Wynik wyszukiwania - "godzina" - Wiadomości

Fundusze Europejskie wspierają rozwój miast – ekologiczna inwestycja w Olsztynie

Po ponad 50 latach na olsztyńskie ulice wróciły tramwaje. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich olsztynianie mogą teraz szybko i wygodnie dotrzeć z miejskich osiedli „sypialni” do śródmieścia i na dworzec główny PKP. Inwestycja powstawała w dwóch perspektywach w ramach unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej i Polska Wschodnia (PO RPW i POPW), a dofinansowanie sięgnęło 880 mln zł.
09.05.2024

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Cztery kontenery i małe drzewka będą czekać w sobotę na uczestników drugiej edycji akcji "Sadzonka za oponę", którą organizują leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) z okazji Dnia Ziemi.
19.04.2024

W Dzień Ziemi do Wola Parku na rowerze

Z okazji Dnia Ziemi, który wypada 22 kwietnia, Wola Park zachęca klientów do korzystania ze zrównoważonych metod transportu. Już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia na terenie centrum handlowego na klientów czekać będzie warsztat rowerowy. Dodatkowo, wszyscy, którzy chcą pozbyć się swojego starego dwukołowca w szczytnym celu, będą mogli oddać go do recyklingu, a w zamian odbiorą voucher do Ogrodów Ulricha.
16.04.2024

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.
13.04.2024

W Szczecinie przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego w powietrzu

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w środę, że w godzinach nocnych i porannych w Szczecinie nastąpił wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przyczyną są warunki meteorologiczne.
13.03.2024

Dni Otwarte Portu Czystej Energii w Gdańsku już 23 i 24 marca!

Port Czystej Energii – nowa miejska elektrociepłownia z odzyskiem energii z odpadów zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gdańska na Dni Otwarte, które odbędą się 23 i 24 marca. To wyjątkowa okazja by od środka poznać sposób działania tego innowacyjnego miejsca, w którym nienadające się do recyclingu odpady będą przekształcane w energię elektryczną i ciepło. Obowiązują zapisy dostępne na portczystejenergii.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
12.03.2024

Jak polski biznes kupuje i sprzedaje zieloną energię? Rośnie zainteresowanie energią z OZE. Sytuację na rynku komentuje Reo.pl

Czy polscy przedsiębiorcy u progu wejścia w życie regulacji związanych z ESG chętniej rozważają zakup energii z OZE? Czy inwestują we własne źródła, a jeśli tak, to po które sięgają najczęściej? O tym, jak zmienia się rynek zielonej energii dla biznesu w Polsce i które branże przodują w procesie transformacji energetycznej sięgając po energią z OZE, mówi ekspert Reo.pl – pierwszej w Polsce platformy handlu w 100% zieloną energią dla biznesu.
11.03.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Polska premiera SolarEdge ONE dla systemów mieszkaniowych i komercyjnych na targach Solar Energy EXPO 2024

W dniach 16-18 stycznia 2024 r. firma SolarEdge Technologies - globalny lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych - wystawi się na targach Solar Energy EXPO 2024 w Nadarzynie, gdzie zaprezentuje SolarEdge ONE – innowacyjny system optymalizacji energii oraz szeroką ofertę pozostałych inteligentnych rozwiązań energetycznych dla domu oraz firmy.
13.01.2024

Z powodu smogu w środę bezpłatne przejazdy pociągami w Aglomeracji Krakowskiej

Darmowe przejazdy transportem kolejowym organizowanym przez Województwo Małopolskie zostaną wprowadzone w środę na obszarze Aglomeracji Krakowskiej. Ma to związek z prognozą zapowiadającą przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w Krakowie.
10.01.2024

MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom

Za nami święto Trzech Króli, a to oznacza w wielu domach pozbycie się świątecznej choinki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym, a następnie przetwarza je na nawóz.
09.01.2024

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis

Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis – poinformował we wtorek poznański magistrat. Wnioski można składać do końca lipca. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczonych zostanie 10 mln zł.
02.01.2024

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

Bateria domowa SolarEdge po raz kolejny weźmie udział w brytyjskim krajowym programie reagowania na popyt w celu wsparcia stabilności sieci energetycznej

Firma SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosiła swój ponowny udział w programie brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego (ESO) Demand Flexibility Service (DFS) w ramach swojego portfolio wirtualnych elektrowni (VPP).
22.12.2023

Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych

Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad taktycznych”, które stoją na drodze do międzynarodowego porozumienia w sprawie przyszłości paliw kopalnych.
11.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.
05.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

W województwie śląskim wciąż zbyt słabo egzekwuje się przepisy antysmogowe

Wiele gmin woj. śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe: truciciele zbyt łatwo mogą uniknąć odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z przepisami - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego na podstawie badań w gminach.
29.11.2023

ACI ogłosił swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na szczycie klimatycznym ONZ

Amerykański Instytut Betonu (American Concrete Institute, ACI), oraz NEU: Centrum Doskonałości ACI ds. Betonu Neutralnego Emisyjnie (ACI Center of Excellence for Carbon Neutral Concrete), przekażą kluczowe ogłoszenie dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
23.11.2023

