Wynik wyszukiwania - "plastik" - Wiadomości

ZNIKA zapowiada kampanię #Wysylkabezplastiku. Czas na redukcję zużycia plastiku w e-commerce!

ZNIKA, startup specjalizujący się w ekologicznych opakowaniach z naturalnych składników, zapowiada swoją najnowszą inicjatywę o nazwie #wysylkabezplastiku.
01.03.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Wchodzą w życie opłaty za jednorazowy plastik

Od 1 stycznia wchodzą przepisy rozporządzeń, które m.in. przewidują, że do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr.
01.01.2024

Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik

Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.
12.12.2023

Plastik z recyklingu zawiera setki toksyn

W próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań.
13.11.2023

Naukowcy opracowali "superplastik"

Zespół naukowców z Tokio opracował mocny, giętki i samonaprawiający się plastik, który do tego ulega biodegradacji. Twórcy wynalazku widzą jego zastosowanie w robotyce, medycynie, przemyśle odzieżowym, samochodowym i wielu innych dziedzinach.
09.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Recomat firmy R3 Polska wyruszył w trasę z Kwiatem Jabłoni

Polska spółka R3 Polska zajmująca się procesem odzysku opakowań po napojach poinformowała, że została częścią trasy koncertowej zespołu Kwiat Jabłoni. Ich flagowy produkt - recomat Smart RVM wyruszył wraz z zespołem w trasę i już na pierwszym przystanku zapełnił się po brzegi.
06.11.2023

Bakterie przetwarzają plastik w ważne surowce

Naukowcy z pomocą bakterii zamieniają plastikowe odpady w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji perfum, leków czy np. nylonu.
02.11.2023

Plastik w rzekach niesie groźne bakterie

Niesione przez rzeki cząstki plastiku są pokryte chorobotwórczymi bakteriami. Mogą przy tym stanowić rezerwuar genów oporności na antybiotyki.
01.11.2023

92% osób segreguje odpady opakowaniowe

92 proc. osób segreguje odpady opakowaniowe, to o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z badania firmy badawczej SW Research, na zlecenie Fundacji ProKarton. Przypominano, że kartony po mleku bądź soku należy wrzucić do żółtego pojemnika.
23.10.2023

Także biodegradowalny plastik jest szkodliwy dla ryb

Choć nie są tak szkodliwe, jak typowe plastiki - to również "ekologiczne" tworzywa wpływają na zachowanie ryb, powodując zaburzenia. Znaczenie mogą mieć użyte surowce, których wykorzystanie, zdaniem naukowców, wymaga odpowiednich regulacji.
22.10.2023

Misz-masz bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy z nową metodą recyklingu plastiku

Zmieszane, plastikowe śmieci stanowią istotny problem w sprawnym recyclingu. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że dzięki sprawnemu procesowi możliwy jest recycling różnorakich tworzyw sztucznych.
17.10.2023

KE proponuje środki ograniczające zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek środki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych. Obecnie co roku do środowiska uwalnia się od 52 do 184 tys. ton granulatu z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nim w całym łańcuchu dostaw.
17.10.2023

Zabawa w stronę eko. Proekologiczne klocki LEGO trudniejsze, niż się wydawało

Plan LEGO mający na celu poprawę rezygnację z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej został zakończony po tym, jak odkryto, że produkcja nowych klocków prowadzi do wyższej emisji dwutlenku węgla.
15.10.2023

Chorwacja: strażacy drugi dzień walczą z pożarem składowiska plastiku [WIDEO]

Chorwaccy strażacy drugi dzień walczą z pożarem składowiska plastiku; dym zbliża się do położonego na wschodzie kraju Osijeku - poinformował w czwartek portal Glas Slavonije. Jeden ze strażaków został ciężko poparzony.
05.10.2023

W Anglii wszedł w życie zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

W niedzielę w Anglii wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, styropianowych kubków i pojemników na żywność. Podobne zakazy już od 2021 roku obowiązują w Szkocji i Walii.
01.10.2023

