Wynik wyszukiwania - " akcja" - Wiadomości

Nie śmieć w majówkę! Apel Operacji Czysta Rzeka

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów – apelują organizatorzy Operacji Czysta Rzeka.
02.05.2024

Mieszkańcy Amazonii ruszyli na ratunek swoim lasom

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii uczestniczą w wielkiej akcji ponownego zalesiania przetrzebionych przez rabunkową i nielegalną wycinkę dziewiczych lasów deszczowych, które pokrywają 60 proc. tego terytorium - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
23.04.2024

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Cztery kontenery i małe drzewka będą czekać w sobotę na uczestników drugiej edycji akcji "Sadzonka za oponę", którą organizują leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) z okazji Dnia Ziemi.
19.04.2024

Wkrótce odbędzie się kolejna edycja akcji Czysta Odra

20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Czech, Polski i Niemiec weźmie udział w trzeciej edycji akcji Czysta Odra, która oficjalnie startuje 26 kwietnia. Inicjator Dominik Dobrowolski podkreślił w czwartek, że akcja polega na wpuszczaniu życia do rzeki i wyławiania z niej śmierci.
19.04.2024

Lasy Państwowe: w piątek milion sadzonek drzew do odbioru w nadleśnictwach

W piątek, 12 kwietnia, od godz. 9.00 do 15.00, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - poinformowały Lasy Państwowe. Każdy chętny będzie mógł udać się do nadleśnictwa i za darmo odebrać sadzonkę, którą będzie mógł zasadzić na własnym gruncie. Na chętnych czeka milion sadzonek drzew i krzewów.
11.04.2024

50 tysięcy ochotników zebrało 1000 ton śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie spr
09.04.2024

Leśnicy zapraszają mieszkańców Elbląga na sadzenie lasu

Do sadzenia lasu na Wysoczyźnie Elbląskiej zapraszają w sobotę leśnicy mieszkańców Elbląga i okolic. Leśnicy przygotowali 2 tysiące sadzonek dębu wyhodowanych z lokalnych nasion. Po tym odbędzie się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
06.04.2024

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

Recykling z dzieckiem: tworzenie właściwych nawyków krok po kroku i dzień po dniu

Aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a 95% twierdzi, że oszczędza energię w domu. Jednak czy bierzemy pod uwagę, aby dobre nawyki przekazać kolejnym pokoleniom? Nie da się ukryć, że to nie lada wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Wtedy z pomocą przychodzi program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach akcji stworzone zostały bezpłatne materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć i zabaw, w domu i w szkole. Poznaj nasze pomysły na naukę podstaw ekologii poprzez kreatywną zabawę.
25.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Zamień elektrograty na kwitnące kwiaty od Castoramy

Już w nadchodzący piątek 22 marca, Castorama powita wiosnę coroczną akcją „Kwiaty za elektrograty”. Do niedzieli we wszystkich sklepach Castorama, w tym Smart, Express i Brico Depot będzie można zamienić zużyty elektroniczny i elektryczny sprzęt domowy na rozkwitające sadzonki bratków.
21.03.2024

Dbałość o środowisko naturalne najwyższym priorytetem

W czwartek, 14 marca 2024 r. „Nitro-Chem” S.A. zutylizował 16 paletopojemników porzuconych w miejscowości Czarna w powiecie wołomińskim, które najprawdopodobniej pochodzą z działalności produkcyjnej. Na zlecenie i na koszt spółki pojemniki zostały w sposób bezpieczny zabrane i przekazane do utylizacji profesjonalnym podmiotom. To kolejna skuteczna akcja, którą Spółka przeprowadziła w ostatnim czasie.
19.03.2024

Grupa PGE po raz 24. posadzi lasy pełne energii

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna 24. edycję programu środowiskowego „Lasy Pełne Energii”, w ramach której pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami i społecznością lokalną sadzą drzewa. Łącznie, od początku projektu, w akcję „Lasy Pełne Energii” zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
15.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Sprzątaj śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne.
27.02.2024

LPP rozszerza zbiórkę używanej odzieży na rynki zagraniczne

Polska spółka odzieżowa LPP wprowadza możliwość przekazywania używanej odzieży w salonach swoich marek na rynkach zagranicznych. Już w lutym akcja rusza na Słowacji, w Czechach oraz Wielkiej Brytanii i stopniowo obejmie kolejne kraje, gdzie działają salony LPP. Dotychczas inicjatywa funkcjonowała w sieci sprzedaży stacjonarnej spółki w Polsce. Podjęte przez firmę działania wpisują się w dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą obowiązkową selektywną zbiórkę tekstyliów, która będzie wymagana od 2025 roku.
26.02.2024

Akcja obywatelska "Pytamy o zielone": włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone

Trwa akcja obywatelska "Pytamy o zielone". Polega ona na zadawaniu pytań i działaniu na rzecz ambitniejszych celów środowiskowych w programach kandydatów i kandydatek w wyborach samorządowych 2024 roku. "Włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone" - apelują organizatorzy.
07.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Rada Miasta Krakowa odrzuciła uchwałę komitetu “Kraków dla Kierowców” o likwidacji strefy czystego transportu

Na środowej sesji krakowscy radni odrzucili inicjatywę uchwałodawczą komitetu „Kraków dla Kierowców”, której celem było odwołanie Strefy Czystego Transportu w mieście. Jednocześnie wielu radnych wyraziło poparcie dla idei wprowadzenia SCT w Krakowie. Podkreślano, że w związku z unieważnieniem dotychczasowej uchwały o SCT, należy po wyborach samorządowych podjąć prace nad nową uchwałą wprowadzającą strefę, w celu dalszej poprawy jakości powietrza w mieście.
19.01.2024

Jak rozmawiać z dziećmi o zielonej energii?

