Wynik wyszukiwania - "auta " - Wiadomości

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Ciężarówki bezemisyjne rozwożą produkty PepsiCo w Warszawie

PepsiCo zaopatruje punkty sprzedaży w ścisłym centrum Warszawy rozwożąc napoje i przekąski w bezemisyjnych ciężarówkach. Działanie to wpisuje się w realizację strategicznej transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju pep+. Nowe samochody dostawcze oznaczone logotypem pep+ obsługiwane są przez ID Logistics Polska. Nowe auta nie generują spalin ani hałasu, co wpływa na komfort życia mieszkańców stolicy. To jedna z wielu inwestycji, które wdraża PepsiCo w 2024 roku w ramach rozwijania firmowej ekofloty.
29.04.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

UE. Kraje członkowskie zaakceptowały nowe normy spalin Euro 7

Kraje członkowskie w Radzie Unii zaakceptowały rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek.
13.04.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

Reuters: Chiński Leapmotor rozpocznie produkcję aut elektrycznych w Tychach

Zhejiang Leapmotor Technologies, chiński koncern specjalizujący się w produkcji aut elektrycznych, rozpocznie w tyskiej fabryce samochodów Stellantis produkowanie małych modeli - podaje w piątek Reuters, powołując się na dwie osoby znające plany firmy.
23.03.2024

70% użytkowników aut elektrycznych mówi NIE obowiązkowej rejestracji

Koniec z przymusem posiadania aplikacji lub specjalnych kart, aby naładować auto elektryczne. Już za miesiąc każda nowo uruchomiona stacja powinna umożliwiać dokonanie swobodnych płatności, bez zawierania umowy z operatorem (rozporządzenie AFIR). Taką opcję już dziś wybiera znakomita większość, bo aż 70% użytkowników aut elektrycznych – informuje Powerdot, który uruchomił już 100 szybkich stacji wyposażonych w terminale płatnicze i udostępnił unikalne dane o sposobach rozliczeń.
20.03.2024

Wiceszef MKiŚ: akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski

Akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski; ma być ona neutralna finansowo - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Opłata nie będzie ponoszona w przypadku zakupu auta już zarejestrowanego w kraju - dodał.
18.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Powerdot partnerem franczyzobiorców

Do końca 2024 roku inwestor planuje uruchomić 36 kolejnych punktów ładowania aut elektrycznych usytuowanych przy supermarketach oraz na stacjach benzynowych należących do franczyzobiorców znanych marek detalicznych. W efekcie infrastruktura stworzona w ramach współpracy Powerdot z franczyzobiorcami zwiększy się w bieżącym roku do ok. 60 dostępnych punktów ładowania. W gronie partnerów Powerdot są m.in. franczyzobiorcy Intermarche, E. Leclerca oraz SPAR.
19.01.2024

Ponad 50 organizacji społecznych apeluje ws. naprawy Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Kilkadziesiąt organizacji społecznych działających na rzecz zdrowia i środowiska wystosowało dziś apel o naprawę uchwały w sprawie Strefy Czystego Transportu w mieście. Apel pojawił się w reakcji na procedowanie przez Radę Miasta Krakowa inicjatywy uchwałodawczej komitetu “Kraków dla Kierowców” w sprawie likwidacji SCT oraz niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, unieważniające SCT. To kolejny dokument w tej sprawie - w ubiegłym tygodniu swój apel wystosowało środowisko lekarskie.
16.01.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Krakowski Alarm Smogowy: wyrok WSA o SCT nie jest dobrą wiadomością

Wyrok WSA nie jest dobrą wiadomością dla czystego powietrza w Krakowie. Uchwała została unieważniona ze względu na kwestie formalne – ocenili przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego.
11.01.2024

Dwie trzecie samochodów sprzedanych w 2023 r. w Holandii to pojazdy częściowo lub całkowicie elektryczne

W ubiegłym roku dwie trzecie sprzedanych w Holandii samochodów to auta hybrydowe i całkowicie elektrycznych - informuje organizacja branży motoryzacyjnej Bovag; dodaje, że liczba samochodów w Holandii nigdy nie była tak duża i wzrosła do 9,4 mln sztuk.
09.01.2024

Badanie: W Krakowie ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).
03.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

W Kanadzie od 2035 r. będą sprzedawane tylko samochody elektryczne i hybrydowe

Nabywcy nowych samochodów w Kanadzie od 2035 r. będą mogli kupić tylko auta z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym - ogłosił we wtorek minister środowiska Steven Guilbeault.
20.12.2023

Wiceprezydent Krakowa: przepisy o SCT powinny być znowelizowane

Przepisy o strefie czystego transportu (SCT) powinny być znowelizowane – ocenił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Swoje stanowisko uzasadnił zmianami w prawie unijnym i krajowym, a także nieścisłościami w samej uchwale krakowskich radnych.
14.12.2023

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
11.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

M. Gosiewska o Strefie Czystego Transportu w Warszawie: jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich

Przyjęta przez radnych stolicy uchwała o SCT wyklucza setki tysięcy mieszkańców Warszawy, ale nie tylko ich. Jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich. To się odbije w cenach towarów, usług i dlatego absolutnie nie godzimy się na wprowadzanie takich wykluczeń w Warszawie - stwierdziła szefowa warszawskich struktur PiS Małgorzata Gosiewska.
09.12.2023

Urszula Zielińska (KO, Zieloni): Strefa Czystego Transportu powinna powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach

Chciałabym, żeby Strefa Czystego Transportu - wprowadzona w Warszawie - była trochę większa. Ona jest tak mała i jest tyle wyjątków, że tego praktycznie nie zauważymy - mówiła w piątek w Studiu PAP Urszula Zielińska (KO). Według niej Strefy Czystego Transportu powinny powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach.
08.12.2023

Rękawica została rzucona. Czy Toyota dogoni Teslę?

