Wynik wyszukiwania - "ke" - Wiadomości

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Minister rolnictwa pozytywnie ocenia propozycje KE zmian w Zielonym Ładzie

Opublikowane w piątek przez Komisję Europejską propozycje zmian rozporządzeń rolnych związanych z Zielonym Ładem należy oceniać pozytywnie - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu - ocenił.
16.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

KE zatwierdziła pomoc publiczną w kwocie 6,9 mld euro na zwiększenie dostaw wodoru, m.in. w Polsce

Komisja Europejska podała w czwartek, że zatwierdziła pomoc publiczną państw członkowskich, w tym Polski, w wysokości 6,9 mld euro na projekty infrastrukturalne, mające na celu zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.
15.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Minister klimatu: unijny cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
10.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

Decyzja władz Sztokholmu o wprowadzeniu w centrum miasta strefy bez samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy została wstrzymana przez Komisję Europejską. Powodem jest możliwość naruszenia prawa mieszkańców do swobodnego przemieszczania się.
19.01.2024

Łukaszewska-Trzeciakowska: liczymy na notyfikację KE wsparcia atomu do końca 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rząd liczy, że do końca 2024 r. zdobędzie notyfikację Komisji Europejskiej systemu wsparcia rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
22.11.2023

Branża mleczarska wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji

Branża mleczarska potrzebuje zmian, by sprostać nowym wymogom KE dotyczących ochrony klimatu. Będą one polegały m.in. na zwiększeniu dobrostanu hodowli bydła czy wykorzystywaniu do produkcji odnawialnych źródeł energii - wskazuje Związek Polskich Przetwórców Mleka.
15.11.2023

KE: Plan dla Wiatru to game changer energetyki wiatrowej w Europie

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Łącznie te działania zmienią reguły gry dla europejskiego przemysłu wiatrowego i zdolności Europy do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i energetycznych.
24.10.2023

Przyjęto środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku

Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów.
26.09.2023

Wodór to dziś najgorętszy temat

Zielony wodór to klucz do spełnienia celów klimatycznych przy utrzymaniu w Europie nowoczesnego przemysłu i miejsc pracy. Polska nie może przespać swojej szansy – podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" europoseł Jerzy Buzek.
14.04.2023

Za tydzień w PE kolejne rozmowy o rozporządzeniu metanowym; kwestią sporną zapisy dot. polskich kopalń

W przyszłą środę (19 kwietnia) w PE w Strasburgu negocjatorzy grup politycznych mają kontynuować rozmowy na temat projektu unijnego rozporządzenia metanowego. Kwestią sporną są już tylko zapisy, które mogą mieć negatywny wpływ na polskie kopalnie. Polscy europosłowie PiS, PO i PSL zabiegają o korzystne rozwiązania.
14.04.2023

Szefowie dyplomacji UE i USA będą rozmawiać we wtorek w Brukseli o energetyce

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell i unijna komisarz ds. energii Kadri Simson będą współprzewodniczyć we wtorek spotkaniu ministerialnemu Rady ds. Energii UE-USA w Brukseli z udziałem amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i wiceministra energii USA Davida Turka.
03.04.2023

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje o zmiany w rozporządzeniu o F-gazach

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje do europosłów oraz państw członkowskich o realistyczne podejście do zmian w rozporządzeniu unijnym ograniczającym użycie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów). Organizacje zrzeszające największe firmy z branży oceniają, że obecny kształt nowelizacji nie tylko uniemożliwia realizację celów dotyczących ochrony klimatu, ale także zagraża długofalowemu bezpieczeństwu energetycznemu Polski, opóźniając możliwość odejścia od paliw kopalnych. Spowoduje też olbrzymie skutki gospodarc
28.03.2023

Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej

Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
22.03.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Normy CO2 dla pojazdów ciężarowych: gdzie infrastruktura do ładowania i tankowania?