„Pokochaj swoje rzeczy na dłużej” – Wola Park rusza z kampanią na Black Friday

Black Friday, zazwyczaj święto konsumpcjonizmu, w warszawskim Wola Parku będzie okazją do celebracji drugiego życia ubrań i przedmiotów. W sobotę, 18 listopada, ruszyła 4. edycja kampanii „Pokochaj swoje rzeczy na dłużej”, której celem jest promowanie ekonomii cyrkularnej. Przez 2 tygodnie na terenie centrum oraz zlokalizowanego w Wola Parku Współdzielnika, odbędzie się seria wydarzeń: pokaz mody z drugiej ręki, bezpłatne warsztaty upcyklingowe i wyprzedaż garażowa.
19.11.2023

Radni Warszawy zadecydują o zmianie regulaminu P+R, będzie opłata za ładowanie tam samochodów elektrycznych

Radni Warszawy zadecydują w czwartek o zmianie regulaminu parkingów P+R. Tylko do końca roku będą obowiązywać Karty Eko, będzie opłata za ładowanie samochodów elektrycznych, na parkingu będzie można zostawić hulajnogę a w weekend nie będzie przerwy technicznej.
16.11.2023

Centrum Handlowe Korona w duchu ESG

Od 1999 roku Centrum Handlowe Korona stanowi nieodłączny element wrocławskiego krajobrazu miejskiego. Jest nie tylko wygodnym centrum do robienia zakupów, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz przestrzenią do promocji inicjatyw w duchu CSR i ESG.
12.11.2023

Strażacy w dalszym ciągu pracują na terenie składowiska tekstyliów w Kamieńcu

Strażacy w dalszym ciągu pracują na terenie składowiska tekstyliów w Kamieńcu w pow. lęborskim (Pomorskie). Pożar, który objął dwie pryzmy odpadów wybuchł we wtorek w godzinach wieczornych.
04.11.2023

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach, chociaż sama liczba kontroli nie zmniejszyła się znacząco – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
24.10.2023

Innowacyjna technologia magazynowania energii która przyczyni się do osiągnięcia celów neutralności węglowej w Europie

SERMATEC, lider w branży magazynowania energii, zaliczył swój wyczekiwany debiut na targach ZeroEmission Mediterranean 2023 w Rzymie, na stoisku B18 C17 w dniach 10-12 października 2023 r., gdzie zaprezentował swoje najnowocześniejsze komercyjne, przemysłowe i mieszkaniowe systemy magazynowania energii (ESS). W ramach opracowanej koncepcji zielonego i zrównoważonego rozwoju firma SERMATEC pragnie umożliwić europejskim firmom oszczędzanie energii i sprostanie wyzwaniom związanym z wysokimi podatkami od emisji dwutlenku węgla.
16.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Holandia. Policja zatrzymała ponad 600 aktywistów, który trzeci tydzień próbują blokować autostradę

Holenderska policja zatrzymała w sobotę przeszło 600 aktywistów klimatycznych z Holandii i Niemiec, którzy blokowali autostradę A12 w Hadze. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej. To już trzeci tydzień blokad ruchliwej arterii Hagi.
30.09.2023

Skazani na auto? W małych miastach pilnie potrzebna alternatywa dla samochodu

W małych miastach kultura samochodowa jest silniej zakorzeniona niż w dużych, a mieszkańcy czują się skazani na auto. Choć w części z tych miejscowości komunikacja zbiorowa działa, to często jest ona niewystarczająca. Większa dostępność i połączenia lepiej dostosowane do potrzeb mogą jednak zachęcić mieszkańców do akceptacji rozwiązań służących rozwojowi zrównoważonej mobilności.
29.09.2023

Rzeczoobieg w Galerii Przymorze. Przynieś niepotrzebne rzeczy, odbierz upominek i pomóż potrzebującym

Chcesz pozbyć się zbędnych rzeczy? Zrób to ekologicznie! W dniach 28-30 września 2023 w godzinach 11.00-19.00 Galeria Przymorze zaprasza mieszkańców Gdańska na wydarzenie „Rzeczoobieg”. Wystarczy przynieść 10 kilogramów zbędnych rzeczy i odebrać upominek, pomagając przy tym osobom niepełnosprawnym. Partnerem akcji jest Fundacja EcoTextil.
26.09.2023

W sobotę grupa akywistów klimatycznych zablokowała obwodnicę Gandawy

Grupa aktywistów klimatycznych przykuła się w sobotę łańcuchami i zablokowała obwodnicę Gandawy w północnej Belgii - informują tamtejsze media. „Zatrzymaliśmy 14 osób” – przekazała po południu rzeczniczka belgijskiej policji Liesbet De Pauw.
25.09.2023

W Paryżu ban na hulajnogi elektryczne. Cała reszta Europy planuje ich coraz więcej

Od 1 września wypożyczanie elektrycznych hulajnóg jest zakazane w stolicy Francji. David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną, tłumaczy to panującą na ulicach anarchią. Tymczasem pozostałe miasta w Europie dostrzegają zalety jednośladów i wybierają mniej radykalne metody walki z nieodpowiedzialnymi użytkownikami. W którym z tych kierunków pójdzie Polska?
14.09.2023