Rywalizacja na rynku pojazdów elektrycznych nabiera coraz większego tempa. Z jednej strony mamy lidera rynku, amerykańską Teslę, z drugiej zaś licznych producentów próbując zagospodarować perspektywiczny sektor elektromobilności. Nie inaczej jest z Toyotą, motoryzacyjnym gigantem z Kraju Kwitnącej Wiśni.
25.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Inwestycje w sieć elektroenergetyczną szansą na rozwój sektora eMobility w Polsce

Rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce wciąż przyspiesza. Udział segmentu eMobility w naszym kraju nieustanie się zwiększa i daje perspektywy redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz smogu w miastach. Jednak oznacza to szereg wyzwań, z których najważniejszym wydaje się być konieczność rozwoju sieci dystrybucyjnych i wprowadzania ułatwień prawnych dla nowych przyłączeń.
20.11.2023

M. Gosiewska: presja ma sens, władze Warszawy zaczynają się wycofywać z projektu SCT

Presja ma sens; wydaje się, że władze stolicy zaczynają się wycofywać z projektu Strefy Czystego Transportu - podkreśliła posłanka PiS z Warszawy Małgorzata Gosiewska. To, co miasto zaproponowało, to strefa wykluczenia komunikacyjnego - stwierdził wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
16.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

Kraków. Przeciwnicy strefy czystego powietrza złożyli w ratuszu projekt uchwały dot. likwidacji strefy

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie nie ustępują i w piątek złożyli w urzędzie miasta projekt obywatelskiej uchwały dot. likwidacji strefy. Liczą też, że sąd pozytywnie rozpatrzy skargę wojewody na SCT.
10.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Nowe podejście Girteki do zielonego transportu: pojazdy elektryczne w systemie intermodalnym

Wobec globalnego dążenia do zrównoważonych łańcuchów dostaw, kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) odgrywają usługi transportowe. Przewóz drogowy towarów, który odpowiada za 77% całkowitej emisji pochodzącej z transportu w Unii Europejskiej stał się głównym celem polityki dekarbonizacyjnej.
02.11.2023

Kraków przestrzega przed zakupem samochodów, które nie spełniają wymogów Strefy Czystego Transportu

Miasto Kraków przestrzega, by "nie dać się nabić w starego diesla" i przed zakupem samochodu sprawdzić, czy spełnia on wymogi Strefy Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.
29.10.2023

Dwóch na pięciu kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór

41 proc. polskich kierowców może kupić auta na wodór, a 24 proc. nie zdecydowałoby się na takie rozwiązanie - wynika z badania "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Jak dodano, 51 proc. badanych byłoby zainteresowanych samochodem z napędem hybrydowym, a 7 proc. - na prąd.
24.10.2023

Z Ziobro: kieruję wniosek do TK o ocenę rozporządzenia o redukcji emisji CO2 ws. nowych pojazdów po 2035 r.

Podjąłem decyzję, aby skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby dokonał oceny, czy rozporządzenie Rady UE i PE ws. redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. jest zgodne z polską konstytucją - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
20.10.2023

Ruszyły miejskie stacje ładowania aut elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski odważnie wkracza w świat elektromobilności. Właśnie uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania. Urządzenia zostały usytuowane tam, gdzie mieszkańcy spędzają czas. Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która pokrywa wszelkie koszty tej inwestycji.
12.10.2023

Elektromobilność branżą strategiczną dla rozwoju Polski

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.10.2023

Europa i Chiny mogą stanąć przed perspektywą wojny handlowej o auta elektryczne

Europa i Chiny mogą stanąć w obliczu wojny handlowej - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Komisja Europejska oskarża Chiny o sztuczne zaniżanie cen aut elektrycznych; pośrednio skutki ceł antysubsydyjnych mogą odczuć europejskie firmy - dodali eksperci.
05.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Skazani na auto? W małych miastach pilnie potrzebna alternatywa dla samochodu

W małych miastach kultura samochodowa jest silniej zakorzeniona niż w dużych, a mieszkańcy czują się skazani na auto. Choć w części z tych miejscowości komunikacja zbiorowa działa, to często jest ona niewystarczająca. Większa dostępność i połączenia lepiej dostosowane do potrzeb mogą jednak zachęcić mieszkańców do akceptacji rozwiązań służących rozwojowi zrównoważonej mobilności.
29.09.2023

Spory o uchwałę o strefie czystego transportu w Krakowie

Popieramy inicjatywę uchylenia uchwały, w jej obecnym kształcie, o strefie czystego transportu w Krakowie – poinformował ekspert Instytutu Ordo Iuris dr Tomasz Woźniak. Projekt unieważnienia tego dokumentu przedstawił w poniedziałek dziennikarzom komitet społeczny „Kraków dla kierowców”.
25.09.2023

Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu

W piątek w całym kraju obchodzony jest Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach komunikacja miejska będzie tego dnia darmowa. W niektórych dla wszystkich, a w innych za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Z bezpłatnych przejazdów zrezygnował Olsztyn.
22.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Tesla odświeżyła model 3. Zasięg elektryka imponuje

