Wynik wyszukiwania - "zero emisji " - Wiadomości

Pierwsza w Europie stal zazieleniona wodorem?

Szwedzka firma H2 Green Steel spodziewa się, że w ciągu dwóch lat rozpocznie produkcję pierwszych partii stali wolnej od paliw kopalnych.
20.02.2023

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
13.09.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
04.07.2022

Vestas pionierem! Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.
04.07.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Kolonia z największą flotą wodorowych Solarisów

Przewoźnik RVK złożył zamówienie, na mocy którego firma Solaris Bus & Coach dostarczy 20 autobusów Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu najnowszych dostaw, Kolonia będzie posiadać flotę łącznie aż 35 wodorowych Solarisów. Umowa zakłada również opcję domówienia kolejnych 20 pojazdów tego samego typu.
06.06.2022

Gigant offshore Ørsted sprawi, że stal się zazieleni

Ørsted, członek-założyciel inicjatywy SteelZero, współpracuje z globalną koalicją pionierów korporacyjnych w celu określenia kroków i kamieni milowych, jakie poszczególne rządy muszą podjąć, by wesprzeć przemysł stalowy w jego dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto.
05.06.2022

PGE dostarczy zieloną energię dla CMC Poland

PGE Obrót zawarła z jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w Polsce umowę na sprzedaż energii. Jej częścią jest umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) na dostarczenie zielonej energii o wolumenie ponad 90 GWh w skali roku. To jeden z największych na polskim rynku energetycznym kontrakt polegający na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii.
10.05.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
15.02.2022

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju według Schüco

Branża budowlana posiada ogromny potencjał umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych, dzięki ekologicznym i efektywnym energetycznie technologiom. Firma Schüco, wiodący dostawca certyfikowanych środowiskowo systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych, wyznacza kluczowe obszary wyzwań w tym zakresie i dostarcza praktycznych rozwiązań, które przedstawia w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
17.01.2022

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.
14.01.2022

MAAT4 wybuduje elektrownię fotowoltaiczną dla Mostostalu

Firma MAAT4 do końca marca 2022 roku wybuduje dla Spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal - Mostostalu Siedlce elektrownię fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 2000 kW. Będzie to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Dzięki inwestycji Mostostal Siedlce zaoszczędzi rocznie blisko 1,5 mln zł i zredukuje emisję CO2 o ponad 1,7 mln kg, a miasto Siedlce zyska zielone źródło energii.
13.01.2022

Air France – KLM wykorzysta zrównoważone paliwo lotniczego (SAF)

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa.
12.01.2022

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 16 lokomotyw hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
07.01.2022

Grupa Azoty redukuje zanieczyszczenia i zapowiada kolejne działania chroniące środowisko

Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego – podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5 - podała spółka w zintegrowanym raporcie. Grupa zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.
04.01.2022

Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

Kolejny samorząd postawił na elektromobilność w transporcie publicznym.
30.12.2021

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Właściciel Budweisera i Corony zobowiązuje się do osiągnięcia zero netto do 2040 r.

Międzynarodowy koncern piwowarski AB InBev zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku, a wcześniej do 2025 roku cele zrównoważonego rozwoju, zatwierdzone przez SBTi.
24.12.2021

Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program dla dostawców. Celem wsparcie działań na rzecz klimatu

Schneider Electric, który w 2021 roku został uznany najbardziej zrównoważoną korporacją na świecie przez Corporate Knights, wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize.
23.12.2021

Ekologiczny CarSharing dla mieszkańców dużych miast

PANEK CarSharing dysponuje już flotą 2,5 tys. samochodów: od małych ekonomicznych aut miejskich po luksusowe modele sportowe, jak Tesla S, Ferrari czy Porsche 911, dostępnych w 100 miastach w Polsce. W 2022 r., oprócz kolejnych 500 samochodów, w ofercie firmy pojawią się taksówki, hulajnogi i rowery elektryczne, a nowa aplikacja mobilna stanie się „kombajnem” funkcjonalności transportowych.
17.12.2021

Skrócenie semestru zimowego na uczelniach pozwoliłoby zmniejszyć emisje CO2

Przesunięcie kilku tygodni nauki z semestru zimowego na semestr letni i jednoczesne wydłużenie okresu ferii zimowych mogłoby zmniejszyć roczne emisje CO2 pochodzącego z uniwersytetów o ponad 4 proc. - poinformowali na łamach „iScience” naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Wlk. Brytania).
17.12.2021

Współpraca koncernu bp i Schneider Electric w zakresie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych

Koncern bp, jedna z największych firm energetycznych świata, oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisały protokół ustaleń o współpracy (ang. Memorandum of Understanding – MoU). Celem jest wsparcie w dekarbonizacji wysokoemisyjnych klientów na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
15.12.2021

Jakub Przygoński ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna pn. „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”. Celem kampanii jest pokazanie korzyści płynących z posiadania auta elektrycznego oraz wpływu elektromobilności na środowisko naturalne, poprawę warunków życia, zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Kampania realizowana jest we współpracy Fundacji Czyste Powietrze, Fundacji Pozytywnych Idei (organizatorów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.12.2021

Czy Chiny zdekarbonizują łańcuchy dostaw ciężarówkami napędzanymi wodorem?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na chińskie drogi wyjechało 170 bezemisyjnych ciężkich pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV) - napędzanych przez Johnson Matthey (JM) i Shanghai REFIRE Technology (REFIRE).
07.12.2021

KPMG: udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie do roku 2030

Ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych uważa, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie – wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.
07.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Chróstny: coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych

Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki - stwierdził w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Na rynku jest coraz więcej kotłów wysokiej jakości - dodał.
03.12.2021

DB Schenker rozpoczyna współpracę z Volta Trucks, aby szybciej zmienić flotę pojazdów miejskich na elektryczne

Już kilka dni po zakończeniu konferencji COP 26 w Glasgow nawiązanie ścisłej współpracy potwierdziły firmy DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie i lider europejskiego transportu lądowego oraz Volta Trucks - wiodący producent i dostawca usług w zakresie innowacyjnych elektrycznych pojazdów użytkowych.
01.12.2021

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.
01.12.2021

Siemens uruchamia nowe narzędzie do śledzenia rzeczywistego śladu węglowego swoich produktów

Siemens opracował nowe narzędzie do śledzenia prawdziwego śladu węglowego produktu, biorąc pod uwagę zarówno jego produkcję, jak i łańcuch dostaw. Obraz wpływu na środowisko poszczególnych elementów łańcucha dostaw – będzie od tej pory ogólnodostępny.
01.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL.
30.11.2021

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

Porsche wchodzi na rynek rowerów elektrycznych [WIDEO]

Od 2018 roku Porsche kontroluje pakiet około 10 proc. udziałów w Greyp za pośrednictwem Porsche Ventures. Motoryzacyjny gigant przejmie większościowy pakiet udziałów tego chorwackiego producenta rowerów elektrycznych Greyp Bikes. Jednym z założycieli Greyp Bikes jest Mate Rimac, właściciel Rimac Automobili.
26.11.2021

Zielone biopaliwo z tequili

Agave tequilana to roślina pochodząca z Meksyku, wykorzystywana do produkcji tequili. Jednak zamiast w drinkach, które wypijamy z odrobiną soli i limonki, jest ona wykorzystywana jako ekologiczna alternatywa dla paliwa – biopaliwo.
23.11.2021

GEFCO pokazało swój pierwszy neutralny pod względem emisji CO2 pociąg na Nowym Jedwabnym Szlaku

41-wagonowy pociąg towarowy wyruszył 15 listopada 2021 roku w trzytygodniową podróż Nowym Jedwabnym Szlakiem ze Słowacji do Chin. To pierwszy neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pociąg GEFCO, eksploatowany na zlecenie klienta poszukującego rozwiązań niskoemisyjnych w zakresie transportu towarów konsumpcyjnych.
23.11.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Heineken testuje sposoby na zmniejszenie emisji z uprawy jęczmienia

Heineken rozpoczyna próby, aby sprawdzić, w jaki sposób jęczmień, kluczowy składnik piwa, może być uprawiany przy mniejszej emisji dwutlenku węgla.
19.11.2021

Linia lotnicza Etihad współpracuje z Microsoftem, aby osiągnąć zero netto

Linia lotnicza postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku i będzie korzystać z technologii Microsoftu, aby pomóc w ustaleniu właściwych celów i ścieżki do osiągnięcia tego celu.
18.11.2021

Prezes KGHM: zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie

Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie – powiedział w środę podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.
18.11.2021

Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany

Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
15.11.2021

Zielony i zeroemisyjny internet od Microsoftu

AES Corporation podpisała 15-letnią umowę PPA z Microsoftem, na dostarczanie zielonej energii, aby wesprzeć firmę w osiągnięciu jej celu zero netto do 2030 roku.
11.11.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

OX2 nabędzie od Vattenfall prawa do budowy farmy wiatrowej Klevberget o mocy 150 MW w szwedzkim Västernorrland