Ekosystem, gatunki zagrożone, OZE (Odnawialne Źródła Energii), bioróżnorodność, system segregacji odpadów… zrozumienie tych zagadnień jest wyzwaniem dla dorosłych, nie wspominając już o najmłodszych. A to m.in. od ich edukacji zależeć będzie przyszłość naszej planety. Dzięki takim akcjom społecznym jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozmowy o środowisku i życiu w zgodzie z naturą stają się prostsze nawet dla dzieci, a zrozumienie konceptu zielonej energii przestaje być skomplikowane.
16.01.2024

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

Jubileuszowy rok Operacji Czysta Rzeka - raport z działań 2023

Rok 2023 dla największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic był bardzo intensywny. Wiosenna edycja okazała się rekordowa pod kątem liczby zebranych śmieci oraz zaangażowanych wolontariuszy.
29.12.2023

Proces ośmiu osób wz. z nieprawidłowościami na składowisku odpadów w Studziankach

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces ośmiu osób oskarżonych w związku z nieprawidłowościami w działalności składowiska odpadów w podmiejskich Studziankach. Prokuratura zarzuca im m.in. niezgodne z prawem składowanie odpadów, zagrażające środowisku i ludziom.
13.12.2023

Prezydent Kędzierzyna-Koźla chce systemowego rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów

Bez systemowych rozwiązań problem nielegalnych składowisk odpadów nadal będzie problemem - uważa Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, gdzie kilka tygodni temu palił się skład kilkuset pojemników z chemikaliami.
12.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

Zapadł prawomocny wyrok za podpalenie składowiska odpadów w Nowinach

Na kary trzech i pół roku i trzech lat więzienia zostali skazani w środę dwaj mężczyźni oskarżeni o podpalenie składowiska odpadów w Nowinach (Świętokrzyskie), na którym nielegalnie były gromadzone chemikalia. Prawomocny wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Kielcach.
06.12.2023

Przyznano nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna, Uczciwe Zarządzanie.
05.12.2023

Na terenie Szczecina zostanie zasadzonych ponad 300 drzew

W ciągu najbliższych tygodni na terenie miasta zostanie zasadzonych ponad 300 nowych drzew – poinformował w środę szczeciński magistrat. Przybędzie m.in. kasztanowców, świerków i platanów.
30.11.2023

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Centrum Handlowe Korona w duchu ESG

Od 1999 roku Centrum Handlowe Korona stanowi nieodłączny element wrocławskiego krajobrazu miejskiego. Jest nie tylko wygodnym centrum do robienia zakupów, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz przestrzenią do promocji inicjatyw w duchu CSR i ESG.
12.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza to również problem Afryki

Afrykańskie kraje borykają się z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a na jego ochronę wydaje się znikome kwoty. Wymagana jest międzynarodowa akcja – sugerują eksperci na łamach „Nature Geoscience”.
10.11.2023

Greenpeace w proteście przeciwko budowie terminala gazowego w Zatoce Gdańskiej

Planowana w Zatoce Gdańskiej budowa terminala do importu skroplonego gazu ziemnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem aktywistów klimatycznych z Greenpeace'u.
08.11.2023

Płonie turbina wiatraka energetycznego na polu w Gościęcinie

W poniedziałek, 6 listopada po godzinie 14 na jednym z wiatraków energetycznych stojących na farmie wiatrowej w Gościęcinie koło Choczewa w powiecie wejherowskim zauważono dym. Trwa akcja, w której udział bierze pięć zastępów Straży Pożarnej.
06.11.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

Ponad tysiąc raków gatunków inwazyjnych odłowiono na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.
05.11.2023

Zapisy do akcji sadzenia drzew dla dzieci w parku Krakowian wyczerpane w 8 minut

W 8 minut zakończyły się w czwartek zapisy do akcji sadzenia drzew dla dzieci w parku Krakowian. W tym roku można było zarezerwować 300 miejsc. Dzieci, których opiekunowie zdążyli z rezerwacją, będą miały swoje drzewa przy ul. Węgrzeckiej.
03.11.2023

Na placu Trzech Krzyży w Warszawie ruszyła akcja sadzenia kosztownych drzew

Na placu Trzech Krzyży pracownicy firmy, która wygrała przetarg, sadzą 24 duże drzewa. To lipy i głogi. Koszt jednego drzewa to prawie 14 tys. zł.
03.11.2023

Greenpeace protestuje przeciwko terminalowi LNG w Niemczech

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Rodzice posadzili 14 drzew z imionami swoich dzieci

14 drzew zostało w sobotę zasadzonych na skwerze przy zremediowanym stawie Kalina w Świętochłowicach. Dokonali tego rodzice nowo narodzonych dzieci z naszego miasta - poinformował w poniedziałek Urząd Miejski w Świętochłowicach.
23.10.2023

