Wynik wyszukiwania - "ołów" - Wiadomości

TransAFIRmacja: w dwa lata powinniśmy zwiększyć moc infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o prawie połowę

Najbliższe lata będą największym infrastrukturalnym wyzwaniem dla Polski. Do końca 2025 r. łączna moc punktów ładowania musi zwiększyć się o 49%, a w kolejne 5 lat o 559%. Niezbędne będzie również wybudowanie co najmniej 200 stref ładowania dla ciężarówek elektrycznych wzdłuż sieci TEN-T.
11.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

Energa: prawie połowa prądu sprzedanego w 2023 r. pochodziła z OZE

Niemal połowa energii elektrycznej, sprzedanej w 2023 r. przez spółkę Energa Obrót została wytworzona w źródłach odnawialnych - poinformowała w czwartek Energa. W 2022 r. wskaźnik ten był na poziomie nieco ponad 40 proc.
04.04.2024

Tłumy turystów w Dolinie Chochołowskiej; kwitną krokusy

Tłumy turystów wybrało się w niedzielę do Doliny Chochołowskiej w Tatrach, aby podziwiać kwitnące krokusy. Przed wejściem na szlak utworzyły się długie kolejki, a parkingi są zapełnione. Ruchem kieruje straż gminna.
31.03.2024

Do połowy roku pojawi się projekt ram regulacyjnych dla rynku wodoru

Do połowy roku rząd powinien przyjąć przygotowany przez ministerstwo klimatu projekt zmiany Prawa energetycznego, zawierający ramy regulacyjne funkcjonowania rynku wodoru w Polsce - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
29.03.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Hołownia o nowym projekcie ustawy wiatrakowej: dajcie nam jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak jak powinno

Dajcie nam proszę jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak, jak powinno być zrobione - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia pytany o projekt "ustawy wiatrakowej". Dodał, że jego ugrupowanie niebawem przedstawi propozycje dotyczące rozwiązań prosumenckich.
08.02.2024

Ogłoszono stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów w Kolumbii

Władze Kolumbii ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów, które rozprzestrzeniają się w dziewięciu departamentach. Żywioł w czwartek po południu czasu miejscowego dotarł do Bogoty, stolicy kraju.
26.01.2024

Tracz (Zieloni): w I połowie roku złożę projekt ustawy o likwidacji ferm futrzarskich

W pierwszej połowie tego roku zamierzam złożyć w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację ferm futrzarskich - powiedziała PAP Małgorzata Tracz, posłanka KO (Zieloni), przewodnicząca parlamentarnego zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro.
15.01.2024

Wylesianie amazońskiej dżungli spadło o połowę

Wskaźnik wylesiania w brazylijskiej Amazonii spadł w ubiegłym roku o niemal połowę - podał portal BBC, powołując się na dane krajowej agencji kosmicznej.
15.01.2024

Badanie: W Krakowie ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).
03.01.2024

Ekolodzy: presja połowowa rośnie; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

PKEE: obniżone ceny energii elektrycznej do połowy 2024 r.

Zamrożone ceny energii elektrycznej będą obowiązywały do końca czerwca przyszłego roku. Prezydent RP podpisał ustawę przedłużającą ochronę przed wzrostem cen prądu, obejmującą gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił taryfy cen prądu stosowane w 2024 r. przez największych sprzedawców energii wobec gospodarstw domowych.
19.12.2023

Polska w światowej czołówce recyklingu OZE

2loopTech S.A., spółka technologiczno – badawcza, zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą metodzie, możliwy jest prawie całkowity recyklingi paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców - krzemu, miedzi i srebra. Spółka jednocześnie uruchamia prace wielkoskalowe w zakładzie w Łodzi, które pozwolą na przetwarzanie do 2000 ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce.
18.12.2023

Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą

Ponad połowa skontrolowanych dotąd przez Tauron domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych ma moc większą od zgłoszonej – wynika z informacji tej energetycznej grupy. Od początku przyszłego roku takie kontrole obejmą cały obszar działania spółki Tauron Dystrybucja.
15.12.2023

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

Eksport wołowiny do Chin szansą dla polskiego rolnictwa?