Podstawowy model Tesli czyli model 3 przeszedł lifting. Zmiany w designie objęły wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny samochodu. Zwiększony zasięg, atrakcyjniejsza sylwetka, lepsze multimedia mają być gwarancją ciągłości hitu sprzedażowego amerykańskiego koncernu.
02.09.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

ESG w Galerii Przymorze

Coraz więcej Polaków świadomie wybiera firmy, które prezentują etyczne i odpowiedzialne podejście do biznesu. Przykładem miejsca, dla którego ESG – czyli Environmental, Social, Governance – stanowi niezwykle istotny element strategii biznesowej, jest Galeria Przymorze w Gdańsku. Zarządca centrum, firma Apsys Polska, podejmuje działania oparte na zasadach ESG, które pozytywnie wpływają na zarówno na środowisko naturalne, jak i lokalną społeczność.
04.08.2023

Już 70 elektrycznych rowerów cargo we flocie DPD Polska

DPD Polska sukcesywnie rozbudowuje niskoemisyjną flotę pojazdów elektrycznych. Obecnie firma posiada ponad 350 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów. Uzupełnieniem rozwiązań dla zrównoważonej logistyki miejskiej stanowi flota rowerów cargo działająca w 14 miastach Polski. Wczoraj do warszawskiego Oddziału Miejskiego Green DPD Pickup przy Waliców 11 dołączył kolejny rower cargo, poszerzając całą flotę w Polsce łącznie do 70 pojazdów i czyniąc DPD Po
03.08.2023

UE zatwierdziła rozporządzenie o infrastrukturze paliw alternatywnych. Będzie więcej stacji ładowania i tankowania

Unia Europejska ostatecznie przyjęła nowe przepisy, dzięki którym w najbliższych latach w całej Europie powstanie więcej stacji ładowania i tankowania paliw alternatywnych. Ma to pozwolić sektorowi transportu znacznie ograniczyć swój ślad węglowy. Chodzi o rozporządzenie o infrastrukturze paliw alternatywnych (AFIR).
27.07.2023

Polskie firmy coraz częściej jeżdżą elektrykami

Co dziesiąta działająca w Polsce firma ma już we flocie auta na prąd. Co piąta kupi takie w najbliższym czasie. 30 proc. nie interesuje się jeszcze tym tematem - informuje we wtorek "Puls Biznesu".
27.07.2023

UE przyjmuje nowe przepisy o liczniejszych stacjach ładowania i tankowania paliw alternatywnych w Europie

Unia Europejska ostatecznie przyjęła nowe przepisy, dzięki którym w najbliższych latach w całej Europie powstanie więcej stacji ładowania i tankowania paliw alternatywnych. Ma to pozwolić sektorowi transportu znacznie ograniczyć swój ślad węglowy. Chodzi o rozporządzenie o infrastrukturze paliw alternatywnych (AFIR).
26.07.2023

Aktywiści klimatyczni przebijają opony w autach terenowych i zalewają betonem dołki na polach golfowych

Aktywiści klimatyczni z Hiszpanii i Portugalii, głównie młodzież, wzięli sobie podczas tegorocznych wakacji za cel kurorty, w których niszczą opony pojazdów terenowych oraz pola golfowe. To nowa forma protestu przeciwko zużyciu paliw kopalnych oraz marnotrawstwu wody.
18.07.2023

Spółka z Dolnego Śląska stworzyła pierwszy polski samochód elektryczny. Trwają rozmowy o rozpoczęciu seryjnej produkcji [WIDEO]

Największe firmy motoryzacyjne przeznaczają setki milionów dolarów na rozwój nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Polskiej spółce Innovation AG z Dolnego Śląska udało się to zrobić w niecałe trzy lata, za zaledwie ułamek tego budżetu. Stworzony przez nią eVAN – w pełni elektryczny samochód dostawczy, który jest w stanie przejechać nawet do 400 km na jednym ładowaniu – uzyskał niedawno dopuszczenie do ruchu, a w tej chwili trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji. – eVAN jest pierwszym prawdziwie polskim samocho
13.07.2023

Rozwój światowej elektromobilności prześciga unijne założenia

Transformacja branży motoryzacyjnej w kierunku pojazdów elektrycznych przyspiesza i możliwe, że zakładane na 2035 r. plany Unii Europejskiej okażą się nietrafione. Analitycy EMIS (ISI Emerging Markets Group) w najnowszym raporcie „The Global EV Industry at a Glance” wzięli pod lupę aktualną produkcję e-aut oraz plany na najbliższe kilkanaście lat. Jak przekonują, istnieje szansa, że globalni producenci sami do 2035 r. wyciszą produkcję aut spalinowych i skupią się na elektrykach.
21.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
15.06.2023

Badanie Mobil 1 – polskie warsztaty samochodowe realizują zielone inwestycje

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego rezultaty zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.
13.06.2023

Nielegalny transport odpadów z substancjami chemicznymi zatrzymany przez KAS

Nielegalny transport opakowań zawierających pozostałości substancji chemicznych zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej KAS z Białegostoku. Ładunek był przewożony bez odpowiednich zezwoleń i zgłoszenia. Kierowcy grozi grzywna, przewoźnikowi 24 tys. zł kary finansowej.
13.06.2023

Rusza konkurs dla samorządów na dofinansowanie stacji ładowania. To szansa rozwoju elektromobilności w mniejszych miejscowościach [WIDEO]

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych i samych ekoaut rośnie w szybkim tempie, ale Polska wciąż jest pod tym względem daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach. Najwięcej w Warszawie, ale też Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie. Łącznie gminy powyżej 100 tys. mieszkańców odpowiadają za 56 proc. wszystkich stacji. Mniejsze samorządy przeznaczają pieniądze na zaspokajanie pilniejszych potrzeb. Teraz będą mogły s
09.06.2023