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających - poinformował PAP Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku i dodał, że będzie to nietypowa okazja, by zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny.
03.09.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

PSE: nowe funkcjonalności w aplikacji pokazującej stan systemu energetycznego

Aktualny udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej, godziny wyjątkowego obciążenia systemu i godziny, w których warto zwiększyć zużycie prądu to nowe funkcjonalności mobilnej aplikacji Energetyczny Kompas operatora systemu przesyłowego PSE.
01.09.2023

Ryga wprowadzi do użytku swoje pierwsze elektryczne autobusy komunikacji publicznej

Spośród łącznej floty 35 autobusów elektrycznych, 5 ma zostać przewiezionych do Rygi z fabryki w Polsce do końca października. Pozostałe 30 pojazdów jest zaplanowane na dostawę do drugiej połowy listopada.
28.08.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Magazyny energii w cable poolingu

W kontekście rosnących wyzwań związanych z dostarczaniem zielonej, stabilnej i jakościowej energii elektrycznej oraz zmniejszających się możliwości przyłączeniowych wykorzystanie cable poolingu i magazynów energii nabiera szczególnego znaczenia. Połączenie magazynu energii z farmami wiatrowymi i słonecznymi daje poprawę efektywności i stabilności systemu energetycznego.
22.08.2023

Upał najgroźniejszy w dużych miastach

Przed nami upalny weekend, dlatego ostrzegamy przed obciążeniem cieplnym organizmu. Najbardziej narażeni są na to mieszkańcy dużych miast. Podczas wysokich temperatur należy zmniejszyć aktywność fizyczną, pić dużo wody i korzystać z miejsc zacienionych, a najlepiej klimatyzowanych - podkreślił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
19.08.2023

Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska ogłoszono dalsze ewakuacje w związku z szalejącymi pożarami lasów. W liczącym 150 tys. mieszkańców mieście Kelowna w piątek nad ranem wprowadzono stan wyjątkowy.
19.08.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
09.08.2023

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje w Kaliszu w niedzielę 13 sierpnia imprezę edukacyjną poświęconą pszczołom – powiedział w niedzielę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
06.08.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Adrian Zandberg: transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna

W starzejącym się polskim społeczeństwie transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna - powiedział w sobotę w Giżycku lider Lewicy Adrian Zandberg. Zapowiedział, że jeśli Lewica będzie miała realny wpływ na rząd po wyborach, to zostaną zwiększone środki na fundusz połączeń autobusowych.
22.07.2023

Dynamiczne taryfy w Europie: wyzwania i rozwiązania. Polskie realia w obliczu ujemnych cen energii z perspektywy SolarEdge Technologies Poland

Historia energetyki w Polsce napisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy w historii naszego kraju pojawiły się ujemne ceny energii. To zjawisko nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, lecz raczej może być zapowiedzią nowej rzeczywistości. Otwiera jednak drzwi do zastanowienia się, jak planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście planowanych od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych. Ener
16.07.2023

Polenergia eMobility otwiera kolejne stacje ładowania ev

Polenergia eMobility otworzyła nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych przy centrum handlowym Factory Annopol w Warszawie.
05.07.2023

Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.
01.07.2023

Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

PGE: Ostanie dni na złożenie oświadczenia na tańszą energię w ramach Tarczy Solidarnościowej - dłuższe godziny otwarcia Biur Obsługi Klienta

PGE wydłużyła godziny pracy stacjonarnych Biur Obsługi Klienta. Od 26 do 30 czerwca br. będą one otwarte od 8:00 do 18:00, przy czym w godz. od 16:00 do 18:00 przyjmowane będą tylko oświadczenia w zakresie Tarczy Solidarnościowej. W ten sposób PGE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którym przysługują zwiększone limity zużycia energii przy zamrożonych cenach, a jeszcze nie złożyli koniecznych dokumentów. Oświadczenia należy złożyć do końca czerwca br.
26.06.2023

Modelowanie energetyczne jako narzędzie wspierające osiągnięcie neutralności klimatycznej budynków

Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się zmian w regulacjach prawnych dotyczących sposobów obliczeń zużycia energii w nowo powstających budynkach. Tradycyjne kalkulacje i świadectwa charakterystyki energetycznej mogą bowiem zostać zastąpione przez modelowanie energetyczne, czyli precyzyjną symulację cechującą się dużo większą precyzją pomiaru i efektywnością pod względem realności oczekiwanych efektów, tak jak to ma miejsce w krajach zachodnich.
23.06.2023

LowPeak i highPeak, czyli dwa nowe instrumenty na Towarowej Giełdzie Energii

Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe instrumenty na rynku terminowym energii elektrycznej: lowPeak (10-godzinny szczyt przedwieczorny) oraz highPeak (5-godzinny szczyt wieczorny). Pozwolą one rozszerzyć ofertę produktową TGE zgodnie z oczekiwaniami uczestników rynku, a także przyczynią się do zwiększenia efektywności zarządzania ich portfelem handlowym.
22.06.2023

