Wynik wyszukiwania - " PKP " - Wiadomości

Zielona energia na przystankach SKM w Trójmieście

W ostatnich dniach ogromny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju został podjęty na liniach kolejowych w Trójmieście. Na czterech kluczowych przystankach PKP SKM, a mianowicie Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Żabianka - AWFiS oraz Sopot Kamienny Potok, pojawiły się innowacyjne mikrofarmy fotowoltaiczne połączone z magazynami energii.
27.02.2024

PGE Energetyka Kolejowa podsumowuje 2023 r. podkreślając znaczenie programu Zielona Kolej

PGE Energetyka Kolejowa w 2023 r. zrealizowała inwestycje o rekordowej wysokości 1,3 mld złotych. To pierwszy raz w historii spółki, w którym wartość nakładów przekroczyła miliard złotych.
02.02.2024

PKP Intercity podpisało umowę na zakup 63 elektrycznych lokomotyw za 2,3 mld zł

Dziś PKP Intercity podpisało umowę z nowosądecką firmą NEWAG na zakup 63 elektrycznych lokomotyw wielosystemowych z opcją zamówienia kolejnych 32 i świadczeniem 5-letniej usługi utrzymania. To pierwsze w historii, zarówno przewoźnika, jak i producenta tak duże zamówienie jednej serii pojazdów. Wartość umowy to blisko 2,3 mld złotych brutto.
10.01.2024

Wycinka drzew we Wrocławiu; spór między mieszkańcami, miastem, a kolejarzami

Od listopada trwa wycinka drzew wzdłuż terenów kolejowych na wrocławskich Krzykach. Mieszkańcy są oburzeni i twierdzą, że pod topór idą także drzewa, na których wycięcie trzeba mieć pozwolenie. Miejscy urzędnicy potwierdzają, że wycięto przynajmniej o jedno drzewo za dużo. Zapowiadane są dalsze kontrole.
29.12.2023

PKP Intercity uwzględnia możliwość instalacji napędu wodorowego w pociągach hybrydowych

Pociągi hybrydowe, na zakup których PKP Intercity przed świętami ogłosiło przetarg, mają mieć możliwość przekształcenia z hybryd spalinowo-elektrycznych na wodorowo-elektryczne - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak.
26.12.2023

PKP Intercity: dwunasty nowoczesny elektryczny FLIRT wjeżdża na tory

PKP Intercity odebrało ostatni - z 12 zakontraktowanych - elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, wyprodukowanych w siedleckiej fabryce Stadler Polska. Jeszcze w tym roku pociąg wjedzie na tory i zacznie wozić pasażerów.
22.12.2023

Przeciwnicy wprowadzenia strefy czystego transportu protestują przed salą obrad Rady Warszawy

Ponad setka osób zgromadziła się w kuluarach sali obrad Rady Warszawy. Protestują przed wprowadzeniem strefy czystego transportu. Nie zostali wpuszczeni na sesję, skandują wiec zza zamkniętych drzwi hasła: "Nie dla sct!" "Precz z komuną Trzaskowskiego!" i "Wpuścić mieszkańców".
07.12.2023

Warszawa. Na czwartkowej sesji radni mają głosować w sprawie strefy czystego transportu

W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Warszawy pierwszym punktem będzie projekt uchwały wprowadzającej strefę czystego transportu. Największe kontrowersje wzbudza obszar, który ma być objęty ograniczeniami wjazdu.
07.12.2023

Wojewoda mazowiecki o strefie czystego transportu: nazywam ją strefą wykluczenia transportowego

Ja ją nazywam strefą wykluczenia transportowego, dlatego że jedna trzecia Warszawy ma być objęta strefą do której nie wjadą samochody ze starszych roczników - powiedział w środę wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński na antenie tvp.info pytany o ocenę pomysły wprowadzenia w Warszawie strefy czystego transportu.
22.11.2023

Porozumienie Stopkorkom krytykuje wprowadzenie w Warszawie tak rozleglej strefy czystego transportu

Warszawska strefa czystego transportu została zaprojektowana skandalicznie, bo nic nie uzasadnia aż tak szerokich granic tej strefy. Tym bardziej, że obejmuje ona np. Wisłostradę, która jest drogą przelotową, ale także drogą, którą mieszkańcy poruszają się, by załatwić ważne sprawy, np. w centrum - powiedział PAP Paweł Skwierawski z inicjatywy mieszkańców Stopkorkom.
18.11.2023

