Wynik wyszukiwania - "holandia" - Wiadomości

Rusza kolejna edycja wodorowego konkursu GOSPOSTRATEG w którym można zwyciężyć nawet 20 mln zł dofinansowania

NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG, którego tematem przewodnim jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać od 20 maja do 14 sierpnia.
23.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

Ambitne cele redukcyjne dla ciężarówek i autobusów. Raport EFL o bezemisyjności transportu

Już od dłuższego czasu transport jest przedmiotem uwagi instytucji unijnych w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. I choć ciężarówki i autobusy stanowią zaledwie 2% floty na europejskich drogach, to generują aż 28% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu przygotowano regulacje, które zakładają ambitne cele w perspektywie kolejnych 16 lat. Jakie wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego na drodze do bezemisyjności? Można o tym przeczytać w raporcie specjalnym EFL.
28.03.2024

Reuters: Chiński Leapmotor rozpocznie produkcję aut elektrycznych w Tychach

Zhejiang Leapmotor Technologies, chiński koncern specjalizujący się w produkcji aut elektrycznych, rozpocznie w tyskiej fabryce samochodów Stellantis produkowanie małych modeli - podaje w piątek Reuters, powołując się na dwie osoby znające plany firmy.
23.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra. „To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu” - mówi Iwona Sierżęga, członk
22.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
07.01.2024

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

Holandia. Utrecht wprowadza zakaz reklamowania mięsa z powodu jego wpływu na klimat

Coraz więcej holenderskich gmin decyduje się na wprowadzenie zakazu reklamy mięsa, co argumentuje jego wpływem na klimat. Po Amsterdamie i Zwolle na początku tego tygodnia taką decyzję podjęła rada miejska w Utrechcie. Zakaz reklamy mięsa w wiatach przystankowych i na bilbordach wejdzie w życie od nowego roku.
16.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Ekspert: tworzenie baz danych roślin z bezpłatnym dostępem kluczowe dla rozwoju nauki

W ciągu czterech lat zdigitalizujemy 7 mln okazów roślin zielnikowych i udostępnimy je za darmo w internecie. Mamy nadzieje, że zadziała to jak spirala i inne kraje też będą chciały iść naszym śladem. Tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki – powiedział PAP dr Alan Paton, opiekun kolekcji roślin zielnikowych w Ogrodach Królewskich Kew w Londynie.
23.10.2023

Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych

W ostatnich latach Europa przeszła wielkie zmiany w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a rok 2024 wydaje się kluczowym momentem, w którym te zmiany nabiorą jeszcze większego tempa. Jak wynika z przygotowanego przez norweską firmę Otovo rankingu fotowoltaiki na 13 rynkach w Europie, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby gospodarstw domowych z instalacjami fotowoltaicznymi. To dowodzi rosnącego zaangażowania Polaków w rozwijanie energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
19.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Zakończono eksploatację największego pola gazowego na kontynencie

Po 60 latach zakończyła się w niedzielę eksploatacja pola gazowego Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii. Było to nie tylko największe pole gazowe w Europie, ale także jedno z największych na świecie. Decyzja o zamknięciu była związana ze szkodami górniczymi.
01.10.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

Holandia. Policja zatrzymała ponad 600 aktywistów, który trzeci tydzień próbują blokować autostradę

Holenderska policja zatrzymała w sobotę przeszło 600 aktywistów klimatycznych z Holandii i Niemiec, którzy blokowali autostradę A12 w Hadze. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej. To już trzeci tydzień blokad ruchliwej arterii Hagi.
30.09.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

W trosce o środowisko naturalne firmy ulepszają mięso komórkowe

Pierwszy "sztuczny" burger wytworzony 10 lat temu, kosztował 250 tys. dolarów, obecnie szaszłyk z kurczaka można kupić już za 14 dolarów. Na całym świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa komórkowego. W tym wyścigu bierze udział też polska firma LabFarm.
25.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Holandia. Kolejny dzień protestów aktywistów klimatycznych, są zatrzymania

Holenderska policja zatrzymała w niedzielę około 400 aktywistów klimatycznych, blokujących dziewiąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - poinformowała komenda policji w tym mieście. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych.
18.09.2023

