Wynik wyszukiwania - "odbudowa" - Wiadomości

Naukowcy apelują do premiera o wsparcie unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody

Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach - napisali w liście otwartym, przekazanym w poniedziałek PAP.
14.05.2024

MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w piątek o podpisaniu porozumienia o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii. To efekt spotkań, które w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych.
29.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Koperski: stan wód jest zły; bez wspólnego działania z wędkarzami niewiele da się zrobić

Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego stan wód w Polsce jest zły. W czwartek na spotkaniu z środowiskiem wędkarskim podkreślił, że bez wspólnego działania w krótkim czasie niewiele da się zrobić. Deklarował partnerski dialog.
16.02.2024

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Proces inwestycyjny w elektrownie wiatrowe na lądzie można skrócić z 7 do nawet poniżej 5 lat, konieczny jest pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązania legislacyjne nie działają przez brak procedur i rozporządzeń. To główne wnioski ekspertów, którzy uczestniczyli w konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Pol
01.02.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca

Nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca – mówił w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050. Zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą zapadały przy udziale ekspertów, a także lokalnych społeczności.
20.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Komisja Środowiska PE zaakceptowała projekt przepisów dotyczących "odtworzenia przyrody"

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowała wynegocjowane wcześniej przez PE i Radę UE porozumienie dotyczące rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL). Anna Zalewska (PiS) zasiadająca w ENVI wielokrotnie alarmowała, że projekt regulacji to poważne zagrożenie dla unijnego rolnictwa.
30.11.2023

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

Odbudowa Ukrainy daje szansę na przyspieszoną transformację energetyczną tego kraju; m.in. Ukraina może stać się modelem wykorzystywania biomasy w systemie energetycznym – ocenił w czwartek w Katowicach szef biura UNOPS na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, Tim Lardner.
05.10.2023

UE z ogromną inwestycją na projekty wspierające zdrowe gleby

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.
26.09.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

PFR: Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy

Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy. Aktywność gospodarcza Chin, która miała być głównym czynnikiem napędzającym import gazu, pozostaje ograniczona – stwierdzono w raporcie PFR przesłanym PAP.
30.07.2023

UE: 20 proc. obszarów morskich i lądowych musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
14.07.2023

Europarlament przyjął stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE; 20 proc. obszarów lądowych i morskich musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
12.07.2023

Moskwa: być może we wrześniu, październiku będzie trzeba reagować na ceny energii; mamy już rozwiązania w kilku wariantach

W przypadku cen energii dziś sytuacja jest stabilna, ale być może wrzesień, październik to będą okresy, że będzie trzeba reagować – powiedziała w wywiadzie dla Energetyka24 minister klimatu Anna Moskwa. Takie rozwiązania mamy w kilku wariantach, łącznie z gotowymi ustawami – zaznaczyła.
25.06.2023

Polsko-ukraińska współpraca w powojennej odbudowie ma dotyczyć nie tylko infrastruktury. Może też przybliżyć jej członkostwo w UE

Według różnych szacunków powojenna odbudowa Ukrainy ma pochłonąć od 410 do 750 mld dol., ale te liczby rosną z każdym dniem działań wojennych. Niezależnie od nakładów, które trzeba będzie ponieść, Ukraina nie zdoła samodzielnie odbudować się po wojnie i będzie potrzebować wsparcia partnerów zagranicznych. Istotną rolę w tym procesie mogą odegrać polskie firmy i samorządy, które – oprócz pomocy w odbudowie infrastruktury – mają zapewnić też know-how i wsparcie we wdrażaniu reform przybliżających członkostwo Ukrainy w UE. Polskie s
07.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
05.06.2023

Prof. Krysiak: kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna

Niewątpliwie kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna i stworzenie tanich źródeł energii - powiedział w rozmowie z PAP.PL ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.
03.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
02.06.2023

Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”

Urząd Morski finiszuje projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego".
29.05.2023

Ukraina buduje wiatraki w czasie wojny – pierwsza farma wiatrowa oddana do użytku

Powstała pierwsza na świecie farma wiatrowa zbudowana w strefie trwającego konfliktu zbrojnego. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa znajduje się zaledwie 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego i już generuje zieloną energię. Pierwszy etap budowy obejmuje 19 wiatraków, które zasilą 200 000 gospodarstw domowych rocznie. To ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Odbudowa Ukrainy po wojnie oraz jej niezależność energetyczna będą głównym tematem Ukra
26.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Zielona Strefa Przemysłowa w Buczy. Hynfra, Tsubame i UTEM dołączyły do projektu

