Wynik wyszukiwania - "kopalnia " - Wiadomości

ŚGP Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego

W ramach prac poszukiwawczych potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego - poinformowała we wtorek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. W najbliższych miesiącach spółka ma prowadzić prace, by m.in. określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.
24.04.2024

Kazimierz Biskupi samorządem zasilanym wyłącznie zieloną energią

Zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł przyznany został we wtorek gminie Kazimierz Biskupi (woj. wielkopolskie). Jesteśmy pierwszym tego typu samorządem w Polsce – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.
26.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
21.02.2024

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).
28.01.2024

Druga edycja programu "Wiatr - Kopalnia możliwości"

W dniu 18.01.2024 r. w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w Bytomiu odbyło się spotkanie z pond 40 kandydatami do drugiej edycji przełomowego programu "Wiatr - Kopalnia możliwości". Inicjatywa, zrealizowana przez EDF Renewables Polska we współpracy z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz SRK, oferuje górnikom wyjątkową szansę na przekwalifikowanie się w zakresie obsługi i serwisu instalacji lądowych farm wiatrowych.
24.01.2024

Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.
19.01.2024

Poprawiają się stosunki polsko-czeskie w sferze ochrony środowiska

Podpisanie polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów oraz memorandum o poprawie stanu powietrza po obu stronach granicy ustabilizowało nasze stosunki dwustronne w sferze ochrony środowiska - powiedział w środę czeski minister środowiska Petr Hladik. Dodał, że zaprosił nową minister środowiska RP Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.
27.12.2023

Nadzór górniczy potwierdził nadmierną ilość odpadów w wyrobiskach kopalni Piast

Kontrola nadzoru górniczego potwierdziła, że w podziemnych wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu zgromadzono nadmierną ilość zbędnych materiałów i odpadów, a w procedurze wywożenia na powierzchnię pojemników po środkach chemicznych były nieprawidłowości. Kopalnia otrzymała nakaz usunięcia odpadów.
17.11.2023

Niemiecki minister finansów: "powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r."

"Dopóki nie będzie jasne, że energia jest dostępna i przystępna cenowo, powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r." - powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP Christian Lindner gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger". Minister zakwestionował tym samym cel rządu, w którym zasiada.
04.11.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości”

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Kopalnia Silesia uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną metanem

Należąca do Grupy Bumech kopalnia węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiła w środę instalację kogeneracyjną zasilaną metanem. Warta 45 mln zł inwestycja została zrealizowana w siedem miesięcy - poinformował Bumech.
12.10.2023

W pierwszym półroczu br. Tauron o 10 proc. zwiększył produkcję energii z OZE

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy - podał w czwartek Tauron.
05.10.2023

Wizja lokalna w sprawie pogórniczej hałdy w Radlinie

Na pogórniczej hałdzie w Radlinie (Śląskie), gdzie w sobotę doszło do osunięcia się fragmentu materiału i wzbicia w powietrze olbrzymiej chmury pyłu, odbyła się w środę wizja lokalna. Zdecydowano o powołaniu zespołu z udziałem ekspertów, który przeanalizuje przyczyny incydentu i opracuje rekomendacje.
20.09.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

W Kopalni Turów zakończono okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego

Kopalnia Turów, należąca do spółki PGE GiEK, zakończyła trwający ponad rok okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który ma chronić zasoby wodne po czeskiej stronie. Wyniki pomiarów wykazują wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o ponad 4 m – podała w piątek spółka.
11.08.2023

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą - podał KGHM.
14.07.2023

KGHM będzie współpracować z Samsungiem przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych

KGHM Polska Miedź S.A. podpisała porozumienie (Memorandum of Understanding) z Samsung C&T Corporation dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.
14.07.2023

KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO]

1348 metrów głębokości ma szyb GG-1 w Kwielicach, w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy. To najgłębsze wyrobisko w Polsce, a także największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Inwestycja trwała 12 lat.
04.07.2023

Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.
01.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Katowicki GIG z sukcesem przetestował magazynowanie CO2 w pokładach węgla

W ramach międzynarodowego projektu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach z sukcesem przetestowali możliwości magazynowania dwutlenku węgla w pokładach węgla z wykorzystaniem do tego celu poziomych odwiertów. Technologia jest przyszłościowa – oceniają realizatorzy projektu.
21.06.2023

Wspólnie o małych reaktorach jądrowych – KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

Współpraca przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR) – KGHM podpisał w tej sprawie list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.
15.06.2023

„Welt”: cenę za transformację energetyczną Niemiec płacą rdzenni Kolumbijczycy i tamtejsze środowisko naturalne

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal „Welt”.
09.06.2023

Prezes PGE ws. Turowa: ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa

Ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa, jakim jest kopalnia i elektrownia Turów - podkreślił w środę w TVP Info prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
08.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów. Dodatkowym tematem była kwestia ogłoszonego wczoraj wyroku WSA w Warszawie, dotyczącego wydłużenia koncesji dla kopalni w Turowie na wydobycie węgla brunatnego do roku 2044. W 14. trwają
08.06.2023