Elektryk w każdym domu. Chiński boom na pojazdy elektryczne

W miarę globalnych wysiłków dekarbonizacyjnych, sektor pojazdów elektrycznych (EV) stał się kluczowym graczem zielonej transformacji. Chiny odgrywają wiodącą rolę w tym wyścigu, będąc największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych.
12.09.2023

Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.
14.08.2023

CrossWind i Rosetti Marino zbudują pierwszą na świecie morską platformę wodorową

CrossWind, holenderskie przedsiębiorstwo zajmujące się energią odnawialną, przyznało włoskiej firmie Rosetti Marino kontrakt na budowę innowacyjnej platformy wodorowej - obejmującej zarówno produkcję, jak i magazynowanie H2. Zakład o nazwie "Baseload Power Hub" będzie w pełni zintegrowany z morską farmą wiatrową CrossWind Hollandse Kust Noord w Holandii.
20.07.2023

GDOŚ: można składać wnioski i uwagi do dokumentacji budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej

W związku z postępowaniem w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć uwagi i wnioski - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
19.07.2023

Dynamiczne taryfy w Europie: wyzwania i rozwiązania. Polskie realia w obliczu ujemnych cen energii z perspektywy SolarEdge Technologies Poland

Historia energetyki w Polsce napisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy w historii naszego kraju pojawiły się ujemne ceny energii. To zjawisko nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, lecz raczej może być zapowiedzią nowej rzeczywistości. Otwiera jednak drzwi do zastanowienia się, jak planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście planowanych od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych. Ener
16.07.2023

Holandia. Rząd ogłosił datę zakończenia eksploatacji jednych z największych pól gazowych na świecie

Od 1 października 2023 r. zostanie całkowicie wstrzymane wydobycie gazu z pól Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii, postanowił w piątek rząd premiera Marka Ruttego. Po 60 latach zakończy się eksploatacja jednych z największych pól gazowych na świecie.
24.06.2023

PIE: przy konkurencji o zasoby Polska będzie zmuszona ograniczyć zużycie gazu o 11 proc.

Przy ostrej konkurencji państw członkowskich o zasoby i wstrzymaniu rosyjskich dostaw zimą, Niemcy, Włochy i Polska będą zmuszone ograniczyć konsumpcję w sezonie grzewczym 2023/24 odpowiednio o 23, 24 i 11 proc. względem 2021 r. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.06.2023

Raport PSPA: elektryfikacja polskiego transportu drogowego wymaga szybkiego wsparcia

Polski sektor transportu drogowego, generujący ok. 6 proc. PKB, wymaga pilnego wsparcia w celu elektryfikacji, którą wymuszą unijne regulacje - oceniono w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wsparcia wymaga zakup nowych pojazdów i budowa stacji ładowania.
15.06.2023

W Południowej Europie Iberdrola zbuduje zakład produkcji zielonego wodoru o wartości 750 mln euro

Firma Trammo z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, z myślą o eksporcie produkcji do Europy Północnej zakupi do 100 000 ton odnawialnego amoniaku rocznie z planowanego zakładu do 2026 roku.
10.06.2023

Niemcy pozostają największym eksporterem plastikowych odpadów w UE

Niemcy są największym eksporterem plastikowych śmieci w UE – donosi portal tygodnika „Spiegel”. 8 czerwca przypada Światowy Dzień Oceanów.
08.06.2023

Port w Rotterdamie wykorzystuje Proton Venture do zbadania wykonalności terminalu eksportowego amoniaku w WA

Port w Rotterdamie przyznał kontrakt na studium wykonalności firmie Proton Venture, zajmującej się technologiami związanymi z amoniakiem, na opracowanie zakresu i projektu koncepcyjnego terminalu eksportowego amoniaku w Australii Zachodniej (WA).
07.06.2023

Wood Mackenzie: globalny rynek pływającej fotowoltaiki przekroczy 6 GW do 2031

Według analizy przeprowadzonej przez Wood Mackenzie, globalny rynek pływających instalacji solarnych przekroczy próg 6 GW do 2031 roku, ponieważ deweloperzy fotowoltaiki mają trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu na energię słoneczną i szukają alternatywnych technologii rozwoju.
25.05.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