Hynfra i japońska firma Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem UTEM, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza na Ukrainie. Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wodoru i amoniaku. W piątek, w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu, podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
20.05.2023

3S Hydrogen Council: pierwsza inicjatywa wodorowa Europy Środkowo-Wschodniej

Jak podkreślał obecny przy utworzeniu rady wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, "to historyczna chwila, która pomoże zbudować międzynarodowe partnerstwa". "Inicjatywa jest doskonałym startem, by budować partnerstwa biznesowe. (...) Nasze kraje mają wielki potencjał" - mówił na Forum H2Poland w Poznaniu Zyska.
19.05.2023

Wodorowe Porozumienie 3 Seas Hydrogen Council zjednoczy europejskich liderów w drodze do zielonej transformacji

Nawiązana współpraca przyczyni się do stworzenia wodorowej platformy służącej do wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji.
15.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11.05.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
26.04.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
21.04.2023

Rola OZE w powojennej odbudowie Ukrainy

Memorandum podsumowujące dyskusję w ramach III okrągłego stołu Forum Energii i Klimatu ZPP, poświęconego energetyce ukraińskiej i realizowanego w ramach projektu EUROPE-POLAND-UKRAINE REBUILT TOGETHER 2023, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
17.04.2023

Bank Światowy i partnerzy przeznaczą na naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy 500 mln USD

Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.
13.04.2023

Grupa PGE posadzi 70 tys. drzew w ramach 23. edycji „Lasów Pełnych Energii"

Wiosną tego roku pracownicy Grupy PGE posadzą ok. 70 tys. drzew w 25 nadleśnictwach. W sadzeniach lasów udział wezmą również rodziny pracowników PGE, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedstawiciele lokalnych społeczności. Jest to już 23. edycja akcji „Lasy Pełne Energii", w ramach której do tej pory wzięło udział 27 tys. osób, które wspólnie posadziły ponad 770 tys. drzew w 51 lokalizacjach na terenie 14 województw.
30.03.2023

Tusk: zrobimy wszystko, żeby europejskie pieniądze służyły spokojnej transformacji energetycznej

Zrobimy wszystko, żeby gigantyczne europejskie pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji energetycznej – zadeklarował w sobotę w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
26.03.2023

"Ciemna strona Europejskiego Zielonego Ładu"

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę konferencja pt. Ciemna Strona Europejskiego Zielonego Ładu. W wydarzeniu zorganizowanym przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego udział wzięli m.in. prezes Polskiej Grupy Górniczej i Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Tomasz Rogala oraz sekretarz naukowy Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) prof. Adam Smoliński.
23.03.2023

Minister Moskwa: będziemy kontynuować energetyczne projekty z Ukrainą

Będziemy kontynuować projekty energetyczne i wymianę doświadczeń z Ukrainą - zadeklarowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wymieniła m.in. obszary energetyki jądrowej, prosumenckiej i starania o zawieszenie Rosji w międzynarodowych organizacjach.
15.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
13.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Odbudowa Ukrainy pierwsza w tym roku konferencja w Polsce odbędzie się w Gryficach

- Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach.
08.03.2023

Moskwa rozmawiała z amerykańską sekretarz energii o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
02.03.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

Wojna na Ukrainie degraduje środowisko naturalne [RAPORT]

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Golińska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przedstawili wyniki raportu dot. wpływu działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Warszawie.
20.02.2023

Certyfikacja węglowa i dywersyfikacja ryzyka szansą dla rolników

Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla polskiego rolnictwa. Wzrost kosztów produkcji, związany z podwyżką cen surowców i energii, spadek cen zbóż w skupach, niepewność rynkowa – to tylko jedne z wielu bolączek rolników.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Rośnie liczba nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczych. Poprawi to jakość powietrza w polskich miastach

W ubiegłym roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. Spółka podkreśla, że to najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi, które bezpośrednio przyczyniają się do tzw. niskiej emisji i smogu. Dlatego też PGE Energia Ciepła od wielu lat promuje ciepło systemowe i jego efektywne wykorzys
10.02.2023