Mity o elektrykach - trzy rzeczy, które trzeba wiedzieć

Zielone tablice rejestracyjne nadal budzą zainteresowanie na drogach. Z roku na rok elektrycznych aut przybywa, a docelowo zastąpią wszystkie auta spalinowe. Elektryki mają jednak zły PR, zupełnie niesłusznie. FPPE obala trzy najpopularniejsze mity o samochodach elektrycznych w Polsce.
06.06.2023

Badanie: czy ciężarówki też powinny być elektryczne

W przeszłości elektryzowanie pojazdów ciężarowych, które przewożą ładunki na duże odległości, uważano za nieopłacalne. Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji wykazali, że pojazdy ciężarowe mogą być jednak tańsze w zasilaniu energią elektryczną niż olejem napędowym.
05.06.2023

Na 144 auta użytkowane w stołecznym ratuszu tylko 17 to samochody elektryczne

Urząd miasta stołecznego Warszawy dysponuje 144 samochodami służbowymi, z czego tylko 17 z nich to auta elektryczne. Rafał Trzaskowski promuje politykę ekologiczną, jednak same władze Warszawy nie mają w planach przesiadki ze służbowych aut na transport bardziej przyjazny środowisku.
18.05.2023

Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu

Suwerenna Polska ogłosiła, że projekt uchwały wzywającej Unię Europejską do wycofania się z pomysłu zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku trafił do Sejmu. Przedstawiciele partii podkreślali, że chcą dla obywateli wolności, a nie ciągłych zakazów.
18.05.2023

Prezes ElectroMobility Poland: sektor elektromobilności może dać nawet 5 proc. krajowego PKB

Udział sektora elektromobilności w krajowym PKB może wzrosnąć z obecnych ok. 1,4 proc. do nawet 3,9-5,2 proc. w roku 2040 – szacuje prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba. Jego zdaniem, w motoryzacji elektromobilność może wykreować ok. 21 tys. miejsc pracy.
09.05.2023

W Turku auto elektryczne można wypożyczyć na kartę biblioteczną; pionierski eksperyment

Miejska biblioteka w Turku, prawdopodobnie jako pierwsza na świecie, zaczęła oferować możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego na użytek własny. Rozpoczęty w poniedziałek program pilotażowy potrwa trzy tygodnie, do końca maja.
09.05.2023

Raport: samochody elektryczne zanotowały wzrost nowych rejestracji o 81 proc. rdr w I kw. 2023 r.

W I kwartale 2023 r. Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi (o 38,6 proc. więcej rdr). Największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały auta elektryczne, o 81 proc. rdr. Na rynku nadal dominują hybrydy – wynika z raportu "Branża motoryzacyjna".
09.05.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

EKG 2023: paliwo wodorowe - najpierw stacje ładowania dla autobusów i ciężarówek, potem auta osobowe [WIDEO]

Strategia ORLEN-u w zakresie paliw wodorowych koncentruje się na transporcie zbiorowym w miastach, ale jej drugim filarem jest rozwój napędzanego wodorem transportu ciężkiego, ze stacjami ładowania przy autostradach - powiedział Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN.
25.04.2023

Szef ITS: krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, często bywa zasadna (wywiad)

Transport nisko- i zeroemisyjny stanowi remedium na wiele problemów, jednak elektromobilność nie jest pozbawiona wad, a krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, bywa często zasadna - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.
22.04.2023

O 84 proc. wzrosła liczba zarejestrowanych aut elektrycznych w I kw. 2023 r.

Liczba pojazdów elektrycznych wzrosła w I kw. 2023 o 84 proc. w porównaniu z podobnym okresem 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności. W raporcie poinformowano też, że w marcu br. uruchomiono 19 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania - 39 punktów.
20.04.2023

InPost i ekologiczne ciężarówki

Grupa InPost, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Obok kilkuset kurierskich samochodów elektrycznych z logo InPost, które jeżdżą po ulicach polskich miast, do portfolio firmy dołączyło teraz 15 nowych ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji w transporcie.
20.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

Liczba elektryków rośnie szybciej niż liczba ładowarek. „Ten rok przyniesie dalsze przyspieszenie procesu elektryfikacji transportu w Polsce”

Pod koniec 2022 roku w Polsce działało 5016 ogólnodostępnych punktów ładowania. To o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo że w 2022 r. uruchomiono największą liczbę ładowarek w historii, 1 punkt ładowania przypadał na nieco ponad 12 aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym. W 2021 roku natomiast na 1 punkt ładowania przypadało średnio blisko 10 pojazdów. Cena za 1 kWh energii pobranej z ogólnodostępnej stacji ładowania waha się od 1,5 złotego na stacjach AC do nawet niemal 4 złotych w przypadku ładowarek prądu stałego (DC). Ki
13.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

Czy warsztaty w kraju są gotowe na serwisowanie aut elektrycznych?

