Wynik wyszukiwania - "druk" - Wiadomości

Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie

Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia.
05.05.2024

Minister klimatu: narada o lasach zdecyduje o formie przedłużenia leśnego moratorium

Ogólnopolska Narada o Lasach pozwoli na wypracowanie formuły przedłużenia ograniczenia wycinki drzew w 10 lokalizacjach - poinformowała w poniedziałek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że z punktu widzenia resortu przedłużenie tego zarządzenia jest "raczej oczywiste".
22.04.2024

Trzy elektryczne autobusy wyjechały na ulice Krosna

Na ulice Krosna na Podkarpaciu wyjechały trzy elektryczne autobusy komunikacji miejskiej. Elektryczne pojazdy będą mogły zabrać na swój pokład niemal 60 pasażerów.
21.04.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

Canon liderem w rankingu IDC MarketScape

Canon Inc, spółka macierzysta Canon Europe, ogłosiła, że została uznana za lidera branży w badaniu IDC „MarketScape: Worldwide Sustainability Programmes and Services Hardcopy 2023 Vendor Assessment, w którym oceniono jedenastu globalnych dostawców druku. Wyniki ukazują rosnące oczekiwania klientów w kwestii współpracy z firmami technologicznymi, które podejmują działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych.
22.03.2024

Rusza produkcja kolejnych baterii w fabryce Green Cell pod Krakowem

Kolejne baterie Green Cell prosto z Polski trafią na rynki europejskie. Do produktów z kategorii e-bike wytwarzanych w podkrakowskiej Skawinie dołączą cztery modele baterii typu silverfish.
25.02.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślił kierownik zespołu prof. Marek Brzeżański, jest to kolejna innowacja związana z badaniami nad zastosowaniem wodoru jako paliwa, które prowadzone są w tej uczelni od lat 80 XX w.
29.01.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

PE: nowe przepisy wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych danych o produktach

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformował, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach.
18.01.2024

W podróżach mikroplastiku liczy się kształt

Zasięg rozprzestrzeniania się mikropliastiku w największym stopniu zależy od kształtu jego cząstek. Może to mieć znaczenie nawet dla formowania się chmur i dla warstwy ozonowej – twierdzą naukowcy.
12.01.2024

Produkty Grupy Azoty z międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi biodegradowalność i kompostowalność

Grupa Azoty S.A. uzyskała certyfikaty wskazujące na zgodność linii granulatów envifill® z normą EN-13432, potwierdzające tym samym ich biodegradowalność i kompostowalność. Pierwszy certyfikat - OK compost Industrial potwierdza, że produkty wykonane z powyższych granulatów Grupy mogą być kompostowane w przemysłowych kompostownikach. Z kolei certyfikat OK compost HOME daje gwarancję, że produkty wykonane z granulatu ulegają całkowitej biodegradacji w kompostownikach przydomowych.
24.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Redispatching – czyli mechanizm nierynkowego ograniczania generacji z OZE

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „Nowelizacja”) wprowadziła mechanizm nierynkowego ograniczania wytwarzania energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii przez operatorów systemów elektroenergetycznych.
08.11.2023

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

Co dzieje się z odpadami odbieranymi z gospodarstw domowych, jak prawidłowo segregować śmieci i chronić środowisko, co to mikroplastik – tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się w otwartym w czwartek w Gliwicach Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE).
27.10.2023

POLOmarket sięga po fotowoltaikę

Do końca pierwszego kwartału 2024 r. co drugi sklep największej polskiej sieci supermarketów będzie wyposażony z instalację fotowoltaiczną, która zaspokoi aż 30 proc. rocznego zapotrzebowania na energię każdej placówki. Inwestycje w OZE to jeden z filarów działań POLOmarketu w zakresie długoterminowych działań ESG spółki.
24.10.2023

Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady

10 kontenerów na elektroodpady zostało rozlokowanych na terenie mazowieckiego Grodziska, gdzie Terra Recycling i Elemental Holding mają swoją siedzibę oraz w okolicznych miejscowościach. Pojemniki są przeznaczone do zbiórki drobnej elektroniki o maksymalnym rozmiarze do 50 cm, czyli starych laptopów, telefonów, mikserów, tosterów i innych niewielkich sprzętów. Montaż kontenerów na zużyty sprzęt oraz inne odpady wartościowe w strategicznych punktach rozpoczął się w lipcu, w ramach pierwszej fazy projektu.
09.10.2023

Projekt w sprawie rozszerzenia systemu SENT

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach RCL. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.
25.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Naukowcy wydrukowali jadalne owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Prezydent podpisał dokument dotyczący zmian w energetyce

Zostały zakończone prace związane z drukiem sejmowym 3237, tj. Ustawą o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma przede wszystkim na celu implementację szeregu aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w tym w szczególności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie wspólnych zasad r
17.08.2023

Naukowcy z PW wyprodukują gaz na paliwo z wykorzystaniem CO2 i wody

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
14.08.2023

Ponad 100 beczek z nieznaną substancją na terenie byłej drukarni

Ponad 100 beczek z substancją nieznanego pochodzenia ujawnili przy ul. Krzemienieckiej wrocławscy strażnicy miejscy. Teren, na którym składowane są beczki należy do byłej drukarni. Straż pożarna pobrała próbki substancji do badań.
13.08.2023

Ponad 2200 szkół wzięło udział w projekcie edukacyjnym Re_kologia współorganizowanym przez PepsiCo

2 276 szkół podstawowych, 13 214 klas i ponad 300 tysięcy dzieci objętych działaniami – to łączny wynik trzech lat funkcjonowania ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Re_kologia. Przedsięwzięcie mające na celu edukację w zakresie segregowania odpadów i recyklingu, realizowane było przez PepsiCo Polska oraz Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2021 roku. O popularności projektu świadczy ponad 74 000 wyświetleń strony internetowej programu Drużyna SIR PET-ERA prowadzonego w jego ramach.
08.08.2023

Lorenz publikuje Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2022 rok

Lorenz publikuje dane liczbowe i podsumowuje najważniejsze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, które firma przeprowadziła w 2022 r. w całej Grupie. To m.in. przystąpienie do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi) oraz sukcesywne zmiany produktów, których efektem ma być redukcja soli i plastiku.
04.08.2023

Sescom wprowadził Protokół Elektroniczny SES dla serwisantów

Deweloperzy Sescom stworzyli autorskie rozwiązanie znacznie ułatwiające pracę serwisu. Ujednolicenie dokumentacji, automatyzacja procesów i redukcja obiegu papieru to tylko niektóre zalety nowej aplikacji. Już widać pierwsze obiecujące efekty jej wdrożenia.
21.07.2023

„Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)” – ostatni dzwonek na złożenie wniosku!

Niewiele czasu pozostało, by ubiegać się o nagrody w konkursie na najlepsze rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. Termin przyjmowania wniosków upływa już 27 lipca br. o godz. 16:00. Przypominamy, że łączna pula nagród to aż 500 tys. zł!
16.07.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Polskie miasta coraz bardziej smart. Inteligentne rozwiązania przekładają się na oszczędności i poprawiają bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania z zakresu smart city pomagają samorządom znacznie obniżyć rachunki za prąd czy zmniejszyć straty wody w sieci wodociągowej nawet o 1/3. Poprawiają też komfort życia mieszkańców i poziom bezpieczeństwa, np. ograniczając liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. – Inteligentne przejście samo rozpoznaje, już z odległości kilkunastu metrów, kiedy zbliża się do niego człowiek. W tym momencie czujniki zamontowane na lampach uruchamiają system świetlny, który odpowiednio doświetla przejście i pieszy staje si
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Polska spółka chce być globalnym liderem rynku zielonych metali. Planuje przejęcia na rynkach w Polsce i za granicą [WIDEO]

