Wynik wyszukiwania - "doliny wodorowe" - Wiadomości

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

Na lotnisku Ławica działa farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW - w planach instalacja o mocy do 50 MW

Z końcem ub. roku na terenie lotniska Poznań-Ławica zaczęła działać farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW. Władze portu - należącego m.in. do samorządu województwa, planują budowę większej instalacji o mocy do 50 MW - podał we wtorek wielkopolski urząd marszałkowski.
03.04.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Pięć wodorowych Solarisów dla włoskiej Mantui

Przewoźnik APAM Esercizio S.p.A. z Mantui złożył zamówienie na pięć nowoczesnych autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Dostawy zostały zaplanowane na koniec 2025 roku.
18.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
02.03.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Nabór do drugiej edycji Akademii Wodorowej, projektu Orlenu dla studentów i absolwentów, przedłużony do 26 listopada

Do 26 listopada została przedłużona rekrutacja do drugiej edycji Akademii Wodorowej - Akademii H2 dla studentów lub absolwentów uczelni wyższych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło 30 osób z całej Polski. Autorzy najlepszych projektów otrzymali płatne staże w Orlenie i firmach partnerskich.
21.11.2023

Międzynarodowa Konferencja – Korytarze Wodorowe już 30 listopada w Legnicy

Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa zaprasza na Międzynarodową Konferencję – Korytarze Wodorowe. To będzie najważniejsze wydarzenie gospodarcze tego roku na styku Polski, Niemiec i Czech. - Chcemy udzielić odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się biznesowo do rewolucji i co to właściwie oznacza dla przedsiębiorców, samorządów oraz świata nauki? - mówi Agnieszka Spirydowicz z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
15.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

Krynica Forum: Europa na własne życzenie przegrywa globalny wyścig wodorowy

Wodór, niezależnie od swego „koloru”, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do osiągnięcia przez Polskę i Europę ambitnych celów klimatycznych - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego gospodarce wodorowej podczas Krynica Forum 2023. Eksperci wspólnie apelowali także o ochronę na arenie unijnej produkcji tzw. szarego wodoru, którego Polska jest jednym z największych wytwórców na świecie.
15.09.2023

Zyska zapowiada krajowego operatora innowacji dolin wodorowych

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w czwartek w Karpaczu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2023

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. współtworzy Centralną Dolinę Wodorową (MediaRoom)

17 lipca 2023 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z 26 innymi podmiotami podpisała list intencyjny na rzecz utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. Dolina będzie funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Podpisaniu listu intencyjnego towarzyszyli minister Anna Moskwa i wiceminister Ireneusz Zyska.
18.07.2023

Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej [WIDEO]

Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz – podkreśliła w poniedziałek w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.
17.07.2023

Minister klimatu: Centralna Dolina Wodorowa może służyć np. transportowi

Centralna Dolina Wodorowa powstanie w Kozienicach i będzie wykorzystywać potencjał Enei - powiedziała w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że dolina może służyć np. transportowi.
17.07.2023

Finał I edycji Akademii Wodorowej

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie Orlen – to efekt pierwszej edycji Akademii Wodorowej. Celem projektu jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.
26.06.2023

Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju.
19.06.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o kierunkach rozwoju Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

„Doliny wodorowe to niezmiernie potrzebne inicjatywy – to właśnie lokalne organizowanie się wokół przemysłu, biznesu i nauki stanowi bazę dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Zaangażowanie lokalnych partnerów pozwala na wykorzystanie potencjału danego regionu” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas otwarcia seminarium Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Spotkanie odbyło się 5 czerwca 2023 r. w Wałbrzychu.
12.06.2023

BalticseaH2 rozpoczyna się budowa doliny wodorowej wokół Bałtyku

W ramach projektu BalticSeaH2 powstaje wielkoskalowa, transgraniczna dolina wodorowa wokół Morza Bałtyckiego. Główna dolina znajduje się między południową Finlandią a Estonią.
04.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Elbląg z pierwszą na świecie instalacją do produkcji wodoru w elektrolizerze zintegrowanym z elektrociepłownią

W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy z Instytutem Energetyki. Rozwiązanie oparte jest na polskich patentach, technologii i know-how.
15.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

Płock stara się 60 mln wsparcia od NFOŚiGW przy zakupie 18 autobusów na wodór

Urząd Miasta Płocka złożył w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację na 60,8 mln zł przy zakupie dla Komunikacji Miejskiej 18 autobusów napędzanych wodorem. Realizacja projektu planowana jest na lata 2024-2025.
18.04.2023

Global Hydrogen i Podkarpacka Dolina Wodorowa będą rozwijać produkcję wodoru

Opracowująca technologie wodorowe i notowana na rynku NewConnect spółka Global Hydrogen, dołączyła do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, tworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego, prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
18.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

