Wynik wyszukiwania - "meksyk" - Wiadomości

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.
08.01.2024

Vestas pozyskuje zamówienie na 167 MW w USA w energetyce wiatrowej

Firma otrzymała zamówienie o mocy 167 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego w USA. Zamówienie obejmuje 45 turbin V150 platformy o mocy 4 MW.
30.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 1089 MW od Pattern Energy w USA. To największy jak dotąd pojedynczy projekt lądowy na świecie

Vestas uzyskał wiążące zamówienie od Pattern Energy na zasilenie większej części projektu SunZia Wind w Nowym Meksyku w USA. Jest to największe jak dotąd zamówienie Vestas na rynku amerykańskim i największy pojedynczy projekt lądowy na świecie.
28.12.2023

Meksyk. Przetną dżunglę, by wozić turystów

„Pociąg Majów” – gigantyczny projekt za prawie 30 mld dolarów, lansowany przez lewicowego przywódcę Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora i zarządzany przez wojsko – przetnie dżunglę Jukatanu, by przywozić turystów do ubogich stanów na południu kraju. Krytycy widzą w nim jednak zagrożenie dla środowiska i określają mianem „faraonowego pomnika”, jaki chce sobie postawić prezydent.
24.12.2023

Focused Sun prezentuje dwie przełomowe technologie z zakresu energii słonecznej

Spółka Focused Sun zaprezentowała dwa rewolucyjne rozwiązania w zakresie energii słonecznej, pozyskujące trzykrotnie (3X) więcej energii ze słońca niż konwencjonalne systemy. W odróżnieniu od tradycyjnych paneli słonecznych, które wychwytują jedynie światło słoneczne, produkty te pochłaniają zarówno światło słoneczne, jak i jego ciepło. Oferują one niezrównaną wydajność i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.
06.12.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Rzeki gwałtownie się ocieplają i tracą tlen, co zagraża żyjącym w nich organizmom

Rzeki ocieplają się i tracą tlen szybciej niż oceany. Powyżej niepokojącego progu wzrosła temperatura w 87 proc. przebadanych rzek, a do utraty tlenu doszło w 70 proc. z nich - podaje „Nature Climate Change”.
28.09.2023

SCE 2023 przedstawia chińskie innowacje w obszarze inteligentnych połączonych pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii

Targi 2023 Smart China Expo (SCE 2023) odbywają się w dniach 4-6 września w ośrodku wystawienniczym Chonquing International Expo Center, a tematyka tegorocznej edycji obejmuje inteligentne połączone pojazdy napędzane nowymi źródłami energii i cyfrowe Chiny, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej.
05.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

USA. Huragan Hilary może wywołać wielkie powodzie w Kalifornii

Władze Kalifornii ogłosiły w piątek pierwsze w historii ostrzeżenie przed nadejściem burzy tropikalnej oraz najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Ma to związek z nadciągającym huraganem Hilary, który może być pierwszym takim cyklonem, który nawiedzi ten amerykański stan od 1939 roku.
19.08.2023

Kanada. Pożary lasów zagrażają dużemu miastu w Kolumbii Brytyjskiej [WIDEO]

Zachodnia Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej ogłosiła w czwartek lokalny stan wyjątkowy w związku z pożarami lasów. 5700 domów otrzymało informację o konieczności przygotowania się do ewakuacji.
18.08.2023

Tegoroczny lipiec będzie najgorętszym miesiącem w historii, upały są już 1000-krotnie bardziej prawdopodobne

Lipiec 2023 r. będzie najgorętszym miesiącem w historii. Z powodu zmian klimatu fale upałów w Ameryce Północnej i Europie są już 1000-krotnie bardziej prawdopodobne niż dawniej - uważają brytyjscy specjaliści.
27.07.2023

