Wynik wyszukiwania - "tauro" - Wiadomości

Prezes Taurona wspiera wydzielanie aktywów węglowych

Musimy wydzielić z grupy aktywa węglowe, aby docelowo zapewniać klientom energię bezpieczną, dostępną cenowo i zieloną - powiedział PAP prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot.
13.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Prezes Taurona: pod koniec roku zostanie przedstawiona strategia firmy

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Milowy krok w budowie farmy wiatrowej Mierzyn

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION), co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Uzyskanie pozwolenia, jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa budowana aktualnie przez Tauron farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 roku.
15.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 54 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej, która pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 27 tys. gospodarstw domowych, rozpoczyna w Bałkowie (Świętokrzyskie) Tauron – poinformowała w czwartek spółka. Elektrownia rozpocznie pracę w 2025 roku i będzie jedną z największych tego typu w regionie.
05.04.2024

URE: na koniec 2023 roku 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW

Na koniec 2023 r. w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW - wynika z opublikowanych w piątek danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy.
16.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania

Od połowy marca br. Tauron udostępni nową aplikację do obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Proces przenoszenia stacji do nowego systemu potrwa do 1 kwietnia; przez ten czas dotychczasowa i nowa aplikacja będą działały równolegle.
29.02.2024

Korzystniejsza fotowotaika. Tauron wspiera efektywność energetyczną

Efektywne łączenie fotowoltaiki z magazynem energii, pompą ciepła lub klimatyzacją wspiera w swojej nowej ofercie TAURON. Korzystając z oferty można otrzymać wsparcie wynoszące od 4000 zł do nawet 8600 zł. Eksperci TAURONA przypominają, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
26.02.2024

Tauron: rada nadzorcza odwołała prezesa Pawła Szczeszka i powołała na p.o. prezesa Karolinę Muchę-Kuś

Rada nadzorcza Tauronu odwołała we wtorek prezesa Pawła Szczeszka i 4 wiceprezesów oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś - podał koncern w raporcie bieżącym.
13.02.2024

Ekologia i luksus – czy mogą iść w parze? Odpowiadają architekci

Przez lata luksus kojarzony był ze zbytkiem i beztroską. Przykładów na to wciąż nie brakuje – wystarczy wspomnieć hipokryzję liderów latających na pojedyncze spotkania, a nawet konferencje ekologiczne prywatnymi odrzutowcami. Proces zmian myślenia zaszedł już jednak tak daleko, że na obecnym etapie wydaje się nie do odwrócenia. Presja środowiskowa, także w segmencie dóbr luksusowych, powoduje, że brak szacunku do środowiska naturalnego jest i już pozostanie passé.
01.02.2024

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań zachęca Grupa Tauron. Koncern przypomina, że część firm do wykonania takiego audytu zobowiąże unijna dyrektywa EED, dotyczącą efektywności energetycznej.
16.01.2024

Tauron zbuduje w gminie Postomino farmę fotowoltaiczną o mocy 90 megawatów

Grupa energetyczna Tauron na terenie gminy Postomino rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 90 MW – poinformowała w czwartek spółka. Pierwszy prąd z tej elektrowni ma popłynąć w 2025 roku.
28.12.2023

Ekologicznie w nowym roku. Tauron wspiera efektywność energetyczną

O kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. Na przykład wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc. W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
27.12.2023

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Ceny w taryfach spadają średnio o 31 proc. - poinformował w piątek URE. Odbiorcy nie odczują zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
16.12.2023

Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą

Ponad połowa skontrolowanych dotąd przez Tauron domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych ma moc większą od zgłoszonej – wynika z informacji tej energetycznej grupy. Od początku przyszłego roku takie kontrole obejmą cały obszar działania spółki Tauron Dystrybucja.
15.12.2023

Tauron zbuduje w okolicach Sieradza farmę wiatrową o mocy 24 megawatów

Grupa energetyczna Tauron na terenie powiatu sieradzkiego w woj. łódzkim wybuduje farmę wiatrową o mocy 24 MW - poinformowała w środę spółka. Będzie to 16 farma wiatrowa Taurona. Pierwsza energia elektryczna z nowej elektrowni ma popłynąć w 2025 r.
13.12.2023

Tauron zakończył I etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Koncern energetyczny Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach. Farma powstaje w dwóch etapach: w pierwszym, obecnym - ok. 37 MW, a następnie dalsze 55 MW. Drugi etap ma zostać zrealizowany w perspektywie 2025 r.
30.11.2023

W Grodźcu przy poszukiwaniach źródeł geotermalnych natrafiono na złoża metanu

Na złoża metanu natrafiono podczas wiercenia otworu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że jeśli metanu będzie dużo, może uda się go wykorzystać w przyszłości w systemie kogeneracji.
28.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Instalacja fotowoltaiczna jest optymalna przy co najmniej 40-procentowej autokonsumpcji