Moskwa: wydobycie w Turowie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne

Działalność kompleksu Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata; wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

KGHM największą kopalnią srebra na świecie

KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2023 - poinformowała w środę miedziowa spółka. Dodano, że w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.
20.04.2023

KGHM złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
14.04.2023

IKS "Solino" budują dwa rurociągi, które umożliwią szybsze wytłaczanie ropy i paliw z podziemnych kawern

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) "Solino" budują dwa rurociągi dla solanki z kopalni "Mogilno" do kopalni "Góra" i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw. Jak informuje spółka, inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pozwoli na szybsze wytłaczanie ropy i paliw w sytuacjach kryzysowych.
13.04.2023

Kolejne zapadlisko w Trzebini; w czwartek sprawą zajmie się komisja sejmowa

Kolejne zapadlisko pojawiło się w środę po południu w Trzebini (Małopolskie). Zdaniem specjalistów wiosenna pogoda będzie sprzyjać intensyfikacji tych zjawisk na zagrożonym obszarze. W czwartek tematem zapadlisk w pogórniczej gminie zajmie się sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
12.04.2023

Moskwa: do zablokowania rozporządzenia metanowego potrzebne głosy polskich europarlamentarzystów

Żeby zablokować rozporządzenie metanowe Parlamentu Europejskiego i Rady, które dotknęłoby polskie kopalnie węgla kamiennego, potrzebne jest solidarne głosowanie wszystkich polskich europarlamentarzystów - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w na terenie kopalni węgla kamiennego w Bogdance (Lubelskie).
27.03.2023

Współpraca pomiędzy właścicielami gruntów a deweloperami projektów OZE, to stabilność finansowa i rozwój

– Wszystkie sektory gospodarki doświadczyły skutków kryzysu energetycznego, ale największe konsekwencje miał on dla sektora rolniczego. Większa liczba instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł to sposób na walkę z wysokimi cenami energii i kryzysem energetycznym jako takim, jak również na stabilizację systemu energetycznego – mówi Robert Adamczewski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w European Energy w Polsce.
20.03.2023

Ziobro: domagamy się inwestycji w wydobycie węgla; to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego i kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i tańszy prąd - apelował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
13.03.2023

KGHM w prestiżowym zestawieniu światowych firm działających na rzecz klimatu

KGHM jako jedyna firma z Polski, została wyróżniona w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok. Polska Miedź została doceniona spośród ponad 6 tysięcy podmiotów z całego świata, które dokładają najlepszych starań w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Polska Miedź zajęła 150 miejsce i uzyskała 20,9% tzw. przychodów z działalności zrównoważonej, czyli 3,5 mld dolarów.
27.02.2023

Gminy górnicze postulują specustawę, pomocną w zagospodarowaniu terenów po kopalniach

Przedstawiciele gmin górniczych postulują stworzenie specustawy, która byłaby pomocna w zagospodarowaniu terenów po zamkniętych kopalniach węgla. Chodzi m.in. o rozwiązania umożliwiające szybkie przekazywanie takich gruntów samorządom i przygotowanie ich pod nowe inwestycje.
23.02.2023

Elektromobilność pod ziemią

Cicha praca, brak spalin, mniejsza awaryjność, a do tego szybkie ładowanie podobnie jak w samochodzie elektrycznym. To zalety stosowania lokomotyw wyposażonych w akumulatory nowej generacji. Przekonali się o tym maszyniści z Ruchu Borynia.
16.02.2023

Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba

W 2022 r. audyt oświetlenia zewnętrznego sprawdzający, jak wpływa ono na środowisko oraz mieszkańców przygranicznych miejscowości z Polski, Czech i Niemiec, potwierdził, że Kopalnia Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba. Emitowane z niej światło nie przekracza dopuszczalnych wartości.
08.02.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

Moskwa: są pieniądze na transformację energetyczną w województwie lubelskim

Transformacja energetyczna w województwie lubelskim będzie inaczej uwarunkowana niż na Śląsku, ale są pieniądze na zmiany - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w "Dzienniku Wschodnim" w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
16.12.2022

Zielona transformacja spowalnia - w UK rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat nowej kopalni węgla

Brytyjski rząd ostatecznie wydał w środę zgodę na budowę budzącej duże kontrowersje, pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla - mimo że rok temu Wielka Brytania jako gospodarz szczytu klimatycznego COP26 wzywała inne kraje, by "odesłać węgiel do historii".
08.12.2022

Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE

Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.
05.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

SP postuluje przyspieszenie inwestycji w górnictwie i zaproponuje zmiany dotyczące ETS

Politycy SP postulują przyspieszanie inwestycji w polskim górnictwie – tak, by zwiększyć krajowe wydobycie i zmniejszyć import. W ich opinii to węgiel kamienny i brunatny muszą być paliwem przejściowym do czasu wybudowania elektrowni atomowych. SP wkrótce zamierza też zaproponować zmiany w systemie ETS.
07.11.2022