Grupa Elemental Holding planuje stworzyć polskiego championa na globalnym rynku zielonych metali. W tym celu zainwestuje w ciągu najbliższych pięciu lat około 350 mln euro w budowę potężnego kompleksu metalurgicznego w Zawierciu, w województwie śląskim. Zamierza też przejąć polską spółkę Alumetal – jednego z największych w Europie producentów aluminiowych stopów odlewniczych. Centrum globalnej działalności spółka chce mieć w Polsce, ale ma ambitne cele ekspansji zagranicznej, które zapewnią podaż surowców. – W ciągu najbliższych
10.05.2023

Branża cementowa planuje miliardowe inwestycje w dekarbonizację. Potrzebuje do tego także zmian w przepisach

W ciągu ostatnich trzech dekad przemysł cementowy zredukował emisje dwutlenku węgla o ponad 30 proc. Do dalszej walki z emisjami konieczne są inwestycje w technologie CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania CO2. Przyjęta pod koniec kwietnia przez rząd nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze reguluje część aspektów związanych z tą technologią, która ma fundamentalne znaczenie dla branż energochłonnych, również cementowej. Potrzebne są jednak kolejne zmiany w przepisach, które umożliwią jej rozwój. Obniżanie
09.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Licealiści w ramach nagrody zdobytej na targach kariery odwiedzili siedzibę Eko-Konsult

Podczas targów kariery Edu Offshore Wind 2023, które odbyły się 14 i 15 marca w AmberExpo w Gdańsku młodzież mogła dowiedzieć się o perspektywach i tajnikach pracy w rozwijającej się branży offshore wind. Na targach uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli nie tylko zapoznać się z ofertą praktyk, staży i późniejszej pracy w firmach z sektora, ale także wziąć udział w konkursach. Licealiści, którzy wygrali turbinę wiatrową wydrukowaną na drukarce 3D, odwiedzili siedzibę Eko-Konsult w celu odebrania nagrody i nie tylko.
18.04.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

LPP Logistics rozwija autorską platformę Control Tower do zarządzania globalnym łańcuchem dostaw

LPP Logistics, w odpowiedzi na wyzwania związane z zarządzaniem międzynarodową siecią zaopatrzenia i dystrybucji, wdrożyła autorski projekt platformy Control Tower. System opracowany przez ekspertów LPP Logistics, spółki należącej do Grupy LPP, pozwala kontrolować przepływ towarów na poszczególnych etapach łańcucha dostaw w imporcie, usprawnia elektroniczny obieg dokumentów oraz zapewnia informacje w czasie rzeczywistym wszystkim jego uczestnikom – od kupców przez dostawców, centra dystrybucyjne oraz agentów spedycji. Umożliwia t
29.03.2023

Polski biznes boi się cen energii

Aż 60 proc. rodzimych firm uważa drogi prąd za główne zagrożenie dla swojej działalności. Ale firmy podobnie postrzegają też rosnące koszty czy nowe podatki - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
24.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

PKEE: pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.

Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. Ekwiwalent za tzw. „home office” to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – pracując w domu jesteśmy w stanie dodatkowo obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 38 proc. dzięki zastosowaniu kilku prostych nawyków.
01.03.2023

Innowacyjna membrana filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Trwają prace nad recyklingiem proszku do „drukarek 3D”. Żeby było taniej i ekologicznie

Polsko-niemiecki zespół złożony z naukowców i specjalistów z firm z sektora technologii przyrostowych prowadzi badania nad metodą regeneracji zużytych proszków poliamidowych. Pozwoli to na ponowne wykorzystanie w tzw. druku 3D tysięcy ton tego materiału, które każdego roku stają się trudnym do zagospodarowania odpadem. Liderem grupy badawczej jest nasza uczelnia.
22.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Lex Szyszko 2.0. - szykuje się masowa wycinka [WIDEO]

– W tej chwili żyjemy w złudzeniu, że mamy w otoczeniu dużo drzew. Widzimy jeszcze zielone korony, ale nie wiemy, że już toczą się negatywne procesy i te drzewa zamierają, za ok. 10 lat po prostu znikną z krajobrazu. Jednocześnie nie zastępujemy ich, nie kompensujemy tych strat i w którymś momencie obudzimy się na pustyni – mówi Sabina Lubaczewska z Fundacji Ekorozwoju. Organizacja apeluje o zmianę procedowanych w Sejmie przepisów, które mają wprowadzić dalsze ułatwienia w wycince drzew rosnących na prywatnych posesjach. Obrońcy
08.02.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

Ogólnopolska Noc Biologów pod znakiem wody

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Czy polski biznes jest i chce być eko?