Elektryczne rowery cargo z Poznania, sposób na korki i zanieczyszczenia miasta

Założona przez trzech pasjonatów kolarstwa firma Hazay z Poznania tworzy wysokiej klasy konfigurowalne elektryczne rowery cargo. Pojazdy zaprojektowano z myślą o potrzebach transportowych firm i rodzin z dziećmi. Ekologiczny, praktyczny i dostosowany do potrzeb klienta środek transportu, mający na celu złagodzenie rosnącego problemu zatłoczenia dróg i zanieczyszczenia środowiska w miastach, może wydawać się mrzonką. Marcin Grausch, Marcin Ciesielski i Kuba Garstkiewicz udowodnili, że można zbudować i wprowadzić na rynek rowery ca
22.05.2023

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.
22.05.2023

RVO wkrótce ogłosi przetarg na zintegrowany model gruntu dla holenderskich obszarów farm wiatrowych

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland; RVO) wydała wstępny komunikat dotyczący zamówienia opracowania zintegrowanego modelu gruntu (IGM) oraz geotechnicznego raportu interpretacyjnego dla stref farm wiatrowych Nederwiek Noord i Hollandse Kust West VIII.
14.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Wodór paliwem przyszłości [PODCAST]

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
08.05.2023

Z Polski wyjechało w 2022 r. więcej odpadów niż przyjechało z zagranicy

2022 rok był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju niż przyjechało z zagranicy; w ub.r. do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - poinformowała PAP wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk. Polska nie jest śmietnikiem Europy - podkreśliła.
03.05.2023

I Konferencja Wiatrowa - Energetyka wiatrowa i ptaki

Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom zaprasza na I Konferencję Wiatrową, w całości poświęconą oddziaływaniu lądowych i morskich farm wiatrowych na ptaki.
28.04.2023

KLM i holenderska Politechnika wybuduje samolot na wodór

Królewskie Holenderskie Linie lotnicze podjęły współpracę przy kolejnym projekcie badawczym z Politechniką w Delft w Holandii. Wraz z zespołem studentów AeroDelft będą pracować przy projekcie Phoenix, którego celem jest budowa samolotu napędzanego wodorem. Opracowanie i przetestowanie modelowego samolotu na wodór dostarczy ważnych informacji na temat możliwości zastosowania wodoru w lotnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania zbiorników na ciekły wodór i kluczowych elementów bezpieczeństwa. Udział w tym projekcie pomoże KLM zd
27.04.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
26.04.2023

Wyjazdy służbowe stanowią 15–20 proc. wszystkich podróży lotniczych. Zdecydowana większość firm nie uwzględnia ich wpływu na klimat

Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze – pokazuje badanie Travel Smart 2023. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych, a jedynie cztery raportują emisje związane ze służbowymi lotami i zobowiązały się do ich redukcji. Nie ma wśród nich żadnej z badanych firm z Polski.
19.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

GDOŚ: sześć państw uznało, że informacje ws. budowy w Polsce jądrówki są wystarczające

Czechy, Finlandia, Estonia, Holandia, Łotwa oraz Węgry w ramach prowadzonych transgranicznych konsultacji dot. budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej, uznały że przekazane przez Polskę informacje w tej sprawie są wystarczające - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ).
14.04.2023

Sprawny przebieg konsultacji transgranicznych ws. elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, w ramach procedury wydawania tzw. decyzji środowiskowej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, prowadzi konsultacje transgraniczne z kilkunastoma krajami. Sześć z nich już wskazało, że informacje przekazane przez Polskę są wystarczające.
13.04.2023

Ambitne cele UE dotyczące zielonego wodoru [WIDEO]

Instytucje unijne zakładają ambitne cele dla rozwoju rynku zielonego wodoru. Do 2030 roku ma on stanowić ponad 40 proc. wodoru zużywanego w przemyśle. Realizacja tych celów oznacza wzrost zużycia odnawialnego wodoru o blisko 2 tys. proc. w ciągu najbliższych kilku lat. Problem w tym, że dziś ten rynek praktycznie nie istnieje. Jego rozwój ma przyspieszyć nowy system wsparcia realizowany w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Zakłada on m.in. aukcje dla unijnych wytwórców odnawialnego wodoru, które będą gwarantować zielone premie pr
11.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

Holenderski ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.
22.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

System kaucyjny, recykling i nasze zachowania zakupowe

Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93% badanych zwraca co najmniej 90% zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87%). W badaniu przeprowadzonym przez TOMRA Collection wzięli udział konsumenci ze Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemie
16.03.2023