Samochody elektryczne szturmem zdobywają polskie drogi. Choć pozbawione są wielu newralgicznych komponentów, które mogą ulec awarii, nie oznacza jednak, że są mniej problematyczne niż te, z napędem spalinowym. O specyficznych wymaganiach aut elektrycznych oraz problemach, z jakimi wiąże się ich naprawa, opowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.
04.04.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Ponad 21 godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa [GALERIA]

Ponad dwadzieścia jeden godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa w Tuchomiu na Kaszubach. By schłodzić baterie auta, samochód trzeba było umieścić w kontenerze napełnionym wodą.
28.03.2023

W Zgorzelcu powstała pierwsza polska platforma dla pojazdów elektrycznych – EAGLE! [GALERIA]

Polskie pojazdy elektryczne, to nie tylko idea, ale wręcz konieczność. Wobec narastającego kryzysu paliwowego, dostawcze elektryki to właściwa alternatywa, tym bardziej, gdy będą napędzane energią zieloną. Akurat w Zgorzelcu, dzięki działalności Zgorzeleckiego Klastra Efektywności Energetycznej (ZKlaster), energii zielonej jest pod dostatkiem. Dlatego nie dziwi fakt, że właśnie w tym mieście, w ramach Huba Innowacji, spółka Innovation AG stworzyła pierwszą polską platformę dla pojazdów elektrycznych.
27.03.2023

ElectroMobility Poland i Pininfarina współpracują przy projekcie Izery

ElectroMobility Poland współpracuje z włoskim biurem stylistycznym Pininfarina przy projekcie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera - poinformowały we wtorek firmy. Dodano, że chodzi o stylistykę m.in. nadwozia i wnętrza trzech modeli: SUV-a, hatchbacka i kombi.
21.03.2023

DHL Parcel inwestuje w kolejne elektryki MAN

Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie pojazdy już teraz można spotkać na ulicach polskich miast. Łącznie, tylko do końca tego roku DHL Parcel będzie miał w swojej flocie blisko 500 eko pojazdów, realizując w ten sposób założenia strategii GoGreen i przybliżając się do celu, jakim jest zerowa emisja CO2.
21.03.2023

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej en
20.03.2023

10 tysięcy ładowarek do aut elektrycznych w Polsce do 2025 roku

Do 2025 roku w Polsce może powstać 10 tysięcy punktów ładowania aut elektrycznych – przewiduje Power Dot, który spodziewa znacznego przyspieszenia inwestycji w infrastrukturę w najbliższych miesiącach. Powodem są wymogi ustawowe, proklimatyczne postawy firm i konsumentów, a także walka o klienta ze strony marketów i galerii. Obecnie tylko co piąty obiekt handlowy posiada ładowarki – wynika z badania przeprowadzonego przez Power Dot.
13.03.2023

Czy edukacja ekologiczna nie jest propagandą? Wiceszef MKiŚ zapewnia, że nie

Edukacja ekologiczna nie jest propagandą, jest kluczem do uświadomienia nam, że wszyscy obywatele są odpowiedzialni za środowisko, w którym żyją - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.03.2023

Czesi mogą już tankować wodór na ORLENie

Wszyscy klienci Grupy ORLEN w Czechach mogą zatankować nowe ekologiczne paliwo. Na obiekcie ORLEN Benzina w Pradze - Barrandov uruchomiono stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Kierowcy w Polsce będą mogli zatankować wodór do aut jeszcze w tym roku na stacjach w Poznaniu i Katowicach.
10.03.2023

Minister Moskwa w Brukseli: jesteśmy niezmiennie przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku

Byliśmy od początku i jesteśmy niezmiennie przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku - oświadczyła w środę minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa, która uczestniczyła w Brukseli w konferencji poświęconej fotowoltaice.
10.03.2023

Wiceszef MAP: przejście w 100 proc. na pojazdy elektryczne nie jest do końca ekologiczne

Zakaz rejestracji nowych pojazdów spalinowych uderzy w zwykłych ludzi – mówił w Lublinie w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. Wskazując na problemy związane z przejściem w 100 proc. na auta elektryczne, zauważył m.in., że nie jest do końca ekologiczne rozwiązanie.
07.03.2023

Firmy odmładzają flotę aut i przesiadają się na elektryki

Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej aż 25 proc. firm planuje w 2023 roku zakup samochodu – 3/4 z nich wybierze auto nowe. Do większości transakcji dojść ma jeszcze w I półroczu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się auta elektryczne (ich zakup deklaruje prawie co czwarty badany). Wśród modeli finansowania niepodzielnie króluje leasing z niskimi ratami i opcją zwrotu na koniec umowy, który wybierze ponad 60 proc. firm.
01.03.2023

Apetyt na elektryki maleje

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez AA, popyt na pojazdy elektryczne (EV) spada. Zaledwie 18 procent ankietowanych Brytyjczyków zamierza kupić EV jako swój następny samochód, co stanowi 7-procentowy spadek w stosunku do ubiegłego roku.
28.02.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
20.02.2023

Na rynku nie ma na razie większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Ubezpieczycielom brakuje statystyk szkodowości [WIDEO]

Po polskich drogach jeździ ponad 32 tys. samochodów w pełni elektrycznych. To wciąż niewiele, ale ich liczba szybko się zwiększa – dynamika sprzedaży przekracza 50 proc. r/r. – W przypadku takich pojazdów ubezpieczyciele mówią na razie tylko o pojedynczych szkodach – mówi wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek. Jak wskazuje, brak skali i statystyk dotyczących szkodowości takich pojazdów powoduje, że dziś nie ma większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Z czasem może się to jednak z
20.02.2023

Carsmile: w 2023 r. udział elektryków w łącznej sprzedaży samochodów wzrośnie do 5-7 proc.

