Wynik wyszukiwania - " rząd" - Wiadomości

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po raz kolejny stała się centralnym punktem globalnej dyskusji o klimacie. Eksperci z różnych dziedzin, reprezentujący świat biznesu, administracji, nauki, organizacje pozarządowe oraz media, zbierają się, by wspólnie poszukiwać rozwiązań na rzecz ochrony naszej planety. W uroczystej inauguracji TOGETAIR 2024 wzięli udział Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
25.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

UE przekaże Polsce 467 mln zł na stacje ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych

Polska wygrała unijny grant w wysokości 467 mln zł na rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
19.04.2024

Plany redukcji emisji przerosły szkocki rząd

Szkocki rząd wycofał się w czwartek ze swojej sztandarowej obietnicy - redukcji emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku w stosunku do roku 1990, przyznając, że jej realizacja "jest poza zasięgiem".
19.04.2024

Polska musi zwiększać liczbę i moc ładowarek do aut elektrycznych

Polska musi nie tylko zwiększać liczbę stacji ładowania aut elektrycznych, ale również ich moc - wskazał Bartłomiej Jaworski z firmy Eaton. W sobotę wchodzą przepisy UE nakazujące rozbudowę sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.
13.04.2024

Większość nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych krytycznie ocenia działania rządów i instytucji w obszarze klimatu

Nauczyciele i uczniowie czują się odpowiedzialni za kształtowanie ekologicznej przyszłości. Tak wynika z Badania Świadomości Ekologicznej przeprowadzonego przez Fundację Digital University oraz Fundację Deloitte w ramach programu Be.Eco. Co więcej społeczności szkolne wierzą, że każdy ma wpływ na otaczający nas świat, ale jego skuteczną ochronę zapewnią jedynie wspólne wysiłki. Już 23 kwietnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej.
07.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

Wiceminister Motyka: rząd zajmie się ustawą wiatrakową w czerwcu

Rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca - zapowiedział w piątek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Poinformował również, że maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.
05.04.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Niemiecki rząd uważa cel klimatyczny wyznaczony na rok 2030 za możliwy do osiągnięcia

W ocenie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (UBA) emisje gazów cieplarnianych w Niemczech zmniejszą się do 2030 roku bardziej, niż wcześniej zakładano. Minister gospodarki Robert Habeck uważa niemiecki cel dotyczący ochrony klimatu za możliwy do osiągnięcia.
15.03.2024

Kluczowa rola Polski w odzyskiwaniu surowców z OZE

Dzięki innowacyjnej technologii opracowanej przez 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa oraz projektowi Komisji Europejskiej - Net-Zero Industry Act, Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. To również szansa na dynamiczny rozwój gospodarki europejskiej w zakresie produkcji urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
14.03.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Net-Zero Industry Act szansą dla polskiego rynku recyklingu OZE

W Chinach w 2021 roku wyprodukowano, w przeliczeniu na moc, 460 GW (gigawatów) paneli PV. Mimo, że europejska gospodarka jest liderem wdrażania odnawialnych źródeł energii, w Unii Europejskiej wyprodukowano ich tylko 10 GW. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty produkcji, lecz również dostępność rzadkich minerałów jak srebro, miedź czy krzem. Dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym, Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu tych cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE.
11.03.2024

Minister klimatu dla "DGP": na 100 dni rządów pokażemy nieprawidłowości w dysponowaniu środkami NFOŚiGW

Na 100 dni rządów pokażemy wiele nieprawidłowości, które miały miejsce w dysponowaniu środkami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazeta Prawna" minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska.
11.03.2024

Karabin zamiast łopaty. Minerały krytyczne na celowniku Pentagonu

Pentagon opracował nowy program oparty na sztucznej inteligencji którego celem jest szacowanie cen i dostępności minerałów krytycznych dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego oraz sektora energetycznego.
10.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Dania. Rządowy raport proponuje podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej

Eksperci zaproponowali w środę w raporcie zamówionym przez rząd Danii wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.
22.02.2024

Ciszę robisz, dalej jedziesz. Azja Południowo-Wschodnia rozbudowuje potencjał OZE

Azja Południowo-Wschodnia z uwagi na swój potencjał odnawialnych źródeł energii może odegrać ważną rolę w łańcuchach dostaw czystej energii, zarówno jako konsument technologii niskoemisyjnych oraz dostawca minerałów krytycznych.
19.02.2024