Do PKP Intercity wpłynęła oferta na elektryczne, wielosystemowe lokomotywy

Oferta, która wpłynęła do PKP Intercity w przetargu na zakup elektrycznych lokomotyw wielosystemowych, które mają prowadzić pociągi z prędkością 200 km/h mieści się w budżecie przewoźnika - poinformowało PKP Intercity w środowym komunikacie.
16.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Prezydent Warszawy o strefie czystego transportu: Być może mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej

Będziemy proponowali ulgi dla seniorów, którzy mieszkają w strefie. Na czym skończymy, to się okaże, być może będzie tak, że mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Pragi-Północ pytany o sytuację mieszkańców, których obejmie strefa czystego transportu.
15.11.2023

Wojewoda Mazowiecki o projekcie strefy czystego transportu w Warszawie: To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków

To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.
14.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

PEJ: ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej

Od 17 października ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. zapewnienia połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej - poinformowała we wtorek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spotkania planowane są w Wicku, Garczegorzu, Gniewinie, Choczewie i Wejherowie.
17.10.2023

PKP Intercity wprowadza eco driving

Pilotażowy program eco driving opracowany przez firmę Sesto doskonale sprawdził się w pociągach PKP Intercity. „Na podstawie prowadzonych przez nas doświadczeń widać, że dzięki eco drivingowi możliwe jest obniżenie zużycia energii nawet do 10 procent” - twierdzi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.
22.09.2023

Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu

W piątek w całym kraju obchodzony jest Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach komunikacja miejska będzie tego dnia darmowa. W niektórych dla wszystkich, a w innych za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Z bezpłatnych przejazdów zrezygnował Olsztyn.
22.09.2023

PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
19.09.2023

Oferty na 46 lokomotyw dla PKP Intercity można składać do 14 września

Firmy, które chcą wziąć udział w przetargu na dostawę 46 lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity, mogą składać swoje oferty do 14 września - poinformował PAP rzecznik kolejowego przewoźnika Cezary Nowak.
01.09.2023

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 46 nowych lokomotyw elektrycznych

Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych do obsługi połączeń krajowych - poinformował w piątek przewoźnik. Nowe lokomotywy na torach maja się pojawić w 2025 roku.
04.08.2023

W Gdańsku powstał zielony przystanek autobusowy z bluszczu

Okryta bluszczem wiata powstała z inicjatywy Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG). Takie miejsce sprzyja czekaniu na autobus nawet, kiedy się spóźnia. Zatrzymuje się na nim, kursujący między Stogami a dworcem PKP we Wrzeszczu, autobus linii 158, a także "106" jeżdżąca na Westerplatte. 
04.08.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

URE: najwięksi dystrybutorzy prądu wykonali w 2022 r. 97 proc. planów inwestycyjnych

Pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) energii elektrycznej w 2022 r. zrealizowało 97 proc. z uzgodnionych z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki nakładów inwestycyjnych - wynika z raportu URE. Zrealizowane nakłady przekroczyły 8 mld zł.
06.07.2023

PGE na 23. miejscu globalnej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
05.07.2023

Transformacja energetyczna będzie największym wyzwaniem dla transportu drogowego w Polsce

Regulacje związane z pakietem Fit for 55 wymuszają stopniowe przejście transportu drogowego na elektromobilność oraz paliwa alternatywne. W perspektywie najbliższych lat transformacja energetyczna będzie dla branży TSL (transport, spedycja, logistyka) kluczowym wyzwaniem, szczególnie dla mikro i małych firm przewozowych - wynika z raportu „Transport drogowy w Polsce 2023”.
30.06.2023

4,4 mld zł dla Polski na realizację projektów transportowych z instrumentu "Łącząc Europę"

Polska otrzymała 4,4 mld zł dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na realizację projektów transportowych. 21 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego CEF, który zatwierdził wyniki konkursu.
22.06.2023

Do 2028 r. powstanie specjalny pirs pod budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Za ok. 900 mln zł do 2028 r. powstanie specjalny pirs, który służyć będzie budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu - przekazała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
22.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
20.06.2023

Rząd uchwalił program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.
20.06.2023

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.
07.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów z i do portów morskich.
01.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwiec w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów. REJESTRACJA ONLINE
31.05.2023

Tauron buduje stację 110 KV i linie zasilające dla lotniska Katowice

Stację elektroenergetyczną 110 KV Pyrzowice Lotnisko oraz kilkadziesiąt kilometrów linii energetycznych buduje pod kątem zasilania m.in. lotniska Katowice spółka Tauron Dystrybucja. Przygotowywane od kilku lat i prowadzone obecnie prace potrwają do przyszłego roku.
18.05.2023

