Warszawa. Radna proponuje ponowne zastosowanie skórek od bananów

gm

07.08.2022 10:24 Źródło: PAP
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność Warszawa. Radna proponuje ponowne zastosowanie skórek od bananów

Partnerzy portalu

Warszawa. Radna proponuje ponowne zastosowanie skórek od bananów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Louis Hansel / Unsplash

Radna Ochoty Sylwia Mróz znana z kontrowersyjnych pomysłów dotyczących ochrony środowiska, zaproponowała miejskim ogrodnikom, aby ze skórek od bananów produkowali nawóz do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także - odstraszania mszyc w Warszawie.

Radna Ochoty Sylwia Mróz zimą proponowała burmistrzowi Ochoty magazynowanie i ponowne wykorzystanie śniegu oraz posypywanie śliskich chodników fusami od kawy. Tym razem w interpelacji przedstawiła pomysł, aby skórki od bananów przerabiać na nawóz i płyn do odstraszania mszyc w mieście.

"W ostatnim czasie naturalne sposoby nawożenia roślin zyskują na popularności, dlatego z zainteresowaniem śledzę wszelkie nowinki w tym zakresie i chętnie sprawdzam ich działanie w praktyce. Jedną z takich interesujących propozycji jest między innymi nawóz ze skórek od banana" - napisała radna w interpelacji skierowanej do urzędników z Ochoty. "Zwykle po zjedzeniu owocu skórki wyrzucamy do śmieci, co jednak jest błędem, gdyż tracimy w ten sposób doskonały surowiec na nawóz" - dodała.

Jak zaznaczyła, skórki bananów są skarbnicą wielu minerałów i związków organicznych, które dla roślin stanowią wartościowe pożywienie. "Znajdziemy w nich m.in. sporo potasu i fosforu (szczególnie ważnych dla roślin kwitnących oraz pomidorów), ale także magnez, wapń, siarkę czy kwas krzemowy" - dodała.

Sylwia Mróz opisuje kilka sposobów na wykorzystanie, jako nawóz skórek od bananów. Można je pocięte zakopać w ziemi, przygotować wyciąg, przerobić na nawóz w proszku lub uzyskać z nich gnojówkę.

"Na biegach organizowanych przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszaw na mecie biegaczkom i biegaczom rozdawane są banany. Czy skórki po bananach można by było wykorzystać, jako nawóz do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także - odstraszania mszyc w warszawie? Czy Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który zajmuje się m.in. nasadzeniami i pielęgnacją oraz prowadzeniem kontroli i podejmowaniem działań dotyczących utrzymania w należytym stanie drzew i krzewów oraz zieleni niskiej w naszym zielonym mieście, a także edukacją ekologiczną mógłby włączyć się w proces i doradzić Aktywnej Warszawie jak przestać traktować skórki od bananów, jako odpad?" - pyta radna.

"Zarząd Zieleni nie zamyka się na żadne pomysły, które mogłyby sprzyjać rozwojowi i pielęgnacji zieleni w naszym mieście. Pomysł ze skórkami od bananów na szerszą skalę nie był jeszcze przez nas analizowany, ale na pewno wymaga on zestawienie z obowiązującymi przepisami Ustawy o odpadach i zgody Ministerstwa Rolnictwa na wprowadzenie nawozu do obrotu" - przekazała PAP rzeczniczka Zarządu Zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Rzeczniczka przypomniała, że miejscy ogrodnicy od kilku lat edukują warszawiaków w zakresie m.in. tworzenia przydomowych kompostowników. "Część z tych warsztatów odbyła się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, a na kolejne będziemy zapraszać mieszkańców jesienią" - dodała.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.