Wynik wyszukiwania - "oczyszczanie" - Wiadomości

Strażacy kontynuują akcję po piątkowym pożarze składowiska w Siemianowicach Śląskich

W dalszym ciągu trwają działania strażaków po pożarze, który w piątek rano wybuchł na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich. W poniedziałek rano w akcję było zaangażowanych 28 zastępów – 80 ratowników – przekazały służby kryzysowe wojewody śląskiego i PSP.
13.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Poligon Biedrusko – zielone przestrzenie nie do spacerów

Choć znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania wojskowy poligon Biedrusko kusi przyrodą, terenami do spacerów, biegania i jeżdżenia rowerem, lepiej trzymać się od niego z daleka. Saperzy ostrzegają, że w tym miejscu istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
01.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Nowatorska i skuteczna technologia oczyszczania gleby z kreozotu

Daje wysoką skuteczność, jest tańsza niż inne metody i sprawdza się w nawet najtrudniejszych warunkach glebowych. Bioremediacja jest technologią, która pozwoli w ciągu roku dwukrotnie obniżyć zawartość oleju kreozotowego w glebie. Opracowali ją naukowcy z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego we współpracy z badaczami z Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej.
15.04.2024

Bioremediacja sposobem na oczyszczenie gleby z toksycznego kreozotu

Olej kreozotowy pozwala zabezpieczać drewniane podkłady kolejowe przed wilgocią czy rozwojem grzybów, jednak jest wysoce toksyczny dla ludzi i środowiska. Polscy naukowcy opracowali nowatorską technologię, która oczyszcza glebę z rakotwórczego kreozotu.
11.04.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.
02.02.2024

Nowoczesne podejście do infrastruktury wodno-ściekowej w Katowicach

Mało kto odkręcając wodę w kranie zastanawia się, jaką drogę musiała ona przebyć, aby znaleźć się w naszym domu, a prawda jest taka, że za dobrą jakość wody w kranie odpowiada szereg działań i inwestycji, których nie widać na pierwszy rzut oka. To dzięki nim, katowicka kranówka jest nie tylko zdatna do bezpośredniego spożycia, ale też niejednokrotnie ma lepsze parametry od wody butelkowanej. Odkryjmy, jak działania realizowane w ramach Planu Bezpieczeństwa Wody transformują katowicki krajobraz i podnoszą jakość życia mieszkańców.
28.12.2023

"Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami

19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji Katowickie Wodociągi przypominają o kampanii edukacyjnej pod hasłem "Toaleta to nie śmietnik", której inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania katowickiej sieci kanalizacyjnej oraz edukację społeczeństwa na temat właściwego gospodarowania odpadami.
22.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza to również problem Afryki

Afrykańskie kraje borykają się z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a na jego ochronę wydaje się znikome kwoty. Wymagana jest międzynarodowa akcja – sugerują eksperci na łamach „Nature Geoscience”.
10.11.2023

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

Ekologia cyfrowa w ramach programu Data Governance Stoen Operator

Transformacja cyfrowa w krótkim czasie zmieniła zarówno globalne, jak i lokalne gospodarki, w rynki oparte o dane. Dbałość o odpowiedzialne zarządzanie tego typu zasobem to jeden z priorytetów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Stoen Operator, warszawski operator systemu dystrybucyjnego (OSD) w ramach programu Data Governance podkreśla znaczenie ekologii danych, zmniejszając negatywny wpływ codziennego funkcjonowania spółki na środowisko.
23.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Prezydent: wszyscy wiemy, jak potrzebne są lasy, trzeba popularyzować ich sadzenie

Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (Świętokrzyskie).
03.10.2023

Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii.
25.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
15.09.2023

MAG Offshore & N-Sea z porozumieniem dotyczącym Morskich Centrów Koordynacyjnych (MCC)

N-Sea Polska i MAG Offshore wspólnie rozwijają Morskie Centra Koordynacyjne (MCC) dla Polski i krajów bałtyckich. W ramach takiego podejścia strony udostępnią odpowiednią wiedzę, doświadczenie, sprzęt, statki i obiekty portowe, aby służyć naszym Klientom na etapach rozwoju i eksploatacji ich morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego.
14.09.2023

