polskiej bioróżnorodności, jest trudna do przecenienia” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji „Przyszłość modelu ochrony środowiska leśnego w kontekście komunikatu Komisji Europejskiej na temat Strategii bioróżnorodności 2030”. Wydarzenie odbyło się 8 października 2021 r. w Warsz
11.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

MKiŚ: na tym etapie negocjacje z Czechami ws. Turowa są zerwane

Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
05.10.2021

Polska branża offshore liczy już około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

MKiŚ: Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

W Warszawie odbył się szczyt P-TECC 2021

– To były dwa bardzo owocne dni - pełne wspaniałych pomysłów i inspirujących rozmów. Niemożliwym jest dyskutować o przyszłości energetyki, nie wpisując jej w ramy wyzwań klimatycznych. Dlatego jestem bardzo dumny, że pierwsze spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej – w nowej odsłonie - odbyło się właśnie w Warszawie – powiedział minister Michał Kurtyka, podsumowując szczyt P-TECC, który w dniach 22-23 września 2021 r. odbywał się w Warszawie
27.09.2021

Kurtyka: w połowie 2022 r. będą konkrety dotyczące budowy elektrowni jądrowej

Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzoną umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety ws. budowy elektrowni – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.
24.09.2021

USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie.
24.09.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka bierze udział w 65. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)

Konferencja odbywa się w dniach 20-24 września 2021 r. w Wiedniu. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, wydarzenia ma formułę hybrydową. Szef delegacji Polski wziął udział w posiedzeniu w sposób zdalny.
22.09.2021

Minister Michał Kurtyka i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans o nowym celu klimatycznym UE na 2030 rok

20 września w Bogatyni, w obecności ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, został otwarty gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”.
22.09.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Maląg: porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt w sprawie kopalni Turów

Porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt w sprawie kopalni Turów. Udział w obradach weźmie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej, przewodnicząca RDS Marlena Maląg.
21.09.2021

Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa

Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł; wszyscy będziemy ponosić konsekwencje braku porozumienia z Czechami - stwierdził w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
21.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Lewica: zwołać komisję z udziałem szefa URE w sprawie spodziewanych podwyżek cen prądu

Klub Lewicy domaga się zwołania sejmowej komisji ds. energii z udziałem prezesa URE i szefów koncernów energetycznych. Komisja powinna przeanalizować sytuację na rynku energii w świetle spodziewanych podwyżek cen prądu - mówi poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
20.09.2021

Warszawa gospodarzem 3. Szczytu P-TECC

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są Minister Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.
20.09.2021

Zwiększamy potencjał dla przyłączania źródeł energii odnawialnej do sieci elektroenergetycznej

16 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pn. Przebudowa linii napowietrznej 110 kV Płock – Sierpc realizowanego przez Spółkę Energa-Operator.
17.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska otwarte na współprace z NGO

„Dzisiejsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi jest pierwszym po 20 latach przerwy i pierwszym rozpoczynającym cykl spotkań z NGO. Wierzę, że współpraca, wymiana informacji i konsultacje z organizacjami to istotna część dialogu pomiędzy administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił minister Michał Kurtyka podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami NGO, które odbyło się 16 września 2021 r.
17.09.2021

Kurtyka: wyzwaniem skierowanie istniejącej bazy związanej z wodorem na nowe tory

Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie bazy istniejącej bazy związanej z wodorem na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej – powiedział we wtorek w Katowicach minister Michał Kurtyka.
14.09.2021

Kurtyka: przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii

Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział w poniedziałek minister Michał Kurtyka w Radiu Plus.
13.09.2021

MKiŚ: Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

Minister klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.
11.09.2021

MKiŚ: Warszawa gospodarzem trzeciego szczytu ws. współpracy energetyczno-klimatycznej

22 i 23 września br. w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC) - poinformował w piątek resort klimatu i środowiska.
10.09.2021

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
10.09.2021

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem Nigerii Christianem Ugwu, minister, zastępcą szefa misji Patience Obinna-Okiyi oraz I Sekretarz Ambasady Habila Yusuf Bamaxam. Głównymi tematami rozmów, które odbyły się 9 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie, była współpraca Polski i Nigerii w zakresie górnictwa oraz ochrony środowiska i klimatu.
10.09.2021

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu o zielonej transformacji energetyczno-klimatycznej