Największa turbina na świecie optymalizowana cyfrowym bliźniakiem

Model MySE 16-260 posiada wirnik o długości 260 metrów i jest w stanie wytrzymać ekstremalne prędkości wiatru dochodzące do 79,8 m/s.
18.07.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Chińskie turbiny gotowe na huragany

7,25 MW turbina MingYang Smart Energy może wytrzymać prędkości wiatru na poziomie 215 km/h przez 10 minut.
11.05.2023

KGHM największą kopalnią srebra na świecie

KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2023 - poinformowała w środę miedziowa spółka. Dodano, że w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.
20.04.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 roku firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak
30.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
17.03.2023

Obajtek: Orlen gra w globalnej lidze, jest otwarty na sojusze i kolejne przejęcia

PKN Orlen jest największą firmą w Europie Środkowej i gra w globalnej głównej lidzie. Chce dalej wzmacniać swoją pozycję, jest otwarty na sojusze z partnerami i kolejne przejęcia - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku przychody grupy mogą sięgnąć 400-500 mld zł.
02.03.2023

Ocieplenie sprzed 56 mln lat zaszkodziło oceanom

Na Ziemi 56 mln lat temu doszło do gwałtownego ocieplenia klimatu, które zaszkodziło życiu w oceanach – piszą naukowcy na łamach periodyku „Geology”.
01.03.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
07.02.2023

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.
05.02.2023

Yutong notuje udany rok 2022 w zakresie dostaw elektrycznych pojazdów

Firma dostarczyła 888 pojazdów w całości zasilanych energią elektryczną na potrzeby transportu fanów podczas największego na świecie turnieju piłkarskiego.
06.01.2023

V-Ridium zmienia się w Greenvolt Power i stawia na zieloną energię

V-Ridium - firma będąca częścią Greenvolt Group - przeszła rebranding i obecnie jako Greenvolt Power wzmacnia swoje działania jako główny deweloper sektora energii słonecznej i wiatrowej w Polsce i na arenie międzynarodowej.
17.11.2022

Cele CEMEX w zakresie obniżenia emisyjności zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C [WIDEO]

CEMEX jest jedną z pierwszych firm z przemysłu cementowego, których cele w zakresie redukcji emisji do 2030 r. zostały zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C. Cele wyznaczone przez CEMEX należą do najambitniejszych w branży.
14.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Woodmac: CCS może dać nowe życie Zatoce Meksykańskiej

Projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w rejonie amerykańskiej części Zatoki Meksykańskiej, mogą odegrać istotną rolę w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w tym kraju - poinformowali w czwartek eksperci z Wood Mackenzie.
08.11.2022

Emisje metanu tematem tabu

Po ostatecznym oszacowaniu, katastrofa rurociągu Nord Stream będzie prawdopodobnie największym odnotowanym przypadkiem wycieku metanu w przemyśle naftowym i gazowym. Co ciekawe, emisje spowodowane przez katastrofę stanowią mniej więcej taką samą ilość metanu, jaką przemysł uwalnia na całym świecie co kilka dni.
13.10.2022

Ekspert: wybuchy gazociągów Nord Stream uwolniły rekordową ilość metanu

Wskutek wrześniowych eksplozji i uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 przedostała się do atmosfery rekordowa ilość metanu - twierdzi cytowany w środę przez hiszpańskie media ekspert z zakresu inżynierii chemicznej dr Daniel Zavala-Araiza. Pochodzący z Meksyku naukowiec sprecyzował, że w sumie do atmosfery uwolniło się około 500 tys. ton metanu.
05.10.2022

NESCAFÉ rozwija rolnictwo regeneracyjne

NESCAFÉ, największa marka kawy należąca do Nestlé i jedna z najpopularniejszych kaw na świecie, przedstawiła dziś swój szeroko zakrojony plan, który ma pomóc w doprowadzeniu upraw kawy do stanu większego zrównoważenia: NESCAFÉ Plan 2030. Marka współpracuje z plantatorami kawy, aby pomóc im przejść na rolnictwo regeneracyjne, jednocześnie intensyfikując trwające od dekady prace w ramach NESCAFÉ Plan.
04.10.2022

Uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii emisji metanu

Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery.
01.10.2022

Organizacja Global Witness: w 2021 roku zamordowano około 200 aktywistów ekologicznych

Około 200 działaczy na rzecz ochrony środowiska zostało zabitych na całym świecie w 2021 roku; 54 zamordowano w Meksyku – poinformowała w dorocznym raporcie międzynarodowa organizacja pozarządowa Global Witness.
29.09.2022

Tropikalny sztorm Kay częściowo złagodził suszę w Kalifornii

Tropikalny sztorm Kay, który nadciągnął znad Pacyfiku, częściowo złagodził suszę w południowej Kalifornii ułatwiając walkę z pożarami i przynosząc chłodniejsze powietrze po rekordowych upałach.
11.09.2022

Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa!

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Bartłomiej Obajtek z lasów państwowych odpowiada w sprawie rezygnacji z certyfikatu FSC

Nieprawdą jest, że rezygnacja z Certyfikatu FSC może prowadzić do nasilenia wycinek drzew - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym PAP, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek. Jego wypowiedź jest związana z informacjami samorządowców dotyczącymi decyzji o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC.
24.08.2022

Ołów truje polskie dzieci!

W Polsce ponad 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. Pierwiastek ten jest toksyczny, powoduje m.in zaburzenia neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Może być w zabawkach, ubraniach, kosmetykach czy w farbach – informuje UNICEF.
08.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
01.08.2022

Biden przyspieszy energetykę wiatrową na Atlantyku

Zmiana klimatu to egzystencjalne zagrożenie dla kraju i świata, a skoro Kongres nie podejmuje odpowiednich działań, zrobię to ja - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden, ogłaszając zestaw dodatkowych inwestycji i działań m.in. w infrastrukturę.
20.07.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Europa nadaje kierunek niskoemisyjnej przyszłości

9 pierwszych miejsc na 10 w tegorocznym rankingu Green Future Index , zestawienia opracowanego przez MIT Technology Review Insights, zajęły kraje europejskie. Polska uplasowała się na wysokim 16 miejscu. To efekt wspólnych działań krajów europejskich w walce z globalnym ociepleniem. Europa odkryła również, że inicjatywy proekologiczne mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przynoszą realne korzyści ekonomiczne. Jednak także na starym kontynencie jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowym zadaniem jest redukcja emi
30.06.2022

Raport EDF: Główne koncerny naftowe odsprzedają warte miliardy dolarów aktywa zanieczyszczające środowisko

Dane nowego raportu Environmental Defense Fund (EDF) wskazują, że w miarę jak główne koncerny naftowe realizują cele klimatyczne, ich warte miliardy aktywa zanieczyszczające środowisko są odsprzedawane mniej rygorystycznym operatorom.
12.05.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Nordex kończy produkcję łopat wiatrowych w zakładzie w Rostocku

W ostatni dzień lutego jeden z czołowych producentów komponentów wiatrowych w Niemczech poinformował, że planuje w połowie 2022 roku wstrzymać produkcję łopat wiatrowych w Rostocku. Mowa o grupie Nordex, która o swoich planach poinformowała już pracowników fabryki.
07.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Maxeon Solar Technologies wydłuża gwarancję na produkty, wydajność energetyczną i serwis dla swojej sztandarowej linii produktów aż do 40 lat

Nowa 40-letnia gwarancja podkreśla niezrównaną długoterminową produkcję energii i zwiększa wartość produktu, komfort klientów i wiodący w branży zrównoważony rozwój.
06.02.2022

Właściciel Corony zainwestuje 4 mln dolarów w trwałe, ekologiczne pierścienie do puszek z piwem

Grupo Modelo zamierza wyeliminować plastikowe krążki z puszek sprzedawanych w Quintana Roo w Meksyku.
24.01.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
05.01.2022

