Wynik wyszukiwania - "rosja" - Wiadomości

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiornika reaktora dla węgierskiej elektrowni jądrowej

Wczoraj w Petersburgu rozpoczęła się budowa zbiornika reaktora dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
27.04.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Rosja chce zbudować na okupowanych terytoriach składowiska dla swoich śmieci

Rosja chce zbudować na okupowanych ukraińskich terytoriach wysypiska dla śmieci z rosyjskich regionów - pisze w niedzielę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Siły okupacyjne pogarszają sytuację ekologiczną na zajętych ziemiach - alarmuje serwis.
22.10.2023

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zakończono wiercenie zbiorników wód gruntowych do chłodzenia reaktorów

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.
24.09.2023

Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, w Morzu Czarnym zginęło ponad 900 delfinów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
31.08.2023

Z. Hoffmann: wrześniowe manewry na Białorusi z udziałem Rosji odbędą się m.in. na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu

Manewry na Białorusi z udziałem Rosji, które rozpoczną się 1 września, obejmą m.in. działania na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu, czyli bardzo niebezpieczne przedsięwzięcie - mówił we wtorek w Studiu PAP sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann.
29.08.2023

Wojna z Rosją dewastuje ukraińskie czarnoziemy, jedne z najżyźniejszych gleb świata

Wojna z Rosją oznacza nie tylko zniszczenia miejscowości oraz śmierć żołnierzy i cywilów, ale także dewastację naszych czarnoziemów, czyli jednych z najżyźniejszych gleb świata; niewykluczone, że na części gruntów rolnych trzeba będzie utworzyć strefy wykluczenia - zaalarmował portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

NEA: reaktory SMR działają w Rosji i Chinach, najbardziej zaawansowany zachodni projekt to NuScale

Rosja i Chiny to kraje najbardziej zaawansowane w pracach nad reaktorami SMR, pierwsze z nich już działają, wynika z zestawienia działającej przy OECD agencji energii jądrowej NEA. Według NEA najbardziej zaawansowany zachodni komercyjny projekt to VOYGR firmy NuScale
07.05.2023

20 procent ukraińskich pól nie zostanie obsianych

Rolnicy nie będą w stanie obsiać (na Ukrainie - PAP) jednej piątej pól z powodu wojny - ocenia Dmytro Sołomczuk z parlamentarnej komisji rolnictwa Ukrainy.
22.03.2023

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych i parkowych, powodem tego jest instalacja systemów obrony przeciwlotniczej. Powoduje to ogromne szkody dla środowiska - poinformował portal The Insider.
15.03.2023

Doradca mera Mariupola: kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.
13.03.2023

Rosja próbowała pozyskać informacje o morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym

Międzynarodową opinię publiczną zelektryzowała informacja, że Rosja w ostatnich miesiącach próbowała zdobyć informacje wywiadowcze na temat infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym. Holenderski wywiad wojskowy MIVD poinformował, że chodzi m.in. o morskie farmy wiatrowe.
06.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

Wojna na Ukrainie - wywoła boom rynku LNG

Wojna na Ukrainie spowoduje eksplozję rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
21.02.2023

Rosjanie wizualizują infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym, możliwe przygotowywanie sabotażu

Rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii - poinformowały w poniedziałek holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.
20.02.2023

Niderlandy nie są już zależne od rosyjskiego węgla i ropy naftowej

Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten.
11.02.2023

Bloomberg: USA planują 200-procentowe cło na rosyjskie aluminium

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.
07.02.2023

Wojna na Ukrainie przyspiesza rozwój OZE

Wojna na Ukrainie sprawi, że świat zacznie w szybszym tempie przechodzić na odnawialne źródła energii. Takie wnioski niesie za sobą nowy raport bp.
06.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Komisarz UE ds. handlu w Davos: najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne

Najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne, gdyż jest to główne źródło dochodu dla rosyjskiego budżetu – powiedział w piątek Valdis Domborvskis, komisarz UE ds. handlu, podczas debaty na temat scenariuszy dla Rosji w 2023 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
20.01.2023

Wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Od 18 do 31 stycznia br. hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie wynosi co najmniej 2 tys. 400 zł i nie więcej niż 15 tys. euro na rolnika - dodano.
14.01.2023

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

IEA: Wojna na Ukrainie może sprawić, że OZE w kolejnych trzech latach staną się głównym źródłem energii na świecie

