Wynik wyszukiwania - "Produkcja wodoru" - Wiadomości

H2POLAND: korzyścią płynącą z produkcji wodoru jest szybka dekarbonizacja

„Produkcja wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych będzie główną składową koszyka energetycznego. Korzyścią płynącą z produkcji wodoru - nie tylko z morskich farm wiatrowych, ale także w innych procesach - jest szybka dekarbonizacja” - mówiła Żaneta Kłostowska, dyrektorka Klastra Technologii Wodorowych podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jej zdaniem integracja wodoru z offshorem to duże wyzwanie, szczególnie legislacyjne.
08.05.2024

Bo do tanga trzeba dwojga. Zielony wodór i handel razem dla transformacji energetycznej

Zielony wodór uznawany jest za możliwą alternatywę dla paliw kopalnych. Potencjał zielonego wodoru rośnie, o czym mówi najnowszy, wspólny raport od Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Światowej Organizacji Handlu, który jest poświęcony roli zielonego wodoru i handlu dla realizacji celów światowej transformacji energetycznej.
11.02.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślił kierownik zespołu prof. Marek Brzeżański, jest to kolejna innowacja związana z badaniami nad zastosowaniem wodoru jako paliwa, które prowadzone są w tej uczelni od lat 80 XX w.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

European Energy przewiduje, że Polska będzie liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.
18.12.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Air Products udziela Envision Energy zamówienia na turbiny wiatrowe o mocy 1,67 GW na potrzeby elektrowni wodorowej NEOM Green Company

Firma Envision Energy, globalny lider w dziedzinie zielonych technologii, ogłosiła dziś podpisanie umowy na dostawę turbin wiatrowych o mocy 1,67 GW na potrzeby NEOM Green Hydrogen Company, największej na świecie elektrowni wodorowej zasilanej w całości energią odnawialną. Elektrownia znajduje się w Oxagon, w regionie NEOM w Arabii Saudyjskiej.
06.06.2023

Wodorowy produkt przyszłości [WYWIAD]

Zaledwie kilka tygodni temu stworzony na Politechnice Gdańskiej reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych W2H2 stał się Polskim Produktem Przyszłości. O tym innowacyjnym rozwiązaniu opowiada odpowiedzialny za część inżynierską - współzałożyciel firmy W2H2 - Łukasz Łupina.
23.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru [WIDEO]

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna. W procesie elektrol
11.05.2023

Wodór paliwem przyszłości [PODCAST]

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
08.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy - finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
04.05.2023

Nowy elektrolizer Toyoty oparty na technologii ogniw paliwowych zdekarbonizuje produkcję samochodów

Toyota opracowała nowy elektrolizer wody produkujący wodór bez emisji CO2 na potrzeby zakładów przemysłowych. Konstrukcja urządzenia w 90% opiera się na komponentach zestawu ogniw paliwowych drugiej generacji, stosowanych w sedanie Toyota Mirai i autobusie miejskim Toyota SORA. Elektrolizer powstał w ramach współpracy Toyoty z firmą DENSO i samorządem prefektury Fukushima, której celem jest dekarbonizacja produkcji przemysłowej przy użyciu produkowanego lokalnie wodoru.
14.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

DNV: wysoki potencjału morskiej infrastruktury wodorowej na Bałtyku

Operatorzy systemów przesyłowych GASCADE i Fluxys podkreślili znaczące zalety morskiej infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym i Bałtyckim w studium DNV "Specification of a European Offshore Hydrogen Backbone".
20.03.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji [RELACJA]

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych. Technologia floating nie jest już postrzegana przez światową branżę jako innowacja, co ma miejsce w naszym kraju, a realne rozwiązanie. Z drugiej strony szanse są ulokowane w technologiach IT i Polska może w nich przodować, ale nie wiadomo, jak po nie sięgnąć – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansow
09.03.2023

Everfuel i Greenstat czynią kolejny krok w stronę zielonego wodoru w norweskim porcie