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej spotkał się z wiceprezesem EDF

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando spotkał sięw piątek z Ambasadorem Francji Etienne de Poncins i wiceprezesem Grupy EDF, odpowiedzialnym za rozwój nowych projektów jądrowych Vakisem Ramany - poinformował w piątek resort klimatu.
17.02.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

Wybudowano instalacje fotowoltaiczne pozyskujące światło z dwóch stron paneli

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
08.02.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

Magnez nadal ma szansę stać się wydajnym magazynem wodoru

Łatwo jest z optymizmem patrzeć na wodór jako paliwo idealne. Znacznie trudniej jest zaproponować rozwiązanie problemu absolutnie podstawowego: jak to paliwo efektywnie magazynować? Szwajcarsko-polski zespół fizyków doświadczalnych i teoretycznych znalazł odpowiedź na pytanie, dlaczego dotychczasowe próby wykorzystania w tym celu obiecującego wodorku magnezu okazały się niezadowalające – i dlaczego w przyszłości mogą się zakończyć sukcesem.
31.01.2024

Maciej Bando powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Były szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando został powołany na podsekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformował w poniedziałek wieczorem resort klimatu i środowiska.
30.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Ubytki wód gruntowych na świecie przyspieszają

Analiza prawie 1,7 tys. podziemnych warstw wodonośnych w różnych częściach świata wskazała, że powszechne jest obniżanie się w nich poziomu wody. Dobre wieści są takie, że w dużej mierze można temu przeciwdziałać.
25.01.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Płockie zoo z własnym ekologicznym źródłem energii elektrycznej

W zoo w Płocku (Mazowieckie) powstały dwie instalacja fotowoltaiczne, każda o mocy docelowej 50 kWp. Obie pracują już na potrzeby ogrodu, co pozwoli zmniejszyć ilość kupowanej energii elektrycznej. Koszt ich budowy wyniósł prawie 325 tys. zł; pieniądze na ten cel przekazał Urząd Miasta.
19.01.2024

Bez pomocy rządu Program Czyste Powietrze zbankrutuje - ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa - ostrzegają Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - ostrzegają aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z REPowerEU na odzyskanie płynności finansowej Programu.
18.01.2024

M. Przydacz: rząd, ustami wiceminister klimatu, wyznacza nierealne cele transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna powinna zakładać realne cele, tymczasem rząd, ustami wiceminister klimatu Urszuli Zielińskiej, wyznacza cele nierealne - powiedział w środę w Sejmie Marcin Przydacz (PiS), żądając wyjaśnień ws. słów o przyjęciu celu redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r.
17.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Brytyjski rząd przedstawił plany czterokrotnego zwiększenia produkcji energii jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
11.01.2024

Energa uruchamia kolejne megawaty OZE

Energa Green Development i Energa Wytwarzanie, spółki zależne Energi z Grupy ORLEN sfinalizowały kolejny projekt fotowoltaiczny - pod koniec ub. r. została zakończona zapowiadana rozbudowa o 8 MW farmy PV Wielbark. Aktualnie trwa budowa dwóch kolejnych instalacji PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW). W pierwszym kwartale br. Energa Green Development rozpocznie budowę kolejnych pięciu instalacji PV o łącznej mocy ok. 42 MW.
05.01.2024

Dotacje na kulturowy wypas owiec, który jest uznawany za ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności

2 mln zł dotacji mogą uzyskać bacowie z Małopolski na wypas kulturowy owiec. Organizacje pozarządowe zrzeszające hodowców owiec mają czas na składanie wniosków do 26 stycznia.
04.01.2024

Badanie: W Krakowie ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).
03.01.2024

Nowa zielona ścieżka w Lublinie prezentuje różne cenne okazy drzew

Nowa ścieżka przyrodnicza w Lublinie prezentuje najcenniejsze okazy drzew dzielnicy Tatary. Oprócz powszechnych w miastach lip, topoli, klonów można zobaczyć rzadziej spotykane gatunki drzew, jak np. glediczja trójcierniowa, oliwnik wąskolistny, surmia zwyczajna.
26.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

Ptasie ferie. Jakie gatunki i dlaczego spotkamy najczęściej w mieście?

