Wynik wyszukiwania - "PSE " - Wiadomości

Będzie tylko gorzej jak nie zaczniemy działać. Wyłączenie fotowoltaiki w dzień roboczy. Kolejna zielona energia na straty

Ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych zdarzają się coraz częściej. Jednak dotychczas Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadzały redukcje w weekendy przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd w kraju. Dzisiaj mamy do czynienia z drugą w historii nierynkową redukcją generacji źródeł fotowoltaicznych w dzień roboczy (pierwsza miała miejsce 26 marca br.). Jak wskazuje ekspert Euros Energy – dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych – skala jest niewielka, ale pokazuje jak pilnie potrzebujemy odbloko
09.05.2024

PSE: 8 maja padł rekord produkcji energii z fotowoltaiki

Rekord produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych odnotowano 8 maja br. - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Instalacje PV o godz. 12.30 pracowały z mocą 11 tys. 57 MW, a w godz. 12-13 wyprodukowały 10 tys. 874 MWh energii - dodały PSE.
09.05.2024

Prezes PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań

Blackouty nam nie grożą, ale jeśli chodzi o ograniczenia dostaw, to odpowiedź nie jest jednoznaczna – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
02.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Decyzja środowiskowa dla dwóch linii do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.
17.04.2024

Pierwsza z linii 400 kV wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z pozwoleniem na budowę

15 kwietnia 2024 r. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To pierwsze z czterech połączeń liniowych, którym do odbiorców w głąb kraju popłynie energia z wiatraków powstających na Morzu Bałtyckim.
16.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Informacje o inwestycjach PSE teraz jeszcze łatwiej dostępne. Ruszyła nowa platforma informacyjna

Nowa platforma inwestycje.pse.pl zawiera najważniejsze informacje o aktualnie realizowanych projektach inwestycyjnych PSE. Dzięki wyszukiwarce i mapie interaktywnej można szybko odszukać każde przedsięwzięcie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego realizacja, a także jak wygląda cały proces inwestycyjny. Narzędzie jest zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób, aby umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie osób.
08.04.2024

MKiŚ: PSE rozważą budowę własnego źródła wytwórczego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu Maciej Bando.
29.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Wiceszef MKiŚ: oceniamy, że jest zgoda na 500 m jako odległość minimalną wiatraka od zabudowań

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej; resort ocenia, że jest zgoda wokół 500 m jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
28.02.2024

Budimex zmodernizuje ważny element sieci energetycznej

Budimex wykona rozbudowę i modernizację stacji Piła Krzewina wraz z przełączeniem toru linii 400 kV Piła Krzewina-Plewiska pracującego na napięciu 220 kV na napięcie 400 kV. Wartość kontraktu, którego realizacja potrwa prawie 4 lata, to 188 mln zł netto.
16.02.2024

PGE otwiera w Bystrzycy Kłodzkiej Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty”

Od 5 lutego 2024 roku PGE Polska Grupa Energetyczna otwiera Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Mieści się on w Bystrzycy Kłodzkiej w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Będzie on miejscem publicznie dostępnym dla społeczności lokalnej, gdzie będzie można uzyskać informacje dotyczące zarówno elektrowni szczytowo – pompowych, jak i projektu budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Jest to kolejny element działań informacyjnych Grupy PGE skierowanych do mieszkańców gminy By
30.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

PSE wydało warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
04.01.2024

OZE w formie nawet w zimie. Tym razem rekordy należą do wiatraków!

Istnieje przekonanie o tym, że OZE są efektywne tylko latem. Należy je zdementować, bowiem OZE potrafi świetnie poradzić sobie także w porze jesienno-zimowej. Przykładu nie musimy szukać daleko. Wyniki produkcji prądu przez wiatraki już w październiku był bardzo satysfakcjonujące, ale ku zaskoczeniu wielu – to pod koniec listopada padł historyczny rekord.
12.12.2023

PSE uruchomiły drugi tor linii 400 kV między Ostrowem Wlkp. a podpoznańskimi Kromolicami

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. uruchomiły drugi tor linii 400 kV między Ostrowem Wlkp. a podpoznańskimi Kromolicami - poinformowała w poniedziałek spółka. Inwestycja zwiększająca moce przesyłowe kosztowała 59 mln zł.
30.10.2023

Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej - podały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
18.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
10.10.2023

Nie prądem, a wodorem. Wodorowe samochody wkrótce na drogach?