Coca Cola w Austrii doczeka się nowych kartonowych opakowań wielopaków

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
18.09.2023

Nowa metoda recyklingu plastiku

Nowa technologia może usprawnić recykling dotąd trudnych do przetworzenia odpadów, takich jak folia plastikowa, opakowania wielowarstwowe czy kolorowy plastik, i pozwolić na uzyskanie materiałów cennych dla przemysłu - napisali naukowcy w piśmie "Science".
18.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Holenderski badacz: prawdziwe zaśmiecenie oceanów plastikiem o wiele mniejsze

W oceanach znajduje się znacznie mniej plastikowych odpadów niż sądzono przez dwadzieścia lat, ustalili naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie (Universiteit Utrecht). Badacze twierdzą, iż w oceanach znajduje się nie „od 50 do 300 mln ton” plastikowych odpadów, ale ok. 3,2 mln ton.
08.08.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Ekspertka: mikroplastik kumuluje się w łańcuchu pokarmowym i może szkodzić ludziom

Mikro- i nanoplastik jest już wszędzie, choć w największych ilościach występuje w morzach i oceanach. Kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego gromadzą te cząstki, aż trafiają one do ludzi. W otoczeniu człowieka istnieje dużo więcej źródeł mikroskopijnych plastikowych cząstek – mówi prof. dr hab. Bożena Bukowska z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
08.07.2023

Czechy. Minister: skup butelek PET i puszek po napojach powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku

Minister środowiska Czech Petr Hladik poinformował we wtorek, że w jego resorcie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy regulującej skup plastikowych butelek PET oraz puszek po napojach. Wstępnie wysokość kaucji określono na 4-5 koron, czyli mniej niż 1 zł. Skup powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku.
16.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

MKiŚ nie planuje podnosić opłaty foliówkowej ani rozszerzać jej na torby papierowe

Nie jest planowane podnoszenie opłaty za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, ani jej rozszerzenia na torby z papieru - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że w wyniku m.in. opłaty liczba zużywanych torebek znacząco spadła.
04.05.2023

Senat: ustawa ws. ograniczenia jednorazowego plastiku wraca do Sejmu

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Zakładają one np. wykreślenie z ustawy przepisów dopisanych w Sejmie, dotyczących m.in. preferencyjnego zakupu węgla.
31.03.2023

Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów wodnych

Cząstki mikroplastiku ograniczają fotosyntezę u mikroskopijnych stworzeń wodnych. Robią to, zaburzając symbiozę między glonami i bakteriami.
27.03.2023

W organizmach ptaków stwierdza się mnóstwo plastiku, naukowcy mówią o "plastikozie"

W organizmach zwierząt bardzo często znajdowane są tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu pokarmowego - ustalili badacze. Zjawisko jest tak powszechne, że zaczęli oni mówić wręcz o "plastikozie".
13.03.2023

Plaże Apulii zalazne setkami plastikowych opakowań po keczupie

Setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu amerykańskiej produkcji wyrzuca morze na plaże w Apulii na południu Włoch. Butelki keczupu są już w większości puste, te z majonezem nadal szczelnie zamknięte. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek. Na razie sprawa pozostaje zagadką.
13.03.2023

Sejm za przepisami mającymi ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Sejm w czwartek znowelizował ustawę, której konsekwencją ma być ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
10.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

Naukowcy rzucają wyzwanie śmieciom z jednorazowych wyrobów medycznych i opakowań

Jedno łóżko szpitalne każdego dnia generuje około 3 kg plastikowych śmieci. Aby uczynić szpitale bardziej „zielonymi”, międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez polską uczelnię, opracowuje technologię wytwarzania „roślinnych” polimerów. Posłużą one do produkcji biodegradowalnych opakowań medycznych wyrobów jednorazowego użytku.
20.02.2023

Poziom realnego recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10 proc.