Zima to trudny czas dla zwierząt, także dla ptaków. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że ptaki w mieście funkcjonują nieco inaczej niż te zamieszkujące tereny pozamiejskie. Niektóre z nich decydują się nawet zrezygnować z zimowej migracji na rzecz pozostania w aglomeracjach.
25.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

E.ON Polska rozmawia z branżą deweloperską

Transformacja energetyczna znacząco wpływa na wszystkie sektory gospodarki, co widać w ankietach biznesowych realizowanych wśród partnerów firmy E.ON Polska. W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia branżowe eksperci spółki wskazali sposoby zwiększania efektywności energetycznej i realizacji celów klimatycznych ich klientów.
12.12.2023

Paulina Hennig-Kloska kandydatką na ministra klimatu i środowiska w rządzie Donalda Tuska

Wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska jest kandydatką na ministra klimatu i środowiska
12.12.2023

Niemcy: "bajkowy las", który inspirował braci Grimm, ma ustąpić miejsca turbinom wiatrowym

"Niemiecki bajkowy las umiera (...), aby można było postawić 241-metrowe monstrualne turbiny wiatrowe" - pisze portal dziennika "Bild", opisując wycinkę drzew w lesie Reinhardswald w północnej Hesji. Las ten inspirował słynnych niemieckich bajkopisarzy, braci Jacoba i Wilhelma Grimmów.
09.12.2023

W Zimbabwe kilkadziesiąt słoni zginęło wskutek zmian klimatu i suszy

Zmiany klimatu, el Nino i susza doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu słoni w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe, a działacze na rzecz ochrony przyrody obawiają się, że zginie ich jeszcze więcej - poinformowała w piątek agencja Reutera.
08.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Minister klimatu zaapelowała o przyjęcie rządowego proj. ustawy o cenach energii

Podczas pierwszego czytania projektów ustawy o cenach energii minister klimatu zaapelowała o przyjęcie propozycji rządowej i odrzucenie projektu poselskiego, autorstwa KO i Polski 2050 - TD. Krzysztof Gadowski (KO) ripostował, że projekt poselski powstał, bo rządzący nie troszczyli się o Polaków.
06.12.2023

Francuski rząd zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego wodoru

Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
03.12.2023

Polacy mają problem ze zidentyfikowaniem elektroodpadów

Choć Polacy wiedzą, że należy segregować elektroodpady, to tylko 2/3 społeczeństwa deklaruje, że faktycznie to robi. Znaczna część też nie do końca ma świadomość, jakie produkty zaliczyć do tej grupy - wynika z badania przeprowadzonego w okresie sierpień-wrzesień 2023 r. przez firmę badawczą Zymetria, na zlecenie RLG w Polsce.
01.12.2023

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister ds. energii

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii – wynika z opublikowanej w środę na stronach Kancelarii Premiera informacji na temat projektowanego rozporządzenia MKiŚ.
30.11.2023

W województwie śląskim wciąż zbyt słabo egzekwuje się przepisy antysmogowe

Wiele gmin woj. śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe: truciciele zbyt łatwo mogą uniknąć odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z przepisami - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego na podstawie badań w gminach.
29.11.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Czy projekt Izera przetrwa kadencje nowego rządu?

Decyzja o zatrzymaniu projektu Izery byłaby bardzo zła i nieuzasadniona ekonomicznie – uważa Tomasz Kędzierski, dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
29.11.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

OSGE zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix i otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu ma miejsce dziś w Bratysławie.
09.11.2023

Naukowcy z Wrocławia badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny. Wyniki mają ewentualnie posłużyć do wytworzenia leków. Projekt badawczy jest realizowany z niemieckim uniwersytetem w Berlinie.
09.11.2023

Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca

Już 15 listopada w Warszawie rusza pierwsza w Polsce konferencja poświęcona agrowoltaice - Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca. Zachęcamy do rejestracji.
08.11.2023

Nowy rząd nie powinien rezygnować z energetyki jądrowej

Niektóre z projektów inwestycyjnych PiS nowy rząd powinien kontynuować. Dotyczy to zwłaszcza energetyki jądrowej – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.
07.11.2023

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.
06.11.2023

Nowa Ruda na Dolnym Śląsku wciąż stolicą smogu w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat jakość powietrza poprawiła się w Nowej Rudzie, ale to miasto wciąż jest stolicą smogu w Polsce - wynika z raportu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy. Eksperci oceniają, że zmiany są korzystne, ale pieniądze powinny być wydawane w bardziej efektywny sposób.
03.11.2023