Höegh LNG i Aker BP tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz rozwiązań w zakresie transportu i składowania CO2

Höegh LNG i Aker BP zawarły strategiczne partnerstwo w celu opracowania w pełni kompleksowej oferty transportu i składowania CO2 (CCS) dla przemysłowych emitentów w Europie Północnej. Umowa ma łączyć mocne strony, wiedzę i technologie obu firm w celu stworzenia silnego łańcucha wartości dla CCS na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który obejmuje gromadzenie, transport i bezpieczne zatłaczanie CO2 w celu stałego składowania w podmorskich zbiornikach.
04.09.2023

Alfa Laval przyspiesza transformację paliwową dzięki systemowi FCM Methanol na statkach napędzanych metanolem

Alfa Laval stoi na czele transformacji paliwowej w przemyśle morskim dzięki swoim rozwiązaniom, wiedzy i doświadczeniu w zakresie wykorzystania metanolu. Ostatni projekt oparty na metanolu dla chińskiego armatora obejmuje instalację Alfa Laval FCM Methanol – systemu zasilania paliwem o niskiej temperaturze zapłonu (LFSS) na pokładzie czterech statków z silnikami WinGD. Projekt ten jest przełomowym osiągnięciem nie tylko dla Alfa Laval, ale także dla armatora, stoczni i projektanta silników. Pierwsze systemy zasilania silników met
21.08.2023

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu przez Senat ustawy o rewitalizacji Odry

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Nowe przepisy zakładają m.in. usprawnienie w prowadzeniu inwestycji na Odrze. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

ArcelorMittal Poland modernizuje piece Maerza w dąbrowskiej wapnialni w zakresie oczyszczania spalin

Koncern ArcelorMittal Poland za ponad 40 mln zmodernizuje trzy piece Maerza w dąbrowskiej wapnialni, czyli zakładzie, który wytwarza wapno niezbędne w procesach produkcji stali. Przebudowana będzie też instalacja oczyszczania spalin, co pozwoli m.in. ograniczyć emisje pyłowe.
02.08.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Wojewoda zachodniopomorski przekazał 1,7 mln zł na walkę z suszą hydrologiczną

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowę na przekazanie środków w wysokości 1,7 mln zł spółkom wodnym, które zajmują się konserwacją rowów melioracyjnych, ale także tzw. zastawek, które w lecie mogą piętrzyć wodę. Środki te mają pomóc w walce z suszą hydrologiczną w regionie.
27.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Dzięki roślinom w kanałach rolniczych do rzek trafia mniej pozostałości z nawozów

Roślinność działa jak naturalny filtr dla osadów i zanieczyszczeń, wspomagając samooczyszczanie się wody. Naukowczyni z IGF PAN zwraca uwagę, że w kanałach rolniczych ma to szczególne znaczenie, ponieważ rośliny zatrzymują pozostałości nawozów i środków ochrony roślin.
12.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Artwich: w Polsce drzemie ogromny potencjał biogazowy

Jeżeli chodzi o biogaz, a w szczególności o biometan, w Polsce drzemie ogromny, nieodkryty potencjał - powiedział we wtorek członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich.
07.06.2023

Świnoujście. Terminal instalacyjny miejscem praktyk uczniów Szkoły Morskiej

Terminal instalacyjny Baltic Power w Świnoujściu, którego budowa ma ruszyć w tym roku, będzie miejscem praktyk uczniów ze świnoujskiej Szkoły Morskiej.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
02.06.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
19.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut, informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Branża climate tech rośnie w siłę [WIDEO]

W Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawia się coraz więcej start-upów z branży climate tech, które wspierają walkę ze zmianami klimatycznymi. Zajmują się m.in. alternatywnymi źródłami energii, recyklingiem, dostępem do wody, agritechem czy kwestiami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją. Są też coraz istotniejszą częścią rynku venture capital. – Projektów climate-techowych jest coraz więcej, ale one dopiero się rozwijają. Nie ma jeszcze zbyt wielu start-upów, które byłyby faktycznie działającymi, dochodowymi firmami.
24.04.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo – przypominają organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
21.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Innowacyjna membrana filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Naukowcy, praktycy ochrony i inni eksperci - o potrzebie ochrony bagien i mokradeł

Bagna, torfowiska, rzeki i jeziora, są kluczowym elementem przyrody, a ich ochrona i odtwarzanie są niezbędne dla powstrzymania globalnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego i dla zapewnienia bezpiecznej przyszłości ludzi i trwałego dostępu do zasobów środowiska - podkreślają uczestnicy konferencji Pakt dla Mokradeł, która odbyła się na UW. Przypomnieli oni m.in. o znaczeniu tych systemów w kontekście funkcji strategicznych w zakresie obronności kraju.
08.02.2023

Orlen Południe zamierza wybudować instalację odsiarczania biogazu

Orlen Południe planuje budowę w swym zakładzie w Trzebini (Małopolskie) instalacji odsiarczania biogazu. Ma ona umożliwiać oczyszczanie biogazu ze ścieków przemysłowych, pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny. W związku z inwestycją spółka ogłosiła zapytanie ofertowe.
08.02.2023

Lex Szyszko 2.0. - szykuje się masowa wycinka [WIDEO]

– W tej chwili żyjemy w złudzeniu, że mamy w otoczeniu dużo drzew. Widzimy jeszcze zielone korony, ale nie wiemy, że już toczą się negatywne procesy i te drzewa zamierają, za ok. 10 lat po prostu znikną z krajobrazu. Jednocześnie nie zastępujemy ich, nie kompensujemy tych strat i w którymś momencie obudzimy się na pustyni – mówi Sabina Lubaczewska z Fundacji Ekorozwoju. Organizacja apeluje o zmianę procedowanych w Sejmie przepisów, które mają wprowadzić dalsze ułatwienia w wycince drzew rosnących na prywatnych posesjach. Obrońcy
08.02.2023

Sądeckie Wodociągi wybudowały instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
04.02.2023

Ogólnopolska Noc Biologów pod znakiem wody

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Nanoplastik produkuje groźne rodniki

Wokół zanieczyszczających środowisko plastikowych nanocząstek powstają niebezpieczne, silnie aktywne cząsteczki. Molekuły te mogą zagrażać organizmom żywym, nawet człowiekowi.
10.01.2023

NFOŚiGW przekaże Warszawie dodatkowe 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków

Funkcjonujący obecnie w Warszawie system gospodarki wodno-ściekowej zostanie usprawniony i unowocześniony, do czego przyczyni się pokaźne zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stolica otrzyma aż o 194 mln zł wyższą pożyczkę na realizację wieloletniego projektu, mającego zapewnić mieszkańcom miasta i sąsiednich miejscowości zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Powstaną dziesiątki kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz dodatkowe kolektory, a na terenie oczyszcza
19.12.2022

Ponad 2,2 mln litrów ropy z piasków bitumicznych wyciekło z rurociągu w Kansas

Ponad 2,2 mln litrów ropy z piasków bitumicznych wyciekło z rurociągu Keystone w Kansas do potoku Mill Creek oraz do otaczającej go ziemi. Amerykańskie radio publiczne (NPR) podało w sobotę, powołując się na ekspertów, że proces oczyszczania może potrwać lata.
19.12.2022

MKiŚ: 165 mln zł na odtwarzanie i zachowanie m.in. torfowisk i bagien

165 mln zł zostanie przeznaczone na odtwarzanie i zachowanie torfowisk, bagien oraz terenów podmokłych - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Finansowany z unijnych i polskich środków program będzie realizowany przez 10 lat.
30.11.2022

Eksperymentalna biogazownia włączona do systemu ogrzewania

Ciepło produkowane w doświadczalnej biogazowni, zbudowanej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w Przybrodzie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), zaczęło być wykorzystywane do ogrzewania części domów w miejscowości - poinformowała uczelnia.
24.11.2022