Badanie: wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek

Wysokość kaucji to główny powód zwrotu pustych butelek i puszek na Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemiec i Holandii - wynika z przeprowadzonego badania. Sondaż wykazał, że 93 proc. osób zwraca przynajmniej 90 proc. zużytych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
14.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
12.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

Holendrzy inwestują w produkcję elektrolizerów

Konsorcjum De Nederlandse Waterstof Delta (Holenderska Delta Wodoru) przedłożyło holenderskim posłom Bontenbal, Boucke i Erkens plan mający na celu uruchomienie sektora produkcji elektrolizerów, a tym samym przyspieszenie rozwoju gospodarki wodorowej.
09.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Czy toalety dla krów rozwiążą problem emisji tlenku azotu?

W Holandii powstaje coraz więcej toalet dla krów - informuje dziennik "Algemeen Dagblad". Nie tylko mogą one pomóc w rozwiązaniu problemu z emisją szkodliwego tlenku azotu, ale mogą także - jak zauważa gazeta - stać się źródłem zysków dla hodowców bydła.
05.03.2023

Ceny prądu napędzają rekordowe wyniki European Energy

W porównaniu z 63 mln euro w 2021 roku, w ubiegłym roku European Energy odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 110 mln euro.
05.03.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Niderlandy nie są już zależne od rosyjskiego węgla i ropy naftowej

Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten.
11.02.2023

Temperatura w holenderskich mieszkaniach jest najniższa ze wszystkich krajów UE

Kryzys energetyczny spowodował, że średnia temperatura wewnątrz holenderskich domów wynosi obecnie średnio 18 stopni Celsjusza, o jeden stopień mniej niż rok wcześniej i jest najniższa ze wszystkich krajów UE - informuje dziennik "De Gerderlander", powołując się na badania firmy Tado.
22.01.2023

Komisarz UE ds. handlu w Davos: najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne

Najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne, gdyż jest to główne źródło dochodu dla rosyjskiego budżetu – powiedział w piątek Valdis Domborvskis, komisarz UE ds. handlu, podczas debaty na temat scenariuszy dla Rosji w 2023 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
20.01.2023

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
18.12.2022

Morawiecki dla Euronews: niektóre kraje UE zachowują się "bardzo samolubnie” w walce z kryzysem energetycznym

Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej zachowują się "bardzo samolubnie" w walce z kryzysem energetycznym – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Euronews.
15.12.2022

Ramboll uruchamia centrum energetyki wiatrowej w Holandii

Firma Ramboll, która w ciągu ostatnich dwóch lat zdążyła zaistnieć na rynkach energetyki wiatrowej w USA, Japonii, Hiszpanii i Polsce, tworzy centrum wiatrowe w Holandii.
08.12.2022

Lasy Państwowe zapowiadają rezygnację z ważnego międzynarodowego certyfikatu

Certyfikat FSC jest gwarantem zrównoważonej gospodarki leśnej. Informuje potencjalnego klienta, że – kupując drewno i produkty z drewna oznaczone tym certyfikatem – nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Dla większości działających w Polsce firm z branży drzewnej i meblarskiej posiadanie tego certyfikatu jest wymogiem, bez którego nie mogą sprzedawać produktów na zagranicznych rynkach. To dlatego zapowiedzi kolejnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych o zamiarze rezygnacji z certyfikacji FSC wywołują takie
06.12.2022

Gasunie coraz więcej inwestuje w Niemczech

Bez wojny w Ukrainie w Niemczech nie powstałby ani jeden terminal gazowy – wskazuje Marc van der Linden, dyrektor Gasunie Germany w „Financieele Dagblad”. Niemiecki oddział holenderskiej państwowej spółki gazowej coraz więcej inwestuje w Niemczech w obliczu zaniku importu gazu z Rosji.
05.12.2022

Holandia chce, aby Gasunie rozwijało sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
05.12.2022

70 proc. odpadów budowlanych będzie musiało być ponownie wykorzystywanych - UE przyspiesza zmiany w sektorze

Budownictwo i nieruchomości są jednym z największych źródeł odpadów w Europie. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej materiały budowlane – po renowacji lub upcyklingu – mogą być jednak ponownie wykorzystane w kolejnych projektach nieruchomościowych. W Polsce ten model nie jest jeszcze powszechny, ale w nadchodzących latach wymusi go unijne prawodawstwo.
01.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Holandia i Oman będą współpracować nad projektem wodorowym