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
01.11.2023

Projekt: rząd zakłada przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
01.11.2023

Cmentarze toną w śmieciach – ten problem trwa od lat

1 listopada to przede wszystkim czas refleksji i wspominania naszych bliskich. Niestety, do niechlubnej części tradycji należy też widok przepełnionych kontenerów na cmentarzach. Wypalone i potłuczone znicze, plastikowe wieńce i doniczki z kwiatami, kartony i resztki ziemi w jednym pojemniku. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a zalegają na cmentarzach i w ich okolicach jeszcze na długo po świętach, zaśmiecając środowisko i szpecąc otoczenie.
31.10.2023

Globalna polityka klimatyczna na nie. Głos buntu czy wołającego na puszczy?

Polityczne strategie klimatyczne wywołują różne emocje – zarówno akceptacji, jak również sprzeciwu. Troska o środowisko niejednokrotnie wiąże się z decyzjami ograniczającymi emisje dwutlenku węgla, co często wiążę się ze znacznymi kosztami transformacji energetycznej. Taka sytuacja może budzić uzasadniony głos sprzeciwu.
30.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

92% osób segreguje odpady opakowaniowe

92 proc. osób segreguje odpady opakowaniowe, to o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z badania firmy badawczej SW Research, na zlecenie Fundacji ProKarton. Przypominano, że kartony po mleku bądź soku należy wrzucić do żółtego pojemnika.
23.10.2023

Wrocławscy radni przyjęli uchwałę dot. ochrony Lasu Prackiego

Położony na terenie gminy Wrocław 18-hektarowy Las Pracki będzie użytkiem ekologicznym objętym ochroną – zdecydowali w czwartek podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia miejscy rajcy. Będzie to największy użytek ekologiczny we Wrocławiu i 11 teren objęty ochroną przyrody na terenie gminy.
19.10.2023

SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem?

Fundacja Digital University połączyła siły z Fundacją Globalworth, aby wspólnie wesprzeć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w realizacji edukacji klimatycznej. Organizacje zaprosiły do udziału młodzież oraz nauczycieli_ki i ekspertów_ki zajmujących się zmianami klimatu i stworzyły serię edukacyjnych filmów SOS dla planety: Co z tym klimatem. Materiały edukacyjne są darmowe i dostępne online.
17.10.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Energa z Grupy Orlen planuje przejąć projekty OZE o mocy do 334 MW

Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy ORLEN, podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
14.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

T-Mobile stawia na neutralność klimatyczną i obieg zamknięty

Zrównoważony rozwój to znacznie więcej niż trend w biznesie - przekonuje T-Mobile Polska. W najnowszym, czwartym już raporcie poświęconym temu zagadnieniu firma opisuje swoje aktywności w czterech podstawowych obszarach: ochronie klimatu, wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego, włączeniu cyfrowym i różnorodności.
10.10.2023

Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław

Każdy fan zwierząt doskonale zna ZOO Wrocław. Wrocławski ogród słynie z rzadkich gatunków zwierząt, m.in. okapi, panter śnieżnych, tygrysów sumatrzańskich, dzioborożców palawańskich, a także prawdopodobnie najliczniejszego grona…. zwierzęcych fanów Majonezu Kieleckiego w Polsce!
10.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

Czy polskie firmy są innowacyjne i czy podejmują działania prośrodowiskowe? PARP publikuje wyniki badań!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) właśnie opublikowała najnowszy raport na temat stanu innowacyjności polskich przedsiębiorstw i czynników ją kształtujących. Piąta edycja badania prezentuje analizę firm w kontekście ich umiędzynarodowienia, współpracy z innymi podmiotami oraz uwarunkowań rozwoju działalności innowacyjnej.
19.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Ekspertka: owady są zagrożone, ale miejskie pasieki nie są dobrym rozwiązaniem

Miejskie pasieki nie do końca są dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Wprowadzona do miasta pszczoła miodna konkuruje z innymi gatunkami zapylającymi, np. z dziko żyjącymi pszczołami - mówi w rozmowie z PAP przyrodniczka dr Anna Sobieraj-Betlińska.
08.09.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Bezcenne ekosystemy i ich wpływ na ochronę różnorodności biologicznej