Prąd z metanu zasili kopalnię

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie co najmniej w połowie zasilana energią elektryczną z metanu - wynika z informacji Grupy Bumech, która jest właścicielem zakładu. Dzięki m.in. koniunkturze na węgiel Grupa notuje obecnie rekordowe wyniki i prowadzi inwestycje w kopalni.
02.11.2022

Rzecznik rządu: Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski; polski rząd miał pełną rację broniąc polskich obywateli przed ogromnymi stratami, które wywołałoby zablokowanie wydobycia węgla - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wniosek do KE ws. kopalni Turów.
28.10.2022

Koniec zielonej rewolucji...? Niemcy wracają do węgla i demontują turbiny wiatrowe

Na terenie przy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz na zachodzie Niemiec stoi kilka turbin wiatrowych, które będą musiały ustąpić miejsca pod zwiększone wydobycie węgla.
28.10.2022

W Allier powstanie jedna z największych w Europie kopalnia litu - jak wpłynie na środowisko?

Grupa wydobywcza Imerys zamierza zostać europejskim liderem produkcji litu. Ma to umożliwić wyceniana na ok. 1 mld euro inwestycja we francuskim Allier w uruchomienie pierwszej w kraju i jednej z największych w Europie kopalni tego metalu - ogłosiła spółka w poniedziałek.
24.10.2022

Niemcy demontują kolejne turbiny na rzecz rozbudowy kopalni

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler II Ignite jest rozbudowywana do poziomu sześciokrotnie przekraczającego to, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim - twierdzi niemiecka organizacja.
24.10.2022

Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Odchodzenie od węgla jest w Polsce nieuchronne – nie tylko ze względu na politykę klimatyczną UE, ale i fakt, że wytwarzanie energii z tego surowca jest nieopłacalne, a poza tym jego rezerwy powoli się kończą. Transformacja energetyczna, która wiąże się z zamykaniem kopalń i elektrowni, powoduje jednak, że każdy z sześciu regionów górniczych w Polsce musi przygotować się na życie po węglu. – To będzie wiązało się ze zmianą struktury gospodarczej i społecznej, dlatego jest to tak trudny proces – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji
24.10.2022

Polskie fabryki Toyoty zasilane energią z OZE od Taurona

Grupa Tauron dostarczy w przyszłym roku polskim fabrykom Toyoty ponad 100 gigawatogodzin energii elektrycznej, z gwarancją, iż będzie to energia z odnawialnych źródeł - poinformowały w środę spółki, współpracujące ze sobą od 14 lat.
12.10.2022

Kopalnie Soli Grupy Orlen chcą wykonać dwa otwory eksploatacyjne

Wykonanie dwóch otworów eksploatacyjnych w Kopalni Soli „Mogilno” planują Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen. Jak poinformowała spółka w ogłoszonym postępowaniu na wykonanie tego zadania, oferty można składać do 25 października.
05.10.2022

Grupa PGE chce z wyprzedzeniem zaplanować wygaszenie kopalni Turów

Kopalnia węgla brunatnego w Turowie ma kontynuować działalność do 2044 roku. Jej zamknięcie zbiegnie się w czasie z zakończeniem pracy pobliskiej Elektrowni Turów. Cały ten kompleks leżący na trójstyku granic polsko-niemiecko-czeskiej ma fundamentalne znaczenie m.in. dla lokalnego rynku pracy, więc jego zamknięcie może mieć dotkliwe skutki społeczno-ekonomiczne w całym regionie.
30.09.2022

Grupa PGE chce z wyprzedzeniem zaplanować wygaszenie kopalni Turów. Liczy na współpracę z Niemcami i Czechami

Kopalnia węgla brunatnego w Turowie ma kontynuować działalność do 2044 roku. Jej zamknięcie zbiegnie się w czasie z zakończeniem pracy pobliskiej Elektrowni Turów. Cały ten kompleks leżący na trójstyku granic polsko-niemiecko-czeskiej ma fundamentalne znaczenie m.in. dla lokalnego rynku pracy, więc jego zamknięcie może mieć dotkliwe skutki społeczno-ekonomiczne w całym regionie. – Istotną sprawą jest, żeby się do tego odpowiednio przygotować – podkreśla Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGE Polskiej Grupie En
29.09.2022

Enea: Bogdanka może nie dostarczyć w 2022 r. ok. 1,4 mln ton węgla

Kopalnia Bogdanka szacuje na ok. 1,44 mln ton wolumen węgla, którego może nie być w stanie dostarczyć do końca 2022 r. spółkom z grupy Enea - poinformowała w sobotę Enea. W Bogdance doszło ostatnio do zaciśnięcia nowej ściany wydobywczej.
18.09.2022