W miarę poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych, uwaga świata motoryzacyjnego zwraca się ku wodorowi.
28.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

PSE i Lasy Państwowe podpisały porozumienie dot. współpracy przy rozwoju sieci energetycznych

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Lasy Państwowe podpisały w piątek porozumienie i list intencyjny o współpracy. Pozwoli to budować sieci energetyczne szybciej i sprawniej, a przy tym chronić lasy - oceniła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
18.08.2023

PSE z decyzją środowiskową na realizację linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznej Choczewo-Żarnowiec. To jedna z czterech nowych linii, jakie spółka wybuduje na Pomorzu w najbliższych latach. Połączenie 400 kV Choczewo-Żarnowiec wzmocni system przesyłowy północnej Polski i pozwoli odebrać moc z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku.
01.08.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

URE: najwięksi dystrybutorzy prądu wykonali w 2022 r. 97 proc. planów inwestycyjnych

Pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) energii elektrycznej w 2022 r. zrealizowało 97 proc. z uzgodnionych z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki nakładów inwestycyjnych - wynika z raportu URE. Zrealizowane nakłady przekroczyły 8 mld zł.
06.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza [WIDEO]

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

PSE: wartość nakładów inwestycyjnych m.in. na sieci do 2036 r. to 61,8 mld zł

Wartość nakładów inwestycyjnych do 2036 roku m.in. w sieci wynosi 61,8 mld zł - przekazały we wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Dzięki temu ma powstać ponad 5,2 tys. km torów linii 400 kV, 27 nowych stacji i ponad 700 km linii prądu stałego.
21.06.2023

Wiceprezes PEJ na Forum Wizje Rozwoju: w 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

"W 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy. Jest to uwarunkowane dwoma czynnikami. Po pierwsze - będziemy mieć wszystkie decyzje, zarówno lokalizacyjną i środowiskową" – mówił Kowalczyk podczas Forum Wizje Rozwoju na temat budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu i zaznaczył, że drugą kwestią jest zgoda Komisji Europejskiej.
20.06.2023

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku [GALERIA]

– Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.
19.06.2023

GAZ-SYSTEM i PSE uzgodniły zasady współpracy przy realizowanych przez PSE inwestycjach

Krajowi operatorzy systemów przesyłowych gazu ziemnego i energii elektrycznej – GAZ-SYSTEM i PSE – podpisali porozumienie, które określa sposób postępowania w przypadku powstania skrzyżowań i zbliżeń nowo budowanej infrastruktury przesyłowej PSE z gazociągami GAZ-SYSTEM. Uzgodnione pomiędzy operatorami zasady współpracy pozwolą na znacznie sprawniejsze realizowanie inwestycji przez PSE.
08.06.2023

Szef PSE: istnieje ryzyko, że wyłączenia OZE będą częstsze

Wyzwaniem będzie integracja źródeł OZE z siecią; już teraz pojawiają się redukcje produkcji energii z tych źródeł, a istnieje ryzyko, iż przy rozwoju OZE te redukcje będą głębsze i częstsze - wskazał w piątek prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski.
05.06.2023

URE i PSE uzgodniły coroczny plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej

Urząd Regulacji Energetyki uzgodnił z PSE, operatorem sieci przesyłowej, coroczny plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej - poinformował we wtorek URE. Zaznaczono, że ograniczenia odnoszą się tylko do dużych odbiorców i w zasadzie nie dotyczą gospodarstw domowych.
31.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Nowe zasady gry dla onshoru

Złagodzenie zasady 10H stało się faktem. Po 7 latach stagnacji w branży zostały stworzone nowe możliwości dla lądowej energetyki wiatrowej. Po nowelizacji ustawy wiatrakowej turbiny wiatrowe będą mogły być wznoszone tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zachowując minimalną odległość od budynków mieszkalnych – 700 metrów. Nowością dla wszystkich jest także pojęcie prosumenta wirtualnego. Wąskim gardłem pozostają procedury planistyczne lokalizacji nowych projektów, jednak czy jedynym?
26.05.2023

Polacy są za przyspieszeniem transformacji energetycznej. Tylko co trzeci ocenia jej tempo jako wystarczające

Jedna trzecia Polaków ocenia, że tempo transformacji energetycznej kraju jest wystarczające – wynika z badania agencji YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oczekiwania co do konieczności jej przyspieszenia, zdaniem ekspertów, wynikają z obserwowanych od ponad roku skutków zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz embarga na rosyjskie surowce. Badani są podzieleni w kwestii tego, kto powinien w największym stopniu sfinansować proces zielonej transformacji – Polska we własnym zakresie czy Unia Europejska. Branża energety
25.05.2023

PSE: właścicielom instalacji PV przysługują rekompensaty z tytuł zaniżeń wytwarzania energii

Właścicielom instalacji fotowoltaicznych (PV) przysługują rekompensaty z tytuł zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej - poinformowały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wyjaśniono, że dotyczyć one będą wszystkich zaniżeń wytwarzania przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia br.
25.05.2023

Prosument net-billingowy – czy to się opłaca?