Brak zakazu, ale cele bardzo ambitne - Komisja Europejska opublikowała w Walentynki swoją propozycję rewizji norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV), proponując niezwykle ambitne cele pośrednie na lata 2030 (45%) i 2035 (65%). Chociaż wniosek dopuszcza różnorodność technologiczną, z celem 90% do 2040 r., głównym problemem pozostają warunki mające pomóc w realizacji zaprezentowanych celów.
17.02.2023

KE pozywa Belgię przed TSUE w związku z zanieczyszczeniem wód w Walonii

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Belgii do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepodjęciem przez ten kraj wystarczających działań w sprawie zanieczyszczenia azotanami wód w Walonii - jednym z trzech regionów federalnych.
16.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

REPowerEU w Krajowych Planach Odbudowy?

Parlament Europejski w głosowanie opowiedział się za włączeniem instrumentu REPowerEU do Krajowych Planów Odbudowy, co ma zwiększyć niezależność od rosyjskich paliw kopalnych, przyspieszyć zieloną transformację i walkę z ubóstwem energetycznym.
14.02.2023

Ekspert: zagrożeniem dla prognoz KE jest wzrost cen surowców energetycznych

Komisja Europejska obniżyła prognozę inflacji w Polsce na 2023 r. o 3,1 punkt procentowy, do 11,7 proc. To druga największa rewizja w całej UE – zwrócił uwagę w komentarzu dla PAP Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego zagrożeniem dla prognoz jest wzrost cen surowców energetycznych.
13.02.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

Nie ma zgody KE na zamrożone ceny energii dla PKP Intercity

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla tego przewoźnika - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister finansów Piotr Patkowski.
24.01.2023

KE rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE, która ma doprowadzić do "lepszej ochrony konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspierać ich dostęp do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększać odporność rynku".
23.01.2023

Komisarz UE ds. handlu w Davos: najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne

Najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne, gdyż jest to główne źródło dochodu dla rosyjskiego budżetu – powiedział w piątek Valdis Domborvskis, komisarz UE ds. handlu, podczas debaty na temat scenariuszy dla Rosji w 2023 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
20.01.2023

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.
20.01.2023

KE zatwierdza niemiecki program wsparcia OZE o wartości 28 mld euro

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła niemiecki program wsparcia w wysokości 28 miliardów euro dla energii odnawialnej. Ma on na celu szybkie zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.
21.12.2022

Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu

Szkocki rząd postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku. Jednym z elementów dzięki, który ma wpłynąć na realizację tego celu, jest transport ze Szkocji do Holandii.
15.12.2022

Program operacyjny "Rybactwo i Morze" zatwierdzonmy przez KE

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny +Rybactwo i Morze+" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
14.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

KE zaproponuje sankcje na sektor górniczy Rosji

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał we wtorek "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.
07.12.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Rada UE zatwierdziła dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw dotyczącej zrównoważonego rozwoju

Rada UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
28.11.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
26.11.2022

UE zatwierdza program o wartości 500 mln euro na rzecz ekologicznych statków

Program będzie wspierał projekty zwiększające efektywność energetyczną i ekologiczność statków używanych do celów pasażerskich, towarowych i transportu kombinowanego.
20.11.2022

KE ponownie zelektryzowała branżę motoryzacyjną

W ostatnim czasie doszło do porozumienia Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które z dużym prawdopodobieństwem przypieczętowało los silnika spalinowego. Niedawny wywiad komisarza Bretona pozwala jednak myśleć, że nie będzie to w 2035 roku.
16.11.2022

Europosłanka Kloc: projekt przepisów UE ws. redukcji emisji metanu wymaga poprawek

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej wymagają poprawek; ich wprowadzenie w okresie kilku lat zagroziłoby egzystencji szeregu polskich kopalń – przekonywała w poniedziałek w Chorzowie europosłanka Izabela Kloc.
14.11.2022

Europejski Tygodzień Redukcji Odpadów - 3R!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
14.11.2022

SP przygotowała projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Zawieszenie obowiązku sporządzania raportów na temat wielkości emisji CO2 za okres od 1 stycznia 2022 - zakłada projekt przygotowany przez Solidarną Polskę. Ma to zmierzać - według polityków SP - do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).
09.11.2022

EBI: zagrożenia dla inwestycji w firmach UE stwarza m.in kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny, inflacja i zacieśnienie polityki monetarnej stwarzają zagrożenia dla inwestycji w przedsiębiorstwach UE - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. poziomu inwestycji. Zwrócono uwagę, że unijne firmy poczyniły postępy w inwestowaniu na rzecz klimatu.
08.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

KE zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary - mówił premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu - dodał.
07.11.2022

Kto odpowiada za szalejącą inflację i drogą energię w Europie?

