Wynik wyszukiwania - " polityka klimatyczna" - Wiadomości

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

Paliwa kopalne odchodzą w niebyt? Rekordowy udział energii odnawialnej w Europie

Jak donosi najnowszy raport think-tanku Ember, produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych w UE spadła o rekordowe 19 proc. w 2023 roku, zaś łączny udział energii odnawialnej wzrósł do rekordowego poziomu 44 proc. Taki stan jest konsekwencją zwiększonego udziału OZE w unijnym koszyku energetycznym.
26.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Wróżenie z fusów. Tegoroczny popyt Chin na ropę naftową dzieli ekspertów

Wood MacKenzie przewiduje, że Chiny będą największym na świecie konsumentem ropy naftowej w tym roku, odpowiadając równocześnie za ponad jedną czwartą nowego, globalnego popytu na ropę. Równocześnie nie brak przeciwnych głosów dostrzegających słabość chińskiej gospodarki, a co za tym idzie, zmniejszenie popytu na czarne złoto w Państwie Środka.
17.02.2024

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.
09.02.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

Czarne chmury nad czarny złotem. Koniec petrodolarów już wkrótce?

Popyt na ropę i gaz spadnie do końca dekady, zaś spadające ceny prawdopodobnie pogorszą się z powodu nadpodaży. Takie czarne prognozy wypływają z lektury raportu od think thanku Carbon Tracker. Czy zmierzamy do końca prosperity państw eksportujących czarne złoto, jakim jest ropa naftowa?
18.12.2023

Sprawiedliwość po niemiecku. Czy to koniec Energiewende?

Szerokim echem odbił się niedawny wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że fundusze przeznaczone na walkę z koronawirusem nie mogą zostać wykorzystane na działania związane z rządową polityką klimatyczną. Czy to koniec słynnego Energiewende, niemieckiego przełomu energetycznego?
08.12.2023

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.
08.12.2023

Teoria swoje, praktyka swoje. Transformacja energetyczna musi zostać przyspieszona

Transformacja energetyczna nie przebiega zgodnie z planem. Następstwa pandemii koronawirusa COVID-19 i skutki kryzysu na Ukrainie dodatkowo spotęgowały wyzwania stojące przed transformacją, zaś osiągnięcie celu klimatycznego wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5 st. C względem czasów preindustrialnych wymaga zintensyfikowania wysiłków – donosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej w swoim raporcie.
01.12.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Wiatr w żagle energetyki wiatrowej. Komisja Europejska i jej Wind Power Action Plan

Komisja Europejska uruchomiła Pakiet Energetyki Wiatrowej – Wind Power Action Plan, mający na celu przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej w Europie oraz wzmocnienie konkurencyjności produkcji energii wiatrowej.
07.11.2023

Niemcy na zakręcie. Unijne cele emisyjne zbyt ambitne dla Berlina

Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił 24 października strategię przemysłową, której celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Obecne ambitne cele klimatyczne są nie do spełnienia dla Berlina.
04.11.2023

Globalna polityka klimatyczna na nie. Głos buntu czy wołającego na puszczy?

Polityczne strategie klimatyczne wywołują różne emocje – zarówno akceptacji, jak również sprzeciwu. Troska o środowisko niejednokrotnie wiąże się z decyzjami ograniczającymi emisje dwutlenku węgla, co często wiążę się ze znacznymi kosztami transformacji energetycznej. Taka sytuacja może budzić uzasadniony głos sprzeciwu.
30.10.2023

CBAM wszedł w życie. Czy nowe znaczy lepsze?

Od 1 października wszedł w życie okres przejściowy CBAM – mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, stanowiący nowy element unijnej polityki klimatycznej. CBAM będzie miał długofalowe konsekwencje dla sektorów wysokoemisyjnych, a co za tym idzie, dla konsumentów.
29.10.2023

Jak ograniczyć wpływ cen energii i gazu na koszty ogrzewania?

Ceny energii i gazu windują koszty ogrzewania. Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebo– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes ROCKWOOL Polska Andrzej Kielar. wanie na ciepło nawet o połowę
10.03.2022

Rewojucja na rynku pracy - powstaną nowe zawody związane z OZE i elektromobilnością

Przechodzenie na zieloną energię oznacza dla Polski nie tylko zmiany w energetyce, ale i dogłębne przeobrażenia na rynku pracy. Dotyczy to w pierwszej kolejności sektora wydobywczego i górnictwa, które zatrudnia w Polsce 77,7 tys. pracowników.
14.02.2022

Polskie miasta zagrożone powodziami i suszami

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland.
25.11.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Polska rośnie w fotowoltaikę! Lightsource bp zrealizuje w kraju dziewięć projektów

Polska plasuje się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania. Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.
20.10.2021

Francja chce udziału w zielonej transformacji Polski. Obok technologii atomowe oferujej także wodór

– Francja jest dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, a dalsze perspektywy rozwoju tej współpracy są bardzo pozytywne – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Duży potencjał dla wspólnych działań i inwestycji stwarza obszar transformacji energetycznej i ekologicznej, w który Francja może się zaangażować.
10.09.2021

Transformacja energetyczna, wymaga transformacji rynku pracy, szczególnie dla górnków

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i energetyka oparta na OZE – pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych.
04.08.2021

Tylko szybka transformacja energetyczna pozwoli uniknąć wzrostu cen energii wobec nowej polityki UE

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii.
21.07.2021

Kraje G7 zapowiadają rezygnację ze wsparcia energetyki węglowej do końca 2021 roku

Przywódcy krajów G7 podczas weekendowego szczytu zobowiązały się do działań na rzecz szybszego rozwoju technologii i strategii, które przyśpieszą odejście od energetyki konwencjonalnej, w szczególności węglowej. Kwestie klimatyczne były jednym z kluczowych tematów szczytu w Carbis Bay w Kornwalii.
14.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.