Na Svalbardzie o dwa lata przedłużono wydobycie węgla kamiennego

Ostatnia norweska kopalnia węgla kamiennego, znajdująca się w arktycznym archipelagu Svalbard, nie zostanie zamknięta, jak planowano, jesienią 2023 roku. Wydobycie tego surowca jest znów opłacalne i będzie kontynuowane do 2025 roku - poinformował w piątek koncern Store Norske.
02.09.2022

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. Trzeba przyspieszyć rozwój OZE i odejść od węgla

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. IGSPW: Zabraknie od 4 do 6 mln t węgla
29.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Biznes robi Zielony Zwrot i ogranicza emisję CO2

Już o ponad 250 tysięcy ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii z TAURONA. Do końca roku, dzięki rozwiązaniom proponowanym przez TAURON, może to być nawet milion ton.
17.08.2022

Ponad 2 tys. firm kupuje od Taurona prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych

Ponad 2 tys. biznesowych klientów Taurona kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczy firmom trzy terawatogodziny energii, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – podał w poniedziałek Tauron.
01.08.2022

Biznes robi Zielony Zwrot i ogranicza emisję CO2

Już o ponad 250 tysięcy ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii z TAURONA. Do końca roku, dzięki rozwiązaniom proponowanym przez TAURON, może to być nawet miliona ton.
01.08.2022

MA'ADEN i GlassPoint podpisują porozumienie w sprawie stworzenia największej na świecie solarnej instalacji pary technologicznej

Czołowa spółka wydobywcza z Arabii Saudyjskiej podpisała porozumienie w sprawie wsparcia badań nad stworzeniem pierwszej w Królestwie solarnej instalacji pary technologicznej w celu dekarbonizacji rafinerii tritlenku diglinu.
03.06.2022

MKiŚ: trudno jednoznacznie ustalić wpływ kopalni Jänschwalde na poziom wód po polskiej stronie

Na podstawie posiadanych przez MKiŚ danych trudno jest jednoznacznie ustalić, jaki wpływ na poziom wód po polskiej stronie granicy ma znajdująca się w Niemczech kopalnia odkrywkowa Jänschwalde - wynika z wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio.
12.05.2022

Politechnika Wrocławska wykształci specjalistów od geoenergetyki!

W październiku studenci zaczną zajęcia na nowym kierunku na studiach I stopnia – geoenergetyce. Będą uczyć się, jak oceniać potencjał zasobowy ciepła uwięzionego w skałach czy w wodzie oraz o możliwościach wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej i termalnej. Rekrutacja właśnie się zaczyna.
09.05.2022

PGE GiEK minimalizuje zanieczyszczenie hałasem

W oddziałach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszają emisję akustyczną do środowiska. Tylko w ubiegłym roku zastosowanie nowoczesnych urządzeń w Kopalni Turów znacząco poprawiło akustykę na terenach zabudowy mieszkaniowej Bogatyni.
26.04.2022

Tauron: Brzeszcze liderem efektywności wykorzystania metanu

Zakład Górniczy Brzeszcze, należący do spółki Tauron Wydobycie, znalazł się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r., opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, z wynikiem 57,11 proc. – podał Tauron w komunikacie.
05.04.2022

Tauron: na hałdzie w Libiążu testy nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd

Na hałdzie pogórniczych odpadów w małopolskim Libiążu trwają testy mieszanek glebowych stworzonych z wykorzystaniem odpadów z kopalń i elektrowni. Naukowcy posadzili tam na różnych mieszankach setki roślin, by sprawdzić, jak najskuteczniej zazieleniać zdegradowany teren.
08.03.2022

Kopalnia Brzeszcze wykorzystuje energetycznie całość ujętego metanu

Ponad 80 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 250 tys. gigadżuli ciepła mogą wyprodukować rocznie dwie zasilane metanem instalacje, działające od ub. roku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze. To jedyna polska kopalnia, wykorzystująca całość ujętego metanu.
15.02.2022

Tauron NT pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu

Tauron NT pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu. Wykorzystanie 100 proc. metanu wychwyconego w polskich kopalniach węgla pozwoliłoby na wytworzenie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej rocznie - poinformował w poniedziałek Tauron Polska Energia.
15.02.2022

PGG otrzymała wsparcie, Tauron Wydobycie finalizuje wniosek, Weglokoks Kraj czeka

Polska Grupa Górnicza (PGG) jako pierwsza otrzymała z budżetu państwa dopłatę do redukcji zdolności produkcyjnych, przekazaną na mocy znowelizowanej ustawy górniczej. Tauron Wydobycie finalizuje wniosek o takie wsparcie, zaś spółka Węglokoks Kraj na razie nie zabiega o budżetowe środki.
14.02.2022

Portugalia. Protest przeciwników budowy kopalni litu

Około 300 osób, głównie mieszkańców gminy Felgueiras, w północnej Portugalii, wzięło udział w sobotnim proteście przeciwko budowie kopalni litu. Demonstranci twierdzą, że planowana w regionie inwestycja doprowadzi do skażenia środowiska.
13.02.2022

