Wynik wyszukiwania - "muzeum" - Wiadomości

Naukowcy apelują do premiera o wsparcie unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody

Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach - napisali w liście otwartym, przekazanym w poniedziałek PAP.
14.05.2024

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.
10.05.2024

Park Śląski za 160 mln zł odnowi swoją bioróżnorodność

Dotację 112,5 mln zł otrzymał Park Śląski na projekt „Ekopark zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”. Warte ogółem blisko 160 mln przedsięwzięcie zakłada rewitalizację w ciągu pięciu lat terenów zielonych parku i promocję miejsca.
06.05.2024

ŚGP Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego

W ramach prac poszukiwawczych potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego - poinformowała we wtorek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. W najbliższych miesiącach spółka ma prowadzić prace, by m.in. określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.
24.04.2024

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.
04.04.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Aktywistki klimatyczne oblały zupą obraz Moneta w muzeum w Lyonie

Aktywistki francuskiego ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire oblały zupą obraz impresjonisty Claude'a Moneta znajdujący się w muzeum w Lyonie; muzeum poinformowało w sobotę wieczorem, że złoży skargę dotyczącą aktu wandalizmu.
11.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

Wraki zalegające na dnie Bałtyku zagrożeniem dla środowiska

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Podpisano umowę na pierwsze w Polsce osiedle ogrzewane wodorem

W Muzeum Śremskim miało miejsce oficjalne zawarcie umowy na projekt nowego osiedla ogrzewanego wodorem przy ul. Farnej, który opracowuje Con-Project Sp. z o.o. we współpracy z SES Hydrogen Energy w ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. oraz Gminy Śrem. Na jej podstawie SES Hydrogen Energy, której głównym udziałowcem jest notowana na GPW Sescom SA, wykona projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą.
09.11.2023

Chorwacki Split - miasto, w którym idea smart city staje się rzeczywistością

Malowniczy Split, drugie do wielkości miasto w Chorwacji odwiedzane każdego roku przez miliony turystów, to również wyjątkowe miejsce na europejskiej mapie innowacji. A to za sprawą #SmartCitySplit, aplikacji stworzonej i rozwijanej we współpracy z chorwackim oddziałem firmy telekomunikacyjnej T-Mobile, która w dotychczas niespotykanie szerokim zakresie realizuje ideę tzw. inteligentnego miasta.
08.11.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Lasy Państwowe o zarzutach posłanek KO w sprawie "rzezi drzew" w województwie pomorskim

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku odpiera zarzuty posłanek KO Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej ws. zagospodarowania Leśnictwa Piaśnica. Posłanki zarzucają RDLP, że w miejscu pamięci, jakim są Lasy Piaśnickie dokonuje się „rzezi drzew”. Leśnicy zapowiadają skierowanie sprawy na drogę sądową.
22.09.2023

W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim

W najbliższy weekend w Parku Śląskim rozpoczną się tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie tam ponad 20 tys. roślin. W piątek 22 września dzieci będą sadziły cebulki krokusów i przebiśniegów, a w sobotę 23 września każdy będzie mógł zasadzić różę przy Alei Ziętka.
21.09.2023

2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi

2 września w byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, otwarte zostanie Carbonarium - wystawa stała poświęcona węglowi. Jej centralnym elementem będzie "lewitująca" bryła węgla.
13.08.2023

ESG w Galerii Przymorze

Coraz więcej Polaków świadomie wybiera firmy, które prezentują etyczne i odpowiedzialne podejście do biznesu. Przykładem miejsca, dla którego ESG – czyli Environmental, Social, Governance – stanowi niezwykle istotny element strategii biznesowej, jest Galeria Przymorze w Gdańsku. Zarządca centrum, firma Apsys Polska, podejmuje działania oparte na zasadach ESG, które pozytywnie wpływają na zarówno na środowisko naturalne, jak i lokalną społeczność.
04.08.2023

Z "zielonego budżetu" powstaną nowe łąki kwietne i zielone strefy w Katowicach

Ponad 30 przedsięwzięć zakładających zazielenienie w Katowicach różnych terenów przygotowuje tamtejszy Zakład Zieleni Miejskiej, podało w czwartek miasto. Inwestycje są finansowane z "zielonego budżetu", czyli puli budżetu obywatelskiego wydzielonej na cele związane z miejską przyrodą i ekologią.
04.08.2023