Ochrona mokradeł, w tym torfowisk i innych obszarów bagiennych, jest niezwykle istotna dla zachowania różnorodności biologicznej i zrównoważonego środowiska. Te unikalne siedliska pełnią kluczowe funkcje ekologiczne, są schronieniem dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin, regulują przepływ wód, magazynują węgiel i wpływają na jakość naszego środowiska, ale także stoją w obliczu poważnych zagrożeń. Dlatego tak istotne jest zrozumienie ich znaczenia oraz roli, jaką możemy odegrać jako obywatele, w ich ochronie.
02.09.2023

Minister Moskwa: jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci

Jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci, rzadkością jest postępowanie państwo przeciw państwu - powiedziała w czwartek w Programie I Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.08.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

A. Moskwa: mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano

Mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek. Dodała, że samorządy zwracają się o wsparcie także w sytuacjach, gdzie mogą zareagować same.
28.08.2023

Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.
26.08.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Estonia próbuje walczyć z gromadzeniem się niebezpiecznych śmieci, takich jak akumulatory samochodowe czy azbest, i zwyczajem zakopywania tych odpadów w ziemi. Zakłady gospodarowania odpadami należą jednak do samorządów i same decydują o cenach; rząd nie planuje przy tym wprowadzenia wspólnego systemu zbierania odpadów niebezpiecznych - zauważa we wtorek telewizja ERR.
22.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Grecja. Wybuchły nowe pożary; dwie osoby zginęły, zarządzono ewakuacje

Greccy strażacy walczą we wtorek z rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w regionie Beocja na północ od Aten, na wyspach Eubea i Kitnos oraz na północnym wschodzie kraju w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja; zginęły dwie osoby, zarządzono ewakuacje - informuje stacja France24.
22.08.2023

USA. Huragan Hilary może wywołać wielkie powodzie w Kalifornii

Władze Kalifornii ogłosiły w piątek pierwsze w historii ostrzeżenie przed nadejściem burzy tropikalnej oraz najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Ma to związek z nadciągającym huraganem Hilary, który może być pierwszym takim cyklonem, który nawiedzi ten amerykański stan od 1939 roku.
19.08.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

Guibourgé-Czetwertyński: rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.
11.08.2023

Stan klęski żywiołowej na Hawajach. Już 52 ofiary pożarów

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej na Hawajach. Zarządził pomoc federalną dla władz stanowych i lokalnych w odbudowie obszarów zniszczonych przez pożary. Zginęły już w nich co najmniej 52 osoby.
11.08.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
09.08.2023

Na usuwanie skutków pożaru w Przylepie rząd przekaże 43 mln zł

Na usuwanie skutków pożaru składowiska toksycznych odpadów w Przylepie rząd przekaże 43 mln zł - poinformowała w środę w Zielonej Górze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 12 mln zł dołoży miasto Zielona Góra.
09.08.2023

Lasy wtórne, powstałe po wycince są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne

Wtórne lasy powstałe np. po wyrębie czy wylesieniu są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne – wynika z badań szwedzkich, które publikuje pismo „Environmental Research Letters”.
04.08.2023

Ekspert Klastra Wodorowego: Potrzebne tańsze i dostępne materiały do produkcji elektrolizerów

Skala w jakiej muszą być wybudowane elektrolizery na potrzeby produkcji wodoru do roku 2050 i później wymaga poszukiwań rozwiązań nad obniżką kosztów ich produkcji. Zidentyfikowano też krytyczne materiały przeznaczone do budowy elektrolizerów wody jak również potencjalne ograniczenia ich dostaw w przyszłości. Dlatego KE opracowała Critical Material Act -rozporządzenie ustanawiającego ramy na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - którego projekt został przyjęty przez Radę EU 23 czerwca 20
02.08.2023

Ekspert: kosić trawę, ale rzadziej

Kosić rzadziej - to najprostsza odpowiedź na pytanie, czy miejskie trawniki powinno się kosić, czy też nie. Za koszeniem przemawiają nieobiektywne względy estetyczne, za niekoszeniem - wszystko inne - mówi w rozmowie z PAP prof. Stanisław Czachorowski z UWM.
31.07.2023