Na koniec 2023 roku, udział elektryków w łącznej sprzedaży nowych samochodów w Polsce sięgnie od 5 do nawet 7 proc. - szacują eksperci Carsmile. Wskazują, że potencjał rynku to nawet 10 proc., ale przeszkodą do osiągnięcia tego poziomu są wysokie ceny elektryków.
18.02.2023

Badanie: elektryczne ciężarówki akumulatorowe emitują o 63 proc. mniej gazów cieplarnianych niż diesle

Od momentu wydobycia surowców do produkcji auta po fazę eksploatacji, elektryczne samochody ciężarowe mogą zapewnić największe redukcje emisji gazów cieplarnianych – oceniają naukowcy z International Council on Clean Transportation.
13.02.2023

W Polsce dostępnych jest niemal 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów

O ponad 1/3 w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się oferta samochodów w pełni elektrycznych na polskim rynku. Wzrastają również pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz moce ładowania. Średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, oferowanych w dziewięciu segmentach rynku, przekracza już 430 km (WLTP) – wynika z 6. edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych” PSPA.
07.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Pożary aut elektrycznych rzadkie, ale bardzo trudne do ugaszenia

Pożary samochodów elektrycznych występują stosunkowo rzadko, ale są bardzo trudne do ugaszenia - powiedział PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Problemem jest duże zapotrzebowanie na wodę potrzebną do gaszenia i chłodzenia zapalonych baterii.
23.01.2023

PKO BP: po uwzględnieniu dopłaty auto elektryczne w leasingu jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe

W zeszłym roku średnia cena netto leasingowego samochodu elektrycznego wyniosła 156 tys. zł, a spalinowego 140 tys. zł. To oznacza, że po uwzględnieniu 27 tys. dofinansowania z programu "Mój Elektryk", auto elektryczne jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe – poinformowali eksperci z PKO Leasing.
19.01.2023

Eksperci: liczba samochodów z napędem elektrycznym wzrosła w 2022 o 26 349 sztuk

Pod koniec grudnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 61 570 elektrycznych samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się w 2022 r. o 26 349 sztuk, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności opracowanego przez PZPM i PSPA.
12.01.2023

Prognozy Carsmile: duży wzrost sprzedaży elektryków w 2023 roku

Rok 2023 przyniesie znaczący wzrost udziału aut elektrycznych w rejestracjach nowych pojazdów – szacują eksperci Carsmile. Będzie to spowodowane m.in. dużą liczbą zamówień ze strony firm, dla których leasing czy wynajem elektryków jest stosunkowo łatwym sposobem realizacji strategii ESG. Sporo zamówień będzie też napływało z administracji publicznej ze względu na ustawowy obowiązek zelektryfikowania połowy floty urzędów państwowych w ciągu najbliższych 2 lat.
10.01.2023

Kolejki do ładowarek będą coraz dłuższe

Na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada w Polsce już 11,8 auta z wtyczką i mimo rozwoju sieci sytuacja szybko się pogarsza. Unia wyznaczyła ambitne cele, których nie osiągniemy bez zmiany prawa - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
09.01.2023

W 2023 roku podwoi się udział elektryków w sprzedaży nowych aut

Udział elektryków w sprzedaży nowych aut w tym roku podwoi się dzięki zakupom flotowym firm oraz urzędów – uważają eksperci rynku motoryzacyjnego. Wskazują, że w wariancie optymistycznym pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce będzie po 2030 roku.
06.01.2023

PSPA: w ciągu dwóch lat liczba pojazdów elektrycznych w Polsce potroiła się

W ciągu dwóch ostatnich lat flota pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce powiększyła się trzykrotnie - wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Przez 11 pierwszych miesięcy 2022 r. liczba takich pojazdów wzrosła o prawie 70 proc. - wskazuje PSPA.
04.01.2023

Kraków. Uchwała o Strefie Czystego Transportu trafi do sądu administracyjnego

Przyjęta miesiąc temu przez krakowskich radnych uchwała o Strefie Czystego Transportu na terenie Krakowa nie została uchylona przez wojewodę. Urząd podda ją jednak ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
30.12.2022

Coca-Cola Polska inwestuje w niskoemisyjną flotę we współpracy z Arval

Zgodnie ze strategią Net Zero, Coca-Cola HBC zobowiązała się do 2040 roku osiągnąć zerową emisję netto w całym łańcuchu wartości. Jednym z kroków do realizacji celu jest wdrożenie programu Green Fleet, w ramach którego marka nawiązała współpracę z Arval Service Lease Polska – liderem rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności. W ramach kontraktu Arval dostarczył do floty Coca-Cola HBC m. in. 389 pojazdów hybrydowych.
15.12.2022

Po polskich drogach jeździ więcej osobowych BEV niż PHEV

Według danych z końca listopada 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 62 135 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze jedenaście miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 23 869 sztuk, tj. o 39% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
13.12.2022

Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać. Eksperci Schneider Electric podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków, udowadniając tym samym, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym.
12.12.2022

Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać. Eksperci Schneider Electric podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków, udowadniając tym samym, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym.
07.12.2022

E-auta napędzą polskie automotive

Firmy motoryzacyjne znad Wisły nie liczą na rychłą poprawę koniunktury, choć spodziewa się jej większość Europy. Liczą natomiast mocno na elektromobilność i już się do niej szykują - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
06.12.2022

Raport POPiHN: wraz ze spalinami z silników samochodów ulatują miliardy złotych

Ze spalinami samochodowymi w powietrze ulatują miliardy złotych - wynika z raportu POPiHN "Zielony transport - stan obecny i perspektywy". Jak wskazano, silniki spalinowe mają niską wydajność; elektryfikacja transportu nie jest jednak panaceum.
04.12.2022

Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań

Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele emocji i pytań – zakomunikował Urząd Miasta Krakowa.
27.11.2022