Rodzice nowo narodzonych dzieci posadzą drzewa nad stawem Kalina w ramach akcji "Drzewko za dziecko"

Prezydent Miasta Świętochłowice Daniel Beger wraz z rodzicami dzieci ze Świętochłowic, które urodziły się w miejscowym szpitalu w tym roku, w sobotę zasadzi 14 drzew przy stawie Kalina.
19.10.2023

Około 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono na kampusie Politechniki Białostockiej

Blisko 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono w środę w kilku miejscach na kampusie Politechniki Białostockiej w ramach akcji "Niech się zazieleni". Wzięła w niej udział cała społeczność uczelni i prowadzonego przez nią liceum.
18.10.2023

Trzeci pożar na składowisku w Nowym Miszewie - wcześniej spółkę zobowiązano do usunięcia odpadów

Pożar, który w czwartek wybuchł na składowisku odpadów w Nowym Miszewie jest tam trzecim z kolei - poprzednie miały miejsce w lipcu i we wrześniu. Wcześniej spółka Loveko została zobowiązana do usunięcia odpadów. Jej działalność w zakresie zbierania odpadów wstrzymano jeszcze w 2022 r.
12.10.2023

Akcja edukacyjna "W trosce o wodę"

O tym, że woda stanowi fundament życia na naszej planecie wiedzą nawet dzieci – tylko czy wszyscy jesteśmy świadomi, jak chronić jej zasoby? Poziom wód gruntowych w Polsce obniża się systematycznie i jest jednym z najniższych w Europie.
11.10.2023

Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław

Każdy fan zwierząt doskonale zna ZOO Wrocław. Wrocławski ogród słynie z rzadkich gatunków zwierząt, m.in. okapi, panter śnieżnych, tygrysów sumatrzańskich, dzioborożców palawańskich, a także prawdopodobnie najliczniejszego grona…. zwierzęcych fanów Majonezu Kieleckiego w Polsce!
10.10.2023

Prezydent: wszyscy wiemy, jak potrzebne są lasy, trzeba popularyzować ich sadzenie

Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (Świętokrzyskie).
03.10.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Rzeczoobieg w Galerii Przymorze. Przynieś niepotrzebne rzeczy, odbierz upominek i pomóż potrzebującym

Chcesz pozbyć się zbędnych rzeczy? Zrób to ekologicznie! W dniach 28-30 września 2023 w godzinach 11.00-19.00 Galeria Przymorze zaprasza mieszkańców Gdańska na wydarzenie „Rzeczoobieg”. Wystarczy przynieść 10 kilogramów zbędnych rzeczy i odebrać upominek, pomagając przy tym osobom niepełnosprawnym. Partnerem akcji jest Fundacja EcoTextil.
26.09.2023

W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim

W najbliższy weekend w Parku Śląskim rozpoczną się tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie tam ponad 20 tys. roślin. W piątek 22 września dzieci będą sadziły cebulki krokusów i przebiśniegów, a w sobotę 23 września każdy będzie mógł zasadzić różę przy Alei Ziętka.
21.09.2023

Rusza globalna kapania "Tydzień lasów FSC"

Tydzień Lasów to kampania zainicjowana przez Forest Stewardship Council, która podkreśla korzyści zrównoważonej gospodarki leśnej. Jej celem jest zwrócenie uwagi przedsiębiorców i konsumentów na to, w jaki sposób odpowiedzialna gospodarka leśna przyczynia się do ochrony środowiska, przeciwdziała spadkowi bioróżnorodności oraz łagodzi zmiany klimatu i związane z tym negatywne zjawiska.
19.09.2023

Z okazji Dnia bez Samochodu Kraków oferuje darmową komunikację

W piątek, w Europejskim Dniu bez Samochodu, każdy podróżujący po Krakowie komunikacją miejską będzie uprawniony do darmowych przejazdów. Miasto chce w ten sposób zachęcić do ograniczenia używania aut, a przez to przyczynić się do ochrony klimatu.
18.09.2023

Lekcje ekologii w programie Europejskiego Tygodnia Mobilności

Lekcje ekologii, przejazd w roli motorniczego w symulatorze tramwaju oraz kontrole stanu technicznego roweru, to niektóre atrakcje przygotowane w Krakowie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.
17.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
15.09.2023

Holenderska policja zatrzymała 2,4 tys. aktywistów klimatycznych blokujących autostradę w Hadze

W sobotę wieczorem usunięto ostatniego demonstranta blokującego autostradę A12 w Hadze, podała policja. W sumie zatrzymano przeszło 2,4 tys. aktywistów klimatycznych, którzy blokowali autostradę.
10.09.2023

Startuje jesienna odsłona ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

12 września na Rynku w Katowicach startuje ogólnopolska akcja "Książka za drzewo". Uczestnicy jesiennej edycji za posadzenie drzewa otrzymają książkę.
09.09.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za surowce wtórne przekazują w sobotę mieszkańcom Szczyrku Zieloni z Fundacji Ekologicznej Arka. Anna Sobańska, jedna z inicjatorek wydarzenia, powiedziała, że akcja odbywa się na placu Jakuba, czyli w centralnym miejscu kurortu.
09.09.2023

