Wynik wyszukiwania - " Wody Polskie " - Wiadomości

Wody Polskie sadzą drzewa na bulwarach nad Wisłokiem

Wody Polskie sadzą drzewa nad rzeszowskim Wisłokiem. Bulwary ozdobią graby pospolite, klony czerwone, olchy, brzozy i m.in. dęby błotne.
27.04.2024

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Koperski: stan wód jest zły; bez wspólnego działania z wędkarzami niewiele da się zrobić

Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego stan wód w Polsce jest zły. W czwartek na spotkaniu z środowiskiem wędkarskim podkreślił, że bez wspólnego działania w krótkim czasie niewiele da się zrobić. Deklarował partnerski dialog.
16.02.2024

Spór o farmy fotowoltaiczne na Pogórzu Izerskim

W gminie Mirsk na Pogórzu Izerskim pojawili się inwestorzy, którzy chcą budować ogromne farmy fotowoltaiczne. Ekolodzy i część mieszkańców mówią stanowcze nie, bo ich zdaniem ucierpi przyroda i oszpecone zostaną naturalne krajobrazy. Niechcianym inwestorom sprzyja bałagan administracyjny.
05.01.2024

Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze nie pozostawia złudzeń, że system administracyjny w Polsce nie był gotowy na sprawne działanie w obliczu takiego zdarzenia. Raport pokazuje również, że ignorowane miały być wcześniejsze sygnały dotyczące wysokiego zasolenia rzeki.
19.11.2023

Wody Polskie odtworzyły ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie zbudowały lub przebudowały siedem przepławek i cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 61,4 mln zł zapewnia swobodną migrację zwierzętom żyjącym w wodzie, a tym samym pomaga w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
13.10.2023

Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu eksperci z kraju i ze świata, dyskutowali na temat zmian klimatycznych i wyzwań z wodą pitną. Właśnie te zagadnienia były tematem debaty „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”. Eksperci są zgodni: sytuacja jest trudna i wymaga natychmiastowych działań.
19.09.2023

Czysta rzeka po polsku

Stan ekologiczny wód powierzchniowych w Polsce według Raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowanego w 2022 roku nie napawa optymizmem. Ponad 94% wód (badanych jako „jednostkowe części wód powierzchniowych”) nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry. Należy podkreślić, że w tego typu badaniach, przekroczenie stężeń jednego z wymaganych wskaźników determinuje klasyfikację, nie mniej prezentowane dane pokazują zły
21.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Posłowie KO: instytucje państwa nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze

Instytucje państwa od czasu ubiegłorocznej katastrofy na Odrze nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji – uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Według nich, należy stworzyć systemowe warunki, by obniżyć ilość soli odprowadzanej do rzek.
20.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – podsumowanie [WIDEO]

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.
05.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – to już dziś!

Już dziś rozpoczyna się Kongres Polskie Porty 2030. W hotelu Radisson Blu w Sopocie spotkają się przedstawiciele najważniejszych instytucji w branży morskiej w Polsce – portów, terminali przeładunkowych, firm logistycznych. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 500 gości, co przerosło wszelkie oczekiwania. Aby być na bieżąco z tym, co dzieje się podczas Kongresu – zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!
01.06.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
11.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Min. Moskwa: wprowadziliśmy stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że wprowadzono stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia związane ze złotą algą. „To ostatnie zdarzenie z ubiegłego tygodnia na zbiorniku Czernica, przewidzieliśmy” - dodała.
25.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały niepokojącego przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji – przekazał w piątek Wojewódzki Inspektor Weterynarii Zdzisław Król. Z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca – dodał.
21.04.2023

Wody Polskie skontrolowały ponad 26 000 wylotów do rzek

Wody Polskie przeprowadziły weryfikację formalno-prawną 26 864 wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całej Polsce. Większość ze skontrolowanych wylotów jest jednak legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą szereg postępowań w stosunku do zidentyfikowanych wylotów, w których nie udało ustalić się właściciela lub nieposiadających aktualnych pozwoleń wodnoprawnych czy pozwoleń na budowę.
28.03.2023

