Wynik wyszukiwania - "ekonomia" - Wiadomości

PIE: średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. w ciągu 2 lat

Od września 2021 r. do października 2023 r. średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono, że spadek produkcji w Polsce jest najmniejszy na tle krajów regionu.
29.02.2024

Dwie uczelnie i firma przygotują studia podyplomowe z transformacji energetycznej

Politechnika Śląska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będą współpracowały z firmą Energo-Complex z Piekar Śląskich przy prowadzeniu studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. W poniedziałek podpisano umowę konsorcjum w tej sprawie.
13.02.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

Narzędzie do raportowania emisji CO2 pomoże firmom zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ich floty

Webfleet, cieszące się globalnym zaufaniem rozwiązanie Bridgestone do zarządzania flotą, otrzymał dziś certyfikat dla swojego narzędzia do raportowania emisji CO2 od TÜV Rheinland, jednej z wiodących na świecie jednostek weryfikujących. Certyfikowany Raport dotyczący emisji CO2 Webfleet umożliwia firmom dokładny pomiar bezpośredniej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej przez pojazdy w ich flocie w oparciu o dane dotyczące jazdy.
23.11.2023

Plastik z recyklingu zawiera setki toksyn

W próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań.
13.11.2023

Polscy konsumenci chcą zakazu sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu

Czterech na pięciu polskich konsumentów uważa, że producenci powinni wykorzystywać w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, większość z nich sądzi, że sprzedaż produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinna być zakazana. To wnioski z najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany już 14 listopada, podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative w Sztokholmie.
09.11.2023

Politechnika Gdańska podsumowała rekrutację. Zielone technologie wśród najbardziej obleganych kierunków

Politechnika Gdańska podsumowała główny etap rekrutacji. W nowym roku akademickim dla studentów przygotowano 5,3 tys. miejsc na 37 kierunkach studiów pierwszego stopnia.
31.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
05.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej [WIDEO]

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić. Dlatego uważam, że moż
26.06.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

Hisense traktuje zrównoważony rozwój jako priorytet w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości

Celem Dnia Ziemi jest zaangażowanie osób indywidualnych, instytucji i firm w przyjęcie odpowiedzialności za przyspieszenie procesu przejścia na korzystną dla wszystkich i dobrze prosperującą zieloną gospodarkę. Hisense, wiodąca globalna marka sprzętu AGD i elektroniki użytkowej, zawsze postrzegała zrównoważone praktyki biznesowe jako jeden z priorytetów i jest zaangażowana w działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii i budowania zrównoważonego środowiskowa.
26.04.2023

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.
24.04.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

W Tychach i Świerklańcu (Śląskie) powstaną stacje tankowania wodoru przeznaczone zarówno na potrzeby autobusów zasilanych tym paliwem, jak i indywidualnych użytkowników. Ponad 10 mln zł dotacji na to przedsięwzięcie przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2023

Ćwierć miliarda złotych dla zielonych funduszy od PFR Ventures [WIDEO]

BeyondNetZero, Contrarian Ventures, Eurazeo i Montis Capital - to cztery zielone fundusze, poprzez które PFR Ventures będzie wspierał polskie startupy oraz młode firmy zaangażowane w transformację energetyczną kraju. Dodatkowe środki na inwestycje w innowacje sprawią, że będą one mogły sprawniej rozwijać i międzynarodowo skalować swoje projekty.
02.02.2023

Naukowcy z SGGW pomogą zadbać o zniszczone wojną lasy w Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnych zniszczeń przyrody. Dlatego naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie chcą przywrócić potencjał rekreacyjny lasów dla poprawy dobrobytu w powojennej Ukrainie.
30.01.2023

Czy polski biznes jest i chce być eko?

Niemal jeden na czterech respondentów ocenia, że w jego pracy nie podejmuje się żadnych działań w tym kierunku, przy czym podejście to widoczne jest przede wszystkim wśród osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób).
08.01.2023

Nie lubisz wynosić śmieci? Weź udział w konkursie i zgarnij unikatową planszówkę „Ja Nie idę!”