InPost rozbudowuje zeroemisyjną flotę we współpracy z Arval

InPost, wiodąca platforma dostaw dla e-commerce w Europie i Arval Service Lease Polska z Grupy BNP Paribas, lider rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności, zawarły kolejną długoterminową umowę najmu elektrycznych samochodów dostawczych. Flota firmy kurierskiej wzbogaci się m.in. o 100 aut marki Ford E-Transit.
22.11.2022

Ekspert: w przypadku aut elektrycznych częściej niż w tradycyjnych, może dochodzić do tzw. szkody całkowitej

Specyfika budowy samochodów elektrycznych może wpływać na koszty likwidacji szkód. Na przykład częściej niż w przypadku samochodów tradycyjnych, może dochodzić do tzw. szkody całkowitej - mówi PAP ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń Łukasz Kulisiewicz.
20.11.2022

Od elektromobilności do wodoru. Polska potrzebuje planu rozwoju ładowarek (RELACJA)

Rozwój elektromobilności był jednym z tematów dyskutowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6. edycji konferencji OZE POWER, organizowanych pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Elektromobilność nie rozwija się w Polsce w takim tempie, jak za granicą. Eksperci i interesariusze podkreślają, że istnieje potrzeba opracowania rozwoju sieci ładowarek. Pojawia się też miejsce dla rozwiązań wodorowych.
10.11.2022

Badanie: 47 proc. kierowców przeciwnych produkcji wyłącznie aut elektrycznych, a 23 proc. - za

23-proc. polskich kierowców podoba się pomysł, by koncerny motoryzacyjne produkowały wyłącznie elektryki, a 47-proc. badanych jest temu przeciwnych - wynika z badania „Nadchodzi czas aut elektrycznych”.
08.11.2022

NFOŚiGW: w 2023 r. do parków narodowych trafi 79 nowych elektryków

Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 2023 r. do parków narodowych trafi 79 nowych samochodów elektrycznych. Powstanie tam też 41 punktów ładowania elektryków.
04.11.2022

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci w gminie na Sycylii

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci - taką karę wprowadziły władze miejscowości Santa Croce Camerina na Sycylii. Burmistrz przystąpił tam do zdecydowanej walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci, a jego stanowczość wskazywana jest we Włoszech jako wzór.
02.11.2022

Przygotuj swój dom do wyjazdu na Wszystkich Świętych i zmniejsz wysokość rachunków za energię elektryczną

Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. W tym celu niejednokrotnie podróżujemy na drugi koniec Polski, pokonując setki kilometrów. Często skutkuje to kilkudniową nieobecnością w domu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania nie tylko unikniemy awarii, ale także zmniejszymy wysokość rachunku za energię elektryczną.
28.10.2022

Raport: koszt jazdy elektrykiem porównywalny z autem spalinowym

Rosnące ceny energii sprawiają, że koszt przejechania 100 km elektrykiem staje się porównywalny z tym ponoszonym przez posiadaczy aut spalinowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu serwisu autobaza.pl.
25.10.2022

Czas na elektryki: przejazd 1 km autem benzynowym jest 3 razy droższe niż EV

Koszt przejazdu 1 km autem benzynowym jest 3 razy wyższy niż przejazd tego samego odcinka modelem elektrycznym o podobnych parametrach - podali PAP eksperci platformy Carsmile. Rzeczywisty koszt dla aut spalinowych to 48 gr za km, dla elektryków 17 groszy.
18.10.2022

Żabka w hybrydowych Toyotach

Żabka kontynuuje działania mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie swojego śladu węglowego. W trosce o komfort użytkowników, mieszkańców miast oraz planety, we współpracy z liderem rynku motoryzacyjnego w Polsce – Toyotą – zasila swoją flotę pracowniczą 500 autami hybrydowymi Toyota Yaris Cross.
17.10.2022

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub. r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
15.10.2022

Cyfrowe technologie będą kluczowe w walce ze zmianami klimatu. Polskie start-upy już dziś przodują w takich rozwiązaniach

Nowe technologie z jednej strony same generują emisję CO2 i rosnące zapotrzebowanie na energię. Z drugiej mają ogromny potencjał wspierania zielonej transformacji w innych branżach i dziedzinach życia. Natomiast Polska już w tej chwili jest hubem dla technologicznych eko start-upów, których rozwiązania są ukierunkowane właśnie na walkę ze zmianami klimatu i zrównoważony rozwój. Ten potencjał chcą zwiększyć OVHcloud i InnoEnergy, które uruchomiły program akceleracyjny dedykowany takim spółkom.
15.10.2022

Cyfrowe technologie będą kluczowe w walce ze zmianami klimatu. Polskie start-upy już dziś przodują w takich rozwiązaniach

Nowe technologie z jednej strony same generują emisję CO2 i rosnące zapotrzebowanie na energię. Z drugiej mają ogromny potencjał wspierania zielonej transformacji w innych branżach i dziedzinach życia. Natomiast Polska już w tej chwili jest hubem dla technologicznych eko start-upów, których rozwiązania są ukierunkowane właśnie na walkę ze zmianami klimatu i zrównoważony rozwój. Ten potencjał chcą zwiększyć OVHcloud i InnoEnergy, które uruchomiły program akceleracyjny dedykowany takim spółkom.
14.10.2022

Debiut polskiego elektrycznego autobusu od ARP E-Vehicles podczas targów Transexpo

Polska spółka ARP E-Vehicles zaprezentowała w Kielcach swój najnowszy elektryczny autobus Pilea 12E. Debiut miał miejsce podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, które w środę rozpoczęły się w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
12.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru
10.10.2022