Wolontariusze sprzątają brzegi Wisły i jej dopływów

Ogólnopolską akcję „Czysta Wisła” zainaugurowała w piątkowe południe w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna „Arka”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, przez 10 dni na całej długości Wisły oraz na jej dopływach, wolontariusze będą sprzątali brzegi.
25.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje w Kaliszu w niedzielę 13 sierpnia imprezę edukacyjną poświęconą pszczołom – powiedział w niedzielę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
06.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

ESG w Galerii Przymorze

Coraz więcej Polaków świadomie wybiera firmy, które prezentują etyczne i odpowiedzialne podejście do biznesu. Przykładem miejsca, dla którego ESG – czyli Environmental, Social, Governance – stanowi niezwykle istotny element strategii biznesowej, jest Galeria Przymorze w Gdańsku. Zarządca centrum, firma Apsys Polska, podejmuje działania oparte na zasadach ESG, które pozytywnie wpływają na zarówno na środowisko naturalne, jak i lokalną społeczność.
04.08.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej. Kluczowym zagadnieniem w tym zakresie analizy będzie to, czy i jakie służby kompetencyjnie są uprawnione do działań związanych z zapewnieniem cyberbezpiecz
24.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale woda w mieście jest zdatna do picia

W związku z pożarem prywatnej hali z odpadami w sołectwie Przylep wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, poinformował w sobotę prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Jednocześnie zapewnił, że woda w Zielonej Górze jest zdatna do picia.
22.07.2023

Aktywiści klimatyczni przebijają opony w autach terenowych i zalewają betonem dołki na polach golfowych

Aktywiści klimatyczni z Hiszpanii i Portugalii, głównie młodzież, wzięli sobie podczas tegorocznych wakacji za cel kurorty, w których niszczą opony pojazdów terenowych oraz pola golfowe. To nowa forma protestu przeciwko zużyciu paliw kopalnych oraz marnotrawstwu wody.
18.07.2023

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
17.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

UKNF: czynności nadzorcze nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin

Czynności nadzorcze prowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin SA notowanymi na GPW - poinformował w poniedziałek w komunikacie UKNF.
03.07.2023

UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją

Brak zawieszenia obrotu akcjami spółki EC Będzin jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF, której przesłanki zostaną zaprezentowane publicznie - poinformował we wtorek rzecznik UKNF Jacek Barszczewski.
28.06.2023

Port Gdańsk rusza z akcją „Zielono mi, czyli drzewka i krzewy dla sąsiadów”

- Wierzymy, że rozwój portu i ochrona środowiska mogą iść w parze. Na tej harmonii bardzo nam zależy. Dlatego też inicjujemy akcję „Zielono mi, czyli drzewka i krzewy dla sąsiadów”. Do rozdysponowania mamy ok. 4 tys. sadzonek (lipa drobnolistna, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, klon jawor, jaśminowiec wonny, krzewuszka cudowna, tawuła). Zachęcamy organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje publiczne, które posiadają tytuł prawny do danej nieruchomości, by wysyłały do nas zapotrzebowania na na
26.06.2023

Tauron i Karkonoski Park Narodowy będą działać na rzecz edukacji i ochrony przyrody

Wspólne działania na rzecz edukacji i ochrony przyrody zakłada porozumienie podpisane przez Tauron i Karkonoski Park Narodowy. Zaplanowano m.in. warsztaty dla pracowników energetycznej spółki oraz wspólne sadzenie drzew - podał Taruon w komunikacie.
22.06.2023

MKiŚ: badania wskazują, że w Kanale Gliwickim nastąpił spadek stężenia tlenu

Najnowsze badania wykazują lokalnie spadek stężenia tlenu w wodzie do 28 proc. w Kanale Gliwickim - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Dodano, że trwa akcja napowietrzania wody, a równolegle prowadzone są analizy próbek wody.
13.06.2023

„Welt”: cenę za transformację energetyczną Niemiec płacą rdzenni Kolumbijczycy i tamtejsze środowisko naturalne

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal „Welt”.
09.06.2023

Tajemnicza odblaskowa zielona plama na Canal Grande w Wenecji

Plama o odblaskowym zielonym kolorze pojawiła się w niedzielę na wodzie Canal Grande w Wenecji. Nie wiadomo, co było przyczyną tego zjawiska: kolejna akcja aktywistów, którzy atakują ostatnio zabytki we Włoszech, akt wandalizmu ze strony turystów czy też artystyczny happening.
28.05.2023

GIOŚ walczy z nielegalnym wywozem odpadów

W ramach akcji „Nielegalne Odpady” Inspektorzy Ochrony Środowiska coraz częściej interweniują w sprawie nielegalnych międzynarodowych transportów odpadów. Od początku maja zatrzymanych zostało kilka takich przewozów. Za tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 12 lat więzienia i 10 mln zł nawiązki.
17.05.2023

W Gdańsku rusza kampania "Szkło wrzucaj bez worka"

W poniedziałek, 15 maja ruszy kampania Szkło wrzucaj bez worka, której tematem jest odpowiednia segregacja szkła. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.
13.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11.05.2023

Rekordowa wiosenna Operacja Czysta Rzeka

Tegoroczna wiosenna edycja największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic była rekordowa pod kątem liczby wolontariuszy i akcji oraz co się z tym wiąże - ogromną liczbą zebranych śmieci. Ponad 280 ton zaraportowano z 70% akcji, których odbyło się niemal 600. Najbardziej zaangażowane okazały się tradycyjnie 3 województwa - mazowieckie, lubelskie i podlaskie. Najczęstszymi obszarami porządków były tereny położone nad rzekami, jeziorami, lasy i miejscowości. Zakończyła się wiosenna edycja i rozpoczyna letnia.
09.05.2023