Zgodnie z umową, OX2 nabędzie 100 proc. udziałów w projekcie od Vattenfall. Farma wiatrowa posiada już prawomocne pozwolenie. Będzie ona stanowiła uzupełnienie szwedzkiego portfela projektów OX2 w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na późnym etapie rozwoju.
09.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

Ford inwestuje 230 milionów funtów w fabrykę pojazdów elektrycznych w Merseyside

Zakład w Halewood, wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, będzie miejscem produkcji elektrycznych zespołów napędowych dla europejskich pojazdów elektrycznych (EV) Forda.
08.11.2021

Global Carbon Project: emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – pokazuje raport organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - szacuje organizacja.
06.11.2021

Rotterdam World Gateway współpracuje z Shell nad osiągnięciem neutralności emisyjnej

Rotterdam World Gateway (RWG) nawiązał współpracę z koncernem naftowym Shell, aby zrównoważyć emisje CO2 i stać się całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.
05.11.2021

W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów

W zakładzie Ciech Vitrosilicon w Żarach (Lubuskie) po udanym rozgrzewie nowego pieca do temperatury 1 450 stopni Celsjusza i podaniu surowców, wyprodukowana została pierwsza partia krzemianu sodu w postaci tzw. szkliwa. Próbę instalacji przeprowadzono w ostatni weekend - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Ciech Mirosław Kuk.
05.11.2021

450 wielkich firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto

450 globalnych firm finansowych, kontrolujących ok. 40 proc. światowych aktywów, zobowiązało się, że podejmie działania, by ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - ogłoszono w środę podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.
04.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

Powstaje projekt elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Ponad 130 tys. razy w sezonie skorzystano z rowerów miejskich

Ponad 130 tys. razy skorzystano w zakończonym właśnie sezonie z rowerów miejskich w Katowicach. Do systemu dołączyło w tym roku blisko 10 tys. nowych użytkowników. Sezon rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończył - 1 listopada.
03.11.2021

Grupy Lotos i Azoty opracowały Zieloną Księgę. Chcą ograniczać emisję CO2

Zielona Księga obejmuje rekomendacje na temat zmian przepisów umożliwiających uruchomienie w Polsce projektów CCS (Carbon Capture and Storage). Chodzi o to by realizować je w sposób komercyjny i na wielką skalę. CCS to technologia zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument zaprezentowali we wtorek 2 listopada jej twórcy - Grupa Lotos i Grupa Azoty. Eksperci opowiedzieli, na czym polega proces CCS, kto na nim skorzysta i jakie są bariery prawne.
03.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Hiszpania na drodze do wycofania energii jądrowej i węgla do 2035 roku

Hiszpania jest na dobrej drodze do stopniowego wycofania się z energii jądrowej i węglowej już w latach 2025-2035 i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii. Jednak kraj będzie musiał zainwestować w technologie magazynowania energii, aby wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność dostaw.
29.10.2021

Samoloty napędzane… musztardą mogą obniżyć emisje o 68 proc.

Najnowsze badania nad SAF donosi, że kluczem do zmniejszenia emisji lotniczych może być Twoje ulubione nadzienie do kanapek.
29.10.2021

Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC), formalnie potwierdzając przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji – podały w czwartek agencje na podstawie rejestru ONZ.
29.10.2021

„Bilet klimatyczny” na cały rok i wszystkie środki transportu publicznego za 1095 euro

We wtorek uruchomiono w Austrii proekologiczny projekt – tzw. bilet klimatyczny (Klimaticket). To roczna karta sieciowa, ważna w transporcie publicznym na terenie całego kraju, której koszt to 1095 euro. Karta ma przede wszystkim „ułatwić dojeżdżającym pożegnanie z samochodami” – informuje „Kronen Zeitung”.
28.10.2021

Prezydent COP26 ma nowy plan finansowania

Plan realizacji pokazuje, w jaki sposób kraje rozwinięte chcą zapewnić 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie związane z walką ze zmianami klimatu krajom rozwijającym się.
27.10.2021

Sześć zmian jakie elektromobilność wywoła w branży TSL

Rosnąca sprzedaż samochodów elektrycznych już teraz wywołuje zmiany w łańcuchach dostaw, a w perspektywie kolejnych lat jeszcze bardziej wpłynie na logistykę dla branży motoryzacyjnej. Piotr Firak, dyrektor logistyki pojazdów gotowych z GEFCO wskazuje sześć największych zmian, jakie elektromobilność wywoła w transporcie i logistyce.
26.10.2021