Enzymy głodne plastiku! [WIDEO]

Co by było, gdyby plastik pozostawiony na wysypisku mógł zostać "zjedzony" przez enzymy i poddany recyklingowi?
15.11.2022

Na tle Europy mamy trzykrotnie mniej wody i dwukrotnie gorszą jakość

Jakość wody w Polsce jest niższa niż w Europie. Przykładowo w UE średnia czystości kąpielisk jest na poziomie 88 proc., czyli blisko 90 proc. kąpielisk jest czystych. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 proc.
14.09.2022

Wody Polskie nie zgodziły się na podwyżkę opłat za wodę i ścieki w mieście

Wody Polskie odrzuciły wniosek MPWiK w Lublinie o zgodę na podwyżkę opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Spółka wnioskuje o wzrost 30-40 proc., na który Wody Polskie nie wyrażają zgody - powiedział PAP rzecznik RZGW-PGW Wody Polskie w Lublinie Jarosław Kowalczyk.
13.09.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Opatentowano sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Naukowcy Politechniki Białostockiej opatentowali sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Technologia może przyśpieszać biologiczne oczyszczanie wody, a po wdrożeniu - ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie ilości kłopotliwego osadu – poinformowała uczelnia.
03.08.2022

Darmowa woda w kranie?

Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
01.08.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, GALERIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec. .
26.05.2022

PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE otrzymała Srebrny Laur Innowacyjności w XI konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej za projekt usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin w Elektrowni Opole.
17.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.
08.05.2022

PGE w trosce o bociany [WIDEO]

PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otacza bociana białego. Od ponad 30 lat buduje dla niego specjalne platformy ponad słupami energetycznymi. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.
08.05.2022

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.
30.04.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu, jak i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
16.03.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
06.03.2022

Ponad 80 proc. ścieków z terenów nieskanalizowanych trafia do środowiska. Gminy nie prowadzą skutecznych kontroli wśród mieszkańców

Tylko 15 proc. polskich rzek można określić jako wody dobrej jakości, w 60 proc. jakość wody jest średnia, a pozostałe są bardzo zanieczyszczone. Źródłem zanieczyszczeń są m.in. ścieki bytowe z terenów nieskanalizowanych, które trafiają do środowiska z nieszczelnych szamb przydomowych.
24.02.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
20.02.2022

Wyciek ropy w Peru spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach

Po uderzeniu we wtorek gwałtownej fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
21.01.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Ubezpieczyciel X-Press Pearl wypłaca 2,5 miliona dolarów na oczyszczanie środowiska

Ubezpieczyciel statku X-Press Pearl zgodził się zapłacić dodatkowe 2,5 miliona dolarów odszkodowania za szkody w środowisku naturalnym, wyrządzone w związku z katastrofą statku u wybrzeży Colombo na Sri Lance w maju.
28.12.2021

Bank Pekao organizuje kolejną emisję zielonych obligacji – 400 mln zł trafi na utylizację odpadów w Łodzi

Bank Pekao S.A. podpisał umowę programu emisji zielonych obligacji ze spółką Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania-Łódź Sp. z o.o. Wartość programu to 400 mln zł, które sfinansują stworzenie Łódzkiego Centrum Recyklingu, czyli zespołu instalacji do przetwarzania miejskich odpadów komunalnych. To pierwszy w Polsce program emisji zielonych obligacji w branży gospodarki odpadami.
23.12.2021

Rajstopy z sieci rybackich – modna innowacja Gabrielli

Rajstopy z sieci rybackich? Gabriella udowadnia, że to możliwe! Z odzyskanych z mórz i oceanów odpadów, dzięki procesom recyklingowym, powstają przędze, a z nich rajstopy. Zysk z ich sprzedaży wesprze Fundację Mare, która działa na rzecz ochrony Bałtyku.
17.12.2021

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy.
08.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnie polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć
07.12.2021

Rekultywować, czy nie rekultywować – oto jest pytanie!