Wojna na Ukrainie popycha świat, w kierunku przyszłości opartej na odnawialnych źródłach energii szybciej niż się spodziewano.
09.12.2022

Bank centralny: pogorszenie perspektyw gospodarczych kraju z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne

Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju; zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły w czwartek władze Narodowego Banku Ukrainy (banku centralnego).
08.12.2022

KE zaproponuje sankcje na sektor górniczy Rosji

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał we wtorek "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.
07.12.2022

Mołdawia. Rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem z rumuńskich Jassów

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji.
03.12.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Litwa: ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to kontynuacja Hołodomoru

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, mówiąc we czwartek o rosyjskich atakach rakietowych i dronowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, porównał je do Hołodomoru, głodu sztucznie wywołanego przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933.
25.11.2022

W firmie energetycznej związanej z oligarchami z Rosji trwają rewizje

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi rewizje w firmie VS Energy, której właścicielami są oligarchowie z Rosji, firma ta zajmuje 10 proc. rynku energetycznego Ukrainy - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w SBU.
23.11.2022

Enerhoatom: rosyjskie wojsko 12 razy trafiło w obiekty infrastruktury na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W niedzielę rosyjskie wojsko przez cały poranek ostrzeliwało Zaporoską Elektrownię Atomową, 12 razy trafiając w obiekty infrastruktury na terenie tej siłowni jądrowej - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.
20.11.2022

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

Emisja 100 mln ton gazów cieplarnianych skutkiem wojny Rosji z Ukrainą

Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę do atmosfery dostało się ponad 97 mln ton gazów cieplarnianych, znacznie przyspieszając globalne ocieplenie - oceniono w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska, który został przedstawiony na szczycie klimatycznym COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie.
17.11.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Duda na COP27: agresja Rosji na Ukrainę zagraża terminowej realizacji celów klimatycznych

W konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę czasowa realizacja celów klimatycznych jest zagrożona; musimy wywierać presję na Rosję i uniezależniać się od rosyjskich paliw kopalnych - powiedział na szczycie COP27 w Egipcie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że transformacja musi służyć bezpieczeństwu energetycznemu.
08.11.2022

Węgierski szef MSZ: sankcje na technologie jądrowe to "czerwona linia" dla Budapesztu

Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji UE na Rosję ma podobno dotyczyć technologii jądrowych; szefowie dyplomacji kilku państw członkowskich już zasygnalizowali swoje poparcie dla niego, ale dla Węgier jest to "czerwona linia" - oświadczył w wywiadzie dla Radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.11.2022

Elektrownia jądrowa w Loviisa wciąż zależna od uranu z Rosji

Fiński koncern państwowy Fortum nadal sprowadza z Rosji paliwo jądrowe do produkcji energii. Zastąpienie rosyjskiego uranu, używanego w elektrowni jądrowej w Loviisa, jest jednak problematyczne; to pierwsza siłownia tego typu w Finlandii, zbudowana ponad 40 lat temu według radzieckiej technologii – pisze w poniedziałek krajowa agencja STT.
07.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

Mołdawia osiągnęła niezależność w dostawach prądu od Rosji

Z powodu ograniczenia dostaw prądu przez elektrownię w kontrolowanym przez Moskwę Naddniestrzu Mołdawia, po raz pierwszy w historii swej 30-letniej państwowości, sprowadza energię elektryczną z innego kierunku niż rosyjski.
03.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Zełenski: Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej

O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.
01.11.2022

Rosja zaminowała elektrownię wodą na Dnieprze. Jej wysadzenie oznacza katastrofę

Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy.
21.10.2022

Bloomberg: USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.
13.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Prezes Grupy Tauron: Nie wierzmy propagandzie Rosji. Prądu nie zabraknie

Wystarczyło poruszyć jeden klocek w energetycznym domino, żeby spora część systemu po prostu się zawaliła. Ten klocek poruszył Putin – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.10.2022

Szef MAEA: linia energetyczna do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej została naprawiona

Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
09.10.2022

MAEA: pilnie potrzeba ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która straciła zewnętrzne zasilanie

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
08.10.2022

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła. Zapowiedziała też nowe unijne sankcje na rosyjski gaz, w tym na LNG.
04.10.2022

Gdańsk - Giacomo Filibeck: Putin korzysta z narzędzi jakimi są energia i energetyka