Innowacyjne Rozwiązanie polskiego start-upu pomaga liniom lotniczym obniżyć zużycie paliwa

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają liniom lotniczym tworzyć strategię oszczędzania paliwa. Dzięki aplikacji stworzonej przez polski start-up StorkJet udaje się im zredukować zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt kilogramów podczas jednego lotu. Oznacza to nie tylko wielomilionowe oszczędności, ale i znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
04.01.2022

Meksyk zaprzestaje eksportować ropę

Pemex, meksykański państwowy koncern naftowy, ogłosił plan wstrzymania eksportu ropy naftowej w 2023 roku, czym miałaby zostać spełniona obietnica prezydenta Meksyku Andreasa Manuela Lopeza Obradora, dotycząca paliwowej samowystarczalności kraju.
30.12.2021

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

Eko Gdynia wzorem miast inteligentnych

Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122. To wyróżnienie przeznaczone dla miast, które skutecznie kreują i wdrażają strategię zrównoważonego rozwoju wykorzystując dostępne technologie. Podobne potwierdzenie skuteczności w działaniu otrzymały dotychczas jedynie miasta Doral (USA, Floryda), Mississuaga (Kanada), Bahia de Bandera (Meksyk) oraz Moskwa. Certyfikat przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.
23.12.2021

ExxonMobil ogłasza cel "2030 zero netto"

Firma naftowo-gazowa chce wdrożyć technologie niskoemisyjne w swojej działalności, aby osiągnąć redukcję emisji i osiągnąć zero netto do 2030 roku, w rejonie basenu Permskiego, który jest zagłębiem łupkowym.
23.12.2021

Eksperci: Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach

Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach, to więcej niż reszta świata zbudowała w ostatnich 35 latach - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.
04.12.2021

Zielone biopaliwo z tequili

Agave tequilana to roślina pochodząca z Meksyku, wykorzystywana do produkcji tequili. Jednak zamiast w drinkach, które wypijamy z odrobiną soli i limonki, jest ona wykorzystywana jako ekologiczna alternatywa dla paliwa – biopaliwo.
23.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

Różnorodność upraw niezbędna dla bezpieczeństwa żywnościowego

95 proc. publikacji naukowych z ostatnich 80 lat wykazało zmianę różnorodności upraw rolniczych, a prawie 80 proc. przedstawiło dowody na jej znaczącą utratę - pokazał największy w historii przegląd dotyczący zmian w bioróżnorodności upraw w czasie, w skali całego świata.
28.10.2021

Wysłannik USA ds. NS2: Rosja używa gazu jako broni, Niemcy muszą się temu przyglądać

Trudno uznać działania Rosji wobec kryzysu energetycznego w Europie za coś innego niż używanie gazu jako broni. Niemcy powinny zwrócić na to uwagę - powiedział w poniedziałek specjalny doradca Departamentu Stanu ds. energii Amos Hochstein. Odpowiadając na pytanie PAP, dodał jednak, że sankcje nie byłyby w stanie zablokować Nord Stream 2.
26.10.2021

Premier Indii przyjedzie na COP26 w Glasgow

Premier Indii Narendra Modi weźmie udział w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow - poinformowało w czwartek ministerstwo środowiska w Delhi. Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a obecność na szczycie przedstawiciela tego kraju uważana jest za kluczową wobec niepewności, czy w Glasgow zjawi się przywódca Chin - wskazuje Reuters.
22.10.2021

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW.
21.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
18.10.2021

EDP otwiera największy kompleks fotowoltaiczny w stanie São Paulo o łącznej mocy zainstalowanej 547 MWdc

Zlokalizowana w mieście Pereira Barreto farma fotowoltaiczna będzie piątą pod względem wielkości w Brazylii i największą na świecie elektrownią słoneczną zrealizowaną przez EDP
12.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