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes zarządu Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński.
26.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Kraje UE uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Prowadzi dolnośląska Nowa Ruda

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
02.11.2023

Damen Maaskant. Statek do połowu sam wykryje obszary Natura 2000

Damen Maaskant dostarczył kolejne pionierskie rozwiązanie techniczne mające na celu redukcję emisji tlenku azotu (NOx). Od teraz 43-metrowy statek YE118 należący do Yerseke 118 Noordland B.V. będzie napędzany silnikiem elektrycznym, co stanowi drugi krok w kierunku pełnej elektryfikacji tego statku. Co najważniejsze, będzie także samodzielnie przełączał się na zasilanie niskoemisyjne, kiedy wpłynie na obszar Natura 2000.
27.10.2023

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph.
24.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.
10.10.2023

Połowa mieszkańców miast domaga się ekologicznego transportu

Połowa mieszkańców miast coraz częściej wymaga od władz wprowadzenia przyjaznego środowisku transportu - wynika z raportu Deloitte. 64 proc. miast zamierza pozyskać partnerów, którzy pomogą rozwinąć zrównoważone środowiskowo środki komunikacji miejskiej – dodano.
19.09.2023

Szczecińscy naukowcy opracowują innowacyjne klatki do połowu ryb

Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.
19.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

Chorwacja. Meteorolog: nadchodzi szczyt fali upałów; odczujemy go w drugiej połowie tygodnia

W Chorwacji szczyt fali upałów dopiero nadejdzie i nastąpi po nim nagłe ochłodzenie. Możliwe są też gwałtowne burze - powiedział we wtorek w rozmowie z portalem Dnevnik meteorolog Ivan Czaczić.
22.08.2023

Stan klęski żywiołowej na Hawajach. Już 52 ofiary pożarów

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej na Hawajach. Zarządził pomoc federalną dla władz stanowych i lokalnych w odbudowie obszarów zniszczonych przez pożary. Zginęły już w nich co najmniej 52 osoby.
11.08.2023

Raport Eurostatu: ceny energii w Polsce jednymi z niższych w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2022 r.

Ceny energii w Polsce dla gospodarstw domowych były jednymi z niższych w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2022 r. Taniej za energię płacili Chorwaci, Holendrzy, Maltańczycy, Bułgarzy i Węgrzy. Najdrożej było w Danii, Belgii i Irlandii – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Eurostatu.
18.07.2023

Rada AGRIFISH w Luksemburgu – ważne tematy dla rolnictwa i rybołówstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi informuje, że posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) było poświęcone ważnym, bieżącym sprawom związanym z rybołówstwem i rolnictwem. Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
29.06.2023

Polscy producenci mleka w ścisłej czołówce Europy

Polscy producenci mleka znajdują się obecnie w czołówce Europy, a osiągnięcia opolskich hodowców, którzy potrafią rocznie osiągać wyniki przekraczające 10 tys. kg mleka od krowy, stawiają ich w ścisłej czołówce - powiedział PAP Leszek Hondzlik, prezydent PFHBiPM.
17.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce i Europie – wysoka średnia roczna stopa wzrostu, ale niższe tempo od połowy 2022 roku

Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie już podczas Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Według ekspertów w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.
25.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

Przez zmiany klimatu ponad połowa ptaków ma mniej potomstwa

Z powodu zmian klimatu ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa. Jednocześnie różnice między gatunkami są spore. Najbardziej tracą duże ptaki wędrowne, z kolei małe ptaki osiadłe – mają wręcz więcej młodych - wynika z międzynarodowych badań opublikowanych w PNAS.
18.05.2023

Mięso z laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż zwykła wołowina

Mięso wyprodukowane z komórek hodowanych w laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż proces produkcji zwykłej wołowiny, chyba że naukowcy znajdą sposób na zmianę energochłonnych etapów produkcji – wynika z analizy amerykańskich naukowców.
10.05.2023

Zbieranie „charytatywnych nakrętek” możliwe tylko do połowy 2024 r.

Akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności wkrótce odejdą do lamusa - informuje Prawo.pl.
04.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
27.04.2023

K. Ciecióra: Naszą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku

"Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków” – powiedział podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
12.04.2023

Wood doradza przy "ponad połowie" światowych projektów CCUS

Firma podała, że ma wkład w 175 projektów - od USA po Arabię Saudyjską
31.03.2023

Ipsos: blisko połowa Polaków krytycznie o działaniach rządu w sprawie cen energii i jej dostępności

47 proc. badanych wskazało, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie przygotowani do kolejnego sezonu - wynika z badania Ipsos opublikowanego we czwartkowym "SE".
23.03.2023

Pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w drugiej połowie tego roku

Pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej zamierzamy zawrzeć w drugiej połowie tego roku - powiedział PAP wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Krzysztof Jackowski. Dodał, że umowa na realizację elektrowni jest przewidziana dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli całość finansowania.
12.03.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