Grupa PKO Leasing wytycza szlak transportu zeroemisyjnego w Polsce

W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku Grupa PKO Leasing zarejestrowała najwięcej samochodów zeroemisyjnych ze wszystkich firm leasingowych i CFM na rynku. 70 proc. wypłaconego przez NFOŚiGW dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk” trafiło do klientów Grupy. Co czwarty wniosek, który wpłynął do BOŚ Banku od beneficjentów, ubiegających się o dopłaty do leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych, został przekazany za pośrednictwem Grupy PKO Leasing.PKO Leasing oraz Masterlease zostali wyróżnieni przez BOŚ
05.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

52 proc. Polaków chce kupić elektryka

W ciągu dwóch lat auto planuje kupić 45 proc. Polaków - to o 12 pkt proc. więcej wobec wyników z 2020 roku; ponad połowa badanych wskazuje na samochód elektryczny – wynika z badania EY Mobility Consumer Index 2022. Co trzecia osoba myśli o zakupie auta nowego z salonu.
28.09.2022

Kraków wyleasinguje 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych

Gmina Kraków zamierza pozyskać w najmie długoterminowym 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych. Postępowanie w tej sprawie ogłosił Krakowski Holding Komunalny SA, który jest liderem grupy zakupowej.
26.09.2022

Co 10. współdzielony samochód ma napęd elektryczny. Pełne przejście na elektromobilność będzie dużym wyzwaniem dla firm carsharingowych

Światowy rynek carsharingu zwiększy swoje obroty w najbliższych latach ponad trzykrotnie. Flotę współdzielonych pojazdów – podobnie jak całą branżę motoryzacyjną – czeka proces przechodzenia na elektromobilność, a z tym wiąże się szereg wyzwań. Auta elektryczne wciąż są droższe niż spalinowe, mają ograniczony zasięg i możliwości ładowania ze względu na brak infrastruktury. Wymogi UE powodują jednak, że przygotowania do elektromobilności w carsharingu trzeba zacząć jak najszybciej. Firmy carsharingowe liczą na to, że ich nowa i ek
26.09.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

Nowa mobilność. Polacy gotowi na zmianę nawyków transportowych?

Połowa kierowców w Polsce i niemal 80 proc. w dużych miastach często doświadcza korków na drogach. Nowe badanie opinii zrealizowane dla Clean Air Fund pokazuje, że ratunek widzimy nie tylko w budowie obwodnic, a w uspokajaniu ruchu i tworzeniu alternatyw dla jazdy własnym samochodem.
21.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
03.09.2022

Branża elektromobilności rozpoczyna współpracę z Państwową Strażą Pożarną

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP) oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) rozpoczynają współpracę na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego pojazdów elektrycznych. Efektem ma być wypracowanie odpowiednich standardów, budowa kompetencji i wzrost świadomości w zakresie eksploatacji samochodów zeroemisyjnych oraz infrastruktury do ich ładowania.
30.08.2022

Jaką rolę odegrają strefy czystego transportu w polskich miastach?

Utworzenie w Berlinie Umweltzone czyli strefy czystego transportu spowodowało odmłodzenie floty samochodowej i w kilka lat obniżyło emisje cząstek stałych z pojazdów o 50%. Dzisiaj, kiedy przed tym krokiem stoją polskie metropolie, strefy postrzegane są nieco szerzej - jako część polityki klimatycznej oraz niezbędny element w budowie nowoczesnego miasta.
24.08.2022

Kongres przyjął ustawę o największych w historii inwestycjach w walkę ze zmianą klimatu

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ustawę zakładającą inwestycje ok. 370 mld dolarów w walkę ze zmianą klimatu i zieloną transformację energetyczną. Ustawa ma pomóc w spełnieniu przez USA celów klimatycznych. Akt zakłada też m.in. ustanowienie limitu ceny insuliny.
15.08.2022

Miasta chcą uwolnić centra od samochodów!

Zaparkowanie samochodu w centrum Warszawy, Wrocławia czy Krakowa to poważne wyzwanie. Statystyki przytaczane przez NaviParking wskazują, że zagęszczenie ruchu w centralnych dzielnicach nawet w 30 proc. jest spowodowane przez kierowców poszukujących miejsca parkingowego. To zaś oznacza nie tylko większe korki, ale też większy hałas, dodatkową emisję spalin i duży stres u kierowcy.
11.08.2022

Elektryki coraz popularniejsze mimo spadków na rynku motoryzacyjnym

Według danych z końca lipca 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
10.08.2022

Czy podatek ekologiczny pogrąży rynek samochodów używanych?

Używane samochody są coraz droższe. W II kwartale br. przyrost liczby ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł, wyniósł 12%. Natomiast samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost o 5% – wynika z danych autobaza.pl. Z drugiej strony o 14% mniej na rynku jest najtańszych pojazdów do 5 tys. zł.
04.08.2022

Odejście od sprzedaży spalinowych aut jest możliwe jeszcze przed 2035 rokiem. Wyzwaniem jest dostosowanie łańcuchów dostaw

Zgodnie z czerwcowymi decyzjami instytucji unijnych od 2035 roku nie będzie można w UE kupić nowego auta z napędem spalinowym. O tej decyzji mówiło się od kilku lat, więc koncerny samochodowe są na tę zmianę przygotowane. Co więcej, część z nich deklaruje, że już w 2030 roku będą sprzedawać wyłącznie auta elektryczne.
15.07.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.