Wynik wyszukiwania - "raport" - Wiadomości

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Rosnący rynek produktów bez opakowania stawia wyzwania przed handlem i logistyką. Raport FM Logistic

Czy Polacy przekonają się do kupowania ryżu i makaronu na wagę do własnego pojemnika? Jak wynika z raportu Unpacking the question of packaging-free przygotowanego przez FM Logistic, w wielu krajach taka forma zakupów zyskuje na popularności. Dzięki wsparciu ze strony operatorów logistycznych, którzy dostosowują się do specyficznych wymagań tego segmentu, to rozwiązanie staje się dostępne dla coraz większej grupy producentów i dystrybutorów.
11.02.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Globalny wzrost energii odnawialnej musi przyspieszyć

Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała 11 stycznia raport „Renewables 2023. Analysis and forecast to 2028”, który prognozuje postęp wdrażania technologii energii odnawialnej w elektroenergetyce, transporcie i ciepłownictwie do 2028 roku. Raport identyfikuje kluczowe wyzwania dla sektora energii odnawialnej oraz bariery dla szybszego wzrostu.
04.02.2024

Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje.

Aż 3/4 Polaków bierze pod uwagę zrównoważony transport podczas podróży służbowych — tak wynika z raportu „Transport naziemny w Europie” FREENOW For Business we współpracy z Global Business Travel Association. Choć znaczenie kwestii zrównoważonego rozwoju stale rośnie, to niemal połowa firm w Polsce ma trudności z monitorowaniem śladu węglowego generowanego przez środki transportu naziemnego, a 1/4 nie robi tego wcale. Śledzenie emisji jest kluczowe dla realizacji celów ESG firmy, dlatego aplikacje do zamawiania przejazdów takie,
23.01.2024

Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w 2023 r. wyniosła dla całej opisywanej strefy 97,16 EUR/MWh, co w świetle mrocznych perspektyw z miesięcy poprzedzających ten okres dostaw należy poczytywać za bardzo pozytywny rezultat. Polski rynek rozliczył się średnią wartością 117,04 EUR/MWh (ok. 20% powyżej średniej). W Europie kontynentalnej drożej wyceniana była energia spotowa we Włoszech i Grecji.
14.01.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Raport: transformacja energetyczna światowej gospodarki to koszt 5-7 bilionów dol. rocznie

Osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, wymaga inwestowania w transformację światowej energetyki od 5 do 7 bilionów dol. rocznie - wynika z opublikowanego w piątek raportu Deloitte. Dodano, że większe zaangażowanie banków w finansowanie zielonych inwestycji, przyniosłoby globalnej gospodarce ok. 50 bln dol. oszczędności.
16.12.2023

Pomorze, Małopolska i Mazowsze liderami drugiej edycji raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów”

Spośród szeregu nieustannie publikowanych raportów i zestawień, Eko-indeks Banku Millennium ma charakter wyjątkowy — szczegółowo przedstawia on bowiem potencjał eko-innowacyjności poszczególnych regionów Polski, tworząc wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, społecznościami lokalnymi, instytucjami publicznymi, biznesem oraz środowiskiem naukowym.
05.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

W województwie śląskim wciąż zbyt słabo egzekwuje się przepisy antysmogowe

Wiele gmin woj. śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe: truciciele zbyt łatwo mogą uniknąć odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z przepisami - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego na podstawie badań w gminach.
29.11.2023

Zaprezentowano raport "Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r."

Podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
29.11.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Raport Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2023: branża prawnicza nie jest gotowa na usługi ESG

- 73% prawników spodziewa się, że zastosuje generatywną sztuczną inteligencję w pracy - 69% kancelarii i 61% działów prawnych nie jest jeszcze dobrze przygotowanych, aby sprostać oczekiwaniom ESG - 87% prawników twierdzi, że technologia usprawniła ich codzienną pracę - 43% organizacji nie wdrożyło jeszcze formalnej polityki różnorodności, równości, inkluzywności i przynależności.
08.11.2023

Szybciej niż planowano. Najnowszy raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej „State of the Energy Union Report 2023”, UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych prawie trzy razy szybciej niż w ciągu ostatniej dekady, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne.
05.11.2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych. OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, obecny w 21 krajach na całym świecie, opublikował swój coroczny raport „Low Emissions Scenario”, w którym przeanalizowane zostały czynniki oraz skutki globalnej transformacji energetycznej. Od zeszłego roku norweska firma rozwija swoje portfolio OZE w Polsce, gdzie zabezpieczyła portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW.
02.11.2023

Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED już dostępny

Grupa LUX MED jest świadoma swojego wpływu na otoczenie oraz czuje odpowiedzialność zarówno za ludzi, których leczy i z którymi współpracuje, jak też za środowisko, w którym działa. Bycie liderem rynkowym zobowiązuje, dlatego pomimo, iż obowiązek raportowania pozafinansowego obejmie Grupę dopiero w 2025 roku, już teraz, chcąc dać dobry przykład, publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2022 rok.
02.11.2023

Zeroemisyjność nadal celem. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla światowego sektora energetycznego oraz ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C to główne punkty najnowszego raportu-mapy drogowej opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.
18.10.2023

W latach 2025-2050 na promocję transportu publicznego blisko 50 mld euro

Promocja transportu publicznego przy spełnieniu unijnych norm klimatycznych będzie wymagała ok. 7 mld euro w przypadku kolei i ok. 40 mld euro w przypadku autobusów w latach 2025-2050 - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
22.09.2023

Czy Polacy wolą burgery bez czerwonego mięsa?

MAX Premium Burgers opublikował swój raport na temat zrównoważonego rozwoju za 2022 rok . Udział opakowań z materiałów odnawialnych wykorzystywanych przy produkcji w restauracji wzrósł do 94%. W Danii udało się osiągnąć cel, co drugi burger sprzedawany w MAX nie zawierał czerwonego mięsa. W Szwecji, Norwegii i Polsce brakuje do tego zaledwie kilku punktów procentowych.
17.09.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Raport - Polacy chcą OZE i atomu

Po fali entuzjazmu z poprzednich lat, wyobrażenia Polaków, co do zielonej transformacji uległy w 2023 r. urealnieniu. Chociaż 81 proc. badanych uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii - widoczny jest w tym obszarze także narastający sceptycyzm. Społeczeństwo nabiera przekonania, że zmiany nie będą proste i szybkie - wynika z najnowszego raportu Autopay“Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”.
22.08.2023

Lorenz publikuje Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2022 rok

Lorenz publikuje dane liczbowe i podsumowuje najważniejsze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, które firma przeprowadziła w 2022 r. w całej Grupie. To m.in. przystąpienie do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi) oraz sukcesywne zmiany produktów, których efektem ma być redukcja soli i plastiku.
04.08.2023

PFR: Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy

Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy. Aktywność gospodarcza Chin, która miała być głównym czynnikiem napędzającym import gazu, pozostaje ograniczona – stwierdzono w raporcie PFR przesłanym PAP.
30.07.2023

KGHM odnotował 7% wzrost przychodów w do poziomu 9 mld 585 mln zł

W pierwszym kwartale 2023 roku KGHM odnotował 7 proc. wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej do poziomu 9 mld 585 mln zł oraz mocny wynik operacyjny Grupy 1 mld 882 mln zł – podała spółka w wynikach operacyjnych i finansowych za I kwartał 2023 roku.
18.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

Raport: samochody elektryczne zanotowały wzrost nowych rejestracji o 81 proc. rdr w I kw. 2023 r.

W I kwartale 2023 r. Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi (o 38,6 proc. więcej rdr). Największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały auta elektryczne, o 81 proc. rdr. Na rynku nadal dominują hybrydy – wynika z raportu "Branża motoryzacyjna".
09.05.2023

Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia

Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie są zagrożone – potwierdza nowy globalny raport Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO).
26.03.2023

URE: w 2022 r. do sieci trafiło o 109 proc. więcej energii z mikroinstalacji niż rok wcześniej

W 2022 roku mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 TWh energii, tj. o 109 proc. więcej niż w 2021 roku - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
21.03.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Udział atomu w polskim miksie może w ’45 wynieść 17,8-35,8 proc. - [RAPORT]

Udział energetyki jądrowej w strukturze wytwarzania w Polsce może, w zależności od scenariusza, wynieść w 2045 roku 17,8-35,8 proc. - wynika z raportu „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
26.01.2023

Już dzisiaj prezentacja raportu Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Celem raportu pt. Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce jest zdefiniowanie kluczowych czynników sukcesu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz ocena zdolności i określenie warunków, które muszą spełnić krajowe przedsiębiorstwa, aby w optymalny sposób uczestniczyć w tym procesie (maksymalizując udział tzw. local content).
26.01.2023

Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej [RAPORT]

Na łamach strony internetowej Projektu KlastER opublikowano raport pt. "Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej. Opracowanie finalnej wersji zaleceń i rekomendacji dla budowy takich systemów w przyszłości".
25.01.2023