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, rozwój OZE, energetyka prosumencka oraz rozwiązania technologiczne dot. wodoru to tylko niektóre tematy paneli, w których udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceministrowie Ireneusz Zyska i Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas drugiego dnia XXX Forum Ekonomicznego. Spotkania odbyły się 8 września 2021 r. w Karpaczu.
10.09.2021

Minister Kurtyka na „Europejskim Forum Alpbach” o spojrzeniu państw Europy Środkowo-Wschodniej na Zielony Ład

„Europa Środkowo-Wschodnia opowiada się za transformacją, która nie pogłębi istniejących nierówności i która połączy szybką dekarbonizację z poprawą jakości życia” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas „Europejskiego Forum Alpbach”. Spotkanie odbyło się 2 września 2021 r.
06.09.2021

Kurtyka: chcemy wprowadzić na Radę Ministrów projekt wsparcia dla osób wrażliwych na podwyżki cen energii

Pracujemy nad wprowadzeniem do porządku obrad Rady Ministrów projektu ustawy, która będzie dotyczyć wsparcia osób najbardziej wrażliwych na podwyżki cen energii – powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka programie rozgłośni katolickich „Siódma-Dziewiąta”.
02.09.2021

Polsko-estońskie rozmowy dot. klimatu

Kluczowe tematy agendy UE oraz globalnych negocjacji klimatycznych, czyli pakiet Fit for 55 oraz COP26 to główne tematy spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i estońskiego ministra środowiska Tõnisa Möldera, które odbyło się 31 sierpnia 2021 r.
02.09.2021

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje pakiet zmian dla parków narodowych

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym kwestie dotyczące ich finansowania, były głównym tematem, który przedstawili podczas konferencji 30 sierpnia 2021 r. w Warszawie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
31.08.2021

Kurtyka: kształt pakietu „Fit for 55” zdeterminuje transformację energetyczno-klimatyczną

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego "Fit for 55" będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.
30.08.2021

Minister Kurtyka na Polsko-Niemieckiej Radzie ds. Ochrony Środowiska

Różnorodność biologiczna, leśnictwo oraz gatunki CITES to główne tematy XIX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska. W spotkaniu, które odbyło się 27 sierpnia 2021 r., uczestniczyli m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Svenja Schulze.
30.08.2021

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.08.2021

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje system ochrony przeciwpożarowej

Biebrzański Park Narodowy otrzyma 5 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozbudowę systemu przeciwpożarowego unikalnych obszarów bagiennych.
21.08.2021

Kurtyka: teren pod budowę fabryki w Jaworznie jest silnie zdegradowany

Teren pod budowę fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie jest poprzemysłowy i silnie zdegradowany. Choć została mu nadana charakterystyka leśna, jego rekultywacja niestety się nie powiodła - powiedział w piątek minister środowiska Michał Kurtyka.
20.08.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
18.08.2021

Posłowie opozycji oczekują przedstawienia stanowiska rządu w sprawie raportu IPCC

Posłowie opozycji oczekują przedstawienia stanowiska rządu wobec najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), wskazującego na realne ocieplenie; chcą zwołania sejmowej komisji w tej sprawie - mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz (KO) i europoseł Andrzej Halicki.
17.08.2021

NFOŚ: ok. 229 mln zł dla 15 samorządów na odwierty geotermalne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".
12.08.2021

MKiŚ: certyfikacja Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

Procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom - podkreśla resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ dodał, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze kontrowersje związane z Nord Stream 2, powinien dążyć do zagwarantowania konkurencji.
06.08.2021

Minister Michał Kurtyka na spotkaniu poprzedzającym COP26

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu przygotowawczym do Konferencji Stron Konwencji UNFCCC – COP26.
29.07.2021

Minister Michał Kurtyka na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska (ENVI)

Pakiet Fit for 55, przygotowania do konferencji klimatycznej COP26, różnorodność biologiczna i dzikie zapylacze to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI) w Lublanie. 20 lipca 2021 r. w obradach wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i podsekretarz stanu w MKiŚ Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.07.2021

Ministerstwo klimatu aktualizuje katalog firm, mogących działać w sektorze jądrowym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizuje katalog polskich firm, mogących działać w sektorze jądrowym. Włączenie krajowego przemysłu w polski projekt energetyki jądrowej jest jednym celów działań ministerstwa – podkreślił jego szef Michał Kurtyka.
01.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie kopalni w Turowie