Rzecznik rządu: PO uczyniło z Polski eldorado śmieciowe w Europie

Platforma Obywatelska uczyniła z Polski eldorado śmieciowe w Europie; w latach 2008-2015 przywieziono do kraju 5,75 mln ton odpadów - przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
31.07.2023

USA, Floryda. Temperatura wody przekroczyła 37,8 st. Celsjusza; to prawdopodobnie światowy rekord

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
27.07.2023

Tegoroczny lipiec będzie najgorętszym miesiącem w historii, upały są już 1000-krotnie bardziej prawdopodobne

Lipiec 2023 r. będzie najgorętszym miesiącem w historii. Z powodu zmian klimatu fale upałów w Ameryce Północnej i Europie są już 1000-krotnie bardziej prawdopodobne niż dawniej - uważają brytyjscy specjaliści.
27.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Aktywiści klimatyczni przebijają opony w autach terenowych i zalewają betonem dołki na polach golfowych

Aktywiści klimatyczni z Hiszpanii i Portugalii, głównie młodzież, wzięli sobie podczas tegorocznych wakacji za cel kurorty, w których niszczą opony pojazdów terenowych oraz pola golfowe. To nowa forma protestu przeciwko zużyciu paliw kopalnych oraz marnotrawstwu wody.
18.07.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
13.07.2023

Branża OZE upatruje w kontraktach PPA szanse na nowy impuls rozwojowy

Aukcyjny system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii wyczerpał swój potencjał - zgodnie oceniają branża OZE i Prezes URE. Jako alternatywę dla aukcji i szansę na nowy impuls rozwojowy dla źródeł OZE wskazuje się obecnie kontakty typu PPA.
08.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

Trwa rekrutacja na urban mining – inżynierię recyklingu. To kierunek, który poprowadzą wspólnie dwa wydziały i będzie nastawiony na praktyczne zdobywanie wiedzy we współpracy z firmami z branży. Wypuści na rynek specjalistów od pozyskiwania cennych surowców ze zużytych sprzętów i produktów, które do tej pory traktowaliśmy jako odpady.
05.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

Holandia. Rząd ogłosił datę zakończenia eksploatacji jednych z największych pól gazowych na świecie

Od 1 października 2023 r. zostanie całkowicie wstrzymane wydobycie gazu z pól Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii, postanowił w piątek rząd premiera Marka Ruttego. Po 60 latach zakończy się eksploatacja jednych z największych pól gazowych na świecie.
24.06.2023

Jak przyszłość fotowoltaiki widzą: rząd, firmy z branży PV oraz autorzy raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”?

Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, wywołał szerszą dyskusję, gdyż wbrew pogarszającym się, w stosunku do 2021 roku, nastrojom w branży PV, wykazał rekordowe wzrosty mocy w 2022 roku - wzrost o 4,7 GW, zapowiedział kolejny rekord w 2023 roku - wzrost o 5,5 GW i uzyskanie już w 2025 roku łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 27 GW, w sytuacji gdy rząd taką moc przewiduje dopiero w 2030 roku.
21.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
21.06.2023

Emilewicz: rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o KUKE (opis)

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych - poinformowała we wtorek PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
21.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
20.06.2023

ORLEN VC inwestuje w technologie ułatwiające ponowne wykorzystanie baterii z samochodów elektrycznych

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc. Po niespełna dwóch latach działalności ORLEN VC ma w swo
19.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
18.06.2023

Badanie: z uwagi na wymogi ekologiczne w ciągu 5 lat w branży budowlanej pojawią się nowe stanowiska

W związku z wymogami ekologicznymi w kontekście budownictwa w ciągu najbliższych 5 lat pojawią się w branży nowe stanowiska, m.in specjalista ds. wykorzystania ekologicznych materiałów i technologii czy inspektor ds. ochrony środowiska – wynika z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego
15.06.2023

Mapa karpackich gór plastiku

Mapę pokazującą ilość plastikowych odpadów wzdłuż wszystkich rzek i potoków w Ekoregionie Karpat - opracował zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Badania pomogą w wyborze miejsc oczyszczania rzek albo instalacji infrastruktury do usuwania plastiku.
15.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
13.06.2023

Rzecznik rządu: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kwestią o charakterze egzystencjalnym

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego milionom Polaków jest kwestią o charakterze egzystencjalnym - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
12.06.2023

