Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

zk

02.05.2022 08:59 Źródło: TT-Line
Strona główna Transport, Elektromobilność Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Partnerzy portalu

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. TT-Line

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz.01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.

Statek jest znacznie większy od swojego poprzednika o tej samej nazwie, który pozostaje we flocie TT-Line, jako „Akka”. Sylwetka nowego „Nilsa Holgerssona” jest niespotykana, gdyż część pasażerska, z dwoma pokładami z dużymi panoramicznymi oknami, została umieszczona nad mostkiem kapitańskim. Pozwoli to pasażerom rozkoszować się wspaniałym widokiem, który na pewno pozostanie w pamięci z podróży morskiej przez Bałtyk, a zewnętrzny taras o powierzchni około 1200 m² oferuje dużo miejsca, aby odpocząć i cieszyć się świeżym morskim powietrzem.

Nowy Green Ship oferuje nastrojową i przytulną atmosferę z naturalnymi kolorami i przemyślaną koncepcją oświetlenia. Skandynawski klimat był główną inspiracją przy projektowaniu wnętrz najbardziej ekologicznego promu w historii firmy. Na pokładzie Zielonego Statku dostępnych jest łącznie 239 nowoczesnych, przestronnych i wygodnych kabin w różnych kategoriach. Dla rodziców z dziećmi przeprawa Zielonym Statkiem będzie prawdziwą przygodą. Przestronny plac zabaw oferuje maluchom dużo miejsca do zabawy i szaleństwa, podczas, gdy rodzice mogą odpocząć i cieszyć się podróżą tuż obok. 

Statek może zabrać na pokład 800 pasażerów i ponad 200 jednostek frachtowych. Uwzględniono również potrzeby osób podróżujących świadomie i ekologicznie instalując na pokładzie 32 stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

TT-Line to pionier na południowym Bałtyku w wykorzystaniu LNG, jako paliwa do napędu Green Ship. LNG (skroplony gaz ziemny), jest obecnie uważany za najczystsze paliwo okrętowe, przyjazne środowisku i ma ogromne zalety dla lokalnej społeczności i całego środowiska z uwagi na znaczną redukcję emisji spalin do atmosfery. Ilość cząstek stałych zostaje zmniejszona o 93%, tlenku azotu (NOx) o 82%, tlenków siarki (SOx) o 98% w porównaniu z tradycyjnym paliwem okrętowym, co pozytywnie wpływa na zielony ślad w portach. Ogólna wydajność eksploatacyjna statków w połączeniu ze zwiększoną pojemnością ładunkową i pasażerską sprawią, że emisja CO2 zostanie redukowana nawet o 60% na jedną transportowaną frachtową.

„Zrównoważony rozwój to podstawowy temat przyszłości. Ochrona środowiska ma dla firmy kluczowe znaczenie. Chcemy sprostać tym wyzwaniom i połączyć ekonomikę z ekologią”-  mówi Aneta Wencel, Dyrektor TT-Line Polska.

Oprócz przyjaznego dla środowiska paliwa, na statku zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań technicznych np. energooszczędny system klimatyzacji zapewnia minimalne zużycie energii, a zastosowany system odzysku ciepła z silnika oszczędza dodatkową energię. Green Ship wyposażony jest tylko w oświetlenie LED, które zmniejszają zużycie energii o 80% i zapewniają dziesięciokrotnie dłuższą żywotność urządzeń. Zoptymalizowana linia kadłuba, w tym specjalnie zaprojektowany dziób, zapewnia niskie zużycie paliwa przy zachowaniu profilu prędkości statku. Na statku zastosowano kompleksowy system zarządzania odpadami i wykorzystywane są tylko ekologiczne środki i detergenty, wykorzystanie plastikowych produktów jest zminimalizowane. 

„Czujemy odpowiedzialność za środowisko, dlatego nasze statki muszą być projektowane z myślą o przyszłości, gdyż będą nam służyć przez wiele lat” – kontynuuje Aneta Wencel.

Stworzenie zrównoważonego systemu dotyczyło również pracy i życia załogi na statku, jak i usług oferowanych pasażerom, w tym zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności na statku, w tym wykorzystanie lokalnych produktów ze Szwecji, wcześniejsza rezerwacja posiłków (w celu uniknięcia marnowania przygotowanej żywności), i wprowadzenie ekologicznych produktów w sklepie pokładowym.

Drugi prom Green Ship wkrótce wejdzie do eksploatacji na linie bałtyckie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.