Spożytkowanie na własne potrzeby co najmniej 40 proc. energii wytworzonej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy - wskazuje Grupa Tauron. Poziom autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki jest kluczowy dla wysokości rachunków, jakie otrzymują prosumenci.
03.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Śląskie. Projekty służące transformacji energetycznej pomogą utrzymać kilkaset miejsc pracy

Kilkaset miejsc pracy ma być utrzymanych lub stworzonych w wyniku realizacji ośmiu przedsięwzięć wpisujących się w transformację energetyczną woj. śląskiego. Warte łącznie blisko 400 mln zł inwestycje otrzymają prawie 126 mln zł unijnego dofinansowania - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
21.10.2023

W pierwszym półroczu br. Tauron o 10 proc. zwiększył produkcję energii z OZE

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy - podał w czwartek Tauron.
05.10.2023

Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych

Wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych ruszyły w piątek w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że za kilka tygodni będzie już wiadomo, czy jest tam woda i jaką ma temperaturę. Z badań wynika, że może ona sięgać nawet 95 stopni C.
30.09.2023

ElectroMobility Poland zostanie właścicielem działki w Jaworznie pod budowę fabryki polskich aut elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) w wyniku postępowania przetargowego za 128 mln zł zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Powstanie tam fabryka polskiej marki aut elektrycznych Izera. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.
28.09.2023

Dekarbonizacja energetyki przy użyciu jednej technologii nie spełni swojego zadania

Eksperci są zdania, że przy dekarbonizacji energetyki należy wykorzystywać miks wszystkich dostępnych źródeł energii, w tym atomowej. Ograniczenie się tylko do jednego źródła może skutkować wolniejszym przebiegiem tego procesu niż jest to konieczne dla zapobiegnięcia katastrofie klimatycznej.
26.09.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Orlen: Weszliśmy na zieloną ścieżkę, a to droga w jednym kierunku

„Żeby stać się liderem transformacji energetycznej, trzeba mieć plan, pieniądze i kadry. Nasz plan jest wpisany w strategię 2030, mamy również niezbędne środki, a jeśli chodzi o ludzi – zapewniam, że ORLEN ma świetnych pracowników” – przekonywał w Krynicy Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju ORLEN S.A., podczas panelu „Czy Polska może stać się liderem regionu w transformacji energetycznej?”.
21.09.2023

Lekcje ekologii w programie Europejskiego Tygodnia Mobilności

Lekcje ekologii, przejazd w roli motorniczego w symulatorze tramwaju oraz kontrole stanu technicznego roweru, to niektóre atrakcje przygotowane w Krakowie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.
17.09.2023

Krynica Forum: Europa na własne życzenie przegrywa globalny wyścig wodorowy

Wodór, niezależnie od swego „koloru”, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do osiągnięcia przez Polskę i Europę ambitnych celów klimatycznych - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego gospodarce wodorowej podczas Krynica Forum 2023. Eksperci wspólnie apelowali także o ochronę na arenie unijnej produkcji tzw. szarego wodoru, którego Polska jest jednym z największych wytwórców na świecie.
15.09.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – głos organizacji branżowych

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. KER łączy sprawdzoną formułę spotkań integrujących środowiska branżowe (Fora Energetyki Rozproszonej) z konferencją naukową, której tematyka obejmie praktyczne aspekty nowej energetyki. Kongres organizuje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami są Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.
14.09.2023

Sasin: podpisaliśmy umowę społeczną do 2049 r.; nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego jest niezwykle ważna, bo pomoże nam przetrwać do 2049 r., do czego zobowiązaliśmy się umową społeczną. Nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla – powiedział we wtorek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
06.09.2023

W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
06.09.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

Tauron opublikował poradnik dotyczący formalności przy fotowoltaice

Blisko 50 tys. złotych oszczędności może wygenerować rocznie w firmie najpopularniejsza mirkoinstalacja fotowoltaiczna o mocy 50 KWp – wynika z wyliczeń Taurona. Większe instalacje mogą przynosić rocznie nawet kilkaset tysięcy oszczędności. Zdaniem ekspertów energetycznego lidera fotowoltaika pozostaje jedną z kluczowych technologii generujących oszczędności w biznesie. Jak sprawnie przeprowadzić formalności inwestycji Tauron wyjaśnia w nowym poradniku.
02.09.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

Magazyny energii na fali wzrostowej. Rekordowe zainteresowanie inwestorów w tegorocznej aukcji rynku mocy

Magazyny energii mogą się okazać hitem tegorocznej aukcji rynku mocy, zaplanowanej na 14 grudnia br. W prekwalifikacji do rynku mocy zostało zgłoszonych aż 16 GW w takich instalacjach, kilkukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Z perspektywy inwestorów mają one coraz większe uzasadnienie ekonomiczne. Są też niezbędne dla powodzenia transformacji energetycznej opartej na zmiennych, zależnych od pogody źródłach odnawialnych.
23.08.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Tauron Dystrybucja z powodu nadużyć klientów prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych

