Wynik wyszukiwania - "tier" - Wiadomości

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.
04.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

Trina Storage dwukrotnie wyróżniona przez BloombergNEF

Badanie BNEF, którego wyniki opublikowano w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, obejmuje łańcuch wartości związanych z magazynowaniem energii, w tym z integratorami magazynowania energii, dostawcami baterii, dostawcami systemów konwersji energii i nie tylko. W raporcie podkreślono znaczenie baterii w systemach magazynowania energii. Producenci baterii i dostawcy systemów magazynowania energii stale ulepszają wszystkie elementy systemu magazynowania energii.
29.01.2024

TIER Mobility i Dott łączą siły, aby stać się europejskim liderem współdzielonej mikromobilności

TIER Mobility ogłasza wstępne porozumienie o połączeniu swoich sił z firmą Dott, tym samym zapowiadając stworzenie największego operatora mikromobilności w Europie. Zarówno TIER, jak i Dott będą kontynuować działalność pod własnymi markami, zapewniając mieszkańcom miast i użytkownikom z całej Europy bezpieczną, niezawodną i zrównoważoną usługę współdzielonej mobilności.
15.01.2024

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywis
05.12.2023

Zanieczyszczenie metalami może zaburzać równowagę płci żółwi morskich

Nie tylko rosnące temperatury, ale i zanieczyszczenia chemiczne mogą zaburzać proporcje płci wśród żółwi morskich, powodując wykluwanie się z jaj większej liczby samic, co naraża gatunek na wyginięcie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.
15.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne w modelu usługowym

Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczy wydatki inwestycyjne.
06.10.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Do Omanu przypłynął pierwszy na świecie statek transportujący skroplony wodór

W porcie Sultan Qaboos Oman przyjął pierwszy na świecie transportowiec skroplonego wodoru Suiso Frontier w ramach regionalnej trasy japońskiego tankowca na Bliskim Wschodzie. Oman dąży do tego, aby stać się jednym z pierwszych krajów, które eksportują zielony wodór do różnych części świata, a także wykorzystują go w lokalnych gałęziach przemysłu jako substytut gazu.
23.08.2023

Grawitacyjny magazyn energii - polski wynalazek remedium na niestabilność OZE. Innowacyjność na skalę europejską

Spółka technologiczna OZE Rentier S.A. zamierza zrewolucjonizować rynek odnawialnych źródeł energii poprzez rozwój jej magazynowania.
10.08.2023

Dodatkowe wsparcie NFOŚiGW dla Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Zwiększone wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie - kwota dofinasowania na budowę pierwszego etapu Centrum wzrosła o 46 mln zł do poziomu niemal 180 mln zł. We wtorek w siedzibie MPO Kraków, w obecności gospodarza miasta, prezydenta Jacka Majchrowskiego wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk podpisał z zarządem MPO Kraków aneks do umowy.
01.08.2023

Vattenfall stopuje rozwój brytyjskiego offshorewind

Jak ujawnia deweloper w swoim okresowym raporcie, ze względów finansowych wstrzymuje rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Norfolk Boreas w Wielkiej Brytanii i dokona przeglądu dalszych działań dla całej strefy Norfolk o mocy 4,2 GW,
20.07.2023

Innowacyjny jack-up DEME poddany testom operacyjnym przed rozpoczęciem prac na MFW

DEME zleciło firmie Innosea przeprowadzenie oceny gotowości operacyjnej swojego statku jack-up Innovation przed rozpoczęciem prac na morskiej farmie wiatrowej Iles d'Yeu i Noirmoutier o mocy 496 MW zlokalizowanej u wybrzeży Francji.
16.07.2023

DLA Piper: Rośnie ryzyko sporów w obszarze ESG

Dynamiczny rozwój regulacji z zakresu ESG (ang. environmental, social and governance) oraz większa świadomość społeczna co do potrzeby poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju powodują, że coraz więcej podmiotów gospodarczych może być narażonych na ryzyko sporów sądowych w tym obszarze – zauważają przedstawiciele warszawskiego biura kancelarii prawnej DLA Piper.
04.07.2023