TGE wprowadza nowe instrumenty na giełdowym rynku energii elektrycznej

Towarowa Giełda Energii wprowadza na giełdowym terminowym rynku energii elektrycznej dwa nowe instrumenty: lowPeak i highPeak. Nowe instrumenty pozwolą rozszerzyć ofertę zgodnie z oczekiwaniami uczestików rynku - podkreśla TGE.
21.06.2023

Z powodu paneli fotowoltaicznych utrudnione było gaszenie pożaru w Arnhem; spłonęło osiem domów

Osiem domów spłonęło w niedzielę w Arnhem, na wschodzie Holandii, ponieważ gaszenie pożaru było utrudniono ze względu na panele fotowoltaiczne - informuje portal NOS.
19.06.2023

Program Mój Prąd powoli zwiększa popularność przydomowych magazynów energii [WIDEO]

Magazyny energii i ciepła stopniowo zyskują coraz większe zainteresowanie inwestorów indywidualnych. Do takich inwestycji zachęcają sytuacja rynkowa i wysokie ceny energii, ale też dotacje w rządowym programie Mój Prąd, który już w poprzedniej edycji został rozszerzony o możliwość dofinansowania zakupu magazynu energii i ciepła. – Patrząc na wolumen dotychczas składanych wniosków, około 10 proc. z nich obejmowało również magazyny energii – informuje prezes NFOŚiGW Przemysław Ligenza. W aktualnym naborze, który potrwa do grudnia b
16.06.2023

URE: w Polsce jest ponad milion prosumentów, potrzeba jednak edukacji

W Polsce jest ponad milion prosumentów; Urząd Regulacji Energetyki prowadzi m.in. działania informacyjne i edukacyjne, również w kontekście ograniczeń wynikających z nieprzygotowanej do tego infrastruktury dystrybucyjnej - mówili w Katowicach przedstawiciele URE, wśród nich prezes Rafał Gawin.
16.06.2023

Polska wraca do budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z nich chce wybudować Tauron

Grupa Tauron planuje najpóźniej do 2027 roku wybudować w małopolskim Rożnowie elektrownię szczytowo-pompową o mocy 700 MW. Ostateczna inwestycja, której koszt jest szacowany na ok. 6 mld zł, jest wciąż uzależniona od szeregu czynników, w tym m.in. decyzji środowiskowej. Prezes spółki Paweł Szczeszek podkreśla jednak, że tego typu inwestycje, które są najpopularniejszą formą magazynowania energii w UE, to konieczność. Bez magazynów energii nie ma bowiem co myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej. Plany dotyczące budowy taki
14.06.2023

Kongres Transformacji Energetycznej, 14 czerwca Warszawa

Klub Energetyczny serdecznie zaprasza w najbliższą środę 14 czerwca na Kongres Transformacji Energetycznej, który odbędzie się w Crowne Plaza Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.
12.06.2023

PG będzie współpracować z Siemensem

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

W niedzielę w Polsce po raz pierwszy ujemne ceny energii elektrycznej

W niedzielę w Polsce po raz pierwszy ujemne ceny energii elektrycznej
10.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

Neutralizacja złotej algi w Kanale Gliwickim

Resort Klimatu i Środowiska koordynuje działania zaradcze związane ze zwalczaniem złotej algi. To kolejny etap, w którym po zakończeniu testów laboratoryjnych użyte zostaną preparaty powstrzymujące zakwit złotej algi.
29.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

PSE: właścicielom instalacji PV przysługują rekompensaty z tytuł zaniżeń wytwarzania energii

Właścicielom instalacji fotowoltaicznych (PV) przysługują rekompensaty z tytuł zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej - poinformowały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wyjaśniono, że dotyczyć one będą wszystkich zaniżeń wytwarzania przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia br.
25.05.2023

Prosument net-billingowy – czy to się opłaca?

Minął ponad rok od formalnej zmiany mechanizmu rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii przez prosumentów. W pierwszych trzech miesiącach jego funkcjonowania obowiązywał okres przejściowy, aby spółki obrotu mogły przystosować swoje systemy do nowego billingowania.
24.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
19.05.2023

Menlo Electric finansuje instalację fotowoltaiczną w szpitalu dziecięcym w ukraińskim Czernihowie

Ukraińska organizacja charytatywna Energy Act For Ukraine Foundation zorganizowała oficjalne otwarcie hybrydowej instalacji fotowoltaicznej w Obwodowym Szpitalu Dziecięcym w Czernihowie. Zainstalowała ją firma Menlo Electric.
16.05.2023

Polskie miasta coraz bardziej smart. Inteligentne rozwiązania przekładają się na oszczędności i poprawiają bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania z zakresu smart city pomagają samorządom znacznie obniżyć rachunki za prąd czy zmniejszyć straty wody w sieci wodociągowej nawet o 1/3. Poprawiają też komfort życia mieszkańców i poziom bezpieczeństwa, np. ograniczając liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. – Inteligentne przejście samo rozpoznaje, już z odległości kilkunastu metrów, kiedy zbliża się do niego człowiek. W tym momencie czujniki zamontowane na lampach uruchamiają system świetlny, który odpowiednio doświetla przejście i pieszy staje si
15.05.2023