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.
27.03.2023

Moskwa: przeprowadzimy badania nad możliwością neutralizacji "złotej algi"

W najbliższym czasie przeprowadzimy badania, które sprawdzą możliwość neutralizacji "złotej algi" w Odrze – poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Stałe badania Odry i pozostałych wód w Polsce

Prawie 50 tysięcy badań Odry wykonał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od lipca 2022 roku. Po sytuacji związanej ze śnięciem ryb GIOŚ wdrożył stały monitoring interwencyjny oraz podjął szereg decyzji i procedur dotyczących postępowania w związku z wykryciem w rzece złotej algi. Powołano specjalny zespół w inspektoracie, ujednolicono wspólne działania wojewódzkich inspekcji wraz z innymi służbami oraz organami państwowymi. Monitoringiem objęto wszystkie najważniejsze rzeki i zbiorniki wodne w Polsce. Skontrolowano prawie 300 p
17.03.2023

Gróbarczyk: inwestycja prowadzona na Odrze nie zostanie zatrzymana

Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.03.2023

Wody Polskie: odrzuciliśmy 376 wniosków spółek samorządowych o podwyżkę cen wody i ścieków

Wody Polskie: odrzuciliśmy 376 wniosków spółek samorządowych o podwyżkę cen wody i ścieków
28.02.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

ZE PAK zaczyna współpracę z Wodami Polskimi i Uniwersytetem Przyrodniczym w obszarze rozwoju OZE i atomu

ZE PAK zaczyna współpracę z Wodami Polskimi i Uniwersytetem Przyrodniczym w obszarze rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej
30.01.2023

Wody Polskie: kolejna kontrola w oczyszczalni ścieków Cyraneczka

W związku ze zgłoszeniem zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego, Wody Polskie przeprowadziły kolejną kontrolę gospodarowania wodami w oczyszczalni ścieków Cyraneczka w Warszawie - poinformowały.
03.01.2023

Trucie Odry z masą pozwoleń!

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.
01.12.2022

Wody Polskie na razie zatwierdziły ok. 30 wniosków o zmianę taryfy za wodę; ponad 200 odrzucono

Do Wód Polskich wypłynęło ponad 500 wniosków taryfowych ws. nowych taryf za wodę i ścieki; na razie zatwierdzono ok. 30, a ponad 200 odrzucono - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki. Jak dodał, zatwierdzone taryfy przewidują "relatywnie niewysokie" podwyżki cen.
14.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Do 2025 r. instalacja umożliwiająca wykorzystanie oczyszczonych ścieków przez PKN Orlen

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.
25.10.2022

BOŚ prezentuje panelistów konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa będzie gościem specjalnym zbliżającej się konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Znane są już także nazwiska wszystkich pozostałych gości i ekspertów, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Konferencja odbędzie się 27 października w Radisson Collection Hotel w Warszawie. Debaty i dyskusje będzie można śledzić również przez Internet.
24.10.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na ostatniej prostej!

4 października 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem Wiceministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka i Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia dotycząca Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030 (PPNW), który w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęty przez rząd.
06.10.2022

Wody Polskie rezygnują z wykonawcy przy budowie Polderu Żelazna

PGW Wody Polskie odstąpiły od umowy z wykonawcą budowy i przebudowy wałów Polderu Żelazna - wynika z środowego komunikatu Wód Polskich. Inwestycja nie jest zagrożona, ma zapewnione finansowanie, podjęto przygotowania do wyboru nowego wykonawcy - poinformowano.
06.10.2022

Działania Wód Polskich w powiecie nowosądeckim dla renaturyzacji rzek i ochrony przeciwpowodziowej

Ochrona przeciwpowodziowa, a także troska o zrównoważone zarządzanie wodami to statutowe zadania Wód Polskich. Realizujemy je w skali ogólnopolskiej, a także regionalnej, co jest szczególnie ważne dla lokalnych społeczności. W Grybowie wzmocnimy skarpę rzeki Białej, co pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie ośrodka medycznego usytuowanemu na jej szczycie. W Nowym Sączu rozpoczniemy renaturyzację rzeki Kamienicy Nawojowskiej. Dzięki przebudowie istniejących progów zapewnimy swobodną migrację ryb, poprawiając stan rzecznego ekosystem
26.09.2022

Węgorz europejski trafił do jeziora Parnowskiego. W planach Wód Polskich zarybienia węgorzem na kwotę 2 mln!