W połowie 2024 r. popłynie pierwszy prąd z powstającej k. Raciborza farmy wiatrowej Taurona

W połowie przyszłego roku popłynie pierwszy prąd z powstającej w Gamowie k. Raciborza farmy wiatrowej Taurona o mocy 33 megawatów. To pierwsza taka inwestycja Grupy w woj. śląskim - podał w piątek Tauron, który eksploatuje obecnie 11 lądowych farm wiatrowych i buduje cztery kolejne.
03.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna. WEJDŹ
22.02.2023

Czołowe firmy z branży elektromobilności, nowych technologii i Legnicka Strefa tworzą Zachodni Klaster Elektromobilności [GALERIA]

Nowe konsorcjum, Zachodni Klaster Elektromobilności, powołała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11 partnerami: strefami ekonomicznymi, organizacjami oraz najważniejszymi firmami z branży elektromobilności i nowych technologii: Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności, Ekoenergetyką Polska, Royal Bees Recycling, E-Mobility Work Hub, SEHON Innovative Lackieranlagen GmbH i Innovation AG. List intencyjny został właśnie podpisany w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.
31.01.2023

Połowa zużytych opon trafia do spalenia i emituje CO2. Technologia polskiej firmy pozwala je przerabiać na cenne surowce [WIDEO]

Jak się okazuje, zużyte opony mogą zostać ponownie wdrożone do produkcji, tym samym wpisując się w ideę gospodarki cyrkularnej. Powstała z nich sadza odzyskana, olej popirolityczny czy stal sprawdzą się m.in. w przemyśle gumowym. Jest to możliwe w wyniku procesu pirolizy, który został udoskonalony przez polską spółkę Contec. Uzyskane w ten sposób surowce mają konkurencyjne walory użytkowe w porównaniu do „tradycyjnych” odpowiedników, ale co kluczowe – generują zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Obecnie niemal połowa zużytych opo
30.01.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
27.01.2023

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.
20.01.2023

PAA: trwa szczegółowa analiza wniosków w sprawie technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała PAP, że prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 r. Dodała, że za wcześnie na konkluzje - prezes PAA wydaje opinię w ciągu 6 miesięcy, w sytuacjach skomplikowanych czas ten można wydłużyć do 9 miesięcy.
11.01.2023

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu - centrum badawcze PGE zajmie się ponownym wykorzystaniem popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych [WIDEO]

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surow
21.12.2022

Amerykanie ograniczą wpływ wiatraków na rybołówstwo i monitoring ekosystemów morskich

Amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) oraz Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) chcą wspólnie przeciwdziałać potencjalnym wpływom rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na sektor rybołówstwa, w tym na badania prowadzone przez samą NOAA. 
19.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
12.12.2022

Czołowe organizacje dobroczynne deklarują przekazanie kwoty 0,5 mld dolarów na rzecz sprawiedliwej transformacji energetyki

Środki mają wesprzeć przyszłość opartą na czystej energii dla ludności i krajów, które jako pierwsze odczuwają wpływ zmian klimatu.
15.11.2022

Westinghouse : negocjacje ws. prac projektowych i szczegółów współpracy to następne kroki w projekcie jądrowym

Negocjacje ws. prac projektowych i warunków współpracy z polskim klientem, to następne kroki w realizacji projektu jądrowego - mówi PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik. Technologia firmy została wskazana przez rząd dla pierwszej elektrowni jądrowej.
05.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

Eurostat: ceny prądu w Polsce spadły w pierwszej połowie br. o 3 proc.

W pierwszej połowie 2022 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły we wszystkich państwach UE z wyjątkiem pięciu, w tym Polski, gdzie ceny prądu spadły o 3 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
31.10.2022

Producent iPhone'a chce połowę światowego rynku EV

Foxconn, firma produkująca iPhone'y, ogłosiła, że chce wejść w nowy sektor - i z wielkimi ambicjami zostać producentem pojazdów elektrycznych (EV).
21.10.2022

Morawiecki: w cenie 785 zł za MWh blisko połowę stanowi koszt emisji CO2

W cenie 785 zł za MWh, którą uzgadniamy dla samorządów czy dla małych i średnich firm, blisko połowę stanowi koszt emisji CO2 – powiedział w środę w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki.
13.10.2022

Bitcoin szkodzi środowisku tak samo jak gaz ziemny, wołowina i ropa?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający wpływ kryptowalut na środowisko. Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, koszt środowiskowy produkcji bitcoinów jest porównywalny do szkodliwości gazu, ropy czy nawet produkcji wołowiny.
05.10.2022