Niedobór metali może zahamować rozwój pojazdów elektrycznych

Brak dostępności metali krytycznych jest dla Unii Europejskiej problemem zarówno gospodarczym, jak i środowiskowym; grozi opóźnieniem przejścia na samochody elektryczne i technologie przyjazne dla środowiska – twierdzą naukowcy na podstawie najnowszych badań.
11.06.2023

Francuski rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro

Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo posiada obecnie cały kapitał EDF - poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo gospodarki i finansów.
09.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

EKF 2023: sektor ubezpieczeniowy widzi w transformacji energetycznej szansę na rozwój w nowym kierunku

Transformacja energetyczna w stronę odnawialnych źródeł energii to dla rynku ubezpieczeń duże wyzwanie, ale również ogromna szansa – uznali uczestniczy debaty na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Kluczowa będzie właściwa ocena ryzyka w tym nowym obszarze i adekwatna wycena składek.
08.06.2023

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym we wtorek na rządzie

We wtorek rząd ma pracować nad projektem ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego - wynika z informacji zamieszczonej w porządku obrad Rady Ministrów. System kaucyjny ma objąć, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.
06.06.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej

Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmiany na stanowisku pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Funkcję objęła od piątku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa wiceminister klimatu i środowiska.
02.06.2023

Samorządy intensyfikują inwestycje mimo kryzysu. Z rządowego programu przyznano im już ponad 63 mld zł [WIDEO]

– Program Inwestycji Strategicznych stwarza szansę realizacji ogromnych wyzwań inwestycyjnych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu. Przy jego wsparciu samorządy zrealizowały już prawie 1,5 tys. inwestycji, kolejne 6 tys. ma już podpisane umowy, a łączne wsparcie przyznane w pięciu edycjach tego programu opiewa na ponad 63 mld zł. Z raportu opublikowanego przez BGK wynika też, że polskie samorządy znacząco różnią się między sobą pod względem wyzwań, zasobów i
26.05.2023

Producenci i odbiorcy OZE alarmują: rządowa propozycja dotycząca blokady gwarancji pochodzenia naraża polski eksport

Zaproponowane w ostatniej chwili przez Rząd zmiany w ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, są szkodliwe i niosą za sobą daleko idące negatywne skutki dla wytwórców energii w źródłach odnawialnych. Proponowane rozwiązania po raz kolejny przygotowane zostały bez żadnych konsultacji z branżą i znów uderzą w wytwórców energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji
26.05.2023

Plastik powszechnie zanieczyszcza jedzenie

Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na każdym etapie jej produkcji produkcji. Nie wiadomo, jakie są skutki dla zdrowia - zauważają naukowcy z Australii.
24.05.2023

P. Müller ws. propozycji Ziobry: idealny moment na rozmowę o Fit for 55 to posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu to idealny moment na rozmowę o kosztach Fit for 55 - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do propozycji Zbigniewa Ziobrę debaty z premierem na ten temat. Według Müllera, argumenty Ziobry w tej sprawie są średnio trafione.
23.05.2023

RWE i Westfalen Group uruchamiają stację tankowania wodoru w Lingen

Pierwsza stacja H2 zacznie działać w 2024 roku - RWE dostarczy zielony wodór. Deweloper i Westfalen Group zamierzają zbudować około 70 stacji paliw wodorowych do 2030 roku - początkowo koncentrując się na obszarze Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.
22.05.2023

Łączenie źródeł OZE. Potencjał cable pooling w Polsce [RAPORT]

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiego systemu energetycznego. OZE ograniczają koszty energii, redukują emisje i oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Jednak, choć zarówno spółki energetyczne, przemysł, samorządy jak i pojedynczy odbiorcy są zainteresowani inwestycjami w OZE, dalszy rozwój nowych, nieemisyjnych źródeł energii stoi pod znakiem zapytania. Jednym z podstawowych problemów są odmowy udzielania mocy przyłączeniowych nowych inwestycji OZE. Aby go rozwiązać, oprócz niezbę
19.05.2023

Atom, węgiel i OZE – to przyszłość i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski [GALERIA]

Kooperacja, przenikanie i elastyczne zarządzanie mocami z węgla, z OZE, a w przyszłości z atomu, są gwarancją bezpieczeństwa Polski w następnych dziesięcioleciach – to główne wnioski z panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym”, który odbył się w ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
19.05.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.