KE zatwierdziła program Włoch o wartości 450 mln euro na wsparcie produkcji zielonego wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek program pomocy publicznej Włoch o wartości 450 mln euro na wsparcie produkcji odnawialnego wodoru na terenach poprzemysłowych.
03.04.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zbudują reaktor MMR

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR® - (Micro-Modular™Reactor) od USNC. W najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR.
29.03.2023

Ruszyła Akademia Wodorowa PKN Orlen

Pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący produkcji i wykorzystania wodoru uruchomił w piątek PKN Orlen. Akademia Wodorowa to projekt skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w nim zaproszono 30 osób. Zajęcia odbywać się będą m.in. w PKN Orlen. Potrwają do czerwca.
17.03.2023

Zielony wodór w nowej odsłonie norm emisji CO2

Dekarbonizacja sektora transportu może przynieść znaczące obniżenie emisji na terenie UE, co z kolei będzie stanowić jeden z kamieni milowych w walce z galopującymi zmianami klimatycznymi. Tylko czy wodór odegra również tutaj główną rolę?
15.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
09.03.2023

Grupa Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny tworzą Akademię Wodorową w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały umowę w zakresie organizacji i prowadzenia Akademii Wodorowej. Tym samym, Akademia powstająca w ramach powołanej pod koniec listopada 2022 r. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, formalnie rozpoczęła swoją działalność. 7 marca ruszył nabór do pierwszej edycji programu.
08.03.2023

GZM przygotowuje zakup wodoru do zamawianych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje postępowanie na zakup wodoru, który miałby zasilać zamawiane przy wsparciu NFOŚiGW autobusy wodorowe – poinformował w środę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
08.02.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Szczecin będzie kształcił ekspertów na Akademii Wodorowej [ZDJĘCIA]

Program edukacyjny Akademia Wodorowa, który ma szkolić i rozwijać wyspecjalizowane kadry powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Szczecinie.
10.01.2023

GZM zamawia 20 autobusów wodorowych; pierwsze chce mieć w lutym 2024 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r; pierwsze z nich powinny zostać dostarczone w lutym 2024 r.
22.12.2022

GZM zamawia 20 autobusów wodorowych i 10 kolejnych w prawie opcji

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest w trakcie wszczęcia przetargu na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem oraz dodatkowo do kolejnych takich wozów w prawie opcji – poinformował podczas piątkowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.
19.12.2022

Politechnika Krakowska aktywnie uczestniczy w rozwoju technologii wodorowych

Politechnika Krakowska bierze udział w pracach Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Drugie spotkanie przedstawicieli podmiotów w nią zaangażowanych oraz partnerów pilotażowego projektu Wodór H2 dla Inicjatywy Awangarda odbyło się 28 listopada w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz. PK reprezentował podczas niego prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego PK.
05.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen

W marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen rozpocznie działalność pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych – poinformował w piątek PKN Orlen.
05.12.2022

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

Premier: Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej, a także rozwój gospodarczy naszego kraju – przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, która odbyła się w poniedziałek w Szczecinie.
29.11.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie, spółki mają być sygnatariuszami listu intencyjnego ws. utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – poinformował PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński. Porozumienie ma być podpisane w poniedziałek.
27.11.2022

Wodór może zapewnić nam energetyczną niezależność od Rosji. Eksperci: To ostatni dzwonek, by przyspieszyć prace nad eksploatacją pierwiastka.

Jeżeli chcemy być niezależni energetycznie od Rosji musimy zaprzyjaźnić się z wodorem”.
16.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

Kongres Energetyczny DISE: „zielony” wodór jest nowym gazem ziemnym

Potrzeba długoterminowych regulacji prawnych, zapewnienia finansowania projektów, a także edukacji, by w pełni wykorzystać wodór w polskiej gospodarce - to główne wnioski z panelu dyskusyjnego poświęconemu temu gazowi, który odbył się podczas VIII Kongresu Energetycznego DISE pod hasłem „Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji”.
30.09.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Pierwsza w Polsce regionalna strategia energetyczna

Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska podjął wyzwanie opracowania regionalnej strategii energetycznej. Dokument, przyjęty przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr 5662/VI/22 z dnia 19 lipca 2022 r., zatytułowany „Strategia Energetyczna Dolnego Śląska – kierunków wsparcia sektora energetycznego oraz prognozy oddziaływania na środowisko”, został właśnie poddany konsultacjom społecznym.
05.08.2022

Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych

Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych - poinformowała we wtorek Grupa Azoty. Spółka zawarła umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, opiewającą na 19,5 mln zł. Ma być to pierwsza takie laboratorium w tej części Europy.
03.08.2022