Minął ponad rok od formalnej zmiany mechanizmu rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii przez prosumentów. W pierwszych trzech miesiącach jego funkcjonowania obowiązywał okres przejściowy, aby spółki obrotu mogły przystosować swoje systemy do nowego billingowania.
24.05.2023

Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

Equinor, Polenergia i Hitachi Energy poszukują potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To dla nich 15 czerwca bieżącego roku organizują w Łodzi spotkanie informacyjne łączące dużych dostawców z polskimi firmami z całego kraju, które chcą uczestniczyć w rozwoju offshore wind.
24.05.2023

Prezes PSE: powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności systemu elektroenergetycznego

Sama modernizacja bloków węglowych 200 MW nie wystarczy, by zwiększyć elastyczność systemu elektroenergetycznego z myślą o podłączeniach OZE. Powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności - ocenił we wtorek prezes PSE Tomasz Sikorski na wtorkowych obradach sejmowej podkomisji.
23.05.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej

Operatorzy systemów przesyłowych z krajów regionu Morza Bałtyckiego ogłosili zacieśnienie współpracy na rzecz zwiększenia suwerenności energetycznej w regionie. Wśród uczestników porozumienia znajdują się OSP z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji.
08.05.2023

PSE: Przetargi na budowę podmorskiego kabla na Litwę unieważnione

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE poinformował we wtorek o unieważnieniu przetargów na elementy podmorskiego kabla Harmony Link, który ma połączyć Polskę z Litwą. Powodem jest przekroczenie w ofertach budżetu inwestycji.
04.05.2023

PSE: przetarg na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego Polska-Ukraina od 15 maja

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował we wtorek w komunikacie o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów-Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r.
02.05.2023

W PE wysłuchanie o reformie rynku energii; OZE dobrym źródłem, ale nie dostarczają mocy kiedy jest potrzebna

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Komisja Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) zorganizowała wysłuchanie publiczne dotyczące reformy rynku energii elektrycznej w UE. "OZE są dobrym i ekologicznym źródłem energii, zmniejszają uzależnienie od importu paliw, ale nie dostarczają mocy wtedy, kiedy jest ona potrzebna” - mówił na spotkaniu Konrad Purchała, dyrektor PSE.
27.04.2023

Rozpoczęła się budowa rurociągów wodnych dla elektrowni w Grudziądzu

Należąca do Energi z Grupy ORLEN spółka CCGT Grudziądz rozpoczęła budowę magistrali rurociągowych, którymi przesyłana będzie woda do i z elektrowni. Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum. Generalnym wykonawcą instalacji jest Budimex SA. Zgodnie z aktualnym planem prace, mają zostać zakończone w połowie 2024 roku.
24.04.2023

PSE ograniczyło w niedzielę moc z fotowoltaiki o ok. 2,2 GW

Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej PSE ograniczył w niedzielę moc polskich źródeł fotowoltaicznych o ok. 2,2 GW w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Produkcja OZE była zbyt wysoka w stosunku do potrzeb systemu i możliwości eksportu.
23.04.2023

PSE będzie ograniczać w niedzielę produkcję OZE, po raz pierwszy także PV

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE poinformował, że w niedzielę będzie przymusowo redukował produkcję źródeł odnawialnych: wiatrowych i po raz pierwszy fotowoltaicznych. To efekt prognozowanej wysokiej produkcji i niskiego zapotrzebowania.
23.04.2023

W piątek rekordowa generacja z polskiej fotowoltaiki

Ze średnią mocą 8376,15 MW pracowały w piątek między godz. 13 a 14 polskie źródła fotowoltaiczne - wynika z danych, publikowanych przez operatora sieci przesyłowej energii elektrycznej PSE. Jest to nowy rekord mocy, dostarczanej przez źródła PV.
21.04.2023

Komunikat OSP działającego jako OIRE dotyczący zatwierdzenia i wejścia w życie IRiESP-OIRE

Komunikat Operatora Systemu Przesyłowego elektroenergetycznego (OSP) działającego jako Operator Informacji Rynku Energii (OIRE) w sprawie zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) „Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej – Sposób funkcjonowania Centralnego systemu informacji rynku energii oraz współpracy Operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, działającego jako Operator informacji rynku energii, z Użytkownikami systemu elektroenergetycznego i innymi podmiotami zobowiązanymi lub uprawion
11.04.2023

12 sposobów na więcej OZE w sieci – nowy raport PSEW i Politechniki Lubelskiej

Polskie sieci elektroenergetyczne stają się „wąskim gardłem” transformacji energetycznej. 12 rekomendacji na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych przedstawia raport PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci”. Wdrożenie niskokosztowych rozwiązań zoptymalizuje istniejącą infrastrukturę sieciową, co pozwoli na gwałtowny skok inwestycji w OZE w najbliższych latach i zmniejszy liczbę wydawanych odmów przyłączenia do sieci.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

W 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

PSE zakończyły stawianie słupów linii 400kV Elektrownia Kozienice-Miłosna

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły stawianie słupów linii 400kV Elektrownia Kozienice-Miłosna - poinformowały w piątek PSE. Linia, która ma zapewnić przesył energii elektrycznej do odbiorców w centralnej i północno-wschodniej Polsce, ma ruszyć w I kwartale 2025 r.
01.04.2023