Rządy Holandii i Omanu porozumiały się w sprawie wspólnego projektu wodorowego. Do podpisania umowy doszło na szczycie klimatycznym COP27.
27.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Fundusz emerytalny ABP zainwestuje w farmę wiatrową, która ma dostarczać energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

Największy fundusz emerytalny w Holandii, Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Północnym, która produkowałaby energię dla przeszło 5,5 mln gospodarstw domowych - informuje w poniedziałek portal NOS.
14.11.2022

RWE wygrywa holenderską aukcję na MFW Hollandse Kust West VII i produkcję zielonego wodoru

RWE wygrywa holenderski przetarg na budowę morskich farm wiatrowych bez dotacji: firma otrzymała pozwolenie na budowę dużej MFW - Hollandse Kust West (HKW) VII.
14.11.2022

Ekologiczne szlaki morskie uzgodnione podczas COP27

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
10.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

PSEW: Szczecin i Świnoujście będą mekką polskiego offshore

Grupa Orlen wspólnie z Northland Power podpisała umowę o współpracy przy budowie portu instalacyjnego w Świnoujściu, a duńska firma Vestas otworzy długo wyczekiwaną fabrykę elementów turbin w Szczecinie. Tym samym zachodniopomorskie stało się polskim liderem rozwoju morskich farm wiatrowych, które zrewolucjonizują transformację energetyczną naszego kraju. Gigantyczne inwestycje Orlen i Vestas , będą impulsem dla rozwoju całego regionu, ale to też gigantyczna szansa dla lokalnego łańcucha dostaw – podkreślają eksperci z Polskiego
14.10.2022

Emisje metanu tematem tabu

Po ostatecznym oszacowaniu, katastrofa rurociągu Nord Stream będzie prawdopodobnie największym odnotowanym przypadkiem wycieku metanu w przemyśle naftowym i gazowym. Co ciekawe, emisje spowodowane przez katastrofę stanowią mniej więcej taką samą ilość metanu, jaką przemysł uwalnia na całym świecie co kilka dni.
13.10.2022

Polska gospodarka jest cyrkularna w 10 proc. Tylko 1 na 10 kg zużytych surowców trafia ponownie do obiegu

– W tej chwili 1 z 10 kg odpadów potrafimy już zwrócić z powrotem do obiegu. Jednak dla Polski niezwykle ważne jest to, żeby jak najszybciej zwiększać udział tzw. współczynnika cyrkularności w szeroko rozumianej gospodarce – podkreśla Robert Chciuk, pełnomocnik ds. GOZ w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
12.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Europejskie porty sprzymierzają się, aby złagodzić problemy z przepustowością spowodowane wyższymi celami na rok 2030

Sześć kluczowych portów dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie zawarło sojusz w celu rozwiązania problemów z przepustowością, które już istnieją, a które staną się jeszcze bardziej palące w związku z tym, że cele dotyczące morskiej energetyki wiatrowej uzgodnione w ramach Deklaracji z Esbjerg przyniosą coraz większą dynamikę rozwoju morskich farm wiatrowych.
10.10.2022

Holenderski Bank centralny: ceny energii pozostaną wysokie i należy się do tego przyzwyczaić

Ceny gazu i prądu pozostaną wysokie i konsumenci muszą się do tego przyzwyczaić, ocenia Olaf Sleijpen, dyrektor ds. monetarnych i stabilności finansowej Holenderskiego Banku Centralnego (DNB). Sleijpen krytykuje jednocześnie „zbyt hojną” pomoc rządu, który ogłosił niedawno wprowadzenie maksymalnej ceny gazu i prądu dla gospodarstw domowych.
05.10.2022

Plan Strategiczny kładzie nacisk na ochronę środowiska i dobrostan zwierząt

W Planie Strategicznym na lata 2023-2027 dla Wspólnej Polityki Rolnej kładzie się duży nacisk na aspekty klimatyczno-środowiskowe oraz na dobrostan zwierząt - mówił na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
05.10.2022

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
29.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Holandia: dzięki limitowi cen energii rodzina zaoszczędzi w 2023 r. 2,2 tys. euro