Aktywiści klimatyczni zablokowali ulice w centrum Wiednia

Zapowiadana na maj przez aktywistów klimatycznych z ruchu Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) trzytygodniowa fala protestów rozpoczęła się we wtorek o godz. 8 rano w centrum Wiednia od blokowania ulic – podał portal austriackiego dziennika „Kronen Zeitung”.
02.05.2023

Raport: Co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z sortowaniem odpadów

Jedynie 51% respondentów deklaruje, że segreguje odpady w swoim gospodarstwie domowym na wszystkie 5 frakcji, mimo że selektywna zbiórka odpadów komunalnych w minimalnym (czyli 5-pojemnikowym) systemie jest obowiązkiem każdego z nas i wynika z zapisów ustawy. Blisko 90% badanych dzieli odpady na szkło, metale i tworzywa sztuczne, minimalnie mniej na papier (84%), a jedynie 62% segreguje bioodpady. 26% przyznaje, że ma problem z wyborem właściwego pojemnika.
28.04.2023

Dow organizuje akcję sprzątania warszawskiego obszaru Natura 2000, aby wesprzeć globalną kampanię #PullingOurWeight

14 kwietnia br. Dow Polska, we współpracy z Fundacją „Ja Wisła” oraz Michałem Książkiem, ornitologiem, poetą i specjalistą w dziedzinie leśnictwa, zorganizowała na terenie Warszawy akcję sprzątania terenu w pobliżu Mostu Siekierkowskiego. Wydarzenie jest częścią globalnej kampanii firmy Dow #PullingOurWeight, mającej na celu edukację na temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami, a także zaangażowanie pracowników, klientów i lokalnych społeczności w rozwiązanie problemu zanieczyszczenia plastikiem.
24.04.2023

W Dniu Ziemi akcja sprzątania tzw. carskiej drogi w Biebrzańskim Parku Narodowym

Około stu osób zbierało w sobotę śmieci na tzw. carskiej drodze na odcinku z Osowca Twierdzy do Laskowca (Podlaskie) na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Choć akcja odbywa się co roku, to miłośnicy przyrody wciąż mają tam co zbierać.
22.04.2023

Akcja sprzątania brzegów Warty w Poznaniu

W sobotnie przedpołudnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w Poznaniu rozpocznie się akcja sprzątania brzegów Warty. Dla uczestników przygotowano 10 punktów z pakietami rękawiczek i worków na śmieci, a dla najmłodszych warsztaty i konkursy.
22.04.2023

Aktywiści klimatyczni rozpoczęli czterodniowy protest w Londynie

Nawet 50 tys. aktywistów i zwolenników organizacji Extinction Rebellion (XR) oraz powiązanych z nią grup może wziąć udział w Londynie w zaplanowanych na cztery dni - od piątku do poniedziałku - protestach przeciwko zmianom klimatu.
21.04.2023

Ponad 21 godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa [GALERIA]

Ponad dwadzieścia jeden godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa w Tuchomiu na Kaszubach. By schłodzić baterie auta, samochód trzeba było umieścić w kontenerze napełnionym wodą.
28.03.2023

Uczniowie ratują żaby w Roztoczańskim Parku Narodowym

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego rozpoczęła się akcja "Ocal żabkę", w czasie której głównie uczniowie, ale też wolontariusze i dorośli, pomagają w przenoszeniu żab i innych płazów przez drogę do miejsc rozmnażania. Akcja chroni je przed śmiercią pod kołami samochodów.
26.03.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo – przypominają organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
21.03.2023

„Bild”: nawet według Zielonych aktywiści klimatyczni działają jak talibowie

W Niemczech ekstremiści z ruchu klimatycznego Ostatnie Pokolenie (Last Generation) podczas swej niedawnej demonstracji sprofanowali tłustą brunatną mieszanką, rzekomo ropy, pomnik Ustawy Zasadniczej znajdujący się na budynku Reichstagu. Ten czyn skrytykowali nie tylko politycy SPD, ale także Zieloni, oceniając działania ruchu klimatycznego za podobne jak u talibów – pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”.
05.03.2023

Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego w sklepach w Bydgoszczy

Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów.
24.02.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

60 ton nielegalnych odpadów i kierowca, który próbował przejechać inspektorów

Inspektorzy ujawnili nielegalne składowisko, na którym znajdowało się aż 60 ton odpadów. Podczas interwencji jeden z kierowców próbował przejechać pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki sprawnej akcji służb cztery osoby zostały zatrzymane.
15.02.2023

Rusza akcja Przystanek Zieleń Budimeksu

Budimex posadzi razem ze wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami Wilanowa i Mokotowa 400 nowych drzew. - Wzdłuż nowej linii tramwajowej urośnie w sumie ponad 1000 drzew.
31.01.2023