Urząd Morski w Gdyni zakończył prace związane z ochroną brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego [WIDEO]

Trwający od kilku lat projekt mający na celu wzmocnienie ochrony brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego został ukończony – podał Urząd Morski w Gdyni.
09.02.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

Chiny znoszą ograniczenia COVID, a zapotrzebowanie na paliwo lotnicze podwaja się

Jak podają w najnowszym raporcie analitycy Kayrros, po tym, jak Chiny otworzyły się ponownie 8 stycznia, znosząc trzyletnie ograniczenia COVID-19 - w ciągu tygodnia światowy popyt na paliwo lotnicze wzrósł dwukrotnie.
26.01.2023

Powstała pierwsza polska książka o morskiej energetyce wiatrowej

Grupa specjalistów i praktyków zajmujących się morską energetyką wiatrową, niezależnie od swojej działalności biznesowej i zawodowej, postanowiła przygotować książkę poruszającą temat, który wzbudza ostatnio bardzo duże zainteresowanie.
05.01.2023

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Chevron realizuje przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem wycofanych z użytku obiektów na morzu celem stworzenia z nich sztucznych raf, gdzie zapewnią siedlisko lokalnym populacjom ryb.
18.11.2022

Wieloryby pochłaniają codziennie miliony cząstek mikroplastiku

Analiza zanieczyszczeń i żywieniowych zwyczajów waleni pokazuje, że zwierzęta te, jednego dnia zjadają z pokarmem nawet 10 mln cząstek mikroplastiku. Nie wiadomo jeszcze, jakie są tego skutki.
06.11.2022

Zielone miasto z widokami na dobrą pracę. Wałbrzych rusza z kampanią i prezentuje raport dotyczący jakości życia

Zrównoważony rynek pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, zieleń, wysoki budżet na gospodarkę mieszkaniową i dynamiczne inwestycje - to cechy charakterystyczne Wałbrzycha opisane w raporcie badawczym dotyczącym jakości życia w mieście. Publikacja dokumentu rozpoczyna działania w ramach kampanii informacyjnej „Wałbrzych - miasto z widokami”, w którą zaangażowały się Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych.
03.11.2022

PGE i LOP o ochronie ptaków na terenach zurbanizowanych

19 października br. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się Konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody. Partnerem Strategicznym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.10.2022

Time to (Re)think! Za nami 12. PLGBC Green Building Summit

Podczas 12. edycji PLGBC Green Building Summit pod hasłem Time to (Re)think rozmawiano o najważniejszych kwestiach związanych z rolą budynków i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, gospodarce o obiegu zamkniętym, znaczeniu bioróżnorodności oraz o zdrowiu i jakości życia. Wydarzenie odbyło się 6 i 7 października br. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
26.10.2022

PKN Orlen na Krynica Forum: robimy wszystko, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.
25.10.2022

MKiŚ: Raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Podstawa do dalszych badań

Naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła szybko działająca toksyna wytworzona przez „złote algi”. Śnięcia nie spowodowały metale ciężkie, pestycydy, ani substancje ropopochodne. Z kolei masowy zakwit mikroglonów wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27oC i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów. Wnioski te wyciągnięto na podstawie wykonanych ponad 36
02.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Bloomberg: Europa jest gotowa na zimę bez rosyjskiego gazu

Wielkie zakupy gazu ziemnego w Europie oznaczają, że tej zimy nie powinno zabraknąć tego paliwa do produkcji energii i zrównoważenia dostaw z Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firmy doradczej w dziedzinie energetyki.
28.09.2022

Branża recyklingu: wysokie ceny energii mogą zatrzymać naszą działalność

Już teraz koszty energii poniesione przez branżę recyklingu sięgają 40 proc., jeśli przekroczą 50 proc., to trzeba będzie wstrzymać działalność - przekonuje prezes stowarzyszenia "Polski Recykling" Szymon Dziak-Czekan. Apeluje o to, by uznać branżę recyklingu za energochłonną, co pozwoli objąć ją ochroną.
22.09.2022

Branża recyklingu stoi nad przepaścią przez ceny energii. Stowarzyszenie „Polski Recykling” apeluje do rządu