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku [GALERIA]

– Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.
19.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych

Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotowuje niezwykły wzrost i bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia do 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W zeszłym roku kraje UE leżące nad Morzem Północnym zobowiązały się do zbudowania ponad połowy potrzebnej mocy morskiej energetyki wiatrowej przed 2050 rokiem. Reagując na tak silne sygnały, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że do 2040 roku [1] moc ta osiągnie 130-180 GW.
31.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu

Nowoczesne gospodarstwa rolne zużywają ogromne ilości energii potrzebnej do zasilania budynków gospodarczych, urządzeń elektrycznych i maszyn, co dla rolników oznacza znaczące wydatki. Wydzierżawienie gruntów pod fotowoltaikę jest rozwiązaniem optymalizującym bilans kosztów i przychodów oraz pozwalającym na uzyskanie niezależności energetycznej od występujących podwyżek cen prądu. Korzyścią takiego rozwiązania jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a w konsekwencji na produkt końcowy danego gospodarstwa rolnego.
28.05.2023

Rem Purus odbiera CSOV Sofia

Rem Purus odebrał pierwszy z dwóch statków CSOV, od kontrolowanej przez Fincantieri norweskiej stoczni Vard.
26.05.2023

Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

Equinor, Polenergia i Hitachi Energy poszukują potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To dla nich 15 czerwca bieżącego roku organizują w Łodzi spotkanie informacyjne łączące dużych dostawców z polskimi firmami z całego kraju, które chcą uczestniczyć w rozwoju offshore wind.
24.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Górskie i arktyczne mikroby mogą trawić plastik na zimno

Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach – informuje pismo „Frontiers in Microbiology”.
12.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Aktywiści klimatyczni wlali czarny płyn do fontanny na Placu Hiszpańskim w Rzymie

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.
02.04.2023

Seatech Engineering przedstawicielem sprzedaży statków Piriou na polski rynek offshore wind

27 marca 2023, francuska grupa stoczniowa Piriou przekazała kolejną jednostkę CTV do armatora Atlantique Maritime Services. To już 10 jednostka przeznaczona do obsługi farm wiatrowych zbudowana przez tę stocznię.
01.04.2023

URE usunął z systemu gazowego punkty przesyłu gazu ze Wschodu

Urząd Regulacji Energetyki na wniosek Gaz-Systemu, operatora przesyłowego gazu, usunął z listy tzw. punktów właściwych Krajowego Systemu Przesyłowego gazowe połączenia na granicy z Białorusią, w tym dla gazociągu jamalskiego. Z listy usunięto punkty: Wysokoje, Tietierowka i Kondratki.
01.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
30.03.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Gróbarczyk: inwestycja prowadzona na Odrze nie zostanie zatrzymana

Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.03.2023

Polskie firmy w offshore wind muszą ukierunkować się na ekoinnowacje (RELACJA)

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Inicjatywy polskich podmiotów w kreowaniu, wspieraniu i tworzeniu lokalnej wartości dodanej w projektach MEW” zorganizowanego na targach EduOffshoreWind 2023 polskie firmy opowiedziały o local contencie, problemach z finansowaniem i ekoinnowacyjności. Banki chcą inwestować, z kolei przedsiębiorcy nie wierzą w zakładany poziom udziału polskich firm w projektach wiatrowych. Patronem medialnym wydarzenia były GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
15.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna [RELACJA]

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
09.03.2023

Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku

Należąca do Essar Group spółka Stanlow Terminals ogłosiła, że w porcie Liverpoolu powstanie nowy, terminal importowy open-access zielonego amoniaku.
08.03.2023