Agresywne zamykanie w UE własnych źródeł energii, kopalń węgla w całej Europie w tak szybkim nieskoordynowanym tempie było po prostu głupotą. Płacą za to absolutnie wszyscy Europejczycy - mówi prezes Polskiej Grupy Górniczej SA Tomasz Rogala w rozmowie z czwartkową "Gazetą Polską Codziennie".
20.10.2022

KE zatwierdziła polski program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Komisja Europejska zatwierdza w poniedziałek polski program o wartości 10 mld euro dotyczący rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych.
18.10.2022

Polityka spójności głównym tematem Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Walka z kryzysami, stymulowanie transformacji energetycznej, a przede wszystkim wyrównywanie szans rozwojowych europejskich regionów - to najważniejsze aspekty unijnej polityki spójności, omawiane podczas rozpoczętego w poniedziałek 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
11.10.2022

Szczyt Rady Europejskiej w Pradze; wśród tematów Ukraina, energetyka i gospodarka

W piątek przywódcy 27 krajów UE spotkają się na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Pradze. Będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, energetyce i sytuacji gospodarczej.
07.10.2022

Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

Uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców i Plan REPowerEU, wysokie ceny energii i skutki gospodarcze wojny w Ukrainie były głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN - podało we wtorek ministerstwo finansów. W spotkaniu udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
05.10.2022

Komisja transportu PE: stacje elektrycznego ładowania pojazdu powinny być co 60 km

W krajach UE samochody powinny mieć możliwość elektrycznego ładowania co 60 km i tankowania wodoru co 100 km - takie stanowisko zajęła we wtorek komisja transportu Parlamentu Europejskiego.
05.10.2022

Politico: ws. wniosku o limit cen gazu szefowa KE ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia we wtorek brukselski portal Politico.
04.10.2022

Parlament Europejski za ograniczeniem szkodliwych chemikaliów w odpadach

Aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym, deputowani Parlamentu Europejskiego uzgodnili we wtorek, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne.
04.10.2022

KE wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w związku z jakością powietrza

Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
29.09.2022

UE ogłosi propozycje rozwiązania kryzysu energetycznego

W najbliższą środę Parlament Europejski ma się spotkać na sesji plenarnej w Strasburgu.
13.09.2022

Będzie debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze"; europosłanka PiS: obawiam się politycznej awantury

W czwartek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze". "Obawiam się, że polski rząd zostanie oskarżony o spowodowanie tej katastrofy, że nie będzie szansy na merytoryczną dyskusję" - mówi PAP europosłanka Anna Zalewska (PiS).
12.09.2022

Europosłanka PiS pyta Komisję Europejską o "paraliżujące europejską gospodarkę" ceny energii

Europosłanka PiS Izabela Kloc (PiS) skierowała w poniedziałek pytanie do Komisji Europejskiej o to, czy zamierza podjąć "oczekiwaną przez wielu przywódców państw członkowskich reformę systemu ETS zmierzającą do ustanowienia maksymalnej ceny emisji w okresie kryzysu energetycznego". "Ceny energii paraliżują europejską gospodarkę" - uzasadnia.
06.09.2022

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony szefa RE Charlesa Michela ws. cen energii

Komisja Europejska nie skomentowała krytycznych słów, które padły pod jej adresem ze strony szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela w sprawie jej działań dot. rosnących cen energii w UE. Jak powiedział rzecznik KE Eric Mamer, Komisja prowadzi prace nad propozycją, która ma zaradzić tej sytuacji.
05.09.2022

Szefowa KE: potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla

Potrzebujemy unijnego systemu handlu emisjami ETS, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla; to CO2 powoduje zmiany klimatyczne - oznajmiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kopenhadze na spotkaniu premierów państw regionu Morza Bałtyckiego.
31.08.2022