Domy Dobrej Energii. Błękitna Szkoła z wizytą w Helu [WIDEO]

Grupa podopiecznych domów dziecka z Ustki i Kłanina, w ramach projektu Domy Dobrej Energii, wzięła udział w tzw. Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dzieci uczestniczyły w rejsie badawczym po Bałtyku oraz w zajęciach w fokarium.
21.07.2023

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
17.07.2023

Artwich: w Polsce drzemie ogromny potencjał biogazowy

Jeżeli chodzi o biogaz, a w szczególności o biometan, w Polsce drzemie ogromny, nieodkryty potencjał - powiedział we wtorek członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich.
07.06.2023

W Gdańsku rozpoczął się 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023

"Jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze" - napisał w liście z okazji inauguracji 11. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2023 premier Mateusz Morawiecki.
05.06.2023

Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych - informuje w środę dziennik "Haaretz". Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.
25.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Pomorscy samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. Apelują w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o rozpoczęcie dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego.
11.05.2023

Rekordowa liczba uczestników drugiej edycji konkursu „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023” [WIDEO]

Ponad 1500 osób wzięło udział w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023". Łącznie przygotowali oni 507 turbin wiatrowych. W poniedziałek, 24 kwietnia br., w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Finał „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych, w którym udział wzięło 50 drużyn z całej Polski.
27.04.2023

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.
18.04.2023

Nietypowe śmieci oddawane przez mieszkańców eksponatami muzeum Ekosystemu

Oryginalne i nietypowe śmieci oddawane przez wrocławian do PSZOK-ów stały się eksponatami muzeum, którego pomysłodawcą jest miejska spółka Ekosystem. Można zobaczyć tu m.in. pianino wyprodukowane w Breslau, pralkę Franię, stare aparaty fotograficzne, czy prototypy kas fiskalnych.
18.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

Kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Zbliża się V edycja konferencji „Dziewczyny na fali”

Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
12.03.2023

Fundacja PGE ogłasza drugą edycję konkursu „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”

15 marca rozpoczną się eliminacje do drugiej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023, w którym zadaniem jest zbudowanie modelu turbiny wiatrowej. Jest to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.
08.03.2023

MFiPR: Startuje największy program krajowy w całej UE – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Prawie 29,3 mld euro, z czego 24,2 mld euro z funduszy UE przeznaczymy na inwestycje i przedsięwzięcia w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Pieniądze przeznaczymy m.in. na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, budowę dróg, rozwój kolei, ochronę środowiska i zdrowia oraz kulturę. Podczas konferencji inaugurującej realizację programu zaprezentowane zostały priorytety programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz informacje na temat naborów w poszczególnych sektorach
01.03.2023

Niewytłumaczalny pomór ryb w kanałach w Wenecji

W Wenecji podniesiony został alarm z powodu pomoru ryb w tamtejszych kanałach. Odnotowano, że doszło do niego w dniach znacznego obniżenia poziomu wody. Przyczyny tego pomoru nie zostały jednak dotąd wyjaśnione.
16.02.2023

Jasienica rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż geotermalnych

Jasienica rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. Gmina sąsiadująca z Bielskiem-Białą ogłosiła przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec – podał samorząd. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r.
02.01.2023

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
12.12.2022

Byli górnicy i aktywiści klimatyczni wspólnie o transformacji

Era węgla w Polsce się kończy, ale odejście od tego paliwa musi następować w sposób sprawiedliwy. Sprawiedliwa transformacja to człowiek na pierwszym miejscu – mówili w Katowicach wspólnie aktywiści klimatyczni i byli górnicy. Podkreślali konieczność otwartego dialogu obu środowisk.
05.12.2022

Przyrodnik: zapora na granicy utrudni życie zwierzętom, ale jest konieczna

Budowana na polsko-rosyjskiej granicy tymczasowa zapora z drutu ostrzowego utrudni, zwłaszcza dużym zwierzętom, możliwość swobodnego przemieszczania się. Ale są sytuacje, w których trzeba coś poświęcić dla bezpieczeństwa nas wszystkich - uważa kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz.
19.11.2022

