Wynik wyszukiwania - " CO2" - Wiadomości

Kolejny raport, kolejne ostrzeżenie. Dekarbonizacja sektorów trudnych do ograniczenia zagrożona

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w zakresie dekarbonizacji sektorów trudnych do ograniczenia nie przebiegają zgodnie z planem. Państwa grupy G7 zbyt wolno wdrażają wytyczne w zakresie tempa transformacji energetycznej.
09.06.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
03.04.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc
05.03.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

CBAM wszedł w życie. Czy nowe znaczy lepsze?

Od 1 października wszedł w życie okres przejściowy CBAM – mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, stanowiący nowy element unijnej polityki klimatycznej. CBAM będzie miał długofalowe konsekwencje dla sektorów wysokoemisyjnych, a co za tym idzie, dla konsumentów.
29.10.2023

Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?

We wrześniu porty ujawniły plan wdrożenia pierwszego ekologicznego korytarza transportowego przez Pacyfik. Przedstawiciele miast i portów Los Angeles, Long Beach i Szanghaju oraz największych operatorów liniowych na świecie z udziałem wiodących gestorów ładunków opracowali koncepcję planu wdrożenia zielonego korytarza żeglugowego.
03.10.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
07.06.2023

Norwegia będzie poszukiwała miejsc do składowania CO2. Przydzieliła dwie licencje

Norweski rząd przyznał dwie licencje na poszukiwanie miejsc do składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym – informuje agencja Reuters.
13.04.2023

J. Lauritzen zamawia dwupaliwowe masowce w ramach dekarbonizacji branży morskiej

Duńska firma żeglugowa J. Lauritzen poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy minimum dwóch masowców Kamsarmax o ładowności 81 200 dwt, które zostaną zbudowane przez japońską stocznię Tsuneishi Shipbuilding. Mają być wzorem działan na rzecz ograniczenia emisji CO2, stosując zasilanie zielonym metanolem i biodieslem.
08.04.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Projekt z udziałem Deltamarin otrzymał zgodę ABS na badania w zakresie metody dekarbonizacji żeglugi

Konsorcjum globalnych organizacji żeglugowych oraz Inicjatywa Klimatyczna na Rzecz Ropy i Gazu (Oil and Gas Climate Initiative, OGCI) otrzymały 22 marca br. zgodę od amerykańskiej agencji certyfikacji statków (American Bureau of Shipping, ABS) na zastosowanie systemu wychwytywania dwutlenku węgla na pokładzie tankowca.
23.03.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Następca tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Następca duńskiego tronu książę Fryderyk zainaugurował w środę system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Według mediów jest to pierwszy projekt na świecie, który umożliwia wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy.
09.03.2023

MKiŚ: gdyby nie opłata za CO2 koszt wytworzenia prądu w Polsce byłby mniejszy o 60 proc.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza informację, że 60 proc. kosztów wytworzenia energii elektrycznej w Polsce to koszt uprawnień do emisji CO2 - przekazano w czwartkowym komunikacie resortu.
10.02.2022

Platforma Net Zero Carbon – narzędzie do projektowania mikrosieci o zerowej emisji dwutlenku węgla

Platforma Net Zero Carbon będzie uwzględniać szeroką gamę rozproszonych technologii energetycznych i zrównoważonych, w tym energię słoneczną, magazynowanie akumulatorów, szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych oraz systemy kogeneracyjne.
15.01.2022

Firmy z łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej otrzymają 4 mln euro wsparcia

OWGP ogłosił nową rundę finansowania, aby pomóc brytyjskim firmom przyspieszyć ich rozwój w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
08.12.2021

Wycofanie emisyjnych elektrowni węglowych pozwoli na uniknięcie 6 mln przedwczesnych zgonów

Z najnowszych analiz wynika, że nawet 6 milionów przedwczesnych zgonów można byłoby uniknąć poprzez strategiczne zamknięcie najbardziej emisyjnych elektrowni konwencjonalnych. Polityka oparta wyłącznie na obawach związanych ze zmianami klimatycznymi nie jest wystarczająca.
02.12.2021

Klienci Apple będą mogli sami naprawiać swoje urządzenia

Nowy program da klientom dostęp do narzędzi, które pozwolą im samodzielnie naprawić uszkodzonego iPhone'a lub Maca, bez konieczności udawania się do autoryzowanych punktów serwisowych Apple lub po prostu kupowania nowych zamienników.
21.11.2021