Szefowa KE: pracujemy nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej

Pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.
30.08.2022

Czy populacja ryb się odrodzi? KE proponuje limity połowów na Bałtyku m.in. utrzymanie limitów dla połowów łososia i przyłowów dorsza

Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt dotyczący uprawnień do połowów na 2023 rok na Morzu Bałtyckim. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia ze stada centralnego i gładzicy, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych uprawnień połowów łososia oraz przyłowów dorsza, a także śledzia ze stada zachodniego
23.08.2022

Były urzędnik Komisji Europejskiej: to przez Niemcy płacimy niebotyczne rachunki za energię

To przez niemiecki eksperyment z transformacją energetyczną musimy płacić niebotyczne rachunki za energię - pisze w artykule opublikowanym na brukselskim portalu informacyjnym Brussels Report Samuele Furfari, były wieloletni urzędnik Komisji Europejskiej zajmujący się kwestiami energii i emerytowany profesor Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB).
23.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

UE: w Brukseli ruszyła procedura pisemna ws. rozporządzenia o redukcji zużycia gazu w UE

"Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.
04.08.2022

Rozwiązaniem na suszę w rolnictwie jest wykorzystywanie wody z oczyszczonych ścieków komunalnych w rolnictwie

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. Chce, aby kraje UE wykorzystywały więcej tej wody
03.08.2022

Projekt KE o redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej

Projekt Komisji Europejskiej wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej - stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas czwartkowego spotkania z organizatorami protestów rolniczych w Holandii.
28.07.2022

We wtorek rząd o zmianach dot. charakterystyki energetycznej budynków

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków dostosowującej polskie przepisy do unijnych dyrektyw.
26.07.2022

Czy państwa UE do wiosny zredukują zużycie gazu o 15 proc.?

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
22.07.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii

Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.
07.07.2022

UE za uznaniem atomu i gazu za "zielone"

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne. "Wygrała gospodarka europejska" - powiedział po głosowaniu europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
06.07.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.
09.06.2022

Europejski Instytut Innowacji i Technologii będzie wspierać transformację środowiskową UE

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) będzie skupiać się głównie na transformacji środowiskowej w Unii Europejskiej, a w szczególności dążeniu UE do zeroemisyjności.
09.06.2022

Europejski system handlu emisjami, który obejmuje ponad 10 tys. elektrowni i fabryk, czeka reforma

Celem unijnego systemu handlu emisjami (ETS) jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z przemysłu. EU pracuje nad aktualizacją systemu ETS, która dostosuje go do podwyższonych celów w zakresie redukcji emisji.
09.06.2022

PE przyjmie stanowisko ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne

W środę Parlament Europejski przyjmie swoje stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć jej ambicje klimatyczne.
07.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Schneider Electric wspiera decyzje KE dotyczące odejścia od najsilniejszego gazu cieplarnianego na świecie

Schneider Electric odpowiada na oczekiwania Unii Europejskiej dotyczące szybszej realizacji celów środowiskowych poprzez aktualizację polityki w zakresie gazów cieplarnianych SF6
10.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Komisja PE przyjęła opinię w sprawie mechanizmu CBAM, który ma zapobiec ucieczce emisji CO2

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię autorstwa europosłanki Izabeli Kloc (PiS) na temat ustanowienia mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, tzw. CBAM. Ma on zapobiec ucieczce emisji CO2 poza UE.
22.04.2022

Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej

Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w UE, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej – poinformował w Strasburgu podczas konferencji w sprawie przyszłości Europy Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, nawiązując do skutków agresji Rosji na Ukrainę.
10.04.2022

Wójcik: w obecnej sytuacji nie ma zgody na politykę klimatyczną UE

W sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS – stwierdził w piątek w Katowicach minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
09.04.2022

Piotr Müller: projekty realizowane ze środków UE nie są zagrożone w zw. z karami za Turów

Żadne projekty realizowane ze środków unijnych nie są zagrożone w związku z karami UE za Turów, gdyż zostaną one sfinansowane z budżetu krajowego - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08.04.2022

Polska upomniana przez KE - czas na wdrożenie dyrektyw o efektywności energetycznej i składowiskach odpadów