Walka o klimat: puree ziemniaczane rzucone w obraz Moneta wart 110 milionów dolarów [WIDEO]

Ten protest klimatyczny niemieckich aktywistów, nastąpił po wyczynie organizacji Just Stop Oil, podczas którego jeden z członków grupy, rzucił zupą pomidorową w obraz Van Gogha w Londynie.
24.10.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Prezydent Duda: ambitny projekt geotermalny w Toruniu to odpowiedź na wyzwania niespokojnych czasów

Ambitny projekt geotermalny w Toruniu to znakomita odpowiedź na wyzwania naszych niespokojnych czasów - ocenił prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu skierowanym do uczestników otwarcia ciepłowni geotermalnej nazwał inwestycję "wspaniałym przesłaniem dumnego patriotyzmu".
12.10.2022

#IGNACYteam - projekt edukacyjny PKN Orlen

W trasę po Polsce wyrusza #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miejscowości. To projekt PKN Orlen dla dzieci i młodzieży, którego celem jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie do działań ekologicznych.
20.09.2022

W przyszłym tygodniu Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

Metropolitalne Dni Energii, poświęcone czystej energii, odbędą się w przyszłym tygodniu 12-17 września w Katowicach i okolicznych miastach. Sobota, 17 września będzie dniem otwartym, m.in. z piknikiem na katowickim rynku. Zaplanowano też konferencję o roli atomu dla samorządów.
06.09.2022

IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie

IKEA jako partner 5. Green Film Festival, pragnąc poszerzać świadomość na temat gospodarki cyrkularnej, zorganizowała warsztaty edukacyjne z odnawiania zniszczonych mebli oraz produktów codziennego użytku. Eksperci i ekspertki IKEA mieli również okazję podzielenia się wiedzą podczas jednej z debat, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.
29.08.2022

Niemieccy aktywiści klimatyczni przyklejają się do słynnych obrazów w muzeach; "wszystko zostanie zniszczone, sztuka też"

Aktywiści klimatyczni w Niemczech mają nową formę protestów - przyklejają się do ram obrazów w muzeach. W tym tygodniu użyli kleju cyjanoakrylowego, aby przykleić się do słynnego obrazu Rafaela "Madonna Sykstyńska" w Dreźnie oraz do pejzażu Poussina we Frankfurcie nad Odrą.
25.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu spotkała się w Gdyni

Zanieczyszczenie Bałtyku odpadami niebezpiecznymi. Taki był temat wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które odbyło się 28 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.
02.08.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Dzisiaj rozpoczęła się, piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni. Wiodącymi tematami największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.
20.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Nowe elektrobusy ruszają w trasę

Oficjalnie rozpoczynamy nowy rozdział w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej – na trasy wyjeżdżają nowe elektrobusy Mercedes-Benz eCitaro. Dzięki nowoczesnym, elektrycznym pojazdom zeroemisyjny transport publiczny dotrze tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe, w tym na Oksywie, Witomino czy do Muzeum Emigracji. Łącznie to 16 standardowych autobusów i 8 przegubowców.
09.06.2022

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych. W poniedziałek wójt Janusz Pierzyna podpisał umowę z firmą, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na jego wykonanie.
24.05.2022

Jasienica krok bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

Władze Jasienicy wyłoniły firmę, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Samorząd szuka tam źródeł geotermalnych – dowiedziała się w PAP w samorządzie. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu.
06.05.2022

V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni już w czerwcu

Znamy datę tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Piąta, jubileuszowa odsłona Forum, odbędzie się w dniach 20-21 czerwca. Tradycyjnie w Gdyni i pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
12.03.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

W Muzeum Śląskim w Katowicach, 31 stycznia 2022 r., uroczyście powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, stanowiącą realizację Polskiej Strategii Wodorowej. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
01.02.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Śląsko-Małopolskia Dolina Wodorowa będzie powołana w poniedziałek

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
29.01.2022

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnie polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć
07.12.2021

Jasienica szykuje się do wykonania odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