GIG współpracował przy opracowaniu produkcji wodoru z wody oraz żużli i popiołów

Przy opracowaniu technologii taniej produkcję wodoru z wody z wykorzystaniem odpadów przemysłowych, jak żużle i popioły, współpracowali specjaliści podkrakowskiej firmy Protium P.S.A. i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
22.09.2022

Shanghai Electric zdobywa 40 miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców ENR 2022

Shanghai Electric awansowała na 40. miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców 2022 opublikowanej przez Engineering News-Record (ENR), znaną na całym świecie publikację naukową przedstawiającą wiadomości, analizy, komentarze i dane dotyczące międzynarodowego przemysłu inżynieryjnego i budowlanego.
09.09.2022

FLEETCOR® przejmuje Plugsurfing, czołowego europejskiego dostawcę rozwiązań do samochodów elektrycznych

FLEETCOR Technologies, czołowa globalna spółka z branży płatności biznesowych, ogłosiła dzisiaj przejęcie Plugsurfing, czołowego europejskiego dostawcę oprogramowania i sieci do pojazdów elektrycznych (EV) wybieranego przez producentów, operatorów stacji ładowania (CPO) i floty.
07.09.2022

Fiński rząd przyjął energetyczny pakiet pomocowy; VAT na prąd obniżony o ponad połowę

Obniżka stawki VAT na energię elektryczną z 24 do 10 proc., odpisy rachunków za prąd w rozliczeniu podatkowym, niższe opłaty za przedszkola oraz podwyżka kwot zasiłków – takie rozwiązania przewiduje przedstawiony w czwartek przez rząd Finlandii pakiet pomocowy, mający zrekompensować obywatelom skutki rosnących cen energii i wysokiej inflacji.
02.09.2022

Eco-Bat S.r.l. zawiesi produkcję akumulatorów ołowiowych we Włoszech

Ecobat zdecydowało, że zakłady w Paderno i Marcianise przestaną produkować akumulatory ołowiowe. Produkcja zostanie zawieszona z dniem 1 października 2022 r.
01.09.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

Stan klęski żywiołowej w całym Oregonie z powodu pożaru

Pożar w południowo-zachodniej części Oregonu szybko się rozprzestrzenia na terenach wiejskich. Od soboty zwiększył się przeszło dwukrotnie i w niedzielę strawił ponad 3400 hektarów lasów i zarośli. Gubernator Kate Brown ogłosiła stan klęski żywiołowej w całym stanie.
29.08.2022

Zakaz połowu ryb w Jeziorze Średzkim

Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwalił w czwartek zakaz prowadzenia amatorskiego połowu w Jeziorze Średzkim. W środę ze zbiornika wyłowiono ponad 10 ton śniętych ryb. Służby sanitarne czekają na wyniki badań wody i martwych ryb.
25.08.2022

Czy populacja ryb się odrodzi? KE proponuje limity połowów na Bałtyku m.in. utrzymanie limitów dla połowów łososia i przyłowów dorsza

Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt dotyczący uprawnień do połowów na 2023 rok na Morzu Bałtyckim. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia ze stada centralnego i gładzicy, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych uprawnień połowów łososia oraz przyłowów dorsza, a także śledzia ze stada zachodniego
23.08.2022

Ołów truje polskie dzieci!

W Polsce ponad 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. Pierwiastek ten jest toksyczny, powoduje m.in zaburzenia neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Może być w zabawkach, ubraniach, kosmetykach czy w farbach – informuje UNICEF.
08.08.2022

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.
06.08.2022

Ponad połowa Polaków ogranicza konsumpcjonizm ze względu na ceny, tylko co szósta osoba robi to z pobudek ekologicznych

Aż 65 proc. Polaków deklaruje, że ogranicza konsumpcjonizm i kupuje mniej ze względu na panującą w sklepach drożyznę. Tylko 15 proc. robi to z pobudek proekologicznych – wynika z badania zrealizowanego dla KRUK SA. Ograniczenie zakupów, nadmiernego zużycia wody czy energii może się okazać korzystne nie tylko dla portfela, ale i dla planety. Dobrą ku temu okazją jest przypadający w tym roku 28 lipca Dzień Długu Ekologicznego.
28.07.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Prawie połowa powierzchni magazynowych z zielonym certyfikatem [WIDEO]

W 2012 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce nieznacznie przekraczały poziom 7 mln mkw., teraz jest już ok. 25 mln mkw. Z tego 41 proc. to magazyny z zielonymi certyfikatami – wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” PLGBC. Jeszcze rok temu ten udział wynosił 28 proc.
21.06.2022

Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu zostało opublikowane 14 czerwca 2022 roku i wejdzie w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia. Rozporządzenie jest realizacją upoważnienia zawartego w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [1].
15.06.2022

Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych

Trzy ostatnie działające w kraju elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone do końca bieżącego roku. Jednak co drugi Niemiec jest temu przeciwny – wynika z sondażu, przeprowadzonego w tym tygodniu dla dziennika „Bild”. Rosnące ceny energii sprawiły, że większość Niemców opowiada się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych.
11.06.2022

Energia z OZE dla Sokołowa Podlaskiego

W Sokołowie Podlaskim, 7.06.2022 r., odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa”, realizowanego w ramach przedsięwzięcia NCBR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
09.06.2022

Ponad połowa lodowców zniknęła w Pirenejach wskutek zmian klimatycznych

Ponad połowa lodowców Pirenejów zniknęła od końca lat 50. XX wieku w efekcie zmian klimatycznych - wynika z badań przedstawionych w czwartek podczas międzynarodowego sympozjum w Bilbao, w północnej Hiszpanii.
23.05.2022

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr
13.05.2022

W połowie roku strategia wykorzystania dużej hydroenergetyki w Polsce

Do połowy roku zostanie przedstawiona strategia budowy systemu elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w Polsce - poinformował PAP prof. Maciej Chorowski, inicjator i pierwszy szef powołanego przez premiera międzyresortowego zespołu przygotowującego strategię.
03.05.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w czołówce chińskich producentów turbin wiatrowych w 2021 r.

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 r. spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach, przy czym w ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 r. potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

PSPA: do połowy roku autobusy elektryczne w 64 przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej

Do połowy tego roku 64 polskie przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej będą dysponować autobusami elektrycznymi w swoich flotach; w ciągu kolejnych miesięcy łączna liczba e-busów w Polsce wyniesie prawie 850 sztuk - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).
08.04.2022

Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce

Znajdująca się w centrum Krakowa inwestycja biurowa V.Offices została uznana za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards. Honoruje on inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie.
24.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej
16.03.2022

Sescom wspiera realizację strategii ESG czołowego polskiego ubezpieczyciela

Wdrażanie strategii ESG, czyli sposobu prowadzenia biznesu w oparciu m.in. o rozwiązania kładące nacisk na poszanowanie środowiska, staje się wręcz wymogiem dla firm działających zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Sescom, spółka działająca w obszarze usług technicznego Facility Management dla obiektów rozproszonych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, wspiera sieci handlowe również w podnoszeniu efektywności energetycznej ich placówek, w tym redukcji emisji CO2. Zaawansowane narzędzia pomiarowe, wieloletnie doświad
09.03.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Tauron zakończy do połowy br. reorganizację pod kątem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych

Do połowy tego roku Grupa Tauron chce zamknąć wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych - poinformował p.o. prezesa firmy Artur Michałowski. Trwają analizy dot. m.in. alokacji pracowników do spółki konsolidującej wytwórcze aktywa węglowe.
08.02.2022

Obajtek: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos do połowy tego roku jest realne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział na antenie Radia Gdańsk, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest realne do połowy tego roku.
07.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
07.02.2022

MKiŚ: w połowie roku do KE trafi sprawozdanie z wydania środków uzyskanych z akcji CO2 za 2021

Sprawozdanie z wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2021 roku zostanie przekazane do Komisji w połowie 2022 roku - przekazał w piątek resort klimatu i środowiska.
22.01.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
07.01.2022

Oceniono jakość powietrza w w Krakowie w pierwszej połowie sezonu grzewczego

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie cztery dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.
07.01.2022

Hołownia: Trzeba zamrozić ceny gazu

Ceny gazu używanego do celów grzewczych powinny być zamrożone na pół roku - mówi lider Polski 2050 Szymon Hołownia w rozmowie z wtorkowym "Super Expressem".
04.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Zaczarowany ołówek, który zamieni się w świąteczną choinkę

Zazwyczaj ołówki są wykonywane z drzewa. Ale jeden z duńskich start-upów wpadł na nowy pomysł: z ołówków wyrastają drzewa.
21.12.2021

Vattenfall zobowiązuje się do zmniejszenia o połowę emisji z łańcucha dostaw do 2030 roku

Szwedzki koncern energetyczny zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku oraz do zmniejszenia o połowę emisji w swoim łańcuchu dostaw do 2030 roku.
09.12.2021

EcoFlow, czołowy dostawca przenośnych systemów zasilania ujawnia szczegóły świątecznych promocji dostępnych w Europie

EcoFlow, spółka oferująca przenośne systemy zasilania i rozwiązania oparte na energii ze źródeł odnawialnych, ujawniła szczegóły przedświątecznej, zaplanowanej na dzień 1 grudnia wyprzedaży, w ramach której zaoferuje klientom zniżki na szereg produktów. Klienci przygotowujący się na zimowe przerwy w dostawie energii bądź poszukujący inspiracji na prezenty będą mogli zaoszczędzić na zakupie produktów przenośnych z serii RIVER, wysoko wydajnych produktów z serii DELTA, a także paneli słonecznych.
06.12.2021

Hołownia: odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r.

Odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r., po tym terminie węgiel powinien być używany tylko w sytuacji awaryjnej - powiedział w sobotę lider Polska 2050 Szymon Hołownia. Ocenił, że rezygnacja z węgla przed 2035 r. nie jest możliwa.
05.12.2021

Prawie połowa mieszkańców Holandii woli energię atomową niż z turbin wiatrowych

Mieszkańcy Niderlandów opowiadają się za zwiększeniem wykorzystywania energii jądrowej - wynika z badania pracowni I&O Research. 49 proc. ankietowanych woli energię z jednej elektrowni nuklearnej niż z wielu lądowych turbin wiatrowych. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych.
03.12.2021

Sasin: ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce

Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
03.12.2021

Tauron: ponad połowa korzystających z fotowoltaiki robi to dla oszczędności

Ponad połowa ankietowanych przez Tauron użytkowników fotowoltaiki deklaruje, że głównym powodem zamontowania takiej instalacji była chęć obniżenia rachunków za prąd, zaś blisko czwarta część badanych zrobiła to przede wszystkim w trosce o środowisko - wynika z informacji Taurona.
02.12.2021

Polscy rybacy na rzecz zrównoważonego rybołówstwa

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Badanie PE: światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o połowę; przeszkodą zmiany klimatu

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

Kowalik: W połowie przyszłego roku oferta na atom ze Stanów Zjednoczonych

Kompleksowość podejścia do oferty wymaga czasu. Jesteśmy też zobligowani umową rządową między Polską i USA. Harmonogram mówi o wyborze partnera w przyszłym roku. My chcemy złożyć ofertę w połowie 2022 r. – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.
12.11.2021

MKiŚ: Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie wieku

Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było bliżej 2050 roku – powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
31.10.2021

Sasin: I połowa przyszłego roku rozstrzygająca w ekspansji Orlenu

Pierwsza połowa przyszłego roku będzie okresem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że nowy koncern współtworzony przez Orlen staje się faktem - powiedział wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, opisując w sobotę w PR1 kluczową rolę tej firmy dla polskiej gospodarki.
31.10.2021

Prezes PGNiG: operacja reorganizacji powinna potrwać do połowy 2022 r.

PGNiG planuje zakończyć reorganizację do ok. połowy 2022 r. - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. W pierwszej kolejności powstanie spółka celowa, do której trafią aktywa operacyjne i koncesje PGNiG, nowa struktura ma ułatwić fuzję z PKN Orlen i Lotosem.
14.10.2021

KE: trwają rozmowy z W. Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
07.10.2021

Polscy rybacy z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC

Cztery organizacje rybołówstwa z polskiego Wybrzeża oficjalnie otrzymały właśnie certyfikat MSC dotyczący połowu na Bałtyku trzech gatunków ryb płaskich – storni (popularnie zwanej flądrą), gładzicy i turbota. To dowód na to, że polscy rybacy łowią je w sposób zrównoważony, pozwalając zachować stada ryb w dobrej kondycji oraz nie szkodząc środowisku naturalnemu.
29.09.2021

Blisko połowa nowych samochodów elektrycznych w Polsce w portfelu ARC Europe Polska

49 proc. nowych samochodów elektrycznych w Polsce jest pod ochroną assistance firmy ARC Europe Polska (dawniej Starter24), wynika z raportu Samar. Co więcej, 7 na 10 najpopularniejszych marek elektryków sprzedawanych w Europie jest obsługiwanych przez Grupę ARC Europe. Powód?
28.09.2021

Kurtyka: w połowie 2022 r. będą konkrety dotyczące budowy elektrowni jądrowej

Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzoną umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety ws. budowy elektrowni – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.
24.09.2021

Wody Polskie: po weryfikacji podwyżki za wodę i ścieki zmalały o połowę

Zatwierdzone przez Wody Polskie podwyżki cen za wodę i ścieki sięgają obecnie średnio w skali kraju 9-10 proc. i są o połowę niższe, niż zaproponowały wcześniej samorządy; to pokazuje, jak ważna jest rola regulatora - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.
17.09.2021