Galopujące ceny energii grożą falą upadłości w sektorze recyklingu tworzyw sztucznych i mogą wywołać kryzys związany z odbiorem odpadów segregowanych. Dlatego Stowarzyszenie „Polski Recykling” wystosowało do Premiera Morawieckiego apel o wsparcie. Branża odzysku to kluczowy sektor polskiej gospodarki, który zatrudnia ponad 70 tys. pracowników.
20.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Zespół ds. Odry: coraz więcej wskazuje, że do zatrucia doprowadziły złote algi; ruszyły prace nad odbudową ekosystemu

Eksperci z zespołu ds. Odry przekazali, że coraz więcej wskazuje, iż przyczyną śnięcia ryb w Odrze była ichtiotoksyna z tzw. złotych alg. Wyniki badań toksyn przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim. Rozpoczęto prace nad odtworzeniem odrzańskich ekosystemów.
01.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Rybacy: jest szansa na odrodzenie się Odry w ciągu dwóch-trzech lat

Populacja ryb w Odrze może się odbudować w ciągu dwóch-trzech lat - twierdzą zawodowi rybacy z regionalnego stowarzyszenia w Niemczech. Trzeba mieć nadzieję, że za śmierć odpowiada substancja, która jest toksyczna tylko przez krótki czas, i że będzie się ona stopniowo rozcieńczać - powiedział szef Związku Rybołówstwa Brandenburgii-Berlina Lars Dettmann, dodając, że wówczas życie w rzece mogłoby się odrodzić.
25.08.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Eksperci UPWr o Odrze: ścieki to problem, ale nie jedyny

Jakość wody w rzekach jest zła od dawna, a skalę niezarejestrowanych zrzutów ścieków pokazały kontrole w związku z sytuacją na Odrze. Zastanawiające jest to, że przed tą katastrofą takie działania były często przemilczane. Potrzebny był „wstrząs”, który zmotywował do działania – mówi prof. Katarzyna Pawęska z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr.
22.08.2022

IMGW-PIB: to największa susza od ostatnich pięciu lat

To największa susza od ostatnich pięciu lat - powiedział PAP synoptyk hydrolog IMGW-PIB Dariusz Witkowski. Na unormowanie sytuacji trzeba czekać do jesieni, ale z takimi problemami będziemy borykać się co roku. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim oszczędzać wodę - wyjaśnił.
22.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Prezes Wód Polskich o suszy: konieczne racjonalne gospodarowanie wodą

Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk. Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
05.08.2022

Tauron: nowy blok energetyczny w Jaworznie pracuje bez problemu

Oddany niedawno do użytku blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie pracuje bez problemu; obecnie działa na poziomie bliskim jego mocy nominalnej, to jest 870 megawatów - oświadczyli w czwartek przedstawiciele Grupy Tauron, do której należy blok.
21.07.2022

Ukraina liderem zielonej transformacji w Europie?

Zielona transformacja powojennej Ukrainy jest drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i szansą na ożywienie gospodarcze. Jest też niezbędna do integracji z Unią Europejską, a przy przewidywanej skali odbudowy, Ukraina mogłaby stać się europejskim liderem w zielonej transformacji, piszą autorzy raportu „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy” - Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka i Olha Stohnushenko, analitycy WiseEuropa.
21.07.2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Już dzisiaj, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
14.07.2022

Najpotężniejsza na świecie turbina wiatrowa zadebiutuje u wybrzeży Szkocji

Producent turbin Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę 60 turbin SG 14-222 DD dla morskiej farmy wiatrowej Moray West należącej do firmy Ocean Winds, zlokalizowanej u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
24.06.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
22.06.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

PIE: konflikty zbrojne zwiększają emisje gazów cieplarnianych

Konflikty zbrojne przyczyniają się m.in. do wzrostu emisji gazów cieplarnianych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Szkody związane z rosyjską dewastacją środowiska naturalnego Ukrainy od początku inwazji do czerwca oszacowano na minimum ok. 6,4 mld euro.
05.06.2022

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
30.05.2022

Będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.
25.05.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.
16.05.2022

Czy rolnictwo regeneracyjne zahamuje zmiany klimatu? Raport EASAC

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport europejskich Narodowych Akademii Nauk „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”.
09.05.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

W czerwcu zacznie się odbudowa zniszczonej przez sztormy plaży w Orłowie

Odbudowa plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy, rozpocznie się w czerwcu - poinformował PAP, Urząd Morski w Gdyni. W przyszłości planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg.
18.04.2022

Czy można jeszcze uratować Amazonię?