PSE udostępniły mobilną aplikację, pokazującą godziny szczytu systemu energetycznego

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE udostępnił mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której można sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ewentualnie ograniczyć zużycie prądu.
23.03.2023

Energa podłączy do sieci dystrybucyjnej magazyn energii, by zrealizować kontrakt mocowy

Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN przygotowuje się do odłączenia swojego bateryjnego magazynu energii (BME) o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh od farmy wiatrowej Bystra. Zamiast tego, obiekt zostanie podłączony bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej 110 kV. Dzięki temu obiekt będzie mógł uczestniczyć w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a nie tylko lokalnego źródła w postaci farmy wiatrowej Bystra.
22.03.2023

Resort klimatu proponuje rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje finansowe rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru energii elektrycznej w razie wprowadzenia tzw. stopni zasilania. Projekt zmiany odpowiedniego rozporządzenia został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.
21.03.2023

Ruszają prace nad ujęciem wody dla elektrowni w Grudziądzu

Należąca do Energi z Grupy ORLEN spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna prace dotyczące budowy ujęcia i magistrali przesyłowej wody, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania elektrowni. Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum. Wykonawcą ujęcia wody będzie polska firma Budimex SA.
28.02.2023

Nomad Electric powiększył portfolio projektów O&M

Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W minionym roku Spółka przejęła do obsługi serwisowej kilkadziesiąt instalacji PV o łącznej mocy ponad 150 MWp zlokalizowanych w różnych częściach kraju. W trakcie kilku najbliższych miesięcy Nomad Electric planuje rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.
21.02.2023

PSE podpisały umowę na realizację Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii

Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych zaprojektuje i wdroży międzynarodowy koncern CGI. 27 stycznia została podpisana umowa w tej sprawie.
07.02.2023

PSE w grudniu i styczniu pięciokrotnie polecało ograniczać produkcję wiatraków

W grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. operator systemu przesyłowego PSE pięciokrotnie polecał polskim farmom wiatrowym ograniczenie produkcji z powodów bilansowych. Jak podkreślają PSE, taki krok to ostateczność, gdy nie wystarczą działania, które operator podejmuje wcześniej.
03.02.2023

Dziadzio: korzyści z tworzenia inteligentnych sieci energetycznych dla gospodarki to 11 mld zł

Koszt budowy inteligentnej sieci energetycznej to ponad 7 mld zł, ale korzyści dla gospodarki sięgną 11 mld zł - mówił w środę na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Do tej pory zainstalowano 4 mln inteligentnych liczników - dodał.
26.01.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

PSE zawarły umowy ramowe z wykonawcami wyłonionymi w dwóch postępowaniach na roboty budowlano-montażowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podpisały umowy ramowe z firmami, którym w najbliższych latach powierzać będą prace budowlano-montażowe. PSE będą mogły zlecać prace w ciągu pięciu lat od podpisania umów, których łączna wartość wynosi 565 mln zł.
19.01.2023

MFW Polenergii i Equinor szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Tomasz Sikorski prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Dotychczasowy wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Tomasz Sikorski został powołany na prezesa spółki - podały w środę PSE. Dotychczasowy prezes Eryk Kłossowski zakończy swoją misję w czwartek.
11.01.2023

Rynek energii elektrycznej: Prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy na dostawy w 2027 roku

Przeprowadzona w grudniu 2022 r. przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne aukcja zakończyła się w pierwszej rundzie.
11.01.2023

Padł rekord wytwarzania energii z wiatru

W środę 4 stycznia 2023 r. padły rekordy wytwarzania energii z wiatru.
05.01.2023

PSE do niedzieli może ograniczać produkcję farm wiatrowych

Z powodu przewidywanego do niedzieli niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i jednocześnie prognozowanej wysokiej produkcji farm wiatrowych operator systemu przesyłowego PSE przewiduje możliwość ograniczania wytwarzania energii przez wiatraki.
30.12.2022

TotalEnergies chce przejąć Polską Grupą Biogazową

Francuska spółka TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS zamierza przejąć Polską Grupą Biogazową. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wydanie zgody na koncentrację wpłynął 20 grudnia br. - poinformował UOKiK w środę. Jak dodano, sprawa jest w toku.
28.12.2022

PSE ograniczało w poniedziałek i wtorek produkcję energii z farm wiatrowych

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE w poniedziałek i wtorek polecał ograniczenie produkcji farm wiatrowych. Powodem było niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną przy wysokiej generacji z wiatru.
28.12.2022