USA i UE zobowiązują się do 30 proc. redukcji emisji metanu do 2030 roku

Poparcie dla inicjatywy Global Metan Pledge wyraziły również Wielka Brytania, Argentyna, Ghana, Indonezja, Irak, Włochy i Meksyk. Kraje zobowiązały się do zmniejszenia emisji metanu o co najmniej 30 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 2020 roku.
28.09.2021

Nowy katalog polskich firm pracujących dla sektora jądrowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało trzecią aktualizację katalogu „Polish industry for nuclear energy”. Katalog prezentuje kompetencje i doświadczenia polskich przedsiębiorstw zdobyte na światowych rynkach sektora jądrowego.
22.09.2021

Czy globalne ocieplenie wpływa na zasięgi samochodów elektrycznych?

Czy EV lubią gorące lata czy mroźne zimy – w jakich miastach mają największy zasięg? Jak bardzo temperatura otoczenia i klimat wpływa na wydajność baterii?
17.09.2021

PGNiG kupi więcej gazu ziemnego od Venture Global LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.
02.09.2021

Huragan Ida pokłosiem galopujących zmian klimatycznych

Czynniki klimatyczne jak wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom morza, pomagają napędzić siłę gwałtownych huraganów jak Ida i torować ich niszczycielską trasę. Zagrożenie będzie się nasilać – przewidują naukowcy.
01.09.2021

Prezes PGNiG: nie ma sygnałów o zakłóceniu dostaw LNG z Zatoki Meksykańskiej

Nie mamy sygnałów od partnerów amerykańskich, aby obecna sytuacja w jakikolwiek miała zakłócić dostawy LNG na polski rynek - powiedział w poniedziałek PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
30.08.2021

Zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi wpływają na ceny ropy i benzyny

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Za to mocno zdrożała benzyna w reakcji na huragan Ida, który dotarł do Luizjany i spowodował poważne zakłócenia w dostawach energii - informują maklerzy.
30.08.2021

Czy Polska będzie miała statek do badań polarnych i pełnomorskich?

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.
12.08.2021

Prognozy: koralowcom budującym rafy zagrażają zmiany klimatyczne

Ocieplenie klimatu zagraża trzem ważnym gatunkom koralowców budujących rafy. Z prognoz wynika, że zmienią one zasięg zajmowanych terenów. Może to mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla przyrody, ale także dla milionów ludzi.
21.07.2021

Niedobory wody znacząco wpływają na światowy przemysł

Duże firmy z różnych sektorów są coraz bardziej zaniepokojone kosztami i dostępnością ostatecznego źródła odnawialnego na świecie - wody.
05.07.2021

Solis wyróżniony w skali globalnej – otrzymuje znak „Top PV Brand 2021” dla falowników w 8 krajach na 5 kontynentach

Solis został wyróżniony znakiem Top PV Brand 2021 dla falowników w USA, Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Pakistanie, RPA, Holandii i Indiach. Wyróżnienie to zostało przyznane na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród instalatorów systemów solarnych na tych rynkach przez EUPD Research – instytucję z siedzibą w Bonn (Niemcy), zajmującą się badaniami ekonomicznymi i rynkowymi.
23.06.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

Corona osiągnęła cel „zerowy ślad netto plastiku”

Corona twierdzi, że stała się pierwszą globalną marką napojów, która osiągnęła „zerowy ślad netto plastiku”, po zintensyfikowaniu zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz przeprowadzeniu szeroko zakrojonego.
10.06.2021

Mary Kay Inc., producent wykonawczy nagradzanego filmu „Guardians of the Gulf”, dołącza do CEO Water Mandate i UN Global Compact Sustainable Ocean Principles