Doskonała zabawa, 280 unikatowych planszówek „Ja Nie Idę!” oraz zaskakujące ekologiczne ciekawostki - czekają na wszystkich zainteresowanych w Konkursie Mistrzowie Wymówek organizowanym przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań! Aż przez 14 tygodni, od 28 listopada na stronie www.janieide.pl co tydzień do zdobycia jest 20 gier, których nie można kupić w sklepie.
29.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Ekonomista: banki już zarządzają ryzykiem klimatycznym. Jak mogą to robić konsumenci?

Susze, powodzie, pożary, wichury, wzrost cen energii, spadki dochodów w niektórych sektorach gospodarki - to tylko niewielka część kosztów, z którymi może się wiązać globalne ocieplenie. Niektóre banki już zarządzają ryzykiem klimatycznym - choćby w polityce przyznawania kredytów. Ale czy również konsumenci? Zastanawia się w rozmowie z PAP ekonomista z Katedry Systemu Finansowego SGH.
24.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
20.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Rośnie potencjał rynku ładowania EV

Wartość globalnego rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie z 17,6 mld USD w 2021 roku do 111,9 mld USD w 2028 roku, co oznacza średnie roczne tempo wzrostu na poziomie 30,3% - wynika z najnowszego raportu Fortune Business Insights. To obecnie najszybciej rosnący segment branży współdzielonej mobilności, który stwarza ogromne możliwości dla potencjalnych inwestorów, uważa Paulius Insoda, CEO w NFQ Technologies, międzynarodowej firmie IT pomagającej globalnym markom w tworzeniu innowacji, która niedawno otworzyła swó
22.09.2022

Polskie Towarzystwo Gospodarcze: plan kryzysowy Brukseli? Nowe rozwiązania na rynku energii

Zbliżająca się zaplanowana na piątek w Brukseli nieformalna Rada Ministrów ds. Energii ma zająć się propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą kryzysu energetycznego. Komisja Europejska przygotowała zestaw 5 rozwiązań [1], które będą przedmiotem dyskusji:
09.09.2022

Polski przemysł potrzebuje OZE, by utrzymać konkurencyjność

Utrzymanie konkurencyjności polskiego przemysłu wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości czystej energii, by obniżyć jej koszt oraz emisyjność produkcji w Polsce, piszą w raporcie „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu” analitycy think-tanku WiseEuropa i fundacji RE-Source Poland Hub.
06.09.2022

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresowania kompostowaniem

Udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych wzrósł w Polsce w ostatnim roku do ponad 13 proc. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzające do ograniczenia zużycia nawozów i pestycydów, mogą wkrótce zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem.
05.08.2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe drenują nasze portfele. Rocznie tracimy ponad 212 mln zł

Na przestrzeni ostatnich 5 lat wysokość strat spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w Polsce wyniosła 1,06 mld zł, a średniorocznie skutki zdarzeń pogodowych kosztują nas dokładnie 212 731 980 zł – czytam w raporcie „Ubezpieczeniowy Nawigator – wyzwania pogodowe”.
01.08.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
26.07.2022

Morawiecki: setki tysięcy osób dokonało termomodernizacji swojego domu

Obecnie dziesiątki tysięcy ludzi ociepla swoje domy, a termomodernizację przeprowadziło setki tysięcy osób - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zachęcał do skorzystania z nowego programu "Czyste Powietrze Plus" zakładającego prefinansowanie remontu.
14.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku szansą na transformację energetyczną w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury w ciągu kilku miesięcy ma ogłosić wyniki postępowania rozstrzygającego w sprawie wydania pozwoleń na budowę farm wiatrowych w 11 lokalizacjach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. O możliwość realizacji tych inwestycji ubiegają się m.in. polskie koncerny: Grupa Orlen, Tauron czy PGE.
04.07.2022

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.
04.07.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, uczelnia stworzyła Centrum Morskiej Energet
19.06.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Konferencja PSEW2022: polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność energetyczna i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu przyczynią się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw.
08.06.2022

Bezpieczeństwo energetyczne Polski musi opierać się na naszych surowcach i możliwościach

Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe - to proponowane rozwiązania, które mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, zagrożone wskutek wojny w Ukrainie.
07.06.2022

Polskie firmy zainteresowane udziałem w projekcie jądrowym

Szereg polskich firm pracuje już na potrzeby sektora jądrowego i planuje udział w polskim programie jądrowym. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmiary tego programu przełożą się na aktywizację krajowego przemysłu i generalne podniesienie kompetencji.
06.06.2022

Domowy recykling wkracza na rynek

Co roku ludzkość generuje ponad 2 miliardy ton śmieci. Czy domowy recykling może zmniejszyć ten problem? Z pomocą przychodzą startupy.
04.06.2022

Ruszyła pierwsza w Polsce platforma handlu zieloną energią - www.reo.pl!