Za pośrednictwem spółki projektowej Everfuel Greenstat Production 1 AS, duńska spółka paliw wodorowych Everfuel i norweska spółka energetyczna Greenstat podpisały umowę z norweskim producentem Elkem na długoterminową dzierżawę gruntów w strefie przemysłowej Fiskaa w Kristiansand, Norwegia, w celu budowy hubu wodorowego.
06.03.2023

Vertex Hydrogen podpisuje umowę na 1000 MW zielonego wodoru

Vertex Hydrogen podpisał umowy na dostawę ponad 1000 MW zielonego wodoru na potrzeby brytyjskiego sektora przemysłowego.
27.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Metacon podpisuje MoU z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w sprawie projektu zielonego wodoru

Metacon AB podpisała z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach MoU dotyczące przygotowań przed planowanym zamówieniem i dostawą instalacji elektrolizerów o łącznej mocy do 5 MW. Całkowita wartość oczekiwanego zamówienia wynosi około 5,8 mln dolarów.
26.01.2023

EDF: francuski reaktor SMR będzie korzystać z efektu serii

Francuskie podejście do reaktora SMR zakłada współpracę z dozorami jądrowymi na etapie koncepcji, wczesne zdobycie klientów, a także unifikację, by przy produkcji wykorzystać efekt serii - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Pierwszy taki reaktor EDF - Nuward ma powstać w latach 30.
21.01.2023

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

Gospodarka wodorowa w polityce energetyczno-klimatycznej Chin

Chińska strategia wodorowa.
04.12.2022

Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację zielonego wodorou z biomasy

Global Hydrogen firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.
25.11.2022

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej

W dniach 10-12 listopada w prowincji Hainan w Chinach odbył się siódmy Międzynarodowy Szczyt Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej, którego organizatorem była firma Shanghai Electric Wind Power Group Co. Podczas ceremonii otwarcia prezes Spółki, Miao Jun, wygłosił przemówienie na temat rozwoju branży. Tegoroczna impreza pod hasłem „Wzmocnienie działań skoncentrowanych na innowacjach w celu promowania sprawnego i uporządkowanego rozwoju przybrzeżnej energetyki wiatrowej” zgromadziła światowych liderów i przedstawicieli branży, którzy
21.11.2022

Rynek zielonego transportu rośnie! W przyszłym roku w Świdniku ruszy produkcja polskich autobusów wodorowych

Przez ostatnie dwa tygodnie Warszawa testowała polski autobus wodorowy NesoBus. Pojazd, który od przyszłego roku będzie produkowany seryjnie w nowo budowanej fabryce w Świdniku, jest nie tylko zeroemisyjny, ale też oczyszcza tlen potrzebny w procesie spalania wodoru. NesoBus ma już za sobą testy w kilku dużych miastach, a wraz z rozwojem rynku zielonego wodoru zainteresowanie ze strony samorządów powinno rosnąć. Dziś dostęp do tego zielonego paliwa produkowanego w ekologicznym procesie wytwarzania wciąż pozostaje jednak problemem
14.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Wiceprezes GEH: projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań klientów

Projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań potencjalnych klientów, którzy nie chcą ryzykować wielkich inwestycji - mówi PAP wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy Jon Ball. Nad wdrożeniem w Polsce reaktora BWRX-300 od GEH pracują Synthos, ZE PAK i PKN Orlen.
07.09.2022

Vattenfall wybuduje pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

W przyszłości coraz więcej energii będzie pochodzić z wiatru i słońca. Ponieważ nic nie zmienia się tak bardzo jak pogoda, ilość dostarczanej energii elektrycznej, również podlega ciągłym zmianom. Vattenfall stawia na produkcję wodoru na Morzu Północnym.
11.07.2022

W Portugalii powstaną elektrolizery o mocy 500 MW

Portugalska Madoqua Renewables ogłosiła zawarcie partnerstwa z holenderskim spółką i firmą konsultingową Power2X oraz duńskim Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) w celu realizacji wartego miliard euro projektu MadoquaPower2X. Celem będzie produkcja ekologicznego wodoru i amoniaku w Sines, w Portugalii. Dzięki inwestycji powstanie ponad 200 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
26.04.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Jakie będą zmiany prawa energetycznego w ramach strategii wodorowej?

