Sejm/ Komisja odrzuciła poprawki do projektu noweli o izbach rolniczych

zk

09.07.2021 09:01 Źródło: PAP
Strona główna EkoRolnictwo, BioŻywność Sejm/ Komisja odrzuciła poprawki do projektu noweli o izbach rolniczych
Sejm/ Komisja odrzuciła poprawki do projektu noweli o izbach rolniczych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Sejmowa komisja rolnictwa nie poprała w czwartek poprawek do projektu noweli ustawy o izbach rolniczych, który przewiduje wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE.

Poprawki do projektu złożył podczas II czytania klub Lewicy. Jak tłumaczył Romuald Ajchler, mają one na celu uwzględnienie w finansowaniu działalności Krajowej Rady Spółdzielczej w ramach organizacji Copa-Cogeca.

Posłowie na posiedzeniu komisji rolnictwa po dyskusji odrzucili wszystkie poprawki. Jednocześnie część posłów zwracała uwagę, że o przynależności jakieś organizacji do unijnej struktury decyduje organizacja unijna (Cogeca).

Resort rolnictwa wcześniej wyjaśnił, że w proponowanych przepisach nie uwzględniono Krajowej Rady Spółdzielczej, gdyż do tej pory nie uzyskała ona członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Copa-Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w tej grupie nie jest możliwe.

Dorota Niedziela (KO) zaproponowała, by do propozycji Lewicy wrócić w trakcie prac w Senacie. Jej zdaniem można przyjąć rozwiązania, iż jeżeli organizacja rolnicza czy spółdzielcza zostanie przyjęta do Copa-Cogeca, automatycznie będzie ona objęta dofinansowaniem z budżetu państwa.

Projekt przewiduje przedłużenie wsparcia finansowego z budżetu państwa kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych działających w UE. Chodzi o przekazywanie dotacji celowej z budżetu państwa na lata 2021-2026 polskim organizacjom, tak jak dotychczas, poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Ministerstwo wskazywało, że członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Dlatego według resortu konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji rolniczych z budżetu państwa. Budżet ze względu na wysokie koszty uczestnictwa w tych organizacjach dofinansowuje polskie organizacje od 2006 r., przy czym było one przedłużane co roku. Składka narodowa do Copa-Cogeca przekracza 300 tys. euro rocznie.

W 2020 r. dotacja na ten cel wyniosła 4,5 mln zł i została przeznaczona na dofinansowanie: składek członkowskich (ok. 2,5 mln zł), kosztów obsługi w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych (ok. 0,5 mln zł), kosztów uczestnictwa w konferencjach, kongresach, posiedzeniach organów i grup roboczych ponadnarodowych organizacji rolniczych (ponad 1 mln zł), kosztów prowadzonego przez Krajową Radę Izb Rolniczych biura w Brukseli (ponad 427 tys. zł).

Copa-Cogeca skupia organizacje rolnicze i spółdzielcze z krajów UE, które reprezentują interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej.

Polskę w Copa-Cogeca reprezentują: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona” oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Projekt przewiduje, że ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.