Trzy elektrownie PGE Energia Odnawialna z kontraktami rynku mocy

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, zakontraktowała trzy jednostki wytwórcze w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2027. Operator systemu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), wstępnie zawarł umowy na świadczenie usług mocowych przez elektrownie Porąbka-Żar, Solina i Tresna z gwarantowaną ceną 406,35 PLN/kW/rok. Łączna moc zawartych kontraktów wyniosła ponad 300 MW.
23.12.2022

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty rynku mocy - wynika ze wstępnych wyników aukcji na rok dostaw 2027, podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
21.12.2022

PSE przekazały 4,6 mln zł na rozwój projektów społecznych

Kolejna edycja programu grantowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie” pozwoliła na wsparcie ponad 230 lokalnych inicjatyw. Z programu skorzystały m.in. samorządy, organizacje pozarządowe oraz lokalne ośrodki kultury i sportu.
21.12.2022

Orlen z kontraktami na rynku mocy

Grupa Orlen zakontraktowała ok. 1,13 GW obowiązku mocowego na aukcji głównej na rok 2027, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne - podała spółka w czwartek. Orlen szacuje, że przychody z tytułu zawartych umów mocowych w ciągu 7 lat mogą wynieść co najmniej 737,23 mln zł.
15.12.2022

PSEW: rząd powinien odblokować nowe źródła energii

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu, podczas których jest najwyższe zużycie energii wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. MKiŚ zachęca obywateli do oszczędzania energii elektrycznej w tych godzinach.
10.12.2022

MKiŚ i PSE zachęcają do oszczędzania energii w godzinach szczytu

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i przesuwania jej zużycia na inne godziny - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we wtorek na konferencji prasowej MKiŚ i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
07.12.2022

Więcej niż innowacje – technologie dla przemysłu nuklearnego

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł kosmiczny, chemiczny czy farmaceutyczny. Firmy zajmujące się rozwiązaniami w tym obszarze muszą spełniać szereg norm, a także na każdym etapie projektowania i realizacji prowadzić dokładną dokumentację, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Nie wystarczy więc tworzenie innowacyjnych rozwiązań – partnerami w obszarze energetyki atomowej powinny być podmioty o wieloletnim doświadczeniu, które zapewnią pełne wsparcie również w obszarz
05.12.2022

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy (gm. Słupsk). Urząd Wojewódzki w czwartek poinformował, że stacja będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2026 r. Wcześniej została wydana decyzja na budowę stacji w Choczewie.
02.12.2022

PSE pokaże szczytowe godziny

Pompy ciepła rozciągnęły poranny i wieczorny szczyt zapotrzebowania na prąd na cały dzień. Operator będzie teraz na bieżąco wskazywał najtrudniejsze godziny i apelował o oszczędzanie energii - informuje w czwartek "Puls Biznesu".
01.12.2022

PSE: Ponad 50% OZE w systemie w najbliższej dekadzie

Potencjał OZE wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030, co istotnie przekroczy 50% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Tylko z farm wiatrowych na lądzie i na morzu może powstać niemal 25 GW mocy. Największy, realny potencjał mają elektrownie wiatrowe na lądzie oraz instalacje PV na co wskazują aukcje OZE i wynikające z nich wolumeny – wynika z „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032”
27.11.2022

PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.
26.11.2022

W latach 2023-2032 PSE planują przeznaczyć na inwestycje ok. 36 mld zł

W latach 2023-2032 PSE planuje przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne ok. 36 mld zł - poinformowała spółka w piętek. W plamach PSE jest m.in. budowa linii HVDC, która umożliwi przesył energii z północy kraju, wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych, na południe.
21.11.2022

Magazyn energii Energate gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

Zapewnienie i ciągłość dostaw energii elektrycznej to podstawowa rola systemu elektroenergetycznego jako części infrastruktury krytycznej państwa. Bez jego poprawnego działania paraliżowi może ulec część lub cała gospodarka. Dywersyfikacja źródeł energii założona w strategii bezpieczeństwa RP wpływa na szybki rozwój OZE w kraju.
16.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Morskie Farmy Wiatrowe w Gminie Słupsk

Urząd Gminy Słupsk zorganizował 27 października br. w Dolinie Charlotty w Strzelinku spotkanie inwestorów morskich farm wiatrowych z przedsiębiorcami z regionu słupskiego i województwa pomorskiego. Polenergia i Equinor, które wspólnie realizujące trzy projekty o mocy 3000 MW oraz RWE realizujący projekt o mocy 350 MW, a także Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator systemu przesyłowego w Polsce, zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu możliwości włączenia się w przedsięwzięcia, które będą prowadzone na terenie gmin
27.10.2022

PSE szukają biur projektów do umowy ramowej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły przetarg, w ramach którego poszukują firm zajmujących się wykonywaniem projektów budowalnych dla infrastruktury przesyłowej, opracowaniem studiów wykonalności oraz pozyskiwaniem pozwoleń na budowę. Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 14 mln zł.
11.10.2022

Kabel energetyczny Polska-Szwecja już działa

W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.
11.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
28.09.2022