Niemal jeden na czterech respondentów ocenia, że w jego pracy nie podejmuje się żadnych działań w tym kierunku, przy czym podejście to widoczne jest przede wszystkim wśród osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób).
08.01.2023

Tempo wdrażania gospodarki bez papieru wciąż mało zadowalające. Rozwiązania paperless są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczne

– Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, chociażby takich jak ryzyko operacyjne, prawne lub reputacyjne – mówi Piotr Tomasik z KIR. To także oszczędność kosztów i benefity ekologiczne. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków czy umów i zastępuje je cyfrowymi odpowiednikami. Ważnym narzędziem w tej zmianie jest e-podpis, czyli elektroniczny podpis kwalifikowany, który gwarantuje bezpieczeństwo cyfrowego dokumentu i ustala tożsamość osoby podpisującej.
04.01.2023

Prezydent Olsztyna wydał zalecenia urzędnikiem ws. oszczędzania energii; nie mogą bez powodu włączać oświetlenia

Prezydent Olsztyna wydał zarządzenie dotyczące oszczędzania energii w urzędzie. Czytamy w nim, że urzędnicy mają odłączać z sieci nieużytkowane urządzenia, listwy zasilające, lub drukarki i bez powodu nie włączać oświetlenia w pomieszczeniach.
03.01.2023

Kraków. Na AGH będą pracować nad dronem do transportu krwi i ekoszklarnią

Prototyp ultralekkiego drona do transportu krwi, szklarnia zasilana odnawialnymi źródłami energii i schronienie dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej znalazły się wśród projektów studenckich kół naukowych AGH w Krakowie na 2023 r. dofinansowanych z grantu rektora uczelni.
03.01.2023

Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali z zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych, aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów aut.
29.12.2022

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

Autopoprawka 10H opublikowana na stronach sejmu

Rozwiązania umożliwiające partycypację lokalnej społeczności w korzyściach z lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej - przewiduje autopoprawka do tzw. ustawy wiatrakowej, opublikowana w poniedziałek na stronach sejmowych.
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Zyska o 10h: decyzje co do budowy wiatraków państwo oddaje w ręce społeczeństwa

Najważniejszą zmianą w projekcie nowelizacji tzw. ustawy odległościowej jest to, że państwo oddaje decyzje w ręce społeczeństwa; to społeczność danej gminy będzie mogła decydować o zasadach dotyczących budowy farm wiatrowych - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska.
08.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Niemal 260 tysięcy kilometrów zeroemisyjnie przejechanych po autostradach

Przez dwa wakacyjne miesiące użytkownicy samochodów elektrycznych nie płacili za przejazdy polskimi autostradami. W tym czasie pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.
24.10.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Kampania „Nasz Klimat” – podsumowanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.
10.10.2022

Powstała jednorazowa elektronika na papierze

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj elektroniki, którą można nadrukować na zwykły papier, a po wykorzystaniu na przykład spalić. To doskonały wynalazek do budowy urządzeń osobistych, medycznych czy czujników badających środowisko - twierdzą twórcy.
10.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Kaczyński: zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana

Zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana – powiedział w piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o wprowadzenie zmiany w tzw. ustawy odległościowej.
01.10.2022

Minister klimatu: projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej wymaga dalszego dialogu

Rządowy projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowania nowych farm wiatrowych wymaga jeszcze dialogu między rządem, a parlamentem - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca.
16.09.2022

FPP apeluje do Marszałek Witek w sprawie 10H

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwróciła się do Marszałek Elżbiety Witek z apelem o rozpoczęcie parlamentarnego etapu prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. W ramach tego projektu przewiduje się liberalizację zasad realizacji inwestycji w lądowe farmy wiatrowe.
02.09.2022

Odpady elektroniczne na wagę złota!

Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.
01.09.2022

Branża fashion otwarta na nowe technologie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko

Technologia druku przyrostowego coraz chętniej wykorzystywana jest przez firmy modowe, m.in. do tworzenia prototypów. Nowe technologie mogą nie tylko usprawnić produkcję, ale też uczynić ją bardziej zrównoważoną, podobnie jak dystrybucję ubrań. To szczególnie istotne, bo dziś przemysł odzieżowy jest jednym z największych „szkodników” dla środowiska.
25.08.2022

"Historia sektora energii" – projekt Instytutu Polityki Energetycznej

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza z Jasionki na Podkarpaciu realizuje projekt pod nazwą "Historia sektora energii", w ramach którego powstanie m.in. cykl artykułów i podcastów poświęconych rozwojowi przemysłu naftowego.
24.08.2022

3,5 mln złotych na z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej dla woj. podkarpackiego

Celem Programu finansowanego przez NFOŚiGW pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach finansowanych przedsięwzięć o zasięgu l
22.08.2022

Rzecznik PiS: nie sądzę, by senacka komisja ds. klimatu, poza biciem piany, wniosła coś do sprawy

Nie oczekuję i nie przewiduję, żeby senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu poza politycznym biciem piany - być może wyprodukuje jakieś fejki, z których ostatnio opozycja słynie - wniosła cokolwiek do sprawy - powiedział w czwartek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
18.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

Wydrukuj sobie prąd!

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Surrey, wynika, że innowacyjne podejście do masowej produkcji tanich bloków fundamentowych ogniw słonecznych może doprowadzić do szerokiego przyjęcia paneli słonecznych wykonanych z atramentu perowskitowego - "cudownego materiału".
11.08.2022

Goldwind przetwarza łopaty wiatrowe na materiały do druku 3D

Chiński największy producent komponentów wiatrowych Goldwind zbudował m.in. duże kwietniki miejskie z wykorzystaniem druku 3D. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że materiał do druku 3D pochodził z przetworzonych elementów wiatrowych.
07.08.2022

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresowania kompostowaniem

Udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych wzrósł w Polsce w ostatnim roku do ponad 13 proc. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzające do ograniczenia zużycia nawozów i pestycydów, mogą wkrótce zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem.
05.08.2022

Niemcy oszczędzają energię - zimna woda w basenach i zimne prysznice

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze w czwartek portal dziennika "Bild".
28.07.2022

Efekty długotrwałej suszy w obszarach leśnych mogą być widoczne dopiero po kilku latach

Efekty długotrwałej suszy w ekosystemach leśnych to m.in. pogarszająca się różnorodność biologiczna, usychanie młodych drzew i obniżenie ich odporności na choroby i szkodniki - wskazuje prof. Wojciech Pusz z UPWr. Niektóre skutki mogą być widoczne dopiero po kilku latach – dodaje.
22.07.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

Już dziś rusza "Czyste Powietrze Plus" - nowy program z przedpłatą

Od piątku rusza nowy program zakładający prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych do 50 proc. "Czyste Powietrze Plus" jest pilotażem, w razie dużego zainteresowania budżet programu, na razie 1,8 mld zł, zostanie zwiększony – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
15.07.2022

Czyste Powietrze Plus - NFOŚiGW dopłaci nawet ok. 40 tys. zł

Nawet blisko 40 tys. zł NFOŚiGW wypłaci właścicielom domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić tzw. kopciucha lub ocieplić dom, jeszcze przed rozpoczęciem remontu - informuje w rozmowie z PAP wiceszef Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Od piątku można składać wnioski w "Czystym Powietrzu Plus".
14.07.2022