Należąca do Polskiej Grupy Biogazowej firma Reo.pl uruchomiła unikalną platformę łączącą odbiorców energii z jej wytwórcami, w tym prosumentami.
26.05.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
20.05.2022

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.
08.05.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w czołówce chińskich producentów turbin wiatrowych w 2021 r.

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 r. spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach, przy czym w ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 r. potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.
28.04.2022

Sealed Air, ExxonMobil i Ahold Delhaize w projekcie zaawansowanego recyclingu opakowań spożywczych

Amerykańskie korporacje: Sealed Air, producent opakowań, paliwowy gigant ExxonMobil i właściciel supermarketów Ahold Delhaize ogłosiły ostatnio wspólną inicjatywę recyclingową. Projekt zakłada odzyskiwanie plastiku z opakowań spożywczych tak, by opakowania mogły posłużyć więcej niż jeden raz. Działania trzech firm mają ruszyć latem tego roku.
25.04.2022

Po polskich drogach jeździ o 140 proc. więcej elektryków

Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Samochody - głównie osobowe oraz niewielkie dostawcze - kupują przedsiębiorcy z małych i średnich firm, korzystając z dofinansowania, m.in. w ramach programu „Mój Elektryk”. Jesteśmy póki co na początku drogi, ale potencjał jest ogromny - mówi Agnieszka Szwaj z Webfleet Solutions.
13.04.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

Prezydent Jaśkowiak: Impact’21 przyniósł nam trzy nowe inwestycje w Poznaniu

„Trzy bardzo duże podmioty zdecydowały się na inwestycje w Poznaniu. To efekt ubiegłorocznej edycji Impact'u” - powiedział w rozmowie z przedstawicielem Polskiej Agencji Prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Kolejna odsłona tego wydarzenia ma się odbyć w stolicy Wielkopolski, w dniach 11-12 maja 2022 r.
08.03.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Premier: rekompensaty dla sektorów energochłonnych mają zapobiec przeniesieniu produkcji poza UE

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów energochłonnych, ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna, jak w UE, polityka klimatyczna - tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.
05.02.2022

Scholle IPN informuje o planowanym przejęciu przez SIG - powstaje lider branży opakowań

Scholle IPN, czołowy światowy dostawca elastycznych rozwiązań z zakresu opakowań, poinformowała dzisiaj o porozumieniu w sprawie przejęcia przez firmę SIG, światowego lidera w dziedzinie aseptycznych opakowań kartonowych.
02.02.2022

Drogi ekologiczny wodór. Jak sprawić, aby stał się opłacalny bez dotacji?

Biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie doniesienia medialne i szum wokół wykorzystania wodoru jako jednego z głównych narzędzi dekarbonizacyjnych, przypadkowy czytelnik mógłby pomyśleć, że ekologiczny H2 jest już powszechnie dostępny i do tego w przystępnej cenie. Prawda jest jednak taka, że dziś prawie nie istnieje.
31.01.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Enea planuje emisję akcji, by zdobyć środki m.in. na rozwój sieci dystrybucyjnej

Zarząd Enei zdecydował w środę o emisji akcji w celu podwyższeniu kapitału zakładowego i zdobycia środków na rozwój sektora dystrybucji energii elektrycznej - podała spółka. Emisję musi jeszcze zatwierdzić NWZA spółki.
20.01.2022

Nowoczesne technologie w rolnictwie odpowiedzią na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu

Opublikowany przez Politykę Insight raport „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo” wskazuje, że realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej nie będzie możliwa bez sięgnięcia po nowoczesne technologie.
20.01.2022

W długim terminie nie ma co liczyć na znaczące spadki cen gazu. Europa będzie potrzebować coraz więcej tego surowca.

– Aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską nie do rewizji polityki klimatycznej, ale do jej zintensyfikowania i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł czy komercyjnymi zastosowaniami wodoru – ocenia Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były prezes Towarowej Giełdy Energii.
18.01.2022

74 proc. ankietowanych obawia się konsekwencji zmian klimatycznych

74 proc. ankietowanych w badaniu z połowy grudnia ubiegłego roku obawia się konsekwencji zmian klimatycznych. 26 proc. takich lęków nie ma - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
14.01.2022

Obajtek o Saudi Aramco: wiążemy się z największą firmą

Wiążemy się z największą firmą świata, która ma bardzo nowoczesne technologie - powiedział w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odnosząc się do komentarza agencji Bloomberg, która zauważyła, że Saudi Aramco wchodząc do rafinerii w Gdańsku stawia stopę na rynku, który dotąd zdominowany był przez rosyjskie koncerny naftowe.
14.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

Minister Moskwa: Od tygodnia można już składać wnioski o dodatek osłonowy

„Już od tygodnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to zniweluje obecne wzrosty cen” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 11 stycznia 2022 r., podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
12.01.2022

Niemcy: znaczny wzrost emisji dwutlenku węgla w 2021 roku; "cios dla ochrony klimatu"

Emisja dwutlenku węgla w Niemczech w ubiegłym roku wyniosła 772 mln ton. Odpowiada to wzrostowi o 33 mln ton w porównaniu z rokiem 2020. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Agora Energiewende, którym dysponuje portal RND. "To cios dla ochrony klimatu" - pisze portal.
07.01.2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.
03.01.2022

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

Doradcy polityczni i ekonomiści twierdzą, że cena nowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezaprzeczalnie rośnie.
31.12.2021

W Holandii dzięki podatkowi VAT rząd zarabia na wyższych cenach energii

Holenderski budżet korzysta na wysokich cenach energii, wynika z badań portalu Gaslicht. Dzieje się tak ze względu na 21 proc. podatek VAT. Z tego tytułu, wg portalu, niderlandzki fiskus uzyska w 2020 r. dodatkowo co najmniej 2 mld euro więcej niż w bieżącym roku.
31.12.2021

Ekohydrolog: sól drogowa, choć toksyczna dla środowiska, obecnie nie ma realnej alternatywy

Mimo doniesień o toksycznym oddziaływaniu soli drogowej na środowisko, jest ona powszechnie stosowana na drogach w czasie zimy. To środek dostępny, skuteczny i tani - nie ma dla niego realnej alternatywy na dużą skalę. W cenie wielu produktów nie wliczamy jednak kosztów środowiskowych – mówi ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z PAN.
27.12.2021

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

Europa może skorzystać z możliwości ekonomicznych o wartości 140 mld euro i stworzyć 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku, jeśli obejmie przywództwo na globalnym rynku morskiej energetyki.
26.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Nowe modele energetyczne mogą zapobiec bankructwu przedsiębiorstw użyteczności publicznej

Zaledwie 22 proc. firm energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej stosuje nowe modele biznesowe. Unia Europejska ostrzega, że zaniechanie ich stosowania może doprowadzić do bankructwa.
17.12.2021

Jak podwyżka cen emisji o 100 USD wpłynęłaby na światowe gospodarki?

Gwałtowny i nieoczekiwany wzrost kosztów emisji CO2 o 100 USD za tonę mógłby w krótkim okresie spowodować wzrost inflacji i spadek PKB o 1 proc. do 2 proc. w większości krajów OECD. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych (NIESR) z Wielkiej Brytanii, wpływ ten byłby większy w gospodarkach intensywnie korzystających z węgla.
09.12.2021

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

Bałagan u regulatora energetyki

W okresie gwałtownych podwyżek prądu, gazu i paliw kancelaria premiera stwierdziła liczne błędy w zarządzaniu instytucją zajmującą się tymi obszarami. Miała ona niewłaściwie planować swój budżet i dysponować kadrami – informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
29.11.2021

PKEE: utrzymanie cen prądu w 2022 r. to dla sprzedawców kilka mld zł strat

Utrzymanie w 2022 r. cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przełoży się nawet na kilka mld złotych strat sprzedawców - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, oczekiwany wzrost cen prądu nie jest niczym zaskakującym na tle UE.
05.11.2021

Famur wyemitował "zielone" obligacje o wartości 400 mln zł

Grupa Famur, która w maju br. ogłosiła strategię tzw. zielonej transformacji, wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 400 mln zł. Pozyskane środki mają być przeznaczone na finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, zakwalifikowanych jako tzw. zielone projekty.
04.11.2021

Zaledwie 0,5 proc. z 27 bilionów dolarów globalnych aktywów jest dostosowanych do Porozumienia Paryskiego.