DHL Express redukuje emisję spalin. Stawia na ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym

DHL Express optymalizuje transport drogowy i rozszerza flotę o pojazdy niskoemisyjne. Wprowadzone samochody ciężarowe IVECO Stralis 460 KM, zasilane paliwami metanowymi, pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 15%. To kolejny krok, który DHL Express podejmuje w celu realizacji zrównoważonego transportu i zwiększenia wydajności sieci.
25.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Elektryki jadą na COP26, aby zwiększyć globalną świadomość

Uczestnicy szczytu i inicjatywy „Elektrycznej drogi na COP26” chcą pokazać, że pojazdy elektryczne są łatwe w obsłudze i tym samym wzywają do zakupu elektryków w Europie.
17.10.2021

Ponad 4000 paczek wysyłanych co sekundę w 2020 roku

Podczas pandemii globalna liczba dostaw przekroczyła 131 miliardów – co oznacza wzrost o 27 proc. w porównaniu do 2019 roku. Pomimo wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez firmy spedycyjne i kurierskie – działania są nadal niewystarczające.
17.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

W I półroczu wymieniono 2 proc. pieców, przeznaczonych do likwidacji

W I półroczu 2021 r. w gminach metropolii krakowskiej wymieniono 587 kotłów, czyli zaledwie 2 proc. pieców przeznaczonych do likwidacji – podał w czwartek magistrat.
15.10.2021

Francuski sąd: Państwo musi wykonać swoje zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów

Państwo francuskie musi wykonać swoje dotychczas niezrealizowane zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych – zdecydował w czwartek Sąd Administracyjny w Paryżu.
15.10.2021

Schneider Electric apeluje o zwiększenie wysiłków w działaniach na rzecz dekarbonizacji i osiągnięcia zerowej emisji CO2

Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r. Firma apeluje o przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia o połowę emisji CO2 jeszcze w tej dekadzie, do czego może przyczynić się wykorzystanie ekologicznej energii elektrycznej i automatyzacji nowej generacji.
15.10.2021

Zielone wydobycie. ICMM ma na celu zerowe emisje netto do 2050 roku

Zobowiązanie podjęte przez członków International Council on Mining and Metals (Międzynarodowej Rady Górnictwa i Metali), obejmuje osiągnięcie zerowej emisji netto z zakresu 1 i 2 do 2050 roku lub wcześniej.
15.10.2021

Słodko! Właściciel M&M i Mars, zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 roku

Nowe zobowiązanie koncernu obejmuje przejście w 100 proc. na energię odnawialną i „silne powiązanie” wynagrodzeń kadry kierowniczej z działaniami na rzecz klimatu.
11.10.2021

Google Maps pomoże wybrać bardziej ekologiczną trasę

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet, poinformował, że mając na uwadze potrzebę pilnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu, koncern będzie wprowadzał funkcje, które pomogą wybrać bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki aplikacji Google Maps poznamy, która trasa będzie korzystniejsza dla naszego otoczenia.
09.10.2021

PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.
08.10.2021

Amerykańskie firmy lotnicze zobowiążą się do zerowej emisji netto do 2050 r.

Amerykańscy producenci przemysłu lotniczego i kosmicznego są gotowi wzmocnić cel klimatyczny, zobowiązując się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., takie zobowiązanie zostanie omówione przez globalne linie lotnicze w poniedziałek - informuje Reuters.
04.10.2021

Potencjał techniczny offshore wind na rynkach wschodzących sięga 16 000 GW

Eksperci działający w ramach „Programu wsparcia zarządzania sektorem energetycznym” (ESMAP), globalnego programu wiedzy i pomocy technicznej administrowanego przez Bank Światowy, opracowali raport na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wskazali kilka elementów, które wspomogą skuteczny rozwój tego sektora na rynkach wschodzących.
03.10.2021

Ostatnia kopalnia węgla w Arktyce zostanie zamknięta w 2023 roku

Ostatnia norweska kopalnia węgla w Arktyce, w archipelagu Svalbard, zostanie zamknięta w 2023 roku - przekazały w czwartek władze kopalni. Zakończenie jej działalności będzie wiązało się z utratą 80 miejsc pracy. Złoże było eksploatowane przez około 120 lat.
01.10.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
29.09.2021

Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa

Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł; wszyscy będziemy ponosić konsekwencje braku porozumienia z Czechami - stwierdził w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
21.09.2021