Proces przejmowania PKP Energetyka przez PGE zakończony. Nowy właściciel zapowiada szereg inwestycji w bezpieczeństwo kolejowe [WIDEO]

Wczoraj zakończył się proces zakupu przez Grupę PGE 100 proc. udziałów spółki PKP Energetyka. Z nowym zarządem i pod nową nazwą – PGE Energetyka Kolejowa – spółka rozpoczyna proces integracji z właścicielem. Dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej przejęcie oznacza przede wszystkim znaczące przedsięwzięcie biznesowe: większy o 12 proc. wolumen dystrybucji i większą o 9 proc. sprzedaż energii. PGE zapowiada szereg inwestycji związanych z przejętym podmiotem, głównie w segment dystrybucji, i podkreśla, że to warunek konieczny dla zape
05.04.2023

PGE Polska Grupa Energetyczna powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna 3 kwietnia 2023 r. zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka. Spółka pod nowym zarządem zmieni nazwę na PGE Energetyka Kolejowa. Tym samym Grupa PGE umocniła swoją pozycję największego producenta i dystrybutora energii elektrycznej w Polsce, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo polskiej energetycznej infrastruktury kolejowej.
04.04.2023

„Zielona” kolej atrakcyjnym miejscem pracy dla kandydatów

W obliczu narastających zmian klimatycznych strategicznym celem dla wielu branż, w tym również dla kolei, jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko naturalne. Istotne znaczenie w tym zakresie może odgrywać fakt, iż firmy działające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju mogą być oceniane przez kandydatów jako atrakcyjniejszy pracodawca.
03.04.2023

Kolej przesiada się na OZE. Prąd ma być produkowany na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych obok torów i obiektów kolejowych

Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też na
22.03.2023

Baltchem i Oktan Energy zostaną objęte ochroną, jako ważne dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Adamczyk: funkcjonowanie elektrowni atomowej wymaga dobrych połączeń kolejowych

Budowa elektrowni jądrowej to wielkie wyzwanie, a jej funkcjonowanie wymaga dobrych połączeń kolejowych - podkreślił w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W piątek podpisano umowę ws. projektu linii kolejowej prowadzącej do planowanej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo–Kopalino.
10.03.2023

MFiPR: Startuje największy program krajowy w całej UE – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Prawie 29,3 mld euro, z czego 24,2 mld euro z funduszy UE przeznaczymy na inwestycje i przedsięwzięcia w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Pieniądze przeznaczymy m.in. na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, budowę dróg, rozwój kolei, ochronę środowiska i zdrowia oraz kulturę. Podczas konferencji inaugurującej realizację programu zaprezentowane zostały priorytety programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz informacje na temat naborów w poszczególnych sektorach
01.03.2023

PKP Energetyka rozwija polską kolej w ramach Partnerstwa Europe’s Rail Joint Undertaking.

PKP Energetyka podpisała umowę o partnerstwie w ramach Europe’s Rail Joint Undertaking. Wartość projektów, które będą realizowane przez spółkę do 2026 roku w ramach tej inicjatywy to prawie 3,4 mln EURO, zaś w dłuższej perspektywie (do 2031 roku) będzie to kolejne 5,6 mln EURO. Partnerstwo Europe’s Rail JU kreuje i ustala kierunki badawczo-rozwojowe dla sektora kolejowego w perspektywie finansowej Horyzont Europa w latach 2021-2031.
14.02.2023

PGE złożyło wniosek o zgodę na przejęcie PKP Energetyka

PGE złożyła do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie spółki PKP Energetyka - wynika z opublikowanej we wtorek informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W grudniu 2022 r. PGE ogłosiła, że kupi PKP Energetyka za ponad 1,9 mld zł.
08.02.2023

Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu

– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM).​ Jak wskazuje, wyzwaniem na nadchodzące lata jest wzrost konkuren
02.02.2023

H2idea: TÜV SÜD Polska i partnerzy budują kompetencje i innowacje w gospodarce wodorowej

Zielony wodór staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla przyszłości energetycznej, oferując zrównoważone i czyste źródło mocy. Wraz z jej wzrostem, potrzeba budowy kompetencji w gospodarce wodorowej staje się niezwykle istotna. Jednak aby zapewnić sukces tych innowacji, konieczne jest zaangażowanie i edukacja młodych umysłów. W tym kontekście powstał ogólnopolski konkurs H2idea, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły zawodowe), mający na celu rozw
01.02.2023