Putin jest nie tylko brutalnym okupantem kraju, ale tworzy czynnik destabilizacyjne i korzysta z narzędzi jakimi są energetyka i energia - powiedział w sobotę w Gdańsku zastępca Sekretarza Generalnego PES Giacomo Filibeck podczas w konferencji "Jedna Europa wspólna Enegia" organizowanej przez Lewicę.
02.10.2022

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiorników reaktora dla elektrowni jądrowej w Paksu

Podczas gdy w Paksu, gdzie powstają nowe bloki elektrowni jądrowej, trwają prace ziemne, w Rosji rozpoczęła się produkcja zbiorników reaktora – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
02.10.2022

Bloomberg: Europa jest gotowa na zimę bez rosyjskiego gazu

Wielkie zakupy gazu ziemnego w Europie oznaczają, że tej zimy nie powinno zabraknąć tego paliwa do produkcji energii i zrównoważenia dostaw z Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firmy doradczej w dziedzinie energetyki.
28.09.2022

Borrell: UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Obajtek: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy

Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
21.09.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Gdańska

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Zełenski: Rosja przygotowuje się do uderzenia energetycznego przeciwko Europie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.
05.09.2022

Rosjanie zagrażają światu; awaria elektrowni oznaczałaby katastrofę

Rosyjskie wojska, które zajmują Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, zagrażają światu, a także samym sobie – powiedział PAP pracownik tej siłowni, który kilka dni temu zdołał uciec z okupowanych terenów południowej Ukrainy. Dodał, że ewentualne następstwa awarii w elektrowni w Enerhodarze będą o wiele gorsze, niż w przypadku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.
01.09.2022

Francja. "Le Monde": mimo nacisków koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji

Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków – pisze w poniedziałek dziennik „Le Monde”.
29.08.2022

"Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
15.08.2022

PAA: brak zagrożenia dla Polski w zw. z ostrzałem terenu w ok. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Nie ma zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z piątkowym ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki.
06.08.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

Polsko-japońskie rozmowy o innowacjach energetycznych

Współpraca w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych, w tym projektu badawczego reaktora HTGR, oraz pomoc Ukrainie w warunkach wojny to główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajima. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2022 r. w Warszawie.
06.07.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych

Uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych oraz wdrożenie planu REPowerEU były głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas konferencji zorganizowanej przez Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej. Wydarzenie odbyło się 4 lipca 2022 r.
06.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

W obliczu kryzysu Austria powraca do generacji węglowej. Przebuduje jedną z elektrociepłowni

Austria otrzymuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wybuchu wojny na Ukrainie usilnie poszukuje alternatywnych dostawców. Przygotowuje się także na kryzys energetyczny, dlatego rząd postawił przebudować jedną z elektrociepłowni gazowych na węglową.
26.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

OSW: decyzja Rosji o wstrzymaniu eksportu neonu uderzy w globalny rynek gazów szlachetnych i półprzewodników!

Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazów szlachetnych, w tym neonu, uderzy w globalny rynek. Przed wojną Rosja odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu neonu, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji półprzewodników. Na razie producenci korzystają z zapasów - podał OSW.
16.06.2022

[WIDEO] Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040: cena i dostępność energii są kluczowe

Eksperci sektora energetycznego – uczestnicy konferencji „Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze 3 czerwca w Warszawie, mówią o obecnych i przyszłych problemach polskiej energetyki, dotkniętej sankcjami na rosyjskie paliwa kopalne.
10.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Niemiecki minister środowiska: mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke ostrzegła przed wpływem wojny na Ukrainie na działania na rzecz ochrony klimatu. "Mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego i kryzysu związanego z wymieraniem gatunków" - powiedziała w środę dziennikowi "Augsburger Allgemeine".
11.05.2022

W Australii ma zostać uruchomiona największa na świecie farma fotowoltaiczna

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
10.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując większą niż przewidywano stratę w pierwszym kwartale.
03.05.2022

Ørsted nie zapłaci za rosyjską energię

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Polska wspiera Ukrainę w ramach Wspólnoty Energetycznej

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Wspólnoty Energetycznej poświęconym energetyce Ukrainy w czasie wojny i jej odbudowie po odparciu agresji rosyjskiej, wydarzenie odbyło się 11 kwietnia br. w Wiedniu.
13.04.2022

Już 13 kwietnia Seminarium 21: "Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego"

13 kwietnia 2022 r. w godz. 9.30–11.30, w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji Webex Events odbędzie się seminarium „Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego. Nowy paradygmat polityki energetycznej w obliczu zagrożeń militarnych?”.
11.04.2022

Jesteśmy gotowi na oszczędzanie energii

Wybuch wojny na Wschodzie sprawił, że Polacy otwierają się na zmiany, które pomogą ograniczyć zużycie gazu i ropy naftowej - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując na wyniki sondażu YouGov dla European Climate Foundation.
11.04.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Niezależność energetyczna UE od rosyjskich surowców, oparta na OZE mrzonką?!

