PAIH i PSPA będą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej branży elektromobilności

zk

21.05.2021 13:12 Źródło: PAP
Strona główna Zrównoważony Transport, Zielona Logistyka, Elektromobilność PAIH i PSPA będą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej branży elektromobilności
PAIH i PSPA będą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej branży elektromobilności - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju i umocnienia polskiej branży elektromobilności, zarówno w kraju jak i za granicą, zakłada porozumienie o współpracy podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA).

Jak poinformowało w piątkowej informacji prasowej Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, nawiązana współpraca będzie opierała się na podejmowaniu wspólnych inicjatyw. Mają one przyczynić się do m.in. rozwoju eksportu produktów i usług polskich firm branży nowej mobilności, wzajemnego wsparcia w niwelowaniu barier rozwoju polskich przedsiębiorstw, a także do tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi polskich przedsiębiorstw z sektora elektromobilności, w szczególności poprzez promowanie tej branży potencjalnym kontrahentom zagranicznym, obecnym lub dopiero planującym współpracę gospodarczą z Polską.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda podkreślił, że Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jest organizacją zorientowaną na przyszłość.

– To grupa ekspertów, która w ciągu kilku lat współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu udowodniła zdolność do podejmowania wielopłaszczyznowych oraz nowatorskich działań zmierzających do promowania wiedzy na temat nowej mobilności, oraz inicjowania rozmów i działań zmierzających do rozwoju rynku elektromobilności, oraz rynku wodorowego w Polsce. Jestem głęboko przekonany, że porozumienie pomiędzy PSPA i PAIH przyczyni się do zintensyfikowania prac w tych obszarach, jak również do zwiększenia dynamiki ekspansji naszych rodzimych firm z szybko rozwijającego się polskiego sektora nowej mobilności – powiedział cytowany w informacji prasowej Drynda.

Z kolei dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur ocenił, że rozwój elektromobilności na świecie stanowi szansę na wzrost kompetencji i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.


– Już teraz Polska zajmuje szczególne miejsce na elektromobilnej mapie Europy w zakresie produkcji baterii trakcyjnych, stacji ładowania oraz autobusów elektrycznych. W ramach współpracy podjętej z PAIH zamierzamy podjąć przekrojowe działania na rzecz dalszego umocnienia pozycji polskich firm w międzynarodowym łańcuchu dostaw zeroemisyjnego transportu – przekazał Mazur.

Jak przekazano, PAIH i PSPA podejmowały już wspólne inicjatywy na rzecz promowania polskiej branży zeroemisyjnego transportu, jak m.in. wspólne konferencje (m.in. kongres MOVE) oraz warsztaty.

– Obie instytucje wspierają się merytorycznie, czego efektem jest budowa i promocja rynku elektromobilnego i wodorowego oraz skuteczne wspieranie polskich firm z sektora nowej mobilności. Obie organizacje współpracują też w ramach grup eksperckich, w tym w trwających obecnie pracach nad opracowywaną strategią wodorową RP – poinformowano.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jest organizacją branżową, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. PSPA zrzesza ponad 130 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest instytucją doradczą nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Agencja jest jednym z podmiotów wchodzących w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.