KPMG: 63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje raporty dot. zrównoważonego rozwoju

63 proc. największych firm w Polsceprzygotowuje specjalne raporty poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju (ESG), a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia te kwestie w swoich raportach rocznych – wskazała firma doradcza KPMG w Polsce.
10.01.2023

Ponad 2/3 Polaków chce bardziej dbać o środowisko, ale boryka się z rosnącymi kosztami

Ponad dwie trzecie Polaków chce robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale uniemożliwiają im to rosnące koszty życia. Globalnie podobnej odpowiedzi udzieliło 65 proc. konsumentów - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Kantar.
17.10.2022

Raport PSEW: Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE. Wiatr może stanowić najlepsze uzupełnienie konwencjonalnych źródeł wytwórczych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
23.09.2022

Elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny

Ogromne zmiany dla polskich firm - elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny.
13.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Dlaczego ekologiczny zapał nieco przygasa? [BADANIE]

Prawie połowa Polaków przyznaje, że sytuacja ekologiczna na świecie jest zła i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu jej poprawy. Co trzeci Polak w zasadzie nie wie, co myśleć o zmianach klimatu i innych zagadnieniach środowiskowych - wynika z cyklicznego badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego dla Blue Media.
08.07.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
28.06.2022

Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

Ponad 150 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, w wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR.
28.06.2022

Przebudzenie elastycznych mocy. Jak DSR może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

W jaki sposób zdynamizować rozwój odnawialnych źródeł energii i zintegrować je z systemem energetycznym? Jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii i zarazem efektywnie przeprowadzić zieloną transformację w Polsce? Czy ograniczenia w dostawach paliw z Rosji oznaczają, że z realizacją celów dekarbonizacji trzeba jeszcze poczekać?
23.06.2022

Nowy raport PSEW i WindEurope: dostępność statków dla offshore

W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej, także w Polsce. Globalnie zainstalowana moc ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Perspektywy rozwoju MEW na Morzu Bałtyckim, jak i w skali ogólnoeuropejskiej analizuje nowy raport o dostępności statków instalacyjnych, od której w istotny sposób zależy tempo rozwoju sektora offshore. Premiera publikacji odbyła się podczas corocznej Konferencji PSEW 2022.
23.06.2022

Lądowa energetyka wiatrowa, a ceny hurtowe energii elektrycznej na rynku spot w Polsce

Instytutu Jagielloński oraz PSEW wydały analizę pt. Lądowa energetyka wiatrowa, a ceny hurtowe energii elektrycznej na rynku spot w Polsce.
10.06.2022

PSPA: Ładowarka w bloku? Tak, to możliwe! [RAPORT, WIDEO]

Tylko w czterech przypadkach możliwa jest odmowa zainstalowania infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w domach wielorodzinnych – wynika z najnowszego raportu PSPA. W opracowaniu oraz na dedykowanej stronie www.ladowarkawbloku.pl znajdują się również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania oraz opis formalności, jakie muszą zostać spełnione, by móc w pełni korzystać z niepublicznego punktu ładownia.
31.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Raport EDF: Główne koncerny naftowe odsprzedają warte miliardy dolarów aktywa zanieczyszczające środowisko

Dane nowego raportu Environmental Defense Fund (EDF) wskazują, że w miarę jak główne koncerny naftowe realizują cele klimatyczne, ich warte miliardy aktywa zanieczyszczające środowisko są odsprzedawane mniej rygorystycznym operatorom.
12.05.2022

PEJ: raport środowiskowy dot. elektrowni jądrowej złożony do GDOŚ

Raport środowiskowy dotyczący pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został złożony do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. GDOŚ będzie prowadzić postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.
31.03.2022

Transport ciężki. Polska z potencjałem w segmencie elektryfikacji

Globalny problem z nadmierną emisją substancji szkodliwych generowaną przez ciężki transport drogowy, stanowi wyznanie zarówno dla koncernów, jak też całego rynku. Państwa o największym znaczeniu w tym sektorze muszą stać się prekursorami zmian, by spełnić założenia dążenia do neutralności emisyjnej.
08.03.2022

Carbon Tracker: Gazowe inwestycje Polski będą kosztowne dla podatników i klimatu

Ośrodek analityczny Carbon Tracker przekonuje, że nowe plany inwestycyjne w Polsce w obszarze energetyki gazowej kosztowałyby podatników miliardy złotych i zniweczyłyby wysiłki na rzecz osiągnięcia celów neutralności klimatycznej.
20.02.2022