Tauron Dystrybucja prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych z powodu nadużyć klientów - poinformowała spółka w poniedziałek. Tauron wskazał, że tylko na obszarze gliwickim wykrył ponad 1,5 tys. niepoprawnych nastaw falowników i 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.
21.08.2023

I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej (KNER’2023) – nauka dla gospodarki

26 września 2023 r. w Krakowie odbędzie się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 – organizowana przez osiem wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W toku obrad naukowej refleksji zostaną poddane najważniejsze aspekty transformacji energetycznej. Konferencja wraz z odbywającym się dzień wcześniej VI Forum Energetyki Rozproszonej tworzą I Kongres Energetyki Rozproszonej – miejsce merytorycznej debaty na temat wyzwań energetycznych kraju.
18.08.2023

Prezes Grupy Tauron: NABE to model kompromisowy

W perspektywie 2030 r. nasze plany wyglądają bardzo ambitnie. Chcemy ograniczyć emisyjność o 80 proc. poprzez skokowe zwiększenie źródeł odnawialnych w naszym miksie oraz stopniową dekarbonizację ciepłownictwa – powiedział na łamach tygodnika "Gazeta Polska" prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
16.08.2023

Naukowcy z PW wyprodukują gaz na paliwo z wykorzystaniem CO2 i wody

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
14.08.2023

Prezes Grupy Tauron: zainwestujemy w sieci elektroenergetyczne i rozwój nowych OZE

Po sfinalizowaniu przekazania wytwórczych aktywów węglowych do NABE, Tauron zainwestuje przede wszystkim w modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz rozwój nowych mocy OZE - zadeklarował w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.08.2023

Sasin: zamykamy proces budowy NABE

Zamykamy proces budowy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE); jeszcze jesienią tego roku chcemy ten proces zamknąć - poinformował w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
10.08.2023

Władze Enei zgodziły się na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Zarząd spółki Enea zaakceptował warunki sprzedaży Skarbowi Państwa aktywów węglowych w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podała w czwartek Enea w komunikacie giełdowym. Wcześniej podobne zgody wyraziły władze PGE, Energi i Tauronu.
10.08.2023

PGE, Energa i Tauron mają zgody korporacyjne na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Spółki energetyczne – PGE, Energa i Tauron – poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE.
10.08.2023

PGE ma pozwolenia Ministerstwa Infrastruktury na budowę pięciu morskich farm wiatrowych

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

Tauron przeznacza prawie 2,5 mln zł na dopłaty do wymiany ogrzewania

Prawie 2,5 mln zł przeznacza Grupa Tauron na dopłaty dla gospodarstw domowych z południa Polski, które decydują się wymienić ogrzewanie na bardziej efektywne. W tym roku dofinansowywane są pompy ciepła, a wielkość dofinansowania wzrosła do 4,4 tys. zł - wynika z informacji Taurona.
09.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Zmiany w Krajowej Izbie Klastrów Energii i OZE

19 lipca br., w Warszawie, odbyło się Walne Zgromadzenie członków Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, połączone z posiedzeniem zarządu Izby. Kluczowymi decyzjami było powołanie do zarządu KIKE pana Krzysztofa Pubrata, prezesa spółki Polenergia Dystrybucja oraz przyjęcie nowych założeń i kierunków działalności.
23.07.2023

Rząd przyjął projekt ustawy o gwarancjach finansowych dla NABE (opis)

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Gwarancje mają objąć spłatę kredytu odnawialnego, długoterminowych pożyczek oraz kwot na zakup uprawnień do emisji CO2.
19.07.2023

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE

Gwarancje państwa pod zobowiązania, które trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi przyspieszą proces powstania Agencji - wynika z projektu ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd.
18.07.2023

Enefit rozwija publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.
17.07.2023

PGE, Enea, Tauron i Energa dostały od Skarbu Państwa propozycje warunków zakupu aktywów węglowych

PGE, Enea, Tauron i Energa z Grupy Orlen dostały od Skarbu Państwa propozycje niewiążących dokumentów podsumowujących warunki nabycia wytwórczych aktywów węglowych, z których ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podały w sobotę spółki.
15.07.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – nowe forum merytorycznej debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie będzie kontynuowało linię programową wytyczoną przez Forum Energetyki Rozproszonej, którego pięć edycji zorganizowano w ostatnich latach w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program GOSPOSTRATEG).
05.07.2023

Cemex Polska ponownie doceniony w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Za nami XVII edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Autorzy tego prestiżowego zestawienia po raz kolejny docenili działania realizowane przez Cemex Polska. Firma zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej Rankingu i 3. pozycję w kategorii „Produkcja przemysłowa i chemiczna”.
01.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej [WIDEO]

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić. Dlatego uważam, że moż
26.06.2023

Tauron planuje zwiększyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r.