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej celem jest m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowa opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii.
26.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Wodorowy NesoBus od Grupy Polsat Plus testowany na ulicach Gdyni [GALERIA]

Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. Na razie na próbę, ale w przyszłości zeroemisyjne autobusy wodorowe mogą na stałe zasilić miejski tabor. W Gdyni właśnie jest testowany napędzany tym innowacyjnym paliwem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
22.06.2022

Eco-ON Technologie Ekoefektywne 2022

Stworzenie platformy do dialogu i wymiany informacji w zakresie technologii ekoefektywnych oraz propagowanie idei polityki zrównoważonego rozwoju w tym w szczególności odpowiedzialności za środowisko naturalne – tak brzmiał motyw przewodni konferencji Eco-ON Technologie Ekoefektywne, objętej patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.
01.06.2022

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje.
28.05.2022

Grupa Enea dołączyła do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Spółka z Grupy Enea, Enea Nowa Energia i władze samorządowe województwa wielkopolskiego podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Grupa Enea już dziś zaangażowana jest w projekty, których celem jest wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce.
19.05.2022

PKN ORLEN i Alstom ze współpracą na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Koncern, który konsekwentnie wdraża strategię ogłoszoną w tym roku strategię wodorową, zapewni infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez Alstom pociągów. Pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.
18.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o dolinach wodorowych na Seminarium Naukowo-Technicznym

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w odbywającym się 12 maja 2022 r. Seminarium Naukowo-Technicznym „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim” oraz w II Otwartym Posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.
13.05.2022

PKN Orlen uruchomi pierwszą w Polsce stację tankowania wodorem

Rynek pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi w ciągu kilku lat zwiększy przychody niemal czterdziestokrotnie – przewidują analitycy Market Research Future. Na razie czynnikiem ograniczającym rozwój napędów opartych na tym paliwie jest stosunkowo wysoki koszt wytworzenia go w zeroemisyjnym procesie i brak odpowiedniej infrastruktury do tankowania.
11.05.2022

Warsztaty dotyczące dolin wodorowych w Polsce i Europie

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 kwietnia br. odbyły się warsztaty, w trakcie których eksperci rozmawiali o budowie dolin wodorowych w Polsce i innych państwach europejskich. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Wykonawczy Partnerstwa Clean Hydrogen Joint Undertaking Bart Biebuyck oraz wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
02.05.2022

Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.
28.04.2022

PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

37 podmiotów, instytucji i uczelni podpisało w piątek w Płocku umowy o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW), której liderem będzie PKN Orlen. Chcemy wspierać rozwój tego sektora - zadeklarował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
09.04.2022

Powołanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej to główny cel powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej.
08.04.2022

Prezes Chludziński: KGHM chce też aktywnie wykorzystywać OZE, w tym fotowoltaikę, energię wiatrową czy rozwiązania wodorowe

Wyniki zagranicznych aktywów KGHM są najlepsze w historii. W przypadku kopalni Sierra Gorda w Chile odwróciły się przepływy finansowe; pieniądze już nie płyną z Polski do Chile, tylko z Chile do Polski – mówił w czwartek prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
25.03.2022

Rekordowe wyniki KGHM za 2021 rok i nowa strategia i polityka klimatyczna

Wzrost produkcji, wzrost przychodów, rekordowy wynik operacyjny oraz solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM podsumowuje 2021 rok, który zamknęła m.in. najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości 10,3 mld zł. Miedziowy gigant zanotował 6 proc. wzrost produkcji miedzi w całej grupie.
24.03.2022

Pierwsze laboratorium zielonych paliw Grupy Azoty ZAK

Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych; budowa ma rozpocząć się w maju br., a zakończyć w 2023 r. - poinformowała PAP Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
17.03.2022

MKiŚ: powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce

Powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce. Ma on umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń na temat projektów, dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas 14 Forum Gospodarczego TIME.
08.03.2022

Wiceminister Zyska o powstaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Rozwój technologii wodorowych oraz ich znaczenie dla regionu Dolnego Śląska to główny temat spotkania powołującego Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. W wydarzeniu, które odbyło się 25 lutego 2022 r. we Wrocławiu, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
26.02.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

Podsumowanie Spotkania informacyjnego na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W poszukiwaniu synergii [WIDEO]

Spotkanie informacyjne na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostało zorganizowane przez cztery biura łącznikowe krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. Narodowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO), Czeskie Biuro Łącznikowe ds. Edukacji i Badań Naukowych (CZELO), Biuro Promocji Nauki PAN w Brukseli (PolSCA) oraz Słowackie Biuro Łącznikowe ds. Badań i Rozwoju (SLORD). Webinarium miało miejsce w dniu 8 lutego 2022 r. i wzięło w nim udział niemal 200 uczestników.
24.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa - poinformował w środę dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
03.02.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

