Wynik wyszukiwania - "prokurator" - Wiadomości

Areszt dla prezesa spółki wz. z odnalezieniem nielegalnego składowiska odpadów w woj. kujawsko-pomorskim

Nielegalne składowisko odpadów, wśród których znajdowały się także odpady niebezpieczne dla zdrowia i życia ujawniono w woj. kujawsko-pomorskim w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Aresztowano prezesa spółki, która była właścicielem posesji. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.
28.03.2024

W śledztwie ws. fuzji Orlenu i Lotosu prokuratura chce powołać specjalny zespół

Prokuratura Okręgowa w Płocku w śledztwie dotyczącym połączenia Orlenu z Grupą Lotos chce powołać specjalny zespół prokuratorów i oficerów służb specjalnych. W ramach postępowania odbyły się już pierwsze przesłuchania - poinformowała PAP wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.
15.02.2024

Daniel Obajtek odwołany z Zarządu ORLEN S.A.

ORLEN S.A. ("Spółka") informuje, że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać go z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku.
01.02.2024

Za usunięcie nielegalnego składowiska śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
28.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

Z Litwy do Polski trafiło 12 ton nielegalnych odpadów

Suwalscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w nielegalny proceder przewożenia odpadów z terenu Litwy na terytorium Polski. Do ujawnienia 12 ton opadów doszło w Budzisku, tuż za polsko-litewską granicą. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.
04.01.2024

Sejmowa komisja energii pozytywnie o części projektu budżetu na 2024 r.

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów państwowych pozytywnie zaopiniowała w środę projekt ustawy budżetowej na 2024 r. w obszarach, którymi komisja się zajmuje. Opinia trafi do komisji finansów publicznych.
28.12.2023

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Śledztwo w sprawie pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Opolu

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu wszczęła śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności i przyczyn pożaru nielegalnego składowiska odpadów - powiedział PAP Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu
30.11.2023

Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na właściciela żwirowni w Sulęczynie w powiecie kartuskim (Pomorskie) dwa miliony złotych kary. Pod ziemią znaleziono odpady komunalne.
29.11.2023

Wojciech Z. ma usunąć niebezpieczne odpady ze swoich działek w Czarnej Dąbrówce

Naczelny Sąd Administracyjny we wtorek oddalił skargę kasacyjną Wojciecha Z. z Czarnej Dąbrówki na wyrok WSA w Gdańsku, którym sąd podtrzymał nałożony na skarżącego obowiązek usunięcia ok. 60 tys. litrów niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych nielegalnie zeskładowanych w magazynie na jego działkach.
15.11.2023

Z Ziobro: kieruję wniosek do TK o ocenę rozporządzenia o redukcji emisji CO2 ws. nowych pojazdów po 2035 r.

Podjąłem decyzję, aby skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby dokonał oceny, czy rozporządzenie Rady UE i PE ws. redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. jest zgodne z polską konstytucją - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
20.10.2023

Zarzuty dla pięciu osób ws. nielegalnego składowania odpadów w Legnicy

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiła legnicka prokuratura pięciu mężczyznom, którzy mieli zajmować się nielegalnym składowaniem odpadów. Trzech z nich zostało zatrzymanych podczas zrzucania odpadów w wyrobisku w powiecie lubińskim.
28.09.2023

Nielegalne składowanie odpadów w województwie podlaskim

Kara od roku do 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którym prokuratura w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w związku z nielegalnym składowaniem odpadów w gminie Rutki.
26.09.2023

Policja i prokuratura analizują przyzyny pożaru na składowisku odpadów w Nowym Miszewie

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi czynności związane z ustaleniem przyczyn pożaru, który w niedzielę wybuchł na składowisku odpadów w Nowym Miszewie. Wykonano oględziny pogorzeliska z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Zabezpieczono też monitoring obiektu.
19.09.2023

Aktywiści klimatyczni blokują autostradę w Hadze, policja zatrzymała 300 osób [WIDEO]