Liczba ta spada do 0,2 proc., gdy pod uwagę brane są emisje z zakresu trzeciego lub łańcuchy dostaw.
02.11.2021

Impact’21: biznes jest w stanie jednocześnie osiągać zyski i dbać o środowisko

Biznes jest w stanie osiągać zyski i jednocześnie realizować cele społeczne, których spełnienia wymagają od niego pracownicy i klienci - przekonywali uczestnicy z panelu dyskusyjnego „Jak zbudować lepszą przyszłość, odpowiadając na wyzwania teraźniejszości”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu (27-28 października 2021 r.).
29.10.2021

Niższe napięcie wokół cen prądu

Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek.
25.10.2021

Węgiel na wagę złota

Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem - pisze w poniedziałek "Nasz Dziennik".
25.10.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

PSL proponuje obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc.

Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc. - oświadczyli we wtorek posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według nich, podobne rozwiązania proponuje się w wielu innych krajach Unii Europejskiej.
20.10.2021

70 proc. europejskich firm ignoruje cele zerowe netto

Z nowego raportu wynika, że ​​tylko 30 proc. europejskich przedsiębiorstw zobowiązało się do osiągnięcia zera netto do 2050 roku. Ponad dwie trzecie firm korporacyjnych nie podjęło zobowiązań do osiągnięcia zera netto.
14.10.2021

Galopada cen prądu

W powietrzu wiszą podwyżki cen prądu – nowe taryfy zaczną obowiązywać od stycznia. Inflację dwudziestolecia widać nie tylko w codziennych wydatkach, ale także po comiesięcznych rachunkach, galopada cen przyspiesza – pisze w środę "Gazeta Wyborcza".
13.10.2021

Prezes PKN Orlen: spółka nie wykorzystuje sytuacji na rynku paliw

PKN Orlen w żadnym wypadku nie wykorzystuje sytuacji na rynku paliw, by czerpać z niej zyski - oświadczył w czwartek prezes spółki Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen nie planuje ograniczania produkcji nawozów z powodu wysokich cen gazu.
08.10.2021

Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

Ostatnie lata przyniosły nowy trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i konsumenci na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Również regulacje unijne zmierzają w kierunku ujednolicenia procesu raportowania przez podmioty gospodarcze swych postępów w tych dziedzinach. Wyzwaniom i szansom towarzyszącym wprowadzaniu standardów ESG poświęcona była debata ekspercka z udziałem Magdaleny Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Ban
08.10.2021

Kongres 590: w Polsce jest już kultura innowacyjności, potrzeba stabilnej strategii i przepisów

Kultura innowacyjności, która już się w Polsce rozwinęła, potrzebuje stabilnych przepisów oraz odpowiedzialnej strategii – uznali uczestnicy debaty na temat znaczenia nowych technologii dla polskiej gospodarki. Dyskusja o innowacjach była jednym z najciekawszych wydarzeń Kongresu 590, odbywającego się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 r.
08.10.2021

Sektor bankowy jest gotowy do finansowania transformacji energetycznej w Polsce

„Ewolucja energetyczna przyspieszyła i stała się rewolucją, przebiegającą w sposób, który wymaga od wszystkich podmiotów w nią zaangażowanych elastyczności oraz szybkości działania. Oczywiście stanowi to wyzwanie, lecz przy właściwym planowaniu z pewnością uda się osiągnąć te ambitne cele. Jako sektor finansowy jesteśmy gotowi zaangażować się w ten niezwykle istotny dla polskiej gospodarki projekt” - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. w trakcie Kongresu 590.
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

KGHM na Kongresie 590: transformacja energetyczna stanowi dla nas szansę

Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale dla nas jest ona jednocześnie szansą. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM S.A. podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, w dniach 5-6 października.
06.10.2021