Lotnisko w Edynburgu współpracuje z Ørsted w celu dekarbonizacji podróży lotniczych

Lotnisko w Edynburgu chce stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku portów lotniczych na świecie.
09.11.2021

Destylarnia Glenfiddich przekształca odpady z whisky w paliwo o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla

Glenfiddich, najczęściej nagradzana na świecie szkocka whisky typu single malt, uruchomiła pionierską inicjatywę zrównoważonego transportu "zamkniętej pętli", która uczyni ją pierwszą globalną marką spirytusową zasilającą swoją flotę dostawczą ekologicznym biogazem wytworzonym z pozostałości własnego procesu destylacji.
05.08.2021

Ekologiczna rewolucja w rafineriach

CCUS, czyli technologia wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla, ma się stać istotnym elementem realizacji procesu dekarbonizacji przemysłu rafineryjnego. Osiągnie on szczyt tradycyjnej produkcji około 2030 roku, po czym może nastąpić stopniowe i zdaniem ekspertów dość powolne jej wygaszanie.
22.07.2021

Będzie nowelizacja dotycząca koncesji m.in. na wydobycie węgla

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma rozpatrzyć projekt noweli, który usunie z dotychczasowych przepisów zapis pozwalający jednokrotne przedłużeni koncesji np. na wydobycie węgla bez konieczności uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.05.2021

Wystartował nabór projektów "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”

Opracowanie rozwiązań umożliwiających modernizację systemów ciepłowniczych lub elektrociepłowniczych zakłada uruchamiany właśnie projekt "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” – poinformowało w poniedziałek NCBR. Wnioski można składać do 25 czerwca.
31.05.2021

Biedronka łączy logistykę z jednym z największych w kraju producentów nabiału. Dzięki temu firmy redukują koszty i negatywny wpływ transportu na środowisko

Coraz więcej firm wprowadza rozwiązania, które mają zoptymalizować ich łańcuchy dostaw pod kątem środowiskowym, operacyjnym i finansowym. Jednym z nich jest pooling, rozwiązanie oferowane przez firmę CHEP polegające na współdzieleniu i ponownym wykorzystywaniu palet w obiegu zamkniętym. Korzystają z niego m.in. Biedronka, największa sieć handlowa w Polsce, oraz Grupa Polmlek, jeden z największych w kraju producentów nabiału.
27.05.2021

Startupy celują w bezemisyjny cement i beton

Globalne Stowarzyszenie ds. Cementu i Betonu uruchamia nową ważną inicjatywę, która ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju technologii i technik niskoemisyjnych w tej branży.
19.05.2021

ITF: Emisje będą rosnąć wraz z szybko rosnącym transportem

Globalna działalność transportowa wzrośnie ponad dwukrotnie do 2050 roku, a emisje z niej pochodzące o 16 proc. w porównaniu z 2015 rokiem, nawet jeśli istniejące zobowiązania do dekarbonizacji transportu zostaną w pełni wdrożone - przewiduje Międzynarodowe Forum Transportu (ITF).
19.05.2021

Trójmiasto ma najczystsze powietrze w kraju

Główny Inspektor Ochrony Środowiska ocenił jakość powietrza w 2020 roku i na tej podstawie dokonał klasyfikacji stref według kryterium ochrony zdrowia ludzi i roślin. Trójmiasto otrzymało klasę A dla wszystkich rodzajów zanieczyszczeń, które brano pod uwagę w badaniu. To znaczy, że w Gdyni, Gdańsku i Sopocie mamy najczystsze powietrze w kraju.
18.05.2021

W Turowcu powstanie biogazownia

Biogazownia o mocy 999 kW, wykorzystująca głównie surowce rolnicze z lokalnych gospodarstw i przedsiębiorstw, powstanie w Turowcu na Lubelszczyźnie. Budowa ma się zakończyć w marcu 2022 roku.
14.05.2021

W Łodzi powiększy się siatka miejskich lasów o 150 ha

Władze Łodzi wytypowały 150 ha terenów do zalesienia, co oznacza, że powierzchnia lasów w granicach miasta powiększy się o jedną dziesiątą. Według wyliczeń wiceprezydenta Łodzi Adam Pustelnika, na wyznaczonych działkach będzie można posadzić nawet 150 tys. drzew.
14.05.2021

Żegluga ma szansę na dekarbonizację, ale udział ekologicznych paliw musi wynieść 7 proc. do 2030 r.