Komisja Europejska wezwała kilka państw członkowskich, w tym Polskę, do wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej, a także przepisów dot. składowisk odpadów oraz odpadów ze statków - poinformowała Komisja w środowym komunikacie.
07.04.2022

KE przyznała ponad miliard euro na innowacyjne projekty na rzecz transformacji klimatycznej UE

Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
01.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

Gróbarczyk: jest gotowy plan dojścia do zgodności z dyrektywą ściekową

W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z unijną dyrektywą ściekową - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk cytowany w komunikacie resortu.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Morawiecki pisze do przywódców UE - proponuje "mapę drogową" ws. uniezależnienia UE od surowców z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.
10.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE, komentuje wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa

Wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa, że węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to de facto potwierdzenie stanowiska Polski odnośnie sprawiedliwej transformacji.
04.03.2022

UE. Czy uda się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu?

Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.
01.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

KE: innowacyjny dodatek do pasz zmniejszy emisję metanu przez krowy mleczne

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w środę wprowadzenie do obrotu na terytorium Wspólnoty innowacyjnego dodatku paszowego, który powoduje ograniczenie wytwarzania metanu w jelitach hodowlanych krów mlecznych - poinformowała Komisja Europejska.
24.02.2022

Premier: kolejny raz przedstawię Radzie Europejskiej nasze postulaty dot. rynku handlu ETS

Po raz kolejny na Radzie Europejskiej przedstawię nasze postulaty, by wyeliminować z rynku handlu ETS wszystkie instytucje spekulujące tym instrumentem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który przebywał przy polsko-białoruskiej granicy.
17.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Premier: rekompensaty dla sektorów energochłonnych mają zapobiec przeniesieniu produkcji poza UE

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów energochłonnych, ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna, jak w UE, polityka klimatyczna - tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.
05.02.2022

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż ws. dywidend z zysków EuRoPol Gazu; PGNiG żądania Gazpromu - bezzasadne

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gazu oraz ws. naruszenia przysługujących mu praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie - podała polska spółka. PGNiG uważa żądania Gazpromu za bezzasadne.
03.02.2022

Branża cyfrowa apeluje o zmiany w projekcie regulacji UE dot. przemieszczania odpadów

Umożliwienie transportu odpadów dla regeneracji, zbiórki czy naprawy, odejście od mechanizmu zupełnego zakazu transportu - to niektóre postulaty europejskiej branży cyfrowej do projektu aktualizacji europejskiego rozporządzenia ws. przemieszczania odpadów.
03.02.2022

Projekt dotyczący taksonomii energetycznej po konsultacjach – dobry dla Polski

Przygotowany przez Komisję Europejską po konsultacjach projekt dotyczący taksonomii uwzględnia gaz oraz energię nuklearną i jest dobry dla Polski; KE uwzględniła dużą część polskich poprawek - przekazało PAP polskie źródło dyplomatyczne.
02.02.2022

Belgijski rząd dopłaci do rachunków za energię eklektyczną i tymczasowo obniży podatek VAT za prąd

Rząd w Brukseli osiągnął porozumienie w sprawie rekompensat wysokich cen energii. Tymczasowo obniżony zostanie podatek VAT na prąd z 21 do 6 proc. oraz pojawi się dopłata 100 euro rocznie do rachunku za energię. Partie koalicyjne przez wiele tygodni spierały się o to, jak pomóc gospodarstwom domowym zamortyzować wysokie ceny energii.
02.02.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

2 lutego wyrok TSUE ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

2 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r.
26.01.2022

Müller: w tym kształcie Polska nie poprze "Fit for 55"

Nie ma mowy, aby Polska poparła pakiet "Fit for 55" w obecnym kształcie, gdyż oznaczałby to bardzo duże obciążenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze, średnio zamożne, a także polskich przedsiębiorców - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
25.01.2022

KE: kwoty z tytułu kar dotyczące Turowa będą potrącone z płatności należnych Polsce z budżetu UE

Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE
20.01.2022

Müller: budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
18.01.2022

Tusk: Polacy potrzebują informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu

Polacy potrzebują uczciwej informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu – mówił we wtorek w Kościanie (Wielkopolskie) lider Platformy Donald Tusk. Przewodniczący PO odwiedził przed świtem lokalną piekarnię.
18.01.2022