Zielone obligacje coraz bardziej popularne

Zielone obligacje cieszą się rosnącą popularnością. Z tego rodzaju finansowania dłużnego coraz śmielej korzysta sektor prywatny, jak i publiczny – rządy, samorządy i spółki komunalne. Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała już w 2016 roku zielone obligacje skarbowe, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem, a do tej pory miały miejsce już cztery takie emisje.
29.09.2021

KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje

Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje – uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (20-22 września 2021 r.).
23.09.2021

Dardziński: e-mobilność to dla Polski początek drogi w kierunku technologii przyszłości

Inwestując w elektromobilność polska gospodarka zyskuje szanse na zdobycie kompetencji, które pozwolą na rozwijanie w niedługiej przyszłości kolejnych innowacyjnych technologii – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (20-22 września 2021 r.).
22.09.2021

Jak dużo będą kosztować zmiany klimatyczne USA?

Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek w stanie Kolarodo, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą w tym roku kosztować Stany Zjednoczone ponad 100 miliardów dolarów.
15.09.2021

EBI: osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w Polsce

Osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w ramach naszego portfela w Polsce – poinformował we wtorek Grzegorz Rabsztyn, Head of EIB Group Office in Poland podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Jak wyjaśnił, komponent klimatyczny i środowiskowy wyniósł 41 proc. tego finansowania.
15.09.2021

Orlen pracuje nad technologią składowania CO2; to jeden z 60 projektów klimatycznych spółki

PKN ORLEN, który ogłosił, że do 2050 roku chce być neutralny klimatycznie, realizuje obecnie 60 różnych projektów środowiskowych, m.in. składowania i wykorzystania CO2 oraz produkcji tzw. zielonego wodoru.
10.09.2021

Boom inwestycyjny w OZE

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy. Chcemy aktywnie włączyć się we wsparcie inwestycji w obszarach infrastruktury oraz transformacji energetycznej i cyfrowej – zapowiedział Paweł Borys, przewodniczący Rady Grupy PFR. Do boomu inwestycyjnego polskich firm szykują się wszystkie spółki z grupy.
10.09.2021

PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
09.09.2021

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
08.09.2021

Amazon wraz z The Nature Conservancy chcą dekarbonizować Brazylię

Program rozpocznie się w amazońskich lasach deszczowych, koncentrując się na ponownym zalesianiu i regeneracyjnym agroleśnictwie, stymulując jednocześnie zrównoważony miejscowy rozwój gospodarczy. Inwestycja firmy Amazon zakłada usunięcie do 10 milionów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla do roku 2050 - co odpowiada rocznej emisji pochodzącej z 2 milionów samochodów.
03.09.2021

Europejski transport wymaga integracji

Unijna sieć transportowa nie jest spójna. Jak ją ujednolicić?
01.09.2021

PIE: Nord Stream 2 nie przyczyni się do dywersyfikacji tras dostaw gazu do UE

Nord Stream 2 nie przyczyni się do dywersyfikacji tras dostaw gazu do UE ani nie zapewni zwiększenia wolumenu importowanego gazu z Rosji w razie takiej potrzeby - ocenił w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.
19.08.2021

Co wpływa na ceny polskiego gazu?

Ceny gazu na rynkach światowych są najwyższe od 2008 r. i rosną nawet 15 proc. na tydzień. Nic na razie nie wskazuje na zahamowanie tego trendu: najniższe od 10 lat stany wypełnienia magazynów, niska podaż i bardzo wysoki popyt na gaz w 2021 r. powodują narastającą nerwowość i obawę przed dalszym wzrostem cen. Do tego wszystkiego wmieszana jest geopolityka i pokerowe zagrania największych graczy.
11.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: obecny system ROP doprowadził do zapaści w branży odpadowej

Obecnie obowiązujący system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce, bazujący na organizacjach odzysku opakowań, powołany do istnienia niemalże 20 lat temu, jest dysfunkcyjny i doprowadził do zapaści w gospodarce odpadami opakowaniowymi.
03.08.2021

Forum Wizja Rozwoju zbliża się wielkimi krokami

Czwarta odsłona największego forum gospodarczego w północnej Polsce zbliża się wielkimi krokami. W ostatni weekend sierpnia eksperci ponownie spotkają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, żeby porozmawiać o kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Jednym z kluczowych tematów będzie polityka senioralna - obszar, który ma szczególny potencjał w kontekście kształtowania rynku pracy w nadchodzących latach.
27.07.2021