Mówienie dziś w Brukseli "sprzeciwmy się Władimirowi Putinowi poprzez zbudowanie farm wiatrowych i słonecznych" jest mrzonką. Priorytetem UE powinno być bezpieczeństwo energetyczne. Wspólne zakupy gazu przez Unię to właściwy kierunek - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
24.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

MKiŚ: będzie aktualizacja PEP2040 w zw. planowanym ograniczeniem importu rosyjskich surowców

Szybkie ograniczenie importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę jak i Europę będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktualizacji polityki energetycznej kraju PEP2040 - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

W obliczu konfliktu na Ukrainie transformacja energetyczna Europy wymaga zmian

Rosyjski atak na Ukrainę podważył fundamenty dotychczasowego myślenia o kierunkach transformacji energetycznej w Europie. Unia Europejska stanęła przed pilną potrzebą przewartościowania dotychczasowych założeń dotyczących tempa zmian, używanych technologii oraz - przede wszystkim - roli gazu jako paliwa przejściowego w procesie. Dostosowanie planów transformacji proklimatycznej do nowej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej będzie wiodącym tematem licznych paneli Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022
21.03.2022

Polska musi budować niezależność energetyczną opartą na OZE

Im szybciej zbudujemy niezależność energetyczną naszego kraju, tym lepiej – powiedział w czwartek w Zakopanem wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, odnosząc się do rosyjskiego szantażu energetycznego.
18.03.2022

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
16.03.2022

RWE ostrzega przed wstrzymaniem importu energii z Rosji

Prezes największej niemieckiej firmy energetycznej RWE Markus Krebber ostrzegł przed wstrzymaniem importu energii z Rosji - informuje "Financial Times". Jak pisze brytyjska gazeta, według Krebbera embargo uderzyłoby w niemieckie gospodarstwa domowe i w przemysł.
16.03.2022

Gaz na europejskich rynkach w górę

Kontrakty na gaz na kolejne miesiące na holenderskim hubie TTF w środę drożeją o 2-3 proc. i kosztują w przedziale 115-120 euro za MWh.
16.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

EDP Renewables mobilizuje zespoły i zasoby w obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie

EDP zorganizowała bieżący pakiet środków i inicjatyw w odpowiedzi na kryzys humanitarny, w tym zespoły wolontariuszy z różnych krajów. EDP prowadzi również bezpośrednią współpracę z szeregiem organizacji pomocowych, do których należą m.in. Czerwony Krzyż i Lekarze Świata.
15.03.2022

Portugalska polityk nawołuje do wywarcia presji na Berlin ws. embarga na paliwa z Rosji

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.
15.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Niemiecki minister gospodarki: Niemcy powinny do końca br. uniezależnić się od rosyjskiego węgla

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). Większe trudności mogą wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.
14.03.2022

Operator Ukrenerho: Czarnobylska Elektrownia Atomowa znów odcięta od zasilania

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.
13.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

Orban: UE nie nałoży sankcji na gaz i ropę z Rosji

Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym w piątek na Facebooku.
11.03.2022

Morawiecki pisze do przywódców UE - proponuje "mapę drogową" ws. uniezależnienia UE od surowców z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.
10.03.2022

Szef dyplomacji Kułeba: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z elektrowni atomowych

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.
10.03.2022

Notowania ropy naftowej idą w górę po zaliczeniu w środę najsilniejszego spadku cen od XI 2021

Po wzrostach po wybuchu wojny na Ukrainie, ceny ropy naftowej spadły, ale w czwartek rano znów zaczęły rosnąć. Ropa Brent na rynku londyńskim kosztowała 113,37 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 2,01 proc.
10.03.2022

CERN częściowo wstrzymuje współpracę z Rosją

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oświadczyła, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawiesza status Rosji jako obserwatora i wstrzymuje część współpracy. Do CERN należy m.in. największy na świecie akcelerator cząstek: Wielki Zderzacz Hadronów.
09.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