Powołanie operatora sieci wodorowych, wprowadzenie definicji wodoru i przepisów technicznych zawierają założenia do projektu nowelizacji Prawa energetycznego, opublikowane w czwartek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.04.2022

MRiT analizuje dla jakich energochłonnych branż można wynegocjować wsparcie

Trwają prace nad wstępną listą sektorów wśród których znajduje się także sektor nawozów. Po skompletowaniu koniecznych dokumentów oraz wszystkich niezbędnych informacji, podjęte zostaną rozmowy z Komisją Europejską na temat wsparcia dla nich - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
24.02.2022

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część I

Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Wypada przypomnieć to banalne stwierdzenie w obecnym czasie dynamicznych zmian w przemyśle związanych z transformacją energetyczną: odejściem od paliw kopalnych i obniżeniem emisji CO2. Agendę tych zmian potwierdziła ostatnio konferencja COP26, w której uczestniczyli światowi przywódcy, w tym z USA i Unii Europejskiej. Zmiana jest więc dla polskiego przemysłu czymś nieuchronnym.
10.02.2022

Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind

Spółka HyCC BV zawarła umowę z koncernem BP o wspólnym rozwoju projektu budowy instalacji zielonego wodoru o mocy 250-MW. Instalacja H2-Fifty powstanie na terenie portu w Rotterdamie i będzie korzystała z energii wyprodukowanej w morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym.
04.02.2022

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.
22.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. przygotujemy konstytucję dla wodoru

W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.01.2022

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

Polska na europejskim podium w produkcji wodoru

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jak dodał, zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.
01.12.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Moskwa: nie będzie rewolucji w ministerstwie; skupimy się m.in. na atomie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skupia się m.in. na legislacji związanej z atomem, wodorem i negocjacjach ws. Fit for 55 - powiedziała PAP szefowa tego resortu Anna Moskwa. W resorcie nie będzie rewolucji - zapewniła.
13.11.2021

Rząd przyjął „Polską strategię wodorową”

Rada Ministrów, 2 listopada 2021 r., podjęła uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Polska Strategia Wodorowa jest dokumentem strategicznym, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej.
03.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd ma się zająć projektem Polskiej Strategii Wodorowej.

Rząd na workowym posiedzeniu ma się zająć projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Strategia określi cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Kongres Impact’21: wodór to paliwo nie tylko przyszłości, ale i teraźniejszości

Dalsze zwiększenie udziału wodoru w transporcie, przemyśle i codziennym życiu stanowi podstawowy warunek nie tylko osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale również spadku cen energii w przyszłości – przyznali uczestnicy debaty eksperckiej podczas kongresu Impact’21. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki związane z upowszechnianiem technologii wodorowej dostrzegają zgodnie samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji rządowych.
29.10.2021

Produkcja zeroemisyjnego wodoru praktycznie nie istnieje - ostrzega MAE

Globalna produkcja wodoru generuje około 900 milionów ton emisji CO2, co odpowiada łącznej emisji Wielkiej Brytanii i Indonezji, szacuje organizacja MAE w swoim raporcie.
10.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
04.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
29.09.2021

Ekologiczne inwestycje w Orlen Południe na końcowym etapie realizacji

Orlen Południe rozpocznie w listopadzie produkcję ekologicznego glikolu propylenowego w budowanej tam największej w Europie instalacji tego typu. W ramach inwestycji, także w tym roku, ruszy również pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.
24.09.2021

Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii

Głównym źródłem energii elektrycznej jutra będzie wodór czy może przyszłość zdominują wiatraki oraz panele fotowoltaiczne? Wymienione źródła są dziś często traktowane niezależnie. Jednakże te dwie obecnie rozwijające się gałęzie – OZE oraz technologie wodorowe – dążą do nieoczywistej współpracy.
17.09.2021

Wodór z wiatru

Coraz częściej energia pozyskiwana z turbin wiatrowych jest wykorzystywana do produkcji i magazynowania wodoru, a to może zrekompensować przerywalny charakter odnawialnych źródeł energii (RES). Zmienność elektrycznej mocy wyjściowej z turbin wiatrowych mogłoby stanowić wyzwanie pod względem niezawodności zasobów, gdyby energia wiatrowa stanowiła jedyne źródło elektryczności.
08.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