KE bada, czy na rynku gazu dochodzi do "zachowań antykonkurencyjnych"; chodzi o Gazprom

Komisja Europejska przekazała, że prowadzi analizy w sprawie tego, czy na unijnym rynku gazu dochodzi do "zachowań antykonkurencyjnych". Chodzi o działania rosyjskiego koncernu Gazprom.
14.01.2022

Müller o fuzji Orlenu i Lotosu: tworzymy koncern, który podejmie wyzwania transformacji energetycznej

Tworzymy koncern multienergetyczny, który będzie mógł podjąć wyzwania transformacji energetycznej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że warunki fuzji Orlenu i Lotosu zostały narzucone przez Komisję Europejską.
14.01.2022

Sasin o fuzji Orlenu i Lotosu: zyski z połączenie będą dużo większe niż straty

Zyski z połączenia Orlenu i Lotosu będą dużo większe niż straty spowodowane sprzedażą - decyzją KE - udziałów Lotosu np. części stacji benzynowych - ocenił szef MAP Jacek Sasin. Pytany, kiedy i do kogo trafią aktywa Lotosu, odpowiedział, że będzie to podane w najbliższych dniach.
12.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

Morawiecki: Można by wpuścić kilkaset milionów dodatkowych uprawnień, wtedy ich cena pójdzie w dół

Połowa ceny za energię to kwestia ETS. Można by wpuścić kilkaset mln dodatkowych uprawnień, wtedy ich cena pójdzie w dół – powiedział Interii premier Mateusz Morawiecki. Zapytał przy tym: panie Tusk, pani von der Leyen, w waszych rękach jest możliwość obniżenia inflacji, dlaczego tego nie robicie?
07.01.2022

Brukselski think-tank: transformacja energetyczna odbędzie się kosztem wyczerpania surowców

Przejście na gospodarkę bezemisyjną rozwiązuje jeden problem, tworząc drugi, równie poważny - informuje w czwartek brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowoduje ekspresowe wyczerpanie złóż niektórych surowców naturalnych, a co za tym idzie, wzrost ich cen - ostrzega.
07.01.2022

Szef MRiT: Polska powinna dostać więcej pieniędzy na transformację

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.
05.01.2022

Atom może być zieloną inwestycją

Bruksela może pozwolić na finansowanie energetyki jądrowej i gazowej ze środków publicznych. To ukłon w stronę Polski i krajów naszego regionu - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
04.01.2022

Minister Moskwa: nie uzyskaliśmy od KE informacji o możliwym terminie wszczęcia postępowania przeciw Gazpromowi

Nie uzyskaliśmy od Komisji Europejskiej informacji o tym, kiedy możliwe jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
03.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Morawiecki w Euractiv: UE potrzebuje głębokiej reformy systemu handlu emisjami

Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu – pisze w artykule opublikowanym na portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2022

Sadoś: projekt KE w sprawie taksonomii korzystny dla Polski; uwzględnia gaz i energię atomową

Projekt Komisji Europejskiej w sprawie tzw. taksonomii jest niezwykle korzystny dla Polski, ponieważ uwzględnia w Unii Europejskiej rolę gazu ziemnego i energii atomowej - powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
03.01.2022

Müller: premier zaapelował do D. Tuska, by namówił kolegów z EPP do modyfikacji systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego EPP Donalda Tuska, by namówił swoich kolegów, koleżanki i przywódców wszystkich państw europejskich, którzy należą do EPP, by zmodyfikować unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
31.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
28.12.2021

Sasin: dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne

Dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne - powiedział "Polsce Times.pl" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił też, że "to, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów".
20.12.2021

AP: Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dot. transformacji górnictwa

Polska jak najszybciej złoży do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego. Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie - poinformował resort aktywów państwowych.
03.12.2021

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. Energii

Pakiet „Fit for 55”, a także ceny energii elektrycznej i gazu to główny temat obrad podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Brukseli, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Minister Moskwa odbyła też szereg spotkań bilateralnych, w tym m.in. z komisarz ds. energii UE Kadri Simson.
03.12.2021

Rada UE zatwierdziła reformę wspólnej ekologicznej polityki rolnej

Rada UE formalnie przyjęła w czwartek wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".
02.12.2021