Aktywista klimatyczny podpalił sobie rękę podczas meczu Laver Cup

Protestujący w sprawie zmian klimatycznych, ubrany w białą koszulkę z napisem "End UK Private Jets" podpalił swoje ramię podczas meczu tenisowego Laver Cup w Londynie.
27.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

PSE: okres zagrożenia na rynku mocy nie wpływa na odbiorców prądu

Ogłoszony w piątek po raz pierwszy okres zagrożenia w ramach rynku mocy nie wpływa w żaden sposób na odbiorców energii - podkreślił operator przesyłowy PSE. Ogłoszenie to wynika z prognozowanego spadku poziomu koniecznej rezerwy mocy poniżej wymogów.
23.09.2022

PSE zatwierdziło Kamienie Milowe rynku mocy dla kolejnych dwóch elektrowni wodnych PGE

PGE Energia Odnawialna otrzymała od Polskich Sieci Energetycznych (PSE) potwierdzenie możliwości realizacji siedmioletnich umów na rynku mocy przez elektrownie wodne Raduszec Stary i Dębe. Gwarantuje to dodatkowe przychody dla spółki za pozostawanie obu elektrowni w gotowości do wytwarzania energii oraz dostarczania jej w okresach, gdy rezerwa w systemie jest niewielka.
12.09.2022

Blok energetyczny Taurona w Jaworznie ponownie wytwarza energię

Unieruchomiony przez ostatnie cztery tygodnie 910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Jednostka ponownie produkuje energię elektryczną i jest do dyspozycji PSE - poinformowała w piątek Grupa Tauron.
03.09.2022

PSE: dwie oferty w przetargu na budowę systemu informacji o rynku energii

W przetargu na wykonanie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE) złożone zostały dwie oferty, obie opiewają na kwoty rzędu 315 mln zł - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), które będą operatorem systemu.
01.09.2022

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji. Polska może korzystać przy tym z własnych rozwiązań technologicznych
26.08.2022

"Rzeczpospolita": Prądu na masową skalę nie wyłączą

Nie grożą nam masowe wyłączenia energii związane z problemami w dostawach węgla czy wysokimi cenami, uspokaja operator systemu - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
22.08.2022

Projekt: sieci przesyłowe i dystrybucyjne energii elektrycznej w wykazie Inwestycji Towarzyszących CPK

Inwestycje w zakresie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej, w tym budowę podstacji trakcyjnych wraz z ich powiązaniem z Krajowym Systemem Energetycznym i linią kolejową - zakłada projekt rozporządzenia dot. Inwestycji Towarzyszących CPK.
18.08.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
28.07.2022

PSE: 2,7 mld zł na aparaturę i urządzenia do rozwoju sieci przesyłowej najwyższych napięć

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. rozwijają program dostaw inwestorskich, w ramach którego zakupiona zostanie aparatura i urządzenia niezbędne do rozbudowy i eksploatacji sieci przesyłowej najwyższych napięć. Spółka prowadzi lub przygotowuje w tym celu aż 25 postępowań przetargowych, w ramach których planuje wydać około 2,7 mld zł.
22.07.2022

PSE: Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe - dodały.
21.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Czy ich rozwój jest zagrożony? Debata ZPP

Wczoraj odbyła się debata Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pt. „Farmy wiatrowe na Bałtyku – czy ich rozwój jest zagrożony?”. Udział w niej wzięli przedstawiciele strony rządowej i inwestorzy. Wśród deweloperów powstających już projektów byli Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica i Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power. Zrzeszonych inwestorów reprezentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki.
16.07.2022

PSE zawarły umowę na wykonanie usługi migracji danych do CSIRE

PSE, pełniące funkcję Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), podpisały umowę na wykonanie usługi migracji danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Wykonawca - Asseco Poland S.A. - przygotuje dane niezbędne do uruchomienia CSIRE.
08.07.2022

Konsultacje publiczne IRiESP-OIRE rozpoczęte

PSE S.A., jako Operator Systemu Informacji Rynku Energii, rozpoczęły publiczne konsultacje projektu „Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej – Sposób funkcjonowania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii oraz współpracy z Użytkownikami systemu elektroenergetycznego i innymi podmiotami zobowiązanymi lub uprawionymi do korzystania z Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii” (IRiESP-OIRE). Konsultacje potrwają do 21 czerwca 2022 r.
11.05.2022

PSE: w kwietniu postępowania na 370 mln zł w ramach dostaw inwestorskich

W ramach programu dostaw inwestorskich operator przesyłowy energii elektrycznej PSE uruchomił w kwietniu dziewięć postępowań o wartości 370 mln zł. Jak poinformowały w poniedziałek PSE, chodzi m.in. o zakup autotransformatorów.
10.05.2022

PSE przyznają granty dla społeczności lokalnych w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”

Trwa nabór wniosków do IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spółka przekaże ponad 4,5 mln zł na realizację ważnych społecznie projektów. O granty mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe działające w wybranych gminach. Wnioski można zgłaszać już od 9 maja, a do 20 maja będzie działała specjalna infolinia, której pracownicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
09.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
22.04.2022

Głos eksperta: OZE vs. OSD - czyli jak przyłączyć więcej źródeł odnawialnych?