Premier: Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych ws. Turowa

Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych w związku z niezaprzestaniem wydobycia w Turowie - zapowiedział w czwartek w Bogatyni premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zamknięcie kopalni, co proponowała opozycja, doprowadziłoby do tragedii pracowników oraz odbiorców prądu i ciepła.
04.02.2022

Małopolska: rzeki znikają z powodu zamknięcia kopalni. Jest protest

Aktywistki ekologiczne zrzeszone w kolektywie Siostry Rzeki spotkały się w sobotę na happeningu w dolinie Sztoły w Bukownie (Małopolskie), aby domagać się podjęcia działań mających na celu zatrzymanie zanikania przepływających tam rzek: Sztoły, Białej i Baby.
29.01.2022

W 2022 roku PGG zwiększy produkcję tzw. ekogroszków do 1 mln ton

Polska Grupa Górnicza (PGG), która w 2021 r. sprzedała blisko 700 tys. tzw. ekogroszków do indywidualnego ogrzewania domów, w tym roku planuje zwiększenie sprzedaży tego rodzaju węgla do ok. 1 mln ton. Wzrośnie udział paliwa o znacznie obniżonej emisyjności – podała PGG.
22.01.2022

Sprawa Turowa na ostatniej prostej

Czesi gotowi są przystać na większość warunków, ale nie wszystkie kwestie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Decyzje są w rękach rządu w Pradze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" o negocjacjach ws. Turowa.
20.01.2022

Buk: czeska kopalnia ČSM działała bez oceny środowiskowej

Czeska kopalnia ČSM działała przez rok bez oceny środowiskowej - poinformowała wiceprezes PGE Wanda Buk. Dodała, że wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona uzgodnieniami z Polską.
18.01.2022

We wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek w Warszawie zostaną wznowione rozmowy polsko-czeskie ws. wypracowania porozumienia dot. Turowa. Polskiej stronie zależy na polubownym załatwieniu sporu, choć media podają, że na zarzuty Czechów ws. Turowa możemy odpowiedzieć podobnymi dot. kopalni po stronie naszych południowych sąsiadów.
18.01.2022

Morawiecki: RM przyjęła uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać

Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE zostaną podjęte w terminie późniejszym.
29.12.2021

Biznes przestawia się na OZE

Coraz więcej biznesów dotąd związanych głównie z węglem, ropą czy przemysłem wydobywczym stawia na dywersyfikację i rozwój innych gałęzi działalności. Dotyczy to m.in. Famuru, czyli jednego z największych producentów maszyn dla górnictwa.
16.12.2021

Minister Moskwa: po telefonie z Czech następnego dnia mogę spotkać się ws. Turowa

Jeśli czeska minister środowiska zadzwoni do mnie, że chce się spotkać i dokończyć rozmowy ws. Turowa, jestem gotowa następnego dnia się z nią spotkać - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.12.2021

Czechy: przyszła minister środowiska nie wie, kiedy zakończą się negocjacje w sprawie Turowa

Przyszła minister środowiska w formowanym gabinecie Petra Fiali, Anna Hubaczkova powiedziała w czwartek, że potrafi wyobrazić sobie horyzont czasowy zakończenia polsko-czeskich rozmów na temat kopalni Turów. Poinformowała, że po nominacji będzie chciała rozmawiać przede wszystkim z samorządami.
03.12.2021

Minister Moskwa: należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące Turowa zajmie się nowy czeski rząd

Należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów zajmie się nowy czeski rząd - oceniła w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.12.2021

TSUE: opinia rzecznika generalnego ws. kopalni Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
30.11.2021

PGG: możliwości transportu węgla do energetyki o ok. 200 tys. ton mniejsze od potrzeb

Do końca tego roku możliwości kolejowego transportu węgla z kopalń do elektrowni będą o ok. 200 tys. ton mniejsze od potrzeb - ocenia Polska Grupa Górnicza (PGG), będąca największym dostawcą węgla dla energetyki. Spółka deklaruje możliwość załadunku węgla także w weekendy.
26.11.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

MKiŚ: otrzymaliśmy od strony czeskiej propozycję treści jednego ze spornych artykułów ws. Turowa

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów w sprawie Turowa; analizujemy ją i będziemy o tym rozmawiać z naszymi czeskimi partnerami w najbliższych dniach - poinformował w piątek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
15.11.2021

MKiŚ: wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w I kwartale 2022 r.

Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
10.11.2021

Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów

O rozwiązanie i zamknięcie spornej z Czechami sprawy wydobycia węgla w kopalni Turów zaapelowali we wtorek posłowie Lewicy Robert Obaz i Tomasz Trela. Rząd powinien działać w tej sprawie konkretnie i skutecznie, by nie narażać państwa na kary - podkreślali.
10.11.2021

TSUE/ W Luksemburgu rozpoczął się proces ws. kopalni węgla brunatnego Turów

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.
09.11.2021

MKiŚ: Czesi pracują nad odpowiedzią na polską propozycję ws. Turowa

Strona czeska pracuje nad swoją propozycją spornego artykułu umowy w sprawie kopalni Turów i odpowiedzi na naszą propozycję - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
08.11.2021

Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski

W obronie suwerenności energetycznej Polski, miejsc pracy i przeciw wysokim cenom energii i ciepła manifestowali w sobotę przedstawiciele związkowców energetyczno-górniczych pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.
06.11.2021

Kontynuacja polsko-czeskich rozmów ws. KWB Turów

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
06.11.2021

Moskwa: w piątek liczymy na koniec negocjacji ws. Turowa, choć umowa z Czechami nie zostanie jeszcze podpisana

Przy dobrej woli Czechów jedno piątkowe spotkanie powinno wystarczyć, aby zakończyć negocjacje ws. Turowa, choć podpisanie umowy międzyrządowej i tym samym wycofanie skargi Czech z TSUE może zająć jeszcze trochę czasu - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

Nowa polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do Pragi

Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. Jednym z tematów jej rozmów z czeskim ministrem środowiska Rchardem Brabcem ma być kopalni Turów.
02.11.2021

Dawna kopalnia Makoszowy może być pierwszą „energetyczną wyspą”

Dawna zabrzańska kopalnia Makoszowy mogłaby stać się pierwszą, demonstracyjną „energetyczną wyspą”, wykorzystującą teren i infrastrukturę zamkniętego zakładu do produkcji i magazynowania zielonej energii – przekonują pomysłodawcy pilotażowego projektu w tej dziedzinie.
30.10.2021

Partia Zieloni za rozszerzeniem grupy osób uprawnionych do górniczych odpraw

Partia Zieloni opowiada się za rozszerzeniem grona uprawnionych do górniczych odpraw pieniężnych o grupę nawet 1000 osób zatrudnionych w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), które – jak się obawiają - mogą stracić pracę, gdy zakończy się likwidacja poszczególnych zakładów.
29.10.2021

Rząd w Senacie o Turowie: brak podstaw prawnych do działań TSUE

Działania TSUE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie maja podstaw prawnych, pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.
29.10.2021

Premier o decyzji ws. Turowa: trudno zamknąć 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE ws. zamknięcia Turowa. Zaznaczył, że jako premier rządu nie może się na to zgodzić.
27.10.2021

KE zwróciła się do Polski o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar - poinformował we wtorek rzecznik KE Tim McPhie.
27.10.2021

Grupa Tauron wykorzystuje metan z ZG Brzeszcze do produkcji prądu i ciepła

Grupa energetyczna Tauron uruchomiła w sobotę w Jawiszowicach (Małopolskie) instalację kogeneracyjną zasilaną gazem pozyskiwanym z procesu odmetanowania wyrobisk w tamtejszym Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Każdy z dwóch zamontowanych silników gazowych generuje moc 2,7 Mwe.
23.10.2021

Kopalnie PGG poligonami badawczymi największego projektu nauk o Ziemi EPOS-PL

Należące do Polskiej Grupy Górniczej zakłady: kopalnia Piast-Ziemowit, ruch Bielszowice w kopalni Ruda i ruch Rydułtowy w kopalni ROW są tzw. poligonami badawczymi w ramach największego europejskiego projektu geologicznego – Systemu Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL.
23.10.2021

Powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Dolinie Lipinki

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Dolinki Lipinki w północnej części Świętochłowic (Śląskie) utworzyli miejscowi samorząd. Ponad 40-hektarowy teren o dużych walorach przyrodniczych otoczony jest hałdami po kopalni węgla i hucie cynku.
20.10.2021

Za dwa lata Norwegia zamknie ostatnią arktyczną kopalnię węgla

Norweska państwowa firma węglowa Store Norske Spitsbergen Kullkompani zamknie swoją ostatnią kopalnię położoną na terenie arktycznego archipelagu Svalbard w 2023 roku.
09.10.2021

Samorząd przejął część terenów i obiektów dawnej kopalni Mysłowice

Samorząd Mysłowic przejął od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) warte ponad 11,3 mln zł tereny i obiekty dawnej kopalni Mysłowice - wśród nich poprzemysłowe budynki wpisane na listę zabytków. Gmina zamierza na nowo zagospodarować położony w pobliżu centrum miasta pokopalniany teren.
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

MKiŚ: na tym etapie negocjacje z Czechami ws. Turowa są zerwane

Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
05.10.2021

Ostatnia kopalnia węgla w Arktyce zostanie zamknięta w 2023 roku

Ostatnia norweska kopalnia węgla w Arktyce, w archipelagu Svalbard, zostanie zamknięta w 2023 roku - przekazały w czwartek władze kopalni. Zakończenie jej działalności będzie wiązało się z utratą 80 miejsc pracy. Złoże było eksploatowane przez około 120 lat.
01.10.2021

Prezydent: nie możemy zamknąć kopalni Turów

Nie możemy zamknąć kopalni Turów; jeśli ją zamkniemy, 7 proc. naszego rynku energetycznego w związku z tym zostanie wyłączone i będziemy musieli kupować prąd z Niemiec, być może o to chodzi - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że cały czas apeluje o dialog i szukanie rozwiązania sporu z Czechami.
25.09.2021

Ile będzie kosztować Polskę brak porozumienia w sprawie Turowa?