Do końca dekady udział ekologicznych paliw stosowanych w żegludze w Unii Europejskiej powinien wynosić 7 proc., aby osiągnąć pełną dekarbonizację sektora do 2050 r. – wynika z raportu organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E).
04.05.2021

Prezydent Duda: gospodarka energetyczna Polski, oparta na węglu, "dzisiaj wymaga głębokiego przekształcenia"

Energetyka wymaga dzisiaj głębokiego przekształcenia. Potrzebujemy stabilnych dostaw nowoczesnej energii, z bezpiecznych źródeł neutralnych dla klimatu. To jest dzisiaj jedyna droga, którą możemy podążać - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
02.05.2021

Polityka energetyczna Polski to kompas dla gospodarki

Polityka energetyczna Polski to kompas dla naszej gospodarki, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji - mówił podczas EuroPOWER wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.04.2021

Urzędnicy w Korei Płd. będą kupować tylko ekologiczne pojazdy

Instytucje publiczne w Korei Płd. będą mogły kupować tylko pojazdy przyjazne dla środowiska, w tym wodorowe, elektryczne i hybrydowe – ogłosiło we wtorek ministerstwo przemysłu. Decyzja wpisuje się w dążenie do rozwoju zielonych gałęzi gospodarki.
27.04.2021

Czy czyste powietrze przyśpieszy?

Poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel. Mam nadzieję, że zmiany w programie „Czyste powietrze” przyspieszą realizację inwestycji - pisze w "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
23.04.2021

Kanada zapowiada znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Premier Justin Trudeau zapowiedział podczas wirtualnego szczytu klimatycznego w czwartek, że Kanada obniży emisje gazów cieplarnianych o 40 do 45 proc. w ciągu najbliższych lat.
23.04.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

Japończycy podwyższyli cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek, że rząd w Tokio podwyższył cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 46 proc. w 2030 roku w porównaniu z rokiem 2013. Krytycy oceniali poprzedni cel na poziomie 26 proc. jako mało ambitny.
22.04.2021

Szef BBN o szczycie klimatycznym: padnie deklaracja, że zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki

Padnie deklaracja, że co do kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej zgadzamy się, natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji - mówił szef BBN Paweł Soloch, pytany, czy prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego zadeklaruje neutralność klimatyczną Polski do 2050 r.
22.04.2021

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie klimatycznym

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.
22.04.2021

Komisja Europejska opublikowała zasady klasyfikowania zielonych inwestycji

Komisja Europejska opublikowała w środę system klasyfikacji zielonych inwestycji w sektorach od przemysłu po transport. Brakuje w nim jednak ciągle energetyki jądrowej i gazowej. Decyzja, czy zakłady z tych sektorów mogą być klasyfikowane jako zielone nie została jeszcze podjęta.
21.04.2021

Klimatyczny Kwartał wizytówką Krakowa

Władze Krakowa we współpracy z mieszkańcami chcą stworzyć Klimatyczny Kwartał – miejsce, w którym będą wprowadzone rozwiązania przyjazne klimatowi, a mieszkańcy tego rejonu będą mogli realizować swoje potrzeby życiowe w bezpośrednim sąsiedztwie, bez konieczności dalekich podróży.
21.04.2021

Polskie rowery jeżdzą po UE

W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys.; mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów sprowadzanych z Chin - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska jest 4. producentem rowerów w UE - dodał.
10.04.2021

Za 20 lat skutki zmian klimatu dotkną każdy kraj

System międzynarodowy nie jest skonstruowany odpowiednio, by sprostać globalnym wyzwaniom - ocenia w swym publikowanym co cztery lata raporcie amerykański wywiad. I ostrzega zarazem, że w ciągu 20 lat skutki zmian klimatycznych dotkną każde państwo świata.
09.04.2021