Co zrobić gdy padnie pytanie, czy dany zbiornik należy rekultywować? Pytanie to pada zazwyczaj w przypadku, gdy ktoś pozazdrości innym wspaniałych miejsc rekreacji z bogatym dobrostanem przyrodniczym lub też zauważy, iż z istniejącym u niego stawem, jeziorem coś złego się stało, czyli niestety wiele czasu już upłynęło na degradacji zbiornika.
04.12.2021

Bałtyk oczyszczany z sieci rybackich podczas Operacji Widmo [WIDEO]

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego.
03.12.2021

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci.
02.12.2021

MOL: zebrane mikrodrobiny plastiku mogą stać się źródłem energii

Podczas gdy znaczna część uwagi środowiskowej skupia się na emisjach, naukowcy nadal pracują nad równie palącym problemem mikrodrobin plastiku w oceanach na świecie. Japoński projekt, współpracujący z Mitsui O.S.K. Line, poinformował o postępach w swoich wysiłkach z udaną produkcją potencjalnego źródła energii czerpanego z mikrodrobin plastiku i mikroalg zebranych przez statki japońskiej linii żeglugowej.
26.11.2021

PKN Orlen wzmacnia zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii

PKN Orlen angażuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii; podpisał porozumienie ws. intensyfikacji prac w obszarze biogazu i biometanu - poinformowała we wtorek spółka. Według koncernu rozwój tego sektora zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i zmniejszy import surowców energetycznych.
24.11.2021

PGNiG w gronie Odbiorców Technologii w akceleratorze Space3ac

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zostało partnerem Space3ac. Międzynarodowe zespoły, które zgłoszą się do programu akceleracyjnego, mają szansę na otrzymanie wsparcia finansowego i zaprezentowanie swoich możliwości w PGNiG.
23.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
22.11.2021

Prawie 200 mln zł będzie kosztowała budowa ostatniego odcinka kolektora wiślanego

Stołeczne MPWiK w Warszawie podpisało umowę na trzeci, ostatni etap budowy kolektora wiślanego. Wartość zawartego właśnie kontraktu to 193 mln zł – poinformował rzecznik przedsiębiorstwa Marek Smółka.
19.11.2021

Ile w deklaracjach polityków jest zielonej polityki, a ile zielonej farby?

Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem.
06.11.2021

NCBR, PFR i PFR Ventures - umowa dla Zielonych Technologii - III dzień Kongres ESG Polska Moc Biznesu

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu. Dzień trzeci, czyli E jak ekologia. Trzeci dzień kongresu ESG - Polska Moc Biznesu poświęcony został pierwszej literze z zakresu zrównoważonego rozwoju, czyli tematom ekologii.
05.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
25.10.2021

Rzecznik TSUE: instalowanie oprogramowania zmieniającego poziom emisji spalin sprzeczne z prawem

Zainstalowanie w aucie oprogramowania zmieniającego, w zależności od temperatury otoczenia i wysokości nad poziomem morza, poziom emisji gazów zanieczyszczających przez pojazd jest sprzeczne z prawem unijnym - uznał w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Athanasios Ranttos.
23.09.2021

Duże roślinożerne zwierzęta mogą zmniejszyć ryzyko pożarów

Dzięki żerowaniu dużych roślinożerców może zmniejszać się ilość łatwopalnej roślinności na danym obszarze, co redukuje ryzyko pożaru - informuje “Journal of Applied Ecology”.
15.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowali szybszy sposób biologicznego oczyszczania ścieków

Szybszy i niewymagający dodatkowych urządzeń sposób biologicznego oczyszczania ścieków w sekwencyjnym reaktorze biologicznym opracowali naukowcy z Politechniki Białostockiej - podała w czwartek uczelnia. Opracowaną metodę naukowcy zgłosili do urzędu patentowego.
06.08.2021

Zmowa Dailmer, BMW i Volkswagen ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, ta wydała decyzję, w której za porozumienie naruszające unijne reguły konkurencji uznała zmowę producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi oraz Porsche i nałożyła na nich karę w łącznej wysokości 875 mln euro. Zmowa w znaczny sposób ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu.
22.07.2021