Ukraina: odbudowa systemu energetycznego pochłonie dziesiątki miliardów euro

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
09.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
09.03.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
09.03.2022

Circle K zawiesza działalność w Rosji

Właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. (Couche-Tard), jedna z największych na świecie firm działających w obszarze handlu detalicznego, podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Circle K w Rosji.
09.03.2022

PSL: OZE może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
09.03.2022

Obajtek: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

URE: w IV kw. 2021 r. na TGE kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach OTC

W IV kwartale 2021 r. na Towarowej Giełdzie Energii kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach pozagiełdowych (OTC) - wynika z poniedziałkowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki. Gaz na giełdzie był nieznacznie tańszy niż w transakcjach OTC.
08.03.2022

Rafineria Viva Energy przestanie kupować rosyjską ropę

Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

67,8 proc. Polaków za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla

67,8 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a 52,7 proc. byłaby gotowa zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".
08.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Ceny gazu biją kolejne rekordy

W poniedziałek gaz w Europie drożeje; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 proc., do 225 euro za MWh.
07.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
07.03.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Elektrowni Jądrowej Zaporoże

"Jak informuje ukraiński dozór jądrowy – nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej" – podkreśliła 4 marca 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W konferencji prasowej uczestniczył także prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz.
04.03.2022

IEA: Więcej OZE w UE może w rok zredukować zależność o gazu z Rosji o jedną trzecią

UE może zredukować zależność od dostaw gazu z Rosji o jedną trzecią w ciągu roku - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W czwartek IEA przedstawiła 10-punktowy plan, zakładający m.in. brak nowych kontraktów z Rosją, więcej OZE, atomu i efektywności.
04.03.2022

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła rezolucję wzywającą Rosjan do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz innym obiektom jądrowym na Ukrainie”

26 lutego br. na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej został złożony wniosek, w którym Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie jej nadzwyczajnego posiedzenia. Nastąpiło to w związku z działaniami zbrojnymi, w których skutek ukraińskie władze utraciły kontrolę nad Czarnobylską Elektrownią Jądrową oraz znajdującymi się tam materiałami jądrowymi. Powodem były także działania zbrojne Federacji Rosyjskiej w sąsiedztwie tego obiektu oraz pozostałych elektrowni jądrowych n
04.03.2022

Czy EU grozi katastrofa ekologiczna? Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownią Atomową

Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów" - podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.
04.03.2022

Volkswagen Financial Services z pierwszą umową leasingu z dopłatą w ramach programu „Mój elektryk”

VWFS zrealizował pierwszy wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”. Chodzi o model ŠKODA Enyaq w ofercie ŠKODA Leasing Niskich Rat. Umowa leasingu między VWFS a jednym z klientów biznesowych została podpisana w Krakowie w salonie InterAuto.
04.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Siemens wstrzymuje nowe rosyjskie projekty i dostawy do Rosji

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.
03.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
03.03.2022

Rosja uważa, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji NS2 jest nie do przyjęcia

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.
03.03.2022

Niemcy nie wykluczają, że elektrownie węglowe będą działać dłużej, aby uniezależnić się od gazu z Rosji

Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.
02.03.2022

MKiŚ: potrzebna większa elastyczność rynku naftowego

Po ataku Rosji na Ukrainę potrzebna jest większa elastyczność rynku naftowego; Polska zdecydowanie popiera amerykańską propozycję podjęcia wspólnej decyzji o uwolnieniu zapasów ropy i paliw - przekonywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania MAE - poinformował w środę resort.
02.03.2022

AMIC Polskaie jest powiązana z koncernem Lukoil

Zarząd AMIC Polska Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie oświadcza, że należąca do spółki sieć 116 polskich stacji paliw AMIC Energy nie jest powiązana kapitałowo z koncernem Lukoil ani z innymi podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej.
02.03.2022

Wojna w Ukrainie: RWE przekazuje 1 mln euro na pomoc dla uchodźców

Obrazy z Ukrainy są wstrząsające. Ludzkie cierpienie, jakie niesie ze sobą inwazja na ten kraj, jest niewyobrażalne. W obliczu grozy wojny setki tysięcy osób uciekają już ze swojej ojczyzny. Przekazując 1 milion euro, RWE chce wesprzeć przede wszystkim organizacje humanitarne, które zajmują się uchodźcami w Polsce. Polska jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z Ukrainą stała się dla wielu miejscem schronienia i jest tam teraz potrzebna szybka pomoc w przyjmowaniu uchodźców i zapewnieniu im opieki.
02.03.2022

