Gmina Giżycko na piątkę - tyle elektrobusów Yutong liczy już komunikacja publiczna

zg

20.12.2023 14:16
Strona główna Transport, Elektromobilność Gmina Giżycko na piątkę - tyle elektrobusów Yutong liczy już komunikacja publiczna

Partnerzy portalu

Gmina Giżycko na piątkę - tyle elektrobusów Yutong liczy już komunikacja publiczna - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Busnex Poland Sp. z o.o.

Mijający rok stoi pod znakiem prawdziwej rewolucji w komunikacji publicznej na terenie gminy i miasta Giżycko. Pierwszą częścią zmian był powrót bezpłatnych przejazdów, a kolejną - realizujący je tabor. Samorząd zainwestował w elektryczne autobusy marki Yutong, których flotę rozbudował właśnie do pięciu pojazdów.

– Ponowny wybór marki Yutong świadczy o tym, że te elektrobusy po prostu się sprawdzają. Na przestrzeni roku dostarczyliśmy do Gminy Giżycko pięć 9-metrowych elektrycznych autobusów, zapewniając także infrastrukturę do ich ładowania. To pakiet, który pozwala z powodzeniem obsługiwać lokalny transport publiczny, realizowany dzięki współpracy gminy i miasta Giżycko – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Pierwsze 3 elektryczne autobusy marki Yutong wyjechały na trasy z początkiem marca 2023 r. Drugi z kontraktów - na dostawę 2 kolejnych pojazdów - został właśnie zrealizowany. Obie umowy obejmują również infrastrukturę do ładowania elektrobusów. Wszystkie pięć egzemplarzy to model E9. Ma blisko 9 m długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi ponad 350 kilometrów, a wyposażenie obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację, monitoring i system GPS.

- Dbanie o stan czystości powietrza i polepszanie komfortu życia mieszkańców jest priorytetem i motorem do podejmowania działań przez nasz samorząd. Dlatego ponownie staraliśmy się pozyska

 dofinasowanie na zakup zeroemisyjnych autobusów. Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko i otrzymaliśmy ponad 80% wsparcia finansowego do zakupu kolejnych dwóch pojazdów. Cieszę się, że w postępowaniu przetargowym najlepszą ofertę złożyła firma, która już wcześniej dostarczyła nam autobusy elektryczne, gdyż dotychczasowa eksploatacja tych pojazdów potwierdza, że mamy do czynienia z dobrze wykonanymi autobusami, które zapewniają komfortowe użytkowanie przez naszych mieszkańców. - powiedział wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

Zakup zeroemisyjnych elektrobusów na potrzeby bezpłatnej komunikacji publicznej został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 4,0 mln zł. To kolejny z projektów w regionie, który dzięki środkom unijnym pozwala na połączenie elektromobilności z dostępnością transportu publicznego dla mieszkańców.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 10-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 4 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie. 

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 175 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już 113 autobusów elektrycznych dla 20 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.