Przeciętne gospodarstwo domowe w Holandii zaoszczędzi 2,2 tys. euro rocznie dzięki przyjęciu rządowej propozycji wprowadzenia limitu cen gazu i prądu - wynika z obliczeń ministerstwa energii i klimatu. Gabinet zarezerwował na ten cel w przyszłorocznym budżecie 5,4 mld euro.
22.09.2022

Holanderski rząd wprowadzi od listopada br. maksymalny pułap cen dla rachunków za energię

Już od listopada br. będzie obowiązywać maksymalna wysokość ceny energii, jaką będą płaciły gospodarstwa domowe, wynika z ustaleń między rządem a firmami energetycznymi, informują media. Program ma kosztować budżet „wiele miliardów euro” i ma zostać oficjalnie ogłoszony we wtorek.
20.09.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
20.09.2022

Holandia. Wysokie ceny gazu skłaniają wielu Holendrów do ogrzewania domów lampami naftowymi

Ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej Holendrów zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych, które służą nie tylko do oświetlenia, ale i ogrzania pomieszczenia, informuje portal NU. „Znacznie wzrósł popyt zarówno na lampy jaki i samą naftę” – twierdzi rzecznik Obelink, sieci sklepów sprzedających akcesoria kempingowe.
14.09.2022

Holenderski rząd zamierza przejmować długi osób, które nie mogą płacić rachunków za energię

Gabinet premiera Marka Ruttego chce przejąć długi Holendrów, którzy nie mogą zapłacić rachunków za energię, informuje w poniedziałek portal NOS. Źródła portalu w Hadze potwierdzają, iż środek ma wejść w życie jeszcze tej zimy.
13.09.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
08.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Francja da 4 tys. euro osobie, która zamieni samochód na rower elektryczny

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do przesiadania się ze starych, emisyjnych samochodów na rowery elektryczne. Temu będzie służył program dotacyjny zakładający wypłatę dokładnie 3976 dolarów na każdą osobę. Warunkiem jest wymiana samochodu na rzecz roweru tradycyjnego lub elektrycznego.
05.09.2022

Haarlem jako pierwsze miasto na świecie wprowadził zakaz reklamowania mięsa

Miasto Haarlem w środkowej Holandii zakazało reklamowania mięsa w miejscach publicznych - informuje portal RTL Nieuws. Media komentują, że jest to pierwsza gmina na świecie, która wprowadziła takie przepisy.
03.09.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Instytut ESG za segregacją butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych

Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki, wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej.
17.08.2022

Kryzys energetyczny - świat wraca do węgla

Europa i inne części świata w czasie kryzysu energetycznego przerzucają się na węgiel. Wielu członków UE przedłuża żywotność elektrowni węglowych, jak Niemcy, które dysponują ich największą liczbą w Europie. Import zwiększają: Austria, Czechy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Holandia, a nawet Francja - pisze w środę dziennik „Le Figaro”.
10.08.2022

Czy podatek ekologiczny pogrąży rynek samochodów używanych?

Używane samochody są coraz droższe. W II kwartale br. przyrost liczby ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł, wyniósł 12%. Natomiast samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost o 5% – wynika z danych autobaza.pl. Z drugiej strony o 14% mniej na rynku jest najtańszych pojazdów do 5 tys. zł.
04.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Green Fuels for Denmark otrzymuje status IPCEI

W ubiegłym roku duński rząd umieścił Green Fuels for Denmark na krótkiej liście jako jeden z dwóch projektów Power-to-X kwalifikujących się do finansowania publicznego, pod warunkiem że Komisja Europejska uzna go za Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI), przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności gospodarki UE. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przyznała status IPCEI projektowi Green Fuels for Denmark, którego celem jest produkcja dużych ilości zrówno
18.07.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym

Holenderskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Gasunie rozpoczęło budowę krajowej sieci wodorowej, która stanowi część wielkiego planu Holandii, aby stać się europejskim centrum dla tego bezemisyjnego źródła energii.
02.07.2022

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

Tylko do 2035 roku będzie można kupić w UE samochód napędzany benzyną lub dieslem. Polski resort sprawiedliwości zapowiada sprzeciw

Od 2035 roku najprawdopodobniej nie będzie można kupić i zarejestrować na terenie UE nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. To efekt nowych przepisów, które na początku czerwca przyjął Parlament Europejski. Jak wskazuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, producenci samochodów są już na nie przygotowani.
29.06.2022