„Nie” dla rosyjskich surowców w Polsce

– Ten węgiel, który od 2014 roku kupowaliśmy podobno od Rosji, był tak naprawdę kopany w Donbasie, czyli w zajętych przez Rosjan republikach ukraińskich – mówi dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, która wspólnie z innymi organizacjami apeluje do polskiego rządu o wstrzymanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji tak szybko jak to możliwe i bezpieczne dla krajowej gospodarki.
02.03.2022

Regulatorzy energetyki z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski apelują o zawieszenie Rosji w pracach ERRA

Regulatorzy z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki apelują o zawieszenie Rosji w pracach tej organizacji - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki.
02.03.2022

Rekordowe notowania gazu na europejskim rynku

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF osiągnęły w środę przed południem rekordowy poziom 190 euro za MWh. Po kilku minutach spadły, ale i tak środowe wzrosty są rzędu 30 proc.
02.03.2022

Czy OZE zastąpi w UE rosyjski gaz?

Unia Europejska może sobie poradzić bez gazu z Rosji następnej zimy, ale musi ponieść wysokie koszty - ocenia think-tank Breugel. Według niego, decydujące znaczenie będzie miało znaczące obniżenie popytu na gaz.
02.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość!

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA).
02.03.2022

Działania Rosji spowodowały podwyżki rzędu 20 proc. na europejskim rynku gazu

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF wzrosły we wtorek o ok. 20 proc. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały w ciągu dnia z niecałych 100 do prawie 120 euro za MWh.
01.03.2022

TotalEnergies nie będzie finansował nowych projektów w Rosji

Paliwowo-energetyczny koncern TotalEnergies poinformował we wtorek, że nie będzie finansował nowych projektów w Rosji. Dodatkowo zastosuje się - bez względu na konsekwencje - do obowiązujących sankcji, nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę
01.03.2022

Exxon Mobil wycofuje amerykańskich pracowników z Rosji

Exxon Mobil rozpoczął operację wycofywania amerykańskich pracowników zatrudnionych w Rosji przy wydobyciu ropy i gazu - podała we wtorek agencja Reuters.
01.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Czy Nord Stream 2 AG złoży wniosek o upadłość?

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.
01.03.2022

Gaz na europejskim rynku w granicach 100 euro za MWh

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF utrzymują się we wtorek na poziomie 100 euro za MWh. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały od poniedziałkowego zamknięcia o niecałe 3 proc. i są na poziomie 101,5 euro za MWh
01.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Shell wycofuje się ze wspólnych inwestycji z Gazpromem

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.
01.03.2022

Akcje Gazpromu lecą w dół. Na giełdzie w Londynie są już tańsze o 50 proc.

Kurs akcji rosyjskiego koncernu Gazprom, notowanych na giełdzie w Londynie, spadł w poniedziałek o 50 proc. w stosunku do zamknięcia w piątek.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Brytyjski gigant energetyczny BP zaprzestaje współpracy z rosyjskim Rosnieftem

Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.
28.02.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na rynkach energii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i możliwymi konsekwencjami dla stabilności dostaw surowców energetycznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska z uwagą monitoruje sytuację na rynkach energii, w szczególności rynku ropy naftowej i paliw.
25.02.2022

Prezes PGE: dostawy energii i ciepła nie są zagrożone

Dostawy energii elektrycznej i ciepła nie są zagrożone - zapewnił w piątek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Dodał, że spółka wdrożyła specjalne procedury monitorowania sieci IT w związku ze wzmożeniem ataków cybernetycznych.
25.02.2022

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

Podczas obrad kilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby Nord Stream 2 w ogóle nie wszedł do użycia - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodał, że sam poruszył też temat pierwszego gazociągu Nord Stream.
25.02.2022

Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
24.02.2022

Rosja zaatakowała Ukrainę: przejęto elektrownię w Czarnobylu

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało w czwartek wczesnym wieczorem, że rosyjskie wojsko przejęło elektrownię atomową w Czarnobylu. Przedstawiciel biura prezydenta Mychajło Podolak przekazał, że stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika odpadów jądrowych nie jest znany. Lotnisko w Hostomlu zostało zajęte przez wojska rosyjskie.
24.02.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