Wylesienie Amazonii powoduje osuszenie atmosfery w tym rejonie, co z kolei sprzyja dalszej utracie lasów. Działania ochronne mogą jeszcze uratować puszczę.
12.04.2022

Prawie milion złotych na odtworzenie tras migracji ryb w dopływach Raby

Niemal milion złotych ma kosztować odbudowa i zabezpieczenie tras migracji ryb wędrownych w dopływach rzeki Raby. W ramach projektu przewidziano udrożnienie trzech stopni wodnych na dopływach Raby oraz odtworzenie miejsc tarliskowych - poinformował NFOŚiGW.
11.04.2022

Strupczewski: w Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie

W Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie, co oznacza, że każda rodzina w RFN dopłaca do OZE 1,5 tys. euro rocznie – powiedział prof. Andrzej Strupczewski podczas konferencji o energetyce jądrowej w Senacie.
05.04.2022

Oszczędność energii to nie tylko pieniądze [GALERIA]

Ceny prądu to efekt splotu nakładających się na siebie niekorzystnych czynników ekonomicznych i politycznych. Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej twierdzą, że w dającej się przewidzieć przyszłości trudno się spodziewać powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej, nie mówiąc już o ich spadku. Racjonalnym rozwiązaniem jest więc oszczędne gospodarowanie energią tak, by obniżyć jej zużycie.
31.03.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

W minionym roku światowa emisja CO2 była najwyższa w historii

Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję CO2 o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach.
11.03.2022

Fundacja PGE inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dolina Biebrzy to jedne z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w Europie, unikalne siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Znajdujący się na tym terenie Biebrzański Park Narodowy od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii, m.in. nad wykorzystaniem biomasy.
11.03.2022

Ukraina: odbudowa systemu energetycznego pochłonie dziesiątki miliardów euro

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
09.03.2022

PGE - W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstała instalacja fotowoltaiczna, pokrywająca prawie całe zapotrzebowanie na energię

Nowa instalacja fotowoltaiczna zasili budynki ośrodka edukacyjnego i dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pokryje w zasadzie całe zapotrzebowanie parku na energię, dzięki czemu obiekt stanie się zero-, a nawet plusenergetyczny i możliwe będzie ograniczenie emisji CO2 o ponad 18 t rocznie. Inwestycja powstała dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach programu Lasy Pełne Energii. To kolejne dofinansowanie dla parków narodowych w Polsce.
23.02.2022

Wiodące tematy i kluczowe dla przyszłości trendy – ogłoszono program Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022

Trzy dni wypełnione dyskusjami na najbardziej aktualne tematy, prezentacje i spotkania w gronie przedstawicieli europejskich rządów, przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki oraz młodych aktywistów – XIV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w terminie 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie Europejskie Forum Młodych Lidero´w. Rejestracja dla uczestników rozpocznie się w marcu.
17.02.2022

Szczyt „One Ocean” w Breście - Unia Europejska chce być liderem w zakresie ochrony oceanów

Podczas szczytu „One Ocean” zorganizowanym w francuskim Breście Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitne inicjatywy na rzecz ochrony oceanów. UE chce pełnić wiodącą rolę w kompleksowym pokonywaniu wyzwań związanych z oceanami. W swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła trzy kluczowe inicjatywy wspierające wspólne działania na rzecz ochrony oceanów i przywrócenia ich dobrego stanu już do 2030 roku.
16.02.2022

250 tys. m3 piasku do odbudowy plaży w Orłowie

Sztormy i silne wiatry zniszczyły część plaży w Gdyni Orłowie. Największe szkody wyrządził sztorm Nadia, który przechodził przez Polskę na przełomie stycznia i lutego. Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że w tym roku wykonana zostanie refulacja. Do poszerzenia brzegu ma być wykorzystane 250 tys. m3 piasku.
08.02.2022

Wiceminister Edward Siarka na konferencji Europa Karpat

Dyplomacja parlamentarna dla bezpieczeństwa Europy, Zielony Ład oraz odbudowa gospodarki regionu Karpat po kryzysie wywołanym przez pandemię to główne tematy Konferencji Europa Karpat. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 4-6 lutego 2022 r. w Krasiczynie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
08.02.2022