Wczorajsze zarybianie jeziora Parnowskiego w województwie zachodniopomorskim rozpoczęło szeroką akcję zarybiania węgorzem europejskim obwodów rybackich znajdujących się w programie „Nasze Łowiska”. Na ten cel Wody Polskie przeznaczą 2 mln zł. Wszystko dla poprawy rybostanu i rozwoju bioróżnorodności polskich rzek i jezior.
22.09.2022

Zakończyła się cyfryzacja obiektów hydrotechnicznych w dorzeczach Odry i Wisły

Nowoczesna infrastruktura zarządzania powodziowego będzie sterowana cyfrowo –właśnie zakończył się Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowany przez konsorcjum firm Sprint S.A. i Elvys s.r.o.
20.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
15.09.2022

Nie dla podwyżek cen wody i ścieków dla mieszkańców

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przegłosowana przez Sejm, zapewni samorządom dodatkowe środki w wysokości blisko 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT. W związku z tym Wody Polskie apelują o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządy mają instrumenty, aby stosować dopłaty i dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. O szczegółach, na konferencji prasowej mówili Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz Paweł R
13.09.2022

Wody Polskie nie zgodziły się na podwyżkę opłat za wodę i ścieki w mieście

Wody Polskie odrzuciły wniosek MPWiK w Lublinie o zgodę na podwyżkę opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Spółka wnioskuje o wzrost 30-40 proc., na który Wody Polskie nie wyrażają zgody - powiedział PAP rzecznik RZGW-PGW Wody Polskie w Lublinie Jarosław Kowalczyk.
13.09.2022

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy dopuścili się zaniedbań - mówi PAP senator Stanisław Gawłowski (niez.), uzasadniając projekt uchwały Senatu w sprawie katastrofy na Odrze. To uchwała czysto polityczna, ma przysporzyć punkty PO - komentuje senator Zdzisław Pupa (PiS).
07.09.2022

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku do śluzy Rudziniec

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy woj. śląskiego do śluzy Rudziniec wprowadził we wtorek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w związku z kolejnym, obserwowanym tam od soboty pomorem ryb.
06.09.2022

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono w Kanale Gliwickim

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono od niedzieli w Kanale Gliwickim między śluzami Sławięcice i Rudziniec – podały w poniedziałek Wody Polskie. Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że stwierdzono tam "duże występowanie alg".
05.09.2022

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono około pół tony śniętych ryb

Około pół tony śniętych ryb wyłowiono w niedzielę z Kanału Gliwickiego - podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich, śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.
05.09.2022

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych niedoborami wody. Poziom retencji musi wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie

W całej Polsce jest obecnie ok. 100 zbiorników retencyjnych, a poziom tej retencji wynosi 6,5 proc. Dla porównania w Hiszpanii to aż 45 proc. przy 1,9 tys. zbiorników. Jak podają PGW Wody Polskie, aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. To wymaga jednak nie tylko rozwiązań prawnych i środków finansowych w ramach dedykowanych programów wspierania retencji, ale również edukacji, budowania szerokiej świadomości społeczeństwa odnośnie do z
02.09.2022

Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Czy NIK przeprowadzi kontrolę działań instytucji odpowiedzialnych za monitoring Odry?

O przeprowadzenie doraźnej kontroli działań instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad Odrą, w tym Wód Polskich i instytucji administracji rządowej - zaapelowali posłowie KO Robert Kropiwnicki i Tomasz Kostuś. Według nich wkrótce może dojść do chowania lub niszczenia dokumentów dotyczących sprawy.
26.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Wiceminister infrastruktury: specustawa dot. Odry ułatwi procesy inwestycyjne

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie miała na celu przede wszystkim usprawnienie procedur inwestycyjnych zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększenie stanu zasobów wody w rzece - mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.08.2022