MKiŚ: nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy

Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodało, że resort monitoruje sytuację na rynkach energii.
24.02.2022

Agresja Rosji na Ukrainę: Gaz na europejskim rynku ponad 30 proc. w górę, rosną notowania ropy

Po agresji Rosji na Ukrainę kontrakty na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w ciągu pierwszych minut notowań w czwartek o ponad 30 proc. w stosunku do środy. Ropa Brent drożeje w czwartek o ponad 6 proc.
24.02.2022

Do Parlamentu Europejskiego trafi projekt rezolucji wzywający do zablokowania Nord Stream 2

Do Parlamentu Europejskiego w czwartek ma trafić projekt rezolucji, wzywającej Komisję Europejską do zablokowania gazociągu Nord Stream 2. Jako pierwszy fragmenty dokumentu opublikował portal tvp.info.
24.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
23.02.2022

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

Mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że Nord Stream 2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku - stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.
22.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

Putin: Nord Stream 2 może scementować bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 może umocnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie i że nie ma on "zabarwienia politycznego". Nazwał go projektem "czysto komercyjnym".
15.02.2022

GS: najpoważniejsze skutki napięcia między Rosją a Ukrainą to czasowe przerwy w produkcji w UE

Skutki handlowe rosnącego napięcia między Rosją a Ukrainą będą dla UE prawdopodobnie ograniczone, najpoważniejszym efektem mogą być przerwy w europejskiej produkcji na skutek ograniczenia podaży gazu - ocenia w poniedziałek bank inwestycyjny Goldman Sachs.
01.02.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Putin: Nord Stream 2 ustabilizuje ceny gazu w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na transmitowanym w telewizji posiedzeniu rządu.
29.12.2021

Śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi nie ma perspektywz

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety Izwiestia powiedział, że ??apele polskiej minister Anny Moskwa o rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi nie mają perspektyw.
20.12.2021

Rosja i Serbia porozumiały się w sprawie niższej ceny gazu na pół roku

Prezydent Serbii Alaksandar Vuczić poinformował w czwartek po rozmowach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że kraje porozumiały się w sprawie ceny gazu dla Serbii, która na kolejne sześć miesięcy wyniesie 270 dolarów za 1 tys. m sześciennych.
26.11.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
25.11.2021

Rosja chce budować na Morzu Bałtyckim zeroemisyjny nowy kompleks portów [VIDEO]

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
23.11.2021

Kreml: nie widzimy problemów z zapełnianiem zbiorników gazu w Europie

Kreml nie widzi naruszeń w realizowaniu polecenia prezydenta Władimira Putina dotyczącego zapełniania podziemnych zbiorników gazu w krajach europejskich; pytania w tej sprawie należy kierować do koncernu Gazprom - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
08.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

Wysłannik USA ds. NS2: Rosja używa gazu jako broni, Niemcy muszą się temu przyglądać

Trudno uznać działania Rosji wobec kryzysu energetycznego w Europie za coś innego niż używanie gazu jako broni. Niemcy powinny zwrócić na to uwagę - powiedział w poniedziałek specjalny doradca Departamentu Stanu ds. energii Amos Hochstein. Odpowiadając na pytanie PAP, dodał jednak, że sankcje nie byłyby w stanie zablokować Nord Stream 2.
26.10.2021

Rosenergoatom: wyciek pary w elektrowni jądrowej koło Wołgodońska nie był radioaktywny

Wyciek pary, do którego doszło w elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji, nastąpił w części systemu, w której stosowana jest woda czysta, a nie radioaktywna - poinformował w czwartek rosyjski koncern Rosenergoatom.
22.10.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
22.10.2021

Putin nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow

Prezydent Rosji Władimir Putin nie poleci do Glasgow na szczyt klimatyczny COP26 – poinformował w środę Kreml.
21.10.2021

Małecki: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
13.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
13.10.2021

Gazprom poinformował o rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry przez Turecki Potok

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek o rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry i Chorwację nową trasą przesyłową, poprzez gazociąg Turecki Potok i systemy przesyłu gazu w Bułgarii, Serbii i na Węgrzech.
02.10.2021

Rosja/ Rok 2021 rekordowy, jeśli chodzi o zasięg pożarów lasów w Rosji

Bieżący rok jest rekordowy, jeśli chodzi o zasięg pożarów lasów, do jakich doszło na terytorium Rosji - poinformował w sobotę ekspert rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, Aleksiej Jaroszenko. Pożary objęły w sumie 18,2 ha - cytuje jego słowa TASS.
19.09.2021