Koncern energetyczny Tauron planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r. – podał zarząd firmy na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Środki te trafią na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci.
24.06.2023

TAURON i Politechnika Śląska łączą siły na rzecz wodoru i magazynowania energii

Rozwój technologii magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej oraz badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych będą głównymi obszarami współpracy Grupy TAURON i Politechniki Śląskiej. Energetyczny lider oraz Uczelnia zainicjowały współpracę przy projektach dotyczących transformacji energetycznej.
22.06.2023

Tauron i Karkonoski Park Narodowy będą działać na rzecz edukacji i ochrony przyrody

Wspólne działania na rzecz edukacji i ochrony przyrody zakłada porozumienie podpisane przez Tauron i Karkonoski Park Narodowy. Zaplanowano m.in. warsztaty dla pracowników energetycznej spółki oraz wspólne sadzenie drzew - podał Taruon w komunikacie.
22.06.2023

Tauron Ciepło w sezonie grzewczym wyprodukował 9,3 mln gigadżuli ciepła

W zakończonym sezonie grzewczym spółka Tauron Ciepło wyprodukowała ok. 9,3 mln gigadżuli ciepła, a sprzedała 11,3 mln GJ. Spółka w środę podsumowała trwający 254 dni sezon grzewczy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, w którym z ciepła sieciowego skorzystało ok. 800 tys. mieszkańców.
14.06.2023

Polska wraca do budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z nich chce wybudować Tauron

Grupa Tauron planuje najpóźniej do 2027 roku wybudować w małopolskim Rożnowie elektrownię szczytowo-pompową o mocy 700 MW. Ostateczna inwestycja, której koszt jest szacowany na ok. 6 mld zł, jest wciąż uzależniona od szeregu czynników, w tym m.in. decyzji środowiskowej. Prezes spółki Paweł Szczeszek podkreśla jednak, że tego typu inwestycje, które są najpopularniejszą formą magazynowania energii w UE, to konieczność. Bez magazynów energii nie ma bowiem co myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej. Plany dotyczące budowy taki
14.06.2023

Kongres Transformacji Energetycznej, 14 czerwca Warszawa

Klub Energetyczny serdecznie zaprasza w najbliższą środę 14 czerwca na Kongres Transformacji Energetycznej, który odbędzie się w Crowne Plaza Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.
12.06.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

Polacy zapłacą w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny energii. Resztę sfinansują spółki energetyczne [WIDEO]

Wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej spowodowało, że 8 mln polskich gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną. Resztę sfinansują spółki energetyczne, czyli m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa, które gromadzą środki na ten cel w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. – To oznacza, że gospodarstwa domowe nie muszą się przejmować, bo w ich przypadku stabilność i przewidywalność jest bardzo duża – mają zamrożone ceny energii. Co istotne to zamrożenie cen obowiązuje do końca tego roku. Tak więc m
09.06.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

Szef PSE: istnieje ryzyko, że wyłączenia OZE będą częstsze

Wyzwaniem będzie integracja źródeł OZE z siecią; już teraz pojawiają się redukcje produkcji energii z tych źródeł, a istnieje ryzyko, iż przy rozwoju OZE te redukcje będą głębsze i częstsze - wskazał w piątek prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski.
05.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Z zamrożenia cen energii skorzysta w tym roku 8 mln gospodarstw domowych. Część z nich ma miesiąc na złożenie wniosku

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej. – Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin mija już za kilka tygodni – podkreśla Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
04.06.2023

Tauron: jesteśmy gotowi do wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do NABE

Grupa Tauron jest gotowa do wydzielania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – zadeklarował w środę prezes spółki Paweł Szczeszek. Zapowiedział, że Grupa przeznaczy w tym roku rekordowe 2,4 mld zł na rozwój sieci dystrybucyjnej.
31.05.2023

Tauron zainwestuje w tym roku sieci w elektroenergetyczne 2,4 mld zł

Tauron zainwestuje w tym roku w sieci elektroenergetyczne 2,4 mld zł – podał w czwartek koncern. Oznacza to ponad połowę tegorocznych nakładów inwestycyjnych grupy, deklarowanych wcześniej na 4-4,6 mld zł.
25.05.2023

Prezes PSE: powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności systemu elektroenergetycznego

Sama modernizacja bloków węglowych 200 MW nie wystarczy, by zwiększyć elastyczność systemu elektroenergetycznego z myślą o podłączeniach OZE. Powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności - ocenił we wtorek prezes PSE Tomasz Sikorski na wtorkowych obradach sejmowej podkomisji.
23.05.2023