Gmina Jasienica rozpisała przetarg, który ma wyłonić inżyniera kontraktu przy wykonaniu w Grodźcu odwiertu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych – podały władze gminy położonej obok Bielska-Białej. Termin składania ofert upływa 13 grudnia.
06.12.2021

W ramach projektu Domy Dobrej Energii panele fotowoltaiczne będą montowane w domach dziecka

Wystartował projekt Domy Dobrej Energii, w którego ramach na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne spółki Energa Obrót. Placówki te zmniejszą koszty użytkowania i ograniczą bezpośredni wpływ na środowisko. Projekt wspiera Fundacja Orlen.
02.12.2021

28 października hackathon o efektywności energetycznej

Na 28 października jest zapowiadany tegoroczny Climathon, czyli 24-godzinny maraton kreatywnego myślenia o ochronie klimatu. W wydarzenie, które w tym roku jest poświęcone efektywności energetycznej, po raz drugi włączyła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
20.10.2021

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.
18.10.2021

Polskie budownictwo może być zielone

W Polsce zielone budownictwo zyskuje na popularności z każdym rokiem. Odzwierciedlają to statystyki Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, według których powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami wzrosła aż o 35 proc. na przestrzeni ostatniego roku. Ten zielony trend widać już nie tylko w biurach, ale i innych segmentach rynku nieruchomości, także w hotelach.
27.09.2021

W Katowicach od piątku Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

W Katowicach rozpoczną się w piątek Metropolitalne Dni Energii. Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem wydarzenia poświęconego czystej energii. Na placu przed katowickim Spodkiem odbędą się pokazy, warsztaty i konkursy.
24.09.2021

"Kraków dla klimatu" – w niedzielę plenerowa 4. Wielka Lekcja Ekologii

Pod hasłem "Kraków dla klimatu" przy Tauron Arenie Kraków odbędzie się w niedzielę 4. Wielka Lekcja Ekologii. Ze względu na pandemię będzie mieć charakter plenerowy. Wśród atrakcji są m.in. prezentacja łodzi autonomicznej i samolotu solarnego AGH, zasad budowy ogrodów deszczowych i warsztaty robienia "bomb nasiennych" do obsiewania pustych skwerów i donic.
22.09.2021

20 samorządowych inwestycji w konkursie Top Inwestycje Komunalne

20 przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy lub związane z nimi spółki rywalizuje w dorocznym konkursie o tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2021. Ogłoszenie listy 10 laureatów oraz inwestycji wybranej przez internautów nastąpi podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
13.08.2021

Największy producent energii w Polsce chce podnosić świadomość historyczną młodych Polaków

– Edukacja historyczna jest ważnym elementem naszej działalności, chociaż kojarzymy się głównie z produkcją energii elektrycznej – mówi prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski. Ostatnią inicjatywą jest upamiętnienie poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego w wieku 23 lat.
05.08.2021

"Szanujmy owady" - Kraków świętował Dni Owada

Pod hasłem "Szanujmy owady" rozpoczynają się w sobotę Ogólnopolskie Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W czasie dwudniowego wydarzenia prezentowane będą kolekcje żywych egzotycznych i krajowych owadów, zaplanowano wykłady i projekcje filmowe.
19.06.2021

Polscy naukowcy w Chinach badają tropikalny las zatrzymany w bursztynie

Jak wyglądał las deszczowy ok. 15 mln lat temu – i jak może wyglądać po ociepleniu się klimatu? Odpowiedzi na te pytania pozwalają udzielić wyniki wieloletnich badań doskonale zachowanych skamieniałości roślin i zwierząt ze stanowiska Zhangpu w Chinach. Wnioski z badań opublikował międzynarodowy zespół naukowców z udziałem badacza z UGd.
31.05.2021

Od soboty Piknik Naukowy „Klimat i my” w wersji online

„Klimat i my” – to hasło 24. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się w wersji online. Tegoroczna, wirtualna edycja rozpocznie się w sobotę 8 maja i potrwa tydzień.
06.05.2021

WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła mają zgasnąć dla Bałtyku. Środowisko naturalne naszego morza jest w bardzo złym stanie, jego mieszkańcy umierają. Istnieje możliwość, że niedługo Morze Bałtyckie, jakie znamy, będzie można zobaczyć jedynie w muzeum.
03.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.