LPP - drugie życie używanej odzieży

Prowadzona przez gdańską spółkę od połowy 2018 r. akcja zbiórki używanej odzieży zwiększa swój zasięg, obejmując już wszystkie salony marek LPP w Polsce. Ubrania z dowolną metką można obecnie oddać w każdym z blisko tysiąca sklepów Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay w kraju. Odzież w dobrym stanie jest przekazywana osobom w kryzysie bezdomności. Pozostałe ubrania, zgodnie z ideą mody cyrkularnej, trafią do przetworzenia stając się w przyszłości surowcem do produkcji przędzy zgodnie z ideą textile-to-textile.
23.01.2023

W Ostrowie Wielkopolskim ruszyła zbiórka poświątecznych choinek

W sobotę ruszyła zbiórka poświątecznych choinek. Drzewka zostaną przetworzone na ciepło – informuje biuro prasowe ostrowskiego rzędu miasta.
15.01.2023

Torby na zakupy w zamian za deklarację opłat za gospodarowanie odpadami

Urząd Miasta Mławy rozdaje torby na zakupy opatrzone informacją na temat segregacji odpadów. To akcja zainicjowana przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego „Czy wiesz, jak segregować?”. Aby otrzymać torbę, trzeba złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
14.01.2023

Wyciek oleju w basenie portowym w Świnoujściu. Akcja w toku

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa neutralizuje rozlew, do którego doszło wczoraj w Świnoujściu.
22.12.2022

Śmigłowce dla ochrony bioróżnorodności – 350 mln złotych z NFOŚiGW dla Komendy Głównej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze 350 mln złotych projekt pn.: „Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności” realizowany w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Dzięki sfinansowaniu ze środków własnych NFOŚiGW Komenda Główna Policji i Państwowa Straż Pożarna zyska dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśni
16.12.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Pomorscy urzędnicy zdają egzamin z klimatu...na 2+

2+ - to ocena z wiedzy na temat zmian klimatu, jaką otrzymałaby reprezentatywna grupa urzędników z Pomorza.
08.11.2022

PGE Energia Odnawialna zarybiła jeziora Raduszeckie i Dychowskie

PGE Energia Odnawialna przeprowadziła akcję zarybiania Jeziora Raduszeckiego i Jeziora Dychowskiego w woj. lubuskim. Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie populacji trzech gatunków ryb: lina, karpia i karasia pospolitego – poinformował w poniedziałek rzecznik PGE Energia Odnawialna SA Maciej Gelberg.
31.10.2022

Planeta ma ponad 1,5 tony elektroodpadów mniej!

Kiedy chcemy kupić nowe urządzenie elektryczne, powstaje problem, co zrobić ze starym. Elektroodpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników, które zazwyczaj stoją w pobliżu domów i mieszkań. Te odpady trzeba w specjalny sposób zagospodarować.
05.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Prezydent Duda: Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu

Sadzenie drzew to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu, każde drzewo sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla – przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda podczas akcji sadzenia drzew #sadziMY na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w Małopolsce.
01.10.2022

Ze środowiskiem jesteśmy na czysto! Sprzątanie świata 2022 za nami

Dziesiątki uśmiechniętych twarzy, zakasane rękawy i ogromna chęć zmiany rzeczywistości na lepszą. Właśnie tak możemy podsumować kolejną już akcję „Sprzątanie świata”, w którą jak co roku zaangażował się Port Service. Plażę na gdańskich Stogach sprzątali uczniowie kilku trójmiejskich szkół, a nawet przedszkolaki. Wszystko pod czujnym okiem i wspierającym skrzydłem naszej Mewy…
26.09.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Gdynia na straży energii i klimatu

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii. Ich zaangażowanie przełożyło się na realne oszczędności - zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.
23.09.2022

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

Brytyjskie media donoszą, że pracownicy zatrudnieni przy projekcie morskiej farmy wiatrowej w Walney będą strajkować we wrześniu. Powodem są niskie płace. Inwestycja należy do duńskiego potentata wiatrowego Ørsted.
19.09.2022

Średnie firmy też chcą eko-transformacji

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duże, międzynarodowe korporacje prowadzą działania z obszaru CSR. Ale idee związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu obecnie są coraz popularniejsze także w mniejszych przedsiębiorstwach. One także przeprowadzają eko-transformacje.
19.09.2022

Warta posprzątana - 2 tony śmieci w 2 dni

Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
13.09.2022

Fundacja Arka promuje czytelnictwo i ekologię akcją „Książka za drzewo”

Bielska fundacja ekologiczna Arka zainaugurowała jesienną edycję akcji „Książka za drzewo”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, za każde posadzone drzewo można otrzymać jedną z książek, które wcześniej zostaną zebrane podczas zbiórek w całym kraju.
10.09.2022

Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

Kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych przeprowadzą przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim.
09.09.2022

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono około pół tony śniętych ryb

Około pół tony śniętych ryb wyłowiono w niedzielę z Kanału Gliwickiego - podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich, śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.
05.09.2022

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

Motorowodniacy rozpoczęli akcję natleniania jeziora Dąbie m.in. na skuterach wodnych. We wtorek wypłynęli na akwen, aby "pobudzić wodę do życia".
24.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wyniki badań wody w stawach i zbiornikach wodnych we Wrocławiu nie wykazały obecności rtęci

Wyniki badań wody pobranej z wrocławskich stawów parkowych i zbiorników wodnych nie wykazały obecności rtęci – poinformował w niedzielę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Badania prowadzą wspólnie MPWiK i Politechnika Wrocławska.
14.08.2022