Holenderska policja zatrzymała w środę ok. 300 demonstrantów blokujących piąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. W ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli prokuratury, policji i władz miasta, aby zastanowić się jak położyć kres uciążliwym protestom aktywistów klimatycznych, którzy od soboty paraliżują jedną z najważniejszych arterii Hagi.
14.09.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Grecja. Prokurator generalna chce śledztwa w sprawie pożarów w rejonie Aleksandropolis

Prokurator generalna Grecji, Georgia Adilini, zaleciła wszczęcie śledztwa, które miałoby wyjaśnić, czy pożary trawiące rejon położonego na wschodzie kraju miasta Aleksandropolis nie zostały celowo wzniecone - poinformowała w środę agencja AP. Wcześniej minister Wassilis Kikalis oświadczył, że ogień wybuchł jednocześnie w kilku miejscach.
24.08.2023

Sejm. Gorąca dyskusja dotycząca pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze

Posłowie wysłuchali informacji ministra klimatu i środowiska oraz MSWiA na temat pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze. Doszło do gorącej dyskusji na temat odpowiedzialności za likwidację wysypiska i skutków pożaru dla zdrowia mieszkańców.
28.07.2023

Toczą się postępowania w sprawie składowiska odpadów w Nowym Miszewie pod Płockiem

W sprawie firmy zarządzającej terenem składowiska odpadów w Nowym Miszewie koło Płocka, na którym w czwartek wybuchł pożar, postępowanie prowadzi urząd marszałkowski oraz prokuratura.
28.07.2023

Balon z 15 osobami przewrócił dwa słupy energetyczne; nikomu nic się nie stało

Balon, którym wraz z pilotem leciało 15 osób, uderzył w linię energetyczną i przewrócił dwa słupy w Małszycach (woj. kujawsko-pomorskie). Nikomu nic się nie stało - poinformował w piątek bryg. Dawid Tarkowski z Komendy Powiatowej PSP w Golubiu-Dobrzyniu.
14.07.2023

Prezes Enea SA: setki mld zł będzie kosztować dostosowanie systemu do odnawialnych źródeł

W najbliższych dwóch dekadach polski sektor elektroenergetyczny wymaga inwestycji rzędu setek miliardów złotych, by można było rozwijać energetykę zeroemisyjną i odnawialne źródła energii - prognozuje prezes Enea SA Paweł Majewski.
25.06.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa

Prokuratura Krajowa przystąpiła do sprawy przed sądem administracyjnym dotyczącej kopalni w Turowie i skierowała zażalenie na postanowienie z końca maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - poinformował we wtorek rzecznik prasowy PK Łukasz Łapczyński.
14.06.2023

Prokurator generalny w obwodzie chersońskim: to największa katastrofa ekologiczna od czasów Czarnobyla

Jak podała prokuratura w niedzielę w komunikacie na serwisie Telegram, Kostin w zatopionej w wyniku powodzi miejscowości Antoniwka odwiedził "miejsce zbrodni popełnionej przez Federację Rosyjską". Prokurator oświadczył, że "jest to największa katastrofa ekologiczna od czasu Czarnobyla, dlatego śledztwo dotyczyć będzie nie tylko zbrodni wojennej, ale też ekobójstwa".
11.06.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

Tauron: jesteśmy gotowi do wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do NABE

Grupa Tauron jest gotowa do wydzielania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – zadeklarował w środę prezes spółki Paweł Szczeszek. Zapowiedział, że Grupa przeznaczy w tym roku rekordowe 2,4 mld zł na rozwój sieci dystrybucyjnej.
31.05.2023

Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów

Policjanci na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej zatrzymali prezesa Chemeko-System Pawła Pogodzińskiego oraz członka zarządu Bartosza Kulaszkę. Zatrzymania związane są ze śledztwem dot. nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych.
30.05.2023

MS: skandaliczna decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie pakietu "Fit for 55"