Oficjalnie poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak poziom realnego recyklingu nie przekracza 10 proc. – wynika z badania magazynu Plastics Review.
05.02.2023

Ekspertka: szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie

Szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie. Nie od razu bowiem wiemy, pod jakim kątem badać substancję, by mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla człowieka – powiedziała w rozmowie z PAP dr Małgorzata Nowacka z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
04.02.2023

Od października w Wielkiej Brytanii zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

Zakaz używania jednorazowych plastikowych kubków, sztućców, talerzy i pojemników na żywność wejdzie w życie w Anglii w październiku tego roku - ogłosiło w sobotę brytyjskie ministerstwo środowiska. Podobne zakazy już od 2021 obowiązują w Szkocji i Walii.
15.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.
12.01.2023

Nanoplastik produkuje groźne rodniki

Wokół zanieczyszczających środowisko plastikowych nanocząstek powstają niebezpieczne, silnie aktywne cząsteczki. Molekuły te mogą zagrażać organizmom żywym, nawet człowiekowi.
10.01.2023

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.
06.01.2023

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Butelka za butelkę

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.
13.12.2022

 Polacy chcą zakazu pakowania owoców i warzyw w plastik!

65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzaniem w Polsce przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania. Ponad połowa ankietowanych wskazuje papier jako najbardziej ekologiczne opakowanie.
08.12.2022

Antarktydzie składowiskiem plastiku - syntetyczne włókna są wszędzie

W wodzie, powietrzu, osadach i lodzie Antarktydy można znaleźć pochodzące z ubrań, sztuczne włókna. Krystalicznie czysty niegdyś kontynent staje się składowiskiem mikroplastiku - ostrzegają specjaliści.
29.11.2022

Badaczka: co tydzień zjadamy nawet 5 gramów mikroplastiku

Chociaż mikroplastik jest wszechobecny w żywności, a co tydzień zjadamy go nieświadomie nawet 5 g, to wciąż brak oszacowań, jaka dawka jest dla organizmu bezpieczna. A na horyzoncie pojawia się jeszcze trudniejszy do pokonania i badania wróg: nanoplastik - mówi dr hab. Małgorzata Grembecka.
21.11.2022

Wieloryby pochłaniają codziennie miliony cząstek mikroplastiku

Analiza zanieczyszczeń i żywieniowych zwyczajów waleni pokazuje, że zwierzęta te, jednego dnia zjadają z pokarmem nawet 10 mln cząstek mikroplastiku. Nie wiadomo jeszcze, jakie są tego skutki.
06.11.2022

Greenpeace: recykling plastiku to mit!

W 2021 roku jedynie 2,4 mln ton plastiku, czyli około 5 proc. z 51 mln ton wyprodukowanych przez amerykańskie gospodarstwa domowe, poddano recyklingowi, co pokazuje, że odzysk surowców wtórnych to mit - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.
24.10.2022

Wysokie ceny zagrażają branży recyklingowej – mogą stanąć zakłady

Dramatycznie rosnące ceny energii elektrycznej dotykają praktycznie każdej sfery naszego życia i gospodarki. Przemysł recyklingowy jest jedną z dotkniętych branż. Przekonuje, że kryzys energetyczny blokuje rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Ze względu na rosnące koszty, w każdej chwili mogą stanąć zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych.
03.10.2022

Nowy plastik można przetwarzać nawet setki razy

Powstał nowy rodzaj plastiku, który można niemal dowolną liczbę razy rozkładać na czynniki pierwsze i wytwarzać nowe przedmioty. Dzięki zastosowanej metodzie można też rozkładać istniejące już tworzywa.
30.09.2022

Nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - wykazali badacze

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
19.09.2022

Polskie badania: mikroplastik w przewodach pokarmowych ptaków

Naukowcy z Białegostoku zbadał występowanie mikroplastiku w przewodzie pokarmowym dwóch gatunków ptaków: kosa oraz śpiewaka. Badania pokazały, że wszystkie przebadane zwierzęta miały mikroplastik w przewodzie pokarmowym.
17.09.2022

MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.
28.07.2022

Jeziorne bakterie "lubią" plastik

Badanie 29 skandynawskich jezior pokazało, że niektóre, żyjące w nich bakterie szybciej mnożą się na plastikowych odpadkach, niż na naturalnej materii. To jednak nie może usprawiedliwiać zanieczyszczania środowiska - podkreślają naukowcy.
28.07.2022

Shell przetworzy 8 mln plastikowych torebek na paliwo i ograniczy emisje

Park chemiczny Shell w Moerdijk może osiągnąć poziom zerowy netto do 2032 roku – dzięki zastosowaniu technologii wodorowych i wychwytywania dwutlenku węgla. Firma obecnie pracuje nad produkcją oleju do pirolizy, który jest płynem wytwarzanym z trudnych do recyklingu odpadów plastikowych wykorzystywanych jako surowiec chemiczny.
16.07.2022

Czas na wprowadzanie zrównoważonych opakowań

Popyt na opakowania zrównoważone rośnie; elementy plastikowe sukcesywnie zastępuje się odnawialnymi surowcami ekologicznymi jak tektura, tektura wykonana z traw lub odpadów rolnych. Publiczna dyskusja poświęcona problemowi zanieczyszczenia środowiska plastikiem pokazuje, jak ważne są opakowania zrównoważone, wykonane z odnawialnych, przyjaznych dla środowiska surowców jak karton i tektura. Dlaczego tak ważne są opakowania zrównoważone - analizuje Marcin Szumigaj, R&D Manager Grupy Akomex.
07.07.2022

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
11.05.2022

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.
08.05.2022

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.
30.04.2022

Samoobrona Unilivera

Unilever, światowy gigant produktów kosmetycznych, chemicznych i spożywczych do 2025 roku obiecał zmniejszyć produkcję „dziewiczego” plastiku o połowę. Korporacja postanowiła odpowiedzieć na powtarzające się pytanie, dlaczego to wszystko trwa tak długo.
25.04.2022

Sealed Air, ExxonMobil i Ahold Delhaize w projekcie zaawansowanego recyclingu opakowań spożywczych

Amerykańskie korporacje: Sealed Air, producent opakowań, paliwowy gigant ExxonMobil i właściciel supermarketów Ahold Delhaize ogłosiły ostatnio wspólną inicjatywę recyclingową. Projekt zakłada odzyskiwanie plastiku z opakowań spożywczych tak, by opakowania mogły posłużyć więcej niż jeden raz. Działania trzech firm mają ruszyć latem tego roku.
25.04.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu, nie tylko w Dzień Ziemi

Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi
25.04.2022

"Arktyczny plastik" powoduje zmiany klimatu

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu

Do recyklingu trafia jedynie 9 proc. tworzyw sztucznych – wynika z raportu Beyond Plastics. Problemem jest brak odpowiednich systemów zarządzania plastikowymi odpadami. Jednocześnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku
15.03.2022

Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń

Cząstki mikroplastiku działają jak nośniki dla obecnych w środowisku, groźnych substancji organicznych, przez co aż dziesięciokrotnie zwiększają ich szkodliwość - dowodzą naukowcy Tel Aviv University.
22.02.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
14.02.2022

Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.
09.02.2022

W Zatoce Neapolitańskiej znaleziono plastikowe opakowanie sprzed 40 lat

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.
08.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Wiceminister Ozdoba: Rozpoczynamy konsultacje publiczne dot. powszechnego i „bezparagonowego” systemu kaucyjnego [GALERIA]

„Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r.
01.02.2022

Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

Plastik groźny dla słoni; umierają z powodu zatrucia

Około 20 słoni zostało znalezionych martwych w ciągu ostatnich 8 lat z powodu zatrucia plastikiem, który znalazły na otwartych wysypiskach śmieci we wschodniej Sri Lance; kolejne dwa zmarły z tego powodu w weekend - podaje w piątek Asssociated Press.
14.01.2022