Ćwik: usuwanie skutków klęsk żywiołowych było jednym z tematów obrad Rady ds. Samorządu Terytorialnego

Współpraca samorządów terytorialnych z rządem przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz projekt ustawy o OSP były głównymi tematami środowego posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju - poinformował PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
16.09.2021

Solorz i Sołowow: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

Im szybciej Polska będzie miała dostęp do energii z atomu, tym lepiej dla jej mieszkańców i gospodarki – mówi Zygmunt Solorz w rozmowie z "Rz". Natomiast Michał Sołowow zaznacza, że koszt budowy wszystkich sześciu reaktorów SMR estymujemy na około 4,8 mld euro.
07.09.2021

Solorz i Sołowow chcą budować reaktory jądrowe w Pątnowie

Przedsiębiorcy Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej - podano we wtorek w komunikacie. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o technologię tzw. małych reaktorów modułowych (SMR).
01.09.2021

Zyska: w połowie września porozumienie sektorowe dot. offshore

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
27.08.2021

Polacy wykorzystywani przy sadzeniu lasów; muszą pracować więcej; zarabiają połowę mniej

Polacy są wykorzystywani przy sadzeniu lasów pod Uppsalą. Muszą więcej pracować niż Szwedzi na trudnym terenie, a ich stawka godzinowa obowiązuje tylko na papierze - pisze w środę "Dagens Nyheter". Jak podaje gazeta, zarabiają połowę tego co mają w umowie z firmą Skogsvardarna i Uppland AB, którą do sadzenia drzew wynajął luterański Kościół Szwecji.
25.08.2021

OZE: do połowy września do URE mają trafić informacje ws. sprzedawców energii o największej sprzedaży

W połowie września mija termin przekazania do Urzędu Regulacji Energetyki informacji ws. sprzedawców energii o największym wolumenie sprzedaży - poinformował Urząd. Na podstawie tych informacji Prezes URE wyznaczy tzw. sprzedawców zobowiązanych na 2022 r.
18.08.2021

Jak wygląda rynek rowerów i dwukołowych pojazdów elektrycznych?

Do 2050 roku 70 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach . Wraz ze wzrostem tej liczby oraz świadomości zagrożenia zmianami klimatycznymi rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie mobilności, które wyróżnia mniejszy wpływ na środowisko.
09.08.2021

Biden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie promujące rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę produkowanych w kraju samochodów.
06.08.2021

Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.
27.07.2021

Londyn oddycha toksycznym ołowiem z benzyny z lat 90.

Poziom ołowiu w atmosferze Londynu drastycznie spadł, odkąd dodatki ołowiu w benzynie zostały wycofane i obecnie spełniają cele Wielkiej Brytanii w zakresie jakości powietrza. Jednak pomimo tego spadku, według najnowszych badań, cząstki unoszące się w londyńskim powietrzu są nadal wysoce wzbogacone w ołów w porównaniu z naturalnymi poziomami tła.
26.06.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.
26.05.2021

Połowa firm w Polsce może mieć już za trzy lata co najmniej jedno elektryczne auto

W dobie pandemii koronawirusa coraz więcej firm wybiera do swej floty auta elektryczne. Tren ten był obserwowany już wcześniej, ale teraz zdecydowanie przyspieszył. Oto jeden z kluczowych wniosków Barometru Flotowego 2021 przygotowanego przez Arval Mobility Observatory.
12.05.2021

Czołowy producent klimatyzatorów Gree zostaje zwycięzcą tegorocznego konkursu Global Cooling Prize

Firma Gree Electric Appliances, Inc. z siedzibą w Zhuhai – wiodący światowy producent klimatyzatorów i sprzętu AGD – została wybrana zwycięzcą tegorocznego konkursu Global Cooling Prize za swoją innowacyjną technologię chłodzenia pod nazwą „Zero Carbon Source”.
04.05.2021

PKP Intercity informację o śladzie węglowym udostępni podróżnym w połowie roku

PKP Intercity zamierza udostępnić podróżnym informację o śladzie węglowym, wytworzonym podczas podróży, w wyszukiwarce połączeń na stronie przewoźnika w połowie bieżącego roku - poinformowała PAP rzecznik kolejowej spółki Katarzyna Grzduk.
03.05.2021