PZW ratuje ryby z Odry

Za trzy dni minie miesiąc od momentu kiedy członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego zaalarmowali instytucje Państwowe, że mamy do czynienia z falą niepokojących śnięć ryb w rzece Odrze. Bez wahania członkowie PZW, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz społecznicy ruszyli do walki z jak się wkrótce okazało – potężną katastrofą ekologiczną.
24.08.2022

Na Odrze 282 upusty bez pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
23.08.2022

Eksperci UPWr o Odrze: ścieki to problem, ale nie jedyny

Jakość wody w rzekach jest zła od dawna, a skalę niezarejestrowanych zrzutów ścieków pokazały kontrole w związku z sytuacją na Odrze. Zastanawiające jest to, że przed tą katastrofą takie działania były często przemilczane. Potrzebny był „wstrząs”, który zmotywował do działania – mówi prof. Katarzyna Pawęska z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr.
22.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Złote algi źródłem toksyn w Odrze

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Ponad pół tony śniętych małż zebrano w weekend nad Zalewem Zemborzyckim

Przez ostatnie trzy dni pracownicy Wód Polskich zebrali ponad pół tony martwych małż zalegających brzegi Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie nie znalazł dowodów celowego zatrucia.
17.08.2022

Hotel Arłamów zapewnia, że realizuje wszystkie zalecenia WIOŚ

Nasza oczyszczalnia od początku była poddawana stałym, rutynowym kontrolom organów nadzorczych – poinformował w komunikacie Hotel Arłamów. Podmiot zapewnił też, że zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
17.08.2022

Martwa Odra! Kto wyjaśni przyczyny katastrofy ekologicznej?

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Wody Polskie: trwa wyławianie śniętych ryb z Odry

W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wyłowiono z Odry około 5 ton śniętych ryb. Proces ich zbioru w okolicach dolnośląskiego Głogowa i Cigacic (woj. lubuskie) wciąż trwa - przekazał w środę prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zaznaczył, że nie odnotowano obumierania innych organizmów.
11.08.2022

W zachodniopomorskiej części Odry nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.
11.08.2022

Dzięki ustawie dowiemy się, ile tracimy wody do spożycia

Dzięki nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, która wdroży unijne przepisy, mamy dowiedzieć się, ile w Polsce tracimy wody przeznaczonej do spożycia. Przedsiębiorstwa wod-kan będą też musiały opracować plany mające na celu ograniczenia strat wody.
09.08.2022

Prezes Wód Polskich o suszy: konieczne racjonalne gospodarowanie wodą

Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk. Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
05.08.2022

Najgorętszy sierpień od dekad - pogłębi suszę w Polsce

Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować.
03.08.2022

Wody Polskie otrzymały nagrodę za projekty umożliwiające migrację ryb

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie otrzymał nagrodę międzynarodowej konferencji Fish Passage 2022. Nagroda została przyznana za projekty udrożnieniowe na dwóch rzekach w południowej Polsce - Białej Tarnowskiej i Wisłoce.
29.07.2022

Wody Polskie jeszcze w tym roku są gotowe do ponownej taryfikacji cen wody

W związku z nasilającymi się apelami samorządów o +urealnienie cen do panujących warunków+, Wody Polskie zadeklarowały, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji - poinformowały Wody Polskie, które zatwierdzają ceny wody i ścieków w Polsce.
20.07.2022

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

Forum Wizja Rozwoju: 20 mld zł inwestycji w gospodarkę wodami w Polsce

Wody Polskie realizują obecnie w naszym kraju ponad 300 inwestycji związanych z gospodarką wodną na kwotę ponad 20 mld zł. Celem tych działań jest m.in. modernizacja śródlądowych dróg transportowych. Zarządzanie polskimi zasobami wodnymi było tematem panelu „Wody Polskie – gospodarowanie wodami, jak robić to mądrze?”, który odbył się w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
28.06.2022

Sejm znowelizował ustawę Prawo wodne

Sejm w czwartek znowelizował ustawę Prawo wodne, które ma wdrożyć dyrektywę unijną dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i zamknąć postępowanie wobec Polski z powodu niewdrożenia na czas regulacji dyrektywy.
09.06.2022