Rada Unii Europejskiej zaaprobowała przepisy drastycznie zaostrzające szkodliwy pakiet klimatyczny "Fit for 55". Unijne regulacje oznaczają zubożenie Polaków i zahamowanie rozwoju Polski. To nowe podatki od przemysłu, samochodów, budynków, drogie podróże samolotem. To podwyżki cen benzyny, ogrzewania i prądu. To wyrok dla polskich rodzin i pakiet ruiny dla polskiej gospodarki. "Nie ma naszej zgody na ten pakiet" – podkreśla Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
26.04.2023

Jest ugoda ws. bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron podpisał ugodę z Rafako wieńczącą spór dotyczący bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie – przekazał w piątek energetyczny koncern. Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
01.04.2023

Tauron: nie ma porozumienia z konsorcjum Rafako, Mostostal Warszawa, E003B7

Tauron Wytwarzanie i konsorcjum spółek Rafako, Mostostal Warszawa, E003B7 nie zawarły ugody ustalającej sposób rozwiązania kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - poinformował Tauron Polska Energia w czwartkowym komunikacie giełdowym.
24.03.2023

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca
22.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
08.03.2023

Tauron i Rafako wydłużyły o dwa tygodnie mediacje w celu zawarcia ugody

Dwa tygodnie na wypracowanie ugody w ramach mediacji dały sobie Tauron i Rafako. Do 22 marca strony będą kontynuowały negocjacje. Zapisy porozumienia mają uwzględnić sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.
08.03.2023

Tauron i Rafako kontynuują negocjacje

Do wtorku nie doszło do uzgodnienia ostatecznych warunków ugody pomiędzy Rafako i jego spółką zależną a firmą Tauron Wytwarzanie w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie - podało we wtorek wieczorem Rafako. Negocjacje i mediacje są kontynuowane.
01.03.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

Rafako przedłuża do 9 lutego termin żądania gwarancji zapłaty przez Tauron ponad 109,7 mln zł

Spółka Rafako, która w połowie grudnia ub. roku zażądała od Taurona gwarancji zapłaty ponad 109,7 mln zł z tytułu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie, przedłużyła w czwartek termin wykonania tego żądania do 9 lutego - wynika z informacji Rafako. Firmy kontynuują mediacje w sporze wokół bloku.
03.02.2023

Wiceszef MAP: rozmowy spółek ws. bloku 910 MW w Jaworznie trwają

Rozmowy i mediacje Rafako i Taurona w sprawie sporu wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno trwają, zaplanowana jest kolejna ich runda - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
26.01.2023

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy przedłużające gwarancje dla bloku w Jaworznie

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy do gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, które są zabezpieczeniem należytego wykonania realizacji kontraktu na budowę bloku w Jaworznie; aneksy przedłużają gwarancję do 10 marca br. - podał w środę Tauron.
26.01.2023

Kolejne mediacje w sporze Taurona z Rafako - w najbliższy czwartek

Mediacje w sporze Taurona z Rafako wokół bloku energetycznego w Jaworznie będą kontynuowane; następne spotkanie przy udziale Prokuratorii Generalnej zaplanowano na najbliższy czwartek, 26 stycznia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Tauronie.
25.01.2023

Tauron i Rafako powrócą do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie

Spółki Tauron i Rafako mają powrócić do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie - dowiedziała się PAP w Tauronie. Spotkanie mediacyjne w miniony poniedziałek zakończyło się bez powodzenia. Teraz strony ustalają termin kolejnych negocjacji.
19.01.2023

Tauron: Rafako zerwało mediacje ws. bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno

Rafako zerwało prowadzone w poniedziałek przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP mediacje w sporze wokół bloku 910 MW w należącej do Taurona Wytwarzanie Elektrowni Jaworzno III. Rafako było generalnym wykonawcą bloku.
17.01.2023