Badanie: pozostałości po pigułkach antykoncepcyjnych i plastiku zaburzają rozmnażanie się ryb

Zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych (etynyloestradiol - EE2) i bisfenolem A (BPA), używanym do wyrobu opakowań plastikowych, zaburza procesy rozrodcze ryb - potwierdziły kolejne badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign, ogłoszone w grudniu.
31.12.2021

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
24.12.2021

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
20.12.2021

DS Smith zastąpiło już 170 mln plastikowych opakowań używanych w przemyśle, supermarketach i sprzedaży detalicznej

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań zamierza do 2025 roku wymienić ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych na swoje rozwiązania z tektury przeznaczone dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie. Jest to część działań zgodnych z wprowadzoną w ubiegłym roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. W jej ramach firma zastąpiła już 170 milionów sztuk tworzyw sztucznych.
13.12.2021

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci.
02.12.2021

MOL: zebrane mikrodrobiny plastiku mogą stać się źródłem energii

Podczas gdy znaczna część uwagi środowiskowej skupia się na emisjach, naukowcy nadal pracują nad równie palącym problemem mikrodrobin plastiku w oceanach na świecie. Japoński projekt, współpracujący z Mitsui O.S.K. Line, poinformował o postępach w swoich wysiłkach z udaną produkcją potencjalnego źródła energii czerpanego z mikrodrobin plastiku i mikroalg zebranych przez statki japońskiej linii żeglugowej.
26.11.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
23.11.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

Badanie: Do oceanów w wyniku pandemii trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Rumunii jest wyższy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech

Wskaźnik recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Rumunii wynosi 45 proc. i jest wyższy niż średni wskaźnik dla UE wynoszący 42 proc. oraz lepszy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech, gdzie średni wskaźnik ten wynosi około 30 proc.
02.11.2021

Księża apelują przed 1 Listopada: Nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem

Kuria diecezji radomskiej zaapelowała do wiernych, by w trosce o środowisko zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo pojawiają się na grobach w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. Wystarczy jeden znicz i modlitwa – przekonują władze kościelne.
29.10.2021

Naukowcy ostrzegają. ,,Plastik to nowy węgiel”

Według amerykańskich ekspertów plastik grozi nie tylko ,,niemal trwałym skażeniem środowiska naturalnego”. To również jeden z głównych tworów człowieka przyczyniających się do zmian klimatu – mowa o całym „cyklu życia” plastiku.
28.10.2021

Kolejny morski kosz na polskim wybrzeżu wyłowi śmieci z portu w Pucku

Co roku do mórz i oceanów świata trafia od 4,8 do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Problem odpadów z tworzyw sztucznych to temat globalny, który nie omija Morza Bałtyckiego. Jak podaje HELCOM, nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to plastik.
27.10.2021

Morski kosz wyłowi śmieci z portu w Kołobrzegu

W ciągu ostatnich 70 lat plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jest wykorzystywany do produkcji samochodów, komputerów, czy telefonów, w medycynie i w budownictwie - towarzyszy nam prawie we wszystkich dziedzinach życia. Polegamy na plastiku ze względu na niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz wygodę. Jednak jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w
26.10.2021

ReFlex: rusza pionierski projekt recyklingu opakowań elastycznych

Nestlé Polska oraz PepsiCo Polska inaugurują pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po elastycznych opakowaniach wielomateriałowych, oraz z tworzyw sztucznych.
22.10.2021

Czy Ocean Cleanup rzeczywiście posprząta ocean? Eksperci mają wątpliwości

Fundacja Ocean Cleanup już w 2013 roku ogłosiła, że dzięki opracowanemu przez siebie systemowi zamierza wyciągnąć z oceanów aż 90% zalegającego w nich plastiku. Wyniki testów każą jednak pozostać sceptycznym.
27.09.2021

Marriott International stawia sobie za cel "zero netto" do 2050 roku

Sieć hoteli zamierza osiągnąć cel "zero netto" poprzez zwiększone wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł oraz instalację inteligentnych systemów i modernizację pod kątem efektywności energetycznej budynków.
27.09.2021