Prezes URE: w Polsce instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie

Instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie w naszym kraju - mówił w czwartek w Lublinie prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Według najnowszego raportu URE produkcja energii w małych instalacjach OZE wzrosła w 2022 roku do 6,7 TWh.
12.05.2023

Magazyn energii w centrum handlowym

Magazyn energii w centrum handlowym może być korzystnym rozwiązaniem z kilku powodów. Przedstawiamy kilka korzyści związanych z implementacją magazynu energii Energate w centrum handlowym:
09.05.2023

Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny”

Firma Space Perspective, oferująca turystyczne podróże kosmiczne, przekształci statek offshore'owy w „morski port kosmiczny”.
25.04.2023

Wyłączenie elektrowni jądrowych w USA może zwiększyć zanieczyszczenie powietrza

Jeśli reaktory jądrowe w USA zostałyby wycofane z użytku - wówczas źródła energii, które wypełnią lukę, a które zanieczyszczają powietrze, mogą spowodować ponad 5 tysięcy przedwczesnych zgonów w skali roku - szacują amerykańscy naukowcy.
21.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
04.04.2023

Faryś z PZPM: rozwój stacji ładowania aut elektrycznych nie nastąpi bez odpowiedniej sieci zasilania

Rozwój sieci stacji ładowania aut elektrycznych nie nastąpi bez sieci zasilania, która dostarczy prąd odpowiedniej mocy tam, gdzie kierowcy będą tego oczekiwali - ocenił prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.
03.04.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Mazowsze będzie mieć nowy system ostrzeżeń ws. jakości powietrza [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zlecił przygotowanie systemu, który zautomatyzuje system ostrzegania o przekroczeniu norm jakości powietrza lub ryzyku takiego przekroczenia. Komunikaty w tej sprawie dziś są publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego czy poszczególnych urzędów. Ze względu na to, że ich publikowanie wiąże się z określonymi obowiązkami, regulowanymi w prawie, potrzebny jest sprawny system informacyjny oparty na rzetelnych danych. Syste
27.03.2023

Naukowcy: wpływ ładowania pojazdów elektrycznych na sieć energetyczną można zmniejszyć

Staranne planowanie rozmieszczenia stacji ładowania aut elektrycznych - np. w miejscu pracy, a nie tylko w miejscu zamieszkania obywateli - może zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę budowy kolejnych elektrowni - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Cell Reports Physical Science".
25.03.2023

PSE udostępniły mobilną aplikację, pokazującą godziny szczytu systemu energetycznego

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE udostępnił mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której można sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ewentualnie ograniczyć zużycie prądu.
23.03.2023

Fotowoltaika: dlaczego panele wyłączają się w słoneczne dni?

Początek wiosny to idealny moment, by podjąć temat związany z wytwarzaniem energii ze słońca. Wraz z nadejściem wiosny i bardziej słonecznych dni, mikroinstalacje fotowoltaiczne mają coraz lepsze warunki do produkcji energii elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, że przyłączenie dużej ilości nowych instalacji i dodatkowych mocy[1] do nieprzystosowanej do tego sieci niskiego napięcia może oznaczać ryzyko występowania problemów ze współpracą tych źródeł z siecią elektroenergetyczną.
22.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
17.03.2023

Gminy zatrudniające ekodoradców sprawniej przeprowadzają wymianę kopciuchów

Samorządy rozbudowują sieć ekodoradców, czyli specjalistów z zakresu ochrony powietrza. W Małopolsce, która zainicjowała takie urzędnicze stanowiska, sieć liczy już ponad 230 fachowców. Ekodoradca doradza mieszkańcom w kwestii wymiany źródeł ciepła i instalacji OZE czy termomodernizacji budynku, pomaga wypełnić nierzadko skomplikowane wnioski o dofinansowanie do takiej inwestycji, a potem rozliczyć dotację. Statystyki wskazują, że gminy, w których są zatrudnieni, osiągają lepsze efekty w zakresie wymiany kotłów niż pozostałe.
17.03.2023

Komisja Europejska przedstawia propozycję zmian w strukturze unijnego rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, którego celem jest reforma rynku energii elektrycznej UE. Celem zmian, jak deklaruje KE jest m.in. "przyspieszenie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, stopniowego wycofywania gazu, zmniejszenia zależności rachunków konsumentów od niestabilnych cen paliw kopalnych".
15.03.2023

Lepsza logistyka pomoże zaoszczędzić energię w miastach

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wraz z zagranicznymi partnerami chcą stworzyć platformę, która zminimalizuje zużycie energii potrzebnej na dostarczanie towarów i usług do mieszkańców. Będzie to centralny element nowoczesnej miejskiej logistyki.
13.03.2023

Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu w efekcie rosyjskich ataków; groźba awarii z "następstwami radiacyjnymi dla całego świata"

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 godzin – poinformował w czwartek rano państwowy koncern Enerhoatom.
09.03.2023

Prof. Sobczak: magazyny ciepła nowym trendem w przechowywaniu energii

Nowym trendem w przechowywaniu energii pozyskanej z odnawialnych źródeł – farm fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych – są magazyny ciepła – powiedziała PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Natalia Sobczak. Mogą być alternatywą dla baterii litowo-jonowych – dodała.
03.03.2023