W pomorskim Tauron wybuduje nową farmę wiatrową

15 turbin o łącznej mocy 30 MW powstanie w Warblewie w województwie pomorskim. Pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni pod koniec 2024 roku. Dzięki zielonej inwestycji Taurona do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnym źródle wytwórczym.
22.05.2023

Koszty zielonej transformacji przekraczają możliwości polskich spółek energetycznych. Sektor liczy na finansowanie z UE

Według wyliczeń EY inwestycje w transformację polskiego rynku energetycznego do 2030 roku sięgną nawet 135 mld euro, czyli ok. 600 mld zł. To kilkukrotnie przekracza możliwości inwestycyjne polskich spółek, na których spoczywa ciężar tej transformacji. – Dlatego liczymy na wsparcie sektora energetycznego środkami z funduszy europejskich – podkreśla prezes Rady Zarządzającej PKEE oraz prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Według analityków EY unijne środki i tak nie pokryją w 100 proc. luki inwestycyjnej wynikającej z konieczności modern
19.05.2023

Tauron buduje stację 110 KV i linie zasilające dla lotniska Katowice

Stację elektroenergetyczną 110 KV Pyrzowice Lotnisko oraz kilkadziesiąt kilometrów linii energetycznych buduje pod kątem zasilania m.in. lotniska Katowice spółka Tauron Dystrybucja. Przygotowywane od kilku lat i prowadzone obecnie prace potrwają do przyszłego roku.
18.05.2023

PKEE: 600 miliardów złotych w 7 lat. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga gigantycznych nakładów

Inwestycje w transformację rynku energetycznego do 2030 roku wyniosą nawet 135 mld EUR (600 mld złotych), jak wynika z raportu analityków EY przygotowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oznacza to konieczność wsparcia spółek energetycznych, na których spoczywa ciężar transformacji energetycznej Polski. Tylko dzięki dodatkowym funduszom, przede wszystkim z Unii Europejskiej, możliwe będzie zapełnienie luki inwestycyjnej wynikającej z realizacji przez Polskę celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
17.05.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zakończył montaż paneli słonecznych

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już wszystkie panele słoneczne, podał we wtorek koncern. Docelowa moc instalacji ma wynieść ok. 100 MW.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm

O blisko 600 tysięcy ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które skorzystały w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii TAURONA. Łączna wartość unikniętej emisji CO2 dzięki rozwiązaniom energetycznego lidera dla biznesu przekroczyła w minionym roku aż 1,2 mln ton. Wartość ta wprost przekłada się na redukcję śladu węglowego, która będzie miała kluczowe znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw zorientowanych w swojej działalności na rynki unijne.
11.05.2023

Tauron otrzymał od Rafako 240 mln zł w ramach ugody ws. bloku 910 MW

Tauron poinformował we wtorek, że otrzymał od Rafako 240 mln zł z tytułu roszczeń w sporze wokół budowy bloku na węgiel kamienny 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Oznacza to wejście w życie ugody przewidującej rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
25.04.2023

Tauron Zielona Energia: warto stawiać i na energię wiatrową, i na fotowoltaikę

Choć energetyka wiatrowa jest kosztowo najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej, mając na uwadze niesterowalność OZE warto stawiać zarówno na energię wiatrową, jak i na fotowoltaikę – ocenił we wtorek w Katowicach Filip Ostrowski, wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia.
25.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
20.04.2023

Katowice przejęły pokopalniany teren pod hub gamingowo-technologiczny

Samorząd Katowic formalnie przejął w poniedziałek od Spółki Restrukturyzacji Kopalń 9,4 ha nieruchomości po zlikwidowanej kopalni Wieczorek. Miasto przygotowuje utworzenie tam hubu gamingowo-technologicznego, wykorzystującego m.in. zabytkowe zabudowania pokopalniane.
17.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
14.04.2023

PGG i JSW chcą wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianego powietrza

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery; obecnie to ok. 37-38 proc. Celem jest też wykorzystanie ujętego metanu na poziomie 90-95 proc. – wynika z wtorkowej informacji spółek.
05.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

Sasin o aktualizacji PEP 2040: bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim

Bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim - to kluczowe elementy aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

Jest ugoda ws. bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron podpisał ugodę z Rafako wieńczącą spór dotyczący bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie – przekazał w piątek energetyczny koncern. Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
01.04.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Tauron: nie ma porozumienia z konsorcjum Rafako, Mostostal Warszawa, E003B7

Tauron Wytwarzanie i konsorcjum spółek Rafako, Mostostal Warszawa, E003B7 nie zawarły ugody ustalającej sposób rozwiązania kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - poinformował Tauron Polska Energia w czwartkowym komunikacie giełdowym.
24.03.2023