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

Roszczenia firmy Rafako, która w piątek wezwała Tauron do zapłaty 857,6 mln zł, nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, prawnego i logicznego – ocenia Tauron. Deklaruje przy tym wolę dalszych rozmów z Rafako o harmonogramie usunięcia usterek bloku w Jaworznie i przedłużeniu gwarancji bankowych.
15.01.2023

Tauron proponuje Rafako dalsze rozmowy ws. bloku w Jaworznie

Jak poinformował w czwartek Tauron, na poniedziałek w siedzibie Prokuratorii Generalnej zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli spółki Tauron Wytwarzanie i Rafako ws. bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Tauron żąda 1,3 mld zł kar, Rafako zapowiada złożenie wniosku o upadłość.
13.01.2023

Tauron żąda od Rafako ponad 1,3 mld zł za wady bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron wezwał Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na łączną kwotę ponad 1,312 mld zł - poinformowała w środę spółka. Tauron podkreśla, że wezwanie nie wyklucza polubownego rozwiązania sporu.
11.01.2023

Odpowie za zlecenie wycinki drzew na terenie chronionym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Prokuratura Rejonowa w Giżycku skierowała do miejscowego sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko Hubertowi T., któremu zarzucono zlecenie wycięcia ponad 1,5 tys. drzew na działce leżącej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W ten sposób doszło do zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
10.01.2023

Poręczenia majątkowe i dozory ws. składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

Sąd nie uwzględnił w sobotę wniosków o areszt wobec kierownika składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej i jego zastępcy; zastosował wobec nich poręczenia majątkowe i dozory policyjne. Prokuratura podała, że decyzję o zaskarżeniu tych decyzji podejmie po zapoznaniu się z ich uzasadnieniem.
19.12.2022

Trzy osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym nielegalnego składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

Zatrzymano trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. Wśród zatrzymanych są kierownik składowiska, jego zastępca oraz urzędnik GIOŚ - poinformowała w sobotę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
19.12.2022

Senackie komisje chcą zbadania fuzji Orlenu i Lotosu przez NIK i prokuraturę

Pięć senackich komisji przyjęło w piątek na wspólnym posiedzeniu uchwały, w których wnioskują o zbadanie połączenia PKN Orlen z Lotosem przez NIK i prokuraturę. Wiceprezes Orlenu Jan Szewczak uważa inicjatywy komisji za "całkowicie bezzasadne".
19.12.2022

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
21.11.2022

Ziobro na konwencji Solidarnej Polski: przedstawimy projekt zawieszający unijny system ETS (opis)

W najbliższych dniach przedstawimy projekt zawieszający unijny system ETS co najmniej na czas prowadzenia wojny; to system haraczu, za który płacą wszyscy Polacy - powiedział w sobotę prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
15.10.2022

Blok energetyczny Taurona w Jaworznie będzie nieczynny do poniedziałku

910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie, który na początku września wznowił produkcję energii po czterotygodniowym postoju, w środę znów przestał wytwarzać prąd z powodu konieczności przeprowadzenia remontu awaryjnego. Ma wznowić pracę w poniedziałek rano - wynika z informacji Taurona.
13.10.2022

Prokuratura zamknęła obszar, gdzie doszło do wycieków z Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie w poniedziałek zamknęła w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych obszar, na którym doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
04.10.2022

Areszt dla trojga podejrzanych o obrót toksycznymi odpadami

Policjanci z Opoczna, zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się nielegalnym obrotem toksycznymi odpadami. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.
03.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
02.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Senat w uchwale wzywa rząd do szybkich działań ws. usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze

Senat w przyjętej uchwale wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych i szybkich działań na rzecz usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Senatorowie wzywają też do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które nie podjęły należytych działań.
09.09.2022

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy dopuścili się zaniedbań - mówi PAP senator Stanisław Gawłowski (niez.), uzasadniając projekt uchwały Senatu w sprawie katastrofy na Odrze. To uchwała czysto polityczna, ma przysporzyć punkty PO - komentuje senator Zdzisław Pupa (PiS).
07.09.2022