Małopolska: rzeki znikają z powodu zamknięcia kopalni. Jest protest

Aktywistki ekologiczne zrzeszone w kolektywie Siostry Rzeki spotkały się w sobotę na happeningu w dolinie Sztoły w Bukownie (Małopolskie), aby domagać się podjęcia działań mających na celu zatrzymanie zanikania przepływających tam rzek: Sztoły, Białej i Baby.
29.01.2022

Nowy projekt Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

"ŁapMY deszcz" - czyli o znaczeniu małej retencji

Wiele się mówi o tym, że wodne zasoby Polski są na niskim poziomie. Zatem ochrona tych zasobów wydaje się być już nie tylko opcją, ale i koniecznością w związku ze zmianami klimatycznymi, czyli brakiem śniegu zimą, często długotrwałym brakiem opadów powodującym rekordowe susze a z drugiej strony lokalnymi podtopieniami i powodziami. W związku z tym niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie istniejących obszarów wodnych, ale także ich odbudowa. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest mała retencja.
23.12.2021

Przeprowadzono test odbudowy litewskiego systemu energetycznego przy użyciu LitPol Link

Operatorzy systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy przeprowadzili tzw. test odbudowy, czyli symulację wykorzystania połączenia LitPol Link do pomocy litewskiemu systemowi w sytuacji awaryjnej - poinformowali w środę operatorzy PSE i Litgrid.
08.12.2021

PGE podpisała umowę o partnerstwie strategicznym z Ligą Ochrony Przyrody

PGE Polska Grupa Energetyczna i Liga Ochrony Przyrody podpisały w piątek umowę o partnerstwie strategicznym. Współpraca zakłada m.in. realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
29.11.2021

Podpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”

Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska, przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu, 23 listopada 2021 r. podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.
24.11.2021

CNN, „Call to Earth: Protectors of the Planet”: dokument o zaangażowanych w ochronę planety

W środę 10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej trosce o przyszłość naszej planety. W najbliższy weekend, 6 listopada, na platformie stacji dostępny będzie specjalny 30-minutowy dokument „Call to Earth: Protectors of the Planet” o pięciu osobach z całego globu, które pracują na rzecz ochrony świata przyrody. Program prowadzony przez Richarda Questa opowiada o pięciu projektach zrównoważonego rozwoju w Bangladeszu, Hongkongu, Peru, Wielkiej Brytanii i Rwandzie.
08.11.2021

Timmermans: Polska ma szansę stać się liderem zielonej transformacji

Niemożliwe, by Polska, której udało się osiągnąć największy rozwój gospodarczy oraz najniższe bezrobocie w UE, nie mogła być liderem zielonej transformacji - powiedział w środę podczas gali otwarcia 10. Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
21.10.2021

Co będzie jutro? Europejskie Forum Nowych Idei – Sopot, 20-22 października

W tym tygodniu w Sopocie rozpoczyna się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tego wydarzenia będą: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Organizatorem Forum jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.
20.10.2021

Volkswagen - posadzi ponad 8 hektarów lasów w Polsce w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi

Czarnowo na Kaszubach, Ryboły niedaleko Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz Zawoja pod Babią Górą – to w okolicach tych miejscowości na ponad 8 ha zostanie posadzonych w sumie 50 tys. drzew. W ten sposób odbudowany zostanie m.in. drzewostan, który kilka lat temu zniszczyły potężne żywioły – trąby powietrzne i huragany.
11.10.2021

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.
08.10.2021

Czas na unię energetyczną

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
07.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Brytyjczycy przeznaczą ponad 200 mln funtów na kontrakty różnicowe dla offshore wind

Program Contracts for Difference (CfD) jest podstawowym instrumentem stymulującym inwestycje w niskoemisyjną energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono budżet w wysokości 265 mln funtów na czwartą rundę alokacji kontraktów różnicowych. Większość środków finansowych zgarnie branża morskiej energetyki wiatrowej.
17.09.2021

Nadal trwa usuwanie szkód po lipcowych powodziach, mieszkańcy boją się zimy

Mimo upływu dwóch miesięcy wciąż trwa usuwanie szkód po powodziach, które w lipcu nawiedziły tereny w dolinie rzeki Ahr na zachodzie Niemiec. Brakuje specjalistów i materiałów budowlanych. Dodatkowy niepokój budzi zbliżająca się zima, bo wiele systemów grzewczych zostało zniszczonych lub uszkodzonych przez wodę – informuje w środę portal Tagesschau.
16.09.2021