Zarówno Premier Morawiecki, Minister Moskwa jak i PSE, w swojej komunikacji, zaczęli już otwarcie wskazywać na konieczność przyspieszenia rozwoju OZE w Polsce. Jednym z powodów takiej narracji jest agresja Rosji na Ukrainę i co za tym idzie konieczność zmniejszenia naszej zależności od surowców energetycznych pochodzących od agresora m.in. w związku z sankcjami, które nakładają na niego Zachód w tym Polska.
21.04.2022

Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”

- Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle. Spotkanie, które odbyło się 31 marca 2022 r., zainaugurowało ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operac
01.04.2022

Moskwa: do 2030 r. przy zwiększonych ambicjach osiągniemy 50 GW w OZE

Patrząc na już podpisane umowy przełączeniowe i ilości deklarowane w najbliższych aukcjach, możemy powiedzieć, że mamy ponad 30 GW w planowanych aukcjach do 2030 r. - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.
31.03.2022

Enea Elkogaz zajmie się rozwojem projektu budowy nieskoemisyjnych bloków gazowo-parowych

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea kontynuuje przygotowania do realizacji projektu budowy bloków energetycznych CCGT na terenie Elektrowni Kozienice. Nowo powołana spółka celowa o nazwie Enea Elkogaz zajmie się odtworzeniem mocy wytwórczych bloków klasy 200 MW w oparciu o technologię spalania paliwa gazowego.
30.03.2022

Minister Moskwa: jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu, pomaga OZE

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa. Minister podała także, że rozwija się energetyka odnawialna, a do 2030 roku w planowanych aukcjach jest ponad 30 GW.
30.03.2022

PSE: wypalanie traw zagraża sieciom energetycznym

Wypalanie traw to zagrożenie dla infrastruktury energetycznej. Pożar trawy pod linią może uszkodzić przewody i konstrukcje słupów. Może to pozbawić tysiące odbiorców dostępu do energii elektrycznej - przestrzegają w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
25.03.2022

URE: na koniec 2021 r. moc mikroinstalacji OZE wynosiła 6,1 GW

Na koniec 2021 r. mikroinstalacje OZE w Polsce osiągnęły moc 6,1 GW, ponad 850 tys. takich instalacji wyprodukowało w sumie 2,76 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 1,6 proc. krajowej produkcji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Prezesa URE.
22.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

PSE: ponad 32 mld zł inwestycji w projekcie nowego planu rozwoju sieci

32,2 mld zł inwestycji planują Polskie Sieci Elektroenergetyczne w projekcie nowego planu rozwoju sieci przesyłowej energii elektrycznej do 2032 r. PSE planują zbudować m.in. stałoprądowe połączenie północ-południe, własne źródła mocy, oraz magazyny energii.
15.03.2022

Ku bezpiecznemu i inteligentnemu rynkowi energii – ogłoszono przepisy wdrażające CSIRE

W Dzienniku Ustaw 2022 r. (poz. 234), 2 lutego br., opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania w Polsce.
04.02.2022

Analitycy: 26-proc. wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.
30.01.2022

Tauron ws. blokady wysyłki węgla z kopalń: nasze elektrownie pracują bez przeszkód

Elektrownie Grupy Tauron pracują bez przeszkód, a minimalna wielkość zapasów węgla dla poszczególnych jednostek jest zachowana - poinformowali we wtorek przedstawiciele Taurona, odnosząc się do rozpoczętej przez związkowców blokady wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
05.01.2022

PSE ogłosiły przetarg na umowy ramowe z wykonawcami

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE ogłosiły przetarg na umowy ramowe z wykonawcami. O zawarcie takiej umowy mogą się ubiegać firmy, które np. wykazują co najmniej 1 mln zł rocznego obrotu. Korzyścią z zawartych umów ma być m.in. szybszy wybór wykonawców np. prac interwencyjnych.
05.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Potentat energetyczny przekonuje, że jest zainteres
29.12.2021

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

Nie liczmy wyłącznie na import energii – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. "Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach" - dodaje.
16.12.2021

Premier Estonii: kraje bałtyckie muszą zwiększyć produkcję energii elektrycznej

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, kraje bałtyckie muszą zwiększyć swoje moce wytwórcze prądu, a tym samym spowolnić wzrost cen energii – oświadczyła w środę premier Estonii Kaja Kallas.
09.12.2021

Przeprowadzono test odbudowy litewskiego systemu energetycznego przy użyciu LitPol Link