Blok energetyczny Taurona w Jaworznie ponownie wytwarza energię

Unieruchomiony przez ostatnie cztery tygodnie 910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Jednostka ponownie produkuje energię elektryczną i jest do dyspozycji PSE - poinformowała w piątek Grupa Tauron.
03.09.2022

Blok Taurona w Jaworznie w trakcie synchronizacji z siecią; trwa spór o próbki węgla

Unieruchomiony od czterech tygodni 910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie jest obecnie, po naprawie, w trakcie ponownej synchronizacji z siecią elektroenergetyczną - wynika z informacji Taurona. Jednocześnie trwa spór o próbki spalanego w bloku węgla, których przebadania żąda Rafako.
02.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Prezes Rafako ponownie wzywa Tauron do przebadania węgla spalanego w Jaworznie

Uszkodzenie kotła w elektrowni Jaworzno III, do której doszło na początku sierpnia, zostało spowodowane przez złej jakości węgiel dostarczany przez właściciela elektrowni, firmę Tauron – powiedział dziennikarzom we wtorek 30 sierpnia Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu Rafako.
31.08.2022

Rafako chce testów węgla spalanego w bloku w Jaworznie; Tauron: węgiel to niejedyny problem bloku

Przyczyną problemów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie jest spalany w nim niewłaściwej jakości węgiel – przekonuje Rafako, domagając się niezależnych testów dostarczanego do bloku paliwa. Tauron zaprzecza, by to węgiel był jedynym problemem eksploatacyjnym bloku.
30.08.2022

Tauron: naprawiony blok 910 megawatów w Jaworznie wkrótce będzie uruchomiony

Naprawa leja kotła bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie została zakończona - poinformowała we wtorek Grupa Tauron, do której należy blok. Do końca tygodnia blok ma być zsynchronizowany z siecią i będzie do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych - zapewnia spółka.
30.08.2022

2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze – powiedziała w czwartek w TVP 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
29.08.2022

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Odry

Szef nadzwyczajnej senackiej komisji ds. klimatu Stanisław Gawłowski (niezrz.) skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez urzędników w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze - wynika z zawiadomienia przekazanego w piątek PAP.
26.08.2022

Tauron: Rafako zaprzestało naprawy bloku w Jaworznie; Rafako: taka sytuacja nie miała miejsca

Tauron zlecił wykonawstwo zastępcze prac naprawczych bloku w Jaworznie po ich zaprzestaniu przez Rafako - podała w piątek spółka energetyczna. Rafako odpowiedziało, że nadal prowadzi prace naprawcze, a Tauron nie ma podstaw do wdrożenia wykonawstwa zastępczego.
26.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej ma charakter innowacyjny

Rozwiązania ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej mają rewolucyjny, innowacyjny charakter - mówił podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Tauron i Rafako rozpoczęły mediacje w sprawie bloku w Jaworznie

Rafako i eksploatująca nowy blok energetyczny w Jaworznie spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną - poinformowały w środę wieczorem obie spółki. Mediacje dotyczą wypracowania nowego terminu, po którym blok w Jaworznie ma pracować bez usterek.
11.08.2022

Posłowie KO chcą prawdy o problemach bloku energetycznego w Jaworznie

Posłowie KO domagają się informacji o przyczynach problemów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie. Po kontroli poselskiej w resorcie aktywów państwowych poinformowali, że wykonawca bloku - firma Rafako od maja miała alarmować o kłopotach z jakością i niedoborem węgla.
10.08.2022

Prezes Taurona na czele spółki eksploatującej nowy blok w Jaworznie

Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek będzie jednocześnie kierował zarządem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Ma to m.in. usprawnić mediacje z wykonawcą bloku i usprawnić jego działanie do czasu usunięcia wszystkich usterek.
09.08.2022