Szef Gazpromu: dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się 1 października

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.
16.09.2021

Ukraina powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją tranzytem gazu

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Rosyjski gaz zanieczyszczony przez emisję metanu, i zagrywki polityczne

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.
01.09.2021

Greenpeace: pożary w Jakucji są w tym roku największe w historii obserwacji

Pożary w Jakucji, regionie w azjatyckiej części Rosji, są w tym roku największe w historii obserwacji – powiedział PAP działacz organizacji Greenpeace Grigorij Kuksin. Jego zdaniem Rosja musi zrezygnować całkowicie z użycia ognia w gospodarce rolnej i leśnej.
22.08.2021

Zmiany klimatyczne coraz bardziej widoczne. NASA: dym z pożarów lasów w Jakucji dotarł do bieguna północnego

Dym z pożarów w Jakucji, regionu w azjatyckiej części Rosji, w którym trwają pożary lasów, dotarł do bieguna północnego - podała w poniedziałek NASA. Władze Jakucji informują o ponad 150 pożarach, które łącznie objęły powierzchnię ponad 3,5 mln hektarów.
10.08.2021

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.
23.07.2021

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Rosja: Prawie 1500 km rzek na Syberii zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.
11.07.2021

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

Gazociąg Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie, ale zagraża interesom pozostałej części, nie tylko UE, ale także np. Ukrainy – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dlatego Polska dywersyfikuje dostawy gazu, by nie być uzależnionym krajem tylko od jednego dostawcy, czyli Rosji.
04.07.2021

Postępowanie wstępne przed przetargiem na elektrownię jądrową bez firm z Chin i Rosji

Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w poniedziałek list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Otrzymali go Francuzi. Amerykanie i Koreańczycy z Południa. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy.
22.06.2021

Rosja chce się wybić na pozycję jednego z liderów rynku LNG

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, dla Polski może to być z jednej strony szansa, bo oznacza więcej możliwości sprowadzania LNG z różnych kierunków.
18.06.2021

Republikanie oburzeni możliwością odstąpienia od sankcji ws. Nord Stream 2

Republikanie oburzeniem zareagowali na informację portalu Axios, że administracja USA ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2.
19.05.2021

Naukowcy na Syberii utajnili raport o zanieczyszczeniu powietrza w regionie

Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk na Syberii zadecydował o utajnieniu raportu o zanieczyszczeniu powietrza w miastach regionu - podał w poniedziałek portal Tajga.info. Przeciwnicy upublicznienia raportu uznali, że mógłby zostać uznany za "bombę przed wyborami".
29.03.2021

Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem - mniejszy wolumen nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw ropy do Grupy Orlen

PKN Orlen zawarł nowy kontrakt z rosyjskim Rosneftem na dostawy ropy naftowej. Zakłada on, że zaopatrzenie wyniesie 3,6 mln ton rocznie. Poprzednia umowa zakładała dostawy na poziomie 5,4 do 6,6 mln ton rocznie. Ograniczenie nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw surowca do Grupy Orlen - podała spółka.
16.03.2021

Ludy Arktyki proszą europejskie firmy o pomoc w walce z niszczącym ich ziemie Norylskim Niklem

36 organizacji reprezentujących rdzennych mieszkańców rosyjskiej Arktyki wezwało europejskich partnerów Norylskiego Niklu do podjęcia działań ws. degradacji środowiska przez rosyjskiego giganta. Firma odpowiada za olbrzymi wyciek oleju napędowego z maja 2020 roku.
11.03.2021

Rosja: Nornikiel zapłacił 2 mld USD kary za wyciek paliwa w Arktyce

Rosyjski koncern Nornikiel potwierdził w środę, że zapłacił grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD), na którą skazał go sąd za szkody dla środowiska naturalnego po wycieku oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem wiosną 2020 roku.
10.03.2021

Naukowcy: temperatury w Arktyce mogą wzrosnąć do końca wieku o 20 stopni

Średnie temperatury w Arktyce mogą do końca XXI wieku wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza - oceniają naukowcy z Rosji. Szacunki te oparte są na założeniu, że trwać będzie emisja gazów cieplarnianych, ale nawet przy jej redukcji Arktyka będzie się ocieplać.
04.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.