Operatorzy systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy przeprowadzili tzw. test odbudowy, czyli symulację wykorzystania połączenia LitPol Link do pomocy litewskiemu systemowi w sytuacji awaryjnej - poinformowali w środę operatorzy PSE i Litgrid.
08.12.2021

PSE: trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych, w poniedziałek 6 grudnia wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
07.12.2021

PSE: moc fotowoltaiki w polskim systemie przekroczyła 6,1 GW

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec września br. wyniosła 6,126 GW - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, opierając się na przesłanych mu danych.
16.11.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

O 238 mln euro na synchronizację sieci energetycznych wnioskują do UE operatorzy systemów przesyłowych z Polski i krajów bałtyckich

Operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii złożyli wspólny wniosek o 238 mln euro dofinansowania z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) na inwestycje drugiej fazy synchronizacji sieci energetycznych.
20.10.2021

PIE: odejście od wydobycia energetycznego w najbliższych trzech dekadach

Odejście od wydobycia węgla na potrzeby energetyczne nastąpi w najbliższych trzech dekadach - ocenili eksperci pytani przez Polski Instytut Ekonomiczny. W ocenie połowy z nich udział OZE finalnym zużyciu energii brutto przekroczy 30 proc. nie wcześniej niż w 2033 r.
06.10.2021

PSE: kolejna szansa dla samorządów na granty w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”

Do 30 września samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o otrzymanie grantu w wysokości 20 tys. zł w ramach ostatniej tury tegorocznej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Grant może być przeznaczony na realizację projektów, które przyczynią się do poprawy życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Laureaci zostaną wyłonieni w październiku.
02.09.2021

PSE: blisko miliard złotych na budowę elektroenergetycznych autostrad na Dolnym Śląsku

Już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.
19.08.2021

Rośnie moc fotowoltaiki

Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych (PV) wyniosła na koniec czerwca 5232 MW - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, to kolejny miesiąc ze świetnym wynikiem dla PV w Polsce.
11.08.2021

PSE: od września wznawiamy konsultacje na temat budowy sieci przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Pomorzu

Do 2028 r. na terenie woj. pomorskiego powstaną nowe linie 400 kV o łącznej długości przeszło 250 km oraz dwie stacje elektroenergetyczne w gminie Choczewo i w okolicach Słupska.
05.08.2021

PSE: Enprom za prawie 230 mln zł zbuduje nową linię 400 kV Kozienice-Miłosna

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE podpisał z firmą Enprom umowę dotyczącą budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Kozienice-Miłosna. Umowa opiewa na 229 mln zł brutto. Linia posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni Kozienice.
14.07.2021

Nowe możliwości dla odbiorców energii - PSE S.A. stworzą bazę informacji rynku energii w Polsce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. objęły właśnie funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. Za trzy lata spółka uruchomi nowoczesną bazę informacji obejmującą wszystkie podmioty działające na rynku energii elektrycznej. Jednolity system gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji ułatwi firmom i konsumentom m.in. zmianę sprzedawcy energii, uregulowanie płatności czy też porównanie ofert potencjalnych dostawców.
07.07.2021

PSE określiły warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni gazowej w Ostrołęce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne określiły w czerwcu warunki przyłączenia do sieci konwencjonalnego bloku o mocy 782 MW w elektrowni w Ostrołęce – poinformowało w czwartek PSE. Chodzi o elektrownię gazową, która powstanie w miejsce planowanej węglowej.
02.07.2021

Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick

Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci.
28.06.2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice. Polacy inwestują, żeby obniżyć rachunki za prąd

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
11.06.2021

Do końca dekady Polskie Sieci Elektroenergetyczne zainwestują w Pomorskiem 4,5 mld zł

4,5 mld zł zainwestują w województwie pomorskim do 2030 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych - poinformował w czwartek w Gdańsku wiceprezes zarządu PSE Włodzimierz Mucha.
10.06.2021

Czy operatorzy systemów energetycznych stracą na jutrzejszym zaćmieniu Słońca?

Rosnąca rola fotowoltaiki w systemach energetycznych sprawia, że operatorzy przesyłowi, odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca. Przygotowują się więc zawczasu na czwartkowe zjawisko.
09.06.2021

Prawie 3,3 mln zł przekażą Polskie Sieci Elektroenergetyczne na realizację projektów społecznych. Z programu skorzystają mieszkańcy 140 gmin i powiatów

Pandemia nadszarpnęła budżety organizacji pozarządowych, samorządów i ich jednostek budżetowych, takich jak szkoły i przedszkola, biblioteki czy ośrodki pomocy społecznej. W nadchodzących miesiącach w wielu z nich zabraknie środków na realizację zaplanowanych projektów społecznych. Dlatego coraz chętniej szukają one innych źródeł finansowania i startują w programach grantowych.
08.06.2021

Polacy inwestują. W czasie pandemii COVID-19 przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
02.06.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.