Tauron i Rafako podejmą dalsze mediacje ws. bloku w Jaworznie

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.
07.08.2022

Tauron dementuje pogłoski dotyczące Bloku 910 w Jaworznie

Tauron stanowczo zaprzecza w swojej informacji prasowej insynuacjom Rafako przytaczanym przez Onet. Według firmy Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W ocenie Taurona Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały – w tym zdjęcia – publikowane przez Rafako uznaje za zmanipulowane.
05.08.2022

MS: Konieczność zmiany polskiej polityki energetycznej w związku z rosyjską agresją

- Na posiedzeniu Rady Ministrów złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040). Od początku sprzeciwialiśmy się bezkrytycznej realizacji polityki UE, która zmierza do uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że mieliśmy rację – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji prasowej z Michałem Wójcikiem, Ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz posłem Januszem Kowalskim.
28.03.2022

Szwedzki prokurator: nic nie wskazuje, by za lotami dronów nad elektrowniami stały obce mocarstwa

Na razie nic nie wskazuje na to, aby za lotami dronów nad elektrowniami jądrowymi w Szwecji stały obce mocarstwa - oświadczył w piątek prokurator Hans Ihrman. W połowie stycznia nad trzema zakładami zaobserwowano niezidentyfikowane obiekty latające.
05.02.2022

Müller: budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
18.01.2022

Ziobro: będzie skarga na zieloną politykę Unii

Jako prokurator generalny przygotowuję wniosek do TK, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP - poinformował Zbigniew Ziobro na łamach "Gazety Polskiej".
18.01.2022

Teksańskie firmy oskarżone o zaniedbania wiodące do wycieku ropy

Federalna ława przysięgłych z Los Angeles oskarżyła w środę teksańską firmę naftową i dwie jej dwie filie o wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. W rezultacie zaniedbań 25 tys. galonów (94 600 litrów) ropy wyciekło do oceanu, podała AP.
16.12.2021

Kilkaset pojemników i beczek z odpadami w gminie Radzanowo - wszczęto śledztwo, zatrzymano dwie osoby

Prokuratura w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie kilkuset pojemników i beczek z nieustaloną substancją, które odkryto na prywatnej posesji w gminie Radzanowo. W związku z nielegalnym składowaniem odpadów zatrzymano dwie osoby w wieku 43 i 44 lat. Śledczy zdecydowali o przedstawieniu im zarzutów.
10.12.2021

Prokuratura: prezes spółki odpowie za budowę domów w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wybudowania wbrew przepisom dziesięciu budynków w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aktem oskarżenia objęto prezesa spółki prowadzącej budowę, zarzucając wzniesienie obiektu w otulinie terenu objętego ochroną ze względów przyrodniczych - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.
08.12.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej

W Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się środę proces tzw. mafii śmieciowej. W sprawie oskarżonych jest 30 osób, którym zarzucono łącznie 198 czynów, akt oskarżenia liczy ponad 660 stron.
12.11.2021

47-latek oskarżony o nielegalne składowanie ok. 60 tys. litrów niebezpiecznych odpadów w Czarnej Dąbrówce

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 47-letniemu Remigiuszowi M. Mężczyzna w wydzierżawionej hali magazynowej w Czarnej Dąbrówce miał nielegalnie składować ok. 60 tys. litrów niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych – poinformował prok. Paweł Wnuk.
05.11.2021

Sprawa nielegalnych odpadów - aktem oskarżenia zakończono jedno śledztwo i wszczęto następne

Aktem oskarżenia wobec czterech osób prokuratura w Płocku (Mazowieckie) zakończyła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów w gminach Bodzanów, Słupno i Wyszogród, natomiast w sprawie pojemników z nieznaną substancją odkrytych ostatnio w gminie Staroźreby wszczęto odrębne postępowanie.
22.10.2021