Politechnika Lubelska z własnym systemem magazynowania energii

Przed budynkiem Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej stanął kontener do zabudowy systemu magazynowania energii elektrycznej. Waży on ponad 12 ton, a jego wymiary to 6 m x 2,5 m x 2,8 m. Będzie on wyposażony w najnowszą technologię baterii litowo-jonowych NMC oraz LFP.
28.02.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Gdańska, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
27.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
27.02.2023

4 megatrendy, które zmieniają polską energetykę

Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce. Jak na te zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
27.02.2023

Na rynku nie ma na razie większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Ubezpieczycielom brakuje statystyk szkodowości [WIDEO]

Po polskich drogach jeździ ponad 32 tys. samochodów w pełni elektrycznych. To wciąż niewiele, ale ich liczba szybko się zwiększa – dynamika sprzedaży przekracza 50 proc. r/r. – W przypadku takich pojazdów ubezpieczyciele mówią na razie tylko o pojedynczych szkodach – mówi wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek. Jak wskazuje, brak skali i statystyk dotyczących szkodowości takich pojazdów powoduje, że dziś nie ma większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Z czasem może się to jednak z
20.02.2023

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie trwa rekrutacja na podyplomowe Rybactwo

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Mapa średnich cen energii w styczniu 2023 r.

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W styczniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 127 Euro, czyli niemal połowę mniej, niż wynosiła średnia cena z ubiegłego miesiąca. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 133 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła w styczniu nieco ponad 164 Euro. W Polsce spółki
08.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
07.02.2023

Komunikacja Beskidzka latem otrzyma cztery niskoemisyjne autobusy

Cztery nowe niskoemisyjne autobusy solaris zasilą latem tabor Komunikacji Beskidzkiej, która wozi mieszkańców powiatu bielskiego i sąsiednich miejscowości – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz.
05.02.2023

PSE w grudniu i styczniu pięciokrotnie polecało ograniczać produkcję wiatraków

W grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. operator systemu przesyłowego PSE pięciokrotnie polecał polskim farmom wiatrowym ograniczenie produkcji z powodów bilansowych. Jak podkreślają PSE, taki krok to ostateczność, gdy nie wystarczą działania, które operator podejmuje wcześniej.
03.02.2023

Rusza akcja Przystanek Zieleń Budimeksu

Budimex posadzi razem ze wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami Wilanowa i Mokotowa 400 nowych drzew. - Wzdłuż nowej linii tramwajowej urośnie w sumie ponad 1000 drzew.
31.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Przedstawiciele Fortum: trwa rozpalanie naprawionego kotła w elektrociepłowni w Zabrzu

Po zakończonej naprawie kotła w elektrociepłowni w Zabrzu w sobotę rano rozpoczął się proces jego rozpalania. Odbiorcy, których dotknęła ta awaria powinni mieć wyraźnie cieplejsze kaloryfery w sobotę wieczorem – poinformowali przedstawiciele firmy Fortum.
21.01.2023

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.
20.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
19.01.2023

Wzrost cen energii skłania firmy do wymiany oświetlenia. W niektórych sektorach odpowiada ono za 80 proc. kosztów

Światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie – przewidują analitycy Precedence Research. Inwestowaniu w rozwiązania efektywne energetycznie sprzyjają rosnące w szybkim tempie ceny energii. Skłania to firmy do szukania oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa. Rosnące ceny energii znacząco skracają teraz okres zwrotu tego typu inwestycji.
16.01.2023

Magazyn energii dla firm – komu opłaca się najbardziej?

Widmo spowolnienia gospodarczego i inflacja powodują, że firmy w jeszcze większym stopniu starają się zmniejszyć koszty operacyjne. W ostatnim czasie dyrektorzy finansowi poświęcają szczególną uwagę kosztom energii elektrycznej i szukają sposobów ich optymalizacji.
16.01.2023

Elektrownie szczytowo-pompowe PGE z koncesją na magazynowanie energii

Cztery elektrownie szczytowo-pompowe PGE Energia Odnawialna jako pierwsze w Polsce uzyskały od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesję na magazynowanie energii elektrycznej.
03.01.2023

PSE ograniczało w poniedziałek i wtorek produkcję energii z farm wiatrowych

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE w poniedziałek i wtorek polecał ograniczenie produkcji farm wiatrowych. Powodem było niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną przy wysokiej generacji z wiatru.
28.12.2022

Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń pobierających dużo energii, takich jak piekarniki, płyty indukcyjne, pralki czy grzejniki elektryczne – Albert Gryszczuk, Zklaster Dystrybucja. ZKlaster Dystrybucja przyłącza się do apelu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. o oszczędzanie energii, w związku z występującymi zimą godzinami szczytu między 15:00 i 18:00
16.12.2022

Ukraina potrzebuje 50 milionów żarówek LED, aby złagodzić niedobory prądu

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.
14.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać. Eksperci Schneider Electric podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków, udowadniając tym samym, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym.
12.12.2022