Zamknięcie kopalni Turów wiąże się z poważnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi dla całego regionu. Dlatego rząd nie zamierza tego robić. – Wyrok TSUE w sensie kary finansowej jest ostateczny, co nie znaczy, że nie ma wyjścia z sytuacji.
22.09.2021

Niemcy polegają na węglu brunatnym; europosłanka Zalewska: UE nie nakazuje im zamykania kopalń

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w RFN pochodzi z elektrowni na to paliwo. Duży odsetek jest też w Czechach. Europosłanka Anna Zalewska (PiS) powiedziała, że obok kompleksu Turów jest pięciokrotnie większy kompleks kopalniany na terenie Czech i 10-krotnie większy w Niemczech.
21.09.2021

Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE

Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej – ocenia Solidarność KWB Turów. Związkowcy zapowiadają "drastyczne akcje protestacyjne, w tym o zasięgu międzynarodowym".
21.09.2021

Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa

Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł; wszyscy będziemy ponosić konsekwencje braku porozumienia z Czechami - stwierdził w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
21.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Prezes PGE: decyzja TSUE o karze dla Polski kuriozalna, nie godzimy się z nią

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dotycząca 0,5 mln euro kary dla Polski za każdy dzień pracy kopalni węgla brunatnego Turów "jest dość kuriozalna"; "my się z nią całkowicie nie godzimy" - skomentował w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
16.09.2021

Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów – wynika z badań mieszkańców regionów po obu stronach granicy

Relacje przygraniczne stanowią ważny element rozwoju dla całego regionu trójstyku granic, zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Z badań przeprowadzonych przez pracownię iAnswer.pl. na zlecenie PGE wynika, że Polaków z Czechami łączą bliskie relacje, a sąsiadom zależy na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych. Mieszkańcy regionu liczą na szybkie i kompromisowe dla obu stron rozwiązanie sporu o Kopalnię Turów.
14.09.2021

Prezes Bogdanki: chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny

Chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny – zadeklarował podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Bogdanki Artur Wasil. Potwierdził, że kopalnia zamierza rozpoznawać także złoża węgla semi-koksowego i koksowego oraz inwestować w inne obszary.
10.09.2021

W Polsce ma powstać pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie

Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.
09.09.2021

W zamkniętej kopalni Wieczorek powstanie Dzielnica Nowych Technologii

Konkurs na koncepcję projektu „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” ogłosił samorząd tego miasta. Miejsce tworzone wokół zabytkowych szybów zlikwidowanej kopalni Wieczorek ma skupiać firmy z branż e-sportu, sektora kreatywnego i technologiczne.
03.09.2021

Transformacja energetyczna, wymaga transformacji rynku pracy, szczególnie dla górnków

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i energetyka oparta na OZE – pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych.
04.08.2021

Cel paryski zagrożony - pięć krajów odpowiada za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych

Pięć krajów azjatyckich jest odpowiedzialnych za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych na świecie, co zagraża realizacji celów klimatycznych z Paryża, pomimo dostępności tańszych źródeł odnawialnych – wynika z raportu opublikowanego przez finansowy think-tank Carbon Tracker.
03.08.2021

Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

Posłowie KO oraz samorządowcy ze Śląska zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd wycofał się z udzielonej w zeszłym roku koncesji do budowę nowej kopalni w Mysłowicach. Przestrzegali, że decyzja ta grozi całemu regionowi utratą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.
21.07.2021

Energetyczna rewolucja w Polsce wymaga 1 bln zł, współpracy biznesu i polityów

– Transformacja energetyczna w Polsce potrzebuje kwoty rzędu 1 bln zł. To nie będą środki pochodzące wyłącznie z zewnątrz, sami też będziemy musieli znaleźć pieniądze w budżecie – mówi Jan Szewczak, członek zarządu PKN ORLEN ds. finansowych.
13.07.2021

Paneliści konferencji „Śląski Ład” przedstawili wyzwania dot. transformacji energetyki

Wyzwania związane z transformacją energetyki zgodną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu przedstawili w poniedziałek paneliści konferencji „Śląski Ład”. Mówiono m.in. o wykorzystaniu funduszu Trójmorza, ochronie europejskiej stali i zagospodarowaniu hałd.
12.07.2021

Rosja: Prawie 1500 km rzek na Syberii zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.
11.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie KWB Turów

W czwartek, 8 lipca 2021 r., odbyło się kolejne polsko-czeskie spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie. W rozmowach po stronie polskiej udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i samorządu województwa Dolnośląskiego.
09.07.2021