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca
22.03.2023

ElectroMobility Poland i Pininfarina współpracują przy projekcie Izery

ElectroMobility Poland współpracuje z włoskim biurem stylistycznym Pininfarina przy projekcie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera - poinformowały we wtorek firmy. Dodano, że chodzi o stylistykę m.in. nadwozia i wnętrza trzech modeli: SUV-a, hatchbacka i kombi.
21.03.2023

Prezydent Bydgoszczy wnioskuje do PGNiG o obniżkę stawek za gaz dla grupy zakupowej

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił z wnioskiem do PGNIG Obrót Detaliczny o obniżenie stawki jednostkowej za gaz dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którzy na podstawie kontraktu rocznego płacą dwa razy więcej niż jest to przewidziane w aktualnym cenniku.
18.03.2023

30 procent polskich mikroinstalacji pracuje w sieci Taurona

Na koniec 2022 r. do sieci TAURONA przyłączonych było 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW. Oznacza to przyrost o ponad 105 tys. w całym ubiegłym roku. Największą popularnością mikroinstalacje cieszyły się w województwach śląskim i małopolskim.
16.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
15.03.2023

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej Mierzyn

TAURON rozpoczął proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Farma zapewni energię ponad 68 tysiącom gospodarstw domowych.
14.03.2023

Tauron: 700 m jako minimalna odległość wiatraka od domów satysfakcjonująca

700 m jako minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych jest satysfakcjonująca. Pozwala postawić o połowę mniej nowych wiatraków, niż 500 m, ale dzięki postępowi technologicznemu efekt będzie porównywalny - ocenił we wtorek prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
14.03.2023

Baltchem i Oktan Energy zostaną objęte ochroną, jako ważne dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Rusza wiercenie w poszukiwaniu złóż geotermalnych w Grodźcu

Za pół roku będzie wiadomo, czy w Grodźcu koło Bielska-Białej są źródła geotermalne. Prace przy odwiercie w ich poszukiwaniu wkrótce się rozpoczną - poinformował PAP wójt gm. Jasienica Janusz Pierzyna. Jak dodał, podpisał już umowę z firmą, która wykona odwiert.
13.03.2023

Tauron i Rafako wydłużyły o dwa tygodnie mediacje w celu zawarcia ugody

Dwa tygodnie na wypracowanie ugody w ramach mediacji dały sobie Tauron i Rafako. Do 22 marca strony będą kontynuowały negocjacje. Zapisy porozumienia mają uwzględnić sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.
08.03.2023

Projekt ustawy o osłonach przy tworzeniu NABE: ponad 1,2 mld zł wydatków do 2033 r.

Wydatki budżetowe na poziomie 1,268 mld zł na osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy. Osłony to element porozumienia przy tworzeniu NABE.
07.03.2023

W połowie 2024 r. popłynie pierwszy prąd z powstającej k. Raciborza farmy wiatrowej Taurona

W połowie przyszłego roku popłynie pierwszy prąd z powstającej w Gamowie k. Raciborza farmy wiatrowej Taurona o mocy 33 megawatów. To pierwsza taka inwestycja Grupy w woj. śląskim - podał w piątek Tauron, który eksploatuje obecnie 11 lądowych farm wiatrowych i buduje cztery kolejne.
03.03.2023

Tauron i Rafako kontynuują negocjacje

Do wtorku nie doszło do uzgodnienia ostatecznych warunków ugody pomiędzy Rafako i jego spółką zależną a firmą Tauron Wytwarzanie w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie - podało we wtorek wieczorem Rafako. Negocjacje i mediacje są kontynuowane.
01.03.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zamontował 73 proc. paneli

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już 73 proc. paneli fotowoltaicznych – podał we wtorek koncern. Docelowa moc ma wynieść blisko 100 megawatów.
21.02.2023

PGE: pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. ruszą dwa bloki gazowe Elektrowni Dolna Odra

Dwa bloki gazowe po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra ruszą pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. - zapowiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek. Dodał, że spółka przymierza się do nowej strategii, a w czwartek podpisze umowę na realizację bloku 800 MW w elektrowni w Rybniku.
07.02.2023

Sądeckie Wodociągi wybudowały instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
04.02.2023

Milion od TAURONA na wymianę ogrzewania

Ponad milion złotych dotacji do wymiany ogrzewania otrzymali już uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. W tym roku energetyczny lider szacuje, że wypłaci kolejne 2 mln złotych dotacji dla gospodarstw domowych z czterech województw. Łączne dofinasowanie może sięgać nawet 100 procent wartości inwestycji w domowe ogrzewanie.
03.02.2023

Rafako przedłuża do 9 lutego termin żądania gwarancji zapłaty przez Tauron ponad 109,7 mln zł

Spółka Rafako, która w połowie grudnia ub. roku zażądała od Taurona gwarancji zapłaty ponad 109,7 mln zł z tytułu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie, przedłużyła w czwartek termin wykonania tego żądania do 9 lutego - wynika z informacji Rafako. Firmy kontynuują mediacje w sporze wokół bloku.
03.02.2023