W Muzeum Śląskim w Katowicach, 31 stycznia 2022 r., uroczyście powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, stanowiącą realizację Polskiej Strategii Wodorowej. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
01.02.2022

Śląsko-Małopolskia Dolina Wodorowa będzie powołana w poniedziałek

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
29.01.2022

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Rząd przyjął „Polską strategię wodorową”

Rada Ministrów, 2 listopada 2021 r., podjęła uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Polska Strategia Wodorowa jest dokumentem strategicznym, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej.
03.11.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy porozumienia, które ma na celu m.in. stworzenie warunków i podjęcie współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Dokument – opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego - przedstawia szereg rozwiązań w kierunku transformacji polskiej energetyki. W imieniu Grupy Azoty, porozumienie podpisali Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.
17.10.2021

Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
15.10.2021

Budowane w Środzie Śląskiej osiedle domów drewnianych ma być ogrzewane wodorem

Powstające w Środzie Śląskiej osiedle drewnianych domów ma być ogrzewane wodorem. List intencyjny o współpracy w tym zakresie podpisały Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom.
14.10.2021

W porcie morskim Gävle będzie produkowany zielony wodór

Szwedzka firma energetyczna Svea Vind Offshore poinformowała o podpisaniu porozumienia z portem Gävle w sprawie produkcji wodoru na jego terenie. Działania w tym zakresie rozpoczną się w 2023 roku, natomiast wodór wesprze dekarbonizację transportu drogowego w regionie.
14.10.2021

Kurtyka: wyzwaniem skierowanie istniejącej bazy związanej z wodorem na nowe tory

Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie bazy istniejącej bazy związanej z wodorem na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej – powiedział we wtorek w Katowicach minister Michał Kurtyka.
14.09.2021

PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.
11.09.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem listu na rzecz utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie i jednocześnie największy producent wodoru w Polsce – znalazła się w gronie sygnatariuszu listu intencyjnego na rzecz budowy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Dokument został podpisany podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki oraz Ireneusza Zyski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dokument w imieniu Zarządu Grupy Azoty S.A. podpisał Wiceprezes Zarządu Gr
11.09.2021

Premier: Dolnośląska Dolina Wodorowa przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki

Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce.
10.09.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o przyszłości wodoru

Rozwiązania technologiczne dotyczące wodoru to główny temat rozmów podczas spotkania z inicjatorami Podkarpackiej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu, które odbyło się 3 września 2021 r. w Nowej Sarzynie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2021

ARP: do 2030 r. powstanie w Polsce pięć dolin wodorowych

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w powołaniu pięciu dolin wodorowych, które mają powstać w Polsce do 2030 roku. „Jesteśmy w trakcie rewolucji energetycznej” – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
31.08.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
28.08.2021

3W: Woda - Wodór - Węgiel. Nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego

3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, jedynego w Polsce banku rozwoju, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank rozpoczyna realizację inicjatywy 3W, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie.
27.08.2021

Śląsk jedną z co najmniej pięciu polskich dolin wodorowych

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie; jednym z takich miejsc będzie Śląsk - podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowana w projekt tworzenia dolin wodorowych.
11.08.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju Śląskiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału Śląska, a także korzyści z transformacji źródeł wytwarzania energii opartych na wodorze to główny temat spotkania, inicjującego powołanie Śląskiej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu, które odbyło się 10 sierpnia 2021 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
11.08.2021

Doliny wodorowe szansą dla gospodarki

Zastosowanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wdrożenie technologii wodorowych w energetyce – to główne cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku.
19.07.2021

Premier: transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny; w jej centrum jest Górny Śląsk

Transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny polskiej gospodarki i osiągnięcie suwerenności energetycznej; zapewni też bezpieczną przyszłość pokoleniom Polaków - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Górny Śląsk jest w centrum tego procesu.
12.07.2021

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.
09.07.2021

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".
06.07.2021

Marszałek wielkopolski chce lokalizacji w regionie elektrowni jądrowej

List do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa przesłał marszałek województwa wielkopolskiego. Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce.
06.07.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

Serce „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” bije w Rzeszowie

Wykorzystanie innowacyjnych pod względem gospodarczym i korzystnych pod względem ochrony środowiska technologii wodorowych to główny cel stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”.
18.05.2021

Lotnisko w Holandii stawia na wodór

Port lotniczy Groningen-Eelde nawiązał współpracę z organizacją ekspertów sektora energetycznego New Energy Coalition. W planach władz lotniska jest stworzenie najbardziej zrównoważonego portu lotniczego w Europie. Istotną rolę odegra w tym procesie wodór.
12.05.2021

Podkarpacie przyszłą "Doliną wodorową"

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
15.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.