PSEW: rząd powinien odblokować nowe źródła energii

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu, podczas których jest najwyższe zużycie energii wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. MKiŚ zachęca obywateli do oszczędzania energii elektrycznej w tych godzinach.
10.12.2022

Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać. Eksperci Schneider Electric podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków, udowadniając tym samym, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym.
07.12.2022

MKiŚ i PSE zachęcają do oszczędzania energii w godzinach szczytu

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i przesuwania jej zużycia na inne godziny - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we wtorek na konferencji prasowej MKiŚ i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
07.12.2022

Nowy magazyn energii w sieciach Tauron

Tauron przyłączył do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej w województwie małopolskim. Na lokalizację magazynu wybrana została gmina z największym w Polsce zagęszczeniem mikroinstalacji 1-fazowych. Innowacyjny przemysłowy magazyn energii ma moc 100 kW i pojemność 180 kWh. Pozwoli to na niezawodną pracę okolicznych instalacji fotowoltaicznych.
05.12.2022

Sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą jeszcze bardziej zielone

Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital pozwoli Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.
05.12.2022

PSE pokaże szczytowe godziny

Pompy ciepła rozciągnęły poranny i wieczorny szczyt zapotrzebowania na prąd na cały dzień. Operator będzie teraz na bieżąco wskazywał najtrudniejsze godziny i apelował o oszczędzanie energii - informuje w czwartek "Puls Biznesu".
01.12.2022

Lotnisko w Berlinie czasowo wstrzymało loty z powodu protestu aktywistów ekologicznych

Lotnisko Berlin Brandenburg poinformowało w czwartek, że zamknęło na ok. dwie godziny wszystkie pasy startowe z powodu nieuprawnionego wstępu na nie kilku osób. Grupa ekologiczna "Letzte Generation" (Ostatnia Generacja) potwierdziła, że jej aktywiści przykleili się do asfaltu na terenie portu lotniczego.
24.11.2022

Zakończenie szczytu klimatycznego COP27

W niedzielę 20 listopada 2022 r. we wczesnych godzinach porannych zakończyła się w Szarm el-Szejk w Egipcie konferencja klimatyczna UNFCCC COP27. Delegacja Polski do ostatnich chwil aktywnie brała udział w uzgadnianiu wyników szczytu.
23.11.2022

Raport PAN: Wiatraki na lądzie bezpieczne dla zdrowia, 10H zbyt rygorystyczne, 500 m optymalne

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”. W odległości 500 m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi poniżej 40 dB – taki poziom hałasu nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, nawet w przypadku osób wrażliwych.
15.11.2022

Gospodarstwa domowe powinny uważniej przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd. Wiele opłat zależne jest od zużycia energii

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą w przyszłym roku gospodarstwa domowe zapłacą maksymalnie 693 zł za 1 MWh energii. Ta cena będzie dotyczyć zużycia ponad limit 2 MWh, określony w tarczy solidarnościowej, dla którego ceny prądu zostały zamrożone na tegorocznym poziomie. Te mechanizmy to dodatkowa motywacja dla gospodarstw domowych, by zacząć redukować zużycie energii. Dzięki racjonalnemu korzystaniu z prądu może się okazać, że podwyżki będą dla odbiorców praktycznie nieodczuwalne. – Warto uważniej przyjrzeć się swojemu r
07.11.2022

Pierwsza w Polsce elektryczna śmieciarka w Świebodzicach

Gmina Świebodzice na Dolnym Śląsku zakupiła, z 90% dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych BGK, pierwszą w Polsce elektryczną śmieciarkę, a także pojazd elektryczny do zamiatania ulic i dwa samochody funkcjonalne do użytku zakładu gospodarki komunalnej i straży miejskiej. Nowe pojazdy są w pełni ekologiczne i z uwagi na wyjątkowo niski poziom hałasu umożliwiają swobodną obsługę terenów zamieszkałych nawet we wczesnych godzinach porannych.
03.11.2022

Jak zmniejszyć rachunki za energię w firmie?

W ostatnich miesiącach Polacy muszą mierzyć się z falą podwyżek. Drożeje m.in. energia elektryczna, a na skutek tego, rosną ceny wszystkich produktów. Indywidualni odbiorcy są w większości chronieni przed drastycznymi zmianami w cennikach. W gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, bo taryfy regulowane przez URE ich nie dotyczą i będą płacić takie rachunki, jakie wynikają z cen na rynkach. Z analizy najnowszych danych wynika, że w okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. drastycznie zmieniły się ceny energii dla małych firm. Wz
24.10.2022

Dodatkowe ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie

Dodatkowe źródło ciepła w postaci ogrzewania elektrycznego to popularny sposób, aby zapewnić sobie komfort cieplny w trakcie chłodniejszych dni. Wciąż jednak panuje opinia, że jest to rozwiązanie drogie. Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, że nie musi tak być.
20.10.2022

Minister energetyki: Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad obiektami energetycznymi

Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad swymi obiektami energetycznymi - ocenił w poniedziałek minister energetyki Herman Hałuszczenko. Skomentował w ten sposób odłączenie od sieci energetycznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na skutek ostrzałów rosyjskich.
17.10.2022

MRiRW: do końca października br. wydłużono termin składania wniosków o oszacowanie szkód przez suszę

Do 31 października br. wydłużono termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
16.10.2022

Czym palą w piecach poznaniacy? W mieście trwają kontrole z użyciem dronów

Aby lepiej edukować i rozumieć zmiany klimatyczne, trzeba podążać za głosem ekspertów i głośno rozmawiać o skutkach jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. Jesteśmy obecni na forum międzynarodowego Kongresu Miasto - Woda - Jakość Życia, który w tym roku odbywa się na Politechnika Wrocławska.
16.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
15.10.2022

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub. r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
15.10.2022

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w domu?