GE kręci litewskimi turbinami

GE Renewable Energy zakontraktowało zamówienie na turbiny o mocy 18 MW dla projektu wiatrowego na Litwie.
04.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie płodu

Każde dodatkowe 10 µg/m3 cząstek stałych PM 2,5 w powietrzu może zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka o ponad 10 proc. - wskazuje nowe badanie. Zanieczyszczone powietrze może szkodzić niemal od momentu poczęcia.
21.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
06.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Naukowcy: mikroalgi mogą wyżywić świat

Algi to potencjalna „superżywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.
21.01.2023

Mer Paryża: mieszkańcy stolicy zdecydują w głosowaniu o losie elektrycznych hulajnóg

W kwietniu paryżanie zdecydują w referendum o dalszym funkcjonowaniu w mieście usług wynajmu elektrycznych hulajnóg, które są przedmiotem coraz większej krytyki – poinformowała mer stolicy Francji Anne Hidalgo.
16.01.2023

DLA Piper: Spółki kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny; będą domagać się rekompensat

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat, twierdzą eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W ich opinii, przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
16.01.2023

Dane z Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV: moduły TOPCon typu N z lepszymi parametrami generowania energii

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów modułów w branży fotowoltaicznej, lecz który z nich charakteryzuje się lepszym generowaniem energii? Zgodnie z danymi za pierwsze trzy kwartały działalności Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV, wysokowydajne moduły typu N (N-Type) mają lepsze parametry generowania energii, przy czym najwyższe wartości odnotowano dla modułów TOPCon typu N, które wyprzedziły moduły IBC typu N.
16.12.2022

Olbrzymie ssaki zwane syrenami morskimi kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.
12.12.2022

Polenergia i Equinor organizują Supplier Day z Siemens Gamesa. Spotkanie już 11 stycznia

Polenergia wraz z Equinorem ogłaszają spotkanie dla przyszłych dostawców do projektów MFW Bałtyk II i III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca turbin (Tier 1), Siemens Gamesa Renewable Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostaw w offshore wind.
02.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Antarktydzie składowiskiem plastiku - syntetyczne włókna są wszędzie

W wodzie, powietrzu, osadach i lodzie Antarktydy można znaleźć pochodzące z ubrań, sztuczne włókna. Krystalicznie czysty niegdyś kontynent staje się składowiskiem mikroplastiku - ostrzegają specjaliści.
29.11.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
24.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.
05.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

DLA Piper: Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii zagraża przyszłości polskiego rynku

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii, którym w tym tygodniu zajmuje się Senat, może wywołać poważne perturbacje na polskim rynku energii i doprowadzić do upadłości znaczną część firm energetycznych, uważają eksperci z kancelarii prawnej DLA Piper.
27.10.2022

DLA Piper: Projekt maksymalnych cen energii może wywołać nową falę roszczeń ze strony dostawców

Propozycja rządu dotycząca wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz odbiorców wrażliwych skutkować może wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony dostawców energii z powodu nieadekwatnego systemu rekompensat, wskazują prawnicy kancelarii prawnej DLA Piper.
13.10.2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.
22.09.2022

Precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji mieszkaniowej Aleja Drzew w Łodzi

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało pierwszy precertyfikat ZIELONY DOM dla jednorodzinnej inwestycji mieszkaniowej Aleja Drzew w Łodzi. Oznacza to, iż inwestycja ta przyjęła strategię realizacji elementów budownictwa zrównoważonego i po zakończonym procesie inwestycyjnym ma szansę na otrzymanie certyfikatu ZIELONY DOM, który potwierdzi jakość ekologiczną oraz wysoką efektywności energetyczną. Precertyfikat przyznano z końcem lipca br.
12.08.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

TIER Mobility nawiązuje współpracę z berlińską firmą Swobbee i uruchamia swój pierwszy bateriomat w Polsce

