Areszt tymczasowy dla właściciela nielegalnego składowiska odpadów

zk

27.04.2021 22:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Areszt tymczasowy dla właściciela nielegalnego składowiska odpadów

Partnerzy portalu

Areszt tymczasowy dla właściciela nielegalnego składowiska odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Sąd w Koninie aresztował na trzy miesiące Daniela U., który odpowie za nielegalne składowanie chemikaliów w Szołajdach (pow. kolski, woj. wielkopolskie). Mężczyzna po przedstawieniu zarzutów w ub. roku wyjechał za granicę – w lutym został zatrzymany w Niemczech.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała PAP, że we wtorek koniński sąd rejonowy tymczasowo aresztował na okres trzech miesięcy 35-letniego Daniela U. W październiku 2019 r. mężczyzna zgromadził na swojej nieruchomości w miejscowości Szołajdy (gm. Chodów, pow. kolski) łącznie 183 m sześc. niebezpiecznych substancji, wśród których wykryto plastyfikatory, stabilizatory, rozpuszczalniki, odpady farb i lakierów.

W maju ub. roku mężczyźnie przedstawiono zarzuty dotyczące składowania wbrew przepisom odpadów zawierających substancje niebezpieczne, co doprowadziło do bezpośredniego narażenia utraty życia lub zdrowia osób oraz spowodowało obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi.

Podejrzanemu zarzucono również przestępstwo sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów. "Podejrzany przyznał się do składowania odpadów, ale odmówił składania wyjaśnień. Poprosił o możliwość złożenia wyjaśnień w późniejszym terminie w obecności obrońcy" – powiedziała prok. Woźniak.

Po przedstawieniu zarzutów w ub. roku wobec mężczyzny zastosowano m.in. dozór policji polegający na tym, że podejrzany miał informować funkcjonariuszy o każdym zamiarze opuszczenia miejsca zamieszkania; nie miał obowiązku np. cotygodniowego stawiania się na komendzie.

Mimo tego Daniel U. wyjechał za granicę nie informując o tym policji. Po bezskutecznych poszukiwaniach na terenie kraju i ustaleniu, że Daniel U. opuścił Polskę sąd na wniosek prokuratury wydał Europejski Nakaz Aresztowania podejrzanego. 11 lutego mężczyzna został zatrzymany na terenie Niemiec, skąd w połowie kwietnia przekazano go polskim służbom.

"Generalnie mężczyzna tłumaczył swój wyjazd nagonką medialną na jego osobę. Bał się o siebie i swoją rodzinę w związku z tym postanowił wyjechać" – powiedziała prokurator Woźniak.

Daniel U. w dalszym ciągu deklaruje chęć usunięcia niebezpiecznych odpadów "w miarę sowich możliwości". "Podjął już pewne kroki zanim zniknął w ubiegłym roku, ale to naprawienie szkody było niewielkie" – zaznaczyła prokurator.

Z informacji przekazanych przez prok. Woźniak wynika, że chemikalia do tej pory nie zostały usunięte z terenu Szołajd. Gminy nie stać na utylizację odpadów. Danielowi U. grozi do ośmiu lat więzienia.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.