Zmniejszenie zużycia wody. Drobnymi krokami można dużo oszczędzić

Rozpoczęto próby technologii używanej do cięcia zużycia wody, które odbędą się w tym roku, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Największy w Wielkiej Brytanii detalista wody wprowadzi i przetestuje w tym roku technologię cięcia zużycia wody do spłukiwania w ramach swojego zaangażowania na rzecz środowiska.
08.07.2021

PiS o programie dla wsi: chcemy, by rolnicy mogli sprzedać swoje produkty bez pośrednictwa

Zależy nam na skróceniu łańcucha dostaw, by polscy rolnicy bez zbędnego pośrednictwa mogli swoje produkty sprzedawać – mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska o programie dla polskiej wsi, który zapowiedział w sobotę prezes partii Jarosław Kaczyński.
03.07.2021

Od dziś wyższe progi dochodowe w "Czystym powietrzu"

Od czwartku obowiązują wyższe niż dotychczas progi dochodowe w programie "Czyste powietrze", które uprawniają do wyższej dotacji. Można też starać się już o dopłaty do kotłów na pellet; coraz mniej czasu jest natomiast na uzyskanie dotacji do pieców węglowych.
01.07.2021

LPG paliwem przejściowym okresu transformacji energetycznej

Polska Organizacja Gazu Płynnego zaprezentowała nową strategię, która jest odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych i procesem dekarbonizacji polskiej gospodarki. Zgodnie z założeniami strategii dalszy rozwój sektora, w tym inwestycje w rozwiązania takie jak bio LPG sprawią, że do 2049 roku gaz płynny stanie się jednym z filarów transformacji energetycznej jako przyjazne środowisku i zarazem ekonomiczne paliwo przejściowe.
29.06.2021

PKO Leasing: już blisko 20 proc. polskich firm planuje nabycie „elektryka”

Jedna piąta przedsiębiorców rozważa nabycie samochodu o napędzie elektrycznym, przy czym aż 90 proc. z nich deklaruje, że jak „elektryk” to w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badań przedstawionych w najnowszym raporcie PKO Leasing.
28.06.2021

Główny nurt naftowy i gazowy stawia na odnawialne źródła energii – BP inwestuje w zieloną energię

Chociaż niektórzy obserwatorzy mogą twierdzić, że znajdujemy się u progu przejścia na czystą energię, w rzeczywistości powszechne przejście na odnawialne źródła energii rozpoczęło się wiele lat temu.
07.06.2021

Będzie nowelizacja dotycząca koncesji m.in. na wydobycie węgla

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma rozpatrzyć projekt noweli, który usunie z dotychczasowych przepisów zapis pozwalający jednokrotne przedłużeni koncesji np. na wydobycie węgla bez konieczności uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.05.2021

Czy Polska potrafi połączyć ekologię z ekonomią?

Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
06.05.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

Polskie rowery jeżdzą po UE

W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys.; mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów sprowadzanych z Chin - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska jest 4. producentem rowerów w UE - dodał.
10.04.2021

Wzrost polskiej fotowoltaiki w czasie pandemii szybszy od prognoz

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w 2025 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce sięgnie 7,8 GW. Miniony rok pokazał, że wzrost branży okazuje się dużo szybszy od rynkowych prognoz pomimo pandemii COVID-19. W grudniu moc zainstalowana PV przekroczyła 3,6 GW, a na koniec roku w Polsce było 457,4 tys. mikroinstalacji, których liczba tylko w drugim półroczu wzrosła o blisko 200 proc. Dla gospodarstw domowych inwestycja w fotowoltaikę, która zwraca się w około siedem lat, to atrakcyjny sposób na obniżenie rachunków za
15.02.2021

Autobusy gazowe – złoty środek na drodze między ekologią a ekonomią

Miejski transport publiczny z niskoemisyjnym napędem gazowym może stanowić dobre i tanie rozwiązanie przejściowe w dążeniu do zeroemisyjności – uznali uczestnicy poniedziałkowej debaty „Autobusy gazowe, czyli ekologiczne i tanie rozwiązanie dla transportu miejskiego w Polsce”. Debatę zorganizowała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej (IGKM).
09.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.