Jak internet nasila skutki upałów? Centra danych a niedobory wody

Komputery działają na prąd, ale infrastruktura niezbędna do funkcjonowania Internetu, "po cichu" pochłania też inny surowiec - codziennie zużywa aż 3,8 mln litrów wody. Sektor centrów danych należy do branż zużywających najwięcej wody na świecie. Yann Lechelle (Scaleway) i Paul Benoit (Qarnot) dzielą się wiedzą na temat ukrytej ceny, jaką środowisko płaci za rozwój cyfrowych technologii.
27.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Dziesiątki tysięcy holenderskich rolników protestowało przeciwko ograniczeniom emisji związków azotu

Holandię sparaliżował w środę protest dziesiątek tysięcy rolników, którzy traktorami zmierzali na miejsce demonstracji przeciwko polityce rządu premiera Marka Ruttego w sprawie ograniczenia emisji związków azotu. Jadący wolno rolnicy blokowali autostrady w całym kraju, tworzyły się wielokilometrowe korki, doszło także do wypadku traktora z ciężarówką, w którym trzy osoby zostały ranne.
23.06.2022

Badanie: 9 na 10 Holendrów podjęło działania by uczynić swoje domy bardziej energooszczędnymi

Ze względu na wysokie ceny gazu i elektryczności coraz więcej Holendrów czyni swoje domy bardziej energooszczędne - informuje w środę Holenderski Urząd Konsumentów (ACM). Działania w tym kierunku podjęło już 9 na 10 konsumentów - wynika z informacji ACM.
15.06.2022

Holenderscy operatorzy ze względu na obciążenie sieci energetycznych domagają się rządowej pomocy

Operatorzy sieci energetycznych domagają się interwencji rządu, by zapobiec przeciążeniu sieci, informuje portal NOS. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że nowe firmy nie będą przyłączane do źródeł energii w prowincjach Limburgia i Brabancja Północna.
15.06.2022

Każda Puszka Cenna_ 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Po ubiegłorocznej udanej trasie promującej recykling, program Każda Puszka Cenna podwaja swoje wysiłki, organizując inspirującą akcję, po raz pierwszy wykraczającą poza granice Europy. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu. Jednocześnie Każda Puszka Cenna publikuje ciekawe wyniki nowych badań dotyczące postaw i zachowań związanych z recyklingiem.
13.06.2022

Holendrzy zużywają o 33 proc. mniej gazu niż w poprzednich latach

Zużycie gazu w Holandii w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spadło - wynika z informacji ministerstwa energii i klimatu. Mieszkańcy Niderlandów zużyli w tym czasie o jedną trzecią mniej gazu niż w poprzednich latach.
05.06.2022

Menlo Electric i Risen Energy podpisują umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych o wartości ponad 200 milionów złotych

Menlo Electric i Risen Energy podpisały kontrakt o wartości ponad 200 milionów złotych na dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 150 MW, które zostaną dostarczone w drugiej połowie 2022 roku. Łącznie dostawy Risen Energy do Menlo Electric w 2022 roku wyniosą 300 MW, czyniąc Menlo jednym z 5 największych dystrybutorów Risen Energy w Europie.
26.05.2022

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
24.05.2022

Biurowce Globalworth przygotowane na rozwój mikromobilności dzięki współpracy z E.ON Polska

E.ON Polska we współpracy z Globalworth, właścicielem i zarządcą największego portfolio nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyznaczają nowy standard dla mikromobilności w segmencie biurowym. Pracownicy i goście odwiedzający budynki Globalworth będą mogli bezpiecznie parkować i ładować swoje hulajnogi elektryczne. Jedenaście stacji ładowania dla jednośladów na prąd zostało już zainstalowanych w największych ośrodkach biznesowych Polski. Kolejne trzy zostaną uruchomione latem.
15.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Nadprzewodząca dioda ma odmienić komputery i zmniejszyć zużycie energii

Badaczom udało się opracować nadprzewodzącą diodę, co do tej pory uważano za niewykonalne. Z czasem takie urządzenia mają uczynić komputery wielokrotnie szybszymi i oszczędniejszymi.
06.05.2022