Airbus: nowy A220 zużywa mniej paliwa i mniej emituje CO2

Nowy Airbus A220 zużywa o około 25 proc. mniej paliwa niż samoloty poprzedniej generacji i - co z tym związane - emituje do atmosfery o 25 proc. mniej CO2 - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w Warszawie szef marketingu produktów w Airbus Antonio Da Costa.
20.09.2021

Główne amerykańskie linie lotnicze stawiają sobie za cel wyprodukowanie trzech miliardów galonów zrównoważonego paliwa do 2030 roku

Cel ten wzrasta w stosunku do ich poprzedniego zobowiązania wynoszącego dwa miliardy galonów, jako część zobowiązania branży lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
20.09.2021

Cedo ogłasza plan działania dla zrównoważonego rozwoju biznesu

- Spółka Cedo skupia się na transformacji biznesu do gospodarki o obiegu zamkniętym. - 10 nowych zobowiązań ogłoszonych dzisiaj zapewni spółce zrównoważony rozwój i dostosowanie do przyszłości. - Cedo będzie co roku mierzyć i publikować swoje postępy we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur.
20.09.2021

Trwają też prace nad kolejną odsłoną Mojego Prądu

Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie.
17.09.2021

Elektryczne vany DHL Express wyruszają na polskie drogi

DHL Express dekarbonizuje flotę w Polsce. Do 2025 roku 60 proc. pojazdów kurierskich będzie elektrycznych. Do końca tego roku na polskie drogi wyjedzie 13 e-vanów. Pierwszy z nich właśnie zaczął obsługiwać trasę we Wrocławiu. Wymiana floty związana jest z inicjatywą GoGreen, w ramach której grupa DP DHL do 2050 roku planuje zredukować emisję CO2 do zera.
17.09.2021

Prowadzenie samochodu będzie nielegalne do 2050 roku?

W najnowszym raporcie IDTechEx stwierdzono, że autonomiczne samochody powstrzymają ludzkość przed manualnym prowadzeniem pojazdów - ponieważ bezpieczeństwo i wpływ na środowisko staną się priorytetem.
16.09.2021

Zielone Ogrodzenie Grupy Azoty

Grupa Azoty konsekwentnie realizuje projekty zmierzające do redukcji emisji CO2 m.in. poprzez modernizacje instalacji oraz odpowiednie zmiany w procesach produkcyjnych i wdrażanych technologiach. Kolejnym działaniem w tym kierunku będzie akcja „Zielone Ogrodzenie”, polegająca na nasadzeniu roślin absorbujących CO2 na ogrodzeniu Grupy Azoty w Tarnowie.
26.08.2021

„Fit for 55” to szansa na skuteczną dekarbonizację przemysłu. Jak będzie wyglądać niskoemisyjna przyszłość?

Dekarbonizacja przemysłu to kolejny wielki krok na drodze do osiągnięcia przez europejskie państwa neutralności węglowej, co jest głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu. Przygotowany przez Unię Europejską pakiet legislacyjny „Fit for 55” ma do 2030 roku doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990.
23.07.2021

Zainaugurowano program PGNiG „Prosto po czyste powietrze”

W poniedziałek w Rzeszowie zainaugurowano pierwszy etap programu opracowanego przez PGNiG Obrót Detaliczny „Prosto po czyste powietrze”. W jego ramach eksperci spółki m.in. zapewnią doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.
19.07.2021

Kanada zobowiązała się do obniżki emisji CO2

Kanada przekazała w poniedziałek ONZ swoje zobowiązanie do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 do 45 proc. do 2030 r. Zobowiązanie do obniżki emisji gazów cieplarnianych dotyczy cięć w porównaniu z poziomami z 2005 r.
13.07.2021

MFiPR: Wysłuchanie odwrócone w sprawie zielonej, inteligentnej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy

Po raz piąty Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało zmiany w Krajowym Planie Odbudowy po konsultacjach społecznych. Podczas ostatniego z serii spotkań z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, samorządów terytorialnych i ich związków, pracodawców i ich organizacji, związków zawodowych oraz przedstawicieli świata nauki przedstawione zostały zmiany w dokumencie z zakresu zielonej, inteligentnej mobilności.
06.07.2021

W ciągu 10–20 lat zielony wodór może zastąpić w transporcie gaz ziemny, a nawet ropę. Polacy opracowują system pozyskiwania go z nadwyżek energetycznych OZE

Wodór odgrywa dziś niewielką rolę w sektorze elektroenergetycznym i odpowiada za mniej niż 1 proc. produkcji energii elektrycznej. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Jest lekki, łatwy do przechowywania, energochłonny i nie powoduje bezpośredniej emisji zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych.
26.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.