W Polańczyku trwa akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna”

PGE Energia Odnawialna we współpracy z Bieszczadzkim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym uruchomiła w Polańczyku specjalną strefę dla turystów wypoczywających nad Jeziorem Solińskim.
22.07.2022

Vantage nawiązuje współpracę z Supercar Blondie, dzięki której globalne działania spółki z obszaru ESG nabierają rozpędu

Spółka Vantage, międzynarodowy broker oferujący szeroki zakres usług, ma przyjemność poinformować, że nawiązała współpracę z Alexandrą Mary „Alex” Hirschi, celebrytką mediów społecznościowych, znaną w sieci jako Supercar Blondie, w celu uruchomienia globalnego programu ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny).
10.07.2022

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

Columbus przejdzie na główny parkiet bez emisji akcji

Spółka Columbus Energy S.A. chce złożyć prospekt emisyjny jeszcze w wakacje. Wprowadzenie notowań do obrotu na GPW odbędzie się bez publicznej oferty akcji.
04.07.2022

Ekspert: Zdążyć przed zimą

11 mln ton węgla, z czego 6 mln ton w energetyce, a 5 mln – w polskich domach zabraknie w Polsce do końca 2022 roku - tak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Zamiast proponować gwarantowane ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych, rząd polski powinien wcisnąć pedał gazu transformacji energetycznej. Nie pierwszy raz, polska polityka energetyczna staje na głowie.
22.06.2022

Tysiące drzew zamiast papieru. Zgarnij kasę od TAURONA

30 złotych specjalnego bonusu oferuje TAURON klientom, którzy zdecydują się przejść na e-fakturę. Klienci TAURONA, którzy zrezygnowali z papieru w ciągu ostatnich dwóch lat uchronili przed wycinką blisko 3000 drzew. W tym czasie udział płatności online w firmie przekroczył 80 procent.
09.06.2022

Holendrzy zużywają o 33 proc. mniej gazu niż w poprzednich latach

Zużycie gazu w Holandii w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spadło - wynika z informacji ministerstwa energii i klimatu. Mieszkańcy Niderlandów zużyli w tym czasie o jedną trzecią mniej gazu niż w poprzednich latach.
05.06.2022

Łąki kwietne pojawią się w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar

PGE Energia Odnawialna i Wody Polskie zorganizowały akcję polegającą na obsianiu nasionami traw oraz roślin miododajnych terenów w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Pozwoli to przekształcić wyznaczone brzegi Jeziora Żywieckiego w łąki kwietne.
31.05.2022

Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa?

Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy.
26.05.2022

Impact’22: aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, bo uznaje ją za transport ekologiczny

Według ostatnich badań PKP Intercity 86 proc. pasażerów dostrzega, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku naturalnemu, a aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, gdyż uważa, że to działanie proekologiczne.
16.05.2022

„Kwiat za grat”– wymienimy elektrośmieci na rośliny z Eneą

Enea Operator zaprasza do wspólnej akcji ekologicznej. W kwietniu, we współpracy ze studentami oraz szkołami patronackimi, firma wymieni elektrośmieci na sadzonki kwiatów. Aby otrzymać rośliny, wystarczy przynieść z domu stare telefony, ładowarki, niedziałający sprzęt elektroniczny czy drobne AGD. Zbiórki odbędą się w Szczecinie, Poznaniu i Nowej Soli.
19.04.2022

Polacy chcą zakazu produkcji materiałów, których nie można recyklingować

Gospodarka obiegu zamkniętego w firmach to już nie tylko wymóg polityki UE, lecz również oczekiwań konsumenckich. Z badania zleconego przez Stena Recycling wynika, że ośmiu na 10 Polaków chce korzystać z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z zakupu produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
19.04.2022

Biolodzy z UwB pomagają płazom w wiosennych migracjach

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym prowadzą akcję ratowania płazów przed śmiercią pod kołami samochodów w trakcie wiosennych migracji tych zwierząt do miejsc rozmnażania.
16.04.2022

Stowarzyszenie „Polski Recykling” i PAH razem dla Ukrainy. Ponad 100 tys. zł na pomoc ofiarom wojny

Już 127 tys. zł udało się zebrać Stowarzyszeniu „Polski Recykling” w ramach akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonej wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Akcja trwa nadal, a recyklerzy nie ustają w niesieniu pomocy – zorganizowali m.in. liczącą kilkaset miejsc bazę noclegową dla uchodźców wojennych.
01.04.2022

Kancelaria Prezydenta RP włącza się w akcję Godzina Dla Ziemi

Kancelaria Prezydenta RP włącza się w akcję Godzina Dla Ziemi, o godz. 20.30 na 60 minut zostanie wygaszone oświetlenie w Pałacu Prezydenckim oraz w Belwederze - podała w sobotę szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak–Bandych.
26.03.2022

Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

Ogólnopolską akcję „Kwiaty zamiast śmieci” zainaugurowali w środę ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że każdy, kto zbierze choćby jedną torbę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.
23.03.2022

UOKiK: sąd potwierdził decyzję o karze 730 tys. zł dla AmeriGas

Sąd potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie nałożenia 730 tys. zł kary dla spółki AmeriGas Polska za przejęcie kontroli nad Centrum Dystrybucji Gazu w Gdyni bez uzyskania wcześniejszej zgody Urzędu - poinformował we wtorek UOKiK.
23.02.2022

