BioGdańsk - druga edycja akcji „Czarne złoto ogrodników”

zk

19.04.2021 14:36 Źródło: PAP
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność BioGdańsk - druga edycja akcji „Czarne złoto ogrodników”

Partnerzy portalu

BioGdańsk - druga edycja akcji „Czarne złoto ogrodników” - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Za symboliczną złotówkę mieszkańcy Gdańska mogą dostać tonę kompostu produkowanego przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio. Produkt zostanie dostarczony za darmo. To druga edycja akcji pn. „Czarne złoto ogrodników”.

Zamówienia na towar można składać od poniedziałku.

„Mieszkańcy jednorazowo mogą skorzystać z promocji i zamówić tonę lub pół tony kompostu, a produkt bezpłatnie dostarczy im w maju spółka Gdańskie Usługi Komunalne” – poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Iwona Bolt.

"Czarne złoto ogrodników" to druga edycja akcji dla mieszkańców, zorganizowanej przez dwie spółki miejskie: Zakład Utylizacyjny i Gdańskie Usługi Komunalne.

Gdańszczanie mogą zamówić minimalnie 500 kg (za 0,50 groszy netto - PAP), a maksymalnie 1 tonę (za 1 zł netto - PAP) środka zarejestrowanego pod nazwą SK-8, przeznaczonego do wyłącznie do roślin ozdobnych i trawników. Produkt szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Nie nadaje się do uprawy roślin jadalnych. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Kompost dostarczony zostanie w workach i wysypany w uzgodnionym miejscu. Tegoroczna akcja ma objąć 300 gospodarstw domowych.

„Obok wsparcia dla odradzającej się wiosną przyrody, akcja +Czarne złoto ogrodników+ ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Jasno pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy, otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego” – powiedział w komunikacie prasowym prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Michał Dzioba.

Oferta dotyczy mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości.

Zamówienia na kompost będą przyjmowane do 30 kwietnia przez Zakład Utylizacyjny na stronie internetowej https://zut.com.pl/. Aby zapewnić bezpłatny dowóz kompostu do 300 gospodarstw domowych, istnieje dzienny limit przyjmowania zgłoszeń. Produkt będzie dostarczany od 10 maja pod wskazane adresy. Po kompost można również od 19 kwietnia przyjechać do Zakładu Utylizacyjnego osobiście, korzystając z własnego transportu.

Kompost może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu.

Produkowany jest w hermetycznej kompostowni. Proces rozpoczyna się od przyjęcia odpadów w tzw. hali przyjęcia. To tu przygotowywany jest wsad, czyli odpowiednie skomponowanie materiałów do kompostowania. Drugim etapem jest dynamiczne kompostowanie, które trwa około pięciu tygodni. Odbywa się ono w komorach intensywnego kompostowania, gdzie odpady biodegradowalne są wymieszane w odpowiednich proporcjach z materiałem strukturalnym (ścinki gałęzi, kora, itp.). Następnie materiał trafia na trzy tygodnie do hali dojrzewania. Po tym czasie produkt przesiewany jest na specjalnym sicie i jest gotowy do dystrybucji.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Czarne złoto ogrodników” gdańszczanie zakupili 1700 ton kompostu za złotówkę z transportem gratis.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.