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku

30 listopada Komisja Europejska poinformowała w komunikacie prasowym o akceptacji przedłużenia systemu aukcyjnego - głównego polskiego programu wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
01.12.2021

PE: Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

Projekt sprawozdania PE, będący przedmiotem poniedziałkowej debaty oraz głosowania we wtorek, podkreśla zależność Unii od kluczowych zasobów potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej. Według europosłów, Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce.
23.11.2021

Wiceminister Adam Guibourgé–Czetwertyński na 1. posiedzeniu Zespołu ds. edukacji ekologicznej

Przygotowanie scenariuszy lekcyjnych na zajęcia w ramach godziny wychowawczej to główny temat rozmów podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia. W spotkaniu, które odbyło się 19 listopada 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé–Czetwertyński.
22.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
15.11.2021

PKN Orlen ma zgodę KE na nowy termin realizacji środków zaradczych przy fuzji z Lotosem

PKN Orlen poinformował w piątek, że otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na wydłużenie do 14 stycznia 2022 r. terminu na realizację środków zaradczych, które zobowiązany jest zrealizować w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos.
15.11.2021

MKiŚ: drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego KE

KE w ramach Funduszu Innowacyjnego uruchomiła drugi nabór wniosków na dofinansowanie projektów od firm wykorzystujących innowacyjne technologie w obszarze energii odnawialnej, energochłonnych gałęzi przemysłu czy magazynowania energii - podało MKiŚ w sobotnim komunikacie.
31.10.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
22.10.2021

Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii

Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii oraz kryzysem praworządności podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.
22.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Niemcy/ Rząd przed powołaniem nowego gabinetu nie planuje działań przeciwko rosnącym cenom energii

Zdaniem Komisji Europejskiej europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa powinny być chronione przed gwałtownie rosnącymi cenami energii. Obecny rząd federalny nie planuje jednak żadnych dodatkowych działań w tej sprawie - pisze portal RND.
14.10.2021

KE przedstawiła propozycje działań w związku ze wzrostem cen energii

Komisja Europejska zaprezentowała w środę zestaw propozycji dotyczących reagowania na wzrost cen energii. Wśród pomysłów jest m.in. częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem oraz tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.
14.10.2021

Komisarz ds. środowiska: w grudniu propozycje w sprawie efektywnego wykorzystania energii

Niedawny wzrost światowych cen energii wzmacnia potrzebę bardziej efektywnego jej wykorzystywania – oświadczył w środę w Brukseli komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius. Zapowiedział, że w grudniu Komisja Europejska przedstawi nową propozycję w tej sprawie.
14.10.2021

Europosłowie: wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r.

Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
13.10.2021

Bułgarski rząd zgłosi do KE propozycję zamknięcia elektrociepłowni węglowych do 2038 roku

Rząd Bułgarii zaproponuje Komisji Europejskiej zamknięcie w kraju elektrociepłowni węglowych do 2038 roku, ale nie wyklucza daty alternatywnej, roku 2040 - poinformował we wtorek premier Stefan Janew po spotkaniu z przedsiębiorcami.
12.10.2021

Sąd UE oddalił skargę na polski rynek mocy

Sąd UE oddalił w środę skargę firm Tempus Energy i T Energy na decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą polski mechanizm rynku mocy. Skarżący domagali się anulowania zgody Komisji.
07.10.2021

Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

Sprawiedliwy podział kosztów transformacji energetycznej, polityka migracyjna, utrzymanie relacji z Rosją na minimalnym poziomie to kwestie, na które Polska zwracała uwagę podczas portugalskiej prezydencji w UE – relacjonował minister ds. UE w kancelarii premiera Konrad Szymański.
04.10.2021

KE: analizujemy sytuację wokół kopalni z perspektywy kwestii środowiskowych

Komisja Europejska analizuje sytuację wokół kopalni Turów z punktu widzenia regulacji unijnych dotyczących środowiska naturalnego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. środowiskowych Vivian Loonela.
24.09.2021