Firmy złożyły dodatkowe propozycje na odwiert geotermalny w Grodźcu; oferują niższe ceny

Dodatkowe propozycje złożyli dwaj dotychczasowi oferenci startujący w przetargu, w którym gmina Jasienica koło Bielska-Białej, chce wyłonić wykonawcę odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Zaproponowano niższe ceny – dowiedziała się PAP w jasienickim urzędzie gminy.
02.02.2023

Transfer aktywów do NABE nie oznacza, że energetyka będzie mogła mocno zwiększyć zadłużenie - Fitch

Perspektywa dla sektora energetycznego w Polsce w '23 jest stabilna - oceniają przedstawiciele Fitch. Po wydzieleniu wytwórczych aktywów węglowych do NABE Fitch będzie mógł podnieść limity dźwigni finansowej przy obecnych ratingach spółek, ale nie oznacza to, że firmy będą mogły znacząco zwiększać zadłużenie.
01.02.2023

Prąd ze słońca dobrze wykorzystany

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej. Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Eksperci firmy radzą jak zwiększyć oszczędności i skorzystać z programu Mój Prąd 4.0.
31.01.2023

Tauron: prosumenci zużywają średnio jedynie 20 proc. prądu ze swoich instalacji

Prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent prądu ze swoich domowych instalacji fotowoltaicznych; reszta wytworzonej w nich energii trafia do sieci dystrybucyjnej - wynika z analiz grupy Tauron. Energetycy zachęcają wytwórców prądu ze słońca, by zużywali go więcej.
27.01.2023

Wiceszef MAP: rozmowy spółek ws. bloku 910 MW w Jaworznie trwają

Rozmowy i mediacje Rafako i Taurona w sprawie sporu wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno trwają, zaplanowana jest kolejna ich runda - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
26.01.2023

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy przedłużające gwarancje dla bloku w Jaworznie

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy do gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, które są zabezpieczeniem należytego wykonania realizacji kontraktu na budowę bloku w Jaworznie; aneksy przedłużają gwarancję do 10 marca br. - podał w środę Tauron.
26.01.2023

Kolejne mediacje w sporze Taurona z Rafako - w najbliższy czwartek

Mediacje w sporze Taurona z Rafako wokół bloku energetycznego w Jaworznie będą kontynuowane; następne spotkanie przy udziale Prokuratorii Generalnej zaplanowano na najbliższy czwartek, 26 stycznia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Tauronie.
25.01.2023

Tauron Wytwarzanie ma nadzieję na porozumienie z Rafako ws. bloku 910 MW

Tauron Wytwarzanie ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia z Rafako w sporze dotyczącym bloku 910 MW w Jaworznie - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej prezes spółki energetycznej Trajan Szuladziński.
20.01.2023

Rafako i TAURON wracają do rozmów

Grupa Rafako zwróciła się do TAURON Wytwarzanie z propozycją powrotu do negocjacji. Strony ustalają dogodny termin ich przeprowadzenia. Przedstawiciele TAURON Wytwarzanie wyrazili wstępną zgodę na powrót do rozmów.
19.01.2023

Tauron i Rafako powrócą do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie

Spółki Tauron i Rafako mają powrócić do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie - dowiedziała się PAP w Tauronie. Spotkanie mediacyjne w miniony poniedziałek zakończyło się bez powodzenia. Teraz strony ustalają termin kolejnych negocjacji.
19.01.2023

Tauron: Rafako zerwało mediacje ws. bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno

Rafako zerwało prowadzone w poniedziałek przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP mediacje w sporze wokół bloku 910 MW w należącej do Taurona Wytwarzanie Elektrowni Jaworzno III. Rafako było generalnym wykonawcą bloku.
17.01.2023

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

Roszczenia firmy Rafako, która w piątek wezwała Tauron do zapłaty 857,6 mln zł, nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, prawnego i logicznego – ocenia Tauron. Deklaruje przy tym wolę dalszych rozmów z Rafako o harmonogramie usunięcia usterek bloku w Jaworznie i przedłużeniu gwarancji bankowych.
15.01.2023

Tauron proponuje Rafako dalsze rozmowy ws. bloku w Jaworznie

Jak poinformował w czwartek Tauron, na poniedziałek w siedzibie Prokuratorii Generalnej zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli spółki Tauron Wytwarzanie i Rafako ws. bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Tauron żąda 1,3 mld zł kar, Rafako zapowiada złożenie wniosku o upadłość.
13.01.2023

Eksperci: liczba samochodów z napędem elektrycznym wzrosła w 2022 o 26 349 sztuk

Pod koniec grudnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 61 570 elektrycznych samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się w 2022 r. o 26 349 sztuk, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności opracowanego przez PZPM i PSPA.
12.01.2023