Polscy konsumenci w czołówce UE pod względem wydatków na nośniki energii

Wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz i ciepło to łącznie ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, co daje nam 5. miejsce w UE - wskazali analitycy PIE. Dodali, że najwięcej pochłaniają wydatki na energię elektryczną i ciepło.
01.05.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

KEBA w gronie czołowych producentów ładowarek naściennych w Europie

Osiągnięcie poziomu 250 tys. sprzedanych ładowarek naściennych sytuuje KEBA wśród największych producentów ładowarek do pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym. „KEBA jest liderem dynamicznie rozwijającej się branży produkcji inteligentnych i zrównoważonych ładowarek” – powiedział Christoph Knogler, dyrektor generalny KEBA Energy Automation. Dział Energy Automation austriackiej firmy zajmującej się automatyzacją – KEBA AG – specjalizuje się w ładowarkach do samochodów i układach sterowania ogrzewaniem.
27.04.2021

Kurtyka: w połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
23.04.2021

Gospodarka popiołowa – jak i do czego wykorzystujemy popioły

W Europie produkuje się rocznie blisko 100 milionów ton żużli i popiołów, z czego do 10% stanowią odzyskiwane metale żelazne i nieżelazne, natomiast aż 85% stanowią części mineralne, które nadają się do wykorzystania w rekultywacji terenów, przemyśle cementowym i budownictwie. Zasady GOZ nakładają na przemysł obowiązek dbania o optymalne wykorzystanie zasobów. Gospodarcze wykorzystanie popiołów i żużli z energetyki i ciepłownictwa zdecydowanie wpisuje się w tę zasadę.
19.04.2021

USA zobowiążą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 r.

USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
15.04.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

Chiny odpowiadały w 2020 roku za ponad połowę światowej energii z węgla

Chiny odpowiadały w 2020 roku za 53 proc. energii wytworzonej na świecie z węgla; ich udział wzrósł, mimo obietnic dotyczących ochrony klimatu i rozwoju energii odnawialnych – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie brytyjskiego think tanku Ember.
29.03.2021

Hołownia: do 2030 r. - 40 proc. prądu z OZE; do 2040 r. - odejście od węgla

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił w poniedziałek plan dojścia do neutralności klimatycznej. Zakłada on, że do 2030 r. 40 proc. prądu pochodzić będzie z OZE; najpóźniej do 2040 r. odejdziemy od węgla, a do roku 2050 nasza gospodarka będzie oparta na czystej energii.
29.03.2021

Hołownia: ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne

Chcemy jasno pokazać, że ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne; w poniedziałek przedstawimy rozwiązania dotyczące neutralności klimatycznej, dekarbonizacji, elektromobilności, czy nowoczesnego rolnictwa - zapowiedział w rozmowie z PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
29.03.2021

COVID-19 rujnuje dziedzictwo UNESCO - Kopalnię ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach

Jedyne rozwiązanie dla Tarnowskich Gór to wspólna instytucja kultury powołana przez Stowarzyszenie Miłośników Tarnowskich Gór i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
19.03.2021

Tauron: połowa zainteresowanych fotowoltaiką skorzystała z kredytu

Połowa gospodarstw domowych, które zdecydowały się w ubiegłym roku na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Grupą Tauron, sfinansowała to przedsięwzięcie z darmowego lub niskooprocentowanego kredytu - podała w poniedziałek spółka.
15.03.2021

Francja: Sieć Casino pozwana za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii

Francuska sieć sklepów spożywczych Casino została pozwana przez ekologów z koalicji organizacji pozarządowych za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii, a tym samym promowanie wylesiania tego obszaru.
05.03.2021

ARiMR: od 11 marca można składać wnioski o rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF

Rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą od 11 marca składać wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020 - poinformowała w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
01.03.2021

Wiceminister Zyska: do połowy roku możliwy kolejny nabór w ramach programu "Mój prąd"

Rządowy program „Mój prąd”, zapewniający wspófinansowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, będzie kontynuowany - zapewnił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Ocenił, że kolejny nabór wniosków w ramach tego programu może rozpocząć się do połowy tego roku.
18.02.2021

Tylko połowa Polaków dobrze segreguje śmieci

Zaledwie 52 proc. Polaków potrafi właściwie posegregować śmieci – wynika z badania przeprowadzonego przez Symetrię, agencję User Experience. Najwięcej problemów w przyporządkowaniu odpadu do właściwego pojemnika sprawiają im m.in. kocie odchody, pojemniki po dezodorancie, kartony po mleku czy żarówki. Powodem może być brak czytelnych oznaczeń na kontenerach do selektywnej zbiórki odpadów i na poszczególnych opakowaniach.
07.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.