Chemiczny recykling - przyszłością przemysłu i szansą dla przyrody

Z pomocą recyklingu chemicznego możemy wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy i korzystać z tego ponownie - mówi dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska z UG. To metoda, która pozwala na uzyskiwanie z tworzyw sztucznych czystych związków do produkcji wysokiej jakości plastików, a badaczka wprowadza do niej kolejną nowość - złożone struktury, znane jako MOF.
20.09.2021

Rząd planuje przyjąć projekt ws. systemu kaucyjnego butelek PET na początku 2022 r.

W I kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła - do 1,5 litra - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
17.09.2021

Wpływ wody butelkowanej na środowisko jest 3500-krotnie większe niż w przypadku kranówki

Wpływ wody butelkowanej na środowisko i ekosystem jest odpowiednio blisko 3500-krotnie i 1400-krotnie większy niż w przypadku używania wody z kranu - wynika z badań przeprowadzonych przez barceloński ośrodek Institute for Global Health.
09.08.2021

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.
07.08.2021

Miliony leżą na polskim śmietniku

Producenci opakowań z plastiku muszą wydawać krocie na import surowca ze zmielonych butelek PET, bo w Polsce trafiają one na wysypiska - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
05.08.2021

Resort klimatu: zużywamy coraz mniej toreb foliowych

Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje resort klimatu i środowiska. Wielu konsumentów przerzuciło się na torby wielorazowego użytku.
03.08.2021

Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych

3 lipca bieżącego roku minął termin, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć Dyrektywę w sprawie jednorazowych plastików, ale tylko nieliczne z nich zrobiły wystarczająco dużo, aby dostosować się do regulacji mających na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych.
20.07.2021

Lego zaprezentował klocki wykonane z przetworzonego plastiku PET

Producenta klocków LEGO nie musimy chyba przedstawiać. Firma wiele lat temu zapowiedziała stworzenie klocków z materiałów pozyskanych w wyniku recyklingu. Lego zaprezentował w tym roku prototyp klocka wykonanego z przetworzonego plastiku PET.
28.06.2021

Nowe projekty opakowań pomogą zmniejszyć popyt na tworzywa sztuczne o 20 proc. do 2050 roku

Według wyliczeń analityków Wood Mackenzie, przeprojektowanie opakowań z tworzyw sztucznych może zmniejszyć globalny popyt na nie w 2050 roku - z 190mt do 150mt. Istotne jest wprowadzenie powszechnego modelu ponownego wykorzystywania opakowań w życiu codziennym.
15.06.2021

Galapagos zalewa plastik

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Ocean Protect proponuje innowacyjne rozwiązanie do oczyszczania wód ze spływu powierzchniowego

Australijska firma Ocean Protect zajmująca się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania zasobami wodnymi, wprowadziła na rynek urządzenie pułapkę do wychwytywania zanieczyszczeń OceanSave ™.
19.04.2021

Plastikowe słomki zakazane na statkach Norwegian Cruise Line Holdings

W epoce, w której ignorowanie rozległej skali zanieczyszczeń i szkód wyrządzanych środowisku przez plastik nie jest już możliwe, Norwegian Cruise Line Holdings świeci przykładem dla dużych firm!
12.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Mikrofale mogą być przyszłością recyklingu tworzyw sztucznych

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Jocelyn Doucet po raz pierwszy eksperymentowała z recyklingiem plastikowych odpadów w kuchence mikrofalowej. Teraz mówi, że technologia wywodząca się z tych wczesnych wysiłków może umożliwić produkcję plastiku prawie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.03.2021

Mikroplastiki to siedlisko patogenów

Wszechobecne mikroplastiki to prawdziwe siedlisko patogenów, bakterii opornych na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Hazardous Materials Letters”.
24.03.2021

"Rzeczpospolita": Plastikowa rewolucja

Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki. Zmiany już w te wakacje - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
18.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.