Transfer aktywów do NABE nie oznacza, że energetyka będzie mogła mocno zwiększyć zadłużenie - Fitch

Perspektywa dla sektora energetycznego w Polsce w '23 jest stabilna - oceniają przedstawiciele Fitch. Po wydzieleniu wytwórczych aktywów węglowych do NABE Fitch będzie mógł podnieść limity dźwigni finansowej przy obecnych ratingach spółek, ale nie oznacza to, że firmy będą mogły znacząco zwiększać zadłużenie.
01.02.2023

Nie ma zgody KE na zamrożone ceny energii dla PKP Intercity

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla tego przewoźnika - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister finansów Piotr Patkowski.
24.01.2023

PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
19.01.2023

Rzecznik rządu: cena energii elektrycznej jest wyższa; przekłada się to na ceny biletów kolejowych

Mamy kryzys geopolityczny, wojnę za wschodnią granicą - cena energii elektrycznej jest wyższa, a w Polsce większość składów kolejowych porusza się na prąd elektryczny, a to przekłada się na ceny również biletów kolejowych - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
11.01.2023

Przejęcie PKP Energetyka przez PGE będzie miało istotne znaczenie dla spółek kolejowych. Firma ta dystrybuuje 3 proc. energii w kraju

Branża kolejowa jest jednym z największych klientów polskiej energetyki. PKP Energetyka, jako jedyny dostawca energii dla sektora, odpowiada bowiem za dostawy 3 proc. całkowitej produkcji prądu w Polsce. – W kwestii jakości przez ostatnie lata, gdy PKP Energetyka pozostawała własnością prywatnego kapitału, zrobiono naprawdę sporo i liczba usterek radykalnie spadła. Zadaniem nowego właściciela będzie utrzymanie tej korzystnej tendencji – wskazuje Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych. Wedłu
10.01.2023

Kolejowo-energetyczna spółka wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. To strategiczny krok z punktu widzenia bezpieczeństwa

Po siedmiu latach od prywatyzacji PKP Energetyka – główny dostawca energii dla sektora kolejowego – wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. Spółkę kupi Polska Grupa Energetyczna, której ta transakcja przyniesie szereg korzyści biznesowych. – PGE z pewnością robi świetny interes od strony finansowej – mówi Mateusz Izydorek vel Zydorek z Klastra „Luxtorpeda 2.0”.
04.01.2023

Prezes PGE o przejęciu PKP Energetyka: dobre uzupełnienie grupy PGE

PKP Energetyka to nowoczesna spółka po restrukturyzacji, dobrze uzupełniająca portfolio Grupy PGE - ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. PGE za 1,9 mld zł kupuje PKP Energetyka - głównego dostawcę i dystrybutora prądu dla kolei od amerykańskiego funduszu.
28.12.2022

Wysokie ceny energii zagrażają transportowi kolejowemu - potrzebne wsparcie rządu [WIDEO]

– Będziemy przekonywać, że należy znowelizować ustawę o zamrożeniu cen energii i objąć nią kolej – jako krwiobieg gospodarki i środek transportu, który wozi m.in. węgiel. On też ma wpływ na ceny energii elektrycznej. Jeśli będziemy podnosić ceny transportu węgla – a jak mamy nie podnosić, skoro mamy wyższe koszty – to ceny prądu będą dalej rosły. Potem my znów będziemy musieli podnosić ceny etc. To jest błędne koło i trzeba je przerwać – mówi Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.
25.11.2022

Ekoarchitektura - dworzec w Lublinie z wyróżnieniem Green Building Awards 2022

Projektowanie zgodne z wytycznymi ekologicznymi i zrównoważonego rozwoju to priorytet w działalności warszawskiego biura projektowego Tremend. Od lat podkreślają swoje zaangażowanie w tym temacie, nic więc dziwnego, że zaprojektowany przez pracownię Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu Tremend, otrzymał wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC
01.11.2022

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ na 16 lokomotyw hybrydowych za ponad 550 mln zł

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na zakup 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Hybrydowe lokomotywy będą pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika. Wartość inwestycji zakontraktowanych przez PKP Intercity w ramach strategii taborowej wynosi już 7 mld zł brutto.
26.10.2022

BOŚ prezentuje panelistów konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa będzie gościem specjalnym zbliżającej się konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Znane są już także nazwiska wszystkich pozostałych gości i ekspertów, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Konferencja odbędzie się 27 października w Radisson Collection Hotel w Warszawie. Debaty i dyskusje będzie można śledzić również przez Internet.
24.10.2022