Wody Polskie: w tym roku sto razy zdewastowano linię brzegową mazurskich jezior

Tylko w tym roku na terenie Wielkich Jezior Mazurskich linia brzegowa została umyślnie zdewastowana 100 razy - podały w środę Wody Polskie. Większość tych zdarzeń dotyczyła nielegalnego budowania pomostów, grodzenia dostępu do jezior i wycinania trzcinowisk.
26.05.2022

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.
16.05.2022

Podlaskie. 200 kg śmieci zebrano podczas sprzątania dna i brzegów Biebrzy

200 kg śmieci udało się sprzątnąć z brzegów i dna Biebrzy, podczas sobotniej akcji z udziałem m.in. nurków. Obejmowała ona około 10-kilometrowy odcinek tej rzeki. Jak oceniają uczestnicy akcji, śmieci było mniej, niż choćby przed rokiem, ale wciąż jest co sprzątać.
14.05.2022

Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i PGW Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego podpisali w piątek porozumienie o współpracy.
09.04.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Czy retencja i recykling wody uchronią nas przed suszą?

Około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a około 6 tys. dzieci dziennie umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody – wynika z danych WHO i UNICEF.
11.02.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
25.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
05.01.2022

Wody Polskie w 2022 roku będą kontynuować inwestycje na Mazurach

Wody Polskie zadeklarowały kontynuację w 2022 roku dużych inwestycji prowadzonych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Łączny koszt prowadzonych na jeziorach i kanałach robót wynosi ponad 300 mln zł. Współfinansują je mazurskie samorządy z pieniędzy unijnych.
01.01.2022

STOP zanieczyszczaniu rzek

„Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Wodami Polskimi i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek. Apelujemy do właścicieli urządzeń – jest to ostatni moment, by zalegalizować wyloty” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.12.2021

Polskie miasta zagrożone powodziami i suszami

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland.
25.11.2021

Wody Polskie: rozporządzenia dot. m.in. zarządzania ryzykiem powodziowym na początku 2022 r.

Druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym powinny zostać przyjęte w formie rozporządzenia na początku przyszłego roku - poinformowało w środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podsumowując konsultacje dokumentów.
17.11.2021

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

Jedna trzecia rur odprowadzających do rzek ścieki lub wody opadowe i roztopowe nie ma wymaganych zezwoleń - poinformowały w środę Wody Polskie. Na podstawie zebranych informacji rozpoczęto kontrole podmiotów, które posiadają urządzenia wodne i w przeszłości miały pozwolenia wodnoprawne.
14.10.2021

„Chroń morze”. Konferencja w Szczecinie na finał konsultacji programu ochrony Bałtyku

Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Chroń morze” zorganizowana 5 października w Szczecinie kończy 3-miesięczne konsultacje społeczne aktualizacji Programu ochrony wód morskich (aPOWM). Projekt dokumentu, który zakłada blisko 60 działań na rzecz ochrony Bałtyku, uzupełniony o zgłoszone wnioski i uwagi, finalnie zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
06.10.2021

Wody Polskie: WSA potwierdził słuszność postępowań ws. cen opłat wody i ścieków w Łodzi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi od decyzji prezesa PGW Wody Polskie. Zdaniem szefa PGW WP Przemysława Dacy w ten sposób WSA potwierdził słuszność postępowań ws. cen opłat wody i ścieków w Łodzi.
01.10.2021

Warto postawić na transport towarów koleją. Planeta nam za to podziękuje

Kolej jest najbardziej ekologiczną formą transportu towarów, generującą najmniejszy ślad węglowy - przekonują zgodnie od lat eksperci branżowi. Ze względu na postępujące coraz szybciej zmiany klimatu przesiadka na bardziej zielone formy transportu towarów wydaje się nieunikniona, szczególnie w kontekście rosnącej wymiany towarowej między UE i Chinami.
24.09.2021

Wody Polskie: po weryfikacji podwyżki za wodę i ścieki zmalały o połowę

Zatwierdzone przez Wody Polskie podwyżki cen za wodę i ścieki sięgają obecnie średnio w skali kraju 9-10 proc. i są o połowę niższe, niż zaproponowały wcześniej samorządy; to pokazuje, jak ważna jest rola regulatora - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.
17.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