TIER Mobility, globalny lider mikromobilności, rozszerza swoją sieć przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie ładowania i po raz pierwszy uruchamia innowacyjną stację wymiany akumulatorów firmy Swobbee, berlińskiego dostawcy usług battery-as-a-service (BaaS).
05.07.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
28.06.2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
27.06.2022

Siemens Gamesa - biała księga - ekologiczny wodór: klucz do odblokowania bezpieczeństwa energetycznego Europy

Siemens Gamesa publikuje białą księgę "Uwolnić bezpieczeństwo energetyczne Europy", w której przedstawia wyzwania związane z dostawami energii, przed jakimi stoi Europa od czasu inwazji na Ukrainę, oraz działania niezbędne do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów klimatycznych i obniżeniu emisyjności.
24.06.2022

F.E.W. Baltic II: 23 czerwca RWE zaprasza do dialogu polskich dostawców zainteresowanych udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
21.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce. O realizowanej farmie wiatrowej, budowaniu łańcu
21.06.2022

F.E.W. Baltic II: RWE rozmawia z polskimi dostawcami o zamówieniach dla morskiej stacji transformatorowej

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
10.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
21.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Cykloalkany? Sposób na ekologiczne lotnictwo?

Cykloalkany to substancje, które mogą odegrać ważną rolę w rozwoju czystszego i bardziej zrównoważonego paliwa lotniczego - uważają naukowcy z amerykańskiego instytutu badawczego Sandia National Laboratories.
26.04.2022

Suiso Frontier odbył swój pierwszy rejs – przetransportował ciekły wodór

Japońskie konsorcjum wodorowe HySTRA zorganizowało uroczystość z okazji zakończenia dziewiczego rejsu pierwszego na świecie transportowca Suiso Frontier do przewozu skroplonego wodoru (LH2).
16.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Polski Elimen tworzy innowacyjne rozwiązania dla elektromobilności i energoelektroniki

Elimen idzie po miliony. Polska firma tworząca rozwiązania dla elektromobilności i energoelektroniki chce pozyskać kapitał na dalszy rozwój i ekspansję rynkową.
04.04.2022

Connect Earth pozyskał 1,8 mln USD w rundzie pre-seed na rozwój technologii pozwalających konsumentom podejmować bardziej ekologiczne decyzje zakupowe

Connect Earth, firma z siedzibą w Londynie, zajmująca się danymi klimatycznymi i tworząca infrastrukturę dla produktów ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi, zamknęła swoją pierwszą rundę finansowania. Pozyskała 1,8 mln USD na ekspansję w Europie i USA. Inwestorami wiodącymi w rundzie pre-seed były fundusze MSM, Market One Capital oraz D2 Fund.
30.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Orsted tworzy w Polsce zaplecze inżynierów dla offshore

Duński koncern Orsted wybrał Warszawę na siedzibę inżynieryjnego centrum kompetencji. Kadrowe wzmacnianie obszaru związanego z morską energetyką wiatrową wiąże się z planami inwestycyjnymi Orsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego - poinformowała PAP firma.
17.03.2022

Wiatraki na Morzu Północnym wpływają na przepływy powietrza i prądy morskie

Naukowcy z niemieckiego ośrodka naukowego Helmholtz-Zentrum Hereon przyjrzeli się wpływowi wiatraków morskich na przepływu wiatru i prądy morskie. Jak się okazało, zauważali zmiany w tym obszarze, które mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na strukturę ekosystemu oceanicznego. Wskazują także, że konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić wpływ obecnych i przyszłych scenariuszy rozwoju farm wiatrowych na ekosystemy i organizmy morskie w Morzu Północnym.
28.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
16.02.2022

RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Montaż stacji elektroenergetycznej na pierwszej polskiej, morskiej farmie wiatrowej koncernu RWE, planowany jest na 2025 rok. Morska farma wiatrowa o mocy 350 megawatów zasili w energię elektryczną 350 tys. gospodarstw domowych w Polsce.
14.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Niemiecki koncern RWE jest jednym z globalnych liderów rynku OZE oraz „numerem 2” w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka posiada na terenie Polski znaczne aktywa wiatrowe na lądzie oraz realizuje pierwsze projekty fotowoltaiczne. Obecnie deweloper rozwija także morski projekt wiatrowy F.E.W Baltic II o mocy 350 MW. Zespół projektowy pracuje m.in. nad wyłonieniem kluczowych dostawców usług oraz komponentów, a także przygotowaniem portu serwisowego w Ustce. Jakie są najbliższe plany RWE w Polsce?
05.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Potentat energetyczny przekonuje, że jest zainteres
29.12.2021

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

Deloitte: 60 proc. komitetów ds. audytu nie omawia regularnie tematów dot. zmian klimatu

60 proc. członków komitetów ds. audytu nie omawia regularnie kwestii związanych ze zmianami klimatu; przy tym 87 proc. uważa edukację za niezbędną dla osiągnięcia postępów w zakresie zmian środowiskowych - wynika z raportu firmy Deloitte.
29.11.2021

Obecne ocieplenie klimatu - wyjątkowe w ciągu 24 tys. lat

Rekonstrukcja historii klimatu obejmującej dużą skalę czasową, bo aż 24 tys. lat - wskazuje na to, że ocieplenie obserwowane od 150 lat jest bezprecedensowe. Przeprowadzone symulacje potwierdzają znaczenie emisji gazów cieplarnianych.
15.11.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Kalifornia. Aluminiowe osłony chronią domy przed pożarami

Lasy Kalifornii od kilku tygodni trawione są przez pożary. Niektórzy mieszkańcy stanu decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami, popularnymi wśród leśników.
19.09.2021

Konferencja PSEW 2021. Jaki charakter będzie miała transformacja energetyczna Polski?

Na przełomie sierpnia i września ponad 900 osób zaangażowanych w kwestie energetyczne w Polsce dyskutowało podczas Konferencji PSEW 2021 o zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej w Polsce. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas paneli, ale także w kuluarach, była morska energetyka wiatrowa.
03.09.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Kryzys klimatyczny może doprowadzić do kryzysu finansowego, ale banków

Czerwcowy raport trzech organizacji - Reclaim Finance, Friends of the Earth France i Rousseau Institute – wskazuje, że 11 największych europejskich banków zgromadziło 532 miliardy euro w aktywach związanych z węglem, ropą naftową i gazem. Nagła i chaotyczna transformacja doprowadziłaby sektor bankowy do krawędzi przepaści finansowej.
22.07.2021

Prognozy: koralowcom budującym rafy zagrażają zmiany klimatyczne

Ocieplenie klimatu zagraża trzem ważnym gatunkom koralowców budujących rafy. Z prognoz wynika, że zmienią one zasięg zajmowanych terenów. Może to mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla przyrody, ale także dla milionów ludzi.
21.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Ciepło z głębi ziemii – projekt SURF przyszłością energetyczną

W najgłębszej nieczynnej kopalni złota w zachodniej Dakocie Południowej, w Ameryce Północnej, prawie 600 km przestrzeni stało się podziemnym ośrodkiem badawczym Sanford. Przestrzeń Sanford Lab, czyli SURF jest obecnie wykorzystywana w 27 projektach badawczych, od biologii po geologię, jak opisano w artykule z Pacific Northwest National Laboratory.
26.04.2021

Seraphim Solar i Menlo Electric nawiązują istotną współpracę w Europie Środkowej

21.04.2021

Naukowcy: maseczki to tykająca plastikowa bomba dla środowiska naturalnego

Ludzkość zużywa prawie 130 miliardów maseczek miesięcznie - 3 miliony na minutę. Większość to jednorazowe maski z plastikowych mikrowłókien. Przed skutkami pandemii dla środowiska naturalnego przestrzegają badacze z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Południowej Danii.
13.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.