Doliny wodorowe szansą dla gospodarki

Zastosowanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wdrożenie technologii wodorowych w energetyce – to główne cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku.
19.07.2021

Szewczak: koszty emisji CO2 zabójcze, stąd dążenie Orlenu do neutralności emisyjnej

Wzrost kosztów emisji CO2 dla krajów takich jak Polska jest wprost zabójczy, stąd dążenie Orlenu do neutralności emisyjnej do 2050 r. - oświadczył wiceprezes spółki Janusz Szewczak na Samorządowym Kongresie Gospodarczym - II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.
01.07.2021

Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych
11.06.2021

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).
09.06.2021

Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen

BASF, największy koncern chemiczny na świecie, stoi przed wyzwaniem zdekarbonizowania produkcji przemysłowej. Rozwiązaniem jest elektryfikacja oraz wdrożenie zastosowania wodoru. W tym celu zostanie wybudowana przez RWE farma wiatrowa na morzu, która będzie całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.
24.05.2021

Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea

W Holandii na terytorium jednego z głównych portów powstanie zakład produkcji zielonego wodoru.
17.05.2021

Przyszłością lotnictwa jest wodór. Wartość rynku może sięgnąć 27 mld dolarów w 2030 rok

Litewski holding lotniczy Avia Solutions Group szacuje, że w 2030 roku wartość globalnego rynku samolotów napędzanych wodorem osiągnie poziom 27,68 mld dolarów oraz 174,02 mld dolarów w 2040 roku. Głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych w tym sektorze jest proces spalania paliwa lotniczego. Eksperci wskazują, że przyszłością lotnictwa jest nie elektromobilność, a wodór.
06.05.2021

Na nowe technologie wodorowe oparte na OZE rząd chce przeznaczyć 20 mld zł

Technologie wodorowe mogą być jednym z elementów transformacji polskiej energetyki, a rodzime firmy mogą się stać elementem światowego łańcucha dostaw dla nowoczesnych pojazdów zasilanych wodorem. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na technologie wodorowe rząd chce wydać 800 mln euro, a kolejne 17 mld zł do 2030 roku, jak zakłada Polska Strategia Wodorowa.
15.04.2021

W Szwecji rusza kolejny etap pilotażowego projektu produkcji stali bez paliw kopalnych

W północnej Szewcji, w Luleå SSAB, LKAB i Vattenfall rozpoczęły budowę pilotażowego magazynu wodoru. Pilotażowy magazyn do składowania wodoru gazowego umieszczony jest w skalnej komorze, w pobliżu HYBRIT – obiektu przeznaczonego do bezpośredniej redukcji.
07.04.2021

Shanghai Electric uruchomi ośrodka badań i rozwoju produkcji wodoru w technologii PEM

Jako jeden z największych chińskich producentów urządzeń energetycznych Shanghai Electric przoduje w dziedzinie rozwoju technologii produkcji ekologicznego wodoru. Podczas tegorocznych Sesji Dwustronnych prowadzono aktywną debatę nad 14. Planem Pięcioletnim, którego głównym celem jest właśnie produkcja ekologicznego wodoru. Dzięki silnemu wsparciu władz oraz ogólnemu zainteresowaniu przedstawicieli przemysłu rok 2021 jawi się jako rok zerowy dla branży energetyki wodorowej.
17.03.2021

Arabia Saudyjska ma ambicję zdominować rynek eksportowy zielonego wodoru

Wypalone słońcem przestrzenie i nieustanna bryza z Morza Czerwonego sprawiają, że północno-zachodni kraniec Arabii Saudyjskiej jest miejscem, które ma w przyszłości stać się globalnym centrum produkcji ekologicznego wodoru.
09.03.2021

Lewiatan: nie ma pomysłu na zwiększenie produkcji wodoru

W projekcie strategii wodorowej rząd nie wskazuje przejrzystej ścieżki wzrostu wytwarzania wodoru - ocenia Konfederacja Lewiatan. Projekt Polskiej Strategii Wodorowej obejmuje m. in. przemysł, energetykę, transport.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.