Amazon wraz z The Nature Conservancy chcą dekarbonizować Brazylię

Program rozpocznie się w amazońskich lasach deszczowych, koncentrując się na ponownym zalesianiu i regeneracyjnym agroleśnictwie, stymulując jednocześnie zrównoważony miejscowy rozwój gospodarczy. Inwestycja firmy Amazon zakłada usunięcie do 10 milionów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla do roku 2050 - co odpowiada rocznej emisji pochodzącej z 2 milionów samochodów.
03.09.2021

Naukowcy: stada dorszy w zachodnim bałtyku nie do odbudowania

Populacja dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego zmniejszyła się do tego stopnia, że – zdaniem ekspertów – przekroczony został punkt krytyczny i mało prawdopodobne jest jej odtworzenie – alarmuje pismo “Scientific Reports".
22.08.2021

Ember: popyt na energię elektryczną w Europie odbudował się, ale emisje spadły

Popyt na energię elektryczną w Europie wrócił do poziomu sprzed pandemii, ale towarzysząca produkcji prądu emisja CO2 jest o 12 proc. niższa - szacuje think-tank Ember. Jak zaznacza, udział węgla w Polsce utrzymał się na dawnym poziomie.
28.07.2021

Parlament Europejski chce wycofania dotacji do paliw kopalnych do 2025 roku

Parlament Europejski przyjął stanowisko do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie ósmego programu działań Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska (EAP) do 2030 roku, w którym podkreśla jako jeden z kluczowych celów rezygnację z pomocy państwa dla sektora paliw kopalnych.
22.07.2021

"Daily Telegraph": Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych, monopolistycznych warunkach, a przy okazji chce zachwiać jej porządkiem prawnym - pisze w czwartek brytyjski "Daily Telegraph".
22.07.2021

MI: Środki zaplanowane na Program ochrony brzegów morskich w 2020 r. wykorzystane w 99 proc.

Zaplanowane 34 mln zł na Program ochrony brzegów morskich w 2020 r. zostały wykorzystane w 99 proc. – poinformował w czwartek podczas posiedzenia Sejmu podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.
09.07.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”

Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca 2021 roku w Nadleśnictwie Celestynów podczas konferencji z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki i p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy.
11.06.2021

PE chce wiążących celów ochrony bioróżnorodności

Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 roku - uważają europosłowie.
11.06.2021

Hiszpania. W Światowym Dniu Ochrony Środowiska kampania na rzecz odbudowy ekosystemów

Obchodzony 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska w tym roku poświęcony jest odbudowywaniu ekosystemów. Ustanowiony w 1972 roku przez ONZ dzień jest co roku okazją do podjęcia akcji ekologicznych w ponad 100 krajach świata, w tym w Hiszpanii.
05.06.2021

Morawiecki: przeznaczamy 34 mld euro na inwestycje rolnicze i rozwój wsi

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że w ramach Polskiego Ładu na inwestycje rolnicze i inwestycje, które rozwijają wieś, będzie przeznaczone ok. 34 mld euro. Zapowiedział też m.in. wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.
22.05.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - tysiące uczniów na ulicach

Tysiące uczniów wyszły w piątek na ulice ok. 50 miast Australii w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wzywając rząd tego kraju do zaprzestania finansowania przemysłu gazowego i zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii – pisze Reuters.
21.05.2021

5. edycja Kongresu 590 „Polska/świat startujemy” zakończona

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.
14.05.2021

Kampania społeczna "Bałtyku, Oddychaj!"

Grupa GeoFusion i Grupa Bezpieczny Bałtyk, w ramach swoich działań rozpoczynają kampanię społeczną "Bałtyku, Oddychaj!"
11.05.2021

Szef MAP: w przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych

W przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas pierwszego dnia Kongresu 590.
05.05.2021

Think Tank PE: trzeba inwestycji, aby rozwijać zrównoważony transport

Zgodnie z celami nowej strategii zrównoważonej mobilności do 2030 r. 100 miast osiągnie neutralność dla klimatu, a przejazdy szybkiej kolei zostaną podwojone. Aby rozwijać zrównoważony transport, miasta i regiony będą musiały zainwestować. Think Tank PE przyjrzał się, w jaki sposób KE wspiera władze lokalne w tej dziedzinie.
01.05.2021