Do oszczędzania energii nie powinno się przekonywać nikogo. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również ulga dla domowego budżetu. Wyjaśniamy, na czym polega rozsądne zarządzanie energią elektryczną w domu oraz jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń można zoptymalizować zużycie prądu.
13.10.2022

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. taryfami na prąd dla mikro, małych i średnich firm

Rząd we wtorek po godz.11 rozpoczął obrady; ministrowie mają m.in. zapoznać się z informacją resortu klimatu i środowiska ws. projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
11.10.2022

Samorządy szukają sposobów na oszczędzenie energii

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
08.10.2022

Brytyjski czarny scenariusz zakłada zimą trzygodzinne przerwy w dostawach energii

Brytyjskim gospodarstwom domowym mogą grozić tej zimy trwające do trzech godzin przerwy w dostawach energii - ostrzegł w czwartek operator sieci przesyłowych, National Grid, zastrzegając jednak, że jest to najgorszy, mało prawdopodobny scenariusz.
07.10.2022

Włosi wiedzą już, ile kosztuje włączenie każdego urządzenia w domu i liczą eurocenty

Mniej niż pół eurocenta kosztuje naładowanie telefonu komórkowego, a zrobienie grzanki w tosterze to 0,05 euro - takie informacje publikuje włoska prasa na początku października, gdy cena energii wzrosła o 59 procent. Włosi są coraz bardziej zdyscyplinowani w kwestii oszczędności energii i szukają ich wszędzie, gdzie się da.
06.10.2022

Pierwszy hackathon dla zielonej energii już wkrótce

Już 21 października we Wrocławiu odbędzie się otwarty hackathon GO Green - Energy Efficiency Solutions, organizowany przez Centrum R&D Viessmann. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania służącego lepszemu zarządzaniu i wykorzystaniu energii odnawialnej w gospodarstwach domowych.
06.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Rada UE uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską w sprawie wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.
01.10.2022

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.
26.09.2022

Warszawa oszczędza – plan stolicy na kryzys energetyczny

W przyszłym roku rachunki Warszawy za energię elektryczną wzrosną o co najmniej pół miliarda złotych. Stolica apeluje do rządu o wsparcie dla samorządów, a jednocześnie wdraża i planuje kolejne działania, które pozwolą na ograniczenie kosztów energii.
26.09.2022

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.
25.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

PSE: okres zagrożenia na rynku mocy nie wpływa na odbiorców prądu

Ogłoszony w piątek po raz pierwszy okres zagrożenia w ramach rynku mocy nie wpływa w żaden sposób na odbiorców energii - podkreślił operator przesyłowy PSE. Ogłoszenie to wynika z prognozowanego spadku poziomu koniecznej rezerwy mocy poniżej wymogów.
23.09.2022

Zamknięcie basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic, wyłączanie iluminacji – sposobami gmin na zmniejszenie zużycia energii

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy gmin z woj. świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy.
23.09.2022

Belgijscy sklepikarze podejmują działania w celu obniżenia kosztów energii

Comeos, organizacja reprezentująca w Belgii sklepy stacjonarne i internetowe, poinformowała, że właściciele kilkuset sklepów zamierzają wprowadzić środki oszczędzania energii od 1 października - informuje belgijska telewizja VRT.
22.09.2022

Nowe zielone torowiska w centrum Warszawy

Tramwajarze podpisali umowę z wykonawcą, który zazieleni tory na odcinkach Al. Jerozolimskich i Jana Pawła II. Łącznie w stolicy będzie to już 28 km zielonych torowisk.
20.09.2022

Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

Kompost, który polepsza glebę, a także nasiona łąk kwietnych, będzie można otrzymać w zamian za oddanie elektroodpadów. Dzięki temu można wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych ton śmieci. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.
19.09.2022

Nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - wykazali badacze

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
19.09.2022

Nowe oszczędności energii w Europie: Dania i Węgry zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, Włochy skracają sezon grzewczy

Kolejne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Dania i Węgry ograniczają ogrzewanie pomieszczeń zimą, a Włochy dodatkowo skracają sezon grzewczy. W wielu krajach wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą i podświetlania reklam.
18.09.2022

PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii

Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione postępowanie na projekt i dostawę bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, jednego z największych w Europie - poinformowała w piątek PGE.
16.09.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania pomocowe dla sektora energochłonnego i dla klientów indywidualnych

W tym tygodniu przedstawimy pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - wyjaśnił.
13.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.