Ziobro za smogiem

Prokuratorzy w całym kraju mają się zainteresować procesami, w których obywatele pozywają państwo za smog. Dotarliśmy do pisma Prokuratury Krajowej nakazującego śledczym przekonywać, że zanieczyszczenie powietrza to nie wina rządu - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".
01.10.2021

Parafia pod Ełkiem zapłaci 1,9 mln zł za nielegalną wycinkę

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu. Odrębne postępowanie dotyczące prac na tej samej nekropolii prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.
18.09.2021

Von der Leyen w orędziu: wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepsza współpraca między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej migracji to niektóre z głównych wyzwań dla UE, o których w orędziu mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.
16.09.2021

Tauron: spółka nie bagatelizuje sytuacji związanej z naprawą bloku 910 MW w Jaworznie

Grupa Tauron zapewniła, że nie bagatelizowała ani nie bagatelizuje sytuacji związanej z naprawą nowego bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Wcześniej prezes Rafako - jednego z wykonawców bloku - zarzucał Tauronowi brak decyzji co do ewentualnej pomocy dla Rafako.
09.09.2021

Spór Leszka Balcerowicza z młodzieżą o ocieplenie klimatu

Utworzenie internetowego pręgieża dla najbardziej skompromitowanych dziennikarzy zaproponował podczas spotkania z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości prof. Leszek Balcerowicz. Wdał się też w gwałtowny spór ze zgromadzoną młodzieżą na temat ocieplenia klimatu.
31.08.2021

KGP: Gruzini podszywali się pod dostawców energii

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP zatrzymali trzech obywateli Gruzji, którzy dokonywali oszustw lub usiłowali oszukać obywateli Polski podszywając się pod jednego z dużych dostawców energii elektrycznej - poinformowała we wtorek KGP.
18.08.2021

Szantażował firmę energetyczną; grozi mu do pięciu lat więzienia

Do pięciu lat więzienia grozi mieszkańcowi Piły, który dzięki uzyskaniu dostępu do rozmów klientów z jedną z firm energetycznych, szantażował ją, żądając okupu w wysokości 10 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
10.08.2021

Do 25 lutego 2022 r. koniec prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie

Tauron i Rafako do 25 lutego 2022 r. zakończą prace naprawcze bloku o mocy 910 MW w Jaworznie – podał w poniedziałek Tauron Polska Energia. Sprawę ich finansowania i zakresu mają rozstrzygnąć mediacje pomiędzy inwestorem a wykonawcą prowadzone przy udziale Prokuratorii Generalnej.
03.08.2021

Zmowa Dailmer, BMW i Volkswagen ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, ta wydała decyzję, w której za porozumienie naruszające unijne reguły konkurencji uznała zmowę producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi oraz Porsche i nałożyła na nich karę w łącznej wysokości 875 mln euro. Zmowa w znaczny sposób ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu.
22.07.2021

Areszt tymczasowy dla właściciela nielegalnego składowiska odpadów

Sąd w Koninie aresztował na trzy miesiące Daniela U., który odpowie za nielegalne składowanie chemikaliów w Szołajdach (pow. kolski, woj. wielkopolskie). Mężczyzna po przedstawieniu zarzutów w ub. roku wyjechał za granicę – w lutym został zatrzymany w Niemczech.
27.04.2021

SN odpowie na pytanie o "prawo do oddychania czystym powietrzem"

Za dwa tygodnie Sąd Najwyższy ma zająć się zagadnieniem, czy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania powietrzem spełniającym standardy, stanowi dobro osobiste - poinformował PAP zespół prasowy SN. Takie pytanie przed rokiem skierował do SN gliwicki sąd.
12.03.2021

Trzech mężczyzn aresztowanych za włamania do farmy fotowoltaicznej

Do 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom aresztowanym pod zarzutem kradzieży kabla i elementów konstrukcyjnych z farmy fotowoltaicznej w pow. żagańskim (Lubuskie). Szkody oszacowano na prawie 270 tys. zł – poinformowała w czwartek Aleksandra Jaszczuk z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.
04.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.