Rusza nowy zakład Alstom w Nadarzynie

W podwarszawskim Nadarzynie firma Alstom oficjalnie otworzyła swój nowy zakład produkujący i serwisujący wózki do pociągów regionalnych, metra i tramwajów. Warta ponad 10 milionów euro inwestycja, dzięki której zatrudnienie znajdzie dwustu wykwalifikowanych pracowników, jest również istotnym punktem na mapie gospodarczej kraju – konstruowane w zakładzie wózki trafią m.in. do Włoch, Belgii czy Luksemburga.
12.10.2022

Energia kobiet niezbędna do transformacji

Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft. Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kat
29.09.2022

PKP Energetyka opatentowała algorytm zarządzający magazynowaniem energii

Autorski algorytm sterowania magazynem energii opracowany przez ekspertów z PKP Energetyka i Uniwersytetu Zielonogórskiego został oficjalnie zarejestrowany jako wynalazek przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Algorytm jest „mózgiem” magazynu energii – pozwala w najbardziej efektywny sposób sterować pracą instalacji magazynowania energii, która od ponad roku działa przy podstacji trakcyjnej PKP Energetyka w Garbcach. Przez ten czas magazyn zasilił przejazdy prawie 10 000 pociągów i oddał do sieci trakcyjnej 160 MWh ener
19.09.2022

PKP Intercity odebrało pierwsze dwa z 12 zamówionych Flirtów

PKP Intercity odebrało dwa z dwunastu elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Flirt - poinformował w piątek przewoźnik. Wszystkie pociągi kosztować będą ponad 1 mld zł, a ostatnie składy mają być dostarczone w trzecim kwartale 2023 r.
16.09.2022

PKP Energetyka podpisała umowę w ramach programu Zielona Kolej - energia z OZE zasili pociągi CTL Logistics

CTL Logistics, jako pierwszy przewoźnik towarowy, będzie oferował przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Firma podpisała wieloletnią umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Na jej mocy już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.
22.08.2022

Ekologiczny, nowy intermodalny terminal Laude w Zamościu otwarty

23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy. Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w kon
27.06.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Dzisiaj rozpoczęła się, piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni. Wiodącymi tematami największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.
20.06.2022

Rozpoczął się Transport Week w Gdyni

Międzynarodowe grono specjalistów z branży logistycznej i transportowej znów spotkało się w Gdyni. Po pandemicznej przerwie do tradycyjnej, stacjonarnej formuły powrócił Transport Week! We wtorek, 14 czerwca rozpoczęła się dwudniowa konferencja. To okazja do poruszenia tematów związanych m.in. z kondycją transportu morskiego, rozwojem lokalnych portów czy zbliżającymi się zmianami na rynkach energetycznych i w branży paliw.
15.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Potrzeba 67 bln dol., aby zrealizować cele Porozumienia paryskiego

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który będzie zaprezentowany w Davos.
25.05.2022

Dobrze i oszczędnie oświetlać perony – PLK sprawdzają nowe możliwości

Zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i mniejsze zużycie energii oraz ograniczenie emisji CO2 – takie efekty ma przynieść testowany w Gdyni i Cieplewie system zarządzania oświetlaniem obiektów kolejowych. Projekt jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.
25.05.2022

Impact’22: aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, bo uznaje ją za transport ekologiczny

Według ostatnich badań PKP Intercity 86 proc. pasażerów dostrzega, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku naturalnemu, a aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, gdyż uważa, że to działanie proekologiczne.
16.05.2022

UTK: kolej wozi najwięcej węgla, kruszyw i produktów ropopochodnych

Węgiel, kruszywa i produkty rafinacji ropy naftowej, to towary, które w ubiegłym roku były najczęściej wożone pociągami - podał Urząd Transportu Kolejowego.
14.05.2022

PKP Energetyka z nowatorskim systemem magazynowania energii opartym o „zielony” wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii. PKP Energetyka podpisała właśnie umowę z dostawcą kompletu komponentów do budowy tego układu wodorowego. Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2023 rok.
11.05.2022

Konsolidacja przyszłością rynku usług dla energetyki w Polsce i Europie?