Ekologiczny E-bike rewolucjonizuje rynek transportowy

Pandemia spowodowała, że wielu Polaków przesiadło się na rowery. Ponad 40 proc. osób wybiera jednoślad zamiast innych środków transportu, a co piąty rowerzysta jeździ obecnie więcej niż przed rokiem – wynika z badania „Rowerowa Rewolucja”. Blisko połowa nie zrezygnowała z jazdy nawet zimą. Rynek napędza zwłaszcza szybko rosnąca sprzedaż rowerów elektrycznych. Z badania YouGov wynika, że co czwarty Polak chciałby posiadać elektryczny rower. W czasie panujących obostrzeń coraz chętniej kupujemy je przez internet. Centrumrowerowe.pl
07.04.2021

Renaldo - projekt wsparcia dla pilotażowych spółdzielni energetycznych

Rozpoczyna się realizacja projektu pod nazwą "Renaldo", jego celem jest udzielenie pomocy eksperckiej, która pozwoli na założenie pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
01.04.2021

Fotowoltaika - inwestycja we wspólną przyszłość z Polonus Energy

Specjaliści z Polonus Energy, która jest częścią firmy HG Solutions sp. z o. o powstałej w odpowiedzi na kierunek rozwoju branży elektrotechnicznej, odpowiedzieli na zapotrzebowanie rynku zielonej energii OZE. Istnieje możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie – w zależności od warunków technicznych, stopnia nasłonecznia i kąta padania promieni.
30.03.2021

Gdynia wśród 27 europejskich miast rewolucjonizuje transport bezemisyjny

Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem, który poparło kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z różnych państw, podpisał się także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
25.03.2021

Zmiany klimatyczne są do opanowania, ale wymaga to działań

Ludzie potrafili być odporni na niedogodności związane z historycznymi wahaniami klimatu - pokazują badania w "Nature" z udziałem Polaków. Badania te dają nam też lekcję na przyszłość - ze zmianami klimatu można sobie poradzić, ale wymaga to działań - komentują autorzy.
24.03.2021

Tauron chce ograniczyć swoją produkcję energii z węgla

Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.
24.03.2021

Wycinka lasów rujnuje klimat i gospodarkę

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od 2012 r. obchody są świętowane na całym świecie. Wprowadzenie tego wydarzenia ma na celu zwiększenie globalnej świadomości dotyczącej tego skomplikowanego ekosystemu i jego znaczenia dla ludzkości. Można przytoczyć wiele danych liczbowych obrazujących zastraszające tempo wycinki lasów. Niektóre źródła podają, że, rok rocznie ginie 12-15 mln hektarów obszarów leśnych. Aby wyciąć powierzchnię lasów o obszarze zbliżonym do Polski,
22.03.2021

Poprawa jakości powietrza w UE możliwa bez rewolucji w transporcie

Radykalna poprawa jakości powietrza jest możliwa bez rewolucji w transporcie - to główny wniosek opublikowanego w środę raportu brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment. Wystarczy skupić się na wspieraniu i wzmacnianiu już widocznych trendów w miastach - doradzają analitycy.
17.03.2021

Poncyliusz (KO): straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść ponad 3 mld zł

Straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść nawet ponad 3 mld zł; te kwoty będą przerzucone na każdego konsumenta energii elektrycznej w Polsce - mówił poseł KO Paweł Poncyliusz. Jego zdaniem sprawa budowy Ostrołęki C powinna zakończyć się odpowiedzialnością polityczną i karną.
12.03.2021

SN odpowie na pytanie o "prawo do oddychania czystym powietrzem"

Za dwa tygodnie Sąd Najwyższy ma zająć się zagadnieniem, czy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania powietrzem spełniającym standardy, stanowi dobro osobiste - poinformował PAP zespół prasowy SN. Takie pytanie przed rokiem skierował do SN gliwicki sąd.
12.03.2021

Morskie paliwa przyszłości – grupy żeglugowe naciskają na UE

Grupy żeglugowe i handlowe wzywają Unię Europejską do przyspieszenia rozwoju nad pracami dotyczącymi wprowadzenia amoniaku i zielonego wodoru jako najlepszych opcji morskich paliw, które umożliwią przemysłowi przyspieszenie dekarbonizacji.
12.03.2021

Szczyt klimatyczny ONZ ostatnią szansą na kryzys środowiskowy

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, to ostatnia nadzieja dla świata na rozwiązanie kryzysu środowiskowego - oznajmił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli John Kerry, wysłannik prezydent USA ds. zmian klimatu.
10.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.