Grupa Azoty wprowadza pierwsze w Polsce biodegradowalne granulaty polimerowe

Grupa Azoty wprowadza do oferty pierwszą w Polsce linię granulatów polimerowych biodegradowalnych do produkcji m.in.: folii, opakowań i doniczek. Udział składników bioodnawialnych w nowej linii może dochodzić do 100 proc. - poinformowała spółka w poniedziałek.
11.07.2022

Wybrano Polskie Produkty Przyszłości. Wśród nagrodzonych m.in. nanomembrany do oczyszczania wody

Innowacyjne nanomembrany do oczyszczania i odsalania wody, a także personalizowane protezy kończyn, opracowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej – tym projektom przyznano główne nagrody w konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łącznie nagrodzono 18 innowacji spośród 163 zgłoszonych projektów.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Powstaje nowy kalendarz zwany "Polskim Pirellim" - od lidera polskiego rynku recyklingu samochodów Olmet

Lider polskiego rynku recyklingu samochodów oraz produkcji stalowego wsadu firma Olmet kończy pracę nad charytatywnym kalendarzem. "Polski Pirelli" trafi do Zelenskiego i Kliczki, a cały dochód ze sprzedaży i licytacji przeznaczony zostanie na ukraiński sierociniec.
04.07.2022

Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie. Beneficjenci dostaną dotacje przed końcem inwestycji

W cieszącym się dużą popularnością i stale rozwijanym programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
04.07.2022

[WIDEO] Hinduski Elon Musk i Powrót do przyszłości!

Pewien Hindus zdobył rozgłos dzięki zbudowaniu samochodu napędzanego energią słoneczną, nad którym pracował 11 lat.
30.06.2022

Jak HP wywoła wstrząs na rynku opakowań?

Z pomocą druku 3D firma HP chce zrewolucjonizować branżę opakowań, a co ważniejsze, uczynić ją bardziej zrównoważoną. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wprowadzenie rozwiązania Molded Fiber Tooling Solution z obsługą technologii AM, które ma na celu szybsze i tańsze wprowadzanie na rynek produktów opartych na włóknach, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Teraz HP ogłosiło również przejęcie firmy Choose Packaging.
28.06.2022

Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

Ponad 150 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, w wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR.
28.06.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

Dr J. Filipiak: Za globalne ocieplenie odpowiada ludzkość [WYWIAD]

Jest zwolennikiem faktu istnienia współczesnej zmiany klimatu, objawianej w ocieplaniu się świata, zakwaszaniu oceanów i naruszeniu równowagi lądolodów. Dr Janusz Filipiak, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii UG oraz pracownik IMGW-PIB, w rozmowie z PAP przyznał, że to ludzkość jest winna ociepleniu klimatu.
19.06.2022

Turbina wiatrowa polskich studentów doceniona w Holandii

Modułowa turbina z łopatami o skośnym zakończeniu wytworzyła rekordową ilość energii elektrycznej i zapewniła konstruktorom - studentom Politechniki Łódzkiej drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii.
15.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Zużyte opony zmienią w ognioodporne materiały przewodzące prąd. Projekt za blisko 5 mln złotych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Mohammada Rezy Saeba, prowadzą badania nad tanimi, ognioodpornymi i przewodzącymi elektrycznie materiałami wytwarzanymi ze zużytych opon samochodowych oraz napełniaczy węglowych. Drukowane w technologii 3D termoplastyczne kompozyty będą mogły znaleźć zastosowanie m.in. w elektronice, motoryzacji i budownictwie. Zespół badawczy z PG należy do ścisłej światowej czołówki badaczy w dziedzinie recyklingu rozdrobnionych opon.
13.06.2022

Frans Timmermans odwiedził Saule Technologies

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies - firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
07.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Koncepcja nowego solarnego transportu publicznego podbiła Nowy Jork [WIDEO]

Projekt kolejki solarnej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w konkursie New York Product Design Awards. Wśród autorów koncepcji są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury PW.
31.05.2022

Turbiny drukowane w 3D bezpośrednio na morzu! Obniżą koszty i zmniejszą emisje [WIDEO]