Należy spodziewać się, że ostatni niezależny dystrybutor energii elektrycznej (prądu) w Polsce, spółka PKP Energetyka, nabyta przez fundusz CVC 7 lat temu (co oznacza, że nadszedł czas na wyjście funduszu z inwestycji) zostanie kupiony przez Skarb Państwa lub zostanie wprowadzony na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW). Dużo mniej prawdopodobne jest przejęcie przez fundusz infrastrukturalny lub gracza branżowego.
10.05.2022

PKP Energetyka w Radzie Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

PKP Energetyka dołączyła do grona członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Leszek Hołda, członek zarządu firmy, wszedł do Rady Programowej PSME, wspierając je tym samym merytorycznie i od strony praktycznej. PKP Energetyka jest bowiem twórcą największego w Europie trakcyjnego magazynu energii.
10.05.2022

PKP Energetyka w gronie członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

PKP Energetyka dołączyła do grona członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Leszek Hołda, członek zarządu firmy, wszedł do Rady Programowej PSME, wspierając je tym samym merytorycznie i od strony praktycznej. PKP Energetyka jest bowiem twórcą największego w Europie trakcyjnego magazynu energii. Spółka realizuje też budowę systemu magazynowania energii opartego na wodorze. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane zasilaniu kolei. Doświadczenia zdobyte podczas tych realizacji będą stanowiły niewąt
28.04.2022

Enea poręczy za zobowiązania Enea Trading do 2,4 mld zł

Enea zawarła umowę poręczenia z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim za zobowiązania spółki zależnej Enea Trading do kwoty 2,4 mld zł - poinformowała Enea w piątkowym komunikacie giełdowym.
11.03.2022

PKP Energetyka zapewnia ciągłość zasilania kolei

Sztab kryzysowy działający w trybie 24/7, wzmocnione służby dyspozytorskie i utrzymaniowe, dodatkowe dyżury pracowników, zabezpieczenie i stress-testy systemów - to tylko niektóre działania podjęte przez zarządcę infrastruktury dystrybucyjnej zasilającej polską kolej. Priorytety to zapewnienie ciągłości dostaw energii oraz bezpiecznego przejazdu pociągom humanitarnym, przewożącym rannych i uchodźców z Ukrainy.
04.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Złoty medal EcoVadis dla PKP Energetyka

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju prowadzone przez PKP Energetyka zostały nagrodzone złotym medalem EcoVadis. Spółka już po raz drugi z rzędu jest laureatem tego prestiżowego wyróżnienia – w zeszłym roku otrzymała srebrny medal.
14.02.2022

Panele na bocznicach, magazynach i budynkach trzech przewoźników towarowych.

CARGO Master, CEMET i TKP Silesia planują produkcję odnawialnej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby przy wsparciu PKP Energetyka.
07.02.2022

PGE i PKP Cargo Terminale chcą powołać Konsorcjum Transportu Kombinowanego

PGE Polska Grupa Energetyczna i PKP Cargo Terminale podpisały w czwartek list intencyjny ws. powołania Konsorcjum Transportu Kombinowanego przy planowanym terminalu multimodalnym w Karsznicach (Łódzkie). Firmy chcą rozwijać sektor transportu multimodalnego.
04.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Polska coraz bliżej kolei zasilanej zieloną energią

Województwo łódzkie przeciera w kraju szlaki w zakresie przejścia transportu kolejowego na zasilanie odnawialnymi źródłami energii - czytamy w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
27.01.2022

Pierwsze nowe wagony i unowocześnione lokomotywy z FPS zasilają flotę PKP Intercity

PKP Intercity odebrało już pierwsze 8 z puli 81 nowych wagonów wyprodukowanych przez poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski – poinformowano w środę na konferencji prasowej w Poznaniu. Wartość całego kontraktu wynosi niemal 700 mln zł.
20.01.2022

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawarła umowę na dostawę energii trakcyjnej z OZE

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę z PKP Energetyka na dostawę energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Według niej, w 2022 r. ŁKA uzyska ok. 30 proc. energii z OZE i wartość ta będzie rosła w kolejnych latach, by w 2028 r. dojść do 100 proc.
19.01.2022

Podwyżki cen energii, to wzrost cen biletów PKP Intercity

W ciągu ostatnich 8 lat koszt energii trakcyjnej wzrósł o 65 proc., co sprawiło, że konieczna była aktualizacja cen biletów kolejowych. Wchodzi ona w życie 13 stycznia. Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem, autokarem czy samolotem.
13.01.2022

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 16 lokomotyw hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
07.01.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Wzrosty cen energii stawia transport publiczny w coraz słabszej kondycji

Nie tylko strach przed podróżowaniem komunikacją publiczną w dobie COVID-19 osłabił pozycję przewoźników. Nałożyły się na to upowszechnienie się pracy zdalnej, wielomiesięczne zamknięcie szkół, kin, restauracji czy teatrów. Teraz do tego dochodzą wysokie ceny energii oraz wchodzące od przyszłego roku zmiany podatkowe, które wpłyną na finanse samorządów.
09.12.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Prezes PKP Intecity na Kongresie ESG: polska kolej napędza transformację energetyczną kraju

Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, był jednym z gości trzeciego dnia Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu poświęconego wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką i społeczeństwem w kontekście transformacji energetycznej i realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.
06.11.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

Dążenie do zmniejszania śladu węglowego transportu oraz potencjał elektromobilności w Polsce to główne tematy rozmów podczas premiery raportu UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

PKP Intercity chce wydzierżawić spalinowe pociągi

PKP Intercity opublikowało ogłoszenie o przetargu na dzierżawę spalinowych pociągów, tzw. spalinowych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi połączeń w nowym rozkładzie jazdy 2021/2022 - wynika z treści ogłoszenia.
08.10.2021

Horała: do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy kraju

Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy najwyższej, światowej jakości - powiedział we wtorek w Poznaniu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dzięki realizacji CPK przejazd pociągiem między Poznaniem a Warszawą potrwa ok. 1,5 godz. - dodał.
06.10.2021

Pierwszy pociąg hybrydowy Kolei Dolnośląskich wyjechał na trasę do Trzebnicy

Pierwszy pociąg hybrydowy Impuls 2 pojechał we wtorek na trasę Trzebnica-Wrocław. 8 października w innych kierunkach kolejowych na Dolnym Śląsku zacznie kursować następnych pięć takich pojazdów. Docelowo w regionie ma ich być 27.
06.10.2021

Grupa Azoty, PKP Cargo i PESA rozpoczynają współpracę na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym

Grupa Azoty, PKP Cargo i PESA chcą współpracować na rzecz rozwoju zeroemisyjnego szynowego transportu towarowego. Spółki zamierzają wspólne realizować między innymi projekty badawczo-rozwojowe zmierzające do opracowania optymalnych sposobów wykorzystania wodoru do napędów pojazdów szynowych oraz metod transportu wodoru i tankowania pojazdów kolejowych.
24.09.2021

Polska kolej na szybkim torze do neutralności klimatycznej

Dzięki rekordowym inwestycjom w tabor oraz infrastrukturę polska kolej jest na dobrej drodze do pełnej neutralności klimatycznej, a za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród pasażerów transport szynowy ma ogromny potencjał rozwojowy - uznali uczestnicy dyskusji odbywającej się na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2021 w Gdańsku.
23.09.2021

PLK na EKG o znaczeniu kolei dla gospodarki i ekologii

Inwestycje poprawiające dostęp kolei do portów morskich, znaczenie transportu kolejowego w Europejskim Zielonym Ładzie, nowa perspektywa finansowa UE, cyfryzacja na kolei – to tematy omawiane m.in. przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 20 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. PLK kolejny aktywnie uczestniczą w spotkaniach ważnych dla gospodarki w Polsce i Europie.
20.09.2021

Trwają prace nad nowymi przepisami w obszarze wodoru

Polska Strategia Wodorowa może jeszcze we wrześniu zostać przyjęta przez rząd. Resort klimatu i środowiska pracuje też nad innymi dokumentami strategicznymi dla branży, w tym m.in. nad ustawą Prawo wodorowe oraz nad porozumieniem sektorowym, wzorowanym na tym podpisanym w ubiegłym tygodniu w obszarze offshore. Według rządu wodór ma ogromny potencjał w dekarbonizacji polskiej gospodarki, a stworzenie ram prawnych dla tego sektora ma się przyczynić do budowy nowej gałęzi przemysłu, opartej na nowoczesnych technologiach.
20.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

Kolej przyszłością europejskiego transportu

Dalszy rozwój transportu kolejowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego Polski – stwierdzili zgodnie eksperci podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju. Gościem specjalnym wydarzenia był Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP S.A., który 8 lipca objął funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).
30.08.2021

PKP, Orlen i PESA będą współpracować przy technologiach wodorowych na kolei

PKP, PKN Orlen i należąca do PFR PESA podpisały w środę porozumienie ws. współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym.
26.08.2021

Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej

Do programu Zielona Kolej, zakładającego przechodzenie branży kolejowej na zasilanie energią z odnawialnych źródeł, przystąpił w środę regionalny przewoźnik woj. śląskiego - Koleje Śląskie. Inicjatywę, powołaną przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, koordynuje spółka PKP Energetyka.
22.07.2021

Otworzono jeden z pierwszych bezpłatnych, zielonych parkingów typu "parkuj i jedź"