Z okazji Światowego Dnia Oceanów spółka Mary Kay Inc., prowadząca globalne działania na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej i odpowiedzialności biznesu, ogłosiła dzisiaj przyłączenie się do dwóch inicjatyw o kluczowym znaczeniu dla ochrony cieków wodnych na świecie: CEO Water Mandate oraz United Nations Global Compact’s Sustainable Ocean Principles. Wiadomość pojawiła się w trakcie ogólnokrajowej trasy festiwalowej, podczas której spółka promuje „Guardians of the Gulf” („Obrońcy Zatoki”).
09.06.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
19.05.2021

Ekspansja OZE w Ameryce Łacińskiej sięgnie rekordów w 2021 roku

Świat z wypiekami obserwuje proces transformacji energetycznej i rozwój OZE w Europie i Azji, od niedawno także w USA za sprawę Joe Bidena. Okazuje się, że Ameryka Łacińska ma także znaczące sukcesy w tej dziedzinie, gdyż jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków energetycznych. W tym roku ekspansja wiatrowa i słoneczna w tym regionie sięgnie rekordów.
13.05.2021

GameChange Solar buduje w południowym Teksasie instalację fotowoltaiczną Genius Tracker™ o mocy 631 MW

GameChange Solar ogłasza szybkie uruchomienie w południowym Teksasie instalacji Genius Tracker™ o mocy 631 MW. Projekt będzie największą w skali stanu instalacją fotowoltaiczną, a docelowo, po ukończeniu budowy, jedną z największych w kraju. Obejmuje on rozmieszczenie w Hrabstwie Wharton (niedaleko obszaru metropolitarnego Houston) 1,4 miliona paneli solarnych na działce o powierzchni 4.000 akrów.
05.05.2021

ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla

ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla emitowanego przez zakłady przemysłowe w okolicach Houston. Jak twierdzi, może przyciągnąć inwestycje o wartości 100 miliardów dolarów, jeśli administracja Bidena określi cenę emisji gazów cieplarnianych.
26.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

EDPR podpisuje umowę typu Build & Transfer na projekt PV o mocy 200 MWac w USA

Umowa zawarta z NIPSCO otwiera drogę do zaprojektowania i zbudowania elektrowni słonecznej w Indianie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2022 r.
23.03.2021

Dwuipółmilionowy hybrydowy Fiat 500 z fabryki w Tychach

2,5 mln egzemplarzy Fiata 500 wyprodukowała w minionych 14 latach fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, będąca obecnie częścią koncernu Stellantis. W poniedziałek z linii produkcyjnej zjechał dwuipółmilionowy egzemplarz tego auta, trafiającego do odbiorców w ponad stu krajach świata.
22.03.2021

Ekohydrolodzy uspokajają: prawdopodobieństwo suszy wiosną jest niższe niż w ubiegłym roku

Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe – ocenił ekohydrolog prof. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
09.03.2021

EDP z nowymi eko inicjatywami

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Minister klimatu członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.
22.02.2021

USA: Teksas wstrzymuje eksport gazu ziemnego z powodu rekordowych mrozów

W Teksasie występują rekordowe mrozy i śnieżyce. Zginęło już 21 osób, dochodzi do masowych awarii sieci energetycznej, wiele domów pozbawionych jest prądu. Gubernator Greg Abbott zakazał w środę eksportu gazu ziemnego, surowiec ma być wykorzystany do produkcji prądu na miejscu.
18.02.2021

Zmiana klimatu coraz bardziej zagraża Światowemu Dziedzictwu Naturalnemu

Według raportu IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) z grudnia 2020 roku, zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla miejsc znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.
25.01.2021

Copernicus: Gorące punkty pożarów osiągnęły nowy poziom w 2020 r., ale globalna emisja pożarów spada

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) spędzili rok na śledzeniu niszczycielskich pożarów, które miały miejsce w kilku miejscach na całym świecie. Jednak mimo tego, że niektóre regiony, takie jak zachodnie Stany Zjednoczone, zostały szczególnie dotknięte, na całym świecie odnotowano mniej pożarów, co wpisuje się w trend zmniejszania emisji obserwowany od 2003 r.
15.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.