Kampania informacyjna PSG przynosi rezultaty

Już od kilku lat Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników gazowni wyłudzają pieniądze. Ostatni raz informowaliśmy o tym na początku grudnia zeszłego roku. Szeroka akcja informacyjna przyniosła pierwsze rezultaty. Policja zatrzymała wyłudzacza grasującego po warszawskich osiedlach.
04.02.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
25.01.2022

Gliwicka firma technologiczna wraz z klientami pomoże czyścić Bałtyk

Firma Future Processing postanowiła odwrócić świąteczne tradycje biznesowe polegające na corocznej wymianie upominków między kontrahentami. Tak powstała akcja Fantastic Present, w ramach której klienci zamiast otrzymywać prezenty, wspólnie decydują o przeznaczeniu świątecznego budżetu Future Processing.. Rozstrzygnięto trzecią edycję akcji Fantastic Present by Future Proscessing.
19.01.2022

Tauron ws. blokady wysyłki węgla z kopalń: nasze elektrownie pracują bez przeszkód

Elektrownie Grupy Tauron pracują bez przeszkód, a minimalna wielkość zapasów węgla dla poszczególnych jednostek jest zachowana - poinformowali we wtorek przedstawiciele Taurona, odnosząc się do rozpoczętej przez związkowców blokady wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
05.01.2022

Olivia Centre dołącza do United Nations Global Compact

Olivia ogłosiła w styczniu wdrożenie nowej polityki ekologicznej i standardów odpowiedzialności społecznej, tworząc nowe inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną i środowiskową wśród swoich pracowników i rezydentów, a także uczestnicząc w akcjach edukacyjnych, przyczyniających się do szerzenia dobrych praktyk w zakresie ESG. Z końcem roku Olivia przystąpiła do United Nations Global Compact (UNGC), aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz troski o środowisko naturalne i jego zasoby.
27.12.2021

Siemens Gamesa – powiew zielonej energii

Siemens Gamesa to firma działająca w branży zielonej energii, która już 40 lat temu dostrzegła potencjał płynący z połączenia natury i inżynierii. Dziś urzeczywistnia nadal tę wizję, produkując czystą energię niezbędną dla poprawnego funkcjonowania naszych domów, mieszkań, szkół i szpitali, od największych miast począwszy, na małych wsiach w najbardziej odległych miejscach na Ziemi skończywszy.
21.12.2021

Rośnie popyt na jabłka klubowe, eko oraz bez pozostałości środków ochronnych

Konsumenci odchodzą od standardowych jabłek deserowych na rzecz bardziej wyszukanych, wyższej jakości, lepiej konfekcjonowanych. Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym, stawić czoła konkurencji, ale i więcej zarobić, polscy sadownicy powinni rozważyć zwrot w kierunku jabłek klubowych, ekologicznych czy choćby bez pozostałości środków ochrony roślin – zauważył Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podczas czwartkowej konferencji prasowej.
15.12.2021

Wraz z sezonem grzewczym powrócił smog

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym.
03.12.2021

Perowskitowe etykiety cenowe nowym narzędziem dla branży FMCG/Retail

Saule Technologies wprowadza do oferty pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe PESL, zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.
25.11.2021

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ma własny las; uczelnia posadziła 1000 drzew

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ma własny las. Władze uczelni, wykładowcy, pracownicy administracji i studenci zasadzili 1000 drzew w Wiórku, w podpoznańskiej gminie Mosina. Akcja ma zachęć do ekologicznych postaw i dbania o środowisko.
20.11.2021

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu i WFOŚiGW w Gdańsku zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. 16 listopada eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o koniecz
17.11.2021

Polski Alarm Smogowy ustawi „oddychające płuca” w 40 miastach

Polski Alarm Smogowy rozpoczął kolejną edycję akcji „Zobacz czym oddychasz”, podczas której pięć mobilnych instalacji w formie oddychających płuc pojawi się w sezonie grzewczym w 40 miastach. Akcja ma pokazać lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają.
15.11.2021

Tauron Ciepło znów edukuje o korzyściach z ciepła sieciowego

O korzyściach z ciepła sieciowego, szczególnie w dużych aglomeracjach, a także roli tego źródła ciepła jako skutecznego narzędzia walki ze smogiem – edukuje w drugiej edycji akcji informacyjnej „#WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj” spółka Tauron Ciepło.
10.11.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

Aresztowano 34 aktywistów klimatycznych blokujących dojazd do parlamentu

Londyńska policja aresztowała w czwartek 34 aktywistów klimatycznych z grupy Insulate Britain, którzy zablokowali dwie ulice prowadzące do brytyjskiego parlamentu, siadając na jezdni lub przyklejając się do niej. Protestujący zostali już w większości usunięci.
05.11.2021

Duży transport na elektrownie wiatrowe

Gdyńskie firmy zdobywają kolejne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości, szczególnie że Port Gdynia ma pełnić rolę terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Morska Agencja Gdynia obsłużyła rozładunek największego w tym roku transportu łopat do elektrowni wiatrowych. Na pokładzie ciężarowca „Sun Rise” do gdyńskiego portu przypłynęło aż 111 wielkich śmigieł.
03.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.