Rafako: żądania Taurona 1,3 mld zł za usterki bloku w Jaworznie bezzasadne

Za bezzasadne i bezprawne uznała firma Rafako wystawienie przez Tauron wezwania do zapłaty kar i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na ponad 1,312 mld zł. Według Rafako, to próba przerzucenia odpowiedzialności, m.in. za użycie nieodpowiedniego węgla.
11.01.2023

Tauron żąda od Rafako ponad 1,3 mld zł za wady bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron wezwał Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na łączną kwotę ponad 1,312 mld zł - poinformowała w środę spółka. Tauron podkreśla, że wezwanie nie wyklucza polubownego rozwiązania sporu.
11.01.2023

Tauron wzmacnia sieci dla elektromobilności. Jest umowa z NFOŚiGW

Tauron rozpoczyna we Wrocławiu projekt rozbudowy sieci elektroenergetycznej pod kątem rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Inwestycja warta blisko 26 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę podpisano dziś we Wrocławiu.
04.01.2023

Grupa Tauron bez kopalni. Spółka Tauron Wydobycie sprzedana państwu

Grupa energetyczna Tauron weszła w nowy rok bez węglowych aktywów wydobywczych. W ostatnim dniu 2022 roku sfinalizowano zapowiadaną od kilku miesięcy transakcję sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa - poinformował w poniedziałek Tauron.
02.01.2023

Jasienica rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż geotermalnych

Jasienica rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. Gmina sąsiadująca z Bielskiem-Białą ogłosiła przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec – podał samorząd. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r.
02.01.2023

Niektórzy klienci indywidualni E.ON Polska zapłacą więcej za prąd

Klienci jednego z dużych sprzedawców energii elektrycznej, firmy E.ON Polska, którzy korzystają z taryfy dla gospodarstw domowych G i jednocześnie pod swoimi adresami mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2023 r. zapłacą więcej za prąd.
30.12.2022

Tauron za blisko 26 mln zł rozbuduje sieć elektroenergetyczną we Wrocławiu

Blisko 26 mln zł przeznaczy Tauron na rozbudowę sieci elektroenergetycznej we Wrocławiu. W środę spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę na dofinasowanie inwestycji, dzięki której m.in. zwiększy się przepustowość dla infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
28.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym – poinformował URE w sobotnim komunikacie.
19.12.2022

Enea chce złożyć do Prezesa URE wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii

Enea zamierza w najbliższym czasie złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii elektrycznej - poinformowała spółka w sobotę w komunikacie.
19.12.2022

Tauron: większość klientów zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł

Większość klientów Taurona zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej – wyliczają eksperci Taurona w sobotnim komunikacie przesłanym po ogłoszeniu przez Urząd Regulacji Energetyki nowych taryf na energię elektryczną.
19.12.2022

Zapadła decyzja o podwyżkach taryf na prąd. Mimo to większość gospodarstw domowych nie zapłaci więcej niż w tym roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził spółkom energetycznym nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Podwyżki taryf nie dotkną bezpośrednio gospodarstw domowych, które w przyszłym roku będą chronione przez rządowe zamrożenie cen energii na tegorocznym poziomie do pewnego limitu zużycia oraz przez cenę maksymalną prądu po przekroczeniu tego limitu. Nowe stawki, jak podkreśla prezes URE, wskażą jednak uzasadnione koszty, jakie ponoszą
19.12.2022

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że takie elektrownie będą pełnić rolę magazynów energii.
14.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

Prezes URE odmówił Tauronowi, Enei i Enerdze zatwierdzenia zmiany taryf na 2022 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił spółkom Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót zatwierdzenia zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. Jak wynika z opublikowanych decyzji regulatora, Prezes URE uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
08.12.2022

Tauron wybuduje pierwszą farmę wiatrową na Śląsku o o mocy 33 MW

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja tego koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.
07.12.2022

Prezes Energetyki Cieszyńskiej: w sezonie 2023-2024 odejdziemy od węgla

Energetyka Cieszyńska, która dostarcza ciepło do 45 proc. odbiorców w Cieszynie, rezygnuje z węgla na rzecz gazu; firma inwestuje w trzy kotły gazowo-parowe. Jak powiedział prezes firmy Wojciech Frank, w sezonie 2023-2024 firma odejdzie od węgla i pozostanie przy gazie.
07.12.2022

Nowy magazyn energii w sieciach Tauron

Tauron przyłączył do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej w województwie małopolskim. Na lokalizację magazynu wybrana została gmina z największym w Polsce zagęszczeniem mikroinstalacji 1-fazowych. Innowacyjny przemysłowy magazyn energii ma moc 100 kW i pojemność 180 kWh. Pozwoli to na niezawodną pracę okolicznych instalacji fotowoltaicznych.
05.12.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.