Pluciński: negocjacje pakietu Fit for 55 będą niezwykle trudne

Zmiany legislacyjne związane z pakietem Fit for 55 dotkną niemalże każdą dziedzinę gospodarki, a negocjacje związane z tym pakietem będą niezwykle trudne - ocenił w czwartek zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE Arkadiusz Pluciński.
24.09.2021

Zielony Ład będzie miał wpływ na rolnictwo

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda podczas XXX Forum Ekonomicznego wezmą udział w panelu na temat Zielonego Ładu.
02.09.2021

Prawo klimatyczne pełne zagrożeń

Prawo klimatyczne jest z jednej strony dobrą ideą, ale ma też mnóstwo niebezpiecznych miejsc i zapisów – ocenia europosłanka Anna Zalewska (EKR/PiS).
02.09.2021

IGNj: niezadowolenie unijnych rolników WPR rośnie. Nowa polityka ograniczy produkcję

Rośnie niezadowolenie europejskich rolników w związku z nową Wspólną Polityką Rolną. Jej konsekwencją będzie ograniczenie produkcji rolnej i dochodów rolników. Instytut Gospodarki Rolnej (IGN) chce debaty na ten temat.
18.08.2021

Szefowa KE: nie stać nas na zmianę klimatu

Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro i nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma – deklaruje w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
02.08.2021

MFIPR: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Negocjacje z Komisją Europejską

Trwają negocjacje z Komisją Europejską (KE) o rozszerzeniu wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Polski rząd zabiega, by pieniądze z FST trafiły również do województwa lubelskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Dziś odbyło się kolejne spotkanie z KE, któremu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
14.07.2021

Puda o masowym przetwórstwie: po raz pierwszy kierunek KE zgodny z rozwojem Polski

Po raz pierwszy w historii kierunek KE jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - mówił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o przyszłość masowego przetwórstwa.
14.07.2021

Projekt ws. wsparcia finansowego polskich organizacji rolniczych w UE wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany ponownie do sejmowych komisji.
08.07.2021

Nowy system handlu emisjami staje się faktem

Komisja Europejska ma wkrótce zaproponować rozwiązania dla budynków i transportu, które mogą doprowadzić do wzrostu kosztów opału dla gospodarstw domowych – pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
05.07.2021

PE chce wiążących celów ochrony bioróżnorodności

Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 roku - uważają europosłowie.
11.06.2021

KE proponuje, by kraje członkowskie mogły dotować do 100 proc. kosztów projektów OZE

Komisja Europejska proponuje zmiany w wytycznych o pomocy państwa w celu umożliwienia krajom UE dotowania do 100 proc. wartości projektów dotyczących energii odnawialnej. Inwestycje w gaz zostaną objęte wytycznymi, jeśli kraje wykażą, że służą celom klimatycznym UE.
08.06.2021

KE zadowolona z porozumienia w sprawie zwiększenia celów klimatycznych na 2030 r.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła wstępne porozumienie Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie zwiększenia celów klimatycznych na 2030 rok z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku.
21.04.2021

Komisja Europejska opublikowała zasady klasyfikowania zielonych inwestycji

Komisja Europejska opublikowała w środę system klasyfikacji zielonych inwestycji w sektorach od przemysłu po transport. Brakuje w nim jednak ciągle energetyki jądrowej i gazowej. Decyzja, czy zakłady z tych sektorów mogą być klasyfikowane jako zielone nie została jeszcze podjęta.
21.04.2021

KE: uprawy ekologiczne mają objąć 25% użytków rolnych do 2030 roku

Komisja Europejska opublikowała w czwartek plan działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.
25.03.2021

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

MKiŚ: Polska niezwłocznie przystąpiła do realizacji wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej

Polska niezwłocznie przystąpiła do realizacji wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej - przekazało w czwartek ministerstwo klimatu i środowiska. Resort dodał, że Lasy Państwowe sporządziły projekt nowego aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, który niebawem trafi do KE.
19.02.2021

KE o jakości powietrza w Polsce, Belgii i Czechach

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Belgii, Czech i Polski w sprawie przestrzegania wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej jakości powietrza w Europie.
18.02.2021

UE i KE: Polska ma wykonać wyrok TSUE w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o dyrektywę siedliskową i ptasią.
18.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.