Wody Polskie kwestionują oświadczenie MPWiK o utrzymaniu taryfy za wodę i ścieki

Wody Polskie zakwestionowały oświadczenie MPWiK z dnia 30 sierpnia informujące o utrzymaniu dotychczasowej taryfy za wodę i ścieki na lata 2021-2024. "Kwestia zatwierdzenia wskazanych taryf stanowi nadal przedmiot postępowania. Procedura jest w toku, a Prezes Wód Polskich wkrótce wyda decyzję w tej sprawie" - napisało PGW Wody Polskie w informacji przesłanej do PAP.
03.09.2021

Słowiński Park Narodowy zrealizuje inwestycję przeciwpowodziową

W Słowińskim Parkiem Narodowym (Pomorskie) odtworzone zostaną naturalne tereny zalewowe rzeki Łupawy, które zostały zamknięte wałami przeciwpowodziowymi niemal 100 lat temu. Koszt inwestycji, która ma się zakończyć w końcu września 2023 r., to 12,5 mln zł.
24.08.2021

Pogłębienie Wisły w rejonie Płocka na zapobiegać zatorom

Wody Polskie rozpoczęły pogłębianie Wisły w rejonie Płocka. Planowane jest wydobycie łącznie ok. 2,5 mln metrów sześc. osadów, co m.in. w okresie zimowym ma zminimalizować groźbę tworzenia się zatorów lodowych na rzece, jak było to w lutym, a w razie potrzeby ułatwić ma pracę lodołamaczy.
19.08.2021

Wody Polskie nie godzą się na proponowane przez miasto podwyżki za wodę i ścieki

Nie godzimy się na tak wysokie wzrosty cen za wodę i ścieki dla mieszkańców Łodzi - poinformował w poniedziałek prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Jego zdaniem miasto chce podnieść opłaty za wodę o 40 proc., a za ścieki o 23 proc. Według magistratu podwyżki mają wynieść ok. 10 proc.
10.08.2021

Wody Polskie nie zgodziły się na zmianę taryf za wodę i ścieki zaproponowaną przez MPWiK

W tym roku MPWiK zaproponowało kosmetyczną korektę taryf za wodę i ścieki, poniżej poziomu inflacji. Nie mniej Wody Polskie nie zgodziły się na taką zmianę. W efekcie może to oznaczać, że inwestycji będzie mniej. Po naszych propozycjach przeciętny mieszkaniec Wrocławia, który zużywa w ciągu miesiąca 3 m3 wody, zapłaciłby w pierwszym roku więcej o zaledwie 69 groszy/ miesięcznie (łącznie za wodę i ścieki).
29.07.2021

Na komisji środowiska m.in. o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

O problemach samorządów, których nie stać na inwestycje wodno-kanalizacyjne oraz o broni chemicznej na dnie Bałtyku - m.in. te tematy pojawiły się w czasie dyskusji na czwartkowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
23.07.2021

Wody Polskie: zbiorniki retencyjne i więcej zieleni uchroni miasta przed powodziami

W celu rozwiązania problemu błyskawicznych powodzi miejskich niezbędna jest budowa zbiorników retencyjnych oraz zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych - wskazały Wody Polskie podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ws. powodzi miejskich.
22.07.2021

Wody Polskie: zbiorniki retencyjne i więcej zieleni uchroni miasta przed powodziami

W celu rozwiązania problemu błyskawicznych powodzi miejskich niezbędna jest budowa zbiorników retencyjnych oraz zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych - wskazały Wody Polskie podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ws. powodzi miejskich.
21.07.2021

Rozpoczęto konsultacje społeczne ws. programu ochrony wód morskich

Trzy miesiące potrwają rozpoczęte w piątek w Gdańsku konsultacje społeczne nt. aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM), zakładającego prawie 60 zadań na rzecz poprawy czystości Bałtyku. Konsultacje pod hasłem „Chroń morze” organizują ministerstwo infrastruktury i Wody Polskie.
10.07.2021