GE twierdzi, że drukarka w Bergen (Nowy Jork) jest "wielkości trzypiętrowego budynku" i może drukować sekcje wież o wysokości nawet 20 metrów.
24.05.2022

Graj z nami w zielone!® – nowy projekt edukacyjny Polenergii

Polenergia rozpoczęła projekt edukacyjny Graj z nami w zielone!®, który pokaże nauczycielom, edukatorom, ale także rodzicom i opiekunom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty, które motywują, dają siłę i uwrażliwiają dzieci na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro. P
19.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

Narady o kosztach energii: obywatelskiego głosu nie można pominąć

Fundacja Stocznia uruchomiła ogólnopolską naradę obywatelską. Zaprasza do rozmów we wsiach, miasteczkach i miastach na temat rosnących kosztów energii i związanego z tym pogłębiającego się ubóstwa energetycznego. Temat jest poważny - już co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie jest w stanie opłacić rachunków za energię i dostarczyć ciepła do domu.
10.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Australijczycy chcą ładować auto drukowanymi panelami słonecznymi

Naukowcy w Australii testują drukowane panele słoneczne. Zostaną one podłączone do auta elektrycznego marki Tesla.
23.04.2022

Innowacje czerpią z natury

Czy wiesz, co łączy gekona z taśmą klejącą, a żyrafę – z opaską uciskową? Poznaj niezwykłe właściwości zwierzęcych organizmów, które zainspirowały naukowców do stworzenia innowacyjnych produktów!
21.04.2022

Zaostrzenie norm emisyjnych - rekordowa produkcja platynowców w 2021 roku

Ponad pół miliona uncji platynowców pozyskała Grupa Elemental Holding w 2021 roku. To wzrost o jedną czwartą w porównaniu do roku 2020. Dostęp do metali z grupy PGM ma kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii przyszłości, w tym segmentu pojazdów hybrydowych oraz gospodarki opartej o wodór.
19.04.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

Kampania „Nasz Klimat” zachęca Polaków do zmiany nawyków

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nasz Klimat”, której głównym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania potrwa do października 2022 r.
05.04.2022

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne - w nowym wydaniu [WIDEO]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej.
04.04.2022

Początek nowej ery obsługi MFW – Orsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym [WIDEO]

Firma Ørsted, jako pierwsza w branży, bada możliwość wykorzystania kombinezonów odrzutowych przez ratowników do wsparcia personelu operacyjnego pracującego na morzu na największych na świecie morskich farmach wiatrowych.
23.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

Aplikacja z harmonogramem wywozu odpadów [WIDEO]

Mieszkańcy miejscowości z gmin należących do Związku Celowego Gmin MG-6 – Gorzowa Wlkp. i ościennych - mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji pn. "Kiedy śmieci". Zawiera ona harmonogram odbioru odpadów i może przypomnieć, jaki rodzaj śmieci należy przygotować do odbioru.
11.02.2022

Inteligentne oszczędzanie energii w przedsiębiorstwach

Firma baramundi software AG bezpłatnie udostępniła wszystkim swoim klientom korzystającym z systemu do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi baramundi Management Suite moduł do zarządzania energią elektryczną.
31.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wdraża ochronę dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu ziemnego

Do konsultacji publicznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez uprawnionych odbiorców paliw gazowych, który ma na celu umożliwienie im skorzystania z mechanizmów wsparcia określonych w ustawie „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”.
17.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych

Uniwersytet Technologiczny Nanyang (NTU) w Singapurze opracował biodegradowalną baterię cynkową, cienką jak papier, która może zrewolucjonizować rynek baterii dla urządzeń elektronicznych. Recykling jest również łatwy, ponieważ gdy bateria się wyczerpie, wystarczy zakopać ją w ziemi i pozwolić na jej samoistny rozkład.
11.01.2022

W modzie coraz silniejszy trend eko

Anna Kubisz, projektantka mody z recyklingu, przekonuje, że w tym sezonie panie będą nie tylko trendy, ale również eko, jeśli na sylwestra czy też przyjęcie karnawałowe założą kreację z zeszłego roku.
30.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowy podcast o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju, czyli trendach które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu, w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i paliwo przyszłości.
16.12.2021