IEA: pogoda będzie miała znaczący wpływ na rynki gazu

W napiętej sytuacji na rynkach gazu, znaczący wpływ na ich zachowanie będzie miała pogoda i temperatury do końca zimy - ocenia Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Według niej każda oznaka chłodów, albo problemów z podażą doprowadzą do wzrostu cen.
05.02.2022

JUŻ DZIŚ o 11:30: Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport

Już dziś o godz. 11.30 premiera pierwszego w Polsce raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński, który zawiera konkretne wyliczenia korzyści płynących z rozwoju farm wiatrowych na lądzie.
02.02.2022

W. Brytania i zeroemisyjność: są cele, nie ma strategii

Wielka Brytania przy okazji konferencji klimatycznej COP26 podkreślała, że jako pierwsza z krajów wysoko rozwiniętych zadeklarowała osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto, i zachęcała, by inni poszli jej śladem. Tymczasem według ekspertów wcale się nie zbliża do tego celu.
02.01.2022

Zyska: raport o zielonym wodorze początkiem dyskusji nad wykorzystaniem OZE do jego produkcji

Raport "Zielony wodór z OZE w Polsce" jest początkiem dyskusji nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru - poinformował podczas wtorkowej prezentacji raportu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.12.2021

Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”

Wzrost znaczenia odnawialnego wodoru w krajowej gospodarce wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Istotną rolę w tym procesie odegra rozwój energetyki wiatrowej, która zapewni konieczny wkład energii elektrycznej na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.
07.12.2021

Lasy pochłaniają tylko 3 proc. rocznej krajowej emisji CO2

W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
07.10.2021

Jak uczyć o zmianach klimatu?

94 proc. ankietowanych nauczycieli polonistów uważa, że czytanie literatury może być jednym ze sposobów kształtowania wśród uczniów postaw proekologicznych. 72 proc. uznaje, że edukacja dotycząca kryzysu klimatycznego w szkołach nie jest wystarczająca - wynika z raportu badaczek Uniwersytetu Śląskiego.
29.09.2021

Jak przeprowadzić duży projekt przez wyboistą ścieżkę procedur środowiskowych?

W czerwcu 2021 duży projekt, nad którym pracował zespół EKO-KONSULT, uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
29.07.2021

W I kwartale wzrost produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym elementów do samochodów elektrycznych

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu motoryzacyjnego w I kwartale 2021 roku wyniosła 48,5 mld zł. To o 11,2 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z raportu firmy AutomotiveSuppliers.pl.
23.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

KOBiZE: objęte systemem EU ETS emisje CO2 Polski w 2020 r. spadły o 6,84 proc.

Sumaryczna emisja CO2 objęta systemem EU ETS spadła w 2020 roku o 6,84 proc. w stosunku do roku 2019 – poinformował Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie za kwiecień 2020 roku.
18.05.2021

Połowa firm w Polsce może mieć już za trzy lata co najmniej jedno elektryczne auto

W dobie pandemii koronawirusa coraz więcej firm wybiera do swej floty auta elektryczne. Tren ten był obserwowany już wcześniej, ale teraz zdecydowanie przyspieszył. Oto jeden z kluczowych wniosków Barometru Flotowego 2021 przygotowanego przez Arval Mobility Observatory.
12.05.2021

Już w 2027 roku samochody elektryczne mogą być tańsze od spalinowych

Najpóźniej do 2027 roku w całej Europie elektryczne samochody osobowe i dostawcze będą tańsze w produkcji niż pojazdy napędzane paliwami kopalnymi - przewiduje w swoim raporcie Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firma doradcza w dziedzinie energetyki.
11.05.2021

Elektromobilność podzieliła Europę

Europa dwóch prędkości to już nie tylko zwykłe słowa. One stały się faktem, a widać je w danych ACEA za I kwartał 2021.
10.05.2021

Wsie i miasta wybierają coraz częściej ekologiczne systemy ogrzewania

W ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach - wynika z badań CBOS.
20.04.2021

Naukowcy na Syberii utajnili raport o zanieczyszczeniu powietrza w regionie

Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk na Syberii zadecydował o utajnieniu raportu o zanieczyszczeniu powietrza w miastach regionu - podał w poniedziałek portal Tajga.info. Przeciwnicy upublicznienia raportu uznali, że mógłby zostać uznany za "bombę przed wyborami".
29.03.2021

Raport: fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG ułatwi transformacją energetyczną Polski

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju - wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute.
17.03.2021

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r.

Ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem. Ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a blisko 6 na 10 planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. To tylko niektóre wyniki badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonych w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
07.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.