Pierwsze wyniki kontroli po gwałtownym spuszczeniu wody z jazu na rzece Głomi

Po wizji lokalnej Wody Polskie zdementowały w czwartek, by tysiące ryb padło w wyniku zbyt szybkiego spuszczenia wody z jazu na rzece Głomi w Krajence (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). Sprawę ewentualnego wyrządzenia zniszczeń w przyrodzie bada policja.
09.07.2021

Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wspiera zeroemisyjny transport

Rozpoczęła się realizacja projektu „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów”, prowadzona przez Wody Polskie RZGW Gliwice. W inauguracji prac 6 lipca 2021 roku wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
07.07.2021

Wody Polskie: w ok. 800 przypadkach regulator nie zgodził się z proponowanymi podwyżkami opłat za wodę

Na 1,6 tys. decyzji, jakie wydały już Wody Polskie ws. taryf za wodę i ścieki w ok. 800 przypadkach wnioskowane podwyżki opłat zostały zakwestionowane przez regulatora - poinformował PAP wiceszef Wod Polskich Paweł Rusiecki. Dodał, że 94,5 proc. wniosków przewiduje zwiększenie opłat za wodę i ścieki.
05.07.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie. W razie konieczności można odsalać ją z Bałtyku

– Morza i oceany zajmują ok. 70 proc. powierzchni Ziemi i to jest nasz ogromny zapas wody na przyszłość – przypomina przy okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów Oleg Stasiewicz, prezes Aquaphor Poland.
08.06.2021

Żywiec wspomoże Wody Polskie w sprzątaniu „morza plastiku”

Miasto Żywiec wesprze w sprzątaniu ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego Wody Polskie, które są właścicielem terenu, z plastikowych śmieci, głównie butelek – powiedział w środę burmistrz Antoni Szlagor. Akcję zaplanowano tak, by nie przeszkadzała ptakom.
19.05.2021

Gospodarka wodna na TOGETAIR: retencja i inwestycje, a nie renaturyzacja

Zwiększenie retencji, duże inwestycje w infrastrukturę wodną, aktywna przebudowa lasów - takie recepty na walkę z suszą wskazywali uczestnicy dyskusji o gospodarce wodnej na konferencji klimatycznej TOGETAIR. Ich zdaniem, renaturyzacja rzek nie jest wyjściem.
21.04.2021

Wody Polskie: opracowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy

Wody Polskie opracowały Plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy całości gospodarowania wodami – w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej - czytamy w oświadczeniu Wód Polskich w sprawie publikacji NIK „Zapobieganie suszy rolniczej bez spójnego planu”.
24.03.2021

Wody Polskie: wykonawca rozbiórki zbiornika w Wilkowicach - w II kwartale br.

Rozpoczęcie rozbiórki zbiornika wodnego w Wilkowicach koło Bielska-Białej nastąpi bezzwłocznie po wyłonieniu wykonawcy prac, co ma nastąpić w drugim kwartale br. – dowiedziała się w środę PAP od rzeczniczki gliwickiego oddziału Wód Polskich Lindy Hofman.
24.03.2021

Czy Wody Polskie zgodzą się na podwyżki za wodę i ścieki?

94 proc. wniosków taryfowych złożonych do RZGW przez samorządy zakłada podwyżki cen za wodę i ścieki - przekazał prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Dodał, że wiele z nich jest nieuzasadnionych. W jego ocenie to niedopuszczalne, szczególnie w dobie pandemii, bo zużycie wody znacznie wzrasta.
24.03.2021

Chroń morze! to pakiet strategicznych działań na rzecz Bałtyku

Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań wskazanych w aktualizacji Programu Ochrony Wód Morskich (aPOWM), opracowywanego przez Wody Polskie. Towarzyszyć mu będzie ocena oddziaływania na środowisko oraz konsultacje społeczne. Transport morski, rybołówstwo, turystyka – to niektóre sektory zależne od Bałtyku, których obecność i rozwój nie będą możliwe bez jego należytej ochrony.
22.03.2021

Czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie?

To koniec dyskusji, czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie - powiedział w czwartek w Ciechocinku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jesteśmy w momencie faktycznego rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.
18.03.2021

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.
12.03.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

Czajce grozi kolejna awaria?

Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.