DS Smith zastąpiło już 170 mln plastikowych opakowań używanych w przemyśle, supermarketach i sprzedaży detalicznej

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań zamierza do 2025 roku wymienić ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych na swoje rozwiązania z tektury przeznaczone dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie. Jest to część działań zgodnych z wprowadzoną w ubiegłym roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. W jej ramach firma zastąpiła już 170 milionów sztuk tworzyw sztucznych.
13.12.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

Nietypowy pomysł na recykling żywności

– Polacy rocznie marnują blisko 2 milionów ton pieczywa – alarmuje Bartłomiej Rak, prezes Rebread. To nie tylko marnotrawstwo pieniędzy, lecz także większy ślad węglowy, bo żywność produkuje się coraz wyższym kosztem ze względu na ocieplenie klimatu. Krakowski start-up ma zamiar zrewolucjonizować ten niezagospodarowany fragment rynku wyrzucanej żywności. Czerstwy chleb wykorzystuje m.in. do produkcji kosmetyków, ale ma też kolejne pomysły.
19.11.2021

Roślinne mięso alternatywne wydrukowane w 3D trafia na rynki europejskie

Alternatywne mięso wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D trafia z Izraela na stoły m.in. luksusowych restauracji we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – poinformowała we wtorek Agencja Reutera.
17.11.2021

Wniosek o przyłączenie mikroinstalacji OZE - w Tauronie także przez formularz online

Klienci wnioskujący o przyłączenie do sieci energetycznej Taurona przydomowej mikroinstalacji, opartej na odnawialnym źródle energii, mogą to zrobić także poprzez formularz online - poinformowała w środę Grupa. Internetowe narzędzie ma usprawnić obsługę oraz wyeliminować błędy we wnioskach.
12.11.2021

Projekty „parasolowe” najkorzystniejszą formą wsparcia dla prosumentów instalacji PV w Polsce

Programy parasolowe finansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20 zapewniają bardzo wysoki poziom wsparcia - od 60 do nawet 85% kosztów inwestycji w domową mikroinstalację fotowoltaiczną.
09.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Wódka z powietrza i cukier z CO2 dla misji na Marsa NASA

Nowojorski startup Air Co. produkuje alkohol z wychwyconego CO2 i zielonego wodoru. Nazywa swoją wódkę najbardziej zrównoważonym alkoholem na świecie. Firma produkuje również środki do dezynfekcji rąk i perfumy.
27.10.2021

Elemental Strategic Metals zbuduje zakład recyklingu baterii i odzysku metali za ok. 380 mln zł

Kosztem ok. 380 mln zł firma Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład zajmujący się odzyskiwaniem metali, także szlachetnych, ze zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. Powstanie co najmniej 100 miejsc pracy.
26.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Rząd o projekcie rekompensat dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Rząd ma się zająć projektem ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty związane z wejściem projektu w życie oszacowano na 524,43 mln zł.
19.10.2021

Perowskity częścią Polskiego Pawilonu podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai

Firma Saule Technologies zaprezentowała podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai przełomową technologię fotowoltaiki na bazie perowskitów. Odwiedzający Pawilon Polski w Dubaju mogą naładować telefony energią słoneczną prosto z wbudowanej w fasadę instalacji.
15.10.2021

ECO-POWR™ - pomysł na siłownię zasilaną energią ludzkich mięśni

Godzina treningu na bieżni czy rowerku linii ECO-POWR™ generuje średnio nawet do 150 wat energii elektrycznej, która może zasilić np. małą lodówkę lub laptopa. Kilka urządzeń, na których użytkownicy intensywnie trenują 5 godzin dziennie, zaspokoi sporą część zapotrzebowania klubu na energię, a wyciskający „siódme poty” klubowicze otrzymają nagrody za wytworzone kilowatogodziny.
14.10.2021

Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5 proc.

Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdzają: ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5 proc. w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT.
11.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.