Prezydent Biden na szczycie klimatycznym wzywa kraje do współpracy w przejściu na czystą energię

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek kraje do współpracy w przejściu na czystą energię. Piątek to drugi i ostatni dzień organizowanego przez niego szczytu klimatycznego, który ma na celu pobudzenie światowych ambicji ograniczenia globalnego ocieplenia.
23.04.2021

Japończycy podwyższyli cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek, że rząd w Tokio podwyższył cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 46 proc. w 2030 roku w porównaniu z rokiem 2013. Krytycy oceniali poprzedni cel na poziomie 26 proc. jako mało ambitny.
22.04.2021

Hanna Zdanowska Łodzi ambasadorem Europejskiego Zielonego Ładu

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska została polskim ambasadorem Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest dążenie do neutralności klimatycznej w 2050 roku - poinformował w środę łódzki magistrat.
21.04.2021

Raport: nadal zbyt dużo ryb jest odławianych

Mimo wspólnej polityki rybołówstwa, nie wszystkie stada ryb są poławiane w sposób zrównoważony, nadal zbyt wiele ryb jest odławianych - powiedziała Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej.
03.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Zielona Energia i Zmniejszenie Energochłonności jednym z filarów KPO - komentarz eksperta

26 lutego br. premier Mateusz Morawiecki ogłosił strategię rządu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To kluczowy dokument, który ma Polsce otworzyć drogę do pozyskania funduszy unijnych niezbędnych do odbudowania gospodarki po pandemii. Według wizji rządu, w Polsce miałby się on opierać na 5 filarach. Jednym z nich jest „Zielona Energia i Zmniejszenie Energochłonności".
16.03.2021

Papież: ekologia i solidarność filarami nowego świata

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że ekologia i solidarność muszą być filarami nowego świata po pandemii. W wywiadzie, którego fragment opublikował w niedzielę dziennik "La Stampa", wezwał młodzież: "Czasy są ciężkie, ale walczcie dalej o swoje marzenia".
14.03.2021

Ekohydrolodzy uspokajają: prawdopodobieństwo suszy wiosną jest niższe niż w ubiegłym roku

Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe – ocenił ekohydrolog prof. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
09.03.2021

Eksperci: Krajowy Plan Odbudowy ważny przy odbudowie gospodarki po pandemii

Krajowy Plan Odbudowy to jedno z ważnych narzędzi odbudowy gospodarki po pandemii - wskazywali uczestnicy środowej e-konferencji zorganizowanej przez Instytut Jagielloński. Podkreślali też rolę transformacji energetycznej.
04.03.2021

Wiceprezes Azotów Puławy: droższe nawozy to skutek wzrostu cen gazu

Skokowy wzrost cen nawozów na światowych rynkach spowodowany jest głównie wzrostem cen gazu - mówił we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek. Grupa Azoty liczy na odbudowę marż.
23.02.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: recyklerzy śmieci nie palą, dają odpadom drugie życie

Stowarzyszenie „Polski Recykling” przeanalizowało zestawienie pożarów miejsc gromadzenia odpadów w poszczególnych województwach w latach 2016-2019 (do 30. września 2019 r.) otrzymane z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Na 637 wykazanych pożarów tylko 8 odnotowano w zakładach recyklingu, co stanowi 1,2% wszystkich zdarzeń.
15.02.2021

Prezydent Duda po zakończeniu szczytu V4: musimy chronić środowisko i klimat, ale rozsądnie

Musimy chronić środowisko naturalne, jak najszybciej podjąć działania na rzecz ochrony klimatu, ale musi to być zrobione w sposób rozsądny - powiedział prezydent Andrzej Duda w środę po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Juracie. Tematem debaty, mówili liderzy V4, była także energetyka.
11.02.2021

Co roku w święta wycina się miliony drzewek. Rozwiązaniem wypożyczalnie choinek

Większość Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Co roku w ramach świątecznej tradycji wycina się w naszym kraju kilka milionów drzewek, bo zdecydowana większość społeczeństwa woli choinki żywe. Każde ścięte drzewko to jednak mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla w atmosferze. Rozwiązaniem może być wypożyczenie świątecznego drzewka, które po Bożym Narodzeniu trafi z powrotem do szkółki.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.