Kanada zobowiązała się do obniżki emisji CO2

Kanada przekazała w poniedziałek ONZ swoje zobowiązanie do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 do 45 proc. do 2030 r. Zobowiązanie do obniżki emisji gazów cieplarnianych dotyczy cięć w porównaniu z poziomami z 2005 r.
13.07.2021

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).
09.06.2021

Erdogan zapowiedział ochronę Morza Marmara przed plagą śluzu morskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział walkę z tzw. śluzem morskim, groźnym dla życia biologicznego organicznym osadem, którym pokrywane jest Morze Marmara, położone między Azją Mniejszą a Półwyspem Bałkańskim.
07.06.2021

Aby zapobiec przyszłym pandemiom, trzeba wprowadzić regulacje jakości powietrza

Potrzebne są regulacje odnośnie jakości powietrza w pomieszczeniach podobne do tych, jakie dotyczą wody, czy pożywienia - twierdzą naukowcy. Wysokiej klasy systemy wentylacji mogą - ich zdaniem - zapobiegać epidemiom, takim jak COVID-19, podobnie jak oczyszczanie wody chroni np. przed cholerą.
18.05.2021

Maersk Supply Service wyśle kolejny statek by wspierać oczyszczanie oceanu

Duński operator Maersk Supply Service wyśle kolejny statek, aby wesprzeć The Ocean Cleanup w jego wysiłkach na rzecz usuwania plastiku z oceanów.
12.05.2021

Krajowy Plan Odbudowy - Zielona energia i zmniejszenie energochłonności MFiPR

37% środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy musi być skierowane na działania związane z klimatem. Zielona energia i zmniejszenie energochłonności to temat czwartego wysłuchania dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO). KPO określa cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski. Dokument powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z resortami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary w KPO. W wysłuchaniu wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
29.03.2021

Oczyszczanie wód pochodzących z rolnictwa jest konieczne

Oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku – wskazał prof. Maciej Zalewski. Pomocne w tym są biotechnologie ekohydrologiczne m.in. strefy buforowe między polem a strumieniem.
29.03.2021

Komisja PE za priorytetem dla badań nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii

Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
24.03.2021

Komisja PE uznaje za priorytetowe badania nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii

Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
23.03.2021

Problem niedoboru wody pitnej może się pojawić w Polsce w ciągu kilkunastu lat

Na jednego Polaka przypada statystycznie ok. 1,8 tys. m³ wody rocznie, podczas gdy średnia w Europie sięga 5 tys. m³. Polska jest jednym z państw najuboższych w wodę i problem jej niedoboru może się pojawić w ciągu kilkunastu lat. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie wody i dbanie o jej zasoby.
22.03.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

KE chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali

Komisja Europejska chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali, z którego można będzie finansować m.in. badania dotyczące tzw. czystych technologii węglowych, zagospodarowania pogórniczych odpadów czy rekultywacji hałd - poinformowała europosłanka PiS Izabela Kloc.
16.03.2021

Ponad 34 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie na Podkarpaciu. W ramach inwestycji powstał m.in. reaktor biologiczny oraz osadnik wtórny. Koszt modernizacji, która rozpoczęła się w 2017 r., przekroczył 34 mln zł.
11.03.2021

Japonia: usunięcie odpadów po katastrofie w Fukushimie będzie kosztować 3,7 mld USD

Ponad 400 mld jenów (3,7 mld dolarów) będzie kosztowało usunięcie odpadów, które zostaną zebrane podczas oczyszczania terenu wokół elektrowni jądrowej w Fukushimie po katastrofie z 2011 roku - podała w piątek publiczna japońska stacja NHK.
26.02.2021

Fotoaktywne materiały budowlane będą oczyszczać powietrze?

Badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych, które pozwolą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, prowadzi dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Metoda oczyszczania powietrza za pomocą materiałów budowlanych ma być dzięki temu bardziej wydajna.
12.02.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.