Sasin: rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą

Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
05.07.2021

Wiceprezes PGE dla "Rzeczpospolitej": nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów

Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.
05.07.2021

W Holandii toczy się spór o wcześniejsze zamknięcie dwóch elektrowni zasilanych węglem

W Holandii wybuchł spór o wcześniejsze zamknięcie dwóch elektrowni zasilanych węglem. Poseł współrządzącej partii VVD Silvio Erkens mówi, że "jeżeli to zrobimy, będziemy sprowadzać brudną niemiecką energię z węgla brunatnego" i że "klimat na tym nie zyska”.
04.07.2021

Przydacz: jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji z Czechami ws. kopalni Turów

Z całą pewnością jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji z Czechami ws. kopalni Turów; mam nadzieję, że w perspektywie następnych dni dojdzie do finalizacji umowy, która jest trudna, skomplikowana i dlatego wymaga tak żmudnych prac negocjacyjnych – mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
29.06.2021

Premier: jestem przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów

Jestem głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalnie Turów, ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie – powiedział w sobotę w TVP Wrocław premier Mateusz Morawiecki.
26.06.2021

MKiŚ: polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa zawieszone do przyszłego tygodnia

Polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni Turów będą kontynuowane także w przyszłym tygodniu; rozpoczną się ponownie we wtorek - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.
24.06.2021

Rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni Turów będą kontynuowane w środę

W Pradze zakończyła się we wtorek po południu kolejna runda polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów. „Rokowania będą kontynuowane w środę od rana” - powiedział polskim dziennikarzom minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.06.2021

Czechy. Przerwa w rozmowach o kopalni Turów, rokowania będą kontynuowane w piątek

W rokowaniach o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów nastąpiła w czwartek wieczorem przerwa. Rozmowy będą kontynuowane w piątek od rana.
17.06.2021

Soboń: potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
14.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę PAP rzeczniczka KE Vivian Loonela.
09.06.2021

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt ws. sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego, aby ten teren "mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego" – podały w poniedziałek służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
08.06.2021

Dworczyk: zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór ws. Turowa, zawierając porozumienie

Zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór w sprawie kopalni Turów, zawierając porozumienie; trwają prace nad porozumieniem, które, jesteśmy przekonani, doprowadzi do zakończenia sporu - zapewniał w poniedziałek w Radiu Zet szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2021

Prezes PGE w rozmowie z "Gazetą Polską": Transformacja energetyczna nie "dzika", ale sprawiedliwa

Transformacja energetyczna powinna się odbywać nie w "dziki", lecz zaplanowany, sprawiedliwy sposób - powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zapewnił także wszystkich pracowników PGE, w tym KWB Turów i ich rodziny oraz społeczności lokalne, że kopalnia pracuje i będzie pracowała.
02.06.2021

Prezydent o decyzji TSUE ws. Turowa: niepoważna, nieodpowiedzialna i niezrozumiała

Byłem głęboko zdumiony, że decyzja TSUE ws. kopalni Turów ma taką a nie inną treść; jest to dla mnie niepoważne, wręcz nieodpowiedzialne i niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że u naszych sąsiadów, tuż za naszymi granicami znajdują się kopalnie węgla brunatnego - powiedział prezydent Andrzej Duda.
31.05.2021

Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym

Ośmioro nastolatków wspólnie z 86-letnia zakonnicą chce na drodze sądowej zablokować budowę nowej kopalni w Australii przekonując, że minister środowiska powinien dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym. To pierwszy taki przypadek na świecie. Sąd wydał wyrok.
28.05.2021

Państwa UE mają prawo do własnego miksu, ale i obowiązek dbania o środowisko

Każde państwo UE ma prawo wybrać miks energetyczny i określić warunki eksploatacji swoich zasobów energetycznych; jednocześnie konieczne jest przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów środowiskowych UE – wskazuje Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.
26.05.2021

Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską – dodał.
25.05.2021

W Niemczech 19 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym, w Czechach aż 40 proc.

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwych dla środowiska aspektach wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego ("zabójcy klimatu"), to nadal około 19 procent energii elektrycznej w Niemczech pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym.
25.05.2021

Zatrzymanie kopalni w Turowie mogłoby być niebezpieczne w skutkach. Polska zapowiada dalsze negocjacje w tej sprawie

– Nie da się zatrzymać kopalni i elektrowni z dnia na dzień bez konsekwencji środowiskowych, społecznych i technicznych, ponieważ zabraknie nam w bilansie ok. 1,5 tys. MW mocy – mówi były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Przed wylotem na posiedzenie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że o sytuacji związanej z kopalnią w Turowie będzie rozmawiał w Brukseli m.in. z premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem. Podkreślił jednak, że Polska nie przewiduje zamknięcia odkrywki zgodnie z piątk
25.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.