Bezpłatny parking typu "parkuj i jedź" ze 167 miejscami postojowymi został otwarty w Radomiu na osiedlu Południe – poinformował w piątek rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dawid Puton.
02.07.2021

Pierwszy „power bank” dla kolei uruchominy przez PKP

Zasobnik energii obejmujący instalację o mocy 5,5 MW i pojemności użytecznej 1,2 MWh uruchomiła w Garbcach na Dolnym Śląsku PKP Energetyka. To, według kolejowej spółki, największy magazyn energii przeznaczony na potrzeby trakcyjne w Europie i pierwszy z planowanych ok. 300 „power banków” dla kolei.
01.07.2021

PKP Intercity zmienia tabor. Spółka chce kupić 63 nowoczesne lokomotywy elektryczne

PKP Intercity ogłosiło postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na zakup 63 nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o prędkości co najmniej 200 km/h. Będzie to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki – poinformowały PKP Intercity w piątek.
04.06.2021

Tauron Dystrybucja przyłączył podstację trakcyjną Bochnia na potrzeby m.in. Pendolino

Tauron Dystrybucja, spółka z grupy energetycznej Tauron przyłączyła do sieci podstację trakcyjną Bochnia (Małopolskie). Dzięki inwestycji za 58 mln zł w regionie kursować mogą szybkie pociągi Pendolino, zwiększone zostało też bezpieczeństwo energetyczne obszaru.
25.05.2021

5. edycja Kongresu 590 „Polska/świat startujemy” zakończona

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.
14.05.2021

PKP Intercity informację o śladzie węglowym udostępni podróżnym w połowie roku

PKP Intercity zamierza udostępnić podróżnym informację o śladzie węglowym, wytworzonym podczas podróży, w wyszukiwarce połączeń na stronie przewoźnika w połowie bieżącego roku - poinformowała PAP rzecznik kolejowej spółki Katarzyna Grzduk.
03.05.2021

PKP Energetyka: impuls inwestycyjny w OZE szacowany jest do 10 mld zł

PKP Energetyka poprzez realizację programu "Zielonej kolei" ma dać impuls inwestycyjny dot. odnawialnych źródeł energii szacowany do 10 mld zł - przekazał PAP prezes spółki Wojciech Orzech. Zgodnie z założeniami do 2030 roku 85 proc. energii zasilanej kolej w Polsce ma pochodzić z OZE.
21.04.2021

PKP Cargo planuje rozwój przewozu LNG przy wzroście zainteresowania ze strony PGNiG

PKP Cargo zamierza rozwijać segment przewozu gazu LNG specjalnymi izokontenerami kolejowymi, ale do tego potrzebny jest wzrost zapotrzebowania ze strony PGNiG - poinformował w czwartek podczas telekonferencji prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.
01.04.2021

Jaśniej i bezpieczniej dla podróżnych na peronach. Setki nowych energooszczędnych lamp LED

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Korzyści z „nowego" światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2 , dłuższa praca.
18.03.2021

Kolej efektywna energetycznie - to zielony transport przyszłości

Pomimo pandemii spółki grupy PKP zainwestowały w 2020 rekordowe kwoty w modernizację infrastruktury i nowoczesne rozwiązania systemowe optymalizujące zużycie energii. W 2030 roku 85 proc. energii wykorzystywanej przez kolej ma pochodzić z OZE, a oszczędności w jej zużyciu przez najbliższe 9 lat urosną do 1,2 TWh.
15.03.2021

„Zielony Ład” na polskiej kolei będzie zależał od klientów

Przekonanie pasażerów i klientów do korzystania z transportu kolejowego może być najtrudniejszym elementem wprowadzania ekologicznych rozwiązań na kolei - oceniali uczestnicy dyskusji o efektywności energetycznej na konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”.
11.03.2021

Pod koniec 2021 zostanie uruchomiona pierwsza lokomotywa z napędem wodorowym

Podczas czwartkowej konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei” prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski oznajmił, że koniec roku 2021 to realny termin uruchomienia pierwszej lokomotywy napędzanej wodorem.
11.03.2021

PKP Intercity na drodze do neutralności klimatycznej

PKP Intercity pracuje nad offsetem ekologicznym, który stworzy podróżnym możliwość bezpośredniego udziału w osiąganiu przez przewoźnika neutralności klimatycznej. W tym celu PKP Intercity podpisało list intencyjny z Lasami Państwowymi dotyczący współpracy przy nasadzaniu drzew.
29.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.