Dron sposobem na monitoring emisji statków na Bałtyku. Niemcy mają pomysł [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Polscy samorządowcy wizytują europejskie strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Niektóre miasta w Polsce zapowiedziały ich wdrożenie, w innych prowadzone są już konsultacje społeczne w tym zakresie. PSPA we współpracy z polskimi samorządami chce promować najlepsze praktyki wdrażania stref. Dlatego organizuje wyjazd studyjny samorządowców do miast w Europie, w których strefy z sukcesem funkcjonują.
25.04.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

Polski Enprom zakończył remont linii wysokiego napięcia, który zintegruje offshore z systemami elektroenergetycznymi

Polska firma Enprom zakończyła trwający trzy lata remont linii wysokiego napięcia Diemen-Lelystad w Holandii. Jak podkreślił Enprom, była to pierwsza tego typu inwestycja, którą niderlandzki operator przesyłowy TenneT powierzył zagranicznemu wykonawcy.
20.04.2022

Elektrownie węglowe wyemitowały w 2021 r. o prawie 70 proc. więcej CO2

Cztery elektrownie węglowe w Holandii wyemitowały w zeszłym roku o 69 procent więcej CO2 niż rok wcześniej, wynika z ustaleń portalu NOS. „Po latach stopniowego spadku emisji CO2 w naszym kraju widzimy, że ten proces się zatrzymał” - mówi Mark Bressers z Urzędu ds. Emisji (NEa).
14.04.2022

Energa - w Przywidzu powstaje wyspa energetyczna

W ramach projektu SERENE, finansowanego z programu UE Horyzont 2020, zostaną opracowane oraz zademonstrowane opłacalne i zorientowane na konsumenta/prosumenta energii elektrycznej i cieplnej rozwiązania, umożliwiające miejscowym społecznościom zaspokojenie ich potrzeb energetycznych z lokalnych źródeł odnawialnych. Celem projektu jest utworzenie zintegrowanych tzw. „wysp energetycznych” w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska).
13.04.2022

Inwestycja w fotowoltaikę korzystniejsza niż lokata bankowa

W tym roku liczba gospodarstw domowych w Polsce korzystających z energii wyprodukowanej we własnych mikroinstalacjach fotowoltaicznych przekroczy milion. Coraz więcej osób przekonuje się do inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ własne źródło zielonej energii oznacza oszczędność, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
11.04.2022

To działa! Northern Lights pionierem w zastosowaniu innowacji do CCS

Projekt PCI Northern Lights to sieć transgranicznego transportu CO2 oparta o statki handlowe. Łączy ona europejskie inicjatywy w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla ze stałą infrastrukturą składowania dwutlenku węgla w norweskim rejonie Morza Północnego.
05.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PTMEW: Udało się skonsolidować polski przemysł offshore wind

W rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej ważną rolę odgrywają stowarzyszenia branżowe. To one niejednokrotnie są głosem sektora z rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań, oraz w pracach nad regulacjami. W Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Czym się zajmuje? Jak ocenia zaangażowanie polskich firm w sektorze offshore wind? Jakie są plany PTMEW na 2022 roku? Pytamy Jakuba Budzyńskiego, wiceprezesa organizacji.
04.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Holenderski parlament wzywa rząd do przyspieszenia transformacji energetycznej

Zarówno ugrupowania koalicyjne (VVD, CDA i CU), jak i opozycyjne partie prawicy JA21, PVV i Groep Van Haga wezwały ministra klimatu i energii Roba Jettena do przyspieszenia prac nad powstaniem nowych elektrowni jądrowych w Niderlandach.
28.03.2022

Holandia. Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych, skupia się na OZE

ING wycofuje się z finansowania nowych pól wydobycia ropy i gazu - poinformował bank w komunikacie prasowym. Największy bank w Niderlandach chce za to pożyczać więcej pieniędzy na projekty w zakresie wytwarzania zielonej energii.
25.03.2022

Holandia. Rząd przeznacza 1,7 mld euro na turbiny wiatrowe na Morzu Północnym

Holenderski gabinet postanowił przeznaczyć 1,7 miliarda euro na postawienie nowych turbin wiatrowych na Morzu Północnym. „To kamień milowy w przejściu na bardziej zrównoważoną energię elektryczną i uniezależnienie się od pozyskiwania surowców z Rosji” – powiedział w piątek minister klimatu i energii Rob Jetten.
19.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.