eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Strona główna Transport, Elektromobilność eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Partnerzy portalu

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Bibby Marine

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.

Projekt ma zainicjować budowę serii jednostek o napędzie elektrycznym. Statki będą przeznaczone do działania w branży morskiej energetyki wiatrowej. Na szerokie wody mają wypłynąć do 2028 r. Plany dotyczące statków, które będą obsługiwane przez Bibby Marine, obejmują jednostkę napędową o mocy 20 MWh. To powinno wystarczyć, przy naładowanych bateriach, na wykonanie dwutygodniowych operacji. Elementem projektu jest budowa instalacji ładowania. Zagwarantuje on możliwość pełnego naładowania baterii statku w porcie w Aberdeen.

Bibby Marine pokieruje projektem


Projektem kieruje Bibby Marine, a partnerami projektu są Port w Aberdeen, Shell, ORE Catapult, DNV i Kongsberg oraz Liverpool John Moores University w Liverpoolu (LJMU). Według Innovate UK to konsorcjum  umożliwi aktywizację stoczni i kooperantów. Inwestycja w innowacje związane z offshore ma zapewnić odnowienie aktywności przemysłu okrętowego w Wielkiej Brytanii z zapleczem naukowym. Partnerzy projektu prognozują, że do 2050 r. w samym przemyśle morskiej energetyki wiatrowej potrzebnych będzie aż 300 statków SOV. W tej chwili nie ma w eksploatacji żadnej jednostki z napędem elektrycznym o dwutygodniowej autonomiczności pływania.

Bibby Marine ogłosiło, że zatrudniło Longitude Engineering do zaprojektowania pierwszego w swoim rodzaju statku operacyjnego o zerowej emisji gazów cieplarnianych (SOV).

Projekt „eSOV”, jak nazywają go partnerzy projektu, został zainicjowany we wrześniu 2023 r. 20 mln funtów to część środków uzyskanych na statek w ramach konkursu na statki i infrastrukturę o zerowej emisji (ZEVI - Zero Emission Vessel and Infrastructure).

- Ten projekt stanowi naturalny postęp na naszej drodze do dekarbonizacji, ponieważ naszym celem jest eksploatacja statku o niskiej emisji dwutlenku węgla lub zerowej emisji do 2026 r. – powiedział Nigel Quinn, dyrektor Bibby Marine.

Nigel Quinn podkreślił: „Zaprojektowany w Wielkiej Brytanii statek zmieni zasady gry w naszej branży i cieszymy się, że możemy współpracować przy tym projekcie z niektórymi wiodącymi na rynku wykonawcami i dostawcami, takimi jak Longitude. Doświadczenie firmy Longitude w projektowaniu specjalistycznych statków jest dla nas niezbędne do osiągnięcia naszych celów związanych z zerową emisją  netto i skierowania naszego eSOV na morze”.

Elektryczny SOV na „deskach” projektantów


eSOV opiera się na projekcie OSD-IMT9605 firmy Longitude Engineering. Statek będzie zasilany w układzie hybrydowym. Źródłem energii będzie zestaw akumulatorów 20 MWh. Na statku będą  również  dwupaliwowe silniki na metanol z prądnicami. Tradycyjne układy generatorów stanowić będą układ bezpieczeństwa w razie spadku napięcia w akumulatorach. Przewidziano wtedy możliwość ładowania baterii na morzu.

Podkreśla się, że „Statek zapewni wsparcie w zakresie ultraniskiej emisji na potrzeby budowy, eksploatacji i obsługi serwisowej  morskich farm wiatrowych w sektorze morskich odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii” Przewiduje się, że projekt będzie pozycjonowany również w innych krajach Europy. Te prognozy opiera się w oparciu o rosnący europejski rynek morskiej energetyki wiatrowej.

- Chociaż rozwój naszej infrastruktury energetyki odnawialnej rozwija się, dekarbonizacja całego szerokiego łańcucha wartości projektu ma również kluczowe znaczenie dla dalszego zwiększania tempa naszego wyścigu do osiągnięcia zerowej emisji - powiedział Dean Goves, dyrektor ds. projektowania morskiego w Longitude Engineering.

Podkreślił on, że „przeprowadzono badania w celu zbadania śladu węglowego operacji morskich związanych z budową morskich elektrowni wiatrowych”. 

- Ten projekt to kolejny krok – opracowanie techniczne nowego rozwiązania. Może to nadać ton przyszłej dekarbonizacji statków biorących udział w operacjach na morzu – zaznaczył Goves.

Zapowiedziano, że „Do pracy nad tym projektem firma Longitude Engineering zatrudni wielodyscyplinarny zespół inżynierów i konsultantów morskich, w tym projektantów okrętów, kapitanów statków, projektantów inżynierów elektryków, specjalistów w dziedzinie magazynowania metanolu i energii, projektantów kadłubów, specjalistów od  hydrodynamiki i innych.

200 lat na morzu i lądzie


Bibby Marine Group jest właścicielem i operator floty statków typu Walk-to-Work Service Operations. Zarządza nimi Bibby WaveMaster. Zaprojektowany i zbudowany na zamówienie we współpracy z firmą Damen, statek typu WaveMaster umożliwia operatorom morskich elektrowni wiatrowych wydajniejszą, bezpieczniejszą i maksymalnie komfortową pracę przez maksymalnie 30 dni. 

Na statku tym prowadzono badania układów paliwowych o zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach projektu badawczo-rozwojowego WaveMaster Zero C. Informowalismy o tym na łamach GospodarkaMorska.pl

Bibby Marine stać na innowacje, bowiem jest spółką Bibby Line Group (BLG). To globalnej firma o zdywersyfikowanych usługach o wartości 800 mln GPB. Firmy Grupy działają w 16 krajach. GPB Zatrudnia 4 tys. osób w sektorach obejmujących handel detaliczny, usługi finansowe, dystrybucję oraz wynajem sprzętu morskiego i budowlanego. BLG to jedna z najstarszych firm rodzinnych w Wielkiej Brytanii.  Firma szczyci się 200-letnim doświadczeniem w dostarczaniu klientom różnorodnych  rozwiązań.

Podkreśla się, że od 2007 roku Grupa Bibby Line i jej pracownicy przekazali ponad 10 mln GPB i tysiące godzin wolontariatu na ponad tysiąc  celów charytatywnych. BLG to również globalny dostawca zakwaterowania dla pracowników w pływających hotelach. 

Od ponad 30 lat flota BLG składająca się z pięciu pływających hoteli oferuje zakwaterowanie. Główna siedziba firmy mieści się w Liverpoolu, mieście Beatlesów oraz znanego zespołu piłkarskiego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.