We wtorek 28 czerwca w Pradze toczyły się dalsze rozmowy w sprawie KWB Turów. To trzecie spotkanie polskiej delegacji ze stroną Czeską.
30.06.2021

Minister Kurtyka oraz wiceminister Zyska na III Forum Energetyki Rozproszonej

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu, które odbyło się 25 czerwca 2021 roku, udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Ireneusz Zyska.
28.06.2021

Kurtyka: w rozmowach z Czechami jest jeszcze sporo punktów w których się różnimy

W rozmowach polsko-czeskich nt. Turowa jest jeszcze sporo punktów, w których się różnimy - przyznał w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że na porozumienie bardzo liczą społeczności lokalne po obu stronach granicy.
23.06.2021

Rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni Turów będą kontynuowane w środę

W Pradze zakończyła się we wtorek po południu kolejna runda polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów. „Rokowania będą kontynuowane w środę od rana” - powiedział polskim dziennikarzom minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.06.2021

We wtorek ciąg dalszy negocjacji ws. sporu wokół kopalni Turów

Na wtorek przedstawiciele rządów Czech i Polski zaplanowali kolejną rundę negocjacji ws. rozwiązania sporu wokół działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Rokowania, prowadzone przez rządową delegację w Pradze w zeszłym tygodniu, nie przyniosły rozwiązania.
22.06.2021

Minister Michał Kurtyka spotkał się z przedstawicielami strony czeskiej w Turowie

W poniedziałek 21 czerwca odbyła się zainicjowana przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele strony czeskiej – Martin Puta hetman Kraju Libereckiego oraz zespół ekspertów z zakresu hydro- i geologii, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
22.06.2021

Ponad 31 tys. wniosków w drugiej edycji programu „Moja Woda”

Ponad 31 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych zarejestrowano na Portalach Beneficjenta w ramach drugiej edycji rządowego programu „Moja Woda”. Nabór zakończył się 10 czerwca br. Łączna kwota finansowania we wnioskach złożonych elektronicznie wyniosła 160 mln zł. Kwotę ostateczną wynikającą z wniosków złożonych w wersji papierowej poznamy po 12 lipca.
18.06.2021

42. sesja Konferencji FAO pod przewodnictwem ministra Kurtyki

– Prawo człowieka do pożywienia powinno być zagwarantowane w systemach prawnych wszystkich państw członkowskich. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas otwarcia 42. sesji Konferencji FAO.
16.06.2021

Minister Kurtyka w USA: Polska zmierza bardzo szybko w kierunku źródeł odnawialnych

Polska przechodzi bardzo szybką transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić jedna trzecia wytwarzanej w kraju energii - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej.
10.06.2021

Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii

Stanowiska krajów w zakresie pakietu Fit 55 i implementacji strategii UE ws. bioróżnorodności były głównymi tematami spotkania ministrów odpowiedzialnych za kwestie środowiskowe i klimatyczne krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Posiedzenie, w którym 7 czerwca br. Uczestniczyli minister Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, zorganizowane zostało w ramach polskiej prezydencji w V4, która trwa do 30 czerwca br.
09.06.2021

Minister Kurtyka o neutralności klimatycznej na „Clean Energy Ministerial”

– Dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej, naszym nadrzędnym celem jest odpowiedzialna i zorientowana społecznie transformacja energetyczna. Jest to naczelna zasada przyjętej w tym roku „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas 12. spotkania Clean Energy Ministerial (CEM), które odbyło się 3 czerwca 2021 roku.
08.06.2021

Minister klimatu powołał pełnomocnika ds. międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powołał Sebastiana Barkowskiego na stanowisko pełnomocnika ds. międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej - poinformowało w poniedziałek ministerstwo.
07.06.2021

Kurtyka: przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie przemodelują dotychczasowy system energetyczny w Polsce. Dodał, że resort chce otworzyć dyskusję nt. nowych rozwiązań dotyczących linii bezpośredniej.
07.06.2021

Pilotaż projektu instalacji pomp ciepła w Krynicy Zdroju i Rabce Zdroju

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka 2 czerwca 2021 roku ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym projektem instalacji pomp ciepła z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła dla obszarów Krynicy Zdroju i Rabki Zdroju. Prace będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt będzie finansowany w ramach programu „ Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
04.06.2021

W Sękowej powstanie hybrydowe źródło energii

Ministrowie klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Piotr Dziadzio 2 czerwca 2021 roku, w miejscowości Sękowa, zainaugurowali pilotażowy projekt, polegający na integracji lokalnych odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

Minister Kurtyka podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, wziął udział w polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych w Madrycie. Rozmowom, które odbyły się 31 maja, przewodniczyli premierzy Polski i Hiszpanii: Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sánchez.
01.06.2021

Według MKiŚ nadchodzi nowe otwarcie rynku na konsumenta energii

Inteligentne liczniki, przejrzysty rachunek, porównywarka ofert sprzedawców energii czy szybsza zmiany sprzedawcy – takie rozwiązania, jak informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, będą wkrótce przysługiwać odbiorcom energii w Polsce.
01.06.2021

Minister Kurtyka na VII Forum Innowacyjności

Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 28 maja 2021 roku, udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
31.05.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.
26.05.2021

Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską – dodał.
25.05.2021

Zatrzymanie kopalni w Turowie mogłoby być niebezpieczne w skutkach. Polska zapowiada dalsze negocjacje w tej sprawie

– Nie da się zatrzymać kopalni i elektrowni z dnia na dzień bez konsekwencji środowiskowych, społecznych i technicznych, ponieważ zabraknie nam w bilansie ok. 1,5 tys. MW mocy – mówi były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Przed wylotem na posiedzenie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że o sytuacji związanej z kopalnią w Turowie będzie rozmawiał w Brukseli m.in. z premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem. Podkreślił jednak, że Polska nie przewiduje zamknięcia odkrywki zgodnie z piątk
25.05.2021

PGE udostępniła decyzję środowiskową dot. kontynuacji wydobycia w kopalni Turów

PGE Polska Grupa Energetyczna udostępniła w niedzielę decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dot. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów, która została wydana w styczniu 2020 roku, po zakończeniu konsultacji transgranicznych z Czechami i Niemcami.
23.05.2021

PGE udostępniła protokół z konsultacji transgranicznych ze stroną czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała w sobotę, że opublikowała protokół z października 2019 roku, kończący konsultacje transgraniczne z Republiką Czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 roku.
22.05.2021

Prezes PGE: kopalnia Turów posiada koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie

KWB Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej – powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w komentarzu do postanowienia TSUE, który nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.
22.05.2021

Sasin: zamknięcie kopalni w Turowie zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu kraju

Nie akceptujemy decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie i będziemy jej przeciwdziałać – przekazał PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zamknięcie kopalni w Turowie oznaczałoby katastrofalne skutki dla społeczeństwa i zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu kraju - dodał.
22.05.2021

Kurtyka: dzięki Funduszowi Modernizacyjnemu przyspieszymy transformację energetyki

Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu Funduszu Modernizacyjnego mamy szansę na przyspieszenie transformacji sektora energetycznego, szczególnie ciepłownictwa, które wymaga dużych nakładów finansowych – podkreślił w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.05.2021

Kurtyka: od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" – podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania termomodernizacji.
21.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

NFOŚiGW przeznaczy ćwierć mld zł na "Klimatyczne Uzdrowiska"

W czerwcu ma zostać uruchomiony program wsparcia gmin uzdrowiskowych o wartości 250 mln zł – poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki trafią na adaptację do zmian klimatu i wsparcie efektywności energetycznej.
17.05.2021

Pakiet Fit-for-55. Cele nie wystarczą do rozwoju OZE, potrzebne są regulacje

W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
14.05.2021

1 czerwca startuje nabór wniosków o dofinansowanie do programu „Nowa Energia”

1 czerwca br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia” - poinformował w środę NFOŚiGW. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.
12.05.2021

Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska na XII Klimatycznym Dialogu Petersberskim

Adaptacja do zmian klimatu, kwestie dotyczące zobowiązań w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, finansowanie implementacji Porozumienia paryskiego oraz przygotowania do COP26 w Glasgow, w tym negocjacvje art. 6 ww. Porozumienia to główne tematy rozmów podczas XII Klimatycznego Dialogu Petersberskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 6-7 maja 2021 r., udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.05.2021

Minister Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem

Polityka klimatyczna UE to główny tematy rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. W spotkaniu, które odbyło się 7 maja 2021 r., uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
10.05.2021

Czy Polska potrafi połączyć ekologię z ekonomią?

Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
06.05.2021

Kurtyka: z KSAP będziemy szkolić kadry do prowadzenia transformacji energetycznej

We współpracy z KSAP powołujemy Akademię Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, która przygotuje kadry administracji publicznej do prowadzenia polityki klimatycznej - mówił na wtorkowej konferencji minister klimatu Michał Kurtyka.
04.05.2021

Minister chce, aby sektor okołogórniczy skorzystał z transformacji

Chcemy, aby sektor okołogórniczy mógł zaistnieć w zmianie związanej z transformacją energetyczną i z niej skorzystać - powiedział w środę w Katowicach minister klimatu Michał Kurtyka. Jak dodał, uwzględniać mają to dokumenty powstające w kraju i regionach pod kątem mechanizmu sprawiedliwej transformacji.
28.04.2021

Ambitna, zrównoważona transformacja energetyczna wg Ministra Kurtyki

Transformacja energetyczna powinna być realizowana w sposób ambitny, konsekwentny i zrównoważony. Trzeba patrzeć na nią oczami wielu grup społecznych, wiekowych, zawodowych - mówił w środę podczas otwarcia konferencji EuroPOWER minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
28.04.2021

TOGETAIR: ekologia to nie tylko nakłady, które trzeba ponieść, ale także szanse

Ekologia to nie tylko nakłady, które na nią trzeba ponieść, ale także szanse; koszty zaniechań będą wyższe niż obecnych wydatków - mówili w piątek uczestnicy konferencji TOGETAIR. Zauważono jednak, że w dobie pandemii sektor MŚP oczekuje innej pomocy niż np. dofinansowanie do paneli PV.
23.04.2021

Kurtyka: w połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
23.04.2021

Prof. Moncarz dla "PB": polskie auto elektryczne musi powstać zanim Kowalski zakocha się w volkswagenie

Musimy się śpieszyć, żeby zaoferować Kowalskiemu polski samochód elektryczny, zanim zakocha się np. w elektrycznym volkswagenie – mówi w środowym "Pulsie Biznesu" prof. Piotr Moncarz z rady nadzorczej ElectroMobility Poland, spółki odpowiedzialnej za polską markę aut elektrycznych.
21.04.2021

NFOŚiGW: będą premiowane stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Udzielając wsparcia dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych będziemy premiowali te do szybkiego ładowania - poinformował w środę podczas szczytu klimatycznego Togetair wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski.
21.04.2021

Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną

Widzimy zmianę wśród Polaków i rozwój świadomości ekologicznej, gorący sprzeciw, żebyśmy zostawili naszym dzieciom planetę w stanie zdegradowanym - powiedział w środę podczas panelu "Przyszłość zaczyna się dziś. Polityka energetyczna Polski 2040" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.04.2021

Kurtyka: zrobiliśmy milowy krok naprzód ws. tego, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną

Zrobiliśmy milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną - powiedział w środę podczas inauguracji pierwszego dnia szczytu klimatycznego Togetair minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.04.2021

MKiŚ wspiera drugą edycję "miasta z klimatem"

W tym roku resort klimatu i środowiska ma przedstawić pakiet regulacyjny mający wspierać miasta w adaptacji do zmian klimatu - poinformował w poniedziałek szef MKiŚ Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że dotyczyć to ma m.in. kwestii planowania przestrzennego i ułatwień w ekologizacji transportu.
19.04.2021

Kurtyka: będzie pakiet regulacyjny wspierający "miasta z klimatem"

W tym roku resort klimatu i środowiska ma przedstawić pakiet regulacyjny mający wspierać miasta w adaptacji do zmian klimatu - poinformował w poniedziałek szef MKiŚ Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że dotyczyć to ma m.in. kwestii planowania przestrzennego i ułatwień w ekologizacji transportu.
19.04.2021

Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu

Włączenie banków do programu "Czyste Powietrze" ułatwi dostęp do niego polskim rodzinom - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas podpisania umów o wdrażaniu tzw. ścieżki bankowej w tym programie.
14.04.2021

Nowa umowa NFOŚiGW i NCBR będzie finansować tworzenie, wdrażanie i komercjalizację zielonych technologii

Współpracę przy tworzeniu, a następnie wdrażaniu i komercjalizacji zielonych technologii przewiduje podpisana w czwartek umowa między NFOŚiGW i NCBR. Umowa zakłada m.in. współfinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych.
08.04.2021

Czy Ministerstwo klimatu wprowadzi maksymalne stawki za wywóz śmieci?

40, 91 i 120 zł mają wynosić maksymalne stawki z wywóz śmieci, w przypadku naliczania odpłat w zależności od zużytej wody. Takie propozycje wysunęło w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
01.04.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Kurtyka: modernizacja i inwestycje w energetykę jak tarcze antykryzysowe

Jeśli zaplanujemy transformację energetyczną na 20 lat, z wykorzystaniem KPO, to jest ona wykonalna. Modernizacja i inwestycje w sektorze są jak tarcze antykryzysowe i generują miejsca pracy - powiedział we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
30.03.2021

Minister Kurtyka program "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza

Program antysmogowy "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza, w ciągu roku podwoiła się liczba wniosków o dotację, a w zeszłym tygodniu do NFOŚiGW wpłynęło ich ponad 3 tys. - przekazał w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.03.2021

Polska przyśpiesza transformację energetyczną - komentuje Minister Kurtyka

Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. „Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę”.
23.03.2021

Pszczyna beneficjentem unijnego dofinansowania do pogramu Stop Smog

Umowę na unijne dofinansowanie do tzw. wkładu własnego gminy Pszczyna (Śląskie) do rządowego programu Stop Smog odebrał we wtorek burmistrz tego miasta Dariusz Skrobol. Gmina przewiduje wymianę przy udziale tego wsparcia 83 starych pieców.
23.03.2021

Kurtyka: na program "Moja Woda" ponownie przeznaczamy 100 mln zł

Na nową edycję programu "Moja Woda", która ruszy w poniedziałek, 22 marca przeznaczymy ponownie 100 mln zł - poinformował w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nadal będzie można liczyć na dotację do 5 tys. zł, ale pod pewnymi warunkami.
19.03.2021

Aktywiści Greenpeace weszli na teren kopalni węgla brunatnego Turów

Działacze Greenpeace weszli w środę na teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Na jednej z wielkogabarytowych koparek rozwiesili transparent; domagają się m.in. odejścia od węgla do 2030 r.
17.03.2021

Nieznany jest budżet programu "Mój prąd" 3.0 nabór wniosków rusza od 1 lipca

Nowy nabór wniosków w ramach programu "Mój prąd" ma ruszyć od 1 lipca i potrwać do 20 grudnia - podał w środę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na razie nieznany jest budżet nowego rozdania, choć dotacje będą zależeć od zakresu inwestycji.
17.03.2021

Synchronizacja i offshore tematami rozmów ministrów z Polski i Litwy

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.
15.03.2021

Resort klimatu zdefiniuje i określi granice ubóstwa energetycznego

W resorcie klimatu i środowiska powstał zespół, którego zadaniem będzie wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także instrumentów ograniczających to zjawisko - podało w poniedziałek MKiŚ.
08.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

MKiŚ: resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości opracowało projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
02.03.2021

Nowe etykiety energetyczne np. na lodówkach

Od 1 marca zaczynają obowiązywać nowe etykiety energetyczne, które informują m.in. o zużyciu energii przez lodówkę, czy telewizor - informuje MKiŚ oraz URE. Przykładowo znikają klasy A+++, A++, A+. Pojawią się też nowe piktogramy informujące o klasie energetycznej kupowanego sprzętu.
01.03.2021

Resort klimatu zdziwiony decyzją Czech o pozwaniu Polski przed TSUE ws. Turowa

Polskie ministerstwo klimatu i środowiska wyraziło zdziwienie decyzją czeskiego rządu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z działalnością kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
22.02.2021

Czeski rząd zaskarży Polskę do TSUE w związku z rozbudową kopalni "Turów”

Na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa środowiska rząd Czech zdecydował w poniedziałek o skierowaniu skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów". Praga będzie zabiegać o wstrzymanie wydobycia.
22.02.2021

Minister klimatu członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.
22.02.2021

Wiceminister Zyska: do połowy roku możliwy kolejny nabór w ramach programu "Mój prąd"

Rządowy program „Mój prąd”, zapewniający wspófinansowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, będzie kontynuowany - zapewnił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Ocenił, że kolejny nabór wniosków w ramach tego programu może rozpocząć się do połowy tego roku.
18.02.2021

Minister Kurtyka: "musimy postawić na nowe technologie"

Polska transformacja energetyczna oznacza zastąpienie kończącego swoją żywotność systemu nowymi mocami wytwórczymi, opartymi na nowych technologiach i dającymi